De verkiezingscampagne. i ABDIJSIROOP WOENSDAG 21 APRIL 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 169 Buitenland. Mijnhardt's Zenuwtabletten. Binnenland De Candidaatstelling voor de Tweede Kamer. Nederland en zijn binnen- landsche markt. Hebt Gij hei telkens op de luchtpijpen? AKKER's verstèrkte Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Het eerste gedeelte van den verkie- zingsarbeid is achter den rug. Gisteren zijln in alle kieskringen de candidatenlijisten ingediend en vandaag over 5 weken gaat de stembus open en wordt over de samenstelling van de Tweede Kamer voor de komende parle mentaire periode beslist. Met de indiening van de candidaten lijisten is de eigenlijke verkiezingscam pagne geopend. Zoo heeft ooik Dr H. Golijn het ver staan toen hij Maandag zijn tournee door het land is begonnen met een rede in de Nenijlto-hal te Rotterdam. Deze vergaderingen zijn van groote be- teekenis. Indien God hem de kracht geeft om de voorgenomen spreekbeurten te vervullen dan zal Dr Golijln in de komende weken zeker een honderddui zend personen met zijn woord bereiken. Afgezien dan nog van de vele tiendui zenden die de verslagen van zijn rede voeringen lezen. Met bewondering zien vrienden en te genstanders met uitzondering van hen die' niet meer in staat zijn wat waarlijk groot is te waardeeren naar den heer Golijn op. Ondanks de zware taak die in de af- geloopen jaren op zijn schouders was ge legd en ondanks zijln overdrukke werk zaamheden, gaat hiji ook in dezen ver kiezingsstrijd vooraan. Vooraan ook wat betreft het gehalte van zijn redevoerin gen. De Antirevolutionaire partijl mag God danken voor zulk een leider. Maar ziji mag het alleen doen, wanneer zij met al de kracht die in haar is, zij|n optreden steunt. Dit geldt zoowel van de kiesver- eenigingen als van alle leden persoonlijk. Niet allen hebben dezelf de gaven en dezelfde taak. Maar van de meest eenvoudige leden van onze kiesvereenigingen mannen zoowel als vrouwen geldt niet minder dan van ben die vooraan geplaatst wer den, dat ziji bebben te woekeren met de bun geschonken gaven. Toen in 1922 Dr Golijn als hoofdredac teur van „De Standaard" optrad, ver klaarde bijl ziob in alle opzichten de min dere te weten Van zijh voorganger, Dr A. Kuyper. Alleen, zoo voegde hiji er aan toe, niet in liefde voor de Antirevolutionaire beginselen. Zoo moet het ook onder ons zijln. In liefde voor onze beginselen mogen we zelfs voor Dr Golijn niet onderdoen. Ben liefde dat spreekt vanzelf die dan ook in de komende weken uit onze daden moet blijken. DE STRIJD IN SPANJE IS WEER OPGELAAID. Aan het Baskische front is gisteren na den regen van de laatste acht dagen een betere weergesteldheid ingetreden, die onmiddellijk een sterkere offensieve actie van de opstandelingen tengevolge beeft gehad. In den sector Vergara-Mondragon is reeds de strijd weer ontbrand. D'e gevechten zijn nog niet geëindigd. LANSBURY'S BESPREKINGEN ZONDER VEEL PRACTISCHE WAARDE. In de Engelsche pers beeft de leider der Arbeiderspartij, Lansbnry, verteld van den indruk, welken bij van zijn on derhoud met den Führer beeft gekregen. Leest men echter het korte officieele commentaar van den Duitschen Dienst, zooals het inderdaad gelezen moet wor den, dan zou men, wat bet practisoh© re sultaat betreft, een belangrijk verschil opmerken tusschen de gegeven voorstel lingen. „G e 1 ij fe r e e d s z o o d i k w ij 1 s1", zoo luidt de officieele Duitsche mededee- ling, „verklaarde ook in den loop van het onderhoud de Führer, dat Duitsch- land zich buiten geen enkele internatio- ale samenwerking zou houden, die suc ces beloof t". Dit beteekent, dat Duitschland geen animo beeft aan een internationale sa menwerking mee te doen, welk volgens de Dhitsöhe opvatting geen succes belooft, en de inleidende woorden: „gelijk reeds zoo dikwijls" geven ondubbelzinnig te kennen, dat Hitiers verklaringen in het gesprek met Lansbury in geen enkel op zicht verder gingen dan zijn vroegere herbaalde uitlatingen op dit gebied. DE GODSDIENSTVERVOLGING IN SOVJET-RUSLAND. Volgens officieele sovjet-Russische me- i dedeelingen werden in 1936 in de geheele sovjet-unie 4680 kerken, synagogen, mos keeën en andere kerkelijke gebouwen ge sloten en gedeeltelijk afgebroken, waaron der ook kunst-historische kerken uit de 15 de en 16de eeuw. De staatsrechtbanken veroordeelden meer dan 8000 geestelijken, rabbijnen, monniken en predikers van verschillende belijdenissen en godsdiensten wegens be strijding van de communistische dicta tuur tot gevangenistraffen. Honderd en twee geestelijken werden ter dood veroordeeld. Bijzonder hevig worden de op het plat teland levende geestelijken vervolgd we gens hun invloed op de bevolking, welke nog steeds zeer groot is. ROOSEVELT'S HERZIENE BEGROOTING. Tekort voor het begrootingsjaar op 418 millioen dollar geraamd. President Roosevelt beeft bij bet con gres de herziene begrooting ingediend, waaruit blijkt, dat bij een netto tekort verwacht van 2557 millioen dollar voor het jaar„ dat op 30 Juni a.s. eindigt. In zijn ramingen van Januari bad Roosevelt een deficit verwacht van 2248 millioen dollar. Voor bet begrootingsjaar 193738 dat op 1 Juli a.s. aanvangt, raamt Roo sevelt een vermindering van de ontvang sten uit de inkomstenbelasting ten bedra ge van 410 millioen, zoodat het deficit 418 millioen dollar zal bedragen en de verwachtingen, dat men er in zou slagen, de begrooting ongeveer in evenwicht te brengen, niet in vervulling gaan. President Roosevelt acht bet van zeer groot belang, de begrooting van bet vol gend begrootingsjaar in evenwicht te brengen en de uitgaven van de verschil lende regeeringsdiensiten te verminde ren. Ten aanzien van den bewapeningswed loop, merkt Roosevelt op, dat bet allen bekend is, dat bet voornaamste gevaar voor de moderne beschaving gelegen is bijl de volkeren, die grootendeels tenge volge van den bewapeningswedloop recht streeks naar een bankroet op weg zijn. De Yereenigde Staten geven een veel klei ner gedeelte van de regeeringsinkamsten uit voor de bewapening dan de landen, waarop de president zegt een toespeling te mlaJken. DE BRITSCHE BEGROOTING. Plusminus 15 millioen nieuwe belastingen Voor een uiterst vol bezet huis beeft de Ehgelsche minister van financiën, Ne ville Chamberlain, zijn millioenenrede ge houden. Na te bebben gewezen op de groote uit gaven voor de landsverdediging, herin nerde hij er aan, dat het tekort op de be grooting van bet laatste begrootingsjaar 5.597.000 pond sterling bedraagt. Wat bet komende jaar betreft zal uit nieuwe belastingen een bedrag genomen moeten worden van 14.898.000 pond, ten einde de begrooting in evenwicht te bren gen. Gbarmberlain kondigde aan, dat de in komstenbelasting verhoogd zou worden met drie pence per pond en dus zou wor den gebracht op vijf shilling per pond, d.w.z. 25 procent. Verschillende maatregelen zullen geno men worden om ontduiking van zekere belastingen te beletten. Voorts stelt de minister voor een be lasting te beffen op winsten boven de 200Q pond. Dit zal dan een bijdrage vor men voor de landsverdediging. HITLERIANEN BETOOGEN IN OOSTENRIJK. Op den vooravond van den 48sten ver jaardag van Hitier bebben de Oostenrijk- sche nazi's overal in het land van bun aanwezigheid doen Mijken. Te Weenen hebben de Hitlerianen een aantal stadswijken met papieren baken- kruisen bestrooid en op verschillende plaatsen stukken vuurwerk, alle natuur lijk in hakenkruisvorm, ontstoken. Elen en ander gaf de politie aanleiding tot bet verrichten van een aantal arres taties. MUI Ol AAD i3 weer rustig en UV* öLHHr Uw zenuwen worden gekalmeerd en gesterkt door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apotb. en Dro gisten. (Adv.)' HET WERELDCONFENTIEPLAN. Brussel of Den Haag. Naar men volgens de „Maasbode" in Berlijnscbe kringen meent te weten, zal de internationale economische conferen tie, die door Van Zeeland zou worden voorbereid in Brussel of in Den Haag worden gehouden. In laatstgenoemd geval zou men het initiatief tot bijeenroeping van de conferentie aan den Neder- landscben premier Golijn over laten. UITSTEL VAN DE KERKELIJKE VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND. Vertegenwoordigers van de stroomin gen in de Duitsch-Evangeliscbe kerk heb ben verleden week besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van de betrokken departementen. Het verluidt dat beide partijen het er over eens waren, dat bet wenscbelijk moet worden geacht de ver kiezingen voor een generale synode eerst in den herfst te doen houden. De tegen stellingen tusschen de partijen binnen de kerk zijn zoo sterk, dat het uiterst moei lijk ia, een modus te vinden voor de ver kiezingen. Daarom vreest men, dat nu houden van de verkiezingen de tegenstel lingen slechts zou verscherpen. De regeering acht het in verband mei den algemeenen toestand in het land niet gewenscht een nieuwe bron van oppositie te openen. De klontjes voor de eerewacht. De 32.000 Britscbe soldaten, die op 12 Mei langs de route van den kroningsstoet staan opgesteld, moeten óók eten. Iedei hunner krijgt in zijn etenszak: een broodje met kaas, een geraspt broodje, een reep chocola en twee appels. Ze mo- g1 n deze spijzen echter alleen maar nut tigen op geschikte momenten niet bij voorbeeld als de stoet passeert en dan alles tegelijk. Maar bovendien beschikt ieder over twee klonten suiker en mogen ze knabbelen (of zuigen) wanneer ze maar willen. (Tel.) Schuschnigg's bezoek aan Italië. Mussolini zal Donderdagmorgen te Ve netië aankomen, vergezeld van den mi nister van buitenlandsche zaken Ciano en van den ministei van pers en propaganda Alfieri en aan bet station Santa Lucia den Oostenrijkschen bondskanselier ont vangen. De besprekingen zullen óf worden ge houden aan boord van bet jaoht van bet hoofd der regeering, de „Aurora", dat Donderdagmorgen te Venetië zal aanko men, óf in een zaal van bet regeerings- paleis. Korte Berichten. 'De staking in bet autobusbedrijf in het noorden van Kent beeft zich over ver schillende omliggende districten uitge breid. De staking in bet amusementsbedrijf te Parijs is geëindigd. De Britscbe minister van buiten landsche zaken Eden zal Zondag uit Lon den vertrekken voor zijn aangekondigd kort bezoek aan Brussel. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. In totaal 20 lijsten met 557 candidaten. Volgens de thans beschikbare gegevens zijn gisteren in totaal 20 candidatenlijsten ingediend met 557 candidaten. Bij de Kamerverkiezing in 1933 waren er niet minder dan 53 lijsten met in to taal 824 candidaten. Het nieuwe artikel van de Kieswet vol gens hetwelk bij de indiening van elke can- didatenlijst een waarborgsom moet wor den gestort, welke som aan den staat ver valt ingeval bet stemcijfer van de lijst of lijstengroep blijft beneden de 75 pet. van den kiesdeeier heeft afschrikwekkend ge werkt. Sommige kleine groepen, bij welke het voornemen bestond aan de Kamerverkie zing deel te nemen, en die daarvoor reeds bij de verkiezings'bureaux formulieren hadden aangevraagd, hebben het niet tot indiening der candidatenlijsten kunnen brengen, waarschijnlijk doordat zij niet in staat waren de geëischte waarborgsom te storten. Behalve de reeds vermelde lijsten zijn nog in alle achttien kieskringen ingediend lijsten van de Nat. Boeren-, Tuinders- en Middenstandspartij. Op deze lijsten komt overal als nummer één voor 'het zittende Kamerlid, Mr G. Vervoorn. Voorts is in eenige kieskringen inge diend een lijst van de Nat.-Soc. Ned. Ar'b. Partij, vermeldende de namen: 'G. J. A. Kruyt, A. K. H. J. Schilling, C. Koker, A. Walder, B. L. Wetzel», H. W. Kuiper. In den kieskring Nijmegen meldde de vertegenwoordiger van de Nationaal Soc. Ned. Arb. partij zich met zijn lijst aan, nadat de daarvoor gestelde termijn van 4 uur reeds verstreken waa. Het binnenland neemt een veel grooter deel der productie op dan vroeger. Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert een overzicht van de positie van enkele takken van bedrijf op de bin nenlandsche markt. Zooals men weet, heeft deze markt onder den dwang van de criais een deel moeten opvangen van'het geen er voor ons land aan export verlo ren ging. Het Centraal Bureau heeft nu over een leeks van jaren berekend in procenten, voor sommige producten naar de waarde, voor andeie naar de hoeveelheid, welke deel van de Nederlandsche productie door de binnenlandsche markt werd op genomen. F!r blijkt o.a. uit, dat van de papier productie de binnenlandsche markt in 1923 42 pet. opnam en in 1935 70 pet. (naar de hoeveelheid), van de meelfa brieken 73 pet. in 1923 en 94 pet. in 1935 (hoeveelheid). Van de rubbernijverheid betrok bet binnenland (eveneens naar hoeveelheid) 38 pet. in 1923 en 82 pet. in 1935. Het hoeveelheidspercentage bij de schoenenindustrie steeg in dezelfde pe riode van 48 pet. tot 91 pet., bij katoenen garens van 48 pet. tot 72 pet., katoenen dekens van 55 pet. tot 98 pet. (waarde), wollen weefsels (geen dekens) van 45 pet. tot 74 pet. (naar de waarde). Men mag met belangstelling afwachten hoe de ontwikkeling in de komende jaren zal zijn. Zal de verlevendiging van den import weer leiden tot een ruimeren ex port? DE VERKIEZINGSTOURNEE VAN Dr H. GOLIJN. Ook te Utrecht groote belangstelling. Gisteravond beeft dr H. Golijn voor bet provinciaal comité van A.R. kiesvereeni- ging'en te Utrecht gesproken. Er was zoo veel belangstelling, dat de groote zaal van Tivoli lang niet alle hoorders kon bevat ten. Diaarom was ook in de Gereformeer de Oosterkerk op den boek van de Malie baan een bijeenkomst belegd, waar dr Golijn eveneens bet woord voerde. Beide gebouwen waren zoo goed als geheel be zet. In Tivoli sprak D's J. Goslinga, Ned. Herv. predikant te Utrecht een slotwoord. In de Oosterkerk voerde in het begin van den avond bet woord ds J. H. F. Remme, Ned. Herv. predikant te Am sterdam, waarna dr Golijn zijn rede hield. Dé rede van dr Golijn was ongeveer ge lijk aan die welke hij Maandagavond te Rotterdam heeft gehouden. DE AFZET VAN KUIKENS DOOR KUIKENBROEDERS. De minister acht nieuwe maatregelen niet noodzakelijk. Op vragen van den heer D r o e s e n, betreffende den afzet van kuikens door de kuikenbroeders heeft de minister van landbouw en visseherij geantwoord: Bij het ontwerpen van de regeling voor de pluimveehouderij voor 1937 is de mo gelijkheid van het ontstaan van toestan den, als speculatieve handelingen voor zien. Ten einde dan onverwijld ingrijpen mogelijk te maken, is in artikel 5, lid 2, onder 3, van het crisispluimveehouderij- besluit 1936 II een bepaling overgenomen krachtens welke de houder eener broed- vergunning verplicht is de aanwijzingen op te volgen, door de Nederlandsche cen trale voor eieren en pluimvee te geven inzake den afzet van kuikens. Indien deze centrale tot het geven van zoodanige aan wijzingen meent te moeten overgaan, moet zij de daarvoor door den minister te stel len regelen in acht nemen. Tot dusverre is den minister niet ge bleken, dat handelingen, als bedoeld, in een omvang van beteeikenis voorkomen. Voor iedereen, derhalve ook voor den kleinen man, staat de gelegenheid open om ziob tot de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee te wenden, wan neer ondanks tijdige bestelling de leve rancier, die hem voorbeen geregeld to verde, thans nibt bereid is kuikens te leveren. De centrale 'heeft er den kuiken broeders vóór den aanvang van het broed- seizoen bij circulaire op gewezen, dat zij in de eerste plaats hun geregelde afne mers van kuikens moeten voorzien. In de enkele gevallen, waarin baar bemidde ling is ingeroepen, heeft zij deze met voor den kuikenafnemer gunstig resultaat ver leend, indien deze ten minste voldoende zekerheid kon stellen voor de betaling der door hem bestelde kuikens. Verder gaande maatregelen acht de minister voorshands niet noodzakelijk. CONTROLE OP DE NIET-INMENGING. Nederlandsch schip onderwerpt zich aan de getroffen maatregelen. Men meldt uit Londen: Het eerste stoomschip, dat te D'over is binnemgeloo- pen om waarnemingsofficieren aan boord te laten volgens de bepalingen van bet neem dan bij het eerste verschijnsel, hoe gering ook, dadelijk de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop en Ge zult ondervinden, dat dit voor U hèt aangewezen middel is. Abdijsiroop is een natuurlijk kruiden-middel, onschadelijk voor maag en hart en deze oude beproefde „genees-cruyden" heel en, verzachten en versterken de ontstoken en gevoelige slijm vliezen van Uw ademhalings-organen goed en grondig. Bovendien bevat de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop de krachtig hoest-bedwingende stof: „codeïne" welke snel Uw verkoudheid doet „rijpen", de slijm doet verdwijnen, de hoestprik- kel verdrijft en die prikkelende hoest stopt en bedwingt. Daarom noemt men Akker's Abdijsiroop voor oud en jong ,,'s Werelds béste Hoest-siroop tegen Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma. Verlaagde prijzenf 0.75, f 1.25, f 2,-, f 3.50 p. flacoa Binnenland. Het incident in de Eerste Kamer. Officieren van de Andra terechtgesteld? Buitenland. De begroetingen van Engeland en Ame rika. Gevechten in Spanje hervat. De controle begonnen. Suikerconferentie mislukt? Wereldconferentie in Brussel of Den Haag. Uitstel van de 'kerkelijke verkiezingen in Duitschland. controleplan betreffende de niet-inmen- g'ing in de Spaansche aangelegenheden, was bet Nederlandsche, 1306 ton meten de schip „Ttheseus" van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij. E'en motorboot met twee ambtenaren van het D'overscbe bureau der controle commissie begaf zich naar de „Tkeseus", aan boord waarvan de ambtenaren eeni- gen tijd bleven. Later vertrok het sch'p dat voor Vigo bestemd is. REIZEN VOOR „HALF GELD" WORDT NIET GEWENSCHT. Naar wij vernemen, is door het hoofd bestuur van de onder-officiersvereeniging der Kon. landmacht „Ons Belang" voor de a.s. algemeene vergadering als een der punten van behandeling bet volgende voorgesteld. De algemeene vergadering draagt bet hoofdbestuur op, de directie der Nederlandsche Spoorwegen te verzoe ken, de bepaling, dat militairen beneden den rang van officier, in uniform gekleed, voor „ihalf geld" kunnen reizen, voor zoo veel dit de beroeps-onderofficieren be- tieft weder ongedaan te willen maken. Als toelichting wordt gemeld, dat de maatregel voor de dienstplichtigen wordt gewaardeerd. Gaarne zullen ook de be roepsonderofficieren goedkoop reizen, maar zij willen niet ten koste van bet aanzien hunner positie een dergelijk pri vilege hebben. Met bet betrokken besluit toch worden de beroeps-onderofficieren voor een be paalden maatregel gescheiden van alle overige militaire- en burgerlijke rijksamb tenaren en daartegen bestaan bezwaren van moreelen aard. Mr VAN VESSEM DIENT EEN KLACHT WEGENS BELEEDIGING IN. Tegen den voorzitter van de Eerste Kamer. Mr A. J. van Vessem, die gisteren met zijn fractiegenoot, graaf de Marchant, de vergadering van de Eerste Kamer heeft verlaten, daar hij zich beleedigd achtte, (heeft te kennen gegeven de vergaderingen, die onder leiding van mr baron de Vos van Steenwijk staan, niet meer te zullen bijwonen. Tevens beeft mr Van Vessem bij' den officier van justitie te 'sGravenhage een klacht tegen den voorzitter van de E'ersto Kamer ingediend wegens „beleediging, hem aangedaan als ambtenaar gedurende en ter zake van de uitoefening zijner be diening als lid van de Eerste Kamer." De concentratie in de straatklinker industrie. Naar aanleiding van een bericht betref fende de ontbinding der n.v. D'e Vlam ovenstraatklinkers te Zeist en de a.s. op richting van een nieuwe combinatie van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1