In gehoorzaamheid en trouw. ZATERDAG 17 APRIL 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 166 Samenwerking met sociaal-democraten. Buitenland. STERKER KUIKENS, IDEALE LEGSTERS BERTELS' opfokvoeder c.o. BERTELS' „kunstkorrel" Het gaat goed met de Rijksmiddelen. Belangrijkste Nieuws Onzuivere huid? Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het Kabinet-Colijn en inzonderheid de leider van dat Kabinet is nu vier jaar lang door matelooze critiek achter volgd. Het heeft met schier boven gewone mjensohelijke kracht gearbeid, om ons volk zoo goed mogelijk door dezen zor- gelijken tijd heen te helpen, maar dat heeft de criticasters niet verhinderd, om het met steenen te werpen en het met critiek te overladen. Van alle kanten kwam de tegenstand los. Wat dit betreft trokken de Gommis nisten en de Socialisten, de Christen democraten en de Staatk. Gereformeer den, de N. S. B.-ers i(in de Eerste Ka mer) en een deel van de R. Katholieken één lijn. Men had voor wat het Kabinet in het belang van land en volk deed niets an ders dan scherpe critiek en dan meestal nog afbrekende critiek. En zooals men weet, critiek is goed koop. En gemakkelijk. En nog voordee- lig ook soms, omdat het heel wat stem men kan opleveren. De vraag kan gedaan worden, waarom Dr 'Colijn en Mr de Wilde en anderen, dit voorbeeld niet hebben gevolgd, waar om zij1 ook niet in critiek op wat ande ren deden, hun kracht hebben gezocht. Zij hadden dan ook zoo nu en dan in de Kamer een felle rede kunnen houden en op de manier van Ds Kersten de regeering van principieels tekortkomin gen kunnen beschuldigen, om dan weer rustig naar huis te gaan ten anderen te laten zwoegen. Zij hadden, als anderen, de boeren en middenstanders ontevreden kunnen maken, de arbeiders tegen de regeering kunnen ophitsen en uit dank zouden ze dan nu misschien een groot aantal stemmen van ontevreden kiezers hebben gekregen. Het antwoord op vragen als deze heeft Minister Colijn reeds gegeven op Oude jaarsavond 1934 toen hiji o.m. schreef „Een staatkundige partij1, die er zich terecht op laat voorstaan een natio nale partij te zijn, omdat ze meent in groote mate te zijn vertegenwoor digster van ons volkskarakter, kan zich in moeilijke tijden niet ont trekken aan de taak het Vaderland te dienen, wanneer de roeping daartoe tot haar komt. Dan zou zij: dien geest die in haar leeft, dooden. En dan was het met haar ge daan. Gedaan ook hierom, wijl zij in ge hoorzaamheid en trouw zou zijn tekort geschoten. We bewegen ons niet op politiek ter rein, omdat het daar zoo aangenaam is We doen dat, omdat we daarin een roeping van Godswege zien; om dat Hü ons daar een taak opdroeg. Daarom is wijken voor de moeilijkheden ongeoorloofd, wijl ongehoorzaam- h e i d." Wie zóó de dingen ziet, zal zich zon der veel moeite over de voortdurende en afbrekende Critiek van welken kant die dan ook moge komen, heenzetten. Hij: zal rustig zijn weg gaan. Laten anderen dan critiseeren en af breken en door die afbraakpo gingen het streven van hen die bij een toestand van volslagen wanorde belang hebben, steu nen, hij: zal in trouw en gehoorzaamheid trachten het goede te zoeken voor land en volk. Dat is niet de gemakkelijkste weg. Maar het is wel de beste weg. In zijn te Utrecht gehouden Deputaten- rede heeft de heer J. Schouten ook de samenwerking met andere partijen ter sprake gebracht. Samenwerking in den algemeenen en positieven zin wel te onderscheiden van een tijdelijk samengaan voor een bepaald doel of uit nood, tusschen de z.g. linksche partijen en de Anti-revolu tionaire partij werd niet mogelijk geacht. Of zij met de andere partijen tot stand kan worden gebracht, moet worden af gewacht. „Wel kan nu reeds aldus de heer Schouten worden geconstateerd, en dit schijnt ons in geen enkel opzicht met goede parlementaire zeden en de volle erkenning van de gewichtige positie der Kroon in strijd, dat aan een parlemen taire samenwerking tusschen sociaal-de mocraten en anti-revolutionairen niemand in onzen kring denkt. De sociaal-democratie draagt een prin- cipiëel revolutionair karakter, ook na de wijzigingen, welke de partij in haar beginselprogram heeft aangebracht, en na de talrijke correcties, welke haar practisch optreden heeft ondergaan. Zij leeft uit de revolutionaire de mocratie. Dit blijkt ten overvloede nog weer uit het standpunt, dat door sociaal-democraten wordt ingenomen ten aanzien van het bezetten van fabrieken en werkplaatsen door stakende arbeiders, van de z.g. sit-down-stakingen. Zij staat een financiëel beleid voor, dat door ons kortweg wordt ver worpen als gevaarlijk en onverantwoor delijk. Zij huldigt inzake 's lands defen- s i e, ook na de laatst aangenomen reso lutie, een opvatting waarin wij voor de positieve defensievoorzieningen geen ver trouwen kunnen stellen. Zij streeft een economische staatsordening na, welke wij ver derfelijk achten, omdat zij gepaard gaat met de geleidelijke opheffing van den privaten eigendom op grond- en produc tiemiddelen, met het overbrengen van de maatschappij in de handen van den staat, en met de vestiging van de staats- almacht op economisch en sociaal ge bied, waar achter weer ligt de staats- oppermacht over het geheele land." In verband hiermede verdient de aan dacht wat de heer E. Boekman schreef in de „Sociaal-Democraat" van deze week: „Op afzweren of op prijsgeven van be ginselen door de S.D.A.P. behoeven onze tegenstanders niet te rekenen. Zij heb ben rekening met haar te houden zooals zij is. Binnen een regeering en buiten een regeering." Een uitspraak, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat. DE STRIJD IN SPANJE. Wapenstilstand bij Madrid. Voor het eerst in den Spaanschen bur geroorlog is gisteren een wapenstilstand gesloten; echter slechts van zeer plaatse- lijlken aard, in den El-Pardo-sector na melijk, bij Madrid. Een desbetreffend verzoek was door den nationalistischen bevelhebber ge- ,daan. De opperbevelhebber der regee- ringstroepen heeft er in toegestemd. Het dagenlange offensief der regee- ringstroepen heeft ouzettende verliezen aan dooden en gewonden geëisoht en de lucht rond Madrid is met lijkenlucht ver vuld. Doel van het verzoek der opstandelin gen was dan ook slechts, de mogelijkheid te scheppen, de talrijke lijken, die tus schen de beide linies liggen, te begraven. Gistermorgen konden de sanitaire diensten ongehinderd de dooden van het slagveld wegvoeren en begraven. Hevige strijd te Oviedo. De opstandelingen te Oviedo hebben een geweldigen aanval ondernomen op de stellingen der regeeringstroepen, die al maanden lang Oviedo belegeren. De strijld was zeer hevig. De eerste co lonne, die uit de loopgraven sprong, om den vijland te lijf te. gaan;, bestond uit Ma rokkanen en legionairen, en zóó verras send en verwoed was hun aanval, dat de voorste linies van den tegenstander in enkele minuten volkomen was ontruimd. In de tweede en derde linies van de Asturiërs stuitten de aanvallers echter op verbitterden tegenstand der regee ringstroepen, en het duurde uren lang voor zij!, na een gevecht met handgrana ten en bajonetten, ook hier vasten voet konden krijgen. VAN ZEELAND NAAR AMERIKA. In den loop van Juni zal de Belgische minister-president Van Zeeland een be zoek brengen aan de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, teneinde aan de uni versiteit van Princetown te promoveeren tot doctor honoris causa. President Roosevelt heeft van Zeeland uitgenoodigd, tijdens zijn verblijf aan de Vereenigde Staten van N.-Amerika in het i Witte Huis zijn intrek te nemen. In kringen van economische deskun digen heeft de uitnoodiging van Roose velt aan van Zeeland groot opzien gewekt. Men meent, dat zij in verband staat met de door Frankrijk en Engeland aan den Belgischen minister-president ver leende opdracht, voorbereidingen te tref fen voor een nieuwe economische wereld conferentie. Er wordt op gewezen, dat deze uitnoo diging alleen is gedaan, om de moge lijkheid te scheppen, dat beide staats lieden over de met de voorbereiding van een nieuwe economische wereldconferen tie in verband staande problemen kun nen beraadslagen. Op de Belgische ambassade en het Witte Huis weigert men te verklaren, of van Zeeland met zijn komst naar Ame rika nog andere doelstellingen beoogt. volledig voeder voor kippen-, kal koenen- en eendenkuikens van 2-30 dagen oud, gevolgd door de voeding met uitsluitend) Alle foutief voederen wordt hierdoor opgeheven. Eenvoudiger, voordeeli- ger en betere voeding! Betere be vruchting; lagere productiekosten van het ei. Indien niet ter plaatse verkrijgbaar, geschiedt de levering door de fabriek ongefrankeerd onder rembours of na bestelling per postwissel. B KG 10 KG 50 KG Bertals' Opfokvooler C.O. f. 1.05 1.80 7.45 Beitels' Kunstkorrel B (vastzittende kippen) f.0.90 1.50 5.75 Ratio Superstandaard Kunstkorrel (losloopende kippen) f. 5.20 N. DCDTPI C' oliefabrieken a'dam v. DtKltLj afd. kunstkorrel A DAN GOERING NAAR ITALIë. Mussolini voorloopig niet naar Hitier. Goering zal waarschijnlijk Woensdag a.s. te Rome arriveeren. Omtrent deze reis verklaart men te Berlijn, dat deze reis van particulieren aard is. Mevrouw Goering zal n.l. zeer binnen kort uit Berlijn vertrekken, om eenige weken te Napels te gaan kuren en daar zou Goering zich bij haar voegen. Het lijkt echter waarschijnlijk, dat Goe ring van zijn verblijf in Italië gebruik zal maken om den duce een bezoek te brengen en met hem van gedachten te Wisselen. De geruchten, dat Mussolini voor nemens is, na de besprekingen, die hij de volgende week te Venetië met den Oostenrijkschen bondskanselier Schusch- nigg zal hebben, zich naar Duitschland te begeven, om een onderhoud met Hitier te hebben, worden in officiëele kringen te Rome ongegrond verklaard. Mussolini heeft geen plan om Italië in de naaste toekomst te verlaten. FORD ERKENT VOOR HET EERST EEN VAKBOND. De plaatselijke afdeeling van den bond van arbeiders in de automobiel-industrie deelt mede, dat de Fordmaatschappij voor het eerst de vakvereenigingen heeft er kend. De directie van de Fordfabrieken in Ca- lifornië heeft een overeenkomst met den bond geparafeerd, waarin de bond wordt erkend als het orgaan, waarmede collec tieve onderhandelingen zullen worden ge voerd. NAZI-LEIDER VERMOORD IN ARGENTINIË. Hevige verontwaardiging in Duitschland. De blokleider Riedel van de buitenland- sche organisatie der Duitsohe nationaal- socialisten is te Buenos Aires zóó ernstig gewond, dat hij inmiddels overleden is. Kort geleden had Riedel uit communis tische kringen een dreigbrief ontvangen. Omtrent den dood van den D'uitsc'her Riedel meldt Havas, dat deze in het dorp Ballester, in de provincie Buenos Aires, een twistgesprek heeft gehad met andere Duitsohe nationaal-socialisten, die hem verweten, aan de partij behoorende gel den te hebben verduisterd. Riedel trok zijn revolver, maar een an der was hem voor en schoot hem neer. De politie is zeer gereserveerd, maar volgens de inlichtingen, die Verkregen konden worden, betreft het hier geen communistischen aanslag. Een nader bericht meldt, dat het poli tierapport betreffende den moord op Rie del aangeeft, dat hij werd aangevallen Opbrengst in Maart ruim f 4 millioen meer dan het vorige jaar. Het begint met de Rijksmiddelen beter te gaan. De opbrengst van de kohierbelastingen bedroeg op ultimo Maart j.l. f41.082.773 tegen f40.245.349 op ultimo Maart van het vorige jaar. Van de „overige middelen" was de op brengst over Maart van dit jaar f 35.495.021 (een twaalfde der raming f31.143.750) tegen f31.103.224 over Maart van het vorige jaar. Hiertoe beeft in niet geringe mate de Otoget-belasting bijgedragen. In Fe bruari ging het reeds beter, thans gaat het best met deze belasting. De opbrengst over Maart bedroeg f 7.222.418 (de ra ming over een maand is f 5.208.333). De opbrengst over de eerste drie maanden van dit jaar bedraagt f 16.949.701, zoodat thans de raming reeds overschreden is met f 1.324.702, ondanks het feit dat de raming van deze belasting over 1937 ver hoogd is. Dat de handel levendiger wordt, wordt door deze cijfers wel bewezenl Het verschil tusschen de opbrengst van de „Overige Middelen" in bet loopende en in het vorige jaar bedraagt na de eer ste drie maanden van 1937 niet minder dan f 12.902.985, een respectabel bedrag, dat wel ten duidelijkste bewijst, dat er, om) met dr Colijn te spreken, „werking in de lucht is". door twee individuen. Tijdens een worste ling werd hij in den buik gewond 'door een revolverschot. Hij is terstond naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij is over leden. Natuurrampen in Japan. Door een zwaren storm zijn Sachalin en 't eiland Hokkaido geteisterd. Onge veer 1000 huizen zijn van hun daken be roofd. Door het smelten der sneeuw zijn in- tusschen de rivieren gezwollen, hetgeen den toestand nog dreigender maakt. Tal rijke woningen staan reeds onder water. Tot nu toe vallen er twee dooden te betreuren, doch men gelooft, dat dit aan tal nog aanzienlijk zal stijgen. Velen werden vermist. Spoor-, telegraaf- en telefoonverbindin gen zijn verbroken. De vulkaan nabij Karoeizawa is met ontzaglijk gerommel tot uitbarsting ge komen. De uitbarsting duurde twintig minuten achtereen en was de hevigste sedert drie jaren. Geweldige rookzuilen en vlammen sloe gen uit den krakter, die tevens lava uit braakte. Maatregelen tot bevordering van groote gezinnen in Italië. D'e Italiaansc'he ministerraad heeft ver schillende maatregelen genomen, die ten doel hebben den bevolkingsaanwas gun stig te beïnvloeden. Zoo werd o.a. besloten, dat de staat den faseistischen bond van kinderrijke gezinnen jaarlijks met een bedrag van 500.000 lire zal steunen. Aan jonggehuw den beneden den leeftijd van 26 jaar zul len huwelijksleeningen van 1000 tot 3000 lire worden verstrekt. Met de terugbeta ling moet 12 maanden na het huwelijk een aanvang worden gemaakt, doch in dien in dien tusschentijd een kind wordt geboren, wordt den ouders 10 pet. van het bedrag kwijtgescholden en achtereen volgens bij de geboorte van de volgend© kinderen nog eens 20, 30 en 40 pet. Verder worden de belastingen voor de hoofden van kinderrijke gezinnen vermin derd. Korte Berichten. De politie te Boedapest heeft een van Moskou uit geleide propaganda-orga- nisatie ontdekt. Twaalf communistische leiders werden gearresteerd. Tegen 45 personen is een strafvervolging wegens communistische activiteit ingesteld. 1 Gistermiddag heeft zich op het sta tion te Brest een ernstig ongeluk voor gedaan. Men is hier n.l. bezig met het afbreken van oude gebouwen en op een gegeven oogenblik stortte een muur in, waardoor een aantal wachtende reizigers getroffen werden. Vijf personen werden onder de puinen bedolven, één hunner werd gedood. TEGEN DEN BEWAPENINGSWEDLOOP. Pact van zes neutrale mogendheden, waaronder Nederland, tot publicatie der bewapenins-uitgaven. Met het doel den grooten mogendheden die momenteel een koortsachtigen bewa peningswedloop houden, een voorbeeld te stellen, heeft een bloc van zes kleine neu trale EuropeesChe mogendheden onder- Binnenland. Gunstige opbrengst der rijksmiddelen. Ernstige brand te Leeuwarden. Rede van Dr Colijn voor de Kamer van Koophandel te Rotterdam. De belasting op bet motorverkeer. Buitenland. Gunstig verloop der suikerbesprekingen te Londen. Van Zeeland naar Amerika. Goering naar Rome, Mussolini niet naar Hitier. Steun aan groote gezinnen in Italië. Vetwormpjes, pukkels en uitslag verdwijnen en de huid wordt jeugdig-frisch, gezond en fluweelzacht door de huidzuiverende, huid- genezende en huidvoedende kracht van Purol. Gebruik voor gelaatsverzorging witte PuroL Deze is na inwrijving onzichtbaar op de huid, daarom zeer geschikt voor gebruik overdag. In doozen van 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. handelingen gevoerd over een verdrag, krachtens hetwelk zij haar uitgaven voor bewapening zullen publiceeren. Wanneer het bureau der ontwapenings conferentie op 6 Mei a.s. te Genève bij eenkomt, zal de Zweedsche minister van buitenlandsche zaken, Sandler, naar ver wacht wordt, inededeelen, dat België, De nemarken, Finland, Nederland, Noorwegen en Zweden een hieuw pact gestoten 'hebben, waarbij iedere staat-on- derteekenaar zich verplicht, den anderen vijf gedetailleerde inlichtingen te geven betreffende de begrootingsuitgaven voor de bewapening te land, ter zee en in de en het vervoer van wapens. Bovendien voorziet het pact in de in stelling van een speciale gemeenschap pelijke commissie, welke vermoedelijk voeling zal houden met de ontwapenings- afdeeling van den volkenbond, welke als een soort „clearinghouse'' zal dienen voor de uitwisseling van bewapeningsinlich tingen tusschen de zes staten. Het verdrag zal gedurende een bepaald aantal jaren van kracht blijven en er wordt uitdrukkelijk in verklaard, dat an dere mogendheden er zich bij kunnen aansluiten, welke stilzwijgende uitnoodi ging in diplomatieke kringen alhier wordt beschouwd als een poging, om de geheele machinerie der bewapeningsbeperking door een „achterdeur" in beweging te brengen. Terwijl de motieven van de zes mo gendheden te Londen zeer gunstig beoor deeld worden, acht men het echter tege lijkertijd zeer onwaarschijnlijk, dat an dere staten zich thans bij het pact zullen aansluiten, of dat het zal leiden tot eeni ge ernstig© poging tot hervatting van de onderhandelingen tot beperking der be wapening. PRINSES JULIANA BEZICHTIGT SOEST EN SOESTDIJK. H.K.H. Prinses Juliana heeft gister middag omstreeks drie uur, vergezeld van haar hofdame, Jonkvrouwe A. M. de Brauw, wederom een bezoek gebracht aan Soest en Soestdijk, teneinde de versierin gen, welke voor de intocht van het Prin selijk paar werden aangebracht, rustig te kunnen bezichtigen. Zoodra de looper voor het Paleis werd uitgelegd, bleven ve len voor het bek staan; toen H.K.H. uit reed werd Zij luide toegejuicht. Onopgemerkt reed H.K.H. de versierde straten van Soest door, In langzaam tem po werd de gemeente Soest doorkruist, waarna de Prinses omstreeks vijf uur ten Paleize terugkeerde, waar Zij met luide toejuichingen van de inmiddels aange groeide, wachtende menigte werd begroet. DE BELASTING OP HET MOTOR- VERKEER. In de naaste toekomst geen verlichting te verwachten. D'e heer H. J. Peppink, hoofdredacteur van de „Auto-kampioen", heeft een on derhoud gehad met den minister van Wa terstaat over verkeerszaken. Blijkens zijn relaas in genoemd orgaan zeide jhr ir O. G. !A!. van Lidth de Jeude over de te groote belasting op het motorverkeer het volgende: ,Elr zijn allerlei teekenen, die inderdaad op overbelasting wijzen, doch wij moeten afwachten, of de commissie, die zich of ficieel heeft beziggehouden met het pro bleem in welke verhouding de belastingen staan tot de uitgaven, die het motorver keer noodzakelijk maakt, tot een soortge lijke conclusie komt in het rapport, dat zeer binnenkort aan den Minister wordt overhandigd." „De vragen, welke belastingen zouden verlaagd moeten worden, hoe dit dient te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1