TJOKl&T CHOCOLADE UW SLAAP Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws Telegrammen. Finantiëele Berichten Rechtszaken TJOKLAT CHOCOLADE Mijnhardt's Zenuwtabletten. geaoht tot i opgelost, er-griffier tot ein- ergoeding iOO. Alzoo tijdelijke 3500. ■entende 4 voor bij- ifkoop on- enBors- n de pro- rst de op- Aangezien iet onder- t medege- onderzoek sal worden der 4 pet. de grond- tot 1941- ïstemming ooging of lgens een ar bet te tot. Mede- >st betaald kort f 8200 ide infor- izen. Zijns r den pol- toezicht. ►gelijk was im dieper at vlugger De voor- gewenscht verande- Woensdag- ltallig. De den ge in vasten pensioens- f780. Dit 3 at. in van de te houden 29 en 30 het dorps- of hierbij met den een tent, ken wor- eid wordt mede, dat aald wordt ningin. Het en tent op stem te- lomen. komen om te doen ïieromtrent met 6 te- O.L. school aar toe te >or aan te oonmaken ia had de Hage ala Burgerlijk rl. Annbe- ntvangsten en f487.59 nieuw re- gaderingen irzitter een nhoudende den ver sloten zul- 4 tegen 3 kker en St. ïte-secreta- een nieu- sr van het rijf. Idem rateur van den me- zekerheids- ir van het gesteld op Bchoolgeld- tter mede, ijk achtten stalen. Dhr mede ver- og en wat Den, dat de o hopeloos nming zijn e, P. Dec iders. Voor de Regt de vast- p de open- tarie werd alle dagen dagen van 14.30. t a d. Dins- vergaderde van den ng tot be- jenverkeer, regelen te ;omen, dat md gevaar badgasten Wl. gesteld ig werd op om te be- s verboden toe te la den onder- ijn bij de deze per- ar aan de t EN HOE DEZE VERDER GEFABRICEERD WORDT. M KNIPT DEZE ADVERTENTIE UIT EN BEWAART ZE Potoi e*n ondere mocMnexoai k> ooze fabriek Nodal de cocoo gebrand en van doppen en verdere onreinheden ontdaan b, wordt deze gemaleo tujjchen zware, plotte molensteenen (zie Aj waardoor de itukjei cocoa, dank zij het hooge cacaoboter-gehalte (circa 50°A> der cacaoboon bestoat uit cacao boter) in een donkerbruine, dun vloeibare stroop veronderen. De inmiddels tot poedersuiker gemalen INDISCHE BIETSUIKER wordt in de meng machines B. (melangeurs) tezomen met de gemalen cacao intensief gemengd. Dit is het begin van de chocolade. Ondanks het feit, dat de cocao en de suiker zeer fijn gemalen zijn, b dit chocolade-mengsel nog voel te grol van korrel voor de consumptie. In de 6 walsmochines C wordt nu dit chocolademengsel eerst „voorgewabt", daarna opnieuw in de mengmachines goed dooreengemengd, om vervolgens op de ZEER ZWARE, HYPERMODERNE WALSMACHINES - die, welke wij de eerste maal publiceerden een of meerdere malen overgewabt te worden, tot een ALLERUITERSTE FUNHEIDSGRAAD verkregen is. Zulk een langdurig en kostbaar malingsprocet wordt alleen toegepast voor de allerbeste chocolade, gelijk de van de NOLLANDSCH ZWITSERSCHE CHOCOLADEFABRIEK Ik OOK ZIJ HEEFT WAARDE VOLGENDE WEEK EEN VERDERE WANDELING DOOR ONS BEDRIJK. caféhouders schriftelijk worden opge geven, gaf aanleiding tot discussie. De heer Gabriëlse vroeg of er tot dit voorstel aanleiding is geweest. Hij acht het beter om aan een ondersteunde, die zijn geld verbrast, den steun in natura te verstrekken. Volgens spreker zouden op het standpunt van B. en W. in deze rege ling ook snoepwinkels, patates frites-kra- men enz. moeten worden betrokken. De heer Kleinepier vindt de voorge stelde bepaling nutteloos, want de be trokken personen kunnen dan toch op andere plaatsen hun geld verdrinken. De heer De Wolf juicht het voorstel toe. Het kan strekken tot steun aan ouders, wier kinderen de gezinsinkom sten op onbehoorlijke wijze verteren. De heer Verhagen is bang, dat door middel van deze bepaling persoonlijke gevoelens, die naar zijn meening hier nog al eens naar voren komen, op een verkeerde wijze tot uiting zullen komen. De voorzitter zegt, dat er aanleiding tot dit voorstel is geweest. Hij wijst den heer Verhagen op het onbehoorlijke van zijn gezegde, daar het een insinuatie in houdt tegenover de besturen van de in richtingen van weldadigheid. I-Iij acht deze bepaling noodzakelijk, al is het, dat men hiermede niet alle moeilijkheden kan voorkomen. Het voorstel van B. en W. wordt met vier tegen drie stemmen aangenomen. De heeren Kleinepier, Gabriëlse en Ver hagen stemden tegen. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten: Op den hoek LangstraatMarkt wordt voorrang verleend aan het verkeer, komende uit de richting Westkapelle. Het is verboden om te parkeeren in de draaipiaats en in de eerste twee wissels vanaf de bebouwde kom van den Duin weg. Op voorstel van B. en W. werd de bouwverordening, wat betreft het bou wen buiten de bebouwde kom, gewijzigd. Een amendement op het voorstel van B. en W. van den heer Gabriëlse, waarbij de afstanden tusschen dè gebouwen in sommige gevallen korter gesteld werden, werd met vier tegen drie stemmen aan genomen. De heeren de Wolf, Maas en Stroo stemden tegen. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten voor de steunverleening B voor 1937 uit de gemeentekas beschikbaar te stel len ten hoogste f 40. Het voetpad van het dorp naar Hou tenburg en het gedeelte van het West- kapelsche voetpad loopende vanaf den Groenenweg bij D. Stroo tot aan den Boudewijnskerkschen weg bij J. Jobse, werden aan het openbaar verkeer ont trokken. Hierop kwam aan de orde een voor stel van B. en W. tot het aanschaffen van een nieuw torenuurwerk met auto matische electrische opwinding en met twee wijzerborden. De kosten worden geraamd op f 1000. B. en W. hadden ook een aanbieding ontvangen van dhr J. Gijsouw te West kapelle om het oude torenuurwerk gron dig te repareeren voor f275. De heeren Verhagen, Kleinepier en Gabriëlse wilden liever tot reparatie van de oude klok overgaan. Het voorstel van B. en W. werd met de stemmen van genoemde heeren tegen, aangenomen. Besloten werd een geldleening aan te gaan van ten hoogste f 6000 tegen een rente van ten hoogste 4 voor wegs- verbetering. Besloten werd het slachthuis opnieuw aan den heer P. Simonse te verhuren voor zeven jaren en in het slachthuis een koelcel aan te brengen. N.V. Bouwbureau J. Korteweg, Breda, had een verzoek ingediend om een ge deelte van het gemeentevroon in eigen dom te verkrijgen. Het verzoek werd in handen van B. en W. gesteld teneinde met genoemd Bouwbureau te onderhan delen. Een verzoek van de heeren K. Kleine pier en W. de Kam om een wissel in den Boudewijnskerkschenweg te leggen, werd ingewilligd. De heeren D. Kodde, Burgemeester en G. Gabriëlse, Raadslid, werden tot leden der Streekplancommissie Walcheren be noemd. Hierna kwam aan de orde het verzoek van den heer J. Corbijn om straatverlich ting in den Duinweg. Omdat B. en W. van meening waren, dat de straaatverlichting in de kom ook verbetering behoeft, hebben zij de kosten nagegaan van een algeheele verbetering en uitbreiding der straatverlichting. Volgens opgave van de PZEM zouden de kosten van aanleg van vier nieuwe lichtpunten in de kom en aan den Lange- damschenweg en voor vier lichtpunten in den Duinweg tezamen f 1684 bedragen. De jaarlijksche kosten van deze uit breiding der straatverlichting werden op f265 geraamd. Indien alleen vier lichtpunten in den Duinweg worden aangebracht, dan zul len de jaarlijksche kosten hiervan f177 bedragen. B. en W. meenden, dat deze uitgaven zonder belastingverhooging niet mogelijk zijn en omdat zij niet tot verhooging der belasting willen overgaan, stelden zij voor, om momenteel nog niet tot uitbrei ding der straatverlichting over te gaan, maar een gelegener tijd af te wachten. De heer Verhagen wilde het verzoek van den heer Corbijn niet afwijzen, maar aanhouden tot een volgende vergadering, waarin hij dan zal komen met voor stellen. Het voorstel van B. en W. werd met vier tegen drie stemmen aangenomen. De heeren Kleinepier, Gabriëlse en Ver- hago stemden tegen. Rondvraag. De heer Kleinepier klaagde over de groote snelheid waar mede de auto's rijden in de Lange- damschestraat en vroeg om maatregelen hiertegen. Verder vroeg hij aan den Burgemees ter of deze aan de muziekverceniging vergunning wilde geven om rondgangen door de gemeente te doen met muziek. Spreker zeide, dat indien de Burge meester hiertoe niet bereid is, dat hij in de volgende vergadering een voorstel zal doen tot wijziging der politie-verorde- ning teneinde zijn doel langs anderen weg te bereiken. De voorzitter merkte op, dat het snelle rijden der auto's moeilijk kan worden tegengegaan. Hij gaf den raad om over tredingen bij de politie aan te brengen. De voorzitter is niet van plan zijn hou ding tegenover de muzikale wandelingen te wijzigen. Koudekerke. De voorloopige opbrengst van de collecte voor „Jong Holland snakt naar werk" bedraagt f 104.45 alhier en te 't Zand f 35, in totaal f 139.45. (Belan geloos.) is weer rustig en Uw zenuwen worden gekalmeerd en gesterkt door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en D'ro- gisten. (Adv.) Ned. Herv. Kerk. Drietal te Arnhem (vac. H. J. Dijck- meester), Dr H. v. Oyen te Breda, A. K. Straatsma te Den Haag en D. J. Vossers te Vliseingen. Aangenomen naar Middelburg, J. van Woerden te Zwammerdam. Bedankt voor Wezep, M. Ottevanger te Kampen. Geref. Kerken. Tweetal te Oosterbeek, P. K. Keizer te Vrijhoeve-Capelle en S. Wouters te Soest. Emeritaat. Met ingang van 1 Mei heeft ihet Prov. Kerkbestuur van Noord-Brabant met Limburg eervol eme ritaat verleend aan ds G. Hille Ris Lain- bers, Ned. Herv. pred. te Litih (N.-Br.). DsP. H. Swijg'huisen Rei ger s 'b e r g. f Te Heer en veen is, 61 jaar oud, overleden ds P. H. Swijghuis'en Reigersberg, predikant der Ned. Herv. Gemeente te West-Zaandam. Rijkslandbouwwinterschool te Goes. Heden werd bet diploma uitgereikt aan Iz. de Bruijne, Cadzand; J. Dekker, Axel; E. Bootjes, Goes; A. M. van Dijke, St. Philipsland; J. P. van Dijke, Groede; P. J. Gast, Duivendijke, B. Geelhoed, Nieuw- dorp; J. M. Goemans, Zonnemaire; A. Goetheer, Wolf aarts dijk; P. A. de Groene, Wilhelminadorp; A. J. GToenewege, St. Maartensdijk; J. A. Klompe, Zonne maire;; H. de Koster, Vlissingen; A. D van Liere, Hansweert; Iz. D. Luteijn, Zuidzande en A. Remijnse, Wolfaarts- dijk. Gecommitteerden voor eindexamen kweekscholen. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We- i tenschappen heeft aangewezen als gecom mitteerden en als plaatsvervangende ge committeerden bij de in 1937 af te nemen eindexamen der Rijks-, en gemeente lijke en bijzondere kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen: In Groep 11: als gecommitteerde Ds J. Koopmans te 's-H. Hendrikskinderen; voor de bijzondere (kweekscholen te Oudenbosch en te Bergen op Zoom. Groep 12: a. als gecommitteerden: S. Brandsma te Rotterdam, voorzitter; Mej. M. J. H. Bomer te Middelburg (uitslui tend voor nuttige handwerken); R. W. Janssen te Roosendaal; mevr. Dr G. M. Kooiman, geb. van Middendorp te Mid delburg; G. Kuiper te Goes {uitsluitend voor handenarbeid); b. als plaatsvervangende gecommitteer den: Ds J. W. Dippel te Middelburg; mej. Dr H. C. M. Ghijsen te Domburg; J. A. Tavenier te Middelburg; voor de Rijks kweekschool te Middelburg, de daaraan verbonden parallel-derde-klasse te Oost burg en de bijzondere kweekschool te Middelburg. Geslaagd voor machinisten-examen diploma A de heeren M. W. van der Linde te Vlissingen, P. J. Tolhoek te s Gravenpolder en H. A. Acda te Middel burg. De bemanning van de „Andra" in veiligheid. Naar het Nedeilandsch Bevrachtings kantoor vernam, is hier te lande een te legram ontvangen van den commandant van den Spaansehen nationalistischen kruiser „Almirante Cervera", welke het s.s, „Andra" wegens het varen met mu nitie voor de rooden in den grond boorde. Volgens dit telegram is de bemanning van de An dra", waaronder zich 16 Ne derlanders bevonden, door den kruiser overgenomen en vervolgens veilig en wel te San Sebastian aan land gezet. Dit bericht zal in vele gezinnen hier te lande een einde maken aan groote on rust, welke was ontstaan. Knaapje verdronken. Het vierjarig zoontje van de familie De V. te Nieuwerbrug, is gistermiddag in den Ouden Rijn geraakt. Een half uur lang is naar bet knaapje gedregd. Nadat men het bad opgehaald, is geruimen tijd door een geneesheer kunstmatige ademhaling toegepast, doch zonder resultaat. In dronkenschap ver dronken? Maandagmiddag vonden arbeiders in den wal langs het Groetka- naal in den Wieringermeerpolder een fiets en een pet. Na eenig zoeken vond mien ook een lijk, hetwelk bleek te zijn de 47-jarige ongehuwde K. uit Hoogwoud. Het slachtoffer ging zich vaak aan ster ken drank te buiten. Vermoed wordt, dat bij onder den invloed daarvan Zaterdag avond te water is gereden en verdronken. D e ansjovis-visscherij. Maandag heeft ter hoogte van de Bal- lastplaat de vissoher Braaksma de eer ste ansjovis, die mooi van stuk was, ge vangen en te Harlingen aangevoerd. Als deze vroege enkeling de voorbode is van en talrijke ansjovisvangst, dan kan dit voor de belanghebbende visschers en han delaren gunstige vooruitzichten bieden. D'e prijs van de ansjovis is afhankelijk van de voorraden van vorige jaren. Door de slechte vangsten van bet vorige jaar zijin de voorraden vrijwel geheel uitgeput. Daarom mag worden verwacht, dat de ansjovisprijzen dit jaar wel niet laag zul len zijn. i Geweldige brand. Gistermid dag heeft een geweldige brand in de stad Matsoe aan de kust van de Japansohe zee, ongeveer 600 huizen in de asdh ge legd, o.a. het ziekenhuis en de gevangenis. Do bevolking heeft de stad ontruimd. Het vuur werd door een hevigen storm aangewakkerd en de pogingen der brand weer, om den brand te blussohen, hadden nog geen succes. i Dl oor auto aangereden. Maandagmiddag is de 23-jarige wielrij der van der S., op den rijksstraatweg in Haarlem-Noord aangereden door een auto, welke bij het passeeren te ver uit week. De jongeman werd in levensge vaarlijken toestand naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij is overleden. De politie is er nog niet in geslaagd den automobilist, die na de aanrijding in snelle vaart is doorgereden, op te sporen. DE MOSSELCULTUUR EN HANDEL. Vrije handel noodig. Men schrijft ons uit Ierseke De mosselkweekers hebben ondervon den, dat hun vanwege de Overheid, in dit geval het 'Centraal Verkoopkantoor van Mosselen te Bergen op Zoom, recht is gedaan. Vanaf de eerste combinatievorming voor de markten van Parijs en Brussel, hebben enkelen, die zich gedupeerd ge- regelen, die voor deze combinatie hebben voelden, geprotesteerd tegen de maat regelen, die voor deze combinatie hebben gegolden. De Minister heeft hun een grondig ac countantsonderzoek toegezegd en dit is uitgeloopen op de nieuwe combinatie. Waren er eerst voor 'Brussel slechts 8 personen aangewezen, nu zijn er 16. Ook voor Parijs is een aanzienlijke uitbrei ding van handelaren gekomen. Dit alles neemt evenwel niet weg, dat de kweekers zelf niet veel voelen voor de huidige verdeeling der mosselmarkten. Dit stelsel lijdt aan verscheidene fouten, leidt tot vermindering van omzet. Het noopt de handelaren niet tot krachtsin spanning en uitbreiding van hun belan gensfeer. Ze zijn zeker van hun winst en zijn „satisfait". Daarom meenen de mos selkweekers, dat het in hun belang ligt om den handel vrij te doen worden. In 1936 'hebben ze gestreefd om hun program van 2 punten te zien verwezen lijken. Het eerste punt was: eerlijke ver deeling der orders, het tweede: vrije han del. Het eerste punt is tot hun volle te vredenheid opgelost. Anders is het ge steld met hun tweede wensch: vrije han del. Ware de handel in 'het laatste seizoen 1936-'37 vrij geweest, dan waren er mos selen te kort geweest. Nu blijven er een 100.000 ton beste kwaliteit mosselen over. Holland is groot geworden in vrije concurrentie, in vrijen handel. Waarom? Omdat het iederen concurrent de loef af stak door zijn werklust en ontembare geest. De mosselkweekers, dankbaar voor de verhtering die gekomen zijn door de re- geeringsmaatregelen inzake G. V. K, wil len hun productie niet verminderen, om dat het niet noodig is. Ze willen (en zul len 'dit ter bestemder plaatse in Den Haag vragen) algeheele vrije handel, om dat daardoor de omzet wordt vermeer derd. Boternoteerlng. DEN HAAG. De boternoteering Kopen hagen is vastgesteld op 79 cent. De commissie-noteering voor Neder- landsche boter is vastgesteld op 70 cent. De intocht van het Prinselijk Paar te Soest. SOEST. De Prinses 'en Prins hebben vandaag hun intrede gedaan in Soest, langs een prachtig versierde route. Even kwart voor drie gingen de deuren van het paleis open, een luid gejuich steeg op uit de menschenmenigte toen het jonge Vorstelijk Paar naar buiten trad. De staking bij de scheepswerven. AMSTERDAM. De wilde staking bij de scheepswerven heeft vanmorgen bij den aanvang van het werk geen aanlei ding gegeven tot incidenten. Het aantal stakers bij; de N. S. M. wordt grooter. Uit officieele cijfers bleek gisteren na afloop van het werk, dat in totaal 469 werklieden staken. Voor de werf vormde zich een groep stakers en er werden pamfletten ver spreid. De doodslag te Meppel.' LEEDWARDEN. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft de 27-jarige dienstbode E. V. te Meppel, wegens doodslag op haar meesteres Mevr. E. Stern, veroor deeld tot 6 jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest en ter beschikking stelling van de regeering. Geen 1 Mei-optochten. TOKIO. Het ministerie van 'binnen- landsche zaken heeft aan de gouverneurs der provincies opdracht gegeven alle op tochten en vieringen op 1 Mei te verbie den. Staking biji autobusdiensten. LONDEN. Het aantal stakers bij de autobusdiensten in Kent is thans geste gen tot 4000. Frankrijk ongerust over Duitschland;. METZ. Met eenige bezorgdheid zien de Franschen dat Duitschland aan de grens van 'Lotharingen zware vesting werken aanbrengt, die 'bedoelen een te genwicht te vormen tegen de Fransche Maginot-linie, niet door een ondoordring bare gordel van staal en beton, doch door middel van verborgen nesten en tank vallen. Een aantal bruggen is, naar men zegt, ondermijnd. In bet Saargebied worden groote kazernes gebouwd. Wat gevluchte Abessijnen vertellen. BERBERA. Duizende Abessijnsche vluchtelingen zijn de grens gepasseerd naar Britsch Somaliland. Zij vertellen sombere verhalen over het leven in Abes- synië. Het volk leeft in voortdurende vrees. Herhaaldelijk vinden terechtstel lingen plaats onder onbeteekende voor wendsels. Zij verklaarden verder, dat de slach ting onder de Abessijnen na den aanslag op Grazinani niet tot de hoofdstad be perkt is gebleven. 'Ook in andere deelen des lands zijn duizenden om het leven gekomen. MADRID. Voor de vierde keer sedert Zondag zijn granaten op Madrid geval len. Verscheidene personen werden ge dood. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers heden H. V. A. 508 50934 Ned. Ind. Hdbk. 164 165 Philips 349V2 34734-8 Unilever 162 165-34 A. K. U. 7434 73/4-4 Amsterd. Rubber 306-7 308 Koninkl. Petroleum 417 34 41934 Deli Mij. 326/7 325V2 Ned. Scheepv. Unie 13934 140V2 4 pet. Nederland 101"/18 101"/l8 4 pet. Nederl. Indië 1016/s lOlVs 3 pet. Nederland 10014 100 3 pet. Ned.-Indië 96 96 U. S, Steel 85 34 84s/8 Anaconda 44Vs 4334 U. S. Leather 834 83/s Bethlehem Steel 70Vs 69V2 Adj. Chic. Milwaukee 7"/ie 77/a Cities Service 3V8 3 Ve Intern. Nickel 486/s 4834 Shell Union 23"/n 23u/is Kennecott Copper 447/s 4434 Radio Corp. 834 8s/s Car Foundry 45V2 45 Tidewater 147/s 1434 Midcont. Petrol 23% 2434 Gen. Motors 44% 45 American Ehka 46% 4534 Republic Steel 33% 3034 De beurs nam heden heel weinig initia tief. Orders van eenig belang werden in geen enkele hoek opgemerkt. De verschillen bleven dan ook zeer be perkt. Kon. Oliën waren plm. 3 pet. hoo- ger. H. V. A. vrijwel onveranderd. Phi- lipslampen i1/» pet. lager. Voor de Soheepvaartwaarden geldt het zelfde, meer dan prijshoudend waren ze niet. Rubbers iets lager en Tabakken 2 pet. beter voor iSembah en 3 pet. lager voor Deli Batavia. Ook in Amerikanen ging weinig om. Over 't algemeen waren de koersen iets lager, maar de verschillen bleven frac- tioneel. De beleggingsafdeeling blijft gunstig gedisponeerd. Voor Prov. Gemeente lee ningen was tamelijk goede vraag. Zoo ook voor pandbrieven. Prol. 1 pet. Wisselkoersen. Amsterdam, 15 April, 2.30 u. Berlijn 73.37—73.43. Londen 8.954/ï8.9634. Parijs 8.1316.15. Brussel 30.7630.80. New-York 1.88Vz-i.82?4. N.V. Zuid-Preanger Rubbermaatschappij. Commissarissen van de N.V. Zuid- Preanger Rubbermaatschappij te Middel burg zullen aan de a.s. algemeene ver gadering van aandeelhouders voorstellen over 1936 een dividend van 6 pet. uit te keeren. i MelkvervalBcher gedag vaard. Niet minder dan drie melkver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3