IBIS SHAG Dobbelmann lekker... man! m roor jo af, MAANDAG 26 APRIL 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 173 Reorganisatie van de Spoorwegen. Dr H. Colijn te Leiden. Buitenland. Verlaging van monopolie heffingen op granen. Binnenland voor oe pijp Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie. „Bloedvink", nu niet konden >n raet aUemal n zijn. Ik moest zoo jou, zelf heb »erd, maar het a er netjes mee an. Ze vinden alle ges kunt schrij- toch maar niet renen. Maar ai- erhaal net zoo jSchrijfstertje". m jullie hebben ïeb ik gehoord, toch door veel L. erik Hendrik", imsverandering hoor. Hoe is je tog te schrijven. <1 eena iets ge- Isel, maar meer ren wie van de iet grootste ver- lan moeten alle beginnen. Een op er tussohen sre woorden, en arlijk. lie dikke dame lt denkt dat de tt het erg moei- bezig bent valt ir weer wat bij. gestuurd wordt plaatsen, dan lezen. ctra brief voor lan hebben we >1, dat ia vroeg ineren bestaat 6. 14. dan kip- aoo vaak meer, lag zien. 3. 16. 5. 6. 1. n ander woord mooi cijfer, het dak. m E POLI .TE. TEIN. jpen, niet één at hij' wel kon je natuurlijk loopen. En in nu al een ok niet, en hij at mogen, het rukke verkeer, uit den weg hekel aan niet wegstop- urnen vinden, in zoo'n stad lier maar fijln [ig hoor," zei was neerge- w onder den maar je zult tar jó, 't is in eel te zien en zijln toch ook waar Wout >p die andere ïaar die zotur t hij met een niet. niet zoo erg lie vreemden, mankpootl" leurde er iets ihtigst vond zoomaar te en Jan had gezegd. 3 van de ver- mgena. Hier z'n vriend- lpen, als hij wilden hem immers de naar ofp' een tuurlijfc alle- nooit aan mi ineens ij iets in het ir net doen i de anderen Le hoefden 't troosten, ,,'t ons ook aJke- >it meer zoo is er niets je wel eens allen. „Aan in", zetten zomer kom e hier?" Wout weer ranen. Zou ben? wamen, ver- chenden In- Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededcelingcn 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Zeggenschap der Staten-Generaal te gering? Bij het afdeelingsonderzoek van de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot reorganisatie van het spoorwegbedrijf, waren verschillende leden van meening, dat de aanvankelijke bedoelingen niet ten volle tot haar recht zijn gekomen. Zij achtten de vermindering van de overkapi- talisatie niet voldoende en een grootere kapitaalsafschrijving wenschelijk. De voorgestelde regeling zal verlichting brengen in den druk der zware lasten van het spoorwegbedrijf op de staatsfinanci ën, aldus erkenden andere leden, maar die verlichting bestaat reëel in hetgeen obligatiehouders en particuliere aandeel houders voortaan minder zullen ontvangen aan rente en dividend. V'an een volledige saneering kan bezwaarlijk worden ge sproken. Eén der groote grieven tegen de bestaande regeling is, dat, als gevolg van de overeenkomst van 1920, de spoorwegen via twee ministers feitelijk de beschikking hebben over 's Rijks financiën. Blijkbaar zal voortaan de wetgever ook weer worden uitgenoodigd in de jaarlijk- sche tekorten te voorzien, zonder ook maar eenigen invloed te kunnen uitoefe nen op het beheer der spoorwegen. Nog is de D'ieseltractie niet geheel in werking of er wordt besloten tot ombouw van een groot gedeelte van het net voor electri- sche tractie, van welke groote uitgave het rijk weder het geheele risico zal dragen, zonder dat de Staten-Generaal zich op eenigerlei wijze hebben kunnen uitspre ken. Hiertegenover juichten sommige leden de indiening van het wetsontwerp toe, in zooverre de spoorwegmaatschappijen in één N. V. zullen zijn ondergebracht. Hoe wel de vennootschap aanvangt met een tekort van f20 millioen, zullen kapitali satie en tekorten toch geringer worden. Ook de Eerste Kamer heeft bij monde van enkele leden bezwaren doen hooren tegen de bedoeling, welke zij aanwezig achtten om de spoorwegen overwegenden invloed in het geheele vervoerwezen toe te kennen. Zij wenschten in ieder geval geen uitbreiding van de bemoeiingen der spoorwegen, zoolang de verkeersooördi- natie niet tot stand is gébracht. Ook waren er leden, die liever hadden gezien, dat een beheersvorm was gekozen, als die van het staatsbedrijf der P. T. T. met een zelfstandigen Raad Van Advies. Terwijl verschillende leden de financi- eele regeling voor obligatiehouders niet onbillijk achtten, waren enkele leden van meening, dat het woord reorganisatie in dezen niet juist is. Ten einde zich een volledig beeld te kunnen vormen van de positie der nieu we maatschappij met name in verhand met de exploitatietekorten, achtten som mige leden een balans noodig, opgesteld aan de hand van de huidige waarde van het eigendommenbeziit aan spoorwegen, gebouwen, materialen enz. De opleving van het bedrijfsleven. Het werkloosheidspercentage daalt. Behoud van onze volksvrijheden. Zaterdag heeft Dr H. Colijn in de Stadsgehoorzaal te Leiden gesproken. Alle zalen van het gebouw waren over vol, terwijl nog vele honderden teleurge steld moesten worden. Dr Colijn, wien toen hijl binnenkwam een geweldige ovatie werd gebracht, her innerde er aan, dat vier moeilijke jaren, niet het minst voor de regeering, achter ons liggen. Wanneer spreker zich niet gedragen wist door de sympathie van een groot aantal Nederlanders, dan zou! zijln taak hem wellicht te zrwaar zij'n geweest. Spr. schetste het werk van de Regee ring in een rede, welke in hoofdzaak van dezelfde strekking was als die te Rotter dam gehouden. Resumeerende meende spreker in alle bescheidenheid te mogen zeggen, dat de toestand van het land op het oogenblik dat dit kabinet de portefeuilles in handen van H. M. de Koningin zal stellen, zeer belangrijk beter is dan toen sprekers re geering vier jaar geleden het bewind aanvaardde. Wat zal nu de taak der volgende re geering zijn? Het nieuwe kabinet zal vrij wel dezelfde problemen, zij 'het in een an dere nuanceering, ter oplossing krijgen als het kabinet-Colijn in 1933. Versterking van het gezag acht spreker niet noodig, maar wij' moeten blijven opletten om niet weer te worden teruggedrongen. Aan het b e d r ijl f s 1 e- v e n moet de nieuwe regeering aandacht blijven besteden, maar de bemoeiingen der overheid zullen geleidelijk moeten verminderen. Een eindoplossing van het probleem der werkloosheid kan spreker maar niet een twee drie ge ven. Er is echter een zeer belangrijke vei betering te bespeuren. In de tweede week van April was het werkloos heidspercentage 32 °/o, n u is het 27,6 °/o, Laten wij hoipen, aldus spreker, dat de opleving van het bedrijfs leven nog een deel van deze werkloozen zal absorbeeren. Dan is het mogelijk, voor het blijvende gedeelte bijzondere maatregelen te nemen. Bij de komende verkiezingen zal voor de eerste maal een aanslag worden ge pleegd op de historische grond slagen van onze staatsin stellingen. Spr. gelooft niet, dat deze aanvallers 51 zetels in de Tweede Kamer zullen krijgen, maar het is niet te zeg gen of in deze beweging toch niet meer levenskracht zal blijken te zitten, dan spr. op het oogenblik meent. In het con- stitutioneele stelsel zijn ongetwijfeld langzamerhand fouten geslopen. Maar men behoeft daarom niet het kind met het badwater weg te gooien. Die fouten moeten wijl verbeteren, maar Oranje moet blijven. O'ranje moet aan het hoofd van den Staat staan en moet niet worden vervan gen door een onderdaan. W iji willen geen geknechte, maar een volkomen zelfstandige volks vertegenwoordiging. Wijl wenschen ten slotte de v o 1 k s v r ij- heden, zooals wij' die van de vaderen hebben geëerfd, ongerept over te dragen aan het nageslacht. DE STRIJD IN SPANJE. Succes der opstandelingen? Volgens mededeelingen der opstande lingen hebben de troepen van generaal Mola de laatste twee dagen een beslissen de overwinning behaald. Dien verderen opmarseh naar Bilbao staan, naar beweerd wordt, geen noe menswaardige 'hindernissen meer in den weg, afgezien van de verdedigingsstellin gen, die in de onmiddellijke nabijheid van de Baskische hoofdstad zijn aangelegd. Bij de laatste gevechten moeten de Bas- ken zeer groote verliezen hebben geleden. Mola's legers worden gesteund door 'n sterk luchtwapen: zeker een 60-tal bom menwerpers en 120 jachtvliegtuigen. Intusschen is de toestand in Bilbao zelf aanmerkelijk verlicht, nu de Engelsche schepen, die de blokkade hebben getrot seerd, de inwoners van meel hebben voor zien, vermoedelijk voldoende voor weken. Da'ar komt nu nog bij, dat drie andere Engelsche schepen, die al eenige dagen in La Roebelle liggen, de Stesso, de Thor- pehall en de Thurston, zich gereed ge maakt hebben naar de Baskische hoofd stad te vertrekken. Tot aan de territoriale wateren 'zullen zij convooi genieten van den kruiser Chropshire. De Dhitsohe pers protesteert in felle be woordingen tegen de blokkade^breufc door Engelsche oorlogsschepen''. Na de besprekingen te Venetië. De pers houdt zich nog druk 'bezig met de besprekingen tusschen Mussolini en den Oostenrijkscben bondskanselier Dr Schuschnigg. Algemeen is men van gevoelen, dat de besprekingen bewezen hebben, dat de ver houding tusschen Italië en Duitschland versterkt is. De Duitsche pers is opgeto gen over de gevoerde besprekingen. Een deel der Britsehe en Fransche pers daarentegen is van oordeel, dat Musso lini Oostenrijk heeft opgeofferd. Veel opzien heeft gebaard de verklaring van Gayda in 'het Italiaansohe bl'ad „Gi- ornale d'Italia", dat Oostenrijksche natio naal socialisten deel zouden gaan uitma ken van het Oostenrijksche Vaderland- eche front om zoodoende te trachten de tegenstellingen tusschen beide bewegingen uit den weg te ruimen. Zaterdag heeft de Oostenrijksche bonds kanselier Schuschnigg persoonlijk stelling genomen tegen het artikel van Gayda. Evenmin als vroeger is Italië in de bin- nenlandsche aangelegenheden van Oos tenrijk gemengd. Duidelijk is echter, dat Schuschnigg gebogen heeft voor den wil van Italië. Oostenrijk moet weer aanpappen bij Duitschland, moet in het zog gaan Varen van de door Rome getrokken Joego-Sla- visöhe sleep, waaraan de Duce straks ook het Roemeensohe vaartuig hoopt te ha ken. In sommige kringen is men zelfs van oordeel, dat Mussolini een aansluiting Van Oostenrijk bij Duitschland niets meer in den weg zou leggen. De as Berlijo- Rome blijkt voortdurend sterker te wor den. EDEN TE BRUSSEL. Minister Eden is Zondagmiddag aan boord van het vliegtuig, dat de Belgische regeering te zijner beschikking had ge steld, naar Brussel vertrokken en daar gisteravond aangekomen. Bij hun aankomst on het vliegveld van Haeren werden de Britsehe minister van Luitenlandsche zaken en mevrouw Eden verwelkomd door den Belgischen minis ter van buitenlandsche zaken en mevrouw Sipaak. Vanmorgen zou Eden een bezoek bren gen aan Spaak. Vanmiddag zal de koning den Britschen staatsman op het kasteel te Laeken ontvangen. Eden zal Dinsdagmiddag per vliegtuig naar Londen terug'keeren. INTERNATIONALE SUIKER CONFERENTIE. Vandaag antwoord van Rusland verwacht Vernomen wordt uit wei-ingelichte krin gen, dat in hoofdzaak nog twee punten voor definitieve regeling in aanmerking komen, en dat is het aan Java toe te wij zen quotum, waarvoor door de Nederl. delegatie ruim een millioen ton geëischt wordt, en de houding van Rusland, welk land een quotum eischt dat ruim twee maal zoo groot is, als de export van vorig jaar. Verwacht werd, dat vanmorgen ant woord van de Russische delegatie zou binnenkomen. Van goed ingelichte zijde werd ge vreesd, dat de conventie, welke men thans hoopt te kunnen afsluiten, teleurstellend genoemd zou moeten worden, in aanmer king genomen de hoopvolle verwachtin gen, welke men hij opening van de confe rentie had gekoesterd, doch dat het toch altijd beter is met een halfbevredigend re sultaat dan in het geheel geen resultaat, naar huis te gaan. BELGIë LOS VAN LOCARNO. Inhoud der Fransch-Britsche mededeeling De gemeenschappelijke mededeeling der Fransche en Engelsche ambassadeurs aan den Belgischen minister van buitenland sche zaken behelst o.m. het volgende: D'e beide regeeringen hebben kennisge nomen van de opvattingen der Belgische regeering ten aanzien-van de belangen van België en meer in het bijzonder van: 1. Do openlijk en meer dan eens door de Belgische regeering tot uitdrukking gebrachte vastbeslotenheid om de Belgi sche grenzen te verdedigen met al haar krachten tegen een aanval, welken ook, of inval en om te beletten, dat het Belgi sche gebied gebruikt wordt voor aanvals doeleinden, gerioht tegen een anderen staat in den vorm van doortocht, of als basis voor operaties te land of in de lucht en om de Belgische landsverdiging te organiseeren op een voor dit doel ge schikte wijze. 2. Dë herhaalde door België gegeven verzekeringen van trouw aan het volken bondshandvest en aan de verplichtingen, die voor de leden van den volkenbond daaruit voortvloeien. De Eingelsche en Fransche regeeringen verklaren, dat zij België thans beschou wen als bevrijd van alle verplichtingen je gens haar, welke voortvloeien, hetzij uit het verdrag van Locarno, hetzij uit de re gelingen aangegaan te Londen op 19 Maart 1936 en dat zij jegens België de be loften van bijstand handhaven, die zij op zich genomen hebben te zijnen gunste bij de bovengenoemde overeenkomsten. België is dus thans van zijn Locarno- verplichtingen ontheven en nu zijn de verdragen van 1925 voor wat dit land be treft niet meer van kracht. Door het feit, dat het verdrag van Lo carno thans voor België vervallen is, ver valt ook het defensief Fransch-Belgisch accoord van 6 Maart 1936. BLOEDIGE BOTSINGEN IN CALIFORNIE. Tusschen de arbeiders, die werkzaam zijn in de groenten-conservenfabrieken te Stockton (Galifornië) ia het tot bloedige botsingen gekomen, waarbij meer dan 100 personen werden gewond. De spanning tusschen de werkwilligen en de stakers onder het personeel der fa brieken was op bedenkelijke wijze geste gen en tenslotte groeiden de aanvankelijk vrij oribeteekenende kloppartijen uit tot een geregelden „veldslag", waarbij van steenen, looden pijpen en tenslotte ook van vuurwapens werd gebruik gemaakt. Uit de omliggende plaatsen moesten 30 verpleegsters worden ontboden, om de zwaar gewonden in het ziekenhuis te hel pen verzorgen. In het 'anderhalf uur, dat het gevecht duurde, werd het strijdtooneel, een groe ne grasvlakte, veranderd in een grauwe massa, waarop alle soorten wapens, stuk gescheurde kleeren en groote plassen bloed lagen, terwijl dikke wolken traan gas er boven zweefden. KORTE STAKING BIJ FORD. In de montagewerkplaatsen der Ford fabriek te Richmond heeft een korte „sit- down"-staking plaats gehad, waarbij 1800 man waren betrokken. Ook de bijslag op melk verlaagd. Van bevoegde zijde wordt bericht, dat met ingang van heden hot invoerprijsver- schil voor haver, gerst, rogge en mais met f 0.50 per 100 kg, is verlaagd. De daarvoor in aanmerking komende overige invoerprijsverschillen en restitu tiebedragen zijn dienovereenkomstig ge wijzigd. De bonificatie op tarwebloem B wordt met ingang van vandaag gebracht op f 0.95 per 100 kg. Voorts wordt medegedeeld, dat met in gang van denzelfden datum de bijslag op melk van 2,40 op 2,16 wordt terugge bracht. Behalve het gunstige verloop van de Leeuwarder boter-noteering is aanleiding tot deze verlaging de lagere kostprijs van gedurende de zomermaanden geprodu ceerde melk, in verband waarmede de differentiatie wordt gemaakt in het steun bedrag gedurende de winter- en de zo mermaanden. De oorzaak der staking was een be weerde discriminatie tegen twaalf leden van het fabriekspersoneel. De fabriek moest worden stilgelegd. Nadat de stakers echter van hun lei ders de verzekering hadden ontvangen, dat spoedig een regeling kon worden ver wacht, werden de werkplaatsen door hen ontruimd. Voorts is de stakingsmanie ook over geslagen op de stationskruiers. Volgens een bericht uit New-York hebben 20.000 hunner gedreigd in staking te zullen gaan indien hun eischen, o.a. inzake verhoo ging der loonen, niet worden ingewilligd. DE CONFERENTIE DER OSLO-STATEN Aanvang op 24 Mei in Den Haag? Naar het A. N. P. ter oore komt, zou den de experts der Oslo-landen, die on langs te Brussel bijeen geweest zijn, aan de regeeringen der betrokken landen in overweging hebben gegeven, de conferen tie van regeeringsgedelegeerden der Oslo- landen op 24 Mei te 's Gravenbage te doen aanvangen. Korte Berichten. Tengevolge van den hevigen regen val van de laatste dagen zijn overstroo- mingen ontstaan in de omgeving van Charleroi, van Gent en in de Borinage. Vele dorpen worden door het water be dreigd. Het niveau van de Sambre is drie me ter boven normaal. De Kamer van Luxemburg heeft met 34 tegen 19 stemmen en een onthou ding het wetsontwerp op de openbare orde aangenomen. Uit kracht van deze wet zal de communistische partij de volgende week worden ontbonden. TE HOOGE BELASTING OP SUIKER. Afname van het verbruik. De fabrikanten der Nederlandsche Sui kerverwerkende Industrie hebben een te legram gezonden aan de Suikerconferen tie te Londen, waarin zij een beroep doen op de leden der suikerconferentie, bij de besprekingen in de eerste plaats te willen bedenken, dat het gebruik van suiker ge remd, respectievelijk verminderd wordt, wanneer te zware lasten drukken op dit artikel. D'e antwoorden op een onlangs gehou den enquête in verschillende landen be vestigen deze zienswijze volkomen. Als voorbeeld moge dienen Nederland, waar het suikerverbruik per hoofd der bevol king van 29.50 kilo in 1932"teruggeloopen is tot 2'5.3 kilo in 1936, als gevolg van te hooge heffingen. NED. KINDEREN IN DUITSCHLAND. Lid van Duitsche politieke organisaties. Dezer dagen heeft het hoofdbestuur van den Nederlandschen bond in Duitschland te Duisburg vergaderd. Uit het verslag over deze vergadering licht de „Limb. Koer." de volgende opmerking: „Groote verwarring blijkt in de kringen der in Duitschland wonende Nederlan ders te heerschen omtrent het lidmaat schap der Nederlandsche kinderen van de DUitsehe politieke organisaties. In ver schillende plaatsen wordt aan Nederland sche ouders de plicht opgelegd hun kin deren aan genoemde organisaties te laten deelnemen. Het hoofdbestuur zal te be- voegder plaatse nauwkeurige inlichtingen inwinnen." Met grooten nadruk stelt het blad de vraag: Is de Nederlandsche regeering voornemens ten spoedigste alles in het werk te stellen om aan dit onduldbare „gelijkschakelen" van Nederlandsche kin deren in Duitschland een einde te ma ken? Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. Binnenland. Een nieuw, snel passagiersschip voor de Mij. Nederland. Verlaging van heffingen op granen. D'e lange golf radio-omroep. Loon-sverhooging bij „de Schelde". De conferentie der Oslo-staten. Buitenland. Succes der opstandelingen in Spanje. België los van Locarno. Bloedige botsingen in Galifornië. Burgemeester van Maastricht. Naar gemeld wordt is dezer dagen de benoeming te verwachten van Jhr Mr W, Michiels van Kessenioh, burgemeester van Beek (L.). Maatschappij Ziekenfonds Zuid- en Noord-Beveland. Zaterdag j.l. bad te Goes de jaarlijk- sche vergadering plaats van bestuur en deelnemers van bovengenoemd Zieken fonds met de vertegenwoordigers der deelgenooten, onder voorzitterschap van Mr J. A. Fransen van de Putte. Na gememoreerd te hebben het ver trek en daarmee het aftreden als voor zitter van M. J. W. Goedbloed en het be reids aanvaarden van deze functie door den tegenwoordigen voorzitter, bracht de secretaris, dr Griep, zijn jaarverslag uit over 1936, waaraan wijl het volgende ont- leenen: Aan het einde van het jaar 1936 waren ingeschreven 10.538 leden, zijnde 6724 boven 16 jaar, 3109 betalende leden be neden 16 jaar en 705 vrije leden beneden 16 jaar. Het vorige jaar waren deze cij fers resp. 8097 (5060 24-61 576). De vermeerdering bedroeg derhalve in totaal 2441 leden (1664 648 129). De buitengewoon sterke toename van het ledental in dit boekjaar n.l. met 30 pet 2441 leden (toename 1935 was 1225 en in 1934 657), vindt zijn oorzaak voor een deel in de nieuwe afdeelingen Krahbendijke, Rilland-Bath en Noord- Beveland. Hiervan waren per 31 Dec. in geschreven 721 leden. Voor een ander deel in de uitbreiding der afdeeling Ier- seke, nadat het Bestuur met het plaatse lijk doktersfonds „Eendracht maakt macht'*, aldaar, besprekingen had ge voerd. In dit jaar werden afgegeven 1063 (v.j. 719) maand'kaarten voor bezoek aan een specialist of voor consult aan huis. 130 (v.j. 89) leder werden ter observatie in een ziekenhuis opgenomen en aldaar door een specialist behandeld. Verder werden in de ziekenhuizen voor rekening van 'het fonds verricht 142 (v.j. 111) groote- en 220 (v.j. 147) kleinere opera ties en werden 194 (v.j. 137) personen behandeld met röntgenstralen, enz. Van deze laatste behandelingen wordt steeds 50 pet. der kosten door het fonds be taald. Verstrekt werden 506 (v.j. 323) brillen, 76 (v.j. 72) buikbanden en 29 (v.j. 21) breukbanden; 264 maal werd verloskun dige hulp verleend voor rekening van het fonds (vorig jaar 200). Door de apothekers te Goes werden af geleverd 11.379 (v.j. 10.004) recepten, waarvan de kosten bedroegen (zonder ho norarium) f2782,85, dat is gemiddeld 24.5 (v.j. 26) cent per recept. Inclusief het honorarium der apothe-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1