WERKZAME NIEREN EERSTE BLAD VRIJDAG 16 APRIL 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 165 Geen koersverandering. Buitenland. M. Polderman Binnenland De N. S. B. nationaal? ZORG VOOR Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg; Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. „Naarmate de verkiezingen naderen zegt „Het Volk" i schijnt bij een deel onzer tegenstanders een toenemende ge neigdheid te bestaan om te speuren naar nieuwe agitatie-middelen tegen de S. D. A. P. en tegen de moderne arbeidersbe weging in het .algemeen1 Wij weten niet, of wat hier gezegd wordt, juist is. Van de Antirevolutionaire partij geldt het in elk geval niet. Hier is veeleer een speuren of de kentering, die bij de S. D. A. P. in sommige opzichten viel waar te nemen van blijvende beteeke- ns zal zijn en of, wat nu leen meer oppor tunistische .zwenking schijnt te zijn door een principieele ommekeer zal worden ge volgd. Moedgevend is wat dit betreft een ver klaring van het bestuur van het N. V. V. waarin de bezetting van fabrieken en werkplaatsen als onwettig wordt afge keurd en waarin bet verklaart, dat bet zicih in tegenstelling met wat de voor zitter van den ronden Typografenbond be toogde tegen bet toepassen van derge lijke strijdmethoden ernstig moet verzet ten. Jammer genoeg gaat hieraan vooraf de volgende uitspraak: „De rel, in 1938 op gezet in verband met „De Zeven Provinciën" bood destijds een welkome gelegenheid, te pogen onze beweging in een uitzonderingspositie te plaatsen. Wel blLek al spoedig en vooral later voor een ieder, die eenige objectivi teit wilde betrachten, dat alle beschuldi gingen aan ons adres geuit onjuist wa- li ren Nu herinnert men zich wat er gebeurd is in 1933. Hoe de muiterij op de vloot door een der roode senatoren openlijk werd toegejuicht. Hoe „Het Volk" in die dagen opgewon den artikelen bevatte onder opschriften als: „Machthebbers met blindheid gesla gen", „S oh andstuk volbracht", „Bloedig geweld overwon", „Belust op geweld" enz. Hoe, daarop komt het toch neer, de S. D. A. P. in die dagen al les in het werk stelde om 'het gezag te ondermijnen en de muiters in bescher ming te nemen. Eh inplaats dat men nu daarover zijn leedwezen betuigt en bet verkeerde, het landsgevaarlijke van die toen aangenomen houding erkent, spreekt men nu van „een rel in 1933 op touiw gezet". Bij het speuren naar verschijnselen die wijzen op een radicale koersverandering bij de S. D'. A. P. kan dit niet anders dan teleurstelling wekken.. DE STRIJD IN SPANJE. Slecht weer in het geheele land. De verdedigingsraad van Madrid deel de gisteren mede, dat alle tegenaanval len van de rechtschen, welke ten doel hadden de universiteitsstad te ontlasten, zijn afgeslagen. Volgens berichten uit Saragossa heb ben de troepen van Franco gisteren in den sector vain Huesca, o.a. te Santa Quiteria, een zuiveringsactie uitgevoerd. Zij hebben meer dan 3000 miliciens ver dreven, die tot achter hun linies hadden weten door te dringen om den weg naar Huesca af te snijden. Zij vonden 200 lij ken en maakten een gelijk aantal gevan genen, terwijl hun een belangrijke hoe veelheid oorlogsmateriaal in handen viel. Om half twee heeft radio-Sevilla mede gedeeld, dat in het Noorden en het Zui den regen en sneeuw zijn gaan vallen, waardoor de krijgsverrichtingen zijn stop gezet. Men schat de sterkte der regeerings- troepen op ongeveer 100.000 man. De ef fectieven der rechtschen blijven thans beneden dit cijfer, doch in aanmerking dient te worden genomen, dat Franco slechts vijf lichtingen onder de wapenen heeft geroepen, die thans nog in de op leidingsperiode verkeeren. Wanneer de strijd om Bilbao is afge- loopen, zal het rechtsche opperbevel de helft van de aan het Noordelijk front strijdende troepen beschikbaar hebben om hen naar een ander punt van het front te verplaatsen. Controle Maandag in werking. De subcommissie van de non-interven- tiecommissie heeft besloten, dat de con trole aan de Spaansche land- en zeegren- zen gelijktijdig op 19 April in werking zal treden. Blijkens een nader bericht zal de in werkingtreding van de controle geschie- Electrotechnicus Goes Koeling Tadema-Servel den in den nacht van Maandag op Dins dag te middernacht. DE SUIKERCONFERENTIE TE LONDEN. Moeilijker verloop der besprekingen. De besprekingen op de Intem. Suiker conferentie zijn thans moeilijker gewor den, omdat de door de meeste delegaties ingediende eischen verre overtreffen de opname capaciteit van de vrije wereld markt. Verschillende afgevaardigden geven voortdurend weer uiting aan hun ver langen tot overeenstemming te geraken. Toch schijnt het bij sommige delegaties, vooral bij de overzeesche, eenige ontstem ming te hebben gewekt, dat enkele Euro- peesche producenten de met suikerbieten beplante oppervlakte willen uitbreiden of dit reeds gedaan hebben, waardoor de export-capaciteit toeneemt. Gisteren zijn ook de deskundigen bij eengekomen, die tot taak hebben den tekst en formuleering van de voorstellen op te stellen en tevens de samenstelling voor te bereiden van een permanent lichaam, dat de controle op een inter nationale conventie moet verrichten. Dit comité koos tot voorzitter den secretaris van het vroegere Intern. Suiker-Comité Bauduin, die de leider van de Belgische delegatie is. NU STAKINGEN IN CANADA. Thans schijnt in Canada een ware sta kingsgolf ontketend te worden. Behalve de stakingen in de Canadee- sche fabrieken der General Motors te Os- ha wa is een staking uitg'ebroken in de kleedingindustrie voor dames. In Montreal Toronto1, Winnipeg en Van couver zijn 5000 leden van de internatio nale unie van arbeiders in de kleeding industrie in staking gegaan. Later leg'den 500 coupeurs te Montreal en 5000 arbeiders in de kunstzijde-indus trie het werk neer. D'e geheele kunstzijde- en kleedingin dustrie is door deze staking volkomen stilgelegd. De vier groote stakingen, welke sedert Januari in de automobiel-industrie heb ben plaats gehad, hebben werkgevers, ar beiders en handelaars naar schatting 477 millioen dollars verlies berokkend, waar van 45.700.000 dollar alleen reeds aan loonderving. 's WERELDS LUCHTVLOTEN IN CIJFERS. Het jaarboek van de handelskamer voor luchtvaart te New-York bevat de volgen de cijfers omtrent het aantal militaire vliegtuigen, waarover de verschillende mogendheden beschikken: Eingeland 4000, Frankiijk 3600, Sovjet-Rusland 3400, Ita lië 3200, Duitschland 3000, de Vereenigde Staten 2200 en Japan 2000. Verleden jaar kwam Duitschland nog op de zevende plaats, doch het heeft in- tusschen de Vereenigde Staten en Japan overvleugeld. HONGERSNOOD DREIGT IN MAROKKO. Als gevolg van een opeenvolging van slechte oogsten en van een periode van droogte wordt een millioen inboorlingen in Marokko met hongersnood bedreigd De inboorlingen trekken barrevoets door de noodlijdende gebieden, onder het zin gen van „Allah zendt ons regen". De Fransche regeering heeft stappen gedaan om den nood te lenigen, en groote voorraden levensmiddelen gezonden om onder de bevolking te verdeelen. MUSSOLINI NAAR DUITSCHLAND? In bevoegde kringen wordt het bericht van een aanstaande ontmoeting tusschen Hitler 'en Mussolini nog steeds niet be vestigd; die ontmoeting wordt echter waarschijnlijk geacht. Men verklaart, dat het niet dan natuurlijk zou zijn, dat de Duce het bezoek 'beantwoordde, dat de Führer hem in 1934 te Venetië heeft gebracht. Men voegt er zelfs aan toe. dat deze ontmoeting in het kader zou passen van de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Italië en Duitschland. De geruchten omtrent een reis naar Italië van bekende Duitsche persoonlijk heden, zooals Von Neurath, Göbbels en Göring, worden niet tegengesproken. Het wordt mogelijk geacht, dat Mus solini zich na zijn besprekingen met Schusohnigg te Venetië op 22 en 23 April naar Duitschland zal begeven. SCHACHT'S BEZOEK AAN BRUSSEL. Gering resultaat. De indruk van de besprekingen van Schacht te Brussel is dat zij voorname lijk een inlichtend karakter droegen. Het schijnt dat het plan van een koo- pen van grondstoffen door Duitschland, waarbij de haven van Antwerpen belang zou hebben, gestuit is op financiëele be zwaren waarop reeds bij het begin der besprekingen was gewezen. Eenerzijds kon men moeilijk toestémmen in een eventueele verzoek om credieten op lan gen termijn, anderzijds stelt België er g'een prijs op op zijn markt nieuwe hoe veelheden Duitsche fabrikaten toe te laten. Zoo er onder deze omstandigheden vorderingen te boeken waren, kan dit al leen geweest zijn ten aanzien van detail punten van de economische betrekkingen der twee landen. Geweldige brand in Bessarabië. Aan de sovjet-Russische grens bij Tighina in Bessarabië is door tot nog toe niet bekende oorzaak een geweldige brand uitgebroken, waardoor in enkele uren tweehonderd boerderijen in asch werden gelegd. D'e bevolking beeft bet dorp in paniek verlaten. Duizend personen zijn dakloos geworden. Korte Berichten. ii De Parijsohe kamer van koophandel beeft gisteren een dringend beroep ge daan op de regeering, de veertig-urige werkweek op zoodanige wijze te verande ren, dat zij den Parijschen middenstand niet uitsluitend ten nadeele is. Tot dusver heeft deze maatregel voor den middenstand niets anders beteekend dan een vermindering van den omzet. PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD TE SOEST. Feestelijke ontvangst. De burgemeester onwel geworden. Op echt feestelijke wijze zijn gisteren Prinses Juliana en Prins Bernhard te Soest verwelkomd. Duizenden en duizenden stonden langs de wegen geschaard. Het gejuich was niet van de lucht. D'oor de schoolkinderen werd een zang'bulde gebracht waarbij de stafmuziek der Amersfoortsche huzaren medewerking verleende. Met een stralend vuurwerk werd ook hier de feestdag be sloten. Tijdens het oponthoud van de Prinse lijke stoet voor het gemeentehuis te Soest, is de burgemeester, mr G. D'eketh, ter stond na het uitspreken van zijn wel komstrede, onwel geworden. D'oor leden van bet gemeentebestuur werd de burge meester ondersteund en naar het bordes van het raadhuis gebracht, waar hij op een stoel plaats nam. Zijn toestand was evenwel van dien aard, dat hij' de rijtoer niet kon meemaken. D'e burgemeester is per ziekenauto naar zijn woning ver voerd. Een aanwezige dokter 'oordeelde den toestand niet ongevaarlijk, doch er was to'ch geen reden het feest geen doorgang te doen vinden. PRINSELIJK PAAR NAAR RECKENWALDE. Bezoek aan de moeder van Prins Bernhard. Gemeld wordt, dat het Prinselijk paar voornemens is Zaterdag a.s. naar Recken- walde te vertrekken ten einde een bezoek van eenige dagen te brengen aan de moe der van Prins Bernhard, wier gezond heid nog steeds te wenschen overlaat. „JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK." Reeds 30.000 gulden binnen. De Centrale voor Werkloozenzorg deelt mede, dat de afwikkeling van de gehou den derde collecte thans in vollen gang is. Van verschillende plaatselijke comité's is reeds bericht omtrent de opbrengst der inzameling ingekomen. Thans kan reeds met dank worden ge constateerd, dat bij' 104 van de 478 plaatselijke comité's een bedrag van f 27303.12 is ingekomen. Het bedrag der rechtstreeks aan de Centrale gezonden giften nadert de f3000. KAMP TE LAREN KRIJGT EEN PERMANENTE BEZETTING. Batterij luchtafweergeschut wordt er gelegerd. Naar 'het Hdbl. vernam, bestaat bij' het departement van Defensie het voornemen de legerplaats bij' Laren permanent te doen betrekken door een batterij lucht afweergeschut, ter sterkte van 140 man. Deze is thans voor het grootste deel te Utrecht gelegerd, een ander deel te Zeist. Hier bestaat evenwel niet voldoende ge legenheid voor de opleiding van het' per- D'e N. S. B. is n i e t nationaal, schrijft een inzender in de „N. R. Crt.". Korten tijd geleden had ik het genoe gen om even een kijkje te nemen in een Rotterdamsoh kringhuis van de N. S. B. Opmerkelijk is het, hoe daar in de M- derskamer met de nationaliteit den spot w'ordt gedreven. De grootste foto die daar aan -den muur hangt is van Mussolini; dan volgt een tweede foto, iets kleiner, van Hitier. Daarna komt, heel beschei den, in iets kleine afmeting „him self", de heer Mussert, waarnaast, weliswaar van dezelfde afmeting, als de laatste, een foto van ons geliefd Vorstenhuis. Ik weet wel, dat -de grootte van een foto niet beslissend is, maar het is toch zeer opmerkelijk wat of deze lieden on der nationaal verstaan. soneel, welke in de legerplaats bij Laren wel aanwezig is. Er zijn in voldoende mate gebouwen voor logies enz. en het onder dak bren gen van de vier stuks afweergeschut dat van de allermodernste constructie is beschikbaar, zoodat verdere aanbouw niet noodig is. Het ligt in de bedoeling van bet depar tement het kamp op 1 Januari 1938 te doen betrekken. DISTRIBUTIE VAN GEROOKTE ZEE- VISCH. De Minister van Sociale Zaken 'heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat naast de verstrekking van versohe zee- visch aan werkloozen en armlastigen een proef zal worden genomen met de distri butie van gerookte zeevisch. Evenals zulks het geval is bij de eerst genoemde distributie, draagt ook de ver- stiekking van gerookte zeevisch een fa cultatief karakter. Ook deze is n.l. afhan kelijk van den aanvoer en het prijsniveau aan den afslag, zoodat niet kan worden gegarandeerd o-f en voor welk kwantum in eenige week levering op de ingediende aanvragen zal kunnen plaats vinden. D'e minimum aan te vragen hoeveelheid be draagt echter voor gerookte visch 10 kg. per week. Voorloopig komen voor distbriutie in aanmerking de navolgende soorten, welke tegen de daarachter vermelde prijzen aan de daarvoor in aanmerking komende per sonen behoo-ren te worden verkocht. Ge rookte haring 16 cent per kg. (inkoop), 18 ets. per kg. (verk.); gerookte wijting, resp. 21 en 23 ets.; gerookte poon resp. 23 en 25 ets. UITBREIDING RECHTERLIJKE MACHT. Het ligt in 'het voornemen der regee ring over te gaan tot uitbreiding: met een substituut-griffier van de ar rondissementsrechtbanken te Rotterdam, Utrecht, Maastricht, Breda, Haarlem, Arnhem en Groningen; met een ambtenaar van bet Openbaar Ministerie van de parketten bij kantonge rechten op de standplaatsen te 's Graven- hage Rotterdam, Maastricht en Utrecht. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 14 April is aan B. E. A. Verkuyl, op zijn verzoek, met in gang van 15 April, eervol ontslag ver leend als burgemeester van de gemeente Boxmeer. Betalingsverkeer met Duitschland. D'e minister van Buitenlandsche Zak ken heeft aan de Tweede Kamer overge legd den Nederlandschen en den Dhit- sehen tekst van een verdrag tusschen het Koninkrijk der Nederlanden en Duitsch land tot regeling van bet betalingsverkeer op 23 December te 'sGravenhage onder- teekend, benevens den tekst van een no tawisseling, eveneens gedateerd op 23 De cember 1936, nopens de voorloopig© in werkingtreding van genoemd verdrag. ORGANISATIE VAN BOEREN EN TUINDERS. III. Een vorige maal schreven wij reeds, dat wij even stil zouden staan bij' de „Agrarische Pers". Voor een organisatie is het van groot belang de beschikking te hebben over een eigen orgaan. Zoo verschijnt „De Katho lieke Boeren en Tuindersstand" van den R.'K. Bond, het Algemeen Nedèrl. Land bouwblad van het Landbouw 'Comité, en „Ons Platteland" als orgaan van den C. B. T. B. Bij' de Katholieke organisatie verschijnen nog „kringbladen" en bij het Landb. Comité organen van de Prov. Maatschappijen; ook bij de C. B. T. B. wordt behoefte gevoeld aan een provin ciaal blad, hetwelk naast het hoofdblad, meer speciaal streekbelangen kan bezien. Dat ook Landb. en Maatsch. een eigen orgaan ging verzorgen, is te begrijpen. Evenwel werd de zaak breeder opgezet dan bij andere organisaties. MIEMAND verdraagt verstopping der Inge- 1 wanden, maar traag functlonneerende nieren, die ernstige gevolgen kunnen hebben, worden dikwijls verwaarloosd. Rugpijn, ver stoorde slaap, duizeligheid, rheumatiek, Ischias of spit zijn de er vaak uit voortkomende gevol gen. Deze verschijnselen waarschuwen u, dat de werking der nieren verstoord raakt. Houd derhalve uw nieren In goeden staat door een dluretlsoh middel. Stel uw gezondheid niet In de waagschaal, maar laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nieuwe kracht en vitaliteit geven. Foster's Pillen bevatten geen gevaar lijke bestanddeelen en hebben In Holland ruim SO Jaren ongeëvenaard suooes behaald. Binnenland. Maatregelen tegen gebruik van straten en wegen voor verkiezingspropaganda. Het Prinselijk Paar naar Reckenwalde. Zorg voor jeugdige onderwijzers. Distributie van gerookte zeevisch. Buitenland. De strijd in Spanje. Maandag begint de internationale controle. Mussolini naar Duitschland? Schachts bezoek aan Brussel. Dreigende hongersnood in Marokko. Met door aandeelen bijeen gebracht ka pitaal werd te Meppel gesticht de N.V. Agrarische pers. Doel van deze Agra rische Pers: „Wij' moeten van ons week blad een dagblad maken, dat als ons nieuwsblad alle andere bladen zal ver vangen, kortom ons lijfblad zal worden." Met 'dit doel voor oogen blijkt ons dat wij in L. en M. meer te zien hebben dan in de een of andere organisatie van vak- genooten. Het stichten toch van een eigen drukkerij gaat wel wat buiten de taak van een landbouworganisatie om; voeg hier nog bij de verkoop van merk-artike- len, waarbij de middenstanders ook ge bruikt worden in dienst van de bewe ging, en het wordt duidelijk dat hier een beweging onze aandacht vraagt, welke alle andere takken van volkswelvaart wil vernietigen ten koste van het eigen groepsbelang. Zeer juist is de uitspraak in het no. van L. en M. van 6 Fe'br. 1936, waar verklaard wordt, dat L. en M. een gelijke rol moet spelen als de 'S.D.A.P. in de arbeiderswereld. Met dit onderscheid, dat L. en M. geen politieke partij is. Maakt dit haar invloed aan den eenen kant misschien zwakker, dit nadeel wordt meer dan opgeheven door het feit, dat thans leden van alle politieke partijen als lid kunnen toetreden. Met het doel de politieke scholing te ont vangen die noodig is om meer invloed te oefenen in hun partij." De resultaten van genoemde politieke scholing wachten wij' even af I Voldoende duidelijk is ons thans reeds dat L. en M. is een z.g. neutrale organi satie, waarin geen gelegenheid bestaat voor het belijden van Christelijke begin selen; immers 'de Christelijke pers moet vervangen worden door het eigen lijf blad. Misschien onbewust wordt hier toch 'de waarde van de Christelijke pers recht geschat, want men gevoelt: zoolang de Christelijke pers haar invloed ten platte- lande handhaaft, zoolang zal het Chris telijk volksdeel zich niet laten leiden in een richting welke in strijd is met de be ginselen. Nu de verkiezingen steeds nader ko men, wordt ook op het platteland met verschillende leuzen getracht invloed te verkrijgen. De S. D. A. P. komt met haar plan van den Arbeid; volgens Ir Vos, mag men van dit plan f 51 millioen voordeel voor de landbouwende bevolking ver wachten. Eén oogenblik verondersteld dat de uit voering van het Plan van den Arbeid mogelijk is, ook aangenomen, dat de be rekening zuiver gesteld is, dan nog is niet noodig een voorstelling alsof deze 51 millioen een radicale omwenteling te weeg zou brengen in het plattelands leven. Is het wonder, dat ironische op merkingen betreffende dit „Plan" niet achterwege blijven. Ook de bond L. en M. keert zich fel tegen dit plan en tegen de 6. D. A. P. in zijn geheel. L. en M. geeft bij monde van dhr De Ruijter te Assen een andere berekening van het Plan van den Arbeid. Enhet wordt een strop van f 59 miljoen voor de landbouwende bevolking,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1