IBIS SHAG De stemming in Brussel. Iele ker... mem! Buitenland. De komende verkiezingen. De „Nieuw-Amsterdam" te water gelaten. Uit de Provincie MAANDAG 12 APRIL 1937 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Binnenland Belangrijkste Nieuws „De Schelde" te Vlissingen krijgt opdracht voor don bouw van twee torpedobooten. 51e JAARGANG No. 1B1 Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vüssingen f 0,20, Losse nummers 5 eent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. DEGRELLE DE LEIDER VAN DE FASCISTISCHE BEWEGING KRIJGT EEN KLAP DIE HEM HEUGEN ZAL. De gisteren te Brussel gehouden ver kiezing is voor de fascistische beweging een leelijke tegenvaller geworden. D'e bedoeling was de regeering een mo- reele nederlaag toe te brengen, en haar positie onherstelbaar te ondermijnen, maar het resultaat is geweest, dat het fascisme van D'egrelle verzwakt uit den strijd is gekomen. Het verloop der historie is bekend. Dte leider der fascisten liet eenigen tijd geleden een zijner volgelingen ontslag nemen als lid van het parlement. Daardoor werd een nieuwe verkiezing noodig, waarbij de leider der Rexisten zichzelf candidaat liet stellen. Hiji wist vooruit dat hij wel niet ge kozen zou worden. Maar dat was ook niet de bedoeling. Hü was overtuigd een zoodanig stem- mencijfer te behalen, dat de positie van de Regeering moreel zou worden geschokt en dat voor ieder duidelijk zou worden, dat het vertrouwen in haar beleid ver dwenen is. Welnu, dat plan is finaal mislukt. Op aandringen van zijn vrienden en in 's lands belang heeft de minister-presi dent Van Zeeland zich candidaat laten stellen. De kiezers hadden dus de gelegenheid zich uit te spreken. Aan den eenen kant stond de koele rustige werker en financier Van Zeeland, wiens ideaal het is België door de eco nomische crisis heen te helpen en aan den anderen 'kant Degrelle, de leider der Rexisten, die nog weinig anders heeft gedaan dan onbeheerschte critiek uit oefenen op de wijze als Mussert dat in ons land doet. Gisteren had de stemming plaats. En de uitslag is geweest, dat minister president Van Zeeland 275.840 stemmen behaalde en Degrelle 69.242. In vergelijking met 1936 zijn de par tijen die Van Zeeland steunden 21.626 stemmen vooruitgegaan, terwijl het aan tal stemmen van Degrelle met 6.479 daalde. Degrelle heeft een klap gehad, die hem heugen zal. Van hoe groot belang deze stemming werd geacht blijkt uit wat het orgaan van de N.S.B. de vorige week schreef. „Van Zeeland moet het bewijs leveren, dat bet geloof van de kiezers in bet par tijsysteem onverzwakt is gebleven. Hijl moet dus behalen 254.000 stemmen. (HÜ kreeg echter 21.000 stemmen meerl) Degrelle moet het bewijs leveren, dat het geloof in de autoritaire bewegingen gegroeid is. Hij moet derhalve 75.000 stemmen behalen. (Hij kreeg echter 6000 stemmen minder). Alles wat Van Zeeland minder behaalt dan 254.000 stemmen is verlies voor de partij-politieke opvatting. Alles wat De grelle meer heeft dan 75.000 stemmen is winst voor de idee van den partijloozen staat." Volgens deze redeneering heeft de par tijpolitieke opvatting een groote overwin ning behaald. DE STRIJD IN SPANJE. Van de fronten weinig nieuws. De laatste dagen is er van 'het oorlogs- terrein in Spanje weinig nieuws. Over en weer worden mislukte aanval len gemeld. D'e verdedigingsraad van Madrid deel de gisteren mede: „DO regeeringstroepen aan het front van Madridl hebben alle pas veroverde stellingen ten Westen van de Manzanares versterkt en verschillende verwoede te genaanvallen, die de rechtsohen in den sector van de Brug der Franschen had den ontketend, afgeslagen. ï)e weg en de spoorweg in dezen sector zijn geheel vrij gemaakt. In den sector van de Gasa Del Campo hébben de regeeringstroepen, ge steund door de luchtmacht, na hevigen tegenstand van den vijand, nieuwe loop- gravenlinies bezet". Aan de andere fronten waren de Fran co-troepen in den aanval. VLUGSCHRIFT VAN DE „DUITSCHE VRIJHEIDSPARTIJ" AFKOMSTIG UIT BUITENLAND? In verband met het door de „Duitsohe Viijheidspartij" in Berlijn verspreide ge schrift, deelt het D.N.B. uit Berlijn mee, dat aldaar is geoonstateerd, dat het ge schrift door buitenlanders in het buiten land waarschijnlijk door communisten is opgesteld. Naar hier van goedingelichte zijde wordt vermoed, zoo vervolgt het D.N.B., was het doel van deze actie in de eerste plaats om een onjuisten indruk te geven van de werkelijke stemming in Duitsch- land. Vandaar, aldus het D.N.B. dat deze vlugschriften ook aan buitenlandsohe persvertegenwoordigers zijn toegezonden. De zaak wordt te Berlijn ais zoo onbe- teekenend beschouwd, dat het niet in het voornemen ligt verdere stappen te doen. NIEUW BISSCHOPPELIJK VERZET. TEGEN DUITSCHE REGEERINGSORDERS. In de R. KL. kerken te Berlijn zijn gis teren tiwee herderlijke brieven van Mgr Preysing, bisschop van Berlijn, voorge lezen. In den eersten brief protesteert de bis schop tegen zekere regeeringsorders ten aanzien van de jeugd, die volgens hem ten doel hebben, het kerkbezoek door de kinderen te verhinderen. Volgens deze or ders mogen de kinderen in beginsel maar eens per week naar de kerk gaan, terwijl niemand hen daartoe mag dwingen. Verder protesteert Preysing tegen de bepaling, volgens welke 'kinderen geen bewaarscholen en kostscholen, die onder leiding van leden van godsdienstige orden staan, mogen bezoeken. In den tweeden brief maant de bis schop de ouders opnieuw aan den strijd voor de confessioneele school voort te zet ten. EEN POSTZEGELCONFLICT. De Hitler-blokzegel in Praag in beslag genomen. Naar de Praagsche Maden melden, zijn de kort geleden uitgekomen nieuwe post zegels met de beeltenis van Hitier bij hun verschijnen in Praag door de politie in beslag genomen. Als motief wordt opgegeven, dat het uit vier zegels bestaande blok is omge ven door een witten rand, waarop de woorden nit Hitler's „Mein Kampf": „Wie zijn volk redden wil, kan slechts heldhaftig denken", voorkomen. „Mijn Kampf" is in Tsjeohoslowakije verboden en daarom is ook het citaat in beslag genomen. In Duitsohe politieke kringen te Ber lijn is men over deze handelwijze zeer verontwaardigd. Wapensmokkel ontdekt in Zwitserland. Te Zurich is een wapensmokkel ont dekt, in verband waarmede de advocaat Rosenbaum is gearresteerd. D'e gesmok kelde wapens waren afkomstig uit bet buitenland en bestemd voor Spanje. In officieele kringen weigert men nadere bijzonderheden mede te deelen. Het blad „Bund" deelt mede, dat Ro senbaum uit Spanje tien millioen franc heeft ontvangen om wapenen te koopen. Een millioen is in beslag genomen en zal zonder twijfel aan den fiscus worden overhandigd. D'e wapenen werden in het buitenland besteld, doch men weet niet, of reeds leveringen zijn geschied. Geen klokgelui. Te Baden-Baden zullen de kerkklokken tusschen 10 uur 's avonds en acht uur 's morgens niet meer mogen luiden, op dat de rust der gasten daardoor niet ge stoord zal worden. Het bericht vermeldt niet of in deze mondaine badplaats gedurende dien tijd ook alle andere bindernis van de nacht rust: autoverkeer, motorrumoer, muziek en wat dies meer zij, verboden is. Korte Berichten. i De overstroomingen, welke groote deelen van Joego-Slavië teisteren, hebben aan zes personen het leven gekost. i—Uit Bilbao wordt gemeld, dal een electrische trein is ingereden op een aan tal personen, die in een tunnel een schuilplaats zochten bij een luchtaanval der nationalisten. Door het geloei van de sirenes, welke het luchtalarm aankondig den, hoorden zij den trein niet naderen. Zes personen werden gedood en dertig ernstig gewond. i Bij een nieuwe wet wordt bepaald, dat in het vervolg 1 Mei in geheel Grie kenland moet worden gevierd als den „dag van den arbeid". D'e laatste week van April zal aan de arbeiders worden voorgehouden als de week voor de cul tuur. i De Paus heeft voor het eerst sedert het begin van zijn ziekte een autotochtje door de tuinen van het Vaticaan gemaakt Uit Oshawa wordt gemeld: De sta king bij de General motors in 'Canada zal omtrent Woensdag zijn geëindigd. Te Luik zijn drie Nederlandsche saccharinehandolaars in hechtenis geno men. Koning Leopold, die eenigen tijd in Zwitserland heeft vertoefd, is gisteren te Brussel terug gekeerd. Bij een honderdtal soldaten te Brus sel deden zich, na den maaltijd, vergif tigingsverschijnselen voor. Twee en veer tig hunner moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Van geen hunner echter schijnt de toestand ernstig te zijn. Vernomen wordt, dat het aantal i n- landsche soldaten, dat in Abessynië sedert den aanvang der krijgsverrichtin gen tot 31 Maart 1937 gesneuveld is, 2854 bedraagt. Het ministerie van pers en propa ganda te Rome spreekt de berichten te gen, volgens welke Mussolini een ont moeting zou hebben met Hitier te Bad Godesberg in het Rijnland. Echter acht men de mogelijkheid in het algemeen van een ontmoeting tusschen beide staatslie den niet uitgesloten. i Op de Zwarte Zee woeden hevige stormen. Vijf Roemeensche schepen met veertien visschers aan boord worden ver mist. Men heeft sedert een week niets meer van hen gehoord. DE EERSTE KAMER. Op 20 April vergadering. De voorzitter der Eerste Kamer is voornemens dit lichaam bijeen te roepen togen Dinsdag 20 April, des namiddags te één uur, ter behandeling o.m. van het ontwerp van wet tot wijziging van de dienstplichtwet. Dien dag of den volgen den zal er ook een afdeelingsonderzoek worden gehouden. NEDERLAND EN INDIë. Nederlandsche bedrijfsleiders naar Indië. De heer Koster, die sinds eenigen tijd optreedt als vertegenwoordiger van Werk gevers in Ned.-Indië, heeft medegedeeld, dat hij heeft aangedrongen op beter con tact tusschen Nederland en Indië, waar toe leiders van de groote industrieën en bedrijven in Nedeiland naar Indië dienen te komen. Daardoor zouden misverstan den, welke tot dusverre zijn voorgekomen, te vermijden zijn. Naar aanleiding van dit streven van den heer Koster, is bericht ingekomen van verschillende leiders van belangrijke Nederlandsche industrieën, dat zij1, het gemis en de noodzaak van kennismaking voelend, binnenkort naar Indië zullen komen. EERVOLLE OPDRACHT AAN PHILIPS Levering van geluidsinstallatie in het Volkenbondspaleis. Aan de Philipsfabrieken is opdracht gegeven tot levering van de door haar ontworpen complete geluidsversterking- installatie voor het nieuwe Volkenbonds paleis te Genève. Hoewel nog geen details bekend zijn, staat het reeds vast, dat dit de grootste permanente electro-acoustische installatie in Europa zal worden. DE K.L.M. NAAR MIDDEN-ENGELAND Zomerverbinding met Liverpool en Doncaster. De K.L.M. meldt: Na langdurige on derhandelingen met de Britsche autori teiten en belanghebbenden heeft de K. L. M. besloten om gedurende de zomer maanden, van 1 Juli tot 3 October, de luchtlijn AmsterdamDoncasterLiver pool te heropenen. Verleden jaar werd deze lijh gevlogen in samenwerking met de Britsh Conti nental Airlines en na de fusie van ver schillende Engelsche maatschappijen de Britsh Airways Ltd. De Engelschen vlo gen met De Havilland 86-toestellen, de K.L.M. met een Fokker F 18. Dit jaar zal de K.L.M. den dienst al leen vliegen en wel met een Douglas D.G. 2, waardoor de vliegtijid over den afstand Amsterdam'Liverpool, die ver leden jaar nog 3/4 uur bedroeg, wordt teruggebracht tot 2 uur en 45 minuten. UITBREIDING VAN MILITAIRE GRENSBEWAKING. Apeldoorn centrum van het Noordelijk gedeelte. Te Apeldoorn is het hoofdbureau ge vestigd van den dienst voor de voorbe reiding van de plannen inzake de uit breiding der militaire grensbewaking. Het staat onder leiding van kolonel R. Boom- sma, voorheen te Nijmegen, die voor dit doel het geheele grensgebied van den D'ol- lard tot Mook onder zijn beheer heeft. In onderscheiden plaatsen der Oostelijke Candidatenlijst Herv. Geref. Staatspartij. De candidatenlijst der Hervormd Gere formeerde Staatspartij is voor het ge heele land aldus samengesteld: D's G. A. Lingbeek Voorthuizen; ds K. E. Ei. Gravemeyer, Den Haag; ds B. Gij zel, Amsterdam; K, Eëldering, Vianen; ds L. Boers. Scbveningen; A. J. Bui- ning, Appel; ds A. G. G. den Hertog, Rot terdam; G. J. Prins, Oldebroek; B. de Jong, Koudum; en A. J. Mast. provincies zijn afdeelingen van dit hoofd bureau opgericht. De voorbereidende werkzaamheden zijn nu leeds verscheiden maanden aan den gang en naderen haar voltooiing. Hoewel nog niets vaststaat, zijn de kan sen voor Apeldoorn, dat tot heden steeds van garnizoen verstoken is geweest, zeer gunstig voor de vestiging van een der volgens de plannen op te richten grens- bataljons. OUDi-G.G. DE JONGE EN DE TWEEDE KAMERVERKIEZING. Een uit de lucht gegrepen bericht. Voor de afdeeling Zeist van het Na tionaal Jongerenverbond heeft de oud- gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, jhr mr B. G. de Jonge een rede voering gehouden. Tijdens de pauze heb ben wij, zegt het „Hdbl.", Z.Exc. gevraagd welke waarde gehecht mocht worden aan de hardnekkige geruchten, welke de laatste dagen worden gehoord, n.l. dat de heer De Jonge candidaat voor de Tweede Kamer der N.S.B. zou zijn. Zijne Fixcel- lentie machtigde ons mede te deelen, dat hem hiervan niets bekend is en dat deze mededeelingen beschouwd moeten wor den als volkomen uit de lucht gegrepen. Dalende werkloosheid. Het aantal werkloozen in de hoofdstad was einde Maart 7195 minder dan op hetzelfde tijdstip in 1936. Dr Th. Meinema. f. Op 58-jarigen leeftijd is gisteren plot seling overleden Dr Th. Meinema, ge neesheer-directeur van de stichting „Bloemendaal" te Loosduinen. Dr Meinema was aanvankelijk werk zaam als arts te Z a a m s 1 a g. In 1908 werd hij benoemd tot geneesheer aan de stichting „Veldwijk" te Ermelo. Vandaar vertrok hij in 1918 naar de Valerius- kliniek te Amsterdam. In 1929 keerde hij terug naar „Veldwijk". In 1929 werd hij benoemd tot directeur van de stichting „Dennenoord" te Zuidlaren en sinds Oc tober 1931 fungeerde hij als directeur van de stichting „Bloemendaal" te Loos duinen. H. M. DE KONINGIN HAKT DE KLINKDRAAD DOOR. Hoe groot het nieuwe schip van de Holland-Amerika-lijn is. Onder enorme belangstelling 1 tien duizenden hadden zich op het terrein van de Rotterdamsche Droogdok Maatschap pij verzameld 1 is Zaterdag Nederlands grootste passagiersschip te water gelaten. Te kwart over drie ging van de 12- meter hooge eere-trihune de Koninklijke Standaard omhoog, ten bewijze, dat H. M. de Koningin in aantocht was. Een eerewacht van leerlingen der Zee vaartschool en van Zeeverkenners stond bij' den aanlegsteiger. De heeren Endert en Ir Knape wachtten de Koningin bij den steiger op, om haar naar de eere tribune bij den boeg van de „Nieuw- Amsterdam" te geleiden. De groote massa van toeschouwers heeft deze aankomst niet kunnen gade slaan, doch weldra verscheen achter een der groote looftsen H. M. de Koningin. Ondanks den regen kwam H. M., niet beschermd zelfs door een parapluie, het open gedeelte van de werf overwande- len. H. M. was gekleed in een langen grijzen 'Brentschwanz mantel en droeg een donker-paars fluweelen hoed. Terwijl aan alle zijden het gejuich als een verwelkoming van de vorstinne op steeg, wandelde H. M. naar de lift, welke haar naar het platvorm van de eere tribune bracht. Boven gekomen, beantwoordde zij de nu algemeene juichkreten met een wui vend gebaar en vriendelijke buigingen naar alle zijden. Dan zette de muziek bet Wilhelmus in, dat met behulp van luid sprekers over het geheele terrein werd uitgedragen. Op de kleine maar 'hooge en voor allen zichtbare tribune, waar de Koningin zich nu bevond, waren tevens aanwezig de president-commissaris van de R. D. M. en de president-commissaris van de Hol- land-Amerika-Lijn, de heer W. van der Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. Binnenland. De nieuwe regeling van de pacht. Te water lating van de Nieuw-Amster dam. Nieuwe order voor „De Schelde" te Vüs singen. 1 Buitenland. De verkiezingsuitslag te Brussel, De burgeroorlog in Spanje. Vorm, alsmede de twee directeuren van laatstgenoemde onderneming, de heeren de Monchy en Bouman, terwijl minister Geüssen zich eveneens bij het gezelschap had gevoegd. Tegen half vier de zon was inmid dels doorgebroken heeft H. M. de Koningin den 'klinkdraad losgehakt, en daarmee het schip vrij gegeven. Het was ©en moment van groote span ning. Even was er eenige aarzeling, maar toen, na enkele seconden, 'begon het ge vaarte onder het gejuich van de menigte en het geloei der sinrenen te glijden om in het ruime water een plaats in ie nemen. Onmiddellijk na de te waterlating had in de feesthal een bijeenkomst plaats, waar verschillende personen, o.a. Minis ter Gelissen, het woord voerden en waar verschillende koninklijke onderscheidin gen werden uitgereikt. Door H. M. de Koningin werd een dronk gewijd aan het welzijn en de ge lukkige vaart van de „Nieuw-Amster dam". Als aandenken aan dezen dag is door de bouwers van het schip aan H. M. de Koningin aangeboden het bijltje, waar mede door H. M. de tewaterlating is ver richt. Dit 'bijltje, dat vervat is in een luxe- etui, versierd met gedreven zilveren sil houetten van New-York en Rotterdam, bekleed met slangenleer en geplaatst op een 'blad van Japansch lakwerk, is ver vaardigd naar het ontwerp van architect Wijdeveld. Het lakwerk werd uitgevoerd door den sierkunstenaar Jaap Gidding, terwijl het zilverwerk vervaardigd werd op de ateliers van de „Koninklijke Be geer" te Voorschoten. Om zich een denkbeeld te vormen van de enorme afmetingen van dit grootste Nederlandse schip, kan men het 'best te hulp roepen bekende groote gebouwen en eens nagaan, welke daarvan in dit schip zouden geborgen 'kunnen worden, indien de ruimte'binnen de romp 'n geheel uit maakte. Zes van Nederlands bekende kerkto rens zouden dan gemakkelijk daarin plaats kunnen vinden, n.l. de Domtoien te Utrecht, de S't. Laurenstoren te Rot terdam, de Oldenhove te Leeuwarden, de Westertoren te Amsterdam, de toren van de Nieuwe Kerk te Delft en de Haagsche St. Jacobstoren. De Minister van Staat, Minister van Defensie a.i. Dr H. Golijn heeft opdracht gegeven voor den bouw van vier onder zeebooten type 0' 16, waarvan twee zullen warden gebouwd door de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, en twee door de Rotterdamsche Droogdok Mij. VOOR DB PIUR

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1