i Gemengd Nieuws Rechtszaken Politieberichten Land- en Tuinbouw IK n. eveneens aanleiding gaf tot een aange name bespreking. (Belangeloos bericht,) Kapelle. Vrijdagavond werd de ouder avond der O.L. school in één der gebou wen van de Fa. D. J. v. d. Have ge houden. Voordat deze avond officieel werd ge opend, werden door de leerlingen van de 6e, 7e en 6e klasse enkele schoolliedjes gezongen. Na een kleine tractatie gingen de kinderen naar huis toe. Dhr Nieuwenkuize opende daarna de zen avond. Van den Inspecteur van het L.O. te Goes was bericht ingekomen van verhindering, evenals van burgemeester Bierens. Een woord van dank aan de Fa. van der Have voor het afstaan van dit ruime gebouw, werd niet vergeten. Aan wezig waren 103 ouders. Als nu volgde een toespraak door het hoofd der school. Een overzicht werd ge geven van wat in het afgeloopen school jaar is gebeurd. Achtereenvolgens werd meegedeeld, dat een bescheiden Oranje feest werd gevierd op 31 Augustus, 't verlovingsfeest, het St. Nicolaasfeest met de leerlingen van de le en 2e klasse, en op de laatste namiddag vóór de Kerst- vacantie het Kerstfeest, waarbij in elke klas een kerstboompje gratis afgestaan door de Floralia-vereeniging aanwezig was. Ook bij het vorstelijk huwelijk van de Prinses en de Prins hebben de kin deren weer volop kunnen genieten. Ook werd 'n onderzoek ingesteld door Dr Pfeiffer, geassisteerd door Zr. Kui per, naar de gezondheidstoestand van de kinderen, in verband met het feit dat ondervoeding mogelijk werd geacht. Gelukkig bleek dit niet het geval, slechts bij 2 kinderen was de voedings toestand minder goed, doch dit waren kinderen van ouders die hun kinderen alles kunnen geven. In de vacature ontstaan door het af treden van den heer M. Glas Jz. werd gekozen de heer Jan Bakker, die deze benoeming aannam. De heer Nieuwenhuize dankte den heer M. Glas voor al hetgeen hij: heeft ge daan voor het O.L. onderwijs. In de pauze werd chocolademelk ge presenteerd met een koekje en de ge legenheid gegeven het schoolwerk te be zichtigen. Een 3-tal films door Focus uit Goes werden afgedraaid, die ten zeerste op prijs werden gesteld. Een voordracht, waarbij al het perso neel van de school meewerkte, vond een dankbaar gehoor. De voorzitter de heer M. Glas, die hartelijk dank bracht voor de vriende lijke woorden tot hem gericht bij dit af scheid sloot dezen ouderavond om ongeveer half één. Biezelinge. Geplaatst vanaf 26 April 1937 als toezichthebbende bij den Rijks waterstaat Utrecht, met standplaats Jut- phaas, de heer J. A. Kant, waterbouw kundig opzichter alhier. Wolf aartsdijk. Gemeenteraad. Maandag vergaderde de raad dezer ge meente onder leiding van weth. v. Oeve- ren. Afwezig met kennisgeving weth. Snoodijk. Dhr P. Luikenaar zond bericht, dat hij zijn benoeming ais lid van den Raad aanneemt. Aan den heer 0. van Bleyswijk Tierens Verhagen is bij Kon. Besluit van 16 April met ingang van 1 Mei eervol ontslag ver leend ais burgemeester dezer gemeente. De algemeene politieverordening werd aangevuld met een artikel waarin het verboden is om op straten en pleinen of op particuliere gebouwen aanbevelin gen enz. te kalken of aan te plakken, eveneens het tusschen 10 uur 's avonds en 6 uur 's morgens vervoeren van plak middelen. Dhr D. P. Goetheer zou het verbod uit gebreid willen zien tot alle particuliere gebouwen, ook als de eigenaar toestem ming tot aanplakken heeft verleend. De voorz. antwoordde dat dit inbreuk zou maken op iemands persoonlijke vrij heid en eigendomsrecht. De geloofsbrie ven van het nieuw gekozen lid P. Luike naar werden nagezien en in orde bevon den en tot zijn toelating besloten. De voorz. deelde mede, dat van dhr J. op 't Hof bericht was ingekomen, dat de put waarin het vuil wordt gestort, vol is. Thans is met den heer A. Koert een overeenkomst getroffen waardoor de vuilnis kan worden gestort in een ge deelte van de Weel. Ook werd meegedeeld, dat door een deskundige werkzaamheden worden ver richt tot het uitwerken van een plan tot verbetering van de Dorpstraat. Hierna sluiting. Rundveekeuring. Maandag werd op de hofstede van dhr A. Koert vanwege de afd. van de Z.L.M. een lund- veekeuring gehouden. Uitslag: Stieren onder dan 1 jaar: Martin van J. L. Goetheer 78,9 p.; Donald van J. Driedijk 75 p.; Nico van J. L. Goetheer 73 p. Stieren beneden het jaar: 1. J. L. Goetheer, 2. D. Sandee, 3. D. P. Goetheer, 4. Jan Goetheer. Vaarzen beneden het jaar: 1. J. Kats- man, 2. A. Koert, 3. J. L. Goetheer, 4. A. Koert, 5. D. P. Goetheer. Vaarzen tusschen 1 en 2 jaar: 1. Jan Goetheer, 2. J. L. Goetheer, 3. Jan Goet heer, 4. J. L. Goetheer, 5. D. P. Goetheer, 6. Jan Goetheer. Vaarzen boven twee jaar: 1. J. L. Goet heer, 2. A. Koert, 3. J. van Damme, 4. J. van Damme, 5. J. van Damme, 6. A. Koert. Kalfkoeien le kalf: Mina D. P. Goetheer 78 punten; Emma P. D. Lindenhergh 77,5 p.; Emima J. van Damme 77 p.; Bertha J. Katsman 76,5 p.; Marie J. v. Damme 75,5 p.; Mina J. Driedijk 75 p. Koeien 2e kalf: Starre, J. Goetheer 78,5 p.; Hendrika, J. van Damme 77,5 p. Koeien 3e kalf: Emma, D. P. Goetheer 82 p.; Starre, D. P. Goetheer 81 p.; Mar tha, J. van Damme 80,5 p. Koeien 4e en 5e kalf: Elsa, J. L. Goet heer 83 p.; Greta, D. Sandee 82 p.; Berrie P. van Leeuwen 79 p.; Dinna, D. P. Goet heer 78 p.; Berta, J. Driedijk 77,5 p.; Meta, D. P. Goetheer 77 p. Koeien 6 keer en meer gekalfd: Starre, J. Driedijk 80 p.; Nord, J. L. Goetheer 79,5 p.; Welkom, D. P. Goetheer 79 p. Vrouwenpolder. Door het bestuur der O'ranjevereeniging alhier is besloten het gedeeltelijk uitgestelde feestprogramma van 13 Jan. 1.1. op 30 April te doen plaats hebben. Des namiddags zullen worden uitgevoerd: kinderspelen, stoel tjesrijden te paard, ringsteken op de fiets en geitenhokkendans voor ouderen, ter wijl des avonds een lampion-optocht door kinderen met muziek van „Ons Genoe gen" zal worden gehouden. Tholen. Zaterdagnamiddag is de 18- jarige mej. W. Schot alhier in de Een- drachtsweg zoodanig met de fiets komen te vallen, dat een ernstig beenfractuur ontstond, zoodat doktershulp moest wor den ingeroepen. Zaterdagmiddag is bijl het starten een zoo goed als nieuwe Norton, welke door den heer K. uit Dreischor alhier was aangekocht, waarschijnlijk door uit slaande vonken, in brand gevlogen. Ge lukkig had men de tegenwoordigheid van geest, de vlammen direct te smoren on der een zandlaag, zoodat de schade be perkt bleef tot een verbrand zadeldek en eenige verbindingskabels. Breskens. Burgemeester Van Zuijen neemt afscheid. Zaterdag middag kwam de Raad van Breskens bij een, voor de laatste maal onder voorzit terschap van burgemeester D. H. van Zuijen. De burgemeester zei o.m.: Wanneer ik zoo om me heen kijk, dan zie ik dat nie mand van 26 'jaar geleden hier aanwe zig is. Enkelen, die in Jt verleden op zoo aangename wijze met mij hebben samen gewerkt zijn Weth. Weijkman, die 40 jaar lang wethouder van onze gemeente is geweest, De Hulster, Du Burok en Van de Sande en meneer Niermans, onze vroegere gemeente-secretaris. 26 jaar geleden heb ik de verwach ting uitgesproken, dat Breskens onder mijn leiding zou mogen bloeien en uit breiden. Niet alles is verwezenlijkt ge worden, maar toch zie ik dankbaar terug op het afgelegde tijdvak. Het zielenaan tal der gemeente is gestegen van 2200 tot 3600. Opgemerkt dient hierbij de an nexatie van Kijkuit en Vogelenzang. Nog tal van veranderingen en verbeteringen zijn tot stand gekomen. Ontzettend veel werk heeft het gemeentebestuur, B. en W. en secretaris1 gehad aan het uitbrei dingsplan, dat tenslotte met succes is tot stand gekomen. Later hebben wij' het streekplan gekregen. 'Spr. dankt den Raad, de wethouders en de ambtenaren voor de prettige sa menwerking. Ondanks het feit, dat er wel eens een scherp woord geyallen is, scheiden wij toch in vriendschap. Ik ver zeker U dat ik hier in Breskens geen en kelen vijand achterlaat. Er zullen er mis schien zijn die mij als zoodanig beschou wen, doch ik zeg u: Alle Bressiaanders zijn en blijven mijn vrienden. Hierna sprak de heer Cambier een rede uit, waarin hij o.m. zeide: Niemand onzer had kunnen denken, toen wij u op 4 April van het vorig jaar gehuldigd hebben met uw 25-jarig jubi leum, dat wij reeds een jaar later af scheid van u zouden moeten nemen. Het is mij een eer u namens de raads leden te mogen dankzeggen voor al het goede, dat u voor deze gemeente wist te bereiken en den aangenamen en pretti- gen omgang, welke wij1 steeds met u mochten hebben. Namens de ambtenaren sprak dr Ra maker een kort woord. Inbreker gearresteerd. Zondag ontdekte een bewoner van de Ha- nenburglaan te Den Haag, toen hij te on geveer half 12' 's morgens uit de kerk thuis kwam, dat ongenoode gasten een bezoek aan zijn woning hadden gebracht. Een bedrag van ongeveer f 50 werd ver mist, sieraden ter waarde van ongeveer f 100 waren ontvreemd. De recherche vond in de woning een genummerde quitantie van een fotozaak te Amsterdam, welke niet van den bewo ner afkomstig was. Onmiddellijk stelde de Haagsche recherche daarop een onder zoek in te Amsterdam. Dé betrokken fotograaf verklaarde op Zondag 18 April te Amersfoort, alwaar hij een vergunning als straatfotograaf heeft, op straat een foto te hebben geno- men van een man, zittende in een auto. Hij had van deze foto nog de plaat be nevens een afdruk in zijn bezit. Op de foto was het nummer met letter van de auto zichtbaar, welk nummer bleek te zijn af gegeven aan een autoverhuurinrichting aan den Loosduinschenweg. Onmiddellijk werd toen weer het onderzoek te Den Haag voortgezet. Uit de verklaringen van den betrokken autoverhuurder bleek, dat de betrokken auto op dien Zondag was verhuurd aan een 24-jarigen bewoner van de Troelstrakade te Den Haag, iemand die reeds eerder met politie en justitie in aanraking was geweest. Toen deze Zondagavond laat thuis kwam, vond hij daar de recherche. De man ontkende aanvankelijk iets a! te weten van de inbraak, doch spoedig viel hij door de mand. 'Eenoudetruo. Een Utreohtsohe winkelier is weer eens het slachtoffer ge worden van een ouden truc. Deze winke lier kreeg Zaterdag telefonisch een be stelling van eenige flesschen wijn, die be zorgd moesten worden aan een daarbij opgegeven adres. Het verzoek werd erbij gedaan, den loopjongen vooral wat wis selgeld te willen meegeven. Toen de jon gen met de flesschen aan het opgegeven adres kwam, werd bij open gedaan door een man, die bem vroeg, of hij ook geld terug had van f 25. Dat bleek bet geval en de jongen telde f22 uit. Dé heer, die dit bedrag incasseerde, zeide daarop, bet biljet van f 25 even daarnaast te zullen balen. Na dien tijd beeft de jongen hem niet meer gezien. Het bleek, da't de man, die den wlju be steld had, even tevoren aan het opgege ven adres een kamer had gehuurd. Hij zou zich later nog geheel installeeren. Toen er kort daarna gebeld werd, zeide hij, dat het vermoedelijk voor hem was en dat hij wel even zou opendoen. Dé be woners van bet huis kenden zijn naam niet. Dé loopjongen heeft de flesschen wijn weer naar zijn baas teruggebracht. Nu zoekt de politie naar den man, die er met de f 22 is vandoor gegaan. De bef van den griffier. Dé verslaggever van het plaatselijk blad, de Harderwijker Courant, die al 22 jaar onafgebroken de zittingen bijwoont van het Kantongerecht te Harderwijk, tot leering en stichting zijner lezers, heeft het nooit kunnen zetten dat de bef van den Griffier nimmer gewasschen werd. Elke veertien dagen tooide de Griffier zich weer met den lap die er uitzag als een zakdoek, dien een schooljongen een week in den zak heeft. Totdat op zekeren dag de beker der ergernis vermoedelijk overliep en de verslaggever, toen bet zoo eens te pas kwam, deze woorden schreef' „En aangezien de bef van den Griffier wel eens een sop je mag hebben Als een granaat sloeg het in. Op de sociëteit en op de kegelbaan sloeg men zich op de knieën van den lach en de Griffier vond in zijp brievenbus vele hel dere beffen van papier. En over menig ondergordijntje werd de Griffier nage keken. In het gebouw van het Kantongerecht liep de concierge met neergeslagen oogen: zulk een publiek schandaal is nauwelijks te overleven. De Griffier wil den verslaggever niet meer dulden en heeft verboden oan zooals al die jaren bet geval was een stoel te geven en een tafeltje. Men kan hem nu staande zien schrijven. Maarde bef is gewasschen, eerst half, bij wijze van overgang, maar nu heelemaal. i Luguber. „De Rotterdammer" deelt mede, dat de socialistische diamant bewerkers te Amsterdam feest hebben gevierd ter oorzake van de invoering van de 40-urige werkweek. Begrijpelijk. Maar de wijze waarop zij het deden was vreese- lijk. Ziehier een stuk verslag uit de roode pers. Op de fabriek van Soep werd een groote pop (één, twee, drie, in „Godsnaaml") in de Achtergracht geworpen. Aldus werd de vijf-en-veertig-urig© werkweek symbolisch aan de golven prijs gegeven. Bij Rozelaar in de Oosterparkstraat was een stemmige „chapelle d'ardente" ingelicht. Daar stond in een kist onder een zwart doek, bestrooid met roode tul pen en geflankeerd door twee brandende kaarsen de overledene Zaterdagochtend opgebaard. Na den werktijd had deplech- rige teraardebestelling plaats. Ongeveer honderdvijftig diamantbewerkers volgden de niet-betreurde doode naar zijn laatste rustplaats, onder het aangrijpend zingen van Cbopins diepontroerende treuxmarsch „Zoo gaat Jantje naar de kelder toe.." Doodgravers en slippendragers waren in toepasselijke kleederdracht aanwezig en na een plechtige toespraak werd de kist langzaam in de versch-gedolven groeve op een binnenterrein achter de fabriek neergelaten. Bloemen werden op de kist neergestrooid, de omstanders sloten bet graf met scheppen aarde en ten slotte werd een houten zerk geplaatst, waarop vermeld stond: „Hier rust een deel der werkloosheid". Diep onder den indruk verlieten alle aanwezigen het kerkhof. Elk commentaar op deze „fijne" daad der sociaal-democraten is overbodig. Plotseling sterfgeval op het station. Toen Zaterdagavond do 74-jarige G. v. N. uit Roosendaal, van een bezoek aan zijn dochter te Alphen terug keerde, is hij plotseling op het station te Roosendaal overleden. De man was in gezelschap van zijn vrouw. Tijdens de reis was hij in den trein onwel geworden en nauwelijks was hij uitgestapt of de man zakte op het per ron ineen en stierf. 'Vrouw door honden ver scheurd. In een hondenbewaarplaats te Weenen heeft zich een tragisch voor val afgespeeld. Tijdens bet voederen der dieren stortten verscheiden buldoggen en boxers zich op een wachteres en ver scheurden baar. Dé ongelukkige vrouw kon slechts met de grootste moeite worden bevrijd. Op weg naar het ziekenhuis is de on gelukkige aan de bekomen kwetsuren be zweken. vi Malversatie. De politie is giste ren overgegaan tot arrestatie van zekeren P. K. te Ter Aar, die verdacht wordt van verduistering. Voor verschillende parti culieren en instellingen had K. geld on der zijn beheer. Het schijnt noig niet vast te staan, hoe groot het verduisterde be drag is. Een der benadeelde partioulieren is voor een bedrag van f 2000 gedupeerd, K, is ter beschikking gesteld van den of- fioier van justitie te Don Haag. h Tegen een boom gereden. Op den Frieschen straatweg tusschen Niezajl en Noordhorn had gisteravond een ernstig verkeersongeluk plaats. Een truck met treiler, geladen met afval van aard appelmeel, reed door onbekende oorzaak tegen een langs den weg staanden boom. Dé truck werd totaal vernield. Van de in zittenden moest de eigenaar, de heer Kap- ma uit Alteveer (Nw. Pekela), worden uitgezaagd. Hij bleek zeer ernstige ver wondingen te hebben bekomen en is in zorgwekkenden toestand naar het zieken huis te Groningen vervoerd. Ook de zoon van den heer Kapma, die naast zijn vader zat, kreeg ernstig letsel en is naar het ziekenhuis overgebracht. Een inzittende knecht werd uit de cabine geworpen en kwam in een sloot terecht. Hij kreeg evenwel slechts lichte kwetsu ren. Schandelijke toestanden in Bredasche café's. De Bredasche politie gaat onvermoeid voort met het uitroeien van verkeerde toestanden in Bredasche café's. Nadat eenige maanden geleden een tweetal oafé's is gesloten en de exploi tanten daarvan tot zeer zware straffen waren veroordeeld, stond Vrijdag voor den Kantonrechter wederom een drietal caféhouders(sters) terecht, terzake dat zij, zonder toestemming van den burge meester meisjes en vrouwen in hun in richtingen arbeid hadden laten verrich ten. Het bleek, dat sommige ouders van deze minderjarige meisjes, niettegen staande zijl heel goed begrepen moesten hebben, wat er met hun kinderen ging gebeuren, althans aan welk gevaar zij zich bloot stelden, geen voldoende pogin gen hebben aangewend om hun meisjes uit deze poelen van ellende terug te hou den. Zoo kwam een caféhouder een minder jarige biji haar thuis te 'sH. Arends- kerke opzoeken en zonder eenig verder, onderzoek liet de moeder, ziji het na korte tegenwerping, het meisje met den haar onbekenden man vertrekken. Onbegrijpe lijk! De kantonrechter kon zich meermalen niet weerhouden om in heftige bewoor dingen bet schandelijk gedrag van deze caféhouders luide te demonstreeren. De zware straffen welke door den kanton rechter werden uitgesproken waren: P. C. V., 3 maal 5 weken hechtenis; Wa. J., ©chtgenoote van K., f 100 boete of 2 maanden hechtenis. De derde zaak werd aangehouden. Middelburg. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van politie: bruine muts, vulpen, padvindersmes, zakmesje. Bijl particulieren: snoer kralen met slot, v. Maldegem, Oostkerkpl. 13; sport riem, de Jager, Segeersweg 60; snelbin der, L. Joosse, Noordweg 21; regenkap, G. de Nood, Noordweg 115; hondenpen ning nr 253, H. Tres, Zusterstr. 36; pet, C. de Boer, Rozemarijnstr. 6; heeren handschoen, J. Heystek, Hendrikstr. 11; rol boterhampapier, W. J. Petiet, Bo- gardstr. 4; zilv. haarkam in etui, Antheu- nisse, Kindei dijk 14; paar gymnastiek schoenen, L. Klercq, Vlasmarkt 46; pad- vindersriem, D. M, Boone, Korendijk 18, stuk touw, Janse, Nieuwstr. 39; man telband, A. Verhage, KI .Vlaanderen 27, belastingmerk, Baljeu, Seisweg 147; id. A. P. Overtveld, Augustijnenstr. 6; gymna- stiekpakje, A. J. Venteville, Veerschesin- gel 136; vulpotlood, M. v. Frisseboelje, N. Oosterschestr. 50; trainings blouse, J. Malgo, Koepoortstr. 9; kosteloos belas tingmerk, F. de Bruin, Teerpakhuizenstr. 27; zakmes, "Westerterp, Seisplein 1; pa- rapluie, G. Soetens, L. Giststr. 3 boven; medaillon (doublé), W. Keiler, Parklaan 4; kindersokje, P. den Hollander, Dornb. S'chuitvlot 31; belastingmerk, Klap, Vlas markt 12; roepduif, Lacor, KI. Vlaande ren 77; zakspiegeltje, Goppoolse, Schroe- weg 32; koperen gewicht, G. Mandeel, Achtersingel 39; leesboek, N. Burgs, Sühoorsteenvegerssingel 64. Pullorumziekte der kuikens. Over het algemeen ziet men bijl pullo- rum weinig verschijnselen aan de kui kens. Vroeger noemde men de ziekte wel jyWitte diarrhee" omdat soms diarrhea optreedt, doch dit komt lang niet altijd voor. Heel vaak sterven de diertjes bij massa's tegelijk, zonder dat men er te vo ren wat aan gezien heeft. Alleen een on derzoek na den dood kan uitmaken met welke ziekte men te doen heeft. Dit on derzoek kan betrekkelijk snel geschieden, vooral in typische gevallen. Door de ziekte worden n.l. de hartspier en de le ver sterk aangetast, ook de longen zijh vaak ontstoken. Dit valt natuurlijk bij de opening direct op. Toch worden uit alle organen van ingezonden kuikens culturen aangelegd om te controleeren of zich in die organen bacterieën bevinden en welke bacterieën dat eventueel zijn. Bij pullorum wordt meestal uit de or ganen een reincultuur der pullorumba- oillen gekweekt, rood. at in sulko gevallen een ondorz-ook Wnnon 24 uur gereed is, Er komen natuurlijk gevallen voor waar bij opening hot beeld niet zoo typisch is en waar de pullorumbacillea gemengd zijn met andere soorten. In zulke geval len moeten dan de verkregen culturen verder verwerkt worden en kan het on derzoek een paar dagen langer duren. Ik heb deze uitlegging gegoven omdat van zekere zijde men natuurlijk niet erg op zoo'n onderzoek van doode kuikens gesteld is. De leveranciers willen er niets van weten dat onder hun kuikens pullo rum voorkomt en ook voor de leveran ciers van pullorum-antigeen, die de men- schen daarmee zelf laten 'knoeien, is het niet aangenaam te vernemen dat onder de met hun antigeen behandelde kippen toch nog pullorum voorkomt. Op recla mes wordt al gauw gezegd dat de kooper de schuld is van het sterven der kuikens, omdat ze kou gevat hebben of niet goed gevoerd zijn. De schuld wordt dus op den kooper of den voerleverancier ge schoven, wat echter bij een officieel on derzoek aan de Rijksseruminricbting niet mogelijk is. In den beginne trachtte men dit onderzoek tegen te gaan door te zeg: gen: „Als je ze opstuurt wordt er altijld pullorum geconstateerd. „Nu blijkt uit de jaarverslagen der Rij'ksserumin.ichting dat dit absoluut niet het geval is. Zoo maakte ik uit de doodsoorzaken van kui kens het volgende lijstje op, waarbij' ik tevens de verhoudingen percentsgewijs uitgedrukt heb. 1934 1935 aantal aantal kuikens kuikens °/o Pullorum Longontsteking Coccidiosis Darmontsteking Ehg. ziekte Andere ziekten 895 597 412 102 88 100 47 27 19 4.6 913 52 580 32 150 8.5 5 78 22 Totaal 2194 1748 Uit deze tabel blijkt dat pullourm on geveer in 50 pet. der gevallen voorkwam, doch dat longontsteking onder de jonge kuikens ook ongeveer 40 pet. eischt, wat dus ook zeer hoog is. Het praatje dat dus altijd pullorum geconstateerd wordt gaat dus heelemaal niet op. Thans heeft men echter weer iets anders uitgevonden om het officieele onderzoek verdacht te ma ken. Daar wiji natuurlijk moeite doen de menschen zoo vlug mogelijk te helpen woidt er altijd in gevallen van besmette lijke ziekte of groote sterfte spoed met bet antwoord gemaakt. Zooals gezegd, kan typische pullorum binnen 24 uur vast gesteld worden en is het zeer goed mo gelijk, dat als 's avonds 5 uur doode kui kens binnenkomen, er den volgenden mor gen na controle der culturen al bericht kan worden dat het pullorum is. Welnu, ter gelegenheid van zoo'n spoedgeval werd nu deze week den gedupeerden kui- kenkooper verteld dat het onderzoek niet goed gedaan kon zijn, want dat een goed onderzoek minstens 8 dagen in beslag nam. Uit deze opmerkingen blijkt wel uit welken hoek de wind waait en het eenige middel daartegen is om hij sterfte onmid dellijk een aantal, liefst 4—5 kuikens, op te zenden. In geval van pullorum moet het volgende gedaan worden: Zieke kui kens moeten direct gedood en vernietigd worden. Het beste is, als men een ka- chelkunstmoeder beeft, ze te verbranden, 't Strooisel moet direct verwijderd worden en 't hok, de vloer en alle gereedschap moeten grondig gereinigd en ontsmet worden en de voer- en drinkbakken moeten op gaasbodempjes geplaatst wor den. Hierdoor wordt veel besmetting voorkomen. Het is natuurlijk nog beter als men den geheelen vloer met een gaas bodem kan bedekken, doch dat brengt heel wat moeite mee. Met de door mij aangegeven methode komt men ook al een heel eind. Het besmettingsgevaar is meestal na den lOen dag al geweken, daar kuikens ouder dan 10 dagen niet zoo gevoelig meer zijin. Gedurende de eerste 10 dagen is het dus bijl het opfokken van kuikens zaak geweldig op te passen. Nadruk verboden. DR B. J. G. TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezon den aan Dr Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor ant woord insluiten en blad vermelden. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 28 April: Matig© tot zwakke N. tot W. wind, meest zwaar bewolkt, weinig of geen re gen, iets zachter. Stand van hedenmiddag 3 uur: op over wil de Aan N. S. Ook Stand van gistermiddag 3 u.: 764. Licht op voor fietsen: Woensdag 7 u. 42 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 6