Rede Or H. Coli KING PEPERMUNT Uit de Provincie. Wetenschap en Kunst De komende verkiezingen. Dhr Crucq betreurt ook, dat de verandering bij de werkverschaffing bui ten de commissie voor de werkverschaf fing om is gegaan, In het vervolg' zou Spr. de commissie meer erkend willen zien. De voorzitter wil het boetekleed aantrekken. Inderdaad is verzuimd de commissie te raadplegen. De financieele toestand der sohool ls bevredigend. De aftredende bestuursleden de heeren A. Hofstra en J. Laport wer den herkozen. Kind gestikt. Gistermorgen King houdt U fris en monter! IQNNEMA ClE.J-FABR.VAtl KING PEPERMUNr. SNEEK op to maken. Het ie gemakkelijk om de bêgrootiag heel ruim op te zetten, maar het B.A. wil graag de tendenz volgen, om de bijdrage van de gemeente zoo klein mogelijk te houden. Misschien heeft het B.A. te optimistisch gedacht over de economische opleving. Goes leeft op het randje van noodlijdendheid, en ook het B.A. wil alles doen om dat te voorko men. Be voorzitter betreurt ook dezen tegenvaller maar het B.A. verricht zeer nauwkeurig zijn werk. Spr. brengt- het daarvoor hulde. Spr. adviseert het voor stel aan te nemen en te volstaan met een hooger subsidie van f 6000. Misschien zal f 7000 noodig zijn, maar we moeten iets riskeeren. Dhr Laport gaat daarmee accoord, maar overigens deelt Spr. de meening van den heer V i s s c h er. Spr. hoopt, dat het B.A. met de vriendelijke opmerking van de fin. com. zal rekening houden. Het voorstel wordt aangenomen. Verlaging tarieven Gasthuis. Dhr Laport vraagt of dit voorstel ook beteekent een wijziging in de begrooting. Er zal een mindere ontvangst komen. Wat staat daar tegenover? Het Gasthuis- bestuur moet het tarief niet gaan basee ren op de uitkeering van de Vereen, voor Ziekenhuisverpleging, maar op de exploi tatiekosten. Spr. betreurt het dat met het andere Ziekenhuis geen overeenstemming kon worden verkregen. Ten slotte vraagt Spr. of niet de mogelijkheid bestaat, dat de Vereen, voor Ziekenhuisverpleging straks een lager uitkeering zal gaan vaststellen. Dhr V e r m a i r e antwoordt, dat in dertijd een afspraak was gemaakt tus- schen de beide Ziekenhuizen over een gelijk tarief. Maar St. Joanna stond aan de Ver. voor Ziekenhuisverpleging een reductie van f0.25 per dag toe. Toen het toenmalige Gasthuisbestuur dit hoor de, verleende het ook deze reductie. Er werd een fonds opgericht, waaruit het kwartje werd gesuppleerd. Dit fonds is nu uitgeput. Het Gasthuisbestuur heeft contact ge zocht met St. Joanna, maar dit ant woordde, dat het inzake de tarieven vrij wilde blijven. We moeten rekenen met de mogelijk heid, dat Protestantsche patiënten, als het tarief er lager is, naar het R.K. Zie kenhuis zullen gaan. Teneinde een eventueel verlies te voor komen, wordt nu dit voorstel gedaan. Of de Vereen, voor Ziekenhuisverpleging de uitkeeringen zal verlagen, kan Spr. niet zeggen. Dat zullen de leden van die ver- eeniging moeten uitmaken. De voorzitter zegt, dat B. en W. aanneming van dit voorstel durven advi- seeren. Dhr R e e d ij k merkt op, dat nog in studie is de mogelijkheid op de person neelsuitgaven te bezuinigen. Dhr V i s s c h e r deelt mede, dat over een begrootingswijziging in het Gasthuis bestuur nog niet is gesproken. Spr. heeft ook vernomen, dat in het le kwartaal 1937 565 minder verpleegdagen waren dan in het le kwartaal 1936. Deze geheele zaak vindt Spr. onge zond. Beide ziekenhuizen hebben een te kort en moeten toch verlaging toepas sen. Db voorzitter zegt toe, dat op een wijziging der begrooting zal worden aan gedrongen zoodra dit noodig blijkt. Dhr Grucq geeft het Gasthuisbestuur in overweging, in de laatste plaats op het personeel te bezuinigen. Dhr Vermaire: dit zal niet de sa larissen betreffen. Dhr Simons betreurt het, dat we weer een offer gaan brengen voor de be woners van de buitengemeenten. Een sub sidie van deze ware moreele plicht. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. De andere voorstellen eveneens. Rondvraag. Dhr Laport heeft gehoord, dat er een nieuwe wijze van werken bij de werkverschaffing wordt toegepast. Spr. vraagt hoe die werkt en waarom de commissie voor de werkver schaffing hierin niet is gekend. Weth. de Roo kan op de laatste vraag geen antwoord geven. De regeling is na een vrij hevige strijd met de inspec tie tot stand gekomen. Voorheen werkte men enkele weken. Dan kwamen er een of meer stopweken, naar gelang van de gezinsomstandighe den, waarin geen steun werd verleend. B. en W. hebben zich steeds daartegen verzet omdat die regeling te bezwarend was voor vele gezinnen. Nu is de oplossing zóó geworden, dat de hoofden van groote gezinnen vrijwel het geheele jaar door werken. Anderen werken 5, 4V2 of 4 dagen per week, naar gelang van de gezinsomstandigheden. B. en W. vonden deze oplossing beter dan de oude. De tijd is nog te kort, om te zeggen, hoe de regeling werkt. Er wer ken nu meer menschen dan vroeger en de groote gezinnen zijn er op vooruitge gaan. De voorzitter zegt, dat de leden van den Raad a.s. Maandagmiddag half twee het werk bij de werkverschaffing zullen kunnen bezichtigen. Dhr Kloosterman zou een com missie ingesteld willen zien (met mede werking van arbeiders- en jeugdorgani saties) voor de werkverschaffing aan jeugdige werkloozen. Spr. wijst op een voorbeeld te Wassenaar, D'e voorzitter zegt, dat de jeugdige werkloozen bezig zijn aan een tribune op het sportveld. Noodig is, dat er een ge schikte jongeman als leider optreedt. Ook is te betreuren, dat er bij de jon gelui zelf zoo weinig belangstelling is. Dhr Kloosterman verklaart zich bereid weer een cursus te geven. Dhr Grucq informeert verder naar steun B voor de werkloozen. B. en W. antwoorden,: dat hiervan nog niets bekend is. Voor 1937 is nog niets gehoord. Dte voorzitter zegt ten slotte, dat a.s. Maandag onder de verschillende po litieke partijen, die hier te Goes bestaan, zal worden geloot over de verdeeling van de extra plakruimte. Hierna sluiting. De kaartenverkoop boven verwachting. De voorzitter van de regelingscommis sie bericht ons, dat do kaartenverkoop ver boven zijtn verwachting gaat. Wie nog zeker wil zijn van een plaats, wachte niet lang meer met koopen. A u f o 's kunnen parkeeren onder de boomen op het Molenwater. Fietsen mogen worden geplaatst op het open terrein naast de tent. Kunstmoeder in beslag genomen. Door een crisiscontroleur te Axel is bij een inwoner aldaar in beslag genomen een z.g.n. kunstmoeder met 250 kuikens, zulks in verhand met een overtreding der Crisiswetten. Tevens werd proces-verbaal opgemaakt. Zedelijkheid aan het strand. Een adres van 45 R.K. en Prot. Chr. vereenigingen in West Zeeuwsch-Vlaan- deren, onderteekend door de heeren J. Gh. Cornelis te IJzendijke, voorzitter der afd. Oostburg van den R.K. Onderwij zersbond, en I. J. van Bortel, leider der Geref. Knapenvereen. „Samuel" en voor zitter der Ger. Jongelingsvereen. Predi ker 12 1 a, werd verzonden aan de Z.- VI. gemeentebesturen om de aangelegen heid der zedelijke gevaren aan de Z.-Vl. stranden onder de aandacht te brengen. Adressanten verzoëken de betrokken gemeentebesturen gedurende het zomer seizoen het strand behoorlijk te doen cou- troleeren en krachtens gemeentelijke ver ordeningen te verbieden, dat men zich langer dan noodzakelijkheid in zwem- costuum ophoudt en dat men zich onbe schermd voor het oog van het publiek ontkleedt. Onder andere zou het dringend gewenscht zijn, dat op daarvoor in aan merking komende plaatsen, goedkoope gelegenheid bestaat om zich te ontkleeden in een voldoend aantal badhokjes, waar van het bezoek onder behoorlijke controle wordt gesteld. Verder vragen zijl maatregelen te wil- len nemen, dat het verblijf in onwelvoe- gelijke kleeding op de openbare wegen binnen het gebied der gemeente verboden wordt. Zeeuwsch-Vlaamsche fokdag. Ouder leiding van de paardenfokkers- vereeniging „Arbeid Adelt" zal op 1 Juli te Axel een groote Zeeuwsch-Vlaamsche fokdag worden gehouden van paarden en rundvee. Tegelijkertijd zal een tentoon stelling van landbouwwerktuigen en -ma chines worden gehouden. Verplaatst met ingang van 1 Mei a.s. de adjunct-commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst W. de Bruijn van het post-, telegraaf- en telefoonkan toor te Goes naar het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te W a a 1 w ij! k. Middelburg. Prinsessendag. Op de Markt is men gisteren begonnen met het weder plaatsen van de muziektent, die morgenavond gebruikt zal worden voor het concert ter gelegenheid van den jaardag van H.K.H. Prinses Juliana. Tevens zijn gisteren de bekende schijn werpers weder op hun plaats gebracht. Morgenavond zal de eerste stadhuisbe lichting in dit jaar plaats hebben. Goes. R e d e D r H. G o 1 ij n. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie zal a.s. Woensdag in ver band met het optreden van Minister Go- lijn, door de autobusdienst van den heer Van F raas sen een speciale dienst naar Middelburg plaats hebben. Ouderavond. De vereen. Chr. School voor L. O., Westwal 34 a hield gisteravond in de Ghr. Bewaarschool een druk bezochte jaarvergadering, die tevens als ouder-avond was bedoeld. Nadat vooraf (van 78 uur) gelegenheid was gegeven om het werk der leerlingen te be zichtigen, opende de voorzitter, de heer L. Smit, de bijeenkomst. Na het openings woord van den voorzitter werden de huishoudelijke zaken afgewerkt. Uit het jaarverslag van den secretaris-penning meester, den heer J. Laport en het schoolverslag van het hoofd der school, den heer A. A. Nederhand, bleek, dat het aantal leerlingen in 1930 gemiddeld 227 bedroeg. Aan mej. Hoogesteger moest om financieele redenen ontslag worden verleend als handwerk-onderwijizeres, terwijl met ingang van 1 Jan. j.l, mej. J. Donner op wachtgeld werd gesteld. Haar werd hartelijk dank gebracht voor het vele, dat ziji in de 32 jaar, gedurende welke zijl aan de school verbonden is ge weest, voor de leerlingen is geweest. Het werd ten zeerste op prijs gesteld, dat zij de school belangeloos nog enkele diensten blijft bewijzen. Het hoofd der school vestigde er nog de aandacht op, dat de leerlingen, willen zij toegelaten kunnen worden, niet op 1 September, doch op 1 October zes jaar moeten zijn. De leerlingen des zesde klas hebben onder leiding van de heeren de Borst en Meindersma ter afwisseling tal van lie deren gezongen en aardige voordrachten ten beste gegeven, wat zeer op prijs werd gesteld. De heer L. Duvekot Gz. eindigde met dankgebed. 1 D'e Harmonie „Euphonia", dir. P. de Rooij, geeft Vrijdagavond een concert op de Groote Markt ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Ju liana. Het programma zal een nationaal populair karakter dragen; o.m. zal wor den uitgevoerd: „Oranje Nassau Triomph Marsch" van F. Bicknese; „Suite Ro- mantique" in 5 deelen van F. Popy en de groote „Eïpisode Militaire" (herinnering aan den slag van Waterloo) door M. J. Kessels. Achtereenvolgens wordt in dit laatste nr ten gehoore gebracht: Aan vang, de soldaten in bivak, de taptoe, de nacht, de reveille, morgengebed, alarm, men hoort van verre de Franschen nade ren de E'ngelschen, de Hollanders, de Pruisen, de artillerie komt in stelling, het gevecht, de Prins van Oranje valt ge wond neer, aanval der Hollanders, aan val der Pruisen en Engelschen, aanval der oude garde, weelagen der gewonden, de laatste gedachte van een stervend jeugdig grenadier, Marche Triomphale, plechtig Wilhelmus, slot marsch. Een en ander gaat gepaard met geschut en een klein vuurwerk. Baarland. Op 1 Mei zal de Raad ver gaderen. Punten van behandeling zijn o.a.: uitkeering B-steun; opening raads vergaderingen met gebed; wijziging in structie gemeente-secretaris. Wemeldinge. Het programma voor de Oranjefeesten op 30 April en 1 Mei a.s. is thans definitief vastgesteld. 29 April des avonds Wijdingsdienst in de Ned. Herv. Kerk, sprekers de drie plaatselijke pre dikanten. Vrijdag 30 April: 8 uur v.m. kloklui den. Daarna koraalmuziek van „O.K.K." op de tent aan de Dorpsstr.; concerten op de tenten aan het kanaal en aan de Dorpsstraat door „O.K.K." en „Concor dia". Des namiddags groote optocht met me dewerking van de muziekgezelschappen; gecostumeerde voetbalwedstrijd op het sportterrein en gymmastiekuitvoering door „W.I.K." op het sportterrein. Zaterdag 1 Mei des n.m. Kinderspelen en Volksspelen óp de Dorpsstraat; voet balwedstrijd tusschen Wemeldinge (ver sterkt) en D.F.G.-combinatie uit Dor drecht. Des avonds lichtstoet met muziek van beide gezelschappen. Vrijdagavond gondelvaart op het kanaal. Nisse. Dinsdagavond vergaderde de coöp. Boerenleenbank alhier. Aanwezig 35 van de 137 leden. Uit de rekening bleek, dat de gemaakte winst f 1663,44 bedroeg. Besloten werd af te schrijven op het meubilair de som van f 30, zoodat er een zuivere winst over blijft van f 1633,44, wel'ke som gestort zal worden in het reservefonds, waar door dit stijgt tot f 17.688.49'. Het 20-jarig bestaan der Bank zal eenigszins feestelijk worden gevierd. Her kozen werd als bestuurslid dhr J. L. Gense, als plaatsvervangende bestuursle den Joh. Jansen en G. Nieuwenhuijse Lz. en als lid van den Raad van Toezicht M. Nieuwenhuijse. Schore. Woensdagmiddag vergaderde de gemeenteraad. Afwezig met kennisge ving de heeren de Vrieze en Rijn. In de vacature ontstaan door het aan dokter G. E. Lindenhergh verleende eer vol ontslag per 1 April 1937 als school arts en geneesheer voor de vaccinatie, wordt met algemeene st. benoemd dokter J. G. Arends te Hansweert. Vervolgens wordt met alg. st. besloten tot aflossing per 1 Juli a.s. van het res tant schuld ad f7920 van de geldleening van het voormalig gasbedrijf; de gelden voor deze aflossing worden beschikbaar gesteld door de gemeente Goes. Biji den post: subsidie aan de afd. Sóhore der vereeniging voor ziekenhuis verpleging, welke post wordt verlaagd van f 20 tot f 10 deelt de heer Mieras mede, dat hij' tegen deze verlaging is. In de vacature ontstaan door het over lijden van den heer A. Stevense Mzn., wordt 'tot onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd de heer A. Bierens, wethouder, met 4 st. tegen 1 st. op den heer P. M. Stevense. Tenslotte wordt de algemeene politie verordening aangevuld mlet een verbod inzake het bekalken enz. van straten, we gen, enz. Borssele. Dinsdagavond vergaderde de afd. Ziekenhuisverpleging. Slechts een 18-tal leden (het bestuur inbegrepen) was aanwezig. Rekening en verantwoording werd ge daan door dhr v. 't Hoff. Aangezien bij het bedanken van den vorigen secr.-pen- ningm. de administratie veel te wen- schen overliet, kon ditmaal geen zuivere rekening worden gedaan. Bijl nadere be schouwing bleek een goed slot van f 23,90 dicht nabij de werkelijkheid te zijn. Als bestuursleden werden herkozen dhrn H. de Priester en J. Paauwe. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering werd benoemd dhr H. de Pries ter, plaatsvervanger dhr v. 't Hoff. deed het echtpaar M. de droeve ontdek king, dat hun tweejarig dochtertje dood in bed lag. Het kind schijnt in de kus sens te zijn gestikt. lerseke. In het raadsverslag is abusie velijk gemeld dat de geldleening slechts f4000 groot is. Dit moet zijn f42.000 Naar wij vernemen bestaat 't voor nemen dat aan een aantal werkloozen of steuntrekkers een totaal van 20.000 pan nen zal worden in huurkoop gegeven, on der conditie dat zij', indien ze in April 1938 meer dan f 500 oestertjes van deze pannen kunnen verkoopen niet meer als arbeider, maar als kleine patroon zul len worden beschouwd. Het ministerie van Sociale Zaken heeft aan dezen maatregel zijn goedkeuring gehecht. Verschillende steuntrekkers hebben gaarne toezegging gedaan op deze rege ling in te gaan. Domburg. Aan den heer A. Provoost, kantoorhouder bij de P.T.T. alhier, is met ingang van 1 Juli 1937 op zijn verzoek eervol ontslag verleend. In zijn plaats is als zoodanig benoemd, diens zoon, dhr G. Provoost alhier. Grijpskerke. Morgen zal hier een Oranjefeest worden gehouden. Het wordt des morgens aangekondigd door klok gelui, waarna een optocht van versier de paarden en fietsen plaats vindt en kinderspelen, volksspelen en ringrijderij gehouden zullen worden. Des middags zal een optocht, waar aan o.m. 16 praalwagens deelnemen, door het dorp trekken. Daarna worden de volksspelen voortgezet. D'es avonds zullen de muziek- en zangvereenigingen concerten geven, er zal een electrische verlichting worden ontstoken, terwijl een muzikale wandeling met fakkels en lam pions plaats vindt. Arnemuiden. Vrijdagavond hoopt in veiband met den jaardag van H. K. H. Prinses Juliana het muziekkorps „Arnes Genoegen" een concert te geven op het marktplein. Tijdens de pauze zal er ge zongen worden door de schoolkinderen, terwijl na afloop van het concert het korps een rondgang door de gemeente maakt, gecombineerd met een lampion optocht door de schoolkinderen. De halte-chef van het station der Ned. Spoorwegen alhier, de heer J. W. Jansen, wordt op een nog nader vast te stellen datum in de maand Mei over geplaatst naar het station te Vrooms- hoop (Overij'sel). Eerlang zal het sta tion worden omgezet in een halte. ZEEUWSCH GENOOTSCHAP DER WETENSCHAPPEN. In de vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Mid delburg heeft de secretaris, Mr A. Meer kamp van EmMen, Woensdagavond bet jaarverslag uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen: Herinnerd wordt aan den aankoop van een beeld in zandsteen van keizer Karei V, vervaardigd door dhr H. J. Etienne te Delft, dat het genootschap aanbood aan de gemeente Middelburg ter plaatsing in een der nissen van het stadhuis. De secretaris herinnert verder aan het verschijnen van een rapport over inven- tariseering van onroerende goederen in Zeeland, waarvan het behoud hetzij uit hoofde van het natuurschoon, hetzij uit natuurwetenschappelijk of historisch oog punt gewenscht is. Het genootschap verloor een directrice en 10 leden door den dood. Het telt thans 3 eereleden, 36 directeuren en 615 leden, van wie 108 te Middelburg wonen, tegen verleden jaar resp. 3, 35, 610 en 112. Het aantal betalende bezoekers van het museumi bedroeg in 1905, 57, hiervan kre gen toegang tegen verminderd tarief, de vorige opgaven waren 1798 en 57. Van verschillende aanwinsten wordt melding gemaakt. D'e conservator van het Kabinet van Natuurlijke Historie, dhr P. J. van der Feen Jr behandelde de vraag of de beide potvisschen, eigendom van den staat zijn of niet. Zij werden gevonden, op den bo dem der zee of in bet water, dat toch eigendom van het Rijk is. Zeker moeten de visschers of anderen, die het aanbren gen, bergloon hebben, doch bet bevredigt den conservator niet, dat bet ieder vrij staat op eens anders grond zioh zeiken toe te eigenen, die uit hoofde van bun oorsprong res nullius zijn, hoe groot het financieel of ideëel belang ook moge zijn. Een Zeeuwsch onderzoek naar de herkomst der Noord-Ameri- kaansche familie Roosevelt. Daarna heeft de secretaris, dhr Mr A. Meerkamp van Embden een mededeeling gedaan over bovengenoemd onderwerp. In 1929 ontving spreker, als Rijksarchi varis in Zeeland van Amerikaansche zijde een verzoek om inlichtingen over een lid van het geslacht Roosevelt, dat omstreeks 1650 uit Tbolen naar Nieuw-Amsterdam zou zijn vertrokken. Bij onderzoek bleek de naam Van Roosevelt op Tbolen zeer veelvuldig voor te komen. Geen enkel spoor wees echter naar Amerika. D'e Ver eeniging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer stelde omstreeks Nieuw jaar 1930 de zaak opnieuw aan de orde en spoedig daarop riep de Algemeene Rijksarchivaris sprekers medewerking in bij een onderzoek, dat verschillende pro vincies omvatte en ra uitgelokt door den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. De uitslag werd gerappor- Het aantal stemgerechtigden. Het aantal stemgerechtigden voor de Tweede Kamerverkiezingen, welke op 20 Mei a.s. zullen worden gehouden, be draagt 4.442.134. Bij de vorige Tweede Kamerverkiezin gen, gehouden in April 1933, bedroeg het aantal kiezers 4.126.490, van wie 3.899.655 (94.50 procent) aan de stemming heb ben deelgenomen. Bij de verkiezingen voor de Provin ciale Staten, gehouden in April 1935, bedroeg het aantal kiez, rs 4.238.446, van wie 3.945.456 (93.09 procent) aan de stemming hebben deelgenomen. Het aantal kiezers in den kieskring Middelburg bedraagt 139.779. Een natuurlijke verkwikking teerd, maar in bet openbaar heeft spreker tot dusverre gezwegen, omdat geen defi nitief resultaat was bereikt. De bekende overlevering meldt, dat om streeks 1650 een Claes Martensen Roo sevelt uit bet eiland Tholen, nader: uit Oud-Vossemeer, naar Noord- Amerika trok en daar de stamvader werd van de nog bloeiende familie Roosevelt. Het lag dus voor de hand, de beschikbare archief stukken van Oud-Vossemeer opnieuw aan een algemeen onderzoek te onderwerpen. In de zeer onvolledig bewaarde series is echter het gezochte niet gevonden. Een ander element van de overlevering is, dat de familie- of de bijnaam van den emigrant Roosevelt luidde. Nu komt inderdaad een Rosevelt voor op de kaar ten van Hattinga uit het midden van de 18e eeuw. D'it Roosevelt vormde het Wes telijk gedeelte van den polder „D'e 1500 gemeten" tusschen Tholen en Poortvliet, maar in de jurisdictie van de stad Tho len. Een paar hoeven zijn geteekend aan den Westelijken dijk van het Rosevelt. Uit de schepen- en transportakten van de stad Tholen tot 1650 is nu alles aangetee- kend', wat betrekking heeft op hoeven in „D'e 1500 gemeten". Een groot aantal ge gevens groepeert zich om Pieter Jorisse opt Rosevelt en zijn zoon Joris Pieters. De eerstgenoemde komt sinds 1638 voor ala Pieter Jorisse opt Rosevelt. Zijn 'hoeve aldaar had hij gekocht van Mattheus Blok. Pieter Joris' zoon, Joris Pieters, kocht in 1648 een huis met schuren enz. in Oud-Vossemeer. Dit is het eenige ge geven, dat spreker ontleent aan een dos sier, bijeen gebracht door den heer W. van der Ploeg te Oud-Vossemeer. Maar het is een belangrijk gegeven, omdat Joris Pieters de stamvader werd van de Oud- Vossemeersche Van Rosevelts. In deze familie is echter met de beschikbare ge gevens opnieuw geen plaats voor Glaes Martensen gevonden. Hiermede zijn alle wegen echter nog geenszins afgesloten. Maar het is noodig zich goed duidelijk te maken, dat: op of van het Rosevelt 'n zuivere plaats aanduiding vormt, die dus aanvankelijk geen deel uitmaakt van den persoons- of den familienaam. Ook latere bezitters van Pieter Joris' hoeve noemden zich: opt Rosevelt. Het kon dus zijn nut heb ben de verdere geschiedenis van die hof stede na te gaan. De nakomelingen van Pieter Joris ver kochten de hoeve in 1649 aan Maerten Coraelisse Geldersman, behoorend tot een aanzienlijk geslacht, afkomstig uit Rei- merswaal, later gevestigd te Westkerke bij Soherpenisse. Ook hij voert na 1649 bij zijn naam de toevoeging: opt Rose velt. In 1647 kocht hij een buis in Oud-Vossemeer. Vooral door den aankoop van de hofstede op het Rosevelt geraakte hij in financieele moeilijkheden Heeft nu wellicht deze Maerten Gel dersman opt Rosevelt, die ook te Oud- Vossemeer gegoed is geweest, een zoon Claes Maertensen gehad, die, afgeschrikt door den tegenspoed van zijn familie, om streeks 1650 naar Nieuw-Amsterlam emigreerde en zich daar niet noemde: Geldersman, maar: Roosevelt? Onmoge lijk lijkt dit zeker niet. Tot, dusverre is

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2