Uit de Provincie Kerknieuws. Onderwijs Rechtszaken De verkiezing voor de Eerste Kamer. om heel het bedrijfsleven, d&t ten doode wankelde, te grijpen. eenkomst alleen toegankelijk ie voor hou ders van een toegangsbewijs. Er zijn in totaal 5500 kaarten verkocht. Mooie opdracht voor „De Schelde" te Vlissingen. voor de aangename ontvangst. Evenmin als men de Regeering mag verwijten, dat het Rotterdam slecht is ge gaan voor zoover dat een rechtstreeksch gevolg was van de verarming van Duitschland, evenmin zal de Regeering nu alle eer voor zich opeischen, nu het wereldverkeer zich herstelt, zoodat we in veel opgewekter stemming en met veel betere hoop de toekomende jaren tege moet kunnen gaan. De Regeering, aldus Dr Golijn, heeft steeds vertrouwen gehad in de regene- reerende krachten van het Nederland- sche volk en daarom kon haar beleid zoo krachtig zijn, ook in de grootste moeilijkheden, omdat zij wist een zeer sterke goede kern te kunnen vertrouwen. Van die moeilijkheden gaf de spreker een geestige opsomming door er op te wijzen, hoe alleen de uitvoer van poot- aardappelen hem vele nachten slaap heeft gekost, al hadden de Friesche boeren daar ook niets van gemerkt. Groote hilariteit verwekte ook de be schouwing over den verminderden uitvoer naar Duitschland, welke lagin het karakter van den Hollander, die de eigenschap heeft, dat hij alleen levert als hij ook betaling ontvangt. Het „probleem van de twee M's" (Mus- sert of Moskou) zag spr. zoo, dat het daar net mee ging als met den man, die een visch voor zich 'had en die vroeg: „Moet ik nu de kop of de staart ne men?". daarbij vergetende, dat in het midden eigenlijk de visch zitl Hierop volgde begrijpelijk een daverend applaus. Met allerlei practische voorbeelden be wees Dr Colijn, dat bet gevoerde beleid bet beste was voor ons land. Hier kon den niet, zooals in een genabuurd land millioenen ten koste worden gelegd aan woningbouw, omdat hier in de jaren na den oorlog reeds 700 millioen voor was uitgegeven en er 100.000 huizen leeg staan. De zgn. koopkracht-theorie be streed spr. door aan de vergadering te vragen of er veel in de gezamenlijke koopkracht zou veranderen, indien elk deelnemer aan de meeting de goedheid had hem een gulden te geven, waardoor wel zijn koopkracht zou toenemen, maar die der andere bezoekers gelijkelijk zou dalen. Ten aanzien van het nationaal-socia- lisme wierp spr. elke gedachte, dat dit in ons land in staat zou zijn, ons staats bestel te wijzigen, van zich. De fascistische gedachte, aldus spr., houdt echter niet bij onze landsgrenzen stil, omdat hier iemand de leiding van de fascistische beweging heeft, die niet in staat is, baar tot de overwinning te voeren. Niet om de N.S.B. zelf, maar omdat verkeerde beginselen doorwerken, moet men deze bestrijden. De geheele wereld is op den twee sprong. Sommige landen hebben reeds een geheel verkeerde richting ingeslagen en welke richting het andere deel zal inslaan zal over 15 of 20 jaar zdjn be slist. Wij moeten niet negatief zeggen, wat we niet willen, maar positief wat we wel willen. Wij, Anti-Revolutionairen, willen Oranje en Oranje alléén als wer kelijk hoofd van den staat en als hoofd van een zelfstandige Regeering, die sa menwerkt met een zelfstandige Staten- Generaal, niet een college, dat eenmaal per jaar wordt bijeengeroepen, om de handen op elkaar te brengen. Na deze, nader uitgewerkte positieve doelstelling, die telkens een donderend applaus aan de vergadering ontlokte, be sloot spr. weer met een ontroerend be roep op 't Chr. Nationaal volksgeweten, dat zich niet richt naar een bepaalde kerkgroep en noodigde hij1 allen, die be reid zijn op dien grondslag het beste voor land en volk te zoeken uit, zich te vereenigen. En het was ©en machtig gezicht de duizenden zich te zien verheffen en met de kracht van een overwinnend leger te hooren zingen: „De Heer is mij tot hulp en sterkte". BONDSDAG MIDDELBURG 6 MEI 1937. Wij ontvingen den keurig uitgevoerden Gids Bondsdag Middelburg, van den Ne- derlandschen Bond van Jongelingsver- eenigingen op Geref. Grondslag welke bondsdag op Hemelvaartsdag staat ge houden te worden. De burgemeester van Middelburg de heer M. Fernhout roept hierin de dui zenden jonge menschen uit alle gewesten des lands die op dezen dag Middelburg zullen bezoeken hun aantal bedraagt meer dan 5000 een hartelijk welkom toe. Eén welkomstwoord dat we gaarne onderschrijven. Na een korte rondwandeling door Mid delburg volgt het uitvoerige programma van den Bondsdag waaruit blijkt, dat in verband met het groote aantal bezoekers, op vier plaatsen moet worden vergaderd, n.l. de Tent op bet Molenwater, de Nieuwe Kerk, de Hofpleinkerk en de Noorderkerk. 's Morgens zal bij gunstig weer op het Abdijplein en anders in de Tent en de Noorderkerk een gemeenschappelijke ver gadering worden gehouden, waarin na de openingsrede van den voorzitter Prof. Dr K. D'ijk, Zijne Excellentie Dr H. Golijn het woord hoopt te voeren. Hoor het aan brengen van geluidversterkers zal het ge sprokene overal verstaanbaar zijn. Het Christelijk Muziekgezelschap „Oefe ning na den arbeid" zal medewerking verleenen. Opmerking1 verdient nog, dat deze bij Het fraaie omslag van den Gids ge drukt bij de fa. Littooy en Olthoff is vervaardigd naar een ontwerp van Jan Wilmink. De „Hindenburg". Het luchtschip Hindenburg is gister avond om 20 uur 18 gestart voor zijn eersten tocht van dit jaar naar Noord- Amerika. Gisteravond ongeveer half elf passeer de het verlichte en met een zoeklicht wer kende luchtschip Zeeland. Gedep. Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 Juni a.s. aan den heer J. J. Jonk op eigen verzoek, eervol ont slag verleend als klerk bh den Prov. bootdienst op de Wester schelde te Vlis- singen. ROTTERDAM. De directie van de Rot- terdamsche Lloyd heeft aan de Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen opdracht gege ven voor den bouw van een zusterschip van de „Brastagi". Goes. Zaterdag hield de Postduivenver- eeniging „De Roode Doffer" te Goes een wedvlucht vanaf St. Kat. Wavre. Afstand 64,148 km. Gelost 12.30 u. Aankomst eerste duif I.28.56 u. Snelheid eerste duif 1086 m. pv minuut. De uijslag was als volgt: 1, 17, 22 G. de Hond, 2 Kloosterman, 3, 13, 14 A. Walhout, Wolfaartsdijk, 4, II, 21 Koppejan-Rooze, 5, 9, 15, 16 gebr. Bakker, 6, 7, 10 P. v. Loo, Wolfaartsdijk, 8, 20 M. W. Verplakke, 12, 18, 19 gebr. Knuist. Met het Gemeentebe stuur op excursie. Op uitnoo- diging van het gemeentebestuur maakten we gistermiddag een excursie van Bur gemeester en Wethouders, de Raadsleden en enkele ambtenaren mee. Per autobus reden we eerst naar de havenwerken. Zooals bekend, wordt hier evenwijdig aan 't bestaande havenkanaal 'n nieuwe havenarm, hreedi 25 m, gegraven, die zal uitloopen in 'n ruime havenkom, ongeveer ter hoogte van de M)eestoof, die 57 m breed zal worden, alzoo nog bree der dan de tegenwoordige. De schepen zullen dus hier gemakkelijk kunnen zwaaien. De ingang van den nieuwen ha venarm zal ter hoogte van het z.g. zwem- plekje zijn, maar de dam wordt hier dicht gehouden, totdat het werk verder geheel gereed zal zijn. Het doorsteken van den dam, zal dan t. z. t. wel met eenig offici eel vertoon plaats hebben. De havenkom krijgt een beschoeiing van gewapend beton-muren, de havenarm een betonglooiing, terwijl de bestrating rond de havenkom zal bestaan uit zware klinkerkeien. Het bestek voor dit alles is klaar en moet nog door het werkfonds worden beoordeeld. Als zich geen vertra ging voordoet, kan dit alles omstreeks Maart van het volgend jaar klaar zijn. Wat de kademuren (door de prijsstijging) meer kosten, kan worden gevonden op de bestrating, waarvoor eerst duurder mate riaal was gedacht. Er zit dus nog voor geruimen tijd werk aan dit object. Dit was ook te zien bij de wandeling, die rond de nieuwe haven ge maakt werd. Nog maar een klein deel was op diepte (2.60 m) uitgegraven en volop waren de werkloozen bezig den grond uit de diepte te kruien. Een zwaar karwei! Het viel ons op, hoe prachtig de ze grond zich voor het werk leent. Er viel van grondwater niets te bespeuren. Tijdens onze wandeling zagen we nog resten vein een oude zeewering. Vroe ger is hier dus 'het polderland tegen der Zeeuwen vijand verdedigd! Het laatste wat aanbesteed zal worden is de nieuwe brug over de bestaande ha ven. Dit zal was in 't late najaar kunnen geschieden. Mét deze brug 'zal dan vol gend voorjaar begonnen worden. Dit wordt een vaste brug, zoo dat ze beteekent het stopzetten van de scheepvaart naar en uit de bestaande havenkom. Een beweeg bare brug is echter vanwege de meerdere kosten een illusie. Van de havenwerken reden we naar het sportterrein. Daar waren elf jeugdige werkloozen onder leiding van den 'heer Corstanje bezig met het maken van een betonnen tribune voor staan plaatsen, waarvoor de dijk wordt beuut. Dé jongens ontvangen hiervoor een zak geld (van f 2f 3), en hebben blijkbaar plezier in dit werk. De tribune zal 100 m lang en 6 m hoog worden. Ook hier zit nog voor verscheidene maanden werk. Hat jongelui zonder volledige vakoplei ding dat kunnen klaar spelen is wel een complimentje waard. Vervolgens reden we langs de nieuwe stortplaats van den reinigingsdienst in den Goeschen Polder. D© weg hierheen is nog niet, zooals hij wezen moet, maar wordt in de toekomst goed. Eerst zullen de lage terreinen bij den dijk met het vuil worden opgehoogd. Tenslotte volgde een bezoek aan de gas fabriek. Nadat dit bedrijf was bezichtigd, werden verversohingen aangeboden. Daar1 werd ook nog de nieuwe regeling, die nu enkele weken bij de werkverschaffing werkt, besproken. Me degedeeld werd, dat momenteel (althans van Maandag tot en met D'onderdag) 50 werkloozen zijn te werk gesteld, wat vol gende we'ek plm. 70 zal worden, zoodat dan practisdh ieder, die voor het werk in de haven geschikt is en er voor in aan merking komt, ook geplaatst zal kunnen werden. Chr, Besturenbond. Voor da laatste maal in dit seizoen' vergaderde !n verband met den dienst der potte- rijen op Hemelvaartsdag zal „De Zeeuw" morgen, Woensdag, evenals des Zater dags, vroeger verschijnen, H.H. adver teerders en berichtgevers gelieven hier mee rekening te houden. gisteravond het bestuur van den Chr. Be sturenbond met de 'besturen der aange sloten organisaties. De arbeid in den af- geloopen winter werd besproken, o.a. die van de studieclub, die te Goes viermaal en te Nieuwdorp drie maal vergaderde. Voor „Jong Holland snakt naar werk" is nu in totaal f 1164,30 gecollecteerd. Medegedeeld werd, dat op Dinsdag 11 Mei een bloempjesdag voor het t.b.c.- fonds „Draagt elkanders lasten" zal wor den gehouden. Enkele klachten over de werkverschaffing zullen ter bevoegder plaatse worden overgebracht. Domburg. Maandagavond vierde de win- keliersvereen. ,„Domburgsch Handelsbe lang" haar eerste lustrum. De voorz., dhr L. Spronk sprak een openingswoord, waarna burgemeester van Voorthuysen een korte rede hield, daarbij' de hoop uit sprekende, dat de winkeliersvereeniging nog veel nuttig werk zou mogen verrich ten voor den middenstand van Domburg. Hierna hield de heer L. A. Stofkoper uit Middelburg enkele boeiende voor drachten, die zeer in den smaak vielen. In de pauze werd op thee en gebak ge- tracteerd. Koudekerke. E e n A. N. W. B. - avond. Vanwege de A. N. W. B. wor den overal in den lande lezingen gehou den met film vertooningen, betrekking heb bende op de onderscheidene Bondsdien- sten en tentoonstellingen der verschillen de Bondsuitgaven. Zooals uit een gisteren geplaatste ad vertentie blijkt, zal Woensdagavond een dergelijke tentoonstelling, lezing en film- vertooning alhier gehouden worden in Gafé „Centraal". Werd in de voorafgaande jaren een algemeen© propaganda-film Vertoond, dii jaar heeft het A. N. W. B.-bestuur ge meend de geluidsfilm „De Veilige Weg" de ©enige Neder landsehe klankfilm over verkeersveiligheid, te moeten laten ver tonnen, teneinde meer bekendheid te ge ven aan de thans geldende Verkeersregels en op deze wijze mede te werken aan de verbetering van den chaos op den weg bij het steeds intensiever wordende verkeer en beperking van het aantal verkeersonge vallen. Arnemuiden. Gemeenteraad. Maandag vergaderde de Raad. Afwezig dhr Puijpe met kennisgeving. Ingekomien is de goedkeuring van de begrooting 1937; een schrijven van Gedep. Staten betreffende het verzetten van de kermis te Biervliet; de rekening van den keuringsdienst van Waren te Goes over 1935 en van het „Groene Kruis" alhier over 1936. Met het besohikbaar stellen van geldeD voor de steunverleening (B-steun) ad f2 per werklooze gaat de raad accoord. Op een verzoek van de heeren Maas en Janse tot opheffing van een voetpad te Kleverskerke wordt afwijzend beschikt. Daar nog enkele nieuwe straten en wegen geen naam dragen, wordt de weg op den Singel genoemd: HazenbergBche weg; de weg van den grintweg naar hof stede J. Grucq Fz.: Roelsche weg; de straat van de O.L. school naar Appelstr.: Spoorstraat. Thans volgt bespreking over herstel ling van eenige binnenwegen waarvoor zou moeten worden geheven een baatbe lasting. Door dhr Franse wordt hiervan een uiteenzetting gegeven. Spr. neemt als voorbeeld de gemeente Westkapelle, wat door hem en weth. Schuit bezocht is. Bei de heeren verklaren dat het daar een toe stand is om jaloersch op te zijn. Na deze uiteenzetting besluit de raad in principe tot herstel van enkele wegen door middel van een baatbelasting over te gaan. Ann de commissie van voorbe reiding worden toegevoegd de raadsleden Polderdijk en Puijpe. Waar bij een vorige begrooting de com missie tot wering van schoolverzuim kon beschikken over een bedrag groot f 70, doch daar 'dit nu gebracht is op f 40, wordt besloten te rekenen voor de com missie kom f 30, en voor de comm. Kle verskerke f 10. Daar de prijzen van maccadam ver hoogd zijh, wordt besloten de weg van Kleverskerke brug naar dorp Kleversker ke te onderhouden met grind, §,lsmede ook de Burgemeester Landsheerweg. Bij' de rondvraag vraagt dhr Polderdijk of er al iets bekend is omtrent de werk zaamheden voor de te leggen nieuwe kade te Kleverskerke, waarop de voorz. toezegt bdji de volgende begrooting hiermede reke ning te houden. Daarna sluiting. Veere. Maandagavond vergaderde de Chr. schoolvereeniging. Vele leden en ouders der leerlingen waren opgekomen, ook de burgemeester. De voorz. A. de Nood sprak een welkomstwoord, inzon derheid tot het nieuwe hoofd der school, den heer v. d. Weij, die des morgens was geïnstalleerd. Spr. wekte alle ouders en leden op om hun medewerking te toonen en om het personeel in het gebed te gedenken. Spr. dankte ook den heer Douw voor bet waarnemen van het hoofdschap. Hierna richtten enkele ouders en leden der vereeniging een welkomstwoord tot het nieuwe hoofd. Ook de burgemeester hield een toespraak. Verschillende liede ren werden gezongen. Ook werden ver- verschingen aangeboden. Hierna sprak het nieuwe hoofd een woord van dank tot het bestuur voor de benoeming en Spr. dankte alle ouders en leden en vroeg in alles hun medewerking. Met het personeel wenscht spr. in liefde samen te werken. Hierna sluiting. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Harkstede en Scharnier, W. J. Pournier, cand. te Sluiskil. Bedankt voor Bruohem en Kerkwijk, J. Lekkerkerker te Oldebroek. Geref. Kerken. Beroepen te Stad aan 't Haringvliet, K. Bokma te Waardhuizen. Henst. Evang. Lutb. Kerk. Aangenomen naar Gorinohem, J. E. B. Blase, O. I pred. met verlof te Bussum. Vrije Geref. Gemeenten. Bedankt voor Zwijndrecht, L. de Voogd te Puttershoefc. Vrij Evang. Gemeenten. Beroepen te Velp, H. R. Timmerman, hulppred. aldaar. Beroepbaar. In de Nederl. Herv. Kerk zijn beroepbaar gesteld de theol. candidaten H. Bartlema te Voor burg, J. van Leusden te Utrecht, J. A. Fricke te Leeuwarden, A. D'inker te Al phen a. d. Rijn, R. van der Mast te Drie bergen en D. B. Starrenburg te Amster dam. Communistische propaganda in de Kerk. Zondagmorgen beeft Ds B. Boers, Ned. Herv. predikant te Roordahuizum, die op zijn verzoek emeritaat had verkregen, afscheid genomen. Men weet, dat deze predikant wegens zijn communistische denkbeelden en propaganda met .de Sy node verleden jaar in conflict is gekomen en daarna drie maanden schorsing van de classical© besturen had gekregen. Aan het verslag in „De Standaard" ontleenen wij, dat er verscheidene autobussen met communistische medestanders van D's Boers uit een paar omliggende plaatsen en uit Leeuwarden waren gekomen. De kerk was meer dan bezet, zoodat ei plaats zochten in de breede vensternissen ja zelfs boven op het orgel waren er ge klommen. De afscheids-„preek'' van Ds Boers droeg het karakter van een felle propa ganda-rede voor de communistische par tij. Nadat Psalm 72 2 door spr. was voor gelezen, waarbij spr. eenige aanvullingen gaf, die, naar de verslaggever schrijft, vele hoorders luid deed lachen, decla meerde spr. nog een strijdzang van den dichter Van Gollum, R'eeds begaf men zich naar buiten, toen een kerkeraadslid Ds Boers nog dank bracht voor het vele goede, dat hij in het dorp heeft gedaan. Ds Boers antwoordde: Gezwets, waarop dit kerkeraadslid zeide dat het gemeend was. Nog drie vrienden van D's Boers voerden het woord. Namens de Kerk, gemeente, classis of ring werd niet gesproken. Vrouwen-actie voor de Vrije Universiteit. Ons werd plaats gevraagd voor het volgende: Uit verschillende plaatsen ont vingen wij1 bericht, dat men door de on gunstige weersgesteldheid de 14e lichting voor het V.U.-plan niet had kunnen uit voeren. De wegen waren onbegaanbaar en de busjes daardoor niet te bereiken. Dit had tengevolge, dat de Januarilich- ting 1937 lager is dan die van het vorige jaar. Toch vermelden wiji met dankbaar heid, dat de 14e lichting f 17.000 heeft opgebracht. De twee lichtingen, die vóór 29 October 1937 nog moeten worden ver richt, zullen ongetwijfeld hooger zijn, op dat in October een zoo groot mogelijk be drag aan directeuren zal worden aange boden. Dezer dagen werden Hoofden en Spaarsters ingelicht over de nieuwe plan nen ten opzichte van het V.U.-plan. Ongetwijifeld zal het besluit, dat het sparen voor de Medische en de Wis- en Natuurkundige Faculteit wordt voortge zet, met dankbaarheid en blijdschap wor den ontvangen. Otoze Christenvrouwen zien, ook in den zegen, die in de afgeloopen jaren op dit werk miocht rusten, een aanwijzing, dat deze arbeid niet mag worden opgegeven. Rechtbank te Middelburg. DE ZAAK TEGEN DEN VORIGEN BURGEMEESTER VAN BORSSELEN. Het getuigenverhooor. M. de Regt, landbouwer te Borssele, is sedert 1929 dijkgraaf van den Calami- teuzen polder Borssele en de laatste jaren ook Wethouder van Borssele. Het is de zen getuige bekend, dat op ongeregelde tijdstippen een procesverbaal van kasop name moest worden gezonden aan Gedep. Staten, van Zeeland. De eerste jaren ge schiedde zulks regelmatig, doch de laat ste jaren werd daaraan minder de hand gehouden. Oip een vraag van den President naar de oorzaak daarvan, antwoordt getuige, dat men de gegevens daarvoor van den ontvanger placht te ontvangen, en deze vaak uitstel vroeg. Rechter Bloemers merkt daarbij op, dat zulks voor getuige toch geen reden mag zijn die verantwoording na te laten. De president vertoont getuige daarop het in de dagvaarding bedoelde proces verbaal van kasopneming. Of de kas pre- Gisteren heeft de candidaatstelling voor de Eerste Kamer plaats gehad, die met het oog op de Grondwetsherziening, even als de Tweede Kamer, ontbonden is. De stemming is bepaald op 27 Mei, den dag na die, waarop de stemming voor de Tweede Kamer plaats heeft. De voorspelling van de samenstelling van den Senaat, zegt de „N. R. Grt.", is aan veel minder ongewisheid onderwor pen dan die van den uitslag van de Twee de Kamerverkiezing, aangezien de poli tieke gezindheid en de onderlinge krachts verhouding van de onderscheidene sta tencolleges vastligt. Alleen de afspraken tusschen de par tijen, die stemmen „over" hebben en die, welke nog eenige stemmen kunnen ge bruiken, kunnen nog verrassingen bren gen. De samenstelling, welke, deze af spraken en gunstige lijstcombinaties daar gelaten, zich thans reeds laat berekenen, is als volgt: Huidige Nieuwe Kamer Kamer R. K. 16 15 S. H. A. P. 11 13 Chr. Hist. 7 5 Anti R'ev. 6 6 Lib. 5 3 V. D. 3 2 N. S. B. 2 4 St. Geref. 0 1 'Comm. 0 1 Déze theoretische berekening zal in de practijk worden doorkruist door den invloed van afspraken, welke ook reeds in 1935 nadat de Staten pas wei- ren vernieuwd merkbaar waren. Toen immers hadden de R. K. Staatspartij en de G. H. Unie volgens de bex-ekening elk een zetel moeten verliezen, doch zij kon den deze behouden. De S. D. A. P. had een lid moeten winnen, doch bleef gelijk. Aangezien voor de Verkiezing van de Eerste Kamer het laud in vier afzonder lijke groepen van provinciën is verdeeld, die elk 13 of 12 leden afvaardigen, kan ook thans worden verwacht, dat de R. K. staatspartij in elk geval op peil zal blijven en voorts dat de S. D. A. P. niet 13, doch 12 zetels zal behalen. Tenslotte is het evenals in 1935 ook thans mogelijk, dat de communisten er niet in slagen den eenen zetel, in bovenstaand staatje ver meld, te veroveren. cies aanwezig was weet getuige zich niet te herinneren. De kasopname geschiedde op 18 Maart 1936. Een afschrift van het proces verbaal van die kasopname mede ter zitting aanwezig toont aan dat het oorspronkelijk proces-verbaal in verschillende opzichten afwijkt van het afschrift. Getuige heeft slechts eenmaal in 1936 de boeken van den ontvanger gecontro leerd en hij heeft een keer het proces verbaal mede onderteekend. Nadien werd het stuk overgelegd ter vergadering van de ingelanden van den Polder, waarna toezending aan Gedep. Staten geschiedde. Ter vergadering van de ingelanden van 17 Juni 1936 is de opmerking gemaakt, dat in het beheer f 11.000 achterstallig verantwoord zou zijn. Toen is een onder zoek ingesteld door Gedep. Staten en is de bom gebarsten. Er bleken toen ver schillende onregelmatigheden te zijn ge schied. Het was dezen getuige wel bekend dat in den laatsten tijd de rekeningen die binnenkwamen, niet werden betaald, de begrooting niet op tijd was, enz. Als er brieven binnenkwamen, las getuige deze waarna hij' ze doorgaf aan den O'nt- vanger Griffier ter verdere afhandeling. De antwoordbrieven onderteekende ge tuige mede. Op een vraag van Rechter Bloemers, of getuige dan geen aandacht heeft geschon ken aan herhaalde verzoeken van Ged. Staten over het niet binnen komen van de processen verbaal van kasopneming, antwoordt getuige ontkennend. Getuige G. Rottier is sedert 1928 wet houder van Borssele en tevens dijkgraaf. Get. controleerde met getuige de Regt de kas. Het was dezen getuige pas den laatsten tijd bekend, dat de processen verbaal van kasopneming aan Ged. Sta ten moesten worden verzonden. Den laat sten tijd bleef dat achterwege of het ge beurde slap en slordig. De ontvanger had geregeld mededeelingen dat hij! nog niet met de kas klaar was. Op 18 Maart 1936 is de kas opgenomen. In het verslag daarvan blijken eenige doorhalingen te zijh gedaan en get. weet zich niet te her inneren of die er in stonden vóór hiji bet verslag teekende. Later heeft getuige ver nomen dat er meer dan f 11.000 ten ach ter was en sprak daarover met getuige De Regt. Deze was van oordeel, dat die achterstand veel minder moest zijn. President: U is eerste wethouder en u teekent als zoodanig meerdere mandaten. Ging dat allemaal in goed vertrouwen? Getuige: Ja. Dit doet de President op merken, dat zulks toch niet de bedoe ling kan zijn. De getuigen Nijsten te 's Heerenhoek, zegt 6 jaar gezworene te zijn van den Galamiteuzen polder voor het binnenbe- heer en bestuurslid van het buitenbeheer. Deze getuige geeft ook verklaringen af in den geest van zijn voorganger. Verhoor van den verdachte. Verdachte door den President onder vraagd, zegt sinds 1933 ontvanger grif fier te zijn geweest van den Galamiteu zen polder Borssele. Verdachte geeft toe een afschrift van een origineel geschrift van kasopneming te hebben vervaardigd, dat valsch was. Op een vraag van den President, hoe hij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2