De eigen taak van de Overheid. EERSTE BLAD De Suikerconferentie op het doode punt. A. C. VAN DER REST ZATERDAG 24 APRIL 1937 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 172 Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws Welke GENEES- of VERPLEEGMIDDELEN U ook noodig hebt LANGE KERKSTRAAT 42 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FAJSOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20, Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingon 60 cent per regel. Kleine Advertontlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling, Onder letter of motto f 0,85, Bij contract belangrijke korting, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Hlet optreden van de Antirevolutionai re partij draagt niet alleen en niet aller eerst een negatief karakter. Wij heb ben in de eerste plaats een positieve taak. Het is niet voldoende dat wijl ons er gens tegen verklaren. Dat wijl strijden tegen de revolutionaire beginselen en te gen de partijen die de toepassing van die beginselen trachten te bevorderen. Dat is óók noodig. Maar bet zal weinig baten en van weinig beteekenis zijn voor den welstand van land en volk als we niet hebben een vaste positieve basis, als we geen stevigen prinoipieelen grond on der de voeten hebben. Wie alleen bet zwaard weet te bantee- ren en alleen weet af te breken, zal bet niet ver brengen. Hoofdzaak is dat er gebouwd wordt, gebouwd op vaste fundamenten die de stormen van den tijd kunnen doorstaan. Zulk een vast fundament hebben wijl in het Woord van God en de beginselen die op dat Wöord 'gegrond zijn. Wijl belijden dat God de Schepper is van hemel en aarde, dat Hij ze door Zijn eeuwige raad en voorzienigheid onder houdt en regeert en dat dus ook alles van Hem afhankelijk is en naar Zijn wet ten heeft te luisteren, In bet persoonlijk leven, maar ook op bet gebied van maatschappij en staat. God beeft voor staat en maatschappij eigen wetten gegeven die Over en weer geëerbiedigd moeten worden. Wij eeren de Overheid als dienaresse Gods. Daardoor staat baar gezag onaan tastbaar vast. Maar daardoor is bet te vens beperkt tot den kring waarvoor God bet beeft gegeven. Zooals ook bet gezag van de ouders beperkt is tot den kring, het gezin, waar zij de leiding hebben. Maar dok in dien eigen kring mag de Overheid niet autonoom te werk gaan eB naar eigen inzicht bandelen. De Antirevolutionaire partijl spreekt in baar program van beginselen uit, dat zij ook op staatkundig terrein belijdt, de eeuwige beginselen die ons in Gods Woord geopenbaard zijn en dat 't staats gezag ten onzent aan de door God gege ven ordinantiën gebonden is. De Overheid is dus, evenals de volks vertegenwoordiging niet vrij om te doen en te laten wat zijl belieft. De Overheid kan niet alles, maar zij mag ok>k niet alles. Zij) beeft een eigen taak en beeft zich te bewegen op haar eigen terrein. Nu is bet niet gemakkelijk de grenzen van de Overheidstaak precies aan te ge ven. Die taak is ook niet onder alle om standigheden dezelfde. Er kan een tijd zijn als b.v. in crisisdagen als wijl nu beleven dat de Overheid wel genood zaakt is bijl wijze van noodmaatregel diep in bet leven in te grijpen. Eb de toe standen kunnen ook zóó zijln, dait de Overheid zich meer en meei kan terug trekken. Dit zal bet geval zijn als de ver schillende levenskringen blijken bun taak te verstaan en als die kringen zich meer ontwikkelen en zich meer bun roeping bewust warden. Wij1 denken bier aan 't onderwijs. „De school aan de ouders" is een principieel juiste stelling. Maar dan moet er ook bij! de ouders bet bewustzijn leven, dat zijl hier een taak hebben, dat de opvoeding van de kinderen niet in de eerste plaats ligt op den weg van de Overheid, maar op dien van de ouders. Staat bet huiselijk leven op boog peil en ontwikkelt zich bet maatschappelijk leven naar den eisoh van 'bet Woord Gods, dan kan de Overheid, die nu vaak geroepen wordt bet maatschappelijk le ven te leiden en te doen wat eigenlijk tot de taak van de maasohappelijlke samenle ving behoort, ziob meer op baar eigen gebied terugtrekken. De inhoud en de omvang van de Over heidstaak is niet altijd dezelfde. Zoo wijst 'b.v. Dr H. Colijn in „Schrift en Historie" er op, dat op bet stuk van de algemeens waardeering der Christelijke zede ons volk is achteruit gegaan. „E'r is op velerlei gebied een losban digheid waar te nemen, die voorbeen zelfs in gezinnen, die overigens niet meer vasthielden aan het geloof der vaderen, niet zou geduld zijn. De moderne danswoede van onze da gen, met al wat er aan vastzit; de over moedige levenshouding van velen, die openlijk alle ingetogenheid hebben afge legd; de toenemende verslapping in de heiliging van den dag des Heeren; de verwording, in vele kringen, van de op vattingen omtrent bet 'huwelijk, waaraan in steeds uitgebreider en zin slechts het karakter van een zuiver maatschappelijk contract wordt toegekend; dat alles roept thans luider om bestrijding dan 50 jaar geleden. En al is het nu ook dat de wetgever op dit terrein niet alles mag en ook niet alles kan, met name niet de gezind heid des harten wijzigen, dat bij deze din gen niet anders dan een lijdelijke bou- ,ctf)ng| zou kunnen worden aangenotmen door de Overheid, is zeker niet in over eenstemmig met de opvatting van bet A.R. program inzake baar roeping." Hier mag de staat niet alleen, maar hier moet zij ook optreden, omdat hier de grondslagen van bet staatsgebouw in bet gedrang zijn. Een overheid die zóó baar taak ziet, omdat zij zich dienaresse Gods weet, zal juist daardoor in staat zijin, bet gezag haar van God geschonken, boog te bon den. Maar tevens is deze opvatting van baar taak een waarborg, dat de rechten en vrijheden van de verschillende krin gen, van gezin en school en kerk en be drijf, zooveel mogelijk zullen worden ge ëerbiedigd. DE STRIJD IN SPANJE. Bombardement van Madrid. Ook gisteren duurde bet bombardement van Madrid voort. Het aantal dooden van gisteren werd geschat op 12 en dat der gewonden op 50. Het totale aantal slachtoffers van de artilleriebeschieting der laatste 12 dagen wordt aangegeven met 225 dooden en 390 gewonden. Gister waren de straten van de hoofd stad tot laat in den namiddag geheel vér- laten. Van tijd tot tijd zag men slechts enkele menscben langs de huizen voort- sluipen, voortdurend dekking 'zoekend te gen de neersuizende granaten. 400 m voor de ambassade der Veree- nigde Staten, waarin zich een aantal vluchtelingen bevindt kwami een zware 20.5 cm granaat neer, zonder dat bet gezantsehapsgefoouw evenwel werd ge troffen. Drie Britsche schepen in Bilbao gearriveerd. De Britsche koopvaardijschepen „Stan- brock", „Hamsterley"' en „Mac Gregor", welke uit Saint Jean de Luz waren ver trokken, geladen met levensmiddelen, zijn ongehinderd de haven van Bilbao bin- nengeloopen. Het slagschip „Hopd" beeft de sche pen niet geconvoyeerd, hoewel het schip wel in de nabijheid bleef. Een Reuter-telegram uit Saint Jean de Luz meldt nader, dat vooral de drie Britsche schepen in Bilbao waren aan gekomen, een kruiser van de nationalis ten een granaat afvuurde. Nadat bet schot was afgevuurd, verscheen de „Hood" ten to'oneele en, naar vernomen wordt, kreeg de Spaanscbe kruiser de waarschuwing dat bet vuur op bet oorlogsschip zou ge opend worden, indien dit bet vuren voort zette. De kruiser verwijderde zich daar op en de „Hood" keerde naar Saint Jean de Luz terug. Intusschen zijn nog twee Britsche sche pen, de „Sheaffield'' en de „Marvia", te Saint Jean de Luz aangekomen. Zij ver roeren eveneens levensmiddelen naar Bilbao. DE BESPREKINGEN TUSSCHEN SCHUSCHNIGG EN MUSSOLINI. Na afloop van de besprekingen tusschen Mussolini en Schuschnigg is een commu niqué gepubliceerd dat als volgt luidt: Tijdens hun ontmoeting te Venetië heb ben de Italiaansche en de Oostenrijksche regeeringschef verschillende besprekingen gevoerd, geïnspireerd door de hartelijke vriendschap, die Italië en Oostenrijk ver bindt. Zij hebben zoowel de betrekkingen van Italië en Oostenrijk met andere landen, als de vraagstukken, die rechtstreeks de beide landen betreffen, besproken. De duce en Schuschnigg hebben met voldoening vastgesteld, dat de zienswijze der beide regeeringen volkomen met el kander in overeensstemming zijn en bij deze gelegenheid de beginselen bevestigd, waarop hun vriendschappelijke betrek kingen gebaseerd zijn. Zoo hebben zij o.a. opnieuw de gunsti ge resultaten gereleveerd van de toepas sing der protocollen van Rome, die in volkomen overeenstemming met Honga rije is geschied en het vertrouwen uit gesproken, dat hun samenwerking zal bijdragen tot versteviging der vriend schapsbanden tusschen Oostenrijk en Italië. Tevens hebben zij de overtuiging geuit, dat deze samenwerking zal leiden tot het gemeenschappelijk doel, d.w.z. de voorwaarden te scheppen voor een alge- meene organisatie van het Donaubekken. Zij zijn ervan overtuigd, dat deze orga nisatie niet met goed gevolg ontworpen en verwezenlijkt kan worden zonder de daadwerkelijke deelneming van Duitsch- land. Zij zijn er voorts van overtuigd, dat de protocollen van Rome, die onder be paalde voorwaarden, die voor ieder ge val moeten worden vastgesteld, eveneens voor andere landen open staan, alsmede de pacten, die verleden jaar door Oosten rijk en Italië met Duitschland gesloten zijn, en het onlangs gesloten accoord tus schen Italië en Joego-Slavië, geschikt zijn, een gunstige ontwikkeling van den toestand in midden-Europa te waarbor gen, in het belang van de deelnemende landen, evenals in het algemeen belang van den vrede in Europa. De Oostenrijksche bondskanselier heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt, om met den duce uitvoerig van gedach ten te wisselen over de kwestie der eco nomische betrekkingen tusschen Italië en Oostenrijk en te wijzen op de belangrijke bijdrage, die Italië geleverd heeft tot den economischen wederopbouw van Oosten rijk, dank zij het drukke goederenverkeer tusschen Italië en Oostenrijk. De beide regeeringschefs besloten op dezen weg voort te gaan. Schuschnigg heeft tegenover een ver slaggever van de Tribuna verklaard, zeer voldaan te zijn over de diepgaande over eenkomst tusschen de denkbeelden van Mussolini en de zijne. Mussolini aldus de bondskanselier is een toegewijd en oprecht aanhanger van de Oostenrijksche onafhankelij kheid. Schuschnigg is gisteravond naar Wee- nen vertrokken. ZULLEN MUSSOLINI EN HITLER ELKANDER ONTMOETEN? De sinds weken te Berlijn in omloop zijnde bewering, dat Mussolini Duitsch land zal bezoeken, keert thans met groote stelligheid terug. Men acht het mogelijk, dat Mussdmi nog m Mei een bezoek aan Hitier te Berchtesgaden zal brengen. Men spreekt er zelfs van, dat dit be zoek het sluiten van een vèr-strekkende Duitsch-Italiaansche overeenkomst zal' kunnen meebrengen. Daarbij wijst men er op, dat Goering thans in Italië vertoeft, dat van Blom berg, de Duitsche rijksminister van oor log, er binnenkort verwacht wordt en dat van Neurath, de Duitsche rijksminister van buitenlandsche zaken, na hem zal volgen. Verder valt er op te wijzen, dat de lei der van het Duitsche arbeidsfront, Ley, 'kort geleden in Italië op bezoek is ge weest. MAANDAG WERKHERVATTING TE OSHAWA. De voorzitter van de U. A. W. heeft be kend gemaakt, dat de stakers met 220 tegen 36 stemmen de overeenkomst, die met de General Motors is tot stand geko men, goedgekeurd hebben. Het werk zal Maandag worden hervat. In de overeenkomst staat niet uitdruk kelijk, dat de General Motors de vakver- eeniging erkennen, maar in feite is dit wel het geval. De Maatschappij heeft toege stemd in loonsverhoogingen en de invoe ring van de 44-urige werkweek. DE ONAFHANKELIJKHEID VAN BELG IE. De besprekingen welke de Belgische regeering deze week heeft gevoerd met de vertegenwoordigers van de Fransche en van de Britsche regeering over de tekst van de parallele verklaring, welke Frankrijk en Engeland zullen doen in ver band met de Belgische onafhankelijkheid zijn vlot van stapel geloopen. Vanmorgen te elf uur zouden de desbetreffende do cumenten reeds worden uitgewisseld. Morgen zal de tekst van de verklaring worden gepubliceerd. Te Brussel schijnt men zeer ingenomen met het bezoek van den heer Eden. Hier heerscht de overtuiging dat besprekingen van man tot man de zaken veei vlugger doen opschieten dan langs diplomatieken weg mogelijk is. De heer Eden in een persoonlijke vriend van den lieer Van Zeeland. De politie te Weenen doet een inval in een nat.-soc. bijeenkomst. Dé politie te Weenen heeft een inval gedaan in een gebouw in het centrum van de stad, waarin een groot aantal na- tionaal-socialisten bijeen was. Het betrof hier een centrum van ille gale Hitleriaansche propaganda en den zetel van de leiding van een nationaal- SGcialistische beweging in Oostenrijk, Tot dusver zijn er twintig personen gearres teerd, tevens is een aanzienlijke hoeveel heid illegaal propagandamateriaal in be slag genomen. Vooral de eischen van Rusland scheppen groote moeilijkheden. De moeilijkheden op de Internationale Suikerconferentie te Londen zijn thans, naar de „Msb." verneemt tot drie landen teruggebracht, n.l. Java, Tsjecbo-Slowa- kije en Sovjet-Rusland. Volgens een Reuter-berioht, dat later volgde, zou een compromis tot stand zijn gekomen tusschen de Tsjechische delega tie en genoemde commissie, waarover echter nog ruggespraak moet worden ge houden met de Tsjechische regeering. Wat de positie van Java betreft, wordt algemeen een cijfer van 1 millioen ton genoemd, dat in de voorgestelde over eenkomst aan Java zou zijn toegewezen. Java neemt hiermede geen genoegen. Gistermorgen had de onderhandelings- commissie nog steeds geen antwoord ont vangen van sovjet-Rusland. Rusland wilde oorspronkelijk den ex port naar haar grensstations, als Afganis- tan, Turkestan, Mongolië enz. buiten de vrije markt houden en eischt voor zich het recht op om zijn natuurlijke afzetge bieden te kunnen bedienen buiten do quota op de vrije markt om. Tegen 'dit laatste heeft zich o.m. Nederland verzet Nederland heeft een exportbelang in de zelfde landen, welke ook door Sovjet-Rus land bediend worden. Vooral door middel van de nieuwe scheepvaartlijn naar de Perzische Golf hoopt Java in landen als Irak, Perzië en Afganistan o.m. een voor uitbreiding vatbare markt voor zijn sui ker te vinden. In afwachting van het antwoord van Rusland aan de onderhandelingscommis sie blijft de Suikerconferentie op een dood punt. Nader wordt nog gemeld: Nadat de onderhandelingscommissie gisteren tweemaal met de Tsjecho-Slo- waaksche delegatie had onderhandeld, verscheen gistermiddag de Nederlandsche delegatie voor Mr Norman Davis en zijn mede-commissieleden. Nederland heeft een compromis voor stel gedaan. Meer dan een uur duurde het onder houd en toen dat afgeloopen was, trok de Nederlandsche delegatie zich in haar eigen kamer terug, om den toestand nog eens onderling te bespreken. Er heersch- te een geladen atmosfeer in de confe rentiezaal. Circa zeven uur gisteravond verscheen de Nederlandsche delegatie opnieuw voor de onderhandelingscommissie. De Msb. kreeg den indruk, dat onze ver tegenwoordigers zeer teleur gesteld zijn over de gemaakte vorderingen. Korte Berichten. Te Groes-Jedlersdorf, bij Weenen, is een vrachtauto', waarmede soldaten werden vervoerd, geslipt en omgeslagen. De wagen kwam bij zijn val op een mo torrijwiel terecht, waarop twee politie beambten zaten. De agenten werden ern stig gewond, terwijl negentien soldaten min of meer ernstige verwondingen oplie pen. Volgens de jongste schattingen zijn tijdens den storm in de Zee van Ochotsk bij het eiland Sachalin meer dan 100 Ja- pansche visschers om het leven gekomen. De hotelhouders en eigenaars van café's en restaurant in het Parijsche dis trict Seine et Oise hebben besloten, hun zaken voor een maand te sluiten, indien de 40-urige arbeidsweek in hun bedrijven wordt toegepast. Goering heeft gisteren zonder ge zelschap Pompei en Herculanum bezocht. Zondagavond vertrekt hij uit Napels naar Rome, waar 'hij twee dagen zal blijven. DE VERKIEZINGSTOURNEE VAN Dr H. COLIJN. Minister Colijn heeft na in de stad Gro ningen te hebben gesproken ook nog in een tweetal plaatsen in de provincie het woord gevoerd. In totaal werden deze vergaderingen door pl.m. 12.000 personen bezocht. Gisteravond heeft Dr Colijn te Gouda een rede gehouden. Ook) hier was de belangstelling buitengewoon groot. Het aantal bezoekers bedroeg ongeveer 2000. NEDERLANDSCH WERKLIEDEN VERBOND „PATRIMONIUM". In de heden voortgezette vergadering werd na afdoening van de resteerende voorstellen allereerst het woord gevoerd door den heer R. Hagoort van Utrecht, 2e secretaris van het Verbond, over: „Patrimonium en zijn sociaal Evan gelisatiewerk". Vervolgens was het woord aan den heer D. G. A, Bout van Zwolle, geestelijk en cultureel verzorger der tewerkgestelden, Binnenland. De handel tusschen Nederland en Chili. Lager rentetype voor woninghouwleenin- gen. Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Nog geen resultaat op de Londensche suiker-conferentie. Buitenland. De besprekingen tusschen Mussolini en Schuschnigg beëindigd. Het bombardement van Madrid. Eden morgen naar Brussel. haal ze bij Ass. APOTHEKER GOES TELEFOON 168 tevens medewerker in de Jeugdkampen der Centrale voor werkloozenzorg gesticht op initiatief van den Raad der Kerken* voor Practis'ch Christendom om te spre ken over: „Mijn werk in de werkkampen" In de middagvergadering refereerde de heer W. J. Bossenbroek van Am sterdam, secretaris van het Verbond over „Vossen die den wijngaard van „Patrimo nium." zoeken te bederven", welk onder werp zou worden ingeleid door wijlen den heer J. Hollander. DE HANDEL TUSSCHEN NEDERLAND EN CHILI. De geheele Chileensche pers houdt zich bezig met het bezoek van de Neder landsche handelsmissie en voorspelt, dat de handel tusschen Chili en Neder land uitgebreid zal worden. De minister van Buitenlandsche Za ken heeft de leden der missie ontvangen en hun toegezegd, de commerciëele aan biedingen betreffende goederenruil te zul len bestudeeren. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Weigering tot vertrek en werk verschaffing. De heer Hiemstra heeft nader tot den Minister van Sociale Zaken de vol gende vragen gericht 1. Moet uit het antwoord, op de door ondergeteekende gestelde vragen inzake tewerkstelling in Duitschland van ar beiders voor landbouwwerk'zaamheden worden opgemaakt, dat de Nederlandsche arbeiders, in Duitschland werkende, de zelfde vrijheid genieten als de Duitsche arbeiders, -die in ons land werken? 2. Mag in verband hiermede worden aangenomen, dat arbeiders die naar aan leiding van de door Z. E. uitgevaardigde circulaire in Duitschland, worden tewerk gesteld, hun verbindingen met hun vak bond in Nederland kunnen blijven onder houden, hun vakblad en het dagblad, waarop zij 'hier te lande geabonneerd zijn, mogen ontvangen? 3. Indien arbeiders in verband met de reeds genoemde circulaire worden uit- genoodigd in Duitschland te gaan wer ken en daartegen bezwaar maken, omdat zij zich moeilijk met de in dit land keer- sohende opvattingen kunnen vereenigen, wordt dit bezwaar dan als een gegronde reden 'beschouwd en worden tegen deze arbeiders geen maatregelen, als uitslui ting van de werkverschaffing, enz. ge troffen? 4. Als Volgens den minister het in de vorige vraag vermelde bezwaar niet als gegronde reden moet worden 'beschouwd om werk in Duitschland te weigeren, welke gegronde reden'(en) moet(en) er dan aanwezig zijn om te verhoeden, dat arbeiders, d)i© weigeren, daarvan de schadelijke gevolgen zullen ondervinden? DE LEENINGEN VOOR WONINGBOUW. Rente voor rijksfondsen wordt verlaagd. Op de Schriftelijke vragen van den heer Steinmetz betreffende het ver schijnen van het in uitzicht gestelde Kon. besluit tot verlaging van het renteper centage van door de rijksfondsen ten be hoeve van woningbouw verstrekte geld- leeningen heeft de minister van Sociale Zaiken het volgende geantwoord: Het is den minister bekend, dat in ver band met zijn toezeggingen omtrent de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1