P% Brandwonden WOENSDAG 28 APRIL 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 175 Denkt aan de jeugd. Buitenland. Binnenland Moedgevende cijfers. Belangrijkste Nieuws I 1 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, Weekabonnementen voor Middelburg. Goes en Vifesingen fO.gO, Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededcclingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bii vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Wanneer de N.S.B. in Nederland voet aan den grond krijgt dit blijkt zeer duidelijk uit hare publicaties dan is het met de vrije school en de vrije chris telijke jeugdbeweging onherroepelijk ge daan. Het „Nationale Dagblad" komt dit ten overvloede nog eens bevestigen. Zooals bekend weigert de Duitsche staat bet recht der ouders om hunne kinderen naar hunne overtuiging: op te voeden, te erkennen. Het blad van Mussert keurt dit niet af, integendeel „Onzes inziens beeft de Duitscbe staat in zoover gebtfk, dat de staat de eenheid in de lichamelijke opvoeding zoo goed als de eenheid in de kazerne handhaven wil. Zoo min als men het leger splitsen kan in een Roomsch-Katholiek leger, een be- lijdenisleger, een Duitsch-Christelijk leger enz., evenmin kan men de Hdtlerjeugd splitsen laten. De lichamelijke opvoeding, opgevat als voorbereiding voor het militaire leven en als physieke ruggegraat voor het volks- en staatsleven, moet één blijven, in han den van den staat mits met ontzag voor elke religieuse overtuiging, zoo in de kazerne als daar vóór." Zeer terecht merkt de „Maasbode" hierbij op, „dat uit dit citaat wederom blijkt, dat de heeren der N. S. B. on danks „bet ontzag voor elke religieuze overtuiging" bier louter een doekje voor bet bloeden klaar staan ten aan zien van het onderwijs aan alle „split- singszucht" een einde te maken en de school z.g.n. voor de „gemeenschap" te annexeeren. Want niet alleen op bet punt van lichamelijke opvoeding eischt de Duitscbe staat zijn alleen-zeggenschap op over de jeugd, heel de scbool-vorming wil de staat in eigen band hebben." Aan het staatsbelang wordt door de N. S. D. alles ondergeschikt gemaakt. Ook de school. Ook de jeugdvorming. FELLE STRIJD IN SPANJE. Madrid, Valencia en Guernica gebombardeerd. Na zijn overwinningen rond Eibar en Durango heeft generaal Mola onmiddel lijk den rechtervleugel van zijn leger over de Durango-rivier Noordwaarts gediri geerd, terwijl de linkervleugel in het Ner- vion-dal naar Bilbao oprukt. De luchtmacht verkent het terrein en bombardeert de plaatsen, waar eenig ver zet of vijandelijke concentratie te duch ten valt. In een triomfantelijk communiqué over de successen van zijn leger zegt generaal Mola, dat de vijand, die in wanorde hals over 'kop in alle richtingen vlucht, ont zettende verliezen beeft geleden. Alléén in Eibar vonden de opstandelingen bij hun intocht in de brandende stad, twee honderd dooden in de straten liggen. "Groot is de buit aan oorlogstuig, die den nationalisten in handen viel. Zondag j.l. reeds hadden ze op twintig vijande lijke kanonnen, 50 machinegeweren en 2000 geweren en een enormen munitie- voorraad beslag gelegd. Het aantal de laatste drie dagen door Mola's mannen gemaakte krijgsgevange nen bedraagt meer dan 5000. Men schat, dat hij' de regeeringstroepen de laatste drie dagen ruim 10.000 man buiten gevecht moeten zijn gesteld, waar van bet percentage gesneuvelden vrij boog moet zijn. Storm van verontwaardiging. Volgens een Havas-telegram uit Bilbao hebben de luchtstrijdkrachten der opstan delingen 'die bet oprukkend leger van Mola vooruitvliegen, ook Guernica ge bombardeerd. Het schijnt dat dit feit en de verwoestingen in deze stad aangericht in Baskenland een storm van veront waardiging hebben ontketend. De president van de Baskisohe regee ring deelt mede: „Duitscbe vliegers, in dienst van Spaanscbe opstandelingen, hebben Guernica gebombardeerd en deze historische stad, die het voorwerp is van zooveel vereering van den kant der Bas- ken, in brand gestoken. Zij willen ons treffen in onze vaderlandsche gevoelens. Men meent dat de meedoogenlooze ver woesting van Guernica, de „heilige stad" van Baskenland, door de vliegtuigen der rechtsohen in het hart van iederen Bask een onuitbluschbaren haat tegen generaal Mola en zijn aanhangers zal doen ont staan. De Duitsche vliegers zouden zelfs eenzame boerderijen op acht kilometer afstand van Guemica hebben gebombar deerd en in brand doen geraken, terwijl de machinegeweren op kudden schapen ge richt zouden zijn. Een klooster, dat als ziekenhuis gebruikt werd, is met vele be woners vernietigd. Een ander klein zie kenhuis is geheel verwoest: 42 gewon den, die daar verpleegd werden, zijn om het leven gekomen. De luchtaanval ge schiedde op marktdag, zoodat de stad ge vuld was met hoeren, die hun voortbreng selen kwamen verkoopen. De correspondent van Reuter voegt hieraan toe: „Ik heb een niet-ontplofte brandbom opgeraapt. Het projectiel woog 800 gram en was rijkelijk voorzien van Duitsche adelaars. Guernica beschikte in het geheel niet over verdedigingsmiddelen of vliegtuigen. Een groote massa rooken- de puinhoopen is alles, wat van de stad is overgebleven." Uit Bilbao wordt gemeld, dat het bom bardement van Guernica acht uur heeft geduurd. Er werden dus ongeveer dui zend bommen geworpen, voor het mee- rendeel brandbommen. De vliegtuigen lieten zich tot dicht boven den grond zakken om de machinegeweren op de be volking te richten. Bij het bombardement van Madrid van Dinsdag zijn talrijke gewonden gevallen. De dooden zijn onmiddellijk weggedragen en er zijn te dien aanzien strenge consig nes gegeven, zoodat de journalisten ze niet kunnen tellen. De chauffeurs hebben om de kap van hun auto's matrassen gebonden, evenals in de eerste dagen van den opstand en de voetgangers maken meer gebruik van de ondergrondsche om zich veiliger te verplaatsen. De vliegtuigen der regee ringstroepen hebben verkenningsvluchten ondernomen, maar zijn er naar het schijnt no'g niet in geslaagd de batterijen, die op de hoofdstad vuren, te ontdekken. Gistermorgen is Valencia een half uur gebombardeerd, naar men meent door rechtsche oorlogsbodems „Ganarias" en „Baleares". Bij het bombardement zouden volgens de eerste berichten vier personen gedood en talrijke personen gewond zijn. Duitsch slagschip houdt Britsch schip aan. Naar wordt gemeld is een onbekend Britsch schip aangehouden door het "Duitsche oorlogsschip „Admiral Graf öpee" ondanks het feit, dat het Britsohe schip de vlag voerde, die te kennen geeft dat de internationale controle gepasseerd is. Het schip vervoerde aardappelen van Antwerpen naar Valencia. Hoewel het Britsche schip tegen de aanhouding pro testeerde, stond het Duitsche oorlogs schip er op het te doorzoeken, waarna het toestemming verleende tot voortzet ting van de reis. VRIJ BAAN VOOR HET HEIDENDOM VAN LUDENDORFFI Naar verluidt, is in Duitschland order gegeven aan de pens, om aanvallen op Ludendorff en zijn nieuw-heidensche leer en propaganda achterwege te laten. Door het ministerie van propaganda en zijn afdeeling-Wurttemberg moeten in dien geest circulaires verzonden zijn. Dé Wurttembergsche circulaire legt er vooral nadruk op, dat de uitgevers van kerkelijke bladen dit verbod niet moeten vergeten. DE WATERSNOOD IN AMERIKA. Roosevelt mobiliseert hulpdiensten. President Roosevelt heeft het Roode Kruis den militairen kuns (bewakings dienst, de arbeiders der werkverschaffing en den openbaren gezondheidsdienst ge mobiliseerd, om de nieuwe overstroomings- ramp, welke verscheidene staten teistert, te helpen bestrijden. Terwijl de toestand in Pennsylvanië iets verbeterd is heeft de geheele bevol king van het St. Georges-eiland haar wo ningen in allerijl moeten verlaten, daar er gevaar bestaat, dat het geheele eiland on der water komt te staan. Bijzonder gevaarlijk is de toestand in Fredericksburg. Tal van bruggen zijn daar ingestort, terwijl de elektriciteits voorziening van de stad is stopgezet. Bo vendien is het water drie benzinetanks binnengedrongen en heeft den gevaarlij ken inhoud in de straten der stad meege voerd. Eirnstig gevaar bestaat, dat even als bij de overstroomingen in het begin van dit jaar explosies en groote branden ontstaan. Groote gebieden moeten zoo snel moge lijk worden ontruimd. Het meeste gevaar dreigt de 10.000 bewoners van het "Whee- ling-eiland, dat slechts door kleine dam men tegen het water beschermd wordt. Tengevolge van de overstroomingen zijn reeds vijftien personen om het leven "gekomen, terwijl nog vijf personen wor den vermist. Met uitzondering van de Ohio is het water in de verschillende rivieren thans aan het dalen. HET OVERLEG TE BRUSSEL. Na het onderhoud van minister Eden met minister-president Van Zeeland is het volgende communiqué gepubliceerd: E'den, Van Zeeland en Spaak hebben Maandag en Dinsdag verscheidene be sprekingen gevoerd over de problemen, welke beide landen betreffen. Dé aandacht van dq Biitsche en de Bel gische ministers werd vooral in beslag genomen door de vraagstukken inzake de versterking van den vrede in Europa en het uitwerken van een nieuw westelijk verdrag van veiligheid, Vei der door kwesties van economisch belang, o.a. de opdracht, welke Van Zeeland heeft ont vangen. Dé besprekingen vormden geen onder handelingen, doch waren een uitwisseling van gedachten, welke in een buitenge woon hartelijke atmosfeer verliepen en welke deden constateeren, dat een ver gaande gelijkvormigheid bestaat tusscben de meeningen van beide regeeringen. Om 4 uur 25 is de Engelscbe minister gisteren per vliegtuig naar Londen ver trokken, waar hij inmiddels blijkens na der bericht veilig is geland. OFFICIEEL PROGRAMMA DER KRONINGSPLECHTIGHEID TE LONDEN GEPUBLICEERD. Gisteren is het officieele program van de kroningsplechtigheid te Londen gepu bliceerd. De Koning en de Koningin zullen om 10.30 uur het Buckinghampaleis verlaten en tegen 11 uur in de Westminster Abbey aankomen. In den stoet worden zij voor afgegaan door den Lord Mayor van Lon den en den Speaker van bet Lagerhuis; verscheidene leden der koninklijke fami lie; de vertegenwoordigers van 55 vreem de landen; de minister-presidenten en de tegeniwoordigers van Britsch-Indië en Birma; en tenslotte door de overige leden der Koninklijke familie. De hertog van Kent en van Gloucester en adjudanten van den Koning zullen de koets van het Koninklijk paar vergezellen De N. S. D. A. P. zal binnenkort 6 millioen leden tellen. Het aantal nieuwe leden, dat op grond van de bepalingen inzake de toelating van leden tot de nationaal-socialistische par tij in Duitschland zal toetreden, wordt op ongeveer 2.5 millioen geschat. Daar de partij thans ongeveer 3.5 millioen leden telt, zal zij na de opname der nieuwe leden in totaal ongeveer zes millioen leden omvatten. Korte Berichten. Naar „l'Oeuvre" verneemt, zal het onderhoud van Mussolini met den Duit- schen minister van buitenlandsche zaken Von Neurath, op 3 Mei a.s. plaats heb ben. Gesproken zal worden over het slui ten van verdragen tusschen de Donau- staten zonder Tsjecho-Slowakije. i Op den weg tusschen Déinze en Gent is een luxe-auto uit Lokeren in bot sing gekomen met een touringcar uit Ieperen. Beide voertuigen bekwamen zware schade, terwijl twaalf personen ernstig gewond werden. Onder deze be vindt zich ook het Belgische Kamerlid de heer J. Missaen. NEDERLANDSCH-PODLSCHE BESPREKINGEN. Minister Gelissen zal de besprekingen hijwonen. Tér gelegenheid van de jaarbeurs te Poznan zal een bijeenkomst plaats vin den van de Poolsch-Nederlandsehe regee- ringscommissie, die het vorige jaar op 9 April te den Haag, na het tot stand ko men van het handelsaccoord, werd inge steld. Het is gebleken, dat het handelsverkeer zich onder de werking van genoemd ac- coord voor beide landen bevredigend ont wikkeld heeft. D'e genoemde commissie heeft aanleiding gevonden na te gaan, in hoeverre deze ontwikkeling, welke zij: op den voet volgt en voortdurend bestudeert, aanleiding geeft bepaalde aanbevelingen tot de beide regeeringen te richten. Déze besprekingen zullen te Poznan worden voortgezet. Met het oog op de aanwezigheid van dr A. Roman, den Poolschen minister van Handel en Nij verheid zal ook minister Gelissen, eere voorzitter der Nederlandsche commissie, zich met den voorzitter, mr A. van Klef- fens, adjunct-directeur van de handels- accoorden, naar Poznan begeven. DE VERKIEZINGSTOURNEE VAN DR H. COLIJN. Overal enorme belangstelling. Dé belangstelling voor de vergaderin gen waarin Dr H„ Golijn als spreker op treedt is nog niet verminderd. Te Oud-Beijerland waar de Minister Zaterdag het woOTd voerde, was de Ned. Herv. Kerk overvol en te Gouda was het niet anders. Maandag was Dordrecht aan de beurt. Hier werd, om de duizenden te kunnen, bergen, in een oude patronenfahriek ver- Meerdere inkomsten en dalende uitgaven voor werkloosheid. In zijn gisteravond te Aalten gehouden rede, heeft de Minister-President Dr G o 1 ij' n bij zijn bespreking van het euvel der werkloosheid gezegd, dat het een hoopvol verschijnsel is, dat de uitgaven voor steun in het eerste kwartaal 1937 drie millioen gulden min der hebben hedragen dan in de over eenkomstige periode van 1936, terwijl er bovendien een climax: is in de cijfrs; voor Januari was het gunstig verschil een half millioen, voor Februari een mil lioen en voor Maart 1 Yi milloen. Dat zijn moedgevende cijfers. Blijkens de laatste middelenstaat be ginnen de Rijksmiddelen rijker te vloeien. De inkomsten vermeerderen. En daarnaast staan nu, althans wat de werkloosheid betreft, dalende uitgaven. Terecht kon minister Golijn dezer da gen verklaren dat de toestand gunstiger is, dan toen in 1933 het huidige Kabinet optrad. gaderd. Deze samenkomst was door moer dan 5000 personen bezocht. Gisteravond is te Aalten een groote ver gadering gehouden. Door naast het rui me feestgebouw een groote tent te plaat sen gelukte het plm. 3500 personen te hergen. Natuurlijk kan D'r Golijn niet in elke vergadering nieuwe dingen vertellen. Maar overal wordt met intense belang stelling geluisterd en overal openbaart zich een heerlijk enthousiasme. „Volk en Vaderland" heeft indertijd aangekondigd, dat de A. R. partij zeker zes zetels zou verliezen. Het ziet er nog niet naar uit, dat deze voorspelling wer kelijkheid zal worden.. UIT DE ALMELOSCHE N.S.B. Eerherstel, maar pas na de verkiezingen. De Nieuwe Twentsche en Almelosche Courant vertelt eenige bijzonderheden over kwesties, welke zijn ontstaan in de afdeeling Almelo der N.S.B., waar de kringleider en onderkringleider zijn uit getreden in verband met een tusschen de kopstukken gerezen conflict. „Deze „herrie", zoo lezen we in de Maasbode, beeft verdere gevolgen ge had. De afdeeling Almelo zag haar leden tal, dat de 400 naderde, onrustbarend te- rugloopen. Was de voorlaatste openbare vergadering der Almelosche N.S.B., waarin v. Geelkerken sprak, nog door 5 600 belangstellenden bezocht, de laat ste bijeenkomst, toen de heer Vlekke als spreker optrad, werd slechts door een 80-tal menschen bijgewoond. Het zou velen ongetwijfeld interessee ren te vernemen, welke intrigues zich hebben afgespeeld, voordat de „herrie in de hut" losbarstte. Wijl zijh niet belust op sensatie en willen slechts aanstippen, dat de partij! van den kring- en den onder kringleider aanvankelijk door de lande lijke leiding in het ongelijk werd gesteld. Ir Mussert verwachtte blijkbaar méér van den opponent van bet tweetal, die als telg van een adellijk R.-Kath. Twentsch ge slacht „het R.-Katholieke stemvee" van Twente voor de N.S.B. zou winnenf Toen echter het tweetal bovengenoemd - een tweetal, dat de Almelosche N. S. B. tot bloei bad gebracht bij" den algemeenen leider in beroep ging, veranderde de Fübrer van meening en erkende dat bet gelijk aan de zijde van de oude kringlei ders was. Tot zoover kan ons deze kwestie maar matig interesseeren. Maar toen de beide leiders op staanden voet eerherstel ver langden, kregen ze tot bescheid, dat huh dit eerst gegeven kon wordenna de verkiezingen! En dit nu is het, wat in deze kwestie bijzonder frappeert: hieruit blijkt immers, dat bij" de N.S.B. het par tijbelang norm van bet recht is, geheel in overeenstemming met de bekende ver klaring van de Völkische Beobachter, die den Paus schreef, dat aan een verdrag niet de hand gehouden behoeft te wor den, als blijkt, dat het belang van den staat (lees: partij!) er niet mee gediend is. Kring- en onderkringleider waren bet met deze moraal niet eens. Ziji bedankten als lid van de N. S. B. en bun voorbeeld werd door vele anderen gevolgd. Dat pleit voor deze menschen. Het „R.-Katholieke stemvee" van Twente apprecieert hun houding ten volle en zal op 26 Mei a.s., den dag, waarop thans officieel de stem ming is vastgesteld, den „leider" wel aan het verstand brengen, dat hij" op het ver keerde paard gewed heeft!" WEDEROM VERPACHTING IN DEN WIERINGERMEERPOLDER. Reeds de helft in particuliere exploitatie. Wederom zal worden overgegaan tot de verpachting van een aantal boerderij en in dien Wieringermeerpolder, n.l. 29 Binnenland. Prins en Prinses weer thuis. De verkie'zingstournee van Dr Golijn. De daling der werkloosheid. Nederlandsoh-Poolsche 'besprekingen. Buitenland. Hevige bombardementen in Spanje. De opstandelingen rukken op naar Bilbao. De overstroomingen in Amerika. Snijwonden, Ontvellingen IUROL- geneest zonder Utteekens Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. akkerbouw-, 12 gemengde en 6 weidebe- drijven. Deze 47 boerderijen hebben een gezamenlijke oppervlakte van 1730 ha. De pachttermiju bedraagt zes jaren; de pachtsom wordt om de 2 jaren verhoogd en bedraagt voor de akkerbouwbedrijven f 50, f 60 en f 75 per ba; voor de gemeng de f 40, f 50 en f 60, en voor de weidebe- drijven f 30, f 40 en f 50 per ha, met in achtneming van een jaarlijks vast te stel len conjunctuur-correctief. Na deze verpachting zullen in den nieuwen polder 203 boerderijen in parti culiere exploitatie zijn, te zamen met los land een oppervlakte beslaande van 8730 ha of de helft van allen cultuurgrond. De rest is voorloopig nog in exploitatie bij de overheid. DE STAND DER WERKLOOSHEID. Een zich voortzettende daling. Dé directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 5 t.m. 10 April bet aantal leden van in gevolge het werkloosheidsbesluit 1917 ge subsidieerde vereenigingen bedroeg 533.700 (waaronder 74.800 landarbeiders). Van de verzekerden niet beboorende tot de landarbeiders, waren de geheele week werkloos: in de week van 5 t.m. 10 April 1937, 26.6 pet.; in de vorige verslagweek (22 t.m. 27 Maaxt 1937) 27.7 pet.; in de over eenkomstige week van 1936 30.1 pet.; in de overeenkomstige week van 1935 28.1 pet. Bij 1054 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 10 April in totaal 400.362 werkzoekenden ingeschreven, on der wie 378.982 mannen. Van deze werk zoekenden waren er 384.600 werkloos, on der wie 368.224 mannen. Blijkens mededeeling van den directeur- generaal van werkverschaffing en steun verlening waren einde Februari 54.400 arbeiders geplaatst bij een werkverschaf fing. Het bestuur van het werkfonds 1934 deelt mede, da,t op 19 April rond 8000 arbeiders aan het werk waren met be hulp van dit fonds. BURGEMEESTER VAN DORDRECHT. Wie zal den heer De Gaay Fortman opvolgen De burgemeester van Dordrecht, de heer P. L. de Gaay Fortman, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag werd ver leend, heeft gisteren van den Gemeente raad afscheid genomen. De scheidende 'burgemeester, 'die tot de A.R. partij' be^- hoort, werd op zeer waardeerende wijze toegesproken door wethouder Sanders1, die hem het eere-burgerschap der ge meente Dordrecht en de daarbij behoo- rende gouden medaille aanbood. Van vrijzinnige zijde wordt een sterke actie gevoerd, om een „vrijzinnig" burge meester te krijgen. In een adres aan den 'Commissaris der Koningin, wordt gewe zen op de constellatie van den gemeente raad, die, 'in meerderheid links zijnde, de 'benoeming van een burgemeester van vrijzinnige beginselen zou billijken. 'De meerderheid van die vrijzinnige meerderheid 'is echter sociaal-democraat, maar om een roeden burgemeester is het adressanten niet te doen. Men wil blijk baar een liberalen burgemeester, on danks het feit, dat de liberale fractie nog geen 10 pet. van bet geheele stads bestuur uitmaakt. Erg duidelijk waarom bier juist een "liberalen burgemeester benoemd zou moeten worden is het niet. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 24 April is met ing'ang van 15 Mei benoemd tot burge meester van de gemeente Standdaardbui - ten P. J. Jansen, burgemeester van de gemeente Hoeven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1