Sint-Laurens. W oensdagavond spreekt half acht in de Gere f. Kerk Proi. Dr. K. DIJK. MAANDAG 18 APRIL 1837 DAQBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARQAN6 No. 167 Do Ministers Colijn en De Wilde in Zeeland. Buitenland. Kamerontbinding en verkiezingen. Koninklijke Familie op Soestdijk bijeen. Binnenland yERBODEN TE ROOKEN MENEER ZELFS RUPE TABAK!" Belangrijkste Nieuws Ultg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekëning 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f075, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Voor zoover thans bekend hoopt Mi nister Colijn voor de komende ver kiezingen niet minder dan 95 spreek beurten te houden. Hedenavond wordt de campagne ge opend te Rotterdam, waar voor zijn op treden, volgens de berichten in de bladen, enorme belangstelling bestaat. Op "Woensdag 5 Mei hoopt Zijne Excellentie in Zeeland te zijn. 's Middags te Middel burg en 's avonds te Oostburg. Het Provinciaal comité heeft het nut tig en noodig geoordeeld, dat zoowel de vergadering waarin de heer Colijn te Middelburg optreedt, als die waarin de heer De Wilde te Goes zal spreken, des middags worden gehouden. Dat beteekent voor velen, dat zij deze bijeenkomsten niet zullen kunnen bijwo nen. Maar daaraan is nu niets meer te veranderen. Natuurlijk mag dit voor het welslagen van deze vergadering geen beletsel zijn. Als straks Minister Colijn te Middelburg spreekt, dan zullen allen, die maar even dien middag kunnen vrij maken, in de groote tent aanwezig zijn om zijn woord te beluisteren. Wie zeker wil zijn van een behoorlijke gereserveerde plaats voor zich en zijn huisgenooten, doet verstandig daarvan zoo spoedig mogelijk kennis te geven aan den secretaris der plaatselijke kiesveree- niging, die dan de noodige kaarten kan aanvragen. 's Avonds hoopt Zijne Excellentie in Oostburg te zijn, waar het evenmin aan belangstelling zal ontbreken. Het ligt in het voornemen ook daar een groote tent te plaatsen, een tent, die bij een goe de organisatie van de reisgelegenheid ge makkelijk kan gevuld worden. Omtrent het optreden van Minister De Wilde zijn ons geen nadere bij zonderheden bekend. Alleen staat vast, dat Zijne Excellentie op Dinsdag 4 Mei 's middags te Goes en 's avonds te Zierikzee hoopt op te treden. Tijd en plaats zullen nader bekend ge maakt worden. DE STRIJD IN SPANJE. Wapenstilstand geëindigd. Zaterdag hebben wij gemeld, dat in den sector Madrid een wapenstilstand is ge houden om aan weerzijden de in „Nie mandsland" (de strook tusschen beide strijdende troepen) liggende lijken te be graven. Naar nader wordt gemeld hebben zich tijdens dezen wapenstilstand ontroe rende tooneelen afgespeeld. De vijanden verlieten de loopgraven en boden elkaar sigaretten aan. Zij informeerden naar el kanders betrekkingen, en het is voor gekomen, dat familieleden, die tot de el kaar bestrijdende groepen behoorden, el kaar ontmoetten. Precies na een half uur, toen de hospi taalsoldaten de dooden hadden geborgen, klonk het signaal, de soldaten kropen weer in de loopgraven en de strijd werd weer hervat. Madrid en Barcelona weer beschoten. Madrid is gisteren weer eens door de belegeraars gebombardeerd. Havas meldt uit de Spaansche hoofd stad, dat de houwitsers der opstandelin gen een moorddadig vuur op de stad ge opend hebben. Te tien uur in den avond word als offi cieel verliescijfer opgegeven 71 gewonden Het aantal dooden was nog niet bekend, doch moet eveneens zeer hoog zijn. Verder heeft de strijd aan de Madri- leensche fronten niet veel te beteekenen gehad. Gistermiddag hebben twee vliegtuigen der opstandelingen brandbommen op een der entrepots in de haven van Barcelona geworpen. Onmiddellijk werd het alarm signaal gegeven. Toestellen der regeering stegen op ter achtervolging, waarna de aanvallers in de richting van de zee ver dwenen. Er zouden twee dooden en eeni- ge gewonden zijn. Het aantal uitgeworpen bommen be droeg zestig. Roosevelt bemiddelaar? Volgens mededeelingen uit ingelichte kringen wordt momenteel een krachtige pressie op Roosevelt uitgeoefend om zoo spoedig mogelijk in Spanje in te grijpen, ten einde aan den rampzaligen burger oorlog een einde te maken. De voorstanders van die interventie wijzen op het gevaar, dat te eeniger tijd de vonken van den Spaansohen brand zul len overslaan op andere landen en wen- sahen, dat Roosevelt al zijn invloed zal aanwenden, om Spanje te pacifieeren. GRONDSTOFPEN EN VOEDSEL VOOR DUITSCHLAND. 'Op een vergadering van de Beiersohe organisatie voor den kleinhandel heeft de minister van economische zaken, Dr Schacht, een rede gehouden, waarin hij onder meer een uiteenzetting van den toevoer van grondstoffen gaf. Hij zeide, dat het voor het weerbaar maken van het Duitsche volk noodig was geweest, bepaal de grondstoffen voor zekeren tijd uit het gebruik te nemen. De beperkingen op het gebruik van de grondstoffen hebben thans echter wel haar hoogste punt gehad. Een zekere ver lichting in de grondstoffensituatie kan onmiddellijk verwacht worden. Ten aanzien van de voedselvoorziening is gebleken, dat Duitse'h land zich voorloopig niet ge heel van het buitenland kan losmaken. Dit is een van de redenen, waarom ik steeds weer het ko loniale vraagstuk naar voren breng, al dus Dr Schacht. DE OSLO-BESPREKINGEN TE BRUSSEL GESLOTEN. Vermoedelijk eind Mei te 's Gravenhage conferentie van regeerings- vertegenwoordigers. De deskundigen van Nederland, België, Denemarken, Finland, Luxemburg, Noor wegen en Zweden zijn, als bekend, op 12 April te Brussel bijeengekomen. De al daar gehouden besprekingen zijn Zater dag geëindigd. De deskundigen hebben den tekst op gesteld van een voorloopig ontwerp voor een plurilateral overeenkomst tusschen de landen der conventie van Oslo, welke ten doel heeft den goederenruil uit te breiden en als een eerste stap kan wor den beschouwd op den weg naar vermin dering der belemmeringen voor den in ternationalen handel. De deskundigen zullen het voorloopige ontwerp en een rapport ter onderzoek aan de respectieve regeeringen voorleggen. Verklaring van den heer Hirschfeld. De besprekingen hebben de geheele week in beslag genomen, ofschoon men aanvankelijk had gemeend, slechts drie vier dagen noodig te hebben om tot een resultaat te komen. De lange duur dezer besprekingen wijst er wel op, dat het niet eenvoudig is geweest de veelal parallel loopende of elkander kruisende belangen en desiderata der betrokken landen met elkander in overeenstemming te brengen, hetgeen dan ook door den leider van de Nederiandsche delegatie, den beer Hirschfeld,'die de conferentie heeft gepresideerd, grif werd toegegeven in een onderhoud, dat de Brusselsche correspondenten der Nederiandsche bla den onmiddellijk na de sluiting der be sprekingen met hem hadden. De heer Hirschfeld legde er den n ad ruk op, dat de algemee- ne tendenz als gevolg van de oploopende economische con- junctuur ophetoogenblikgun- stig is, maar dat hetniettemin niet gemakkelijk was geweest ten aanzien van de afbraak der hinderpalen, die het han delsverkeer belemmeren, tot positieve resultaten te komen. Bij de thans geëindigde conferentie heeft men zich hoofdzakelijk bepaald tot kwesties van invoerrechten en contingenteeringen. De heer Hirschfeld wees er op, dat men op deze conferentie uiteraard het oog hoofdzakelijk had gericht op de verbete ring van het onderlinge handelsverkeer tusschen de Oslolanden, maar bovendien had men toch ook de mogelijkheid van een verruiming van het internationale ruilverkeer in algemeenen zin niet uit het oog verloren. De conferentie der regeeringsvertegen- woordigers, die in het officiëele commu niqué wordt aangekondigd zal vermoe delijk einde Mei te 's-Gravenhage worden gehouden. IN VIJF DAGEN PER ZEPPELIN HEEN EN TERUG NAAR NEW-YORK. De werkzaamheden aan de nieuwe Zep pelin, L Z 130, vorderen snel. De werflei- ding is van meening dat de luchtreus nog in den herfst van het loopende jaar vol tooid zal zijn en zajn eerste proefvlucht kan ondernemen. Op 9 Mei a.s. begint de tweede fase van den Noord-Atlantischen dienst van het luchtschip „Hindenburg". De dienst regeling is thans zoo, dat de passagiers in staat zijn binnen vijf dagen van Duitschland naar New-York en weer te rug te vliegen, waarbij zij zich een ge- heelen dag te New-York zullen kunnen ophouden. Van midden Augustus tot eind Septem ber zal een wekelijksche dienst worden geopend. Zesmaal achter elkaar zal de „Hindenburg" iederen Vrijdagavond te Frankfort starten, om den daarop volgen den Maandag weer van Amerika de te rugreis te ondernemen. KRITIEKE TOESTAND IN ROEMENIB. Dreigt een staatsgreep? Ongecensureerde berichten uit Roeme nië wijzen er op, dat de toestand daar voortdurend kritieker wordt door toene mende agitatie van de IJzeren Garde. Gevreesd wordt, dat de IJzeren Garde zich zou kunnen laten verlokken tot een staatsgreep. Intusscthen neemt de Roemeensche re geering een afwachtende houding aan en slaat daarbij met de grootste waakzaam heid de activiteit gade van de IJzeren Garde, die ieder middel aangrijpt om on rust te stichten. De regeering voelt haar prestige ver sterkt na de gemeenteraadsverkiezingen te Boekarest, waarbij zij een groote meer derheid verwierf. Het stadsbeeld van Boekarest levert een rustigen aanblik op. Koning Carol en kroonprins Michaël reden Zaterdag in een open auto door de straten. SCHACHTS REIS NAAR BRUSSEL. Politieke vrede moet aan economischen vrede voorafgaan. De „Berliner Börsenztg." doet opmer ken, dat Schacht betoogde, dat de ver betering der economische betrekkingen pas na een politieke verzoening kan wor den verkregen. Wij weten, aldus het blad, dat deze meening ook die der rijks- regeering is en dat zij op het zelfde standpunt staat. Om dezelfde reden juicht Schacht het initiatief van België toe om zijn politieke autonomie terug te krijgen. Het bezoek van Dr Schacht aan Brus sel en de daar door hem afgelegde ver klaring geven „The Economist" aanlei ding dringender dan ooit een oproep te lanceeren ten behoeve van actieve mede werking aan de internationale beweging tot het beperken der belemmeringen, die zich in den weg stellen aan een vrijer handelsverkeer. Het blad verklaart verder met name nog voor Engeland, voor het geheele Britsche Rijk, voor de democratie en voor den vrede, gevestigd op de grondslagen eener gezonde economie geldt het „nu of nooit". Indien de Engelsche regee ring antwoordt: „thans niet" danantwoordtzij inwerkelijk- heid: „nooit" en dan valt de verantwoordelijkheid daar voor op haar terug. NAZI-LEIDER RIEDEL DOOR EIGEN REVOLVER GEDOOD? Men geeft thans een nieuwe lezing van den moord op Joseph Riedel. Riedel zou zijn belast geweest met de inzameling van gelden, die officieel be stemd waren voor het D'uitache Winter hulp werk, doch waarmede hij in werke lijkheid de propagandakas van de natio- naal-socialisten in Argentinië stijfde. Ben groep nationaal-socialistische Duit sche arbeiders had om een onderhoud met Riedel verzocht, opdat deze hun re kening en verantwoording zou afleggen over de door hem ontvangen gelden. Tijdens dit ondeihoud ontstond een hef tige woordenwisseling, in den loop waar van Riedel, in woede ontstoken, een re volver voor den dag haalde. De arbeiders trachtten Riedel te ont wapenen, doch de revolver ging af en Riedel werd door een kogel doodelijk in den buik getroffen. RomeAddis Abeba in 12 uur. B^ij de Fiatfabrieken zijn, voor den dienst tusschen Italië en zijn koloniën, reusachtige vliegtuigen in aanbouw, dio 50 passagiers kunnen vervoeren en 35 ton post en bagage. De 4500 K.M. tusschen Rome en Addis Abeba zullen door deze vliegtuigen met slechts één tussehenlanding in ongeveer 12 uur worden afgelegd. Communistisch propagandadepot in Bulgarije ontdekt. De politie te Sofia heeft een omvang rijk depot van kranten en propaganda- brochures van de communistische partij ontdekt. 10.000 circulaires, welke betrek king hadden op den eersten Mei, zijn in beslag genomen. Ook vond men een aan tal boeken, welke op het titelblad de net- men van werken van Jules Verne droe gen, doch in werkelijkheid instructies van de derde internationale bevatten. Korte Berichten. i In den nacht van Zaterdag op Zon dag is de zomertijd in Engeland inge gaan. Naar uit de hoofdstad van Luxem burg gemeld wordt, beeft de staatsraad eenige maatregelen voor de openbare orde en veiligheid goedgekeurd, welke inhou den de ontbinding van de communisti sche partij in het groothertogdom. Zaterdag is een extra nummer van de Ned. Staatscourant, uitgegeven, bevatten de de Koninklijke Besluiten ten aanzien van de verkiezingen, de ontbinding der oude en de eerste samenkomst der nieuwe Kamers. Zooals men reeds weet, vindt Dinsdag 20 April de candidaatstelling voor de Tweede Kamerverkiezing plaats en zal deze verkiezing geschieden op Woensdag 2'6 Mei. De candidaatstelling voor de Eerste Kamer is bepaald op 3 Mei, terwijl de Piov. Staten op 27 Mei zullen worden bijeengeroepen, voor deze verkiezing De beide oude Kamers worden ont bonden op Maandag 7 Juni en de eerste samenkomst der nieuwe zal plaats heb ben op Dinsdag 8 Juni. i E!en auto met zes inzittenden is bij Namen tegen een boom gebotst en in brand gevlogen. Twee der inzittenden kwamen in de vlammen om, de vier an deren zijn ernstig gewond. De rechtbank te Berlijn heeft drie vroegere leden van de communistische jeugd ter dood en een vierde tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De groote Italiaansche scheepswer ven zijn onder staatscontrole geplaatst. Door dezen maatregel worden die wer ven getroffen, welker kapitaal niet bene den honderd millioen lire is. i Zaterdag is de stad Cajabamba in de Andes, 350 mijl ten noorden van Lima door een aardbeving geteisterd. De stad is voor een deel verwoest en tientallen per sonen hebben kwetsuren opgeloopen. De Koningin naar Het Loo. Prins en Prinses naar Reckenwalde. Zaterdagmiddag heeft H. M. de Konin gin een bezoek gebracht aan Soest om de versieringen in oogenschouw te nemen, die voor den feestelijken intocht van het Prinselijk Paar waren aangebracht. Om ongeveer halféén arriveerde de Koningin op het paleis Soestdijk. Op het fraai versierde bordes heetten Prinses Juliana en Prins Bemhard Haar welkom. Vriendelijk wuivend begroette Hare Ma jesteit de hartelij'jke toejuichingen van de velen, die zich voor het paleis hadden opgesteld. Ten paleize heeft de Koninklijke Fami lie het noenmaal gebruikt, waarna de Koningin in gezelschap van een Hofdame de versierde route heeft gereden. In zeer langzaam tempo reed de auto, een open wagen, waarvan de kap geheel was neer gelaten, door de gemeente. Nog steeds stonden aan weerszijden langs de wegen dichte hagen kijkers, die met luid ge juich de hooge Bezoekster begroetten. Direct na Haar terugkeer ten paleize heeft de Koningin de thee gebruikt om kort daarop weer te vertrekken. Per auto verliet zij het paleis en via den Amers- foortscheweg en de Paleisbaan bereikte het kleine gezelschap omstreeks halfzeven Het Loo, waar, voor het eerst sedert lan gen tijd, de standaard weer wapperde. Het Prinselijke paar is 's avonds om streeks kwart voor acht per auto naar Amersfoort gereden en vandaar per trein naar Berlijn vertrokken. Te Amersfoort arriveerde het Prinse lijke paar tien minuten voor het vertrek van den trein. H. K. H. en Prins Bern- hard begaven zich naar een gewonen slaapwagen, waar zij zich onmiddellijk terugtrokken. De weinige belangstellenden ter zijde van den ingang van het stationsgebouw, juichten hen hartelijk toe, toen zij de hofauto verlieten. Het perron was voor het rijtuig, waarin de hooge reizigers hadden plaats genomen, door politie in burger afgezet. DE NIEUWE WEG DORDRECHT— MOERDIJKBRUG. Werk wordt binnenkort begonnen. Op 4 Mei a.s. zal door den rijkswater staat worden aanbesteed het aanleggen van een gedeelte van den rijksweg no. 16 (Rotterdam-Breda-grens) en wel het nieu we wegvak tusschen Dordrecht en de Moerdijkbrug. Db nieuwe weg, ter lengte van ongeveer 7 K.M., buigt bij de zeehaven van Dor- NIEMEÜEBs STERTABAK VAN 5T0T 15CT.P.HALF ONS Binnenland. Kamerontbinding en -verkiezingen. Krijgt Prins Bomhard leidende functie in de nieuwe economische stichting? Opleving in de steen-industrie. Bonificatie tarwebloem verlaagd. De staikingen te Amsterdam. Buitenland. Oslo-besprekingen te Brussel gesloten. Schacht over de economische positie van Duitschland. Dreigende staatsgreep in Roemenië? drecht iets naar het Oosten af naar de spoorlijn Dbrdrecht-Lage Zwaluwe, die tot nabij het station Willemsdorp gevolgd wordt; hier komt de weg op den oprit naar de Moerdijkbrug uit. D'e weg zal in de toekomst twee ge scheiden banen krijgen; voorloopig wordt slechts één hiervan, de Westelijke, uitge voerd met een betonnen wegdek van 6.25 M. breedte binnen de kantstrooken van 0.50 M. Aan de Westzijde daarvan komt nog een Verharde parkeerstrook van 2.50 M. Rijwielpaden komen langs deze weg niet voor; de wielrijders blijven in de toe komst van den ouden weg gebruik maken. Om gelijkvloersche kruisingen met de bestaande wegen te vermijden zijn een drietal viaducten en over enkele gedeelten parallelwegen ontworpen, de Wieldrecht- scbe Zeedijk en de weg naar bet station Willemsdorp worden onder den weg door gevoerd, de Reeweg wordt gedeeltelijk omgelegd en wordt dan met een viaduct over den rijksweg geleid. De viaducten en bruggen zullen direct op volle breedte worden uitgevoerd. Als bebakening voor dezen weg zal ge bruik gemaakt worden van betonblokjes met een 3 c.M. verhoogd midden gedeelte, waarvan de opstaande kanten worden ge verfd. Het werk zal in Mei 1938 voltooid moe ten worden opgeleverd. BONIFICATIE TARWEBLOEM B VERLAAGD. Naar van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, is met ingang van heden de bo- naficatie op tarwebloem b verlaagd van f 1.60 tot f 1.10 per 100 kg. OPLEVING IN DE STEENINDUSTRIE LANGS GROOTE RIVIEREN. Vele fabrieken werken op volle capaciteit. D'en laatsten tijd valt er een opleving waar te nemen in de steenindustrie langs de Waal, den Rijn en den IJsel. Verschei dene fabrieken hebben haar voorraden geheel verkocht. Al sedert lang lagen er millioenen steenen opgeslagen, zonder uit zicht op de mogelijkheid van verkoop. Vele fabrieken beginnen reeds op volle capaciteit te werken, ook die, welke nog niet geheel door haar voorraden heen zijn. Is de bedrijvigheid voor deze industrie een verblijdend verschijnsel, een niet min der belangrijke factor is zij voor vele ar beiders, daar juist onder de arbeiders in de steenindustrie groote werkloosheid heersohte>, waardoor tal van gemeenten zwaar getroffen werden. E zijn n.l. ver scheidene gemeenten, welker bevolking vroeger grootendeels baar arbeid vond in de steen-industrie. In de laatste jaren was bier een einde aan gekomen, door dat de fabrieken niet of slechts op een deel van haar maximum-capaciteit werk ten. D'e betreffende gemeenten kwamen daardoor voor ondragelijke lasten te staan. Nu echter een groote opleving te oonstateeren valt, zullen velen weer op de steenfabrieken werk kunnen vinden, waardoor ook de gemeenten er in de toe komst financieel gunstiger voor zullen komen te staan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1