De Nederlandsche Staatsschuld. Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws Finantiëele Berichten Er Is de laatste jaren voorzichtig gefinanolerd. Het staatscrediet Is niet In gevaar gebracht. Uit het zoo juist gepubliceerde verslag van den directeur van het Grootboek over den stand der staatsschuld blijkt, zegt het Handelsbl. dat de totale verplichtingen uit leeningssohuld van ons land met if 3544,7 millioen een nieuwen record- stand hebben bereikt. Het vorige maxi mum viel na de oorlogsjaren en den na sleep daarvan, n.l. ultimo 1922, toen een stand van f3543 millioen werd bereikt. De geconsolideerde schuld bestond toen uit f 2728,3 millioen 2Va tot 6 pet. leenin gen, de vlottende schuld was f 814,7 mil lioen. Voor 31 Dec. 1.1. zijn deze cijfers resp. f 2870,1 en f 674,6 millioen. Na 1922 is de schuld sterk gedaald; in 1930 bedroeg zijl f 2682,7 millioen, om vervolgens snel te stijgen tot f3371,4 mil lioen op 31 Dec. 1933. Zooals men ziet is de staatsschuld ook dr Colijin wees daar in Rotterdam op de laatste 3 ja ren niet zoo sterk meer toegenomen: van 1930 tot 1933 (onder de regeering-Ruys De Geer) bedraagt de stijging f 688,7 millioen, van 1933 tot 1936 (onder Golijn Oud) slechts f 173,3 millioen, en dat niettegenstaande de laatste jaren toch veel moeilijker waren dan de eerste drie van den depressietijid! De minister noemde een iets hooger bedrag, n.l. f215 millioen, daarbij ver moedelijk uitgaande van een iets andere vergelijkingsperiode. Aan de vrucht kent men den boom: wij zullen geen verdere vergelijkingen treffen met andere landen, die hun staatsschuld in de crisisjaren met astronomische cijfers zagen stijlgen, die wat men noemt een „vlotte leenings- politiek volgen, of vergeten heöben, dat bijl een behoorlijk financieel beheer ook aflossing van staatsschuld past! In de ja ren 1922' tot 1936 is niet minder dan f743.238.000 aan gewone aflossingen op de staatsleeningen besteed. Niettegenstaande de groote uitgaven voor duurzame werken men denke aan de Zuiderzeewerken, het Julian a-kanaal, de sluizen te IJmuiden, de kapitaals voor ziening van de staatsmijnen, woning- bouwvoorsohotten enz. en niettegen staande zes jaren crisis en begrootings- tekorten, is onze schuldpositie dus niet ongunstiger dan in 1922; inderdaad veel gunstiger, omdat de toeneming in en na den oorlog zuiver een gevolg was van improductieve uitgaven, terwijl de toene ming van de laatste jaren, zooals uit de kleine opsomming der groote werken wel blijkt, voor een belangrijk deel toch voor direct of indirect productieve doeleinden is aangegaan. Nog in ander opzicht hebben wijl reden tot tevredenheid: in 1922 droeg meer dan de helft der geconsolideerde schuld 4 >2 pet. rente en meer; de jaarlijiksch© rente lasten eisohten f 100.9 millioen, welk be drag in de volgende jaren voor dure 6 pet. leeningen (gedeeltelijk in de Ver. Staten geplaatst) steeg tot bijha f 125 millioen in 1925. In dat jaar valt de om mekeer in deze lasten. Wat den jongsten tijd betreft, in 1936 vergde de rentedienst f 98.4 millioen, of bijna 22 pet. minder dan in 1925! Men kan dus constateeren dat er in Nederland de laatste jaren voorzichtig gefinancierd is, en dat het staatscrediet niet in gevaar is gebracht. Natuurlijk kon dit alleen door de zware lasten, wel ke de crisis vergde, onmiddellijk op den belastingbetaler te leggen, in velerlei vor men. Dr Golijn heeft in Rotterdam res pectabele cijfers genoemid betreffende zeer veel overheidszorg en steun, die de regeering uit gewone inkomsten heeft be streden. Dat deze lasten naar mogelijk heid zullen moeten verminderd, om weer betere voorwaarden voor welvaart, voort komend uit zelfwerkzaamheid van men- schen en bedrijven, te scheppen, zal tot de taak van een volgende regeering moe ten behoor en. Maar in elk geval kan zij deze taaJk aanvatten onder gunstiger omstandighe den dan wanneer zijl, door een „vlotte" leeningspolitiek van een voorgangster, zou moeten starten met een nóg zwaarder blok aan het been. Puit, hoogstwaarschijnlijk door een hart zwakte overvallen en van de trap geval len. De dood is direct ingetreden. Bij zijn thuiskomst vond de man zijn vrouw in de gang liggen. Dr Polderman, onmid dellijk gewaarschuwd, kon niet anders dan den dood constateeren. 't Zand. Maandagavond vergaderde de Oranjevereen. in het vereenigingslokaal onder voorzitterschap van den heer G. de Vries. Deze heette de aanwezigen, waaronder de burgemeester, welkom en gaf een over zicht van hetgeen door de vereeniging sinds haar oprichting werd verricht. Besloten werd op den a.s. jaardag van H. 'K. H. Prinses Juliana op het dorp de Huwelijlksfilm te vertoonen, terwijl op 't Zand op 1 Mei een muziekgezelschap een muzikale wandeling zal maken. N.- en St. Joosland. Maandag verga derde de Raad. Afwezig de heer de Kater. Van Ged. Staten is bericht ont vangen, dat de kermis te IJzendijke ver zet zal worden. De heer de Goffau heeft vernomen, dat deze kermis in het ver volg op Zondag gehouden zal worden, hij zou daar tegen willen protesteeren. De voorzitter verwachtte hiervan wei nig resultaat, temeer daar de termijn van inzending van bezwaren reeds verstre ken is. Voor kennisgeving aangenomen. Van P. de Lange e.a. was een verzoek ingekomen om plaatsing van een licht punt bij de woningen in den Rijksweg. B. en W. stelden voor de helft der aan- legkosten van f 60 en het jaarlijksche stroomverbruik ad f 24,50 voor rekening der gemeente te nemen. De heer de Goffau voelde meer voor een goedkoopere oplossing. De heer Verlare was er tegen, dat de bewoners moeten meebetalen en stelde voor alle kosten voor rekening der ge meente' te nemen. Dit werd verworpen met 4 tegen 2 stemmen. (Voor de heeren Verlare en van Eenennaam.) Het voor stel van B. en W. werd vervolgens aan genomen met 4 tegen 2 stemmen. De heer de Goffau merkte op, dat de straatverlichting altijd tot 11 uur brandt. Hij vond dit overbodig en was van oor deel, dat er veel bezuinigd zou kunnen worden door de lampen tot 10 uur te laten branden. De voorzitter was tegen dit voorstel met het oog op het zeer drukke verkeer over den Rijksweg. De heer van Strien wilde eerst onder zoeken hoeveel bezuinigd zou kunnen worden. In handen van B. en W. gesteld. De voorzitter deelde mede, dat de Nuts- spaarbank besloten heeft het rentepercen tage van de loopende geldleeningen te verlagen van 4% tot 4 waardoor f145 besparing verkregen wordt. De heer Verlare was dankbaar voor dit goede bericht en hoopte, dat B. en W. ook nog eens zullen probeeren de leening van het Hurgronjefonds van 4% tot een lager rentepercentage terug te bren gen, waarop de voorzitter antwoordde, dat dit herhaaldelijk is geprobeerd, doch zon der resultaat. Hij betreurde de houding van dit fonds ten zeerste. Van huurders der Woningbouwvereeni- ging was een verzoek ingekomen om ver laging der huur. B. en W. stelden voor afwijzend te beschikken, omdat de huren, vergeleken met andere woningen, niet te hoog zijn. De heer Eikenhout zeide, dat deze wo ningen eigenlijk arbeiderswoningen zijn en dat een huurprijs van f 3 en f 2,75 voor een arbeider te hoog is, nu de levens middelen duurder worden en de loonen niet omhoog gaan. Hij stelde voor de huren te verlagen tot f 2,50 per week. De voorzitter wees er op, dat de huren tweemaal verlaagd zijn en dat soortge lijke woningen in de gemeente niet goed- kooper zijn. Op het verzoek werd afwij zend beschikt. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten een bijdrage te verleenen voor extra steun aan werkloozen f 2 per werk- looze. Het Rijk zal f3,30 per werklooze bijdragen. Besloten werd de politieverordening aan te vullen met een bepaling, dat het verboden zal zijn de wegen en straten te bekladden, beschrijven enz. met het oog op de a.s. verkiezingen. Tevens zal het verboden zijn sommige materialen in de avonduren te vervoeren en reclame te maken door middel van auto's met luidsprekers. Op voorstel van B. en W. werd besloten een minimax bij den veldwachter te plaatsen. B. en W. stellen voor den veldwachter een telefoonaansluiting te geven. De voor zitter deelde hierbijl mede dat hij zelf op eigen kosten een telefoonaansluiting heeft genomen, doch dat het zeker ook noodig is dat de gemeentepolitie hierover be schikt. Dhr de Goffau zag het nut hiervan niet in. Weth. van Strien was ook niet over tuigd van de noodzakelijkheid, aangezien bijl voorkomende gelegenheden verschil lende toestellen gemakkelijk te bereiken zijn. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen met 4 tegen 2 st. Tegen dhrn v. Strien en de Goffau. Bij de rondvraag zeide de heer Eiken hout dat de werkloozen dankbaar zijn dat er goedkoope levensmiddelen beschikbaar worden gesteld, zooals, gehakt en groen ten in blik en margarine. Hiji vroeg B. en W. of zijl ook nog pogingen in het werk wilden stellen om bak- en braad vet voor de weikloozen te verkrijgen, het geen de voorz. toezegde. De heer v. Eenennaam vroeg of B. en W. voor de werkloozen in de werkver schaffing een schuilplaats wilden be schikbaar stellen nu zij aan den over kant van het Sloe moeten werken. De voorz. zegde ook dit toe. Kortgene. Gemeenteraad. Maandagavond vergaderde de Raad vol tallig. (Da voorzitter bracht dank aan dhr P. Wiskerke, welke wegens vertrek uit de gemeente bedankt heeft als lid van den Raad, voor diens werk ten dienste dei gemeente verriaht. De geloofsbrieven van het nieuw be noemde lid, dhr Verburg, werden in orde bevonden. Er werd besloten over te gaan tot con versie van een geldleening. Verder werd besloten om niet toe te treden tot de stich ting „Borgstellingsfonds voor de Zeeuw- sche Eilanden". Er werd afwijzend beschikt op een ver van dhr C. J. van Dam,me e.a. om het abonnement van het havengeld te verlagen. Bij een volgende herziening van het reglement, regelende de haven- en lig gelden, zal met het verzoek rekening ge houden worden. Er was een verzoek ingekomen van de zwemclub „De Zandkreek", waarbij deze aan den Raad om een subsidie vroeg van f 50 per jaar, met ingang van 1937, daar deze vereeniging voornemens is, om aan de kinderen der beide hoogste klassen van de 0. L. School onderricht te geven in het zwemmen. B. en W. stellen voor, deze subsidie tot wederopzeggens te geven. Dhr Dorst maakt bezwaar tegen het ge vraagde. 'Hij wil wel subsidie geven, waar het betreft toezicht op het zwemmen der jeugd. Dhr Versprille meent, dat dit voorstel de deuren openzet voor andere vereeni- gingen om aan te Hoppen. Het voorstel van B. en W. werd ver worpen. B. en W. stellen daarna voor aan de zwemclub te adviseeren een her nieuwd verzoek tot den Raad te richten, waarin sprake is vein toezicht op school kinderen en onderwijs. Dit werd aange nomen. Het gymnastieklokaal werd beschik baar gesteld aan het muziekgezelschap „E. M. M.", aan de Kortgeensche Oranje^ vereen, en aan de gymnastielkvereen. O. K. K. Er werd een verordening vastgesteld op de 'heffing en invordering van rechten inzake de besmettelijke ziektenwet. Daarna kwam aan de orde; „aankoop grond ten laste der wegsverbetering". B. en W. stellen voor te koopen: le. het erfpachtsrecht van 3 perceeltjes grond, eigendom van de heeren Z. G. Salomé Sr en Jr voor f203; 2e. het eigendomsrecht van dat per ceel, eigendom van het ambacht Kort gene a f 287.50; 3e. het eigendomsrecht van den hoofd weg en het voetpaadje f 300. Samen f 690,50. Vor de gemeente zal dit plm. f 148 kost ten, daar de meerdere kosten door de provincie betaald worden. Bij den aankoop is het plantrecht in begrepen, doch niet de bestaande hoo rnen. Getracht zal worden ook deze in eigendom te verkrijgen. Aldus besloten. Dhr E. J. van de Linde vroeg toestem ming, om 'zijn hoefstal tijdelijk op ge meentegrond te plaatsen. Dit werd toe gestaan. Aan dhr F. Zuydijk werd wegens aan staand vertrek uit de gemeente eervol ont slag verleend als lid van de commissie van toezicht op het L. 0. Een nieuwe school. De Z. L. M. wil gaarne beschikken over 'n gebouw voor landhi. huish. onderw. Tot nog toe kreeg de Z. L. M. het gymnastiek lokaal en een Haslokaal der L. 0. school om een cursus te houden in huishoud kunde. Maar dit voldoet de Z. L. M. niet. De Z. L. M. wil nu op Kortgene een school bouwen voor huishoudkunde even tueel op het verleden jaar door de ge meente gekochte terrein aan de W. Ach terweg. In beginsel werd besloten aan de tot standkoming van de school medewerking te verleenen. Het P. T. T.-bedrijf wil een strook grond koopen op het terrein aan den West Achterweg, groot plm 120 m2 om er een telefoonhuisje te plaatsen, daar de telefoon mettertijd geautomatiseerd zal worden. Verder is er een verzoek van dhr L. Vogelaar op op datzelfde terrein een op slagplaats van timmerbenoodigdheden te plaatsen a f 1.25 per m2. B. en W. vinden dit bedrag te laag en vinden dat het voor eventueele andere koopers niet prettig zal zijn, dat hier een bergplaats is. De Raad wil aan oen prijs van f 1.50 per m2 vast houden. Wijziging begrooting 19 3 6. Het onderhoud wegen en voet paden heeft f406 meer gekost dan was geraamd. B. en W. wenschen een bespreking of het systeem inzake de storting van maca- dam wel goed is. De voorzitter vindt het een onecono misch wegonderhoud, daar de macadam wegspringt bij het steeds toenemend autoverkeer. Hij stelt voor een proef te nemen met een stukje weg dat wordt be werkt met een teerproduct De Raad wil contact gaan zoeken met heeren nit polderbesturen. Een aantal de zer heeren zal uitgenoodigd worden om plannen te komen bespreken over klin kerbestratingen. Hierna sluiting. Zaamslag. Maandagavond had de plaat- 1 selijke damclub „Zwart Wit" den ex-we- j reldlkampioen, den heer Springer te Den I Haag, in haar midden, bij welke gelegen- beid het gebouw der Christelijke Bewaar- school met talrijke beoefenaars der dam sport, waaronder verschillende uit na burige plaatsen, benevens vele belang stellenden, geheel gevuld was. Na circa 4 uur spelens bereikte de si- multaanspeler het volgende resultaat: 33 gewonnen, 6 remise en slechts 1 verloren. Alleen de nog jeugdige speler, dhr Jac. de Pooler, mocht het zoet der overwin ning smaken, terwijl dhrn Jac. van Gad- sand, Jac. de Groot, D'. de Jonge en L. Kaijser, allen te Zaamslag, henevens de heeren J. P. Geensen en J. Kaan D!zn, beiden te Terneuzen, remise behaalden. Biervliet. Dinsdag overleed de oudste inwoner van Biervliet, dhr A. Verdegen, op den leeftijd! van bijna 99 jaar. Onze gemeente kan er zich op beroemen nog een zevental inwoners te hebben van meer dan 90 jaar. DsJ. Snoekt. Op bijna 68-jari- gen leeftijd is gisteren overleden Dis J. Snoek, pred. bij de Geref. Kerk te Put- tersihoek, waar hij sinds 13 April 1930 werkzaam was. Van 5 April 1925 tot 1930 diende hij de Geref. Kerk te Vrijhoeven- 's Grevelduin-Capelle. i D s Hl. K w i n t, pred. bij de Nederl. Herv. Gemeente te Utrecht, hoopt a.s. Zondag te herdenken, dat hij 40 jaar gei leden door Dfe B. Lütge te Groningen, te Nieuw- en St. Joosland in het ambt werd bevestigd. Het Walchersohe Zen- dingsfeest. Het Walchersche Zen- dingsfeest, uitgaande van den Zendings raad in de classis Middelburg, zal dit jaar den tweeden Pinksterdag op West- hove biji Domburg worden gehouden. Het openingswoord zal gesproken wor den door Ds G. de Ru te Ritthem. Zen deling Van Bonzei, met verlof in Neder land, zal vertellen van zijn werk in Djai- lolo op 't eiland Halmaheira. Andere sp'rekers zijln Ds van Duine te Vrouwepolder en de heer Van Iemhof, hoofd der Chr. school te Biggekerke. Het slotwoord is aan Ds Don te Oostkapelle. Op de voordracht voor onderwijzer aan de O.L. school no. 1, te St. Philips^ land zijn geplaatst de heeren: 1. W. K. Knuist te Barendrecht; 2. Joh. Wage- maker te Sas van Gent; 3. G. P. Pher- nambucq te Wolphaartsdijk. OFFICIEREN VAN DE „ANDRA" TERECHTGESTELD? Etokele weken geleden is het Neder landsche, maar onder Panameesche vlag varende s.s. „Andra" door den nationa- listisehen kruiser „Almirante Cervantes" nabiji Bilbao tot zinken gebracht. Gemeld werd toen, dat de bemanning te San Se bastian aan wal was gezet. Op verzoek van de Telegraaf heeft de speciale cor respondent van de „Daily Telegraph" te St. Jean de Luz, Pembroke Stephens, een onderzoek naar het lot der beman ning ingesteld. Loze deelt thans uit Santander het vol gende mede: Ik heb thans informaties ontvangen omtrent het lot van het Nederlandsche stoomschip, dat ongeveer drie weken ge leden nabij Bilbao door een nationalis- tischen kruiser tot zinken is gebracht. H'et schip, dat naar beweerd wordt, mu nitie aan boord had, en de vlag van Pa nama voerde, was in staat de nationalis tische blokkade te breken en zijin lading te lossen, maar toon het weer vertrok, lag de nationalistische kruiser op de loer en opende het vuur, waardoor het schip tot zinken werd gebracht. De be manning werd door den kruiser opgepikt en naar San Sebastian gebracht. Het bleek, dat zich aan boord een Spaansch regeeringscomlté bevond, be staande uit drie leden. Dit comité schijnt de munitie in het buitenland te hebben gekocht. De leden van dit comité en alle offi cieren van het schip werden door de mi litaire rechtbank berecht, ter dood ver oordeeld en geëxecuteerd. De overige le den der bemanning werden naar het con centratiekamp voor buitenlanders te Sa lamanca overgebracht. Hun werd de doodstraf niet opgelegd, omdat de mili taire autoriteiten te San Sebastian van oordeel waren, dat zij' geen rol hebben gespeeld in den aankoop van munitie in het buitenland. De bemanning van de „Andra" hestond volgens een opgave van de reederij' „S'oe- deco" te Antwerpen uit zeventien Neder landers en zes Polen. Volgens deze op gave luiden de namen der Nederlandsche opvarenden als volgt: Kapitein: L. Dragten, Rotterdam. Eer ste officier: P. Gazan, Latijnsche School straat 81, Middelburg. Tweede officier: A. A. D. Hulsman, 's Gravenhage. Derde officier: P. D. Pronker, Harlingen. Mar conist: D. de Vries, Haarlem. Eerste ma chinist: L. W. van Schaick, Rotterdam. Tweede machinist: H. A. Deekens, Gro ningen. Derde machinist: A. J. de Bie, Teteringen. Hofmeester B. van Benne- kom, Rotterdam. Messroombediende: W. H. van Herk, Rotterdam. Matroos: G. Ba tenburg, Soheveningen. Matroos: G. J. Goeman, Rotterdam; Matroos: J. J. Lou- werens, Rotterdam. Donkey-man: T. J. Stolk, Rotterdam. Olieman: F. V. Desmet, Rotterdam. Stoker: G. v. d. Watering, Rotterdam. Stoker: H. Munninlk, Rotter dam. Ergerlijke baldadigheid. De politie te Apeldoorn heeft tegen eeni- ge jongens van 15 jaar wegens ergerlijke baldadigheid proces-verbaal opgemaakt. Zij hadden n.1. een jongen van hun leef tijd voor een aansnellenden trein van Dieren naar Apeldoorn geduwd en hem tot op het laatste oogenblik tusschen de rails gehouden, zoodat de machinist den trein had moeten laten stoppen. Ernstig verkeersongeluk te Den Bosch. Drie gewonden. Gisteravond is te 's-Hertogenbosch een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waar van drie personen het slachtoffer zijn geworden. Op den Vughterweg is de heer V., wijn handelaar te Vught, met zijn auto op een stilstaande vrachtauto gereden, welke met dakpannen was beladen. De gevolgen waren zeer ernstig. De heer V., een naast hem zittende dame en nog een heer moesten per auto-bran card naar een ziekenhuis ia 's-Hertogen bosch worden overgebracht. De heer V. had vermoedelijk beide boe nen gebroken en een borstiasfraotuui opgeloopen. Zijn beide passagiers hadden eveneens verschillende verwondingen en bovendien ernstige kwetsuren tengevolge van glas scherven. Hun auto was geheel in el kaar gedrukt Zuurstofapparaat gespron- g e n. Gistermiddag is in de smederij van den heer P. Hejj te Zevenhuizen een zuurstofapparaat gesprongen. De knecht H. kreeg hierbij een iStuk ijzer tegen het achterhoofd en werd op slag gedood. De smid bekwam lichte wonden. Overtuigingsstukken van een politiebureau verdwe nen. Ten gemeentehuize te Diemen, waarin ook het politie-bureau gevestigd is, heeft zich een raadselachtig geval voorgedaan. Er zijn uit een lade van een schrijftafel stukken verdwenen, die als overtuiging moesten dienst doen in een zaak tegen een steuntrekkenden werk looze. De lade, waarin de stukken ge borgen lagen, kon niet worden afgesloten. Kortstondige verkiezings reclame. Gisteren, op den dag van de candidaatstelling voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer, heeft een der politieke partijen getracht op grootsche wijze te Utrecht reclame te maken. Des morgens is over de Oude Gracht een doek gespannen met een politieke leuze. Alles ging zeer snel in zijn werk, zoodat het geschied was, voordat de politie kon in grijpen. Toen was het evenwel ook weer gauw met deze onbehoorlijke verkiezings reclame gedaan, daar de dienst van ge meentewerken het doek spoedig heeft verwijderd. Slechts weinig voorbijgan gers hebben er iets van gemerkt. Brandte 's'- Hertogenbosch. Gisteravond is brand ontdekt in den te 's Hertogenbosch gevestigden zaadhandel van de firma H. van Engelen. In korten tijd breidde het vuur zich zóó snel uit, dat, toen de brandweer met groot mate riaal arriveerde, het pand van boven tot onder in lichte laaie stond. Na drie kwartier was de brandweer den brand meester. Het pand was verzekerd, evenals de groote voorraad zaden en gra nen, welke in het gebouw was opgeslagen. Oplichting van een verze keringsmaatschappij. Eenigen tijd geleden hebben wij bericht, dat ver dacht van oplichting van een verzeke ringsmaatschappij door middel van na gemaakte overlijdensbewijzen van perso nen, die in werkelijkheid niet overleden waren, I. L. uit Rijsoord, Th. v. E. uit Zwijndrecht en S. uit Hendrik-IdoAm- bacht te Dordrecht in verzekerde bewa ring zijn gesteld. Het totale bedrag van de fraude zou, voor zoover men heeft kunnen nagaan, f 11.000 bedragen. Het is evenwel niet onmogelijk, dat het verdere onderzoek zal uitmaken, dat dit bedrag belangrijk overschreden wordt. Het had te Zwijndrecht reeds geruimen tijd bevreemding gewekt, dat v. E. vrij groote verteringen maakte en geregeld in café's werd gezien met een tweetal ge wezen verzekeringsagenten, L. en S. Men dacht, dat de man goede zaken deed en liet het daarbij. Thans is echter geble ken, dat het drietal op minder eerbare manier aan groote geldsommen kwam. Bij de verzekeringsmaatschappijen is het de gewoonte, dat, als een verzekerde komt te overlijden, de agent de over lijdensakte benevens de verzekerings polis opzendt, waarna hem het verzeker de bedrag ter hand wordt gesteld, om aan de nabestaanden te worden uitge keerd. Van E. nu kreeg, aldus de Telegr., her haaldelijk verzoeken van verzekerden om wegens vermindering van inkomsten de verzekering te beëindigen. Daarop ging hij in zoo'n geval grif in. Hij nam de polis royaal terug en zeide, dat de zaak daarmede af was. Van E. echter betaalde de premie rustig door, totdat een zekere tijd verstreken was en er geen kans meer bestond, dat de maatschappij van den ex-verzekerde iets zou hooren. Dan toog een van het drietal naar het gemeentehuis te Zwijndrecht en vroeg daar voor een willekeurigen persoon een gewoon uittreksel uit den burgerlijken stand. Dit papier was slechts gedeeltelijk beschreven en op de onderste helft was een officieel stempel gedrukt en een leges zegel geplakt. Wat deden zij nu? Zij sne den de onderste strook er af en schreven daarop met de schrijfmachine een over lijdensverklaring. De maatschappij nam met deze wel zeer echt uitziende akte genoegen, te meer daar de bewuste ver zekeringspolis was bijgevoegd. Zij betaal de het verzekerde bedrag aan den agent uit, die het deelde met zijn kornuiten. In Rijsoord en Hendrik-Ido-Ambacht werd deze geraffineerde fraude eveneens gepleegd. In ruim twee jaar tijd hebben deze drie mannen kans gezien den truc niet minder dan 53 maal te herhalen. Wisselkoersen. Amsterdam, 21 April, 2.30 u. Berlijn 73.41—73.45. Londen 8.99'V29.OOK. Parijs 8.11—8.13. Brussel 30.8030.82. New-York 1.82K-4.8aK.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3