r J OKI AT LUXE CHOCOLADE Herziening samenstelling rechterlijke colleges. van üw Zenuwen Kerknieuws Onderwijs Gemengd Nieuws Ingezonden Stukken. Rechtszaken TJOKLAT LUXE CHOCOLADE TJOKLAT LUXE CHOCOLADE Mijnhardt's Zenuwtabletten onovertroffen kwaliteit Sedert enkele wekea brengen wij in den handel eo wel: TJOKLAT RELIEF OUBLIES (Indische dansen voorstellende) TJOKLAT RELIEF PASTILLES en TJOKLATJES (Croquantvuffiag, 48 stuks to een ons) Prijs: 30 cent per ons» of In ZEER FRAAIE LUXE DOOZEN en BONBONNIERES tot diverse prijzen. Dit alles Is bij Uw banket» bakker verkrijgbaar. PASTOIES ^BONBONNIERE VOIRE) Een Fetter, Sïe- onze serie oévertenfies,'de fobricofie dei Tjoklat Chocolade voorstellende, «net belangstelling gevolgd heeft. Verzoeken wij thans eens met onze Tjoldat Lnxe Chocolade te goon hetniisinuken, door aankoop bij Uw banketbakker wm een der bovengenoemde Tjoklat Luxe artikelen Diegenen, die de moeite genomen hebben onze advertenties uit te knippen,verzoeken wij al deze advertenties vóór 5 Mei a.s. aan onderstaand adres in te zenden. Wij zullen dé groote belangstelling,door hen in ons bedrijf betoond, beloonen door toezending van een (raai doosje vort een onzer oüikden. N.V* Kollandtch Zwilsersche Chocoladefabriek - Vaortstroat 84 AmitrdcUlHZ. TJOKLAT SAGEN (Indische vertellingen) tedere doos, of doosje Tjoklat Luxe Chocolade bevat een Tjoklat Sage, dot is een Indische vertelling. Bij the winkelier kunt gij vanaf half Mei tegen betaling van 90 cf. een uiterst fraai bewerkt Tfokfat Sagen Album verkrijgen, waarin 43 verschillende T|okIat Sagen geplakt kunnen wor den, terwijl dit album voor Iedere sage een zeer fraai gekleurde lilv sfraf/e bevat. Dit album is ook direct bij ons verkrijgbaar FL U-» per post* giro Na 113538, te zenden aaiH N.V. Hollandseh Zwftsersche Chocoladefabriek, Vaartstraat 84, Amsterdaro-Z. Herclasseering en uitbreiding van de maximum-formatie van kantongerechten. Ingediend zijn twee wetsontwerpen houdende nadere wijziging van de wet tot regeling van de samenstelling van den Koogen Raad, de gerechtshoven, de rechtbanken en de kantongerechten en van de jaarwedden van de rechterlijke ambtenaren alsmede van de klassen der rechtbanken en kantongerechten. Ter toelichting van het eerste ontwerp betreffende de herklasseering van kan tongerechten wordt het volgende opge merkt: De ontbinding van 39 kantongerechten, welke op 1 Jan. 1934 haar beslag heeft gekregen, heeft een dusdanigen invloed uitgeoefend, dat de bestaande classifica tie van verschillende kantongerechten niet meer in overeenstemming is met den omvang van de zaken, welke zijl thans te behandelen krijgen. Door dit ontwerp van wet ondergaat de classificatie een aanmerkelijke wijzi ging. Deze wijziging is eenerzijids geïn fluenceerd door het getal der burgerlijke zaken en der strafzaken, welke door den kantonrechter worden behandeld, ander zijds door het zielental van het kanton. Als gevolg van een en ander worden ten aanzien van de kantongerechten de volgende verhoogingen van klasse voor gesteld: van klasse 1 E naar klasse 1 D: ïïil- vtersunj, Nijmegen, Heerlen, Elnscbedé, Leiden, Leeuwarden, 's Hertogenbosch; van klasse 2 naar klasse 1 D1: Eind hoven; van klasse 2 naar klasse 1 E: Amers foort, Delft, Breda, Dordrecht, Alkmaar, Zwolle, Middelburg, Almelo, Roer mond; Van klasse 3 naar klasse 2; Beetster- zwaag, Sittard, Den Helder, Meppel, Hee renveen, Gorinchem, Neuzen, Groenlo, Zevenbergen, Sneek. Voor de verbooging van de jaarwedden van de thans aanwezige rechterlijke amb tenaren is met deze re-classificatie een be drag van ongeveer f 25.000 gemoeid. Behalve de reclassificatie van de kan tongerechten bevat het wetsontwerp en kele wijzigingen in de maximum-forma tie van eenige dezer gerechten ten einde te voorzien in een reserve, waarmede in het algemeen de formatie dient te blijiven boven bet getal van de feitelijk aanwe zige functionarissen. De tweede voorgestelde wijziging van de onderhavige wet beoogt herziening van de maximum-formatie van- gerechtsho ven en rechtbanken. In de toelichting wordt gezegd: Biji het 4e hoofdstuk van de rijks-be- grooting voor het dienstjaar 1937 zdjln om. gelden toegestaan voor de uitbrei ding van bet griffiepersoneel van de rechtbanken met negen substituut-grif fiers. Aangezien de maximum-formatie van -de rechtbanken, welke thans geldt de ge- wenscbte uitbreiding 'bij verschillende colleges niet toelaat, is het noodzakelijk deze formatie aan een herziening te on derwerpen. Die herziening kan dan tevens worden gebruikt om de maximum-formatie van gerechtshoven en rechtbanken te brengen op een peil, waardoor deze voorziet in een zekere reserve boven het getal van de feitelijk aanwezige titularissen, opdat, in dien te eeniger tijid de behoefte aan het licht mocht treden van eenige (thans niet noodzakelijk te achten) uitbreiding van met rechtspraak belaste rechterlijke amb tenaren, voor de bevrediging van die be- hjoefte de Wettelijke maximumformatie geen beletsel zal vormen en volstaan zal kunnen worden mot het bijl een begroo- tingswet voteeren van de voor de uitbrei ding benoodigde gelden. het echter niet gelukt zijn spoor te vin den. Voorloopig is dus slechts een ver moeden gewekt. Spr. hoopt te hebben aangetoond, dat, wie het onderzoek zou willen voortzetten, aandacht zal d ton en te schenken aan alle personen en ge slachten, die achter hun naam do hijvoe ging: opt Rosevelt hebben ge dragen. Nieuwe leden. Tot nieuwe leden van het Zeeuwscb Genootschap zijn benoemd: Mr Dr A. D. H. Fockema Andreae, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem, vice-voorzitter van de Jachtcommissie te Arnhem; M. H. Boassan, wethouder te Middelburg; Dr J. G. Broekema, arts te 's-Gravenhage; E. L. Krugers Diagneau, directeur van den keuringsdienst van waren te Goes; Ir J. P. van Dalsum, di recteur der R. H. B.s:,S. te Middelburg; F. J. L. M. Dhooge, burgemeester, lid van het bestuur der visscherijen op de Zeeuw- sohe stroomen te Philippine; P. Fagel, Hervormd predikant te Veere; Dr K. S. de Graag, arts te 's-Gravenhage; J. S. Hartjes, Hervormd predikant te Vlissin- gen; G. P. Hoekman, referendaris aan het departement van Binnenlandsche Za ken te VGravenhage; Mej. Dr K. J. Hocke Hoogenboom te Zonnemaire; Mej. S. van Zanten Jut, gemeente-archivaris te Goes; J. Groenveld de Kater, oudheid kundige te Zierikzee; Jhr Mr Tth. H. J. L. van Rheinick Leys-sius, inspecteur van de gemeente- en waterschapsarchieven in Zuid-Holland te Voorburg; J. H. A. van Luijk, tandarts te Amersfoort; Ir A. A. Markvoort, Rijksinspecteur van de werk verschaffing te Middelburg; Ir F. P. Mesu directeur van den cultuurtechnischer! dienst te Utrecht; Ir J. van Poelgeest, di recteur van de Zuidbevelan-dsche Water leiding te Go-es; Ir G. Reedijk, ingenieur bij den Provincialen Waterstaat te Goes; Mr P. H. W. F. Tellegen, burgemeester te Terneuzen; Mr A. Tieleman, griffier bij het kantongerecht te Middelburg; J. van Tuinen, chef van de eerste a-f-deeling der Provinciale Griffie te Middelburg; Dr F. G. Vaandrager, arts te Zoutelande; Mr W. H. Vermaas, advocaat en procureur te Middelburg; Mr J. J. Versluijs, burge meester te Oud-Vossemeer; Jhr Mr H. H. G. Vers-pyok, ambtenaar van het O. M. voor het kanton Zierikzee te Ginneken; Mr H. A. Laanan de Vries, griffier bij- het kantongerecht te Oostburg en Mr G. F. M. de Witt, griffier bij bet Kantongerecht te Zierikzee. De vergadering koos tot bestuurslid in de plaats van Mr W. M. G. Jolles, -die af trad en niet herkiesbaar was, dhr H. J. van Geuns. slaap wordt weer rustig door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Dro gisten. (Adv.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leeuwarden (vac. ds Vis ser), Adr. Oskamp te Enschedé; te Ro den, P. Lugtigheid te Omimelanderwijk. Aangenomen naar Drogeham (toez.), M. H. Bolkestein, cand. te Apeldoorn. Geref. Kerken. Tweetal te 'sGravenhage (West) vac. wijlen ds van 't-S-ant, P. N. Kruyswijk te Hilversum en Joh. Meynen te Helder. Beroepen te Beekbergen, N. J. A. van Exel te Strijen. Bruinisse. Woensdag werd bij de Chxd- Geref. Kerk alhier tot leerend ouderling bevestigd, dhr De Gruyter van Oostburg Ds Blaak van St. Philipsland trad als bevestiger op. De-ze had tot tekst gekozen Joh. 2115-17. Des avonds deed dhr De Gruyter zijn intrede naar aanleiding van Matth. 5 13 het le ged.: „Gij zijt het zout der aarde." Na beëindiging van de predikatie richtte dhr de Gruyter -zich met woorden van dank tot zijn bevestiger, tot kerke- raad en gemeente. Voorts dankte bij burgemeester Hage voor zijn belangstel ling. Namens de gemeente werd dhr de Gruyter toegesproken door dhr Weyne van Ol-de'broek. - Tot onderwijzeres aan de o.l.s. te Zaamalag is benoemd mej. J. J. A. Kem perman. Met haar stonden resp. als no. 2 en 3 op de voordracht de dames A. S. Pauw te Groede en A. Zanen te Oost- burg. De rattenvangster van Den Andel. De vrouw van een arbei der te Den Andel had last van ratten en I zette daarom een val, waarin den volgen- den morgen reeds een dikke langstaart gevangen zat. De rattenvangster wilde van deze ge legenheid gebruik maken om te onderzoe ken -of haar jonge hond een goede ratten vanger was en nam daarom den hond en de val mee het weiland in. Daar zette zij de klep van de kooi op en de rat schoot de vrijheid tegemoet. Iedere hond is ech ter geen rattenvanger en ook de hare bleek de rat liever op een afstand te be schouwen dan van dichtbij:. Dieren in doodsangst doen vreemde dingen en zoo ook de rat, die tot groote ontsteltenis van de vrouw recht op haar belaagster afkwam. Met een gil nam de vrouw een sprong, ■struikelde over de kooi en viel languit op den grond. Toen ze weer overeind krabbelde was het) griezelige monster verdwenen. Maarze voelde iets op haar rug, onder haar kleeren. Het krabbelde. het schoof heen en weer. EVen stond de rattenvangster stil, ont zet, niet in staat iets te doen. Toen, als een bezetene, sprong z,e het veld over, he vig gillend en om hulp roepend. Een arbeider, die in de buurt werkte, kwam aanhollen. Hij zag de leege val, het snuffelende hondje en den bewegenden bult op den rug van de juffrouw. Hij zag, begreep en.handelde. Een stevige kneep van zijn groote band, een gesmoorde 'piep en een rattenleven was geëindigd. Een trillende en bevende juffrouw met eenige krabbels op haar rug dribbelde naar huis terug. Achter haar huppelde vroolijk het hondje. In het land lag de kooi met de doode rat ernaast Verduistering bij -de uit voering van -het Boschplan te Amsterdam. De hoofduitvoerder van den tribunebouw in het nieuwe bosch plan bij Amsterdam -heeft korten tijd ge leden 'bij -de politie van Nieuwer-Amstel een klacht ingediend, dat op onverklaar bare wijze materialen van het terrein van de werkzaamheden verdwenen. De politie besloot een razzia te houden om op deze wij-ze -de dieven te ontdekken. Bij het einde van het werk zijn ruim 150 man stuk voor stuk gefouilleerd. Inderdaad bleken acht -te werk gestel dien gestolen materialen bij zich te heb ben. Het waren geen voorwerpen van groote waarden: een busje verf, een stuk lood, een flesch terpentijn, een busje me nie enz., doch in totaal is de gemeente op deze wijze in den loop van den tijd voor een tamelijk belangrijk bedrag be nadeeld. Tegen acht personen is proces-verbaal opgemaakt. Een deel van de betrokkenen is van de tewerkstelling uitgesloten. Kringleider, die onrecht matig steun trok. De marechaussee te Hoensbroek heeft een klacht onder zocht, welke tegen den kringleider K. van de Nat.-Soc. Ned. Arbeiderspartij: (partij Kruijt) was ingediend door een hoven de zen staande -instantie, die K. beschuldig de van verduistering van papieren. De marechaussee vond geen reden aanwezig om tot aanhouding over te gaan en heeft den man heengezonden. Toch is K. tegen de lamp geloopen. Bij het verhoor bleek, dat -hij- onrechtmatig s-teun trok, met bet gevolg, dat hij een proces-verbaal heeft gekregen wegens op lichting van het burgerlijk armbestuur. Oneerlijke veldwachter ge schorst. De burgemeester van Heerde beeft den te Wapenveld gestationneerden veldwachter H. B., aldaar, in zijn func tie geschorst, nadat B. op heeterdaad was betrapt, toen hij eenige pakjes on vermengde margarine, bestemd voor werkloozen en opgeslagen in een kamer in het gemeentehuis, had -gestolen. B. is voor den officier van justitie te Zwolle geleid en heeft een volledige bekentenis afgelegd. Gebleken is. dat -hij1 zich reeds eerder aan een dergelijk delict 'had schuldig ge maakt. -- Kind door vrachtauto overreden. Gisteravond stak een vierjarig meisje te Amsterdam onvoor zichtig de straat over. Zij' werd daarbij gegrepen door een petroleum-tankauto. Een wiel van den zwaren wagen ging het kind over het hoofd, waardoor de dood onmiddellijk intrad. Weer brand te Giethoorn. Nadat in dezelfde buurt van het dorp eenige weken geleden 's nachts: een nieu we boerderij was afgebrand, is in den nacht van Dinsdag op Woensdag het woonhuis van den schoenmaker S. te Giethoorn door onbekende oorzaak door het vuur -geheel verwoest. De zoon des ïhudizer die door het geknetter wakker werd, heeft den brand het eerst gecon stateerd. Het vuur bleek reeds zoo hevig om zich heen te hebben gegrepen, dat de bewoners door een raam moesten vluchten, om zich nog te redden. De ge- -heele inboedel is verloren gegaan. Alles was verzekerd. - Tegen een locomotief -ge loopen. Gistermiddag is op een der onbewaakte overwegen tusschen Doetin- chem en Zelhem een ongeveer 30-jarige koopman door een locomotief gegrepen en gedood. De man liep met zijn fiets, waarop zich een mand met kuikens be vond, par-does tegen de machine op. Ver moedelijk heeft hij1 op de seinen geen acht geslagen. - Ontploffing in de bek van een koe. De veehouder van der M. te Rijswijk kwam gistermiddag met een wel -zeer bijzondere mededeeling 'bij de politie, namelijk „een explosie in de bek van een stuk vee". Uit een ingesteld onderzoek is geble ken, dat Zaterdag -drie jongelui uit Delft zich in een stuk land onledig hebben ge houden met 'het werpen van door hen zelf vervaardigde knalbomtmetjes. Een dezer bommetjes is terecht gekomen in het weiland van den veehouder van -der M. Een koe, die in het land graasde, heeft gistermiddag er blijkbaar in ge beten of het op andere wijze doen explo- deeren. Het -gevolg was, -dat het dier ern stig aan de bek gewond werd. Doodelij'k ongeluk op een scheepswerf. Op de scheepswerf der firma De Vries te Aalsmeer heeft zich gistermiddag een ernstig ongeluk voorgedaan. De 29-jarige G. de Vries ver richtte werkzaamheden op een vaartuig. Achter hem stond een lier opgesteld. Plotseling kwam -deze in beweging, -de lier gleed het schip af. De Vries werd meegesleurd en geraakte te water, waar bij hij onder de lier terecht kwam. Eerst een kwartier na het gebeurde kon men den man uit zijn benarde positie bevrij den, doch toen waren de levensgeesten reeds geweken. Auto over denkop. Een der inzittenden gedood. In -de kom der gemeente Oldebroek heeft, gistermid dag een -zeer ernstige 'botsing plaats ge had tusschen twee personen-auto's. De heer W. uit Harendermolen (Gr.) werd hierbij uit zijn wagen geslingerd en be kwam zoodanige verwondingen, dat bij na eenige oogemblikken overleed. Een tweede inzittende bekwam slechts lichte verwondingen. De passagiers van de andere auto kwa men met den schrik vrij. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Oranje-vereenigjng te Goes. De Oranje-Vereeniging te Goes heeft gemeend, voor den a.s. verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, geen feestelijk heden te moeten organiseeren. De huwelijksfeesten van het Vorstelijk Paar zijn nog slechts enkele maanden achter den rug; Goes heeft toen op en thousiaste wijze getoond, hoe alhier bij bijzondere gelegenheden met ons geliefd Oranjehuis wordt meegeleefd; doch dit is ook oorzaak, dat o.i. er geen voldoende reden bestaat, thans weer feest te vieren. "Wel is er door ons Bestuur nog ern stig over gedacht, wederom zooals eenige jaren achtereen plaats vond een Oranjefilm te doen vertoonen, speciaal Ook om voor de schoolkinderen iets te doen, doch bijna iedereen -heeft, na ge noemde huwelijksfeesten, op dit punt al les gezien, wat er te vertoonen viel en dat alles is te kort geleden, om dat nu reeds te herhalen. Wat echter onze Vereeniging zeer op prijk zou stellen en waarom zij daarvoor dan ook door middel van de pers, een vriendelijk, doch ernstig beroep doet op heel de burgerijl, is, dat op 30 April a.s. door het huis aan huis uitsteken van de nationale vlag, gedemonstreerd wordt, dat wij toch van heeler harte weer deelen in de vreugd, die deze verjaardag aan ons Koninklijk Huis brengt. Het Bestuur der Oranje-Ver. te Goes, J. I. VAN BALLEGOIJEN DE JONG, Voorzitter. F. G. G. ROTHUIZEN, Secr. N. S. B.-muziek. Woensdagmiddag stond voor het Kan tongerecht te Middelburg terecht G'hr. T. uit Rilland-Bat-h, die verdacht was van drie overtredingen, n.l. het gelegenheid geven voor een openbare vermakelijkheid, het plaatsen van een toestel daartoe en ten slotte het zelf muziek maken. De verdachte bekende, dat hij op acht April een stukje grond heeft afgestaan voor het er op plaatsen van den geluids auto van -de N. S. B. Van een publieke vermakelijkheid was z.i. ge-en sprake. Al leen voldeed hij aan het verzoek van W F. van Gorsel om een stukje grond be schikbaar te stellen. Een toestemming van den burgemeester had hij niet, ook niet om het toestel er te plaatsen. De getuige a décharge, W. F. van Gor sel, lid der Prov. Staten, zeide als kring- leider der N. S. B. gevraagd te hebben om het stukje grond. Hij meende, dat er geen toestemming noodig was, omdat het niet de bedoeling was publiek toe te la ten. Er waren geen sprekende platen. Op een opmerking van den ambtenaar, dat -de muziek toch gegeven werd opdat be-t publiek ze zo-u hoor-en, zei-de de ge tuige, dat het er z.i. om gaat, dat de uit voering niet toegankelijk was voor het publiek. De ambtenaar wijst er op, dat de mu ziek t-ooh wel zeer sterk was, want ze Waa over half Rilland te hoeren. De ambtenaar zeide, dat het hier gaat over de vraag of er sprake is van open bare vermakelijkheid. Het is hier volgens spr. wel degelijk een openbare vermake lijkheid geweest. Ook 'het tweede ten laste gelegde, n.l. het plaatsen van een instru ment, waarmede muziek werd gemaakt bij of aan de openbare straat (in dit ge val aan) is volgens de 'ambtenaar bewe zen, -d-och niet -dat verdachte ook zelf mu ziek heeft gemaakt. Mr Besier vroeg een veroordeeling tot 2 boeten van f 2 of 2 maal 2 d. hecht. Verd.'s raadsman, Mr W. F. K. Die- leman -zeide, dat politiek toch geen open bare vermakelijkheid is. Daarbij is dit feit niet strafbaar, omdat -geen sprake is van het verleenen van toegang. De auto met muziek is ook geen inrichting, waar mede of waarin een openbare vermake lijkheid kan worden gegeven. Volgens pl. moet dan ook ontslag van rechtsvervol ging het vonnis zijn. De ambtenaar van het O. M. zeide nog, dat het om het muziek maken gaat, niet om de politiek. -Op vragen van den Kantonrechter Mr J. Moolenburgh zeide getuige van Gorsel nog, 'dat alleen speciaal N. S. B.-propa- gandamuziek ten gehoore is gebracht. De Kantonrechter bepaalde de uitspraak op 12 Mei a.s. Verboden optocht? Op Maandag 29 Maart, tweeden Paasch- dag, hield de N. S. B. een optocht met -auto's, bussen en motorrijwielen naar Zeeland. Te Middelburg kwam xnien bin nen met spreuken enz. op de wagens en de politie meende termen, te hebben om proces-verbaal op te maken wegens hei houden van een verboden optocht. Dteswege stonden Woensdagmiddag te recht de reiziger E. van O. uit Middel burg en het lid der Prov. Staten, J. A. D. uit Goes. Eerstgenoemde was vertegenwoordigd door zijn gemachtigde. Mr W. F. K. Die leman. De tweede verdachte was zelf ver schenen, en had Mr Dieleman als raads man. D., ondervraagde zijnde, zeide meege reden te hebben in een der particuliere auto's. Er 'Was geen toestemming ver leend voor een optodht. Het hoofddoel was een bezoek aan het standbeeld van De Ruyter. D. was in Middelburg alleen bij het binnenkomen in de stad bij den stoet, doch ibij het vertrek niet. Hij was met Ir Mussert vooruitgereden naarVlis- singen. Het was niet de bedoeling hier propaganda te voeren. Mr Dieleman gaf als gemachtigde van v. 0. toe, dat de in het verbaal genoemde leuzen zijn meegevoerd. Hij ia moe» op

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3