tjongen Eigen graf graven. Voor Zelfscheerders Co., ludster. EERSTE BLAD Buitenland. De verkiezingstournee van Dr H. Colijn. Nieren Belangrijkste Nieuws De Voorzitter van de Eerste Kamer contra de N.S.B. ld. Iddelburg. bestedingen VRIJDAG 30 APRIL 1937 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 177 Zorg Voor Goede Doorspoeling der 28 A, btraat 8, Axel. 50, pootaard- kg; kropsla violenplanten 0,701, ci- es 1,201,30 ulpen 812, 2,40, eend- 00 stuks. esteding van wen van een am te 'sH. ndig Bureau ïiningen: Metselwerk: f 4217, J. ebr. Jansen, mondt, Goes 000, G. T. Westveer, de Jonge, ïakker, 's H. Jonge, 's H. s, Heinkens- oedekensker- Goes f3678; fa. Tamse, Goes f 343; Wed. Eökhart 's H. Arends- M. Roozen- at, 's Graven de, Kloetinge ïpolder f383; f312. massa: gebr. 4722. 3. te Vlissingen jaar verkocht en erf aan ibij de Keer- [ooper dbr L. steelstraat no. ooper dhr M. 1BERICHT. van 30 April: in het N. uit Lngen, nevelig oog weer, iets 3 uur: t Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20Losse nummers 5 cent. AdvcftepfiSn cspt regel Ingesonden medec'eelingen CO csst per rcge' Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 075, bii vooruitbetaling. Onder letter of rnotlo f 0.85 Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In Rusland is bet onder het gruwelijk regiem van het Communisme veelvuldig voorgekomen, dat men ter dood veroor deelden eer men ze neerschoot, eerst hun eigen graf liet graven. Hetzelfde wenscht Mussert, maar dan in ip 01 i t i e k e n zin genomen, óók te doen. De kiezers worden opgewekt op de can- didaten van de N.S.B. te stemmen, en Mussert aan de macht te helpen. Stel, dat dit doel bereikt wordt en dat Mussert inderdaad wint, nu of in de toe komst. Wat gebeurt er dan? Op deze vraag beeft het orgaan van de N. S. B. reeds in 1935 een antwoord ge geven, dat niet voor tweeërlei uitlegging vatbaar is. Mussert liet toen dit schrijven: „Voor de politieke partijen is van ouds her met het openen van de stembus de politieke strijd afgeloopen. De zetels zijn „binnen" en de baantjes volgen vanzelf; zij nemen rust tot bet volgende straperlo. Voor ons is de verkiezingsstrijd echter van een geheel andere beteekenis; wij doen aan dit onzinnig en weerzinwek kend gedoe mede, om het zoodra wij de macht hebben af te schaffen. W ij zeggen tot de machthebbers: Is de stem bus jullie legale wapen? Goed, dan doen we mede. Maar we zullen jullie stembus sen eiken keer met méér nationaal-socia- listen volstoppen, en als w ij! de meerderheid hebben, dan gaan alle stembussen naar de vaalt." Is dat duidelijk of niet. De kiezers die zoo tusschen de bedrij ven door als „stemvee" worden gebruikt, mogen eerst mee helpen om de N.S.B. aan de macht te doen kooien. Tot zoolang wo'rden ze met mooie lenzen en schitte rende beloften bewerkt. Maar als ze eerst hebben geholpen om de N.S.B. aan de macht te helpen, dan wordt bet „stemvee" afgedankt. Dan gaan alle stembussen naar de vaalt en is bet met allen volksinvloed gedaan. Dan komt de dictator met zijn satellie ten en voor het volk blijft er dan niets anders over dan te z wijge n en te ge hoorzamen. Zoo worden de kiezers uitgenoodigd hun eigen graf te graven. Gelukkig behoeven ze bet niet onge- waarschuwd te doen. Eerst een weinig Purol inwrijven en daarna inzeepen; dan scheert men zich schoon, zacht en pijnloos. 3 u.: 772. itsen: DE STRIJD IN SPANJE. Bilbao gebombardeerd, Guernica bezet. Reuter seint uit Bilbao dat de stad is gebombardeerd uit de lucht door 15 of 16 vliegtuigen, die zonder- onderscheid te maken, bommen op de stad schijnen te werpen. „De aanwezigen in het gebouw, waar ik mij bevind," aldus seint de Reuter- correspondent, „zeggen dat zij zestien toestellen geteld hebben, welke op de ge bruikelijke Duitsche modellen lijken en die zonder onderscheid te maken bom men op de stad schijnen te werpen." Een nader Reuter-bericbt meldt, dat gistermiddag 15 bombardementsvliegtui gen gedurende een kwartier bommen heb ben laten vallen rondom vier Engelsche vrachtschepen, die in de haven gemeerd lagen. De schepen werden niet getroffen. Een bijzondere correspondent van Ha- vas seinde gisteravond dat tegen het mid den van den dag de nationale troepen Guernica hebben bezet. De linkscbe troe pen trokken zich zonder een schot te los sen terug; de stad is een puinhoop. Donderdagmiddag om vier uur hebben vliegtuigen der rec'htschen verscheidene bommen neergeworpen in de omgeving van Valencia. Eenige dorpen werden getroffen. In het bijzonder Carcagente. Bijzonderheden ontbreken echter. Men denkt dat bet 'bombardement door een tiental vliegtuigen uitgevoerd is. De verwoesting van Guernica. In bet Hoogerhuis heeft Lord Robert Cecil het luchtbombardement van Guer nica ter sprake gebracht. Hij noemde het „een verschrikking zonder weerga in de Goes Af. Polderman Electrotechnicus Zeelands prima reparatie-inrichting. geschiedenis der beschaving". Lord Ro bert Cecil vroeg met nadruk aan de re geering energiek te protesteeren en den steun te zoeken van alle andere regeerin gen; tevens vroeg hij de kwestie, zoodra dit mogelijk zal zijn, voor den Volken bondsraad te brengen. Wanneer deze ge beurtenis, aldus voegde spr. hieraan toe ten uitvoer gelegd is door tusschenkomst van Duitsche organisaties, behoorde de Duitsche regeering onmiddellijk alle Duit sche onderdanen terug te roepen. Lord Plymouth antwoordde, dat de re geering geen enkele officieele inlichting bezat over het bombardement van Guer nica en niet kan zeggen, wie er het bevel toe gegeven beeft, noch welke toestellen daarbij gebruikt zijn. Lord Plymouth herhaalde hetgeen Eden in dezen reeds gezegd heeft en voegde hieraan toe, dat, wanneer de regeering van meening is nuttig iets te kunnen doen, zij het doen zal, maar deze zaak te behandelen krach tens het Volkenbondshandvest zou niet de beste wijze zijn om 'het door allen ver langde doel te bereiken, n.l. een herha ling van dergelijke feiten te beletten. De aartsbisschop van York 'heeft gis teravond een verklaring gepubliceerd, waarin hij in naam van de menschelijk- beid de „strijdmethoden, zooals die ge bruikt zijn voor. de verwoesting van Gu ernica", veroordeelt. Uit Parijs wordt gemeldNa zijn uit eenzettingen in de kamer-commissie voor buitenlandscbe zaken heeft Delbos in antwoord op vragen betreffende het bom bardement van Guernica verklaard, dat met het oog op de verschillende lezingen, die van de gebeurtenissen zijn gegeven, inlichtingen zijn gevraagd aan de Fran- sche diplomatieke vertegenwoordigers. Het verhaal van een ooggetuige. De kanunnik van de kathedraal van Valladolid, Alberto Onaindia, die oogge tuige geweest is van het bombardement van Guernica, is te Parijs aangekomen uit Bilbao; tegenover een vertegenwoor diger van Havas beeft bij o.m. het vol gende verteld Maandag 26 April kwam ik om half vijf in Guernica aan en in strijd met de verwachtingen was het een heldere dag. Nauwelijks was ik uit de auto gestapt, of bet luchtbombardement begon. De eerste bom sloeg in een buis van drie verdiepingen en deed de ruiten van alle buizen in de stad springen. Doordat het marktdag was, waren de bewoners van de omliggende dorpen 'bier bijeengeko men; de menscben vluchtten ontzet naar het land en lieten hun vee op de markt achter. Ik kon waarnemen, dat eerst een jachttoestel verscheen, gevolgd door drie andere en voorts door zeven en zes drie- motorige toestellen. Na hun vernielings werk verricht te 'hebben verdwenen de toestellen. Het bombardement duurde van half vijf tot kwart voor acht. De bevolking vluchtte in de boschjes, die op een kilo meter van Guernica liggen. 'De vliegtui gen daalden zeer laag, 'hun machinege weren ratelden over de bosschen en we gen, welker greppels vol lagen met grijs aards en kinderen, die zich tegen den grond drukten. Tegen het einde van den middag kon men op vijf honderd meter afstand Guernica niet meer zien door den dikken zwarten rook van het bombar dement en de branden. Men hoorde klacht noch gekerm, de menscben waren verstard van ontzetting, sommigen baden, anderen hieven de armen gespreid ten hemel als om godde lijke bescherming af te smeeken. Om ze ven uur stond Guernica in lichterlaaie. In de eerste uren van den nacht kon men bet smartelijkst schouwspel zien: mannen en vrouwen zochten de nabije bosschen af naar hun vrienden en ver wanten het meerendeel der lijken i!s doorzeefd door verscheidene kogels der mitrailleurs. Nederlandsch s.s. „Fauna" door vliegtuig aangevallen. Gistermorgen 'heeft het Nederlandsche s.s. „Fauna" een S.O.S.-sein uitgezonden, na te hebben medegedeeld, dat het zich bevond op 37 gr. 18 min. N.B., 2 gr. 38 min. W. L. l(niet ver van Cartagena). Het schip meldde, dat het was aange vallen door een vliegtuig. Toen men het schip even daarna om nadere mededeelingen vroeg, antwoordde het, dat het niet getroffen was en zijn reis voortzette. BELGIë'S BUITENLANDSCHE POLITIEK. Minister Spaak voor de Kamer. In de zitting der Belgische Kamer van gisternamiddag, heeft de minister van buitenlandsche zaken, Spaak, een rede gehouden in verband met de jongste in ternationale gebeurtenissen. Spr. begon met de voorlezing van den bekenden tekst van 't Engelsch-Fransch document, waarin deze landen België ontslagen achten van zijn verplichtingen, voortspruitende uit de verdragen van Locarno en van Londen. Het verdrag van Locarno, dldus Spt., legde ons verplichtingen op, die, indien ze tien jaar geleden te dragen waren, thans verre buiten onze mogelijkheden blijken te gaan. België beschermde Frankrijk tegen een miogelijken Duitschen aanval, bet be schermde ook Duitschland tegen een eventueelen Franschen aanval. Het Duitschland van toen was prac- tisch ontwapend. De waarheid verplicht ons vast te stellen, dat Duitschland op nieuw een groote militaire natie gewor den is en dat in alle landen der wereld de wedloop naar de bewapening met een nooit geëvenaarde intensiteit is hervat. De gedemilitariseerde zone was voor ons, in geval van een eventueelen Duit schen aanval, een militaire veiligheids factor. In 1936 heeft Duitschland de gedemili tariseerde zone opnieuw bezet, waardoor de vroegere toestanden overhoop gewor pen werden en wij1 voor een geheel nieu wen feitelijken toestand werden geplaatst. Oofc is Duitschland uit den volken bond getreden en het heeft er niet den schijn van, dat zijn terugkeer te Genève nabij' zou zijn. Ook hiermede dient reke ning te worden gehouden. Door de gedemilitariseerde zone weer te bezetten, door het verdrag van Locar no te verwerpen, stelde het Duitsche rijk Frankrijk, Engeland, Italië en België in een moeilijken toestand. Welke zijn de grondslagen onzer bui tenlandsche politiek? Wijl willen een politiek, die uitsluitend en alge heel Belgisch is. België heeft geen belangen buiten zijn grenzen; het heeft geen ander streven dan te blijven wat het is. Maar, tot zijn ongeluk en zijn groot heid, tegelijk, is bet sedert eeuwen een slagveld voor Europa, een. invalweg voor alle veroveraars. Wij willen ook medewerken aan de col lectieve inrichting van den vrede, aan bet opbouwen van een internationaal recht. Frankrijk en Engeland troffen spon taan een dubbel besluit; zij ontslaan ons van de verplichtingen van waarborg, die wij' te Locarno en te Londen jegens ben ■hadden onderteekend en zij behouden de verplichtingen van waarborg, die zij tegenvoer ons onderteekend hadden. De regeering weet zeer goed, dat haar taak slechts werkelijk geëindigd zal zijn, wanneer de formules, wel ke Duitschland zal kun nen onderteekenen, gevon den zullen z ijl n. De toestand van Europa is thans beter dan zes maanden geleden en de Fransch- Engelsche verklaring is een nieuw ele ment van bevrediging. Het belangrijkste en bet meest kiesche gedeelte van artikel 16 is de voorlaatste paragraaf, waarin er over het recht van ■doortocht wordt gesproken. Wat de Belgische regeering betreft, moeten er twee essentieele voorwaarden vervuld worden, wil het recht van door tocht door ons grondgebied eventueel toe gepast worden. Jn geen geval kan het recht van doortocht aan België worden opgelegd buiten zijn toestemming. De tweede voorwaarde is, dat er van deze toestemming slechts sprake kan zijn, wanneer het gaat om de uitvoering eener gemeenschappelijke actie. Onmiddellijk na den Minister nam de Vlaamsche nationalistische afgevaardig de mr H. Borginon het woord, om te oonstateeren, dat de thans gevolgde inter nationale politiek van België, de politiek is, welke sedert jaren door de Vlaamsche nationalisten als de eenig mogelijke werd verdedigd. D'e communistische spreker beweerde, dat België thans meer in de richting is gekomen 'van de fascistische staten, Duitschland en Italië. DE STRIJD OM DE KERK IN DUITSCHLAND. D'e R. K. 'kerkelijke wereld toont groo te belangstelling voor de moeilijkheden der protestantscbe kerk in Duitschland. Men kan bijna geen nummer van de „Weensche Reichspost" opnemen of er staat iets in over de Evangelische kerk en haar nood. Een medewerker heeft de vorige week een opsomming gegeven van hetgeen er geschied ia in de twee maan- WOENSDAG 5 MEI IN ZEELAND. De belangstelling voor het optreden van Minister Colijn duurt onverminderd voort. Woensdag en Donderdag was de Mi nister in Friesland, waar Z.Excellentie te Heerenveen, D'okkum en Leeuwarden bet woord voerde. Te Leeuwarden had men beslag gelegd op bet groote Beurs- en Waaggebouw, waar 7000 toehoorders een plaats konden kiijgen. Toch was het nog noodig ook de Koepelkerk in gebruik te nemen waar nog 1200 belangstellenden verzameld waren. Bij zijn aankomst in de Friesche hoofd stad werd de minister door een dichte menigte toegejuicht. In de vergadering heerschte een enthousiaste stemming. Dte Telegraaf wist gisteren te mel den, dat in Amsterdam waar de heer Go- lijn op 10 Mei hoopt te spreken, de be langstelling alle records schijnt te slaan. Door iemand die geen kaart had kunnen bemachtigen en die gaarne een paar plaatsen wilde hebben, werd f 5 per plaats geboden. A.s. Woensdag 5 Mei hoopt, zooals be kend, de minister-president naar Zeeland te komen. De toeloop naar de vergadering te Middelburg wordt eenigszins ge temperd doordat hier 's middags verga derd wordt. Toch is nu reeds gebleken, dat bet be stuur van de Kiesvereeniging hetwelk met de regeling belast is, verstandig deed een groote tent te plaatsen. Geen enkel gebouw in Middelburg zou de schare die nu reeds kaarten beeft besteld kunnen bevatten. Naar wijl vernemen zijn er nog enkele kaarten beschikbaar, maar alles wijst er op dat zij' die tot bet laatste oogenblik met het bestellen van een kaart wachten, groote kans loopen achter bet net te vis- scben. Te O o s t b u r g, waar de heer Colijn 's avonds hoopt te spreken, wordt even eens een groote schare verwacht. Extra trams miaken het mogelijk dat uit wijden omtie'k de bezoekers kunnen worden aan gevoerd. Ook Zeeland zal den leider van de Antirevolutionaire partijl waardig ont vangen. den sinds men kerkelijke verkiezingen beeft toegezegd. Den 18den Febr. werd verboden de na men van menechen, die uit de 'kerk ge treden zijn, van den kansel voor te lezen. Men beeft de Evangelische kerk „aan geraden" haar grondbezit ter beschikking le stellen van menschen, die zich op het land willen vestigen „wanneer men dwangmaatregelen wil voorkomen". Niemöllers boek „Deutsche, schart euoh urn GottI" werd verboden. Vergade ringen van de Belijdeniskerk werden ver boden. In Februari werd in Kassei de uitvoe ring van een requiem voor de gevallenen in den oorlog verboden. Het slotkoor van dat stuk was het oude koraal: „Jesus, meine Zuversieht'', de Hitlerjeugd had echter t'e kennen gegeven, dat zij aan de plechtigheid geen deel kon nemen, als dit koraal gezongen werd, want de tekst was niet overeen te brengen met haar re ligieus© opvattingen. In een vergadering der Duitsche Chris tenen te Berlijn moet D'r Rehms gezegd hebben: Het woord van Frederi'k den Grooten: Jeder kann selig werden naeh sein Fasson, geldt niet meer. De kerk moet zich onder den nat.-soc. staat schikken. "Wie niet mee wil doen, vliegt e r uit De begeerte predikant te worden daalt sterk. In 1933 was het tekort aan predi kanten al groot, toen waren er echter op de Duitsche universiteiten nog 7085 the ologische studenten. Dit getal is in 1936 gedaald tot 4113. Spectator wijt deze da ling aan den invloed van het nieuwe hei dendom. Men zou ook andere factoren kunnen noemen: de groeiend© onverschil ligheid! onder de Duitsche jeugd voor kerk en godsdienst, de voortdurende moeilijkheden in de kerk, die het predik ambt niet aanlokkelijk maken. Spectator vermeldt, dat de beweging van Ludendorff veel aanhangers wint. Men zegt, dat sinds de verzoening met Hitler mensohen in groepen uit de kerk treden om zic'h bij Ludendorff te voegen, doch dit is niet te controleeren. ENGELSCHE BOMBARDEER- VLIEGTUIGEN VERONGELUKT. VIJF DOODEN. Gistermiddag voerden drie groote En gelsche bombardeervliegtuigen een esca- drillevlucht in V-vorm uit boven de graafschappen Suffolk en Norfolk. Vlak A LS GIJ DAGEN te bed moet blijven, "gij last hebt van rugpijn, hoofdpijn, gezwollen ledematen, stijve en pijn- fc.; lljke spieren, gij u vermoeid en zenuwachtig voelt en uw nachtrust verstoord wordt, Is het leven vaak een last. Zorg dat het niet zoo ver komt. Vergeet niet, dat zulke verschijnselen van kwaad tot erger kunnen worden. GIJ kunt ze voorkomen door uw nieren gezond te houden door het geregeld gebruik van FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN, sinds Jaren bekend als het dluretlsch middel bij uitnemendheid, fl.-. f.1.75 en f3.- Binnenland. Werktijdenbesluit voor kantoorpersoneel treedt 1 Juni in werking. De verkiezingstournee van D'r Golijh. Buitenland. De buitenlandscbe politiek van België. Conflict in Loudens autobusbedrijf. De kerkstrijd in Duitschland. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cenl bij vooruitbetaling. boven de grens kwam de schroef van het eene vliegtuig in aanraking met den staart van een der beide anderen en bei de vliegtuigen zijn gevallen en vernield. De vijf inzittende militairen zijn allen ge dood. CONFLICT IN LONDENS AUTOBUSBEDRIJF. Op een bijeenkomst van meer dan hon derd. vertegenwoordigers van het Lon- densch autobuspersoneel, beeft het mee rendeel der aanwezigen besloten bet werk neer te leggen. De staking zal Zaterdagmorgen be ginnen. In bet Oosten van bet land zullen ook duizenden busbestuurders en conducteurs Zaterdag in staking gaan, als aan hun verlangens niet wordt voldaan. Er zouden in geheel Engeland onge veer 80.000 aangesloten chauffeurs bet werk neerleggen. Korts Berichten. Het schijnt zeker te zijn dat Musso lini's reis naar Duitschland tot einde Juli wordt uitgesteld. Sommige semi-militaire organisaties in Duitschland hebben volgens een offi cieel staatsbesluit dezelfde bevoegdheden om van wapens gebruik te maken gekre gen als militairen. Vreeselijke gevolgen!!! Naar aan leiding van het conflict tus>- scben een der N. S. B.-senatoren en den voorzitter der Eerste Kamer geeft „De Maasbode" het volgende satirieke stukje: „Het 'was niet geheel tot ons doorge drongen, wat er eigenlijk was geschied. Het „Nationale Dagblad" zal bet ons zeggen: „Het was Baron de Vos van Steenwijk, o eeuwige schande voor zijn geslacht, die onzen strijder Van Vessem durfde te trappen op zijn vaderlandsch hart en in dat trappen een steen durfde te smijten naar bet hart van Neerlands ontwakende volk". Waarvoor wij intusscben in 't geheel geen oog hadden het zij in alle op rechtheid erkend dat was voor de vreeselijke gevolgen, die bet woord van den wel wat al te temperamentvollen voorzitter van de Eerste Kamer hebben zou. Ook daarover worden wij door hetzelf de orgaan ingelicht: „Veel kan zoo een volk worden ontno men. M'aar wee hem, die bet durft te be staan een volk van edel bloed te trappen op zijn ziel. Dan worden de oerkrachten ontketend die niets en niemand teinmen kan. Dan klimt de schreeuw om recht uit de diepte op tot omhoog. D'an wordt de avondstilte een storm. Dan wordt de storm tot een orkaan. Een orkaan die opkomt uit het Noorden en die verplette ren zal al wat zich in dwazen men- schenwaan daar tegen keert. Dan breekt de ure aan, die door het geloovig volk biddend is verbeid. Dan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1