Een nieuw snel passagiersschip voor de „Nederland". NATIONALE 195 millioen gulden De zeereis van Genua naar Batavia zai slechts 16 dagen duren. De plannen voor een luchtschipdienst niet opgegeven. LEVENSVERZEKERING-BANK rotterdam WAARBORGSOM Land- en Tuinbouw Rechtszaken Laatste Berichten Telegrammen. Finantiëele Berichten Marktberichten aangetroffen in haar auto. Zij was door drie revolverkogels getroffen. Mej. Wiendgreen werd overgebracht naar het ziekenhuis te Neunkirchen, waar zij inmiddels is overleden. Men veronderstelt, dat de auto door een onbekende was aangehouden om de reizigster, die zelf chauffeerde,, te be- rooven. Van den aanrander ontbreekt ieder spoor. Ongeluk op jacht. VrijL dagavond is op het landgoed „Vledder- hof" te Vledder een ernstig ongeluk ge beurd. De landbouwer N. was met zijn zes- en-twintig-jarigen zoon aldaar op de ko'- nijlnenjacht. Nadat zij1 een konijn hadden geschoten, stonden vader en zoon, die in knielende 'houding zaten, op, waarna op onverklaarbare wijze het geweer van den vader afging. Door het schot werd de z(pon in het been getroffen, waardoor ernstig bloedverlies werd geleden. On middellijk ingeroepen geneeskundige hulp achtte overbrenging naar het zie kenhuis te Meppel noodzakelijk. Koit na aankomst aldaar is de ongelukkige over leden. Gevaarlijk spelletje. Vrijdagavond hield de 10-jarige zoon van den bakker G. H. te Veendam zich al spelende vast aan een zeswielige truck met trailer. Door nog niet opgehelderde oorzaak liet de knaap plotseling los, met het droevig gevolg, dat een der achter wielen hem over de borst ging. Zwaar ge wond werd de jongen opgenomen. Nadat hem geneeskundige hulp was verleend, is hiji per ziekenauto naar het ziekenhuis te Groningen overgebracht. i Oplichters ontmaskerd. Het is de Heerlensche recherche mogen gelukken een tweetal oplichters te arres teeren, een zekeren J. K. en diens zoon 0. B. K. Eén tweede zoon, B. K., die ook in het complot is betrokken, is voort vluchtig. Het drietal had aanvankelijk een kan toortje te Heerlen onder den naam van Premie-effectenhandel „Voorzorg". Later vestigde zioh de vader te Schinveld en de zoons te Sittard. In 1935 was het drietal ook reeds van oplichting verdacht. D'e vader werd toen vrijgelaten en de zoons werden tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Bij de Heerlensche politie kwamen den laatsten tijd verschillende klachten bin nen. De vader was spoedig gearresteerd. De beide zoons waren over de grens ge vlucht en maakten goeden sier met hun geld in Antwerpen en Keulen. Hierna keerden ze naar Limburg terug, waar ze te Schinnen het nog klaar speelden een weduwe voor f 1600 op te lichten. Nadat ze nog even te Heerlen waren geweest, gingen ze naar Amsterdam. Toen de hoofdinspecteur te Amsterdam arriveerde, bleken de oplichters naar Rot terdam te zijn gevlucht. Het gelukte de politie één van hen, B. H. K., 's nachts in een hotel te Rotterdam te arresteeren. Hij had bijna, al zijn geld verteerd. Zijn broer die nog f 2000 op zak had, wist nog te ontglippen en is nog steeds voortvluchtig. D'e twee gearresteerden hebben bekend en zijn in de gevangenis te Maastricht in gesloten. Uit de binnengekomen klachten blijkt, dat het drietal in geheel Zuid-Limburg slachtoffers heeft gemaakt. D o o d e 1 k ongeluk te A1 - phen aan den Rijn, Te Alphen aan den Rijn is de 22-jarige A. van G., toen hij op een passeerende vrachtauto van een hem bekenden expediteur wilde springen, gevallen en onder den wagen terecht ge komen. Twee wielen gingen hem over het hoofd. Na eenige ©ogenblikken is de man aan de gevolgen overleden. Vrachtauto tegen autobus. Zaterdagmorgen is op den weg Vriezen- veenAlmelo een vrachtauto met een autobus in botsing geweest, waardoor eenige personen werden gewond. Op genoemd tijdstip kwam uit de rich ting Vriezenveen een vrachtauto. Voor de auto reden nog enkele voertuigen. D'e bestuurder wilde deze passeeren, doch be merkte niet, dat uit tegenovergestelde richting een autobus naderde. Deze bus vervoerde werkloozen naar de werkver schaffing. Met groo-te kracht vloog de vrachtauto tegen de autobus, waardoor laatstgenoemd voertuig grootendeels ver nield werd. Vijf der inzittenden werden door deze botsing min of meer ernstig ge wond. Met een passeerende autobus wer den de gewonden naar het ziekenhui® in Almelo vervoerd. De vrachtauto werd slechts licht be schadigd. i Tubeculose op school bij Heugen. Op een bijzondere school te Heugen (L.) is ernstige besmetting van kinderen door tuberculose geconstateerd. Twee kinderen en een onderwijzer zijn op medisch advies opgenomen in een sana torium. Men heeft nog niet kunnen vaststellen of de besmetting van den onderwijzer dan wel van de kinderen is uitgegaan. Geheimzinnige vondst te Bergen op Zoom. Bij verbouwings werkzaamheden bij de firma Liefbroer aan de haven te Bergen op Zoom heeft men bij grondafgravingen twee geraam ten gevonden, vermoedelijk afkomstig van een kind en van een volwassen persoon. Hoe deze geraamten hier terecht zijn gekomen is voorloopig nog een raadsel. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. Tegen een boom gere den. Gisteravond is een auto, waarin vier personen waren gezeten en welke be stuurd werd door den 20-jarigen de K. uit Apeldoorn, op den weg van Epe naar Vaassen tegen een boom gebotst. K., die Reeds geruünen tijd liepen er geruch ten, dat de stoomvaart-maatschappij Ne derland een nieuw passagiersschip zou l'aten bouwen inplaats van de P. G. Hooft, die in November 1932, in de haven van Amsterdam, door brand vernield werd, en ter vervanging van de Johan de Witt, die hiervoor is ingevallen. Tot dusver moest de directie op des betreffende vragen antwoorden, dat het nieuwe sclhip nog niét 'besteld was. Thans echter, zoo vernam de „N. R. Crt.", maakt de ontwikkeling van de om standigheden van het bedrijf het de Ne derland mogelijk tot definitieve bestelling van het nieuwe schip over te gaan. Het besluit daartoe is dezer dagen genomen en binnen enkele dagen zullen de contrac ten met de Nederlandsche Scheepsbouw- Maatschappij en met de Gebr. Sulzer wor den geteekend. Naar verwacht wordt, zal eind Juni of begin Juli a.s. de kielplaat worden ge legd. Dit wordt een bijzonder snel schip, en hiermede zal een nieuw type zijn intrede doen in de verbinding der stoomvaart-maatschappij Nederland met Nederlandsch-Indië. Het nieuwe schip zal namelijk een dienstvaart krijgen van 21 mijl, tegen bijv. de Johan van 01- denbarneveldt van 16% mijl. Daardoor zal het in 13 dagen den af stand kunnen afleggenvan Genua naar Sabang, in 14 dagen van Genua naar Be- la wan, in 15 dagen van Genua naar Singapore en in 16 dagen van Genua naar Batavia. Men denke eens aan: in 16 dagen zal de geheele 'gebruikelijke zeereis volbracht zijn, tegen nu in 20 dagen, dat is du® een korting van niet minder dan 4 dagen. In verband biermede rees onwillekeu rig de vraag, of de Nederland dan mis schien heeft afgezien, van baar plannen betreffende een verbinding door de lucht door middel van een Zeppelin. De heeï Hengel ontkende dit echter. Onze belang stelling voor dat vraagstuk is onver flauwd, zoo verzekerde hij. En hij voeg de eraan toe: Uit het dezer dagen ver schijnend jaarverslag onzer maatschappij zal Wijken, dat de Zeppeling-verbinding nog altijd onze volle aandacht heeft. De voortschrijding van de mogelijkheden in dat opzicht berust meer in onze onder handelingen met Duitschland. Om nu echter op het nieuwe (motor-) passagierschip terug te komen: het zal een bruto-registertonnage hebben van 20.000 ton en worden voortbewogen door drie schroeven. Dit in verband met de grootere snelheid. D'e hoofdafmetingen van het schip zullen zijn: lengte op de lastlijn: 630', breedte idem 83' 6", holte tot sehottendek 38' 4". De opstelling van de motoren zal geschieden door Werk spoor en de Nederlandsche Dok-Maat schappij te Amsterdam. Het schip zal worden ingericht voor het vervoer van 513 passagiers le en 2e klasse, 148 passagiers 3e klasse en 52 passagiers 4e -klasse. Een zwembad en twee liften voor passagiers zullen aanwe zig zijn. Geheel gereed zal de nieuwe bodem f 12'13 millioen kosten, welk bedrag uit eigen middelen betaald wordt. Bij bestel ling n u zou het schip zeker 20 pet. duur der zijn, al is het niet zoo goedkoop als wanneer het besteld was geworden vóór de waardevermindering van den gulden, zoo antwoordde de heer Van Hengel op een desbetreffende vraag. Dé datum van oplevering is vastgesteld op 1 Juli 1939. Voor de Amsterdamscbe koopvaardij vloot, de verbinding van de hoofdstad met Oost-Indië, beteekent de bouw van het nieuwe schip-, waarvan de bouw weder velen 'handen werk zal verschaffen, een schoone aanwinst, voor pollshouders blijkbaar in de duisternis de bocht in den weg niet opmerkte, reed eerst tegen een brugleuning op, waarna de auto voort- schoof en tegen den boom botste. Van de inzittenden bekwamen er twee ernstig letsel, n.l. de dochter van notaris B. uit Vaassen, die een pols op twee plaatsen brak, terwijl de bestuurder ernstig aan het hoofd werd gewond. Mej. B. is naar het ziekenhuis in Apeldoorn overge bracht. „Vliegende mensch" neergestort.. De val van Icarus Dat is de demonstratie van den Ameri kaan Glem-Sohn, bijgenaamd „De vlie gende mensch", op de luebtvaartmeeting te Vincennes geweest. Honderdduizenden hebben -de vreeselijke gebeurtenis gadege slagen. Voor de 300ste maal ongeveer sprong „L'komme Oiseau" (de man-vo gel), zooals de Franscben hem noemden, voorzien van zijn vleugels en twee para chutes, uit de vliegmachine.De Ameri kaan wierp zich op 3000 meter hoogte boven de tribune uit het toestel, dat door Perrier bestuurd werd. Men zag hem een 500 meter vallen en daarna zijn vleugels uitspreiden. Hijl zweefde enkele oogen blikken en stortte toen neer. Hijl werd dood opgenomen. Vossen. In de Leuvenumsche bos- schen buizen nog al vossen, dit is dezer dagen weer gebleken. Een tweetal jacht opzieners heeft n.l. een nest met vijf jon gen uitgegraven, die ongeveer een week oud waren. Ook de moedervos werd ge vangen. In het nest werd allerlei wild en gevogelte gevonden; voor den wild stand is de opruiming van deze vo-ssen- familie van groot belang. Heffing op boter. De beffing op boter is voor de week van 25 April tot en met 1 Mei, behoudens tusschentijdsche wijziging, vastgesteld o-p 70 cent per kg. Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 26 April Oneerlijke concurrentie: A. M., 36 jaar en L. J. M., 45 jaar, limonadefahrikanten te Middelburg. Beiden vrijspraak. Oplichting: G. R., 31 j., koopman te Terneuzen. Vrijspraak. Koopen en niet betalen: J. S., 29 j., schilder te Vlissingen, 4 mnd. gevange nisstraf voorwaardelijk. Oplichting: J. P. 72 j., z,b. te Middel burg, 2 mnd. gev.straf voorw. H. J. 40 j., z.b. te Middelburg, vrij spraak. Overtr. verord. heffing hondenbelas ting te Middelburg: P. B. 45 j., commis sionair te Middelburg f 10 of 5 d. b. W. M. V. 29 j., schippersknecht te Middelburg f 5 of 2 d. h. Valschheid in geschrifte: G. G. J. F. 34 j., werkman te Hansweert f20 of 10 d. h. De steekpartij te Goes. De 22-jarige J. G. M. te Nieuwdörp die tijdens een dronkemansvechtpartij te Goes een van zijn tegenstanders met een mes in den buik had gestoken en zoo danig verwond dat deze is overleden, werd beden door bet Haagsche Gerechts hof veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 jaar met aftrek van preventieve hechtenis. Verplaatst. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt de rijksveldwachter brigadier titulair J. Zwijgers te Zuid-Beijerland, verplaatst naar Kapelle. Middelburg. Een ongeluk op den Abdijtoren. Toen hedenmorgen de ongeveer 50-jarige werkman T. in den Langen Jan werkzaam was bij het her stellingswerk, kwam bij op een der zol ders over een anker te struikelen en viel hij naar beneden in een zeker 18 M. cliepe ruimte. Gelukkig kwam bij echter reeds 3 M. lager op een gewicht van het uur werk terecht en bleef daar liggen. Toegeschoten personen hebben bet gewicht naar boven gebracht, waarop T. uit zijh netelige positie werd verlost en op den zolder kon worden neergelegd. Met vereende krachten, w.o. die van een lid van de damesafdeeling van het Roode Kruis,,is de man, die een been ge broken had naar heneden getranspor teerd en met een ziekenauto naar het gasthuis overgebracht. Aan de gevolgen everleden. HULST (Z. VL.). Zondagmiddag is de 14-jarige M. M. te Huist, toen zij met fa milie per fiets' op weg was naar Stoppel dijk, in aanrijding gekomen met een groepje fietsers; zij viel en bleef even op den weg liggen, doch daarna vervolgde zij den tocht. Later werd zij onwel en vannacht ia het meisje overleden. B u r g emeeste rsbenoem I ng. DEN HAAG. Bij Kon. besluit van 22 April isi met ingang van 1 Mei benoemd tot burgemeester van de gemeente Wes- terbork E. Derks, wethouder der gemeen te Meppel. Nagemaakte toegangskaarten. GRONINGEN. Zondagmiddag, voor een voetbalwedstrijd, werden aan enkele lo ketten van het terrein te Haren kaarten aangeboden, welke nagemaakt bleken te zijn. Be loketbediende stelde zich in ver binding met de politie, die het gelukte twee personen aan te houden, die nog in bet bezit waren van nagemaakte toe gangsbewijzen. Eén van ben blijft in ar rest. Staking geëindigd. RICHMOND. De staking bij de Ford fabrieken hier ter stede is geëindigd. De vice-voorzitter van den bond van arbei ders in de automobielindustrie verklaarde dat Ford geen actie zal ondernemen te gen de arbeiders die lid zijn van den Bond. De opening van het Nederlandsch paviljoen op de Wereldtentoonstelling te Parijs. PARIJS. Volgens mededeeling van ir de Bie Lguveling Vink, zooals die aan de pers werd verstrekt, is de openingsdatum van het Nederlandsch paviljoen op de Wereldtentoonstelling te Parijs voorloo pig vastgesteld op 28 Mei a.s, Dd ope ningsplechtigheid zal worden verricht door Minister Slotemaker de Bruine. Goering te Rome. ROME. Goering is hier aangekomen en zal hier drie dagen blijven. De troepen van Franco in den aanval. SALAMANKA. Het groote hoofdkwar tier van de troepen van Franco deelde gisteren o.a. mede; een aanval van de re geeringstroepen in den sector Aravaca aan bet front van Madrid werd krachtig afgeslagen. Aan het front in Biscaye werd de zegevierende opmarsch van de reohtsche troepen voortgezet. De regeeringstroepen vluchten over den weg van Durango naar Bilbao, ver gezeld van duizenden mannen, vrouwen en kinderen, die gedwongen werden hun woonsteden te verlaten. De regeeringstroepen hebben een enor me hoeveelheid materiaal verloren. Nader wordt nog gemeld, dat de reoht sche troepen ook de spoorlijn van San- sebastiaanBilbaoSantander hebben doorgesneden De correspondent van Havas bericht dat de reohtsche troepen de hoogten langs den weg van Gorka naar Verrir be stormden en innamen. Eibar is thans vrijwel ingesloten. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers heden H. V. A. 495/6 486V2 Ned. Ind. Hdbk. 162 160 Philips 339Vs 327/8 Unilever 163 161% A. K. U. 70 67Va Amsterd. Rubber 308 300-% Koninkl. Petroleum 420 410 b Deli Mij. 325/6 315/8 Ned. Scheepv. Unie 136 132 4 pet. Nederland 102 102 4 pet. Nederl. Indië 102 102 3 pet. Nederland 100% 1003/e 3 pet. Ned. Indië 96% 966/i8 U. S. Steel 823/s 80Vs Anaconda 41% 40-Vib U. S. Leather 7% 7 Bethlehem Steel 667/ie 63% Adj. Chic. Milwaukee 7Va 7% Cities Service 3 3 Intern. Nickel 46Va 44% Shell Union 22% 216/io Kennecott Copper 42% 413/ia Radio Corp. 76/s 78/io Gar Foundry 42Va 40 Tidewater 14Vs 137/s Midcont. Petrol 23% 23 Gen. Motors 44 43V2 American Enka 45% 45 Republic Steel 30"/i» 29V2 De beurs was over de geheele linie flauw gestemd. De onzekerheid omtrent de Amerikaansche regeeringsbedoelingen en de voortdurende werkstakingen wer ken steeds verder door, zoodat de neiging tot verkoopen toeneemt en de kooporders zeer gering zöjn. De koersen brokkelden onder beurs nog af. Olie openden op 412, later 409, Philips 332, zakten in op 326. H.V.A. 489, werden 486. Ook de Scheepvaart was eer lusteloos. Scheepv. Unie 132, Kon. Boot 127%, Ta bakken tamelijk goed terwijl in Rubber, hoewel ca. 5 pet. lager, heel weinig om ging. De Amerikanen waren nogal aangebo den, en daar de arbitrage weinig kooplust toonde, waren de koersen meerendeels onder pariteit. De Beleggingsmarkt weinig veranderd. Wisselkoersen. Amsterdam, 26 April, 2.30 u. Bërlijn 73.38—73.43. Londen 9.009.01. Parijs 8.09'8.11. Brussel 30.8230.86. New-York 1.82'Vz—1.82%. Van Heel Co. N. V. te Goes. Aian het jaarverslag over het vierde boekjaar is het volgende ontleend: Op de resultaten Van het boekjaar 1936 mogen, wij mot voldoening terugzien. "Waren over de eerste negen maanden van het boekjaar de winstcijfers nage noeg gelijk aan die van het jaar daar voor, de opleving ontstaan na de mone taire maatregelen van 26 September 1936 bracht voor onze Vennootschap een peri ode van groote drukte en overeenkomstige toenemende winst met zich. De zich gestadig ontwikkelende bedrij vigheid in den handel bad ook reeds in den geheelen loop van bet boekjaar een gunstigen invloed op de omzetten onzer incasso- en vreemd geld rekening, terwijl ook de couponrekening een grooter om zetcijfer toonde. De credietverleening tegen onderpand van effecten ontwikkelde zich, vooral in het laatste kwartaal naar wensch, en breidde zich 'aanmerkelijk uit. Het saldo der Winst- en Verliesreke ning aan het einde van het boekjaar be liep f5570,52. Voorgesteld wordt dit als volgt te be stemmen: Primair dividend 4 pet f 800; Statutaire uitkeeringen f 1424,96; Reser vefonds f 500, is f 2724,96. Blijft netto winst ter beschikking f 2845,56. Extra dividend 2 pet. f 400. Wa'arna onverdeeld overblijft ter be taling van dividendbelasting 1935 en 1936 enz. f2445,56. ROTTERDAM, 26 Aprü 1937. Vee markt. Aanvoer: 576 vette runderen, 167 vette kalveren, 151 schapen en lam meren, 736 varkens, 15 nuchtere kalve ren, 17 zuiglammeren, 3 bokken. Prijzen per kg; vette koeien tot 72, tot 65, 48-56; vette ossen tot 70, tot 65, 50-60; vette kalveren tot 95, tot 80, 55-65; var kens (lev. gew.) 49, 48, 47; schapen 54, 48, 38; lammeren 57, 47, 36; schapen per stuk f37, 30, 25; lammeren per stuk f30, 25, 18. Koeien en ossen: aanvoer iets ruimer, matige handel, 'hoogere prijzen. Een pri ma koe tot 80 en een prima os tot 74 ct. Vette kalveren korter ter markt, vlotte handel, stijgende prijzen. Een prima kalf tot f 1.05. Schapen en lammeren: ruime aanvoer, vlugge handel, aanmerkelijk duurder. Varkens: aanvoer grooter, tamelijke handel, iets hooger in prijs. Enkele kleine partijtjes schapen voor export verkocht. Graanmarkt. Gerst Ohevallier 8.75-9.25 (lager); haver 7,60-7,90 (lager); kl. gr. erwten 8.25-9.25 (in de puike soor ten onveranderd); schokkers 12-15 (on veranderd); bruine boonen 8.50-10 (iets vaster), alles per kg. Vlas; 3700 kg blauw 0.70-0.80; 5500 kg Ho.ll. geel 0.70-0.80; 3000 kg Gro- ningsch 0.68-0.78; 2275 kg Dauw root 0.55-0.65. Er blijft goede vraag voor alle soorten vlas. De prijzen kunnen ten volle gehand haafd blijven. De beste soorten gingen zelfs boven de noteering. Alles werd ver kocht. Men is met bet zaaien in vele stre ken ver ten achter bij vorige jaren. Aardappelen: Brielsehe eigen heimers 1.80-2.10; Zeeuwsche id. 1.75- 1.90; Bevelanders 1.60-1.90; Zeeuwsche bonte en blauwe 2-2.30, Red Star 2.2.30; Poters 1.50-1.70; alles per hl. Aanvoer redelijk, handel kalm. POLDER WALCHEREN. In de Zaterdagmorgen onder voorzit terschap van mr H. L. Lantsheer gehou den vergadering van het Polderbestuur van Walcheren, waren de heeren van Doorn, Franse en Hoegen van Hoogelan- de met kennisgeving afwezig. Bij het voorstel om in verband met de vele stormschade van de ongebouwde eigendommen een buitengewoon difkge- schot te beffen van f 2 per H.A. stelde de heer Jeronimus vast, dat als er geen groote stormschade was geweest, men de f 5000 voor een sluismeesterswoning uit den gewonen dienst zou hebben betaald. De beer Koster zeide, dat de storm schade natuurlijk betaald moet worden. Spr. wilde echter nog eens de vraag stel len, waarom alleen door de eigenaars van bet ongebouwd moet worden betaald. Z.i. staan inzake de oeververdediging de belangen van gebouwd en omgebouwd gelijk. D'e voorz. zeide, dat wat de heer Koster verlangt niet zoo gemakkelijk zal gaan, vooral nu men pas een wijziging heeft gekregen, waardoor het gebouwd ook voor de wegen moet mede betalen. De beer Jeronimus zeide, dat als men deze kwestie naar voren brengt, de strijd niet in de poldervergadering, doch op een andere plaats zal worden uitge vochten. De beer O s t zeide, dat de eigenaren van het gebouwd gaarne mede zullen be talen, als zijl ten minste steun krijigen voor ledig staande woningen e.d., evenals de eigenaars van ongebouwd nu steun kiij1gen. De voorz. zeide, dat het polderbe stuur toch niet steunt. Het is al van be- teekenis dat de polder Walcheren maar 1,2 vraagt voor het gebouwd tegen 4 of 5 in andere polders. Het voorstel werd hierna z.h.st. aange nomen. dichting van bemalingsinrich ting te Veere. Het volgende vöorstel was dat tot stichting van een gemaal bij Veere voor het deel van den Polder ten Oosten van het kanaal door Walcheren en ten Noor den van het kanaal voor de voormalige Arne en het aangaan van 6en geldlee- ning van f40.700 met het werkfonds te gen 2 pet. De heer v a n L o o zeide, dat in het be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3