Hitler en Ludendorff. EERSTE BLAD Buitenland. De komende verkiezingen. Belangrijkste Nieuws DINSDAG 13 APRIL 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 162 Pontchèque en Girorekening 44455, Binnenland Uitg.: N.Y. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertontiün 30 cont por regel, Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel, Kleine Advertcntlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0,85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In de „Maasbode" geeft Dr A, v. d. Weij een interessante beschouwing over de verzoening tusschen Hitler en Luden dorff. Iedereen weet, zegt hij, dat Ludendorff en speciaal zijn vrouw Mathilde, sedert jaar en dag ageeren tegen de z.g. „über- staatliöhe Machte". „Positief werken ze heiden hard oui 'het Duitsche volk een nieuw geestesleven in te enten, gekiemd uit zuiver Duitsch bloed en grond, de bekende idolen van ge heel het moderne Duitsche 'heidendom. Berucht zijn beiden geworden door hun fel afgeven op het Christendom. In 'het schandelijk boek met den veel- zeggenden titel: „Erlösung von Jesu C'hristo" (1931) rekent Mathilde af met Christus .en het Christendom. Het boek is niet waard, dat we er diep op ingaan en we willen enkel de algemeene aanklacht vermelden: Christus en Zijn leer zouden voor de 'Dluitsc'hers „uüheiLvo'll" en „kul- turzerstörend" wezen. Het Christendom zou door zijn wondere suggesties „waan zinnigen" kweeken; en nu treedt Mathil de op als psyohiatrix, tracht de Duit- söhers van die waanzinverwekkende sug gesties van het Christendom te genezen door een soort psycho-analyse. Het groo- te geneesmiddel bestaat in de ontzenu wing van de christelijke suggesties om Vervolgens den Duitschen mensch de voor hem passende en geëigende Duitsche Godskennis op te dienen, die hem terug zal brengen tot een gezond, door ras en bloed bepaald, zieleleven en geloof'. D'e vraag waarom Ludendorff zoo hondsoh gebeten is op het Christendom, meent hij op deee wijze te kunnen beant woorden: „De verloren oorlog is den geslagen veldheer tot een levensotosessie geworden; de verloren oorlog heeft zijn levensdroom van een groot en machtig D'uitsohland vernietigd. Wie is de schuldige? Luden dorff zal nachten doorwaakt hebben om een antwoord te vinden. „Wee den schul dige, indien ik 'hem ontdek", moet wel de begeleidende wraakkreet zijn ge weest. Ludendorff 'heeft de schuldigen ont dekt, velen in getal, doch van aard en Karakter één, on- en anti-DUitsch, de Duitsoh-vijandige grootmachten, Joden dom, Marxisme, vrijmetselarij, Jesuieten en Christendom. Het Christendom zou een onduitschen geest ademen, de geest van liefde voor a. 1 1 e menschen, voor vijanden zelfs, maar dat is tegen een taaien oorlogsgeest, leidt tot pacifisme. Het Christendom pre dikt nederigheid, erfzonde en genade, doch dit alles verzwakt het eergevoel en den mannenmoed. Kort gezegd: 't Chris tendom is een „Fremdreligion", van Joodschie herkomst, een godsdienst met eigenschappen, theorieën en levenswaar den, die on- en anti-germaansch zijn, de oerkrachten van het Duitsche bloed en volk ondermijnend. Op deze wijze heeft het Christendom enorme schuld aan het verliezen van den oorlog. Bezinning op den verloren oorlog, op •de ineenstorting van het schijnbaar zoo sterke rijk, ziedaar de diepste wortel van Ludendorffs levensdoel: het herstel van Duits'öhlands kracht en eerl Tot het bereiken van dit doel stichtte Ludendorff in 1925 de Tannenbergtoond. Langzamerhand wierp dezeJjond zich op als voorstander van een nieuwe wereld beschouwing, waarvoor Ludendorff de volgende richtlijnen gaf: de eenheid van bloed, geloof, cultuur en maatschappij, zooals onze voorvaderen ze bezaten moet wederom voor het, met den moedergrond vergroeide volk terug gewonnen worden. Het Duitsche Godsgeloof en de zedelijke idealen vormen zich uit het (bloed. Red ding van de ontaarding van het volk be staat in den terugkeer naar deze krach ten. Cultuur is -het werk van het Godsge loof en der zedelijke idealen van 'het volk, wetenschappen en kunst ontspringen aan deze bron en worden aldus bevrijd van al 'het „vreemde". Deze richtlijnen heeft Mathilde verder uitgestippeld en uitgewerkt tot een com pleten godsdienst. Het Duitsche geestesleven en niet het minst 'het religieuss leven is ver basterd. Het Duitsche volk is het Chris tendom opgedrongen, een religie geput uit de H. Schrift, die wordt voorgesteld als een oorspronkelijk hoek dat God tot auteur zou hebben. Dit is echter een my stificatie; de z.g. H. Schrift is een agglo meraat van verbasterde Indisch-Arische wijsheid met Joodschen inslag. Jezus is niet de origineele verkondiger van een nieuw1 en verheven geloof, want Jezus heeft die Indische en Joodsohe wijsheid „doldriest aan elkaar gelijmd". Het ergste is echter, dat deze bastaard- godsdienst den Germanen is opgedrongen als de ware religie, ook passend voor het Germaansohe ras, De 'bekeering van de Germanen tot het Christendom is de over rompeling geweest van een misleid ras on het gevolg was verkrachting van het ge zonde Duitsche geestesleven, de kiem van de tegenwoordige ruïne. Reiigie moet wortelen in ras en bloed, doch het Christendom is ras- en bloed loos en zoo 'heeft het 'Christendom het Duitsche teven vervreemd van gebonden heid aan ras en bloed. Een christen is eigenlijk een zielszieke, wiens denkwijze geïnfecteerd is door een besmettelijke en vreemde ziektekiem. Er is een religieuse chaos ontstaan van verschillende chris- tensecten en deze chaos heeft de kracht en eenheid van het Duitsche volk vernie tigd. Hoe zullen de eenheid en sterkte van dit volk opnieuw weer opbloeien? Enkel en alleen door het Christendom af t ie werpen en zich te bezinnen op de oer-eoht Germaansohe vroomheid, gebaseerd op den „eigen aai(d'' van het Duitsche ras en bloed. In plaats van het christelijk Godsbegrip zal het Duitsche moeten kernen, waardoor God gezien wordt als de grond van alle dingen, die het „universum door dringt", zich ontwikkelt en tot bewustzijn komt in den mensch. Het christelijk erfzondebegrip wordt zoo resoluut mogelijk verworpen, want de mensch is goed en God rust in zijn bin nenste. Wel is de mensch aanvankelijk onvolmaakt, doordat hij zich nog niet vast gebonden voelt met het oneindige en dit heeft de erfzondesuggestie in de we reld gebracht. Wij moeten zorgen u i t eigen kracht volmaakt te worden, ons zelf verlossen, door de macht van den „moed" en vrijwillig de verstoorde wilseenheid met God herstellen. „Nie mand kan u verlossen, noch door zijn le ven, noch door zijn dood; gij; gij zelf al leen kunt dit werk volbrengen". Hiermee beeft dus Christus als Verlosser afge daan en is eigenlijk 'het geheele Christen dom tot een waanzinnige illusie gestem peld. Trouwens, de afval van 'het Chris tendom wordt als voornaamste' conditie gesteld voor Duitschlands wedergeboorte'' Aanvankelijk vond Hitier deze bewe ging al te onbesuisd, waardoor aan de samenwerking met Ludendorff een einde kwam. Intusschen werkten de heidensche ideeën van Ludendorff door en nu is de zer dagen een verzoening tot stand ge komen. Op de vraag wat den Führer bewogen kan 'hebben vrede te sluiten met Luden dorff antwoordt D'r v. d. Leij, dat we hier waarschijnlijk te doen hebben met een reactie op de Encycliek van 'den Paus. Hitler, die hoe langer hoe meer afge zakt is in radicale richting schijnt deze Encycliek te beschouwen als een inmen ging in Duitschlands interne aangelegen heden als een bedreiging van de volks eenheid. Teneinde zich tegen dit gevaar te wapenen, zou Hitier zijn toevlucht heb ben gezocht bij Ludendorff. Of deze opvatting juist is? Wij willen niet ontkennen, dat de Eh- cycliek bier van invloed is geweest. Maar het motief voor de verzoening ligt voor ons veel meer in het feit, dat er in den grond der zaak principieeie overeenstemming bestaat tusschen de we reldbeschouwing van het nationaal-socia- lisme en de door Ludendorff gepropa geerde denkbeelden. Dit is ook wel zeer duidelijk gebleken uit de d'oor de N.S.B. uitgegeven bro chure LH, die later wel werd ingetrokken, maar waarvan de inhoud niet werd verloochend. DE STRIJD IN SPANJE. Hoewel' minder hevig dan Zondag is gistermorgen de strijd aan het Madri- leensche front toch voortgezet. Men ver zekert, dat de opstandelingen zich hebben teruggetrokken. In een sector zouden de volksfronttroepen zijn opgerukt. Na den hevigen veldslag heeft men den indruk, dat de tegenover elkaar staande troepen weer beginnen elkander te obser veer en. Uit Bilbao wordt gemeld, dat bet Zon dag rustig was aan het front. Uit St. Jean de Luz wordt gemeld, dat volgens een radio-bericht uit Vitoria de stad Durango geheel door de Basken zou zijn ontruimd en dat de vlag der opstan delingen boven Durango en Eibar zou wapperen, hoewel deze steden nog niet door de troepen van Franco bezet zijn. Dit bericht 1» echter niet bevestigd. Generaal Quipo de Llano, een der ge neraals van de opstandelingen, ver klaarde, dat tijdens den strijd van de laatste dagen de regeeringstroepen 1200 man hebben verloren, waarvan 5000 doo- den, In tegenspraak met communiques van de regeering verklaarde hij dat de regeeringstroepen geen duimbreed terrein hebben veroverd. Volgens een mededeeling van de in Parijs wonende infante Eulalia, de be jaarde tante van den ex-koning van Spanje, beeft Alfonso zooveel geld en sieraden als hij op het oogenblik kan missen ter beschikking gesteld van gene raal Franco, teneinde zijn overwinning in den burgeroorlog te bevorderen. Verklaring in het Engelsche Lagerhuis. Gistermiddag heeft Baldwin in het Lagerhuis een verklaring afgelegd betref fende de houding der Engelsche regee ring inzake de bescherming der Britsche schepen bestemd voor Bilbao. In deze verklaring zeide Baldwin: De Engelsche regeering heeft tijdens het weekeinde 'den toestand van de scheepvaart in de nabijheid van Bilbao bestudeerd. De regeering beeft besloten de beide strijdende partijen niet als bel- ligerenten te erkennen en geen belemme ring van de Britsche scheepvaart in open zee te tolereeren. Niettemin is zij van meening, dat de Britsche scheepvaart de zone van Bilbao zal moeten mijden, om praclische rede nen en gezien de risico's van mijnen en bombardementen, waartegen het op het oogenblik onmogelijk is bescherming te verleenen. Na de Brusselsche verkiezing. Ruim tienduizend blanco stemmers van verleden jaar hebben, zoo merkt het Hdbl. op, hun stem op den heer Van Zeeland uitgebracht. Degrelle is er niet in geslaagd deze weifelaars tot zich te trekken. Doch verwonderlijker is het, dat de circa 12.000 stemmen, die verleden jaar op verschillende kleine, fascis tisch georiënteerde partijen werden uit gebracht, 'klaarblijkelijk liever den demo craat Van Zeeland dan den Rexist De grelle hebben verkozen. Gisteren heeft Koning Leopold minis ter-president Van Zeeland ontvangen en na hem persoonlijk te hebben gefelici teerd met het Zondag behaalde verkie zingssucces, langdurig met hem van ge dachten gewisseld. Veel hooggeplaatste politieke personen kwamen den eersten minister in den loop van den dag geluk wenschen. Morgen, bij de hervatting van de Ka merwerkzaamheden, zal tot het onderzoek van de geloofsbrieven en de beëediging van het nieuwe Kamerlid voor Brussel worden overgegaan. Men verwacht, dat deze formaliteiten met eenige plechtig heid gepaard zullen gaan en men schrijft president Huysmans het voornemen toe bij deze gelegenheid een korte toespraak te houden. De opwinding, door de jongste verkie zingscampagne te Brussel en omstreken teweeggebracht, behoort thans weer zoo goed als geheel tot het verleden. DE OSLO-STATEN OPNIEUW BIJEEN. Experts confereeren te Brussel. Gisterenochtend zijn te Brussel de be sprekingen begonnen van de deskundigen der staten, welke de conventie van Oslo hebben onderteekend. Deze bijeenkomst heeft ten doel de werkzaamheden, welke eenige weken ge leden te 's-Gravenhage zijn begonnen tot het uit den weg ruimen van de belemme ringen voor den handel tusschen de zes landen van het Osloblok, voort te zetten. In tegenstelling tot geruchten, welke in sommige bladen tot uitdrukking komen en welke den indruk vestigen, alsof deze experts-conferentie zou kunnen worden ondergeschikt gemaakt aan de enquête van den heer Van Zeeland naar de mo gelijkheid van een algemeene verlaging der tolmuren in Europa en alsof voorts de conclusies, waartoe de experts zullen komen, een element zullen gaan uitma ken van 'die 'enquête, verneemt de „Maasbode", dat zoodanig verband geenszins mag worden gelegd. Indien de besprekingen der experts resultaten afwerpen, dan zullen deze tot een conferentie van de Oislostaten kun nen leiden. VLIEGTUIGRAMP IN ITALIë. Negen personen om het leven gekomen. Naar pas thans uit Rome gemeld wordt, zijn Vrijdag j.l. twee bombarde mentsvliegtuigen van de vlieghaven Forli, tijdens een oefenvlucht met elkaar in bot sing gekomen en verongelukt. D'e negen inzittenden der beide toestellen, die niet tijdig genoeg van hun valscherm gebruik konden maken, zijn om het leven geko men. i De candldaten van de N. S. B. Naar „Volk en Vaderland" meldt heeft de hoer Mussert thans de candldaten van de N, S, B. voor de Tweede Kamer aan gewezen. Hij heeft zichzelf op de lijsten waarmee deze beweging uitkomt als no, I aangewezen. De 1ste lijst zal dienen voor de pro vincies Groningen, Friesland, Drente, Overijssel, Gelderland, Utrecht, Noord- Holland en Zuid-Holland en de 2e lijst voor de provincies Limburg, Noord-Bra bant en 'Zeeland. De le lijst bevat de volgende namen 1. Ir A. A. Mussert; 2. C. van Geelker ken; 3. G. Dieters Jr.; 4. H. J. Wouden berg; 5. W. O. A. Koster; 6. M. M. Rost van Tonningen; 7. E. J. Geldrop; 8. G. F. Vlekke; 9. J. H. L. de Bruin; 10. A. J. van Peperstraate; 11. J. Ph. v. Kam pen; 12. C. W. Ongers; 13. Jhr E. J. R. M. von Bönninghausen; 14. A. J. Spelt; 15. W. de Rijke; 16. A. Froma; 17. J. van Hoey Smith; 18. G. de Jon°-: 19. Dr F. 0. Bruyning; 20. A. J. Aeylkema. 2e lijst: 1. Ir A. A. Mussert; 2. M. V. E. H. J M.. Graaf de Marchant et d'An- sembourg; 3. R. H. Kampbuis; 4. J. A. Dekker; 5. H. G. J. M. de Bock; 6. W. A. Herweyer; 7. Jhr Mr W. van der Goes, heer van Nalers en PancrasGors; 8. A. F. G. Donders; 9. H. Hendriks; 10. J. H. Meyer; 11. M. F. L. H. Welters; 12. H. W. Paes; 13. A. J. Ilcken; 14. K. H. H. P. L. Mentjens; 15. A. de Waard; 16. J. W. Frowein; 17. W. R. Jager; 18. J. D. de Ruyter; 19. J. C. Koert; 20. L. P. J. A. Munnichs. Twee Arabieren in Palestina vermoord. Ondanks den „wapenstilstand" hebben zich tijdens de feestelijkheden in Pales tina twee moorden voorgedaan. Bij de Joodscbe kolonie Jaffa beeft men het lijk van een Arabier gevonden en nabij Safed is een lid van den gemeenteraad van Ti berias, de Arabische advocaat Ibrahim Joesisef, die terugkeerde van een huwe lijksplechtigheid in gezelschap van een zijner kinderen vei moord. Na het vinden yan een ledenlijst van de communistische partij zijn talrijke com munisten gearresteerd. Naar verluidt be vinden zich hieronder een aantal buiten landers, die uitgewezen zullen worden. D'e minister van binnenlandsohe zaken heeft voor het geheele Libanongebied een uniformverbod uitgevaardigd. De Suikerconferentie. Het kleine Ehgelsch-Fransch-Ameri- kaansche subcomité der Suikerconferen- tie is gisteren bijeengekomen. Verschei dene delegaties hebben nog geen ant woord gekregen van haar regeeringen op de ingediende vragenlijst. Wanneer de do cumentatie in dit opzicht volledig zal zijn, hetgeen waarschijnlijk nog wel verschei dene dagen zal duren, zal het sub-comité met de verschillende delegaties onderhan delen over de verschillende uitvoiercon- tingenten voor de vrije markt. Eenige lan den, O'.m. die van het Europeesche vaste land, hebben, naar men meent, eischen gesteld ten aanzien van de vrije markt, die weinig of geen kans hebben aanvaard te worden. De onderhandelingen hierover zullen waarschijnlijk moeilijk worden, maar men is van meening, dat er rede lijke kansen bestaan dat eventueel een ac- coord tot stand zal komen. Schoolmeisjes en verpleegsters in staking De „sit-down" stakingen zijn in Noord- Amerika tot een ware epidemie gewor den. Het nieuwste op dit gebied is; dat 14 schoolmeisjes te Londen (Ontario), in de klas een „sit-down"-staking ziijn begon nen. Gevraagd naar de reden van hun zonderling gedrag, verklaarden zij: „Wij hebben geen reden hiervoor. Wij wilden alleen maar weten, wat een „sit-down" staking voor een gevoel is". Voor vijf der meisjes zal het resultaat waarschijnlijk zijn, dat zij' van de school worden wegge stuurd. Meer succes hebben de verpleegsters van het ziekenhuis te Cornwall (Ontario) gehad, die een „ligs'taking" waren be gonnen, om te protesteeren tegen het overwerk en gebrek aan voldoenden vrijen tijd. D'eze staking heeft aan het doel be antwoord, want aan de grieven der ver pleegsters zal thans tegemoet worden ge komen. Hitler-jeufl'd moet boksen leeren. Voor alle leden van de „Jungvolk" or ganisatie, ouder dan dertien jaar, is het nemen van bokslessen verplichtend. D'e jongens worden evenwel niet opge leid voor wedstrijdboksien. Wedstrijden blijven voor hen verboden. Korte Berichten. Minister Ickes heeft aan president Roosevelt het rapport van de commissie tot onderzoek van het overstroomings- gevaar doen toekomen. De werken die noodig zijn om de overstroomingen op Binnenland. Memorie van Antwoord over do wijziging dor Dienstplichtwet. Jhr de Jonge naar de Eerste Kamer? Het dalendwerkloozeneijf er. Buitenland. De Oslo-staten opnieulw bijeen. Na de verkiezingen in België. afdoende wijze te voorkomen, worden ge schat op een totale uitgave van ruim 4 milliard dollar. Te Warschau is een bende valsche munters gearresteerd, die onder leiding stond van een voormaligen grootgrond bezitter en die verder nog twee groote kooplieden en den directeur van een groote maatschappij onder haar leden telde. GESCHENK VOOR HET PRINSELIJK PAAR. Blijk van sympathie van België's jeugd. Belgische scholieren, die op het oogen blik in ons land vertoeven, hebben Za terdag j.l. te 'sGravenhage een album met eigen teekeningen overhandigd voor het Prinselijk Paar. D'it geschenk is be doeld als een blijk van sympathie van België's jeugd voor de Nederlandsche Kroonprinses en haar Gemaal. EEN MILITAIR BREVET VOOR SPORTVLIEGERS. In het jaarverslag der Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart wordt melding gemaakt van het voornemen om een voortgezette opleiding te geven aan sportvliegers tot het behalen van een nieuw brevet M (mi litair), hetwelk ten deele door het Fonds voor de Nationale Veiligheid zou worden gefinancierd. De „N. R. Ct." verneemt 'hieromtrent nader, dat de sportvliegers, die aan de door de militaire autoriteiten te stellen eischen voldoen betreffende hun leeftijd, schoolopleiding en militaire keuring, een voortgezette opleiding als reserve-mili tair-vlieger zullen ontvangen, welke ge deeltelijk door het rijk zal worden be kostigd. Het zou de bedoeling zijn bin nenkort met een proef betreffende een aantal candldaten op Ypenburg bij de Na tionale Luchtvaartschool aan te vangen. D'e tot deze regeling toegetreden sport vliegers zullen zich moeten verplichten gedurende 12 jaren desgewenscht vlieg- diensten voor de landsverdediging te ver richten en daartoe o.a. geregeld onder toezicht van de door de militaire autori teiten aan te wijzen instantie, hun vlieg- vaardigheid onderhouden. Waarschijnlijk zal voor deze voortgezette semi-militaire opleiding gebruik worden gemaakt van het materieel der N.L.S. Op deze wijze zal een reserve aan vlie gers in de tweede lijn worden gevormd, waaraan groote behoefte bestaat. Zooals bekend, heeft de heer A. H. G. Fokker bij de stichting van het Fokkerfonds op deze leemte gewezen in onze luchtverdediging. DE NON-INTERVENTIE-CONTROLE. Nederlander benoemd tot „chief observing officer". Naar wij vernemen heeft de commissie voor 'de controle op de non-interventie in den Spaansehen oorlog benoemd tot chief observing officer den kapitein-luitenant ter zee der Koninklijke marine reserve, P. H. van Couten Piccardt Wieringa. D'e heer Wieringa zal zijn standplaats te D'over hebben, Thans is 'hij sinds eenige weken werkzaam op het departement van Defensie in verband met de werving van Nederlanders voor de controle op de non-interventie in den Spaansehen oor log. JHR MR B. C. DE JONGE NAAR DE EERSTE KAMER? In verschillende provincies hebben de Statenleden met hun partij-instanties reeds besprekingen gehouden over de candidaatstelling op 3 Mei a.s. voor de I ©rste-Kamerverkiezingen. Naar de „Telegr." verneemt is van Ghrist.-Historische zijde het voornemen gekoesterd een candidatuur aan te bie den aan den oud-gouverneur van Ned.- Indië, jhr mr B. G. de Jonge, thans wo nende te Twello. D'e candidatuur zou dan betreffen de groep I (Noord-Bra bant, Zeeland, Utrecht en Limburg). Reeds zijn met jhr D'e Jonge bespre kingen gevoerd, doch deze heeft ver zocht zijn beslissing op 'het verzoek om i een candidatuur te willen aanvaarden nog in beraad te mogen houden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1