S. Wiener i Co. Kapokmatrassen Ledikanten Litsjumeaux Gordijnstoffen BismaRex EERSTE BLAD Klein in alles, waarin kleine menschen klein kunnen zijn. DINSDAG 27 APRIL 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 174 Waarom het bij de ver kiezingen gaat. Buitenland. 000' Belangrijkste Nieuws Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Adverfanfjün 30 cent ner regel. Ingesonden medstlesünger. 69 cent per regel. Kleine AdvertentiSn Dinsdags en Vrijdags i0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter cf motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De „Maasbode" levert een betoog om duidelijk te maken, dat bet bij de verkie zingen op 26 Mei a.s. niet gaat om de vraag: „Voor of tegen het zittend Kabi net". Dit zou wèl bet geval zijn als bet Ministerie-Colijn een normaal parlemen tair Kabinet was geweest. Dit Ministerie, aldus bet R.K. orgaan, was echter een extra-parlementair Kabi net. Al reeds daardoor vormt bet niet den inzet voor den verkiezingsstrijd. Deze gaat buiten bet Kabinet om, als zijnde een staatsrechtelijke buitennissigheid. Toch wil dit niet zeggen, dat er nu ook niet over gesproken zal worden. Het Ka binet beeft nu eenmaal, onder de krach tige leiding van zijn formateur en voor zitter, dr Colijn, een zeer bepaalde poli tiek gevolgd. Principieele vraagstukken beeft bet ontweken. Zijn cachet ontving ■het vooral door zijn gevoerde econo mische en sociale politiek, welke althans bij een deel der Katholieke Kamerfractie geen instemming vond, terwijl ook de Katholieke bladen niet nalieten van bun misnoegen blijk te geven. Het blad wijst er dan verder op, dat bet Kabinet z.i. geleidelijk meer op de door de Katholieke fractie gewenschte lijn kwam, vooral op bet gebied van de „or dening". Op één punt echter is er meenings- verschil gebleven. Dr Colijn, zegt de „Maasbode", schijnt aan een Kabinet op breede 'basis de voor keur te blijven geven, een standpunt waarmede de Katholieke Kamerfractie zich niet kan vereenigen, omdat zij al thans de liberalen van de samenwerking wensebt uit te sluiten. „Hoe echter dit alles ook moge zijn, dit staat vast, dat 'bet behoud van bet zittend, extra-parlementair Ministerie, niet de inzet is noch zijn kan van den verkiezingsstrijd op 26 Mei. Wat er na dien datum zal moeten en kunnen gebeuren, zal eerst beoordeeld kunnen worden, wanneer de volledige uitslag der verkiezingen bekend en goed bestudeerd zal zijn." Met wat bier aan bet slot gezegd wordt kunnen wij1 ons vereenigen. Het gaat bij deze verkiezingen niet om bet zittend Kabinet, niet om de vraag of dit ministerie ai dan niet zal worden gecontinueerd. Maar bet gaat wel, althans wat de groote lijnen betreft, om 'bet door dit Ka binet gevoerde beleid. Het Ministerie Colijn beeft bet gezag van de Overheid 'bevestigd, bet beeft een gezonde financieele politiek gevoerd, bet beeft bet mo gelijke gedaan voor de bevordering van bel bedrijfsleven, bet beeft tal van maatregelen genomen om de w r k g e 1 e g e n 'h e i d te vermeer deren en de door werkloosheid getroffenen te steunen. En nu zijn er verschillende partijen, o.a. communisten en nationaal-socialis- ten, die bet gezag ondermijnen en die een roekelooze financieele politiek in uitzicht stellen, die voor ons bedrijfsleven nood lottig moet worden en als gevolg daarvan de werkgelegenheid vernietigt. Daarover mogen en moeten straks de kiezers oordeelen. Elk vendel volgt daarbij zijn eigen vaandel. Als antirevolutionairen scharen wij ons- achter het program van de A. R. partij en baar vaandeldrager bij uitnemendheid, Dr H. Colijn. Als kiezers geven wij aan dezen siaats- man van groot formaat, die zooveel in het belang van land en volk beeft gedaan, ons volle vertrouwen. Niet om daarmee uit te spreken welk Kabinet straks zal optreden. Dat te be- oordeelen is niet de taak van de kiezers. Maar wel om uit te spreken naar de toepassing van welke beginselen wij stre ven, een uitspraak die bij de vorming van een Ministerie ongetwijfeld van in vloed zal zijn. Het zal bij de verdeeldheid die er heerseht, voor onze Vorstin niet steeds gemakkelijk zijn ju de uitspraak van de stembus de stem van baar volk te be luisteren. Maar dit zal naar wij hopen en ver trouwen straks met volle duidelijkheid aan het licht treden, dat de overgroote meerderheid van ons volk van een nieuw optredend Kabinet verwacht: Handhaving van de his torische grondslagen van onze staatsinstellingen; Oranjehoven! Oranje aan'betboofdvanden Staat en onder Oranjeeen Kabinet, dat zoowel het gezag van de Overheid als de rechten en vrijheden van bet volk wensebt te eerbiedigen. Met Colijn zeggen wij:wij willen geen geknechte, maar een volkomen zelfstandige volksvertegenwoordiging. Wij verwerpen zoowel bet roode juk van Moskou als het zwarte juk van Mus- se r t. En mee daardoor, bevorderen wij. de handhaving en de verster king van de Christelijke grondslagen van onsvolks- leven! DE CONSEQUENTIE VAN HET BEGINSEL. „Een strooibiljet ten gunste van de candidatenlijst der Roomsch-Katholieke Staatspartij 'bevat o.m. bet volgende: „Communisme! Nationaal-Soeialisme! Socialisme! Kort en goed: Zij zijn niets voor ons! Zij kunnen niets voor ons zijnl Waarom niet? Omdat zij alle drie ons beletten dat te zijn, wat we wezen moeten: Gods schepsel, Christen, Katho liek. 'tls een kwestie van beginsel''. Het schijnt ons toe, merkt de „Stan daard1" bierbij op, dat deze propaganda, deze afwijzing van bet socialisme, poli tieke consequenties beeft. Inderdaad. Bij de S. D. A. P. droomt men nog altijd van samenwerking met de R. K. Staatspartij. En in katholieken kring zijn er ook no'g wel al is bun aantal, mede in verband met wat bet buitenland leer de geslonken die van zulk een samen werking niet geheel afkeerig zijn. In bet hier aangehaalde biljet wordt de zaak echter zuiver gesteld. 'tls een kwestie van begin- s e 1. D'oor bet zóó te stellen, wordt tevens bet verantwoordelijkheidsgevoel in andere richting gesterkt. DE STRIJD IN SPANJE. Succes der opstandelingen. Durango en Eibar bezet. Gemeld wordt dat de regeeringstroepen Eibar ontruimd en deze stad m brand ge stoken hebben. In de eerste morgenuren zijn de troepen van generaal Mola in Du rango en Eibar binnengerukt. Hierdoor zouden de opstandelingen meester geworden zijn van bet moeilijk ste terrein en van een der meest ver- stèrkte punten aan het front van Biskaje. De troepen van Mola hebben bun Bas- kiscbe tegenstanders definitief uit bun stellingen geworpen, aldus meldt Un. Press, en drijven ben thans voor zich uit in de richting van Bilbao. De opstande lingen beweren, dat zijl den regeerings troepen een volkomen nederlaag hebben toegebracht. Bij' gebeele compagnieën ge ven zij' zich aan Mola over. De oorlogs buit is enorm. Baskische gevangenen hebben voor speld, dat Bilbao zich in den loop van deze week zal moeten overgeven, aange zien de bevolking de voortdurende bom bardementen en overige ontberingen moe de is. Ook verschillende Baskische leiders hebben toegegeven dat bet nutteloos is, den strijd voort te zetten. Opstand in Granada? Volgens berichten uit serieuzer bron, die echter tot dusver nog niet zijn bevestigd, hebben zich te Granada, dat door de op standelingen is bezet, incidenten afge speeld. In berichten, die te Valencia zijn bin nengekomen, wordt gesproken van hevige vuurgevechten, die in verscheidene wij ken van Granada zouden hebben plaats gehad. Ondanks bet scherpe toezicht, dat de autoriteiten der opstandelingen aan de grens tusscben Spanje en het gebied van Gibraltar hebben ingesteld, hebben perso nen die uit Sevilla zijn aangekomen, bevestigd, dat te Granada een opstand was uitgebroken. Scherpe aanval op Engeland. De Generaal der opstandelingen Quei- po de Llano heeft in een radiorede van Maandagavond een beftigen aanval ge richt op Engeland. Sprekend over de Britscbe schepen, die de blokkade der Noordspaansche kust hebben gebroken, zeide hij': „Groot-Brittannië is sinds den wereldoorlog van lieverlede al zijn pres tige kwijt geraakt. Italië is er, door de verovering van Abessynië in geslaagd, bet zich nog meer koest te doen houden, en thans zal onze overwinning definitief Engelands ondergang bezegelen." De radio'-omroep te Sevilla beeft ern stige critiek geoefend op de bescherming, door Britscbe oorlogsschepen aan Brit- sche koopvaardijschepen, die levensmid delen naar Bilbao brachten, verleend. „Het beginsel der niet-inmenging al dus werd gezegd „is eens te meer ge schonden. Engeland zal zijn daad op de eerstvolgende vergadering te Londen moeten verantwoorden." Radio Nacional beeft medegedeeld, dat de regeering van Burgos in zeer krach tige bewoordingen bij' de Britsche regee ring beeft geprotesteerd tegen bet feit, dat Britscbe oorlogsschepen zich op bet oogenblik, dat Britsche koopvaardijsche pen zich naar Bilbao begaven en daarbij de blokkade braken, tusschen deze koop vaardijschepen en den rechtschen krui ser „Almirante Cervera" hebben ge plaatst, betgeen een fragrante schending beteekent van het neutraliteits-principe. De regeering van Burgos eischt, dat maatregelen zullen worden genomen om een herhaling van dergelijke feiten te voorkomen. Uit Bilbao wordt gemeld, dat Zondag drie met levensmiddelen geladen Brit sche stoomschepen de Baskische kust hebben bereikt. Thans hebben in het ge heel negen schepen de blokkade getrot seerd. EDEN OP BEZOEK BIJ KONING LEOPOLD. Wijziging in de relaties met Nederland? Gistermiddag om vijf uur is Eden met zijn vrouw op bet kasteel Laeken door koning Leopold en koningin Elisabeth op de thee ontvangen. Vernomen wordt, dat de Engelsch-Bel- giscbe besprekingen gisteravond zijn be-j eindigd met een laatste onderhoud tus schen Eden en Van Zeeland. Ondanks dei in acht genomen discretie meent men toch te weten, dat Eden, van Zeeland en Spaak eensgezind geconsta teerd hebben, dat 't onder de huidige om standigheden het beste is, een zekere pau ze in acht te nemen en gunstige omstan digheden af te wachten, om te trachten voor België een Duitsche garantie te krij gen binnen bet kader van een Westelijk pact. Aan beide kanten toonde men zich vol daan over de gedacbtenwisselingen, die gevoerd zijn. De Vlaamsche Rexisten-leider, Paul de Mont, wensebt in „De nieuwe Staat" de Btelgische regeering geluk met de FranschEngelsche verklaring. De positie van België is volgens de Mont, in overeenstemming met den wil van de overgroote meerderheid van het volk. Thans zal bet o-ok mogelijk zijn, de betrekkingen met Duitscbland te verbete ren, zonder de positie van België ten op zichte van zij'n vroegere bondgenooten te verzwakken. De nieuwe oriëntatie van de Belgische buitenlandsche politiek zal ook volgens de Ment de vooruitzichten op politieke, diplomatieke en militaire samenwerking met Nederland vergrooten. „Het is duide lijk, dat de Nederlanden (België en Ne derland) een strategisch bloc vermen. De overzeesche bezittingen van Neder land en België zouden onhoudbaar wer den, als de Britsche zeemacht niet meer de waterwegen beheerschte. Nederland en België op hun beurt moeten echter op het Eurcpeesche vasteland de Engelsche ha vens dekken. HOOGWATER TEISTERT WEER AMERIKA. Uit Baltimore, Pittsburgh, Johnstown en andere steden van Noord-Amerika worden ernstige overstroomingen ge meld. In de stadswijk Lower East Side te Baltimore heeft bet water bereids een hoogte bereikt van één voet, terwijl bet nog voortdurend stijgt. Ook Pittsburgh en West-Pennsylvanië zijn hevig geteisterd. Gedurende 36 jaar beeft men dergelijke hevige voorjaars- overstroomingen daar niet beleefd. Het hooge water is daar veroorzaakt tenge volge van hevige wolkbreuken welke twee dagen achtereen hebben geduurd. Tal van 'rivieren zijn buiten baar oevers getreden. Zeer precair is de situatie in John stown, waar de burgemeester de gedeelte lijke ontruiming van de 70.000 inwoners tellende stad heeft bevolen. Alle scholen zijln gesloten, terwijl de meeste buizen reeds zijn ontruimd. In de straten van de stad staat het wa ter meer dan een balven meter hoog. De Ohio, die eerst sedert korten tijd baar normalen waterstand beeft herkre- Minister Colijn 'beeft nu op tal van plaatsen politieke redevoeringen gehou den. Met den inhoud daarvan is niet een ieder het eens. Dat spreekt. Maar er is niemand, die niet gaarne toestemt, dat deze redevoeringen op boog peil slaan. Maar nu komt Mussert. De kleine man, die zoo graag groot wil zijn. Gisterenavond beeft bij in een groote vergadering van de N. S. B. te 's-Graven- bage het woord gevoerd. Op een wijze, die men althans van een aspirant-leider die zelfs de Koningin onder zich wensebt niet zou verwachten. En alsof dat nog niet genoeg was, werd tijdens de pauze een verkiezingsbiljet der N. S. B. rond gedragen, waarop de boer vervangen was door den opgeplakten kop van Colijn, dien men op deze wijze liet verklaren: Ik stem Mussert. De bedoeling was natuurlijk Colijn be lachelijk te maken. En in zijn onnoozelheid heeft men niet begrepen, dat Mussert op deze wijze zich zelf hopeloos blameerde. Hoe pietepeuterig klein moet een zg. leider wel zijn als bij op deze wijze een tegenstander van groot formaat en inter nationale vermaardheid meent te moeten bestrijden. (nieuwe modellen) Groote collectie. Nog lage prijzen. Middelburg. lepeltje BISMA- REX zal onmiddellijk het beklemde gevoel na den maaltijd wegnemen en overtollig maagzuur neutra- v llseeren. Het bestrijdt oprisping en yindigestie en beschermt den maag- ywand. Gebruik eenigen tijd BIS- 1LA-REX en U zult weer voedsel kunnen verdragen, dat U zich jarenlang heeft moe iten ontzeggen. U kunt yhet probeeren met een proefflacon van 25 ct. De groote flacon k 1. 1.25 ls voordeeliger voor regelmatig ge bruik. Bij Apothekers en Drogisten. Rexali MAAGPOEDER Verkrijgbaar o.a. te Goes: A. C. v. d. Rest, Ass.-Apotheker, Lange Kerkstraat, Fa Gebr. Mulder, Korte Kerkstraat, Fa J. M. den Herder, Kade; en te Middelburg: Fa Scbulte Thieme, Lange D'elft, Fa F. H. J. Dam en. Korte Noordstraat, Fa P. van Sluijs, Vlasmarkt. (Ingez. Med.) Binnenland. De Eerste Kamer over de verbindend en onverbindendverklaring van de C. A. O. Verlaging monopolieheffingen. D;e Hertog Hendrik naar Spanje. Buitenland. Overeenstemming op de suikerconferentie te Londen bereikt. Successen der opstandelingen in Spanje. Eden op bezoek te Brussel. Hoog water in Amerika. gen, is weer beginnen te stij'gen met een gemiddelde snelheid van 18 centimeter per uur. CHINEESCHE MELAATSCHEN WORDEN GEFUSILLEERD. Volgens ontvangen berichten zijn zestig leprozen, die in het zendingshospitaal te Joemgkong, (Kwantoeng) werden ver pleegd, op last der plaatselijke autoritei ten weggevoerd en terecht gesteld. Het bericht beeft in medische en an dere kringen te Shanghai groote veront waardiging gewekt. De laatste weken zijn nog meer ge vallen van fusilleering van 'leprozen in de provincie Kwantoeng bekend gewor den. Ronselarij voor Spanje in Frankrijk. Tengevolge van bet aanhouden van een zestal vreemdelingen die de Fransch- Spaansche grens wilden overschrijden om dienst te nemen in bet leger der roode Spaansche regeering heeft men een uit gebreide recruteeringsorganisatie ont dekt, welke vertakkingen had in het ge heel e gebied, en vooral in Töulouse. D'e vijf voornaamste werf-agenten zijn gear resteerd. Nederlaag van het Marxisme in Zwitserland. Bij de verkiezingen voor den grooten raad van 't kanton Neurenberg (Zw.) heb ben de sociaal-democraten zeven zetels verloren. D'e communistische lijst beeft het ver- eischte minimumcijfer niet bereikt. D'e „Basler Nachrichten" schrijft, dal bet resultaat der verkiezing symptoma tisch is voor de stemming in het Westen van Zwitserland. Het is tegelijk een vonnis van het volk, dat laat blijken, dal bet geen vertrouwen meer heeft in bet Marxisme. Korta Berichten. D'e kanselier van de Engelscbe schatkist deelde in bet lagerhuis mede, dat a.s. Donderdag de inschrijving zal 1 worden opengesteld op een nieuwe de- fensieleening ten bedrage van 100 mil- lioen, rentende 2V2 pet. tegen een koers van 99/4 pet. 1 Onafgebroken regens hebben bet peil van den Donau doen stijgen. D'e water massa's hebben een laag gelegen deel der stad Vidine overstroomd. D'e bevolking is gevlucht. Er zijn geen slachtoffers, maar de materieele schade is aanzienlijk. CANDIDATEN VOOR DE EERSTE KAMER. De partijraad der S.D.A.P. heeft, aldus „Het Volk", besloten, de candidatenlijst der S.D.A.P. voor de Eerste-Kamerverkie- zingen aldus te doen luiden in: Groep 1 (Utrecht), Zeeland, Noord-Brabant, Lim burg): 1. Gbr. v. d. Bilt; 2. G. Lammers, 3. B. J. J. Wijkamp; 4. L. N. Palar; 5. A. Rorije. MINISTER GELISSEN NAAR POLEN. Bezoek aan de jaarbeurs te Warschau. Naar men verneemt zal minister Gelis- sen zich Zaterdag vergezeld van eenige hoofdambtenaren van bet ministerie van buitenlandsche zaken en koloniën naar Polen begeven, met bet doel o.a. de jaar beurs te Warschau te bezoeken. DE NIEUWE TINBAGGERMOLEN VOOR NEDERLANDSCH-INDIë. Zal te Soerabaja worden gemonteerd. Met bet vliegtuig Nachtegaal van do K.L.M., dat gistermiddag op Schiphol is aangekomen, is ir J. W. E. Thomson, be- drijfsingenieur van de droogdok-maat schappij Soerabaja, bier te lande gearri veerd. Zijn reis naar Nederland houdt verband met den bouw van den nieuwen tinbag germolen op de werf Gusto te Schiedam ter vervanging van de verloren gegane Kantoeng. Ir Thomson zal zoowel op bet departe ment van koloniën als met de directie van de werf Gusto technische besprekin gen voeren over den bouw van den nieu wen baggermolen, 'die geheel gecon strueerd zal worden naar de teekeningen van den Kantoeng en dan ook geheel daaraan gelijk zal zijn. DE VERDEELING VAN DEN BESCHIK BAREN ARBEID. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. De minister van sociale zaken zegt in zijn memorie van antwoord, op bet voor- loopige verslag over het ontwerp, hou dende tijdelijke bepalingen, strekkende tot bet bereiken van een betere verdeeling van den beschikbaren arbeid: De omzichtigheid, waarmede vooral on der de huidige omstandigheden deze ma terie gehanteerd dient te worden, eischt, dat niet al te diep in gegroeide toestan den wordt ingegrepen. Den kantoortijd zou de minister bier in geen geval willen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1