Uit de Provincie. Gemengd Nieuws Rechtszaken Wetenschap en Kunst Hot Vrouwenhookjo Voor de jeugd. WIJZIGING DER ZIEKTEWET. Met de voorgestelde wijziging der Ziek tewet, om voor alle ziekenkassen der Ra den van Arbeid een gelijke premie vast te stellen, kan de Eerste Kamer, blijkens baar voorloopig verslag, vrij algemeen instemmen. Eenige leden merkten evenwel op, dat thans de Rijksverzekeringsbank, die be last is met het toezicht op de Raden van Arbeid, in bepaalde gevallen voorstellen aan de Kroon doet tot een evenredige verhooging van de premiën of een even redige verlaging van de uitkeeringen. Wordt dit ontwerp wet, dan zal daar mede aan de Rijksverzekeringsbank deze bevoegdheid zijn ontnomen en deze slechts aan de Kroon zijn voorbehouden. Zulks is thans subsidiair het geval. Deze leden achtten deze wijziging niet geluk kig en vroegen, op welke gronden de re geering hiertoe is overgegaan. Verplaatst met ingang van 10 April '37 de besteller bij den Post-, Telegraaf- en Telefoondienst P. A. G. de Jong van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Zierikzee (voorheen te Middelburg werk zaam) naar het postkantoor te Amster dam. Oostkapelle. 4 0 j a a r in dienst. Heden is het 40 jaar geleden, dat dhr L. Tavenier, opzichter-boschhaas bij de N.V. Duinbeek bij die N.V. in dienst trad. In dien tijd heeft dhr Tavenier vier direc teuren gekend en wel eerst wijlen Mr F. J. Sprenger, toen wijlen Jhr H. A. van Adriehem Boogaert, die na ruim 25 jaar werd opgevolgd door Mr G. J. Sprenger. Na diens vertrek kwam de huidige direc teur, Jhr H. J. van Adriehem Boogaert en hij is het, die heden den jubilaris toe sprak en een gratificatie overhandigde, maar die ook kon mededeelen, dat H. M. de Koningin dhr Tavenier de zilveren medaille, behoorende bij de Oranje Nas sau Orde, heeft toegekend. De directeur overhandigde de daarop betrekking heb bende stukken en voegde daar een klein model van de medaille aan too. Door laadboom getrof fen. Op het schip „Jantina", schipper Kruithof, liggende in de Oosterhaven te Groningen, waren gistermiddag half twee eenige mannen bezig met het lossen van ijzeren buizen en staven. Dit geschiedde door middel van een naastliggende drij vende ijzeren kraan en een houten laad- en losdnrichting aan boord van het schip, welke inrichting door middel van een lier met de hand wordt bewogen. Toen de dekman H. Hendriks, wonen de Fuchsiahof te Groningen, boven in de ijzeren kraan zat, maakte de man, die de lier van de houten losinrichting bediende, de kabel losi, waaraan de beide laadboomen zijn bevestigd, in de meening, dat de lier op de pen zat en de beide boomen dus rechtstandig zouden blijven staan. Dit was echter niet het geval. Do laadboomen schoten los en troffen den in de ijzeren kraan zittenden man, die van een hoogte van tien meter in het bijna leege ruim viel en op slag werd ge dood. De man laat een vrouw en acht kinderen achter. i Urn gevonden. Men meldt uit Bladel: Op het terrein van de werkver schaffing in de buurtschap Egypte heeft men bij het graven een urn gevonden. Voordat men er erg in had, was de urn reeds met de schop beschadigd. Toch mocht men er in slagen de scherven en den inhoud bijeen te garen. Plaats van vinding en vorm der urn duiden er op, dat men te doen beeft met een ongeveer 4000-jarige Hallstatt-urn. 'Aanrijding met doodelijk gevolg. Gisterenavond speelde een groepje kinderen nabij het z.g. kruis in den Rustenburgerweg te Heer Hugo- waard, toen notaris N. uit Benningbroek met zijn auto naderde. Toen bij seinen gaf, maakten twee kinderen aanstalten om den weg over te steken. Eén van hen deed dit inderdaad, doch bet andere bleef staan, waaruit de bestuurder van de auto opmaakte, dat hij! kon doorrijden. Plotseling stak echter de knaap, die was blijven staan, het vierjarig zoontje van het echtpaar B., den weg over. Het ventje werd door den wagen gegrepen en op den berm van den weg geslingerd, waar het zwaar gewond bleef liggen. Het kind overleed na enkele oogen- blikken. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 9 April 1937. P. v. D., 34 jaar, chauffeur te T e r- neuzen, had zich te verantwoorden wegens diefstal van een vrachtautomo- biel ten nadeele van F. L. Collier te Sa)s van Gent, op 21 Febr. 1.1. De Officier van Justitie heeft ter zit ting een anderen indruik gekregen dan die uit de stukken. Hij eischt vrijspraak De verdediger van verdachte, Mr A H. Kuipers, sluit zich hierbij aan. L. G., 28 jaar, opperman te O v e- z a n d e, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Middelburg, waarbij hij; wegens we derrechtelijk op den openbaren weg een ander in zijn vrijheid van beweging be lemmeren, een en ander gepleegd in staat van dronkenschap, werd veroordeeld tot een geldboete van f 25 of 10 dagen hecht Elsoh: bevestiging van het vonnia waar van hooger beroep. De Ambtenaar van het 0. M. bij het Kantongerecht te Middelburg was in hoo ger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Middelburg, waar bij A. N., 66 jaar, opkooper te I e r s e k e, wegens het koopen van minderjarigen, werd veroordeeld tot een geldboete van f 7.50 of 5 dagen hechtenis. Eisoh: be vestiging van het vonnis waarvan hooger beroep, met uitzondering van de straf f 50 of 30 dagen hechtenis. De verdediger van verdachte, Mr A. H. Kuipers, pleitte vrijspraak, subs, ontslag van rechtsvervolging. De Ambtenaar van bet O. M. bij het Kantongerecht te Oostburg was in hoo ger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter, waarbij G. V. D.., 31 jaar, landbouwer te G r o e d e, wegens overtreding van de Jachtwet, word vrij gesproken. Eisch: vernietiging van het vonnis en veroordeeling tot f25 of 15 d. J. A. C., 30 jaar, koopman te IJ z e n- d ij k e, had in de jaren 1935 en 1936 in ZeeuwSch-Vlaanderen een beroep of ge woonte gemaakt van bet koopen van goé deren met het oogmerk om zonder vol ledige betaling zibh of een ander de be schikking over 'die goederen te verzeke- ren. Eisch: 6 maanden gev. straf. J. F., 38 jaar, landbouwer te Z i e- r i k z e e was vrijgesproken door den Kantonrechter te Zierikzee wegens over treding van de Hinderwet (een bewaar plaats hebben van petroleum zander vergunning van B. en W.) vrijgesproken, tegen welk vonnis de Ambtenaar van het O. M. hooger beroep aanteekende. Eisch: bevestiging van het vonnis waarvan hoo ger beroep. Uitspraak 23 April a.s. Vereeniging voer Instrumentale muziek. Soliste: Nellie Wagenaar, piano Amsterdam. Met een programma, dat veel beloofde, trad Joh. H. Caro, aanvoerend de Instru mentale, gisterenavond op. Die belofte werd vervuld, de verwachting niet be schaamd; het werd een avond vol afwis seling en toch allen één in het streven, zoo juist mogelijk de rijke muzikale ge dachten der componisten weer te geven Ant. Dvorak, de Tsjecho Slowaak, heeft gedurende drie jaar de leiding gehad van het National Conservatory te New York Vandaar zond hij de symphonie No. 5 (e moll), één van zijn meest gespeelde werken, de wereld in. De symphonie heeft als bijschrift: Uit de nieuwe wereld; toch geeft ze niet ty pisch Amerikaansche muziek. Wel 'heeft Dvorak, beïnvloed door het 'hoeren van de muziek der negers, hier naast Tsjechi sche ook negermelodieën verwerkt. Sterk kwam dat uit in het tweede deel, dat een programmatisch karakter draagt. De solo, Engelsohe hoorn (Moonlight on the plan tation), moet 'het weemoedig gezang der negerslaven weergeven. Overigens muziek van groote frisohheid en durf. Hier en daar misschien neiging tot het banale en een klankvolume, bijna te groot voor deze zaal. Hier anders een woord van lof voor de blazers, die veel hebiben bijgedragen aan de prachtige vertolking der sympho nie. Gansoh anders is de muziek yan Gés. Franck. 'tls hier met de Variations Symp'honi- ques, dat de soliste Nellie Wagenaar op treedt. Van vorm zijn deze Variations uniek Vooropgesteld worden de twee thema's. Vijf variaties op het eersfe volgen en dan komt het tweede en wel als hoofdthema van een sonatevorm, terwijl een variant van het eerste weer als zangthema fun geert. Wat een rijkdom van melodie en har monie is hier te genieten. Nellie Wage naar, de pianiste, heeft ons bovendien van begin tot eind geboeid door haar spel. Niet alleen door haar brillante tech niek, die ook onmisbaar is voor het bren gen van zulke muziek, maar meer nog door het scheppen van de juiste verhou ding tusschen bewogenheid en kracht. Hier het soepele en teere, daar het vaste, strakke rhythme. En alles gespeeld met een toewijding en een elan (natuur lijk alles uit het hoofd) die bewondering afdwingt. Na de pauze het nog steeds! veelge speelde Concert in a moll van den Noor- sdhen componist Grieg. Zeker één der belangrijkste werken onder de pianocon certen uit deze periode. D'at Grieg veel gedaan heeft voor de volkszang, komt ook uit in het derde deel, een volksdans. Hier geen oontrapuntisChe bewerkingen, maar toch zulke poëtische eigenschappen, be langrijk door rhythmiek en harmonie, dat de populairiteit volkomen verklaarbaar is. Geen wonder, dat Caro voor een moei lijke taak stond, 't Is steeds een genot te zien, met welk een groote foeheersching hij zijn strijkers aanvoert en het werk in zijn macht heeft. Nellie Wagenaar moest een geweldig applaus in ontvangst nemen, waarin zij den dirigent deelen liet. Ook de Instrumentale ontving een deel van de 'hulde, die in alle opzichten ver diend was. Het is zeker een groot voorrecht te noemen voor Middelburg, dat dergelijke muziek kan worden uitgevoerd op zulk een wijize. Verblijdend was het groote aan tal aanwezigen. Het getuigt van waardee ring voor den arbeid van dirigent en ver eeniging. Met blazers en enkele strijkers was de Instrumentale versterkt tot een volledig symphonie-orkest. Wees zuinig met gas. Hoe kan men het gasverbruik zoo laag mogelijk houden en toch van de voordeo- len van deze brandstof profiteeren? Om te beginnen, moet men bij het koken pan nen gebruiken met goed sluitend deksel, opdat de damp niet kan ontsnappen. Een tweede punt, waarop gelet dient te wor den, is geen smalle hooge pannen te koo pen, waar de gasvlam omheen speelt. Heel wat beter zijn pannen, die laag en breed van model zijn. De vlam, die men gebruikt bij bet ko ken moet groot zijn, als de pan wordt opgezet; zoodra de inhoud kookt, stelt men in op den spaarbrander. Zoo moge lijk make men ook gebruik van de hooi- kist. In menig gezin wordt roekeloos met gas omgesprongen door te veel water aan de kook te brengen, waar maar weinig noodig is. Een volle ketel water voor een tweepersoons theepot is overdaad. Het is een kleine moeite om niet meer dan de hoeveelheid, die gebruikt zal worden, op te zetten, Eh dan dient men erop te let ten of het water kookt, om op datzelfde oogenblik het gas uit te draaien. Hoe vaak wordt hiertegen gezondigd! Enkele recepten. Gevulde aardappelen. 1 pond aardappelen, 60 gr. magere ham, prei, peterselie, een tikje kerrie, 40 gr. boter, paneermeel en melk. Neem zooveel mogelijk gelijke, niet te groote aardappelen van gaaf model en snijd aan bet eene uiteinde een kapje eraf, snijd aan het eene uiteinde een kaje eraf, zoodat de aardappel vlak staat, snijd aan den tegenovergestelden kant een dekseltje uit en haal door de opening zooveel mo gelijk kruim eruit, zonder de schil te be schadigen. Hak zooveel prei en peterselie fijn, dat ge van ieder een eetlepel hebt, smoor de groenten in 10 gr. van 'de bo ter. Hak ook de ham fijn, meng deze met de groenten en de kerrie door bet aard- appelkruim en kneed dit met zooveel melk, dat ge een stevige massa krijgt, die niet uit elkaar valt. Vul met dit mengsel de uitgeholde aardappelen zóó, dat het vulsel er boven uit puilt, werk dit glad bij, bestrooi het met een weinig paneer meel, zet de aardappelen dicht naast elkaar in een braadslee of schotel, leg er kleine klontjes boter op en laat de gevulde aardappelen in den oven gratineeren. (Hbld.) Sinaasappelvla: (4 personen), 4 sinaasappelen, 1 citroen, 2 dl. water, 5 a 6 eetlepels suiker, 4 eetlepels maizena. Wasch de sinaasappels goed af en neem er zeer dun een gedeelte van de schil af. Snijd de sinaasappels en de ci troen door, pers ze uit en 'doe 't sap met de schilletjes de suiker en het water in een pannetje. Breng alles te zamen lang zaam aan de kook en voeg er al roerende voorzichtig de maizena bij, die met wat koud water aangemaakt is. Laat de vla even doorkoken, neem er de schilletjes uit, laat ze onder af en toe roeren bekoe len tot er geen vel meer op komt en doe de vla in een schaaltje. Trommelkoek: 3 ons zelfrijzend bakmeel, 1 ei, kwart liter melk, theelepel zout, 1 ons rozijnen, 1 ons krenten. Maak van de verschillende benoodigd- heden een mooi gelijk beslag; wrijf een warme puddingvorm dik in met boter en bestrooi de wanden met paneermeel, ook het deksel. Vul de vorm niet meer dan voor 2/3 (voor het rijzen), sluit en plaats deze in een pan met kokend water en laat bet 2 uur koken. Steek er met een breinaald in om te zien of de koek gaar is, als deze er glad uitkomt is de koek gereed. De Azalea. Vorige week schreven wij iets over de verzorging van de Hortensia. Nu het een en ander over de Hortensia. De bloe menwinkels staan daar nu vol mee en vertoonen een schat van kleuren en tin ten. We zorgen steeds voor een vochtige potkluit, doch spuiten mogen we geduren de den bloei volstrekt niet, om het be schadigen van de bloemen te voorkomen. Is het met den bloei gedaan, dan zetten we haar in een ongestookt vertrek voor het raam, terwijl we bet water geven wat verminderen, maar de potkluit mag niet uitdrogen. Als het behoorlijk weer is kan de plant na half Mei buiten worden ge bracht, waar ze op een niet al te fel-zon- nig plekje wordt ingegraven, hetzij in den tuin, hetzij in een bakje met aarde. Eiken dag besproeien of bespuiten en eens in de veertien dagen wat geconcen- treer'den mest toedienen. Eind September halen we de plant weer in huis, doch vooral niet in een gestookt vertrek. D'e bloemknoppen zouden dan ontijdig ver drogen. Ze overwintert dus in een koele maar vorstvrije kamer, waar we de bla derkroon geregeld bespuiten om de ont wikkeling van de bloemknoppen te be vorderen. Als de knoppen zich beginnen te kleuren, staken we bet spuiten en hou den verder alleen de potkluit vochtig. De plant mag dan ook in de huiskamer ge- gracht worden, zoo ver mogelijk van de kachel en in het volle licht, waar we van nabij het ontluiken der bloemen van dag tot dag kunnen volgen. Beste nichtjes en neefjes! Van een paar van jullie ontving ik reeds postzegels. Willen de anderen ze misschien deze week ook sturen? Jullie kunt het doen als monster zonder waarde, dan hoeft er maar weinig port op, maar dan in een open enveloppe. Ik bon benieuwd hoovool het er wol zullon zijn, De volgende weok zal ik dat dan meedeelen. En nu gaan we de briefjes beantwoor den, het zijn er weer heelwat dezen keer. Arnemuiden. „Buitenmeisje". Ver kouden, dat is op het oogenblik aan de orde van den dag. Zijn ze allemaal weer beter? Wat ben jij nieuwsgierig, maar het is niet zoo hoor. Kamperland. „Kabouter". Jij hebt het wel erg slecht getroffen in de vacan tia, je plannen vielen zoo wel in duigen. Ik vind het moeilijk om dat te raden van de zusjes, 5 misschien, of 10? Nisse. „Fietsertje". Fijn, dat jullie allebei overgingen, dat was een heel feest. Die twee zessen moeten nu ook nog maar zevens of* achten worden. Doen de bloe men het al goed? K r a b b e n d ij k e. „Iris". Wat heb jij een prettigen verjaardag gehad en zulke gezellige cadeautjes. Het zal wel erg vreemd zijn als je niet meer naar school hoeft, heb je al plannen voor later? Souburg. „Boomklimmer". Jij hebt je laatsten vacantiedag dus goed be steed, en ben je blij dat je nu weer naar school kunt gaan? Nog hartelijk gefeli citeerd met Moeders verjaardag. V e e r e. „Margriet". Heerlijk hé, dat het nu al zoo feestelijk wordt in de na tuur. Het spijt mij erg, dat je niet meer mee kunt doen, maar ik ben er blij om, dat je zusje klaar staat om je plaats in te nemen. Ik hoop, dat zij ook zoo'n „trouw" babbelaarstertje wordt. N. - en St. - Joosland. „Moeders Jongste". Wat gaat de tijd toch vlug hé, nog maar een maand en dan is het al weer overgang. Heb je er nogal moed op? Jullie hebt een mooi tochtje gemaakt. Goes. „Schrijfstertje". Wat heb jij een mooie Aprilmoppen bedacht en ze zijn goed geslaagd ook. Dat lukt nog niet altijd. Ja, als je je niet verveelt is de vacantie zóó om. Ik zal niet verklappen. „Melkmeisje". Dat was een heele drukte, het is alleen maar jammer, dat Opoe niet bij jullie kon blijven. Hoe gaat het nu met haar, knapt ze al een beetje op? Als er niet zooveel post komt is het moei lijk om postzegels te sparen. „Rozeknop- je". Jij hebt je in de vacantie dus niet verveeld. Nu ik kan begrijpen, dat die logeerpartij je wel beviel. Fijne boeken zijn dat, heb je ze al uit? „Boertje". Het is al zoo lang geleden, ik heb er zelf ook niet meer aan gedacht, maar het is dus wel naar je zin, dat doet me plezier. Borsselen. „Lelie". Dat was een heele tocht voor jou, maar met zulk mooi weer is het wel prettig. Zoo'n fijne speel plaats 'heeft niet iedereen. Bevalt het zus goed op school? „Moeders Lieve ling". Nog hartelijk gefeliciteerd met je zusje's Verjaardag, of is het een broertje? Dat moet je me eens vertellen. Dat was een meevallertje in de vacantie, maar nu is de pret weer voorbij. „Zus''. Wat een knus huisje hebben jullie daar bedacht; ik zou wel eens even om een hoekje wil len kijken als jullie zoo ijverig aan het handwerken zijn. Je schiet daar zeker eens zoo hard op. „Rembrandt". Wat fijn dat jullie allemaal over zijn, nn was het wel een feestdag op school. Je moet maar denken: veel kleintjes maken een groote. '0 u d e 1 a n d e. „Babbelkous". Het was voor Moeder maar gemakkelijk zoo'n flinke hulp er hij, het werk schoot nu ze ker wel goed op. Jullie maakt daar nut tige dingen, is er al veel klaar? „Oranje". En nu gaat Oranje on.s verlaten, dat ziet er maar sl'eöht uit. Maar als je het zoo druk hebt als jij valt het ook niet mee om geregeld raadsels op te lossen en briefjes te schrijven. Het' beste er verder mee hoor. „D'e Groot''. Wat een fijne vacantie maar ik denk dat het toch wel rustig was ook, toen jullie een paar dagen weg war ren. Zeg, zul je er goed je best op doen dat de briefjes :er netjes uitzien? „Blond je". Dat is een heele verandering voor je op school, doe je nu nog net zoo goed je best? Ja, het begint nu al zoo echt I.ente te worden. Jullie hebt goede plan nen, ik zal m'aar afwachten. „Spring in 'tVeld". Eerst een pluimpje voor je keu rige brief. Je doet goed je best met het schrijven. Wat heb jij al veel postzegels zeg, zoo schiet het wel hard op. Baarland. „Prins Bernhard". Jul lie troffen het, dat vader juist in de va cantie daar naar toe moest. Ja, als er zulke hooge golven zijn, dan is het wel het fijnst. Jullie plagen 'de nieuwe kin deren toch niet? „Maurits". Zoo'n vacan tie is maar ©en mooie uitvinding. Jullie hebt allemaal zooveel plezier gehad. Nog hartelijk gefeliciteerd met je zus 'haar verjaardag. Baarland. „Blaurwoogje". Het is altijd leuk he als er zooveel schepen voorbij komen. Nemt je wel eens een verrekijker mee? Koudekerk©. „Wippertje" en „D'e fiere Fluiter". Flink zoo, dat jullie alle bei over bent. Zitten blijvers hebben we niet in ons clubje. Het is wel jammer d'at de oplossing van dat raadsel er niet bij wa's. D'e anderen zijn goed. „Babbel- graag". Jammer d'at jij en je vriendin niet denlzelfden avond konden, maar nu S. er is, 'was 'ttodh ook gezellig. Ja, zij schreef mij ook over de vacantie. Met de raadsels is het in orde. St. Laurens. „Ford". Ik merk wel, dat het boekje een „reuze veirassing" voor je was. Ja zoo'n bazar is wel ge zellig, en jij vond het sjoelen natuurlijk het mooiste. Bergen op Zoom. „Cornelis de Wit". Ja, zoo'n Bondsdag is heerlijk, als er zooveel jonge enthousiaste menschen bijeen zijn. D'at sterkt weer voor den ver deren arbeid. D'enk je op school ook nog aan de boerderij? „Hardlooper". Je hebt dus niet voor niets je best gedaan, nu maar zoo door gaan dan wordt het vol gende rapport nog beter.' „J. P. Goen". Het trof mooi dat jij vaoantie had, zoo'n flinke hulp konden ze best gebruikon met de drukte. Heb jij ook mee gof«est? 'sH. Arendekerke. „Bloedvink". Nu heb ik al zooveel brieven van je, maar je hoeft niet iedere week te schrijven, nu weer over 14 dagen. Nog hartelijk gefe liciteerd met je verjaardag. „Roodborstje". Prettig dat jij ook mee gaat doen met ons clubje. De vacantie heeft voor jou een heele verandering gebracht. Bevalt het je good op de nieuwe school. Serooskerke. „Parker". Zoo en jij komt de plaats van je broer innemen, dat is flink hoor. Viel het je mee zoo'n brief te schrijven? Nu je hebt goed je best gedaan. „Karekiet en Duifje". Jullie hebt het goed uitgezocht door er om te raden. Een volgende keer ben je er dan meteen mee klaar. Fijn dat jullie allebei „over" zijn. „Pauwstaartje". Het trof mooi dat je broer thuis kwam, jullie kon den nu meteen zijn verjaardag vieren. Is Moeder alweer beter? En nu de raadsels. 1. Voor de grooteren. Het geheel bestaat uit 43 letters. Een 19. 28. 24. 41. 38. 26. is een vogel. Een 8. 4. 14. 33. 22. 40. is een voor ons bekende plant. Een ijdeltuit heeft een 27. 20. 2. 37. 31. 17. 33. noodig. Met de schoonmaak gebruikt moeder veel 35. 3. 32. 28. Op 7. 9. 39. 30. 13. wordt veel jacht gemaakt. Een 19. 28. 25. 5. 15. 43. 11. 18. is een klein stukje hout. Een 1. 12. 29. 33. 14. 10. 16. staat vaak vol boterbloemen. 20. 18. 40. 6. 42. 34. 21. 23. is een ander woord voor mooi. Een 1. 36. 25. 31. is een boom. 2. Voor de kleineren. Het geheel bestaat uit 20 letters. De oplossing vormt twee spreekwoor den. Een 12. 6. 6. 9. is een vaartuig. Een 11. 2. 14. 4. 18. 1. rijdt op een paard. 17. 2. 14. 8. 20. 13. 5. is een ander woord voor donker. Een 12. 19. 16. 15. is aan een boom. Kinderen spelen met een 12. 10. 19. Een 12. 7. 3. is een vrucht. Allen hartelijk gegroet van Tante DOLLIE. HOE BALD DE PLANT VERDIENDE TOEN MOEDER ZIEK WAS. XLIV. (Slot.) „Moe, zal ik het dan maar vertellen?" treuzelde Bald nog even. „Ja, natuurlijk!" „Nou dan," begon Bald, maar nu bet er op aan 'kwam zag hiji er toch wel een beetje tegen op. Hij' bad een kleur als vuur gekregen; als ze hem nu maar niet uitlachten; hij keek strak naar Moe, „ik heb het verdiend.... met.... wiedenl" Het was er uit. Even bleef bet stil in het kamertje. „Met wieden?" klonk bet verbaasd van vaders lippen, en Moe zei bet zachtjes na: „Met wieden?" Maar Mien en Bram schaterden het in eens uit. „Met wieden, Bald, net als Japie?" En evenals de jongens het gedaan hadden begon Brammet je te zingen: „Baldje wied, straatje wied!" Bald gaf er nu niets meer om, hijl zag alleen maar het gelukkige gezicht van Moe en keek van haar naar de plant. Dé belooning op zijn werk! En nu moest Bald alles vertellen, wat hij wat graag deed, hij' had het immers al zoo lang geheim moeten houden. Hij' vertelde maar, en telkens weer schudde Moe haar hoofd; haar dappere jongen! Vader wist nu ineens waarom Bald zoo vaak laat thuis was gekomen; en hij' had meermalen nog wel zoo op hem gemop perd, Mien en Bram waren 't meest nieuws gierig naar het verhaal van het meisje, daar waren ze immers zelf bij'geweest; Bald vertelde alles, en Bram vond dat het kwartje dan toch maar mooi op tijd was geweest. „Ja, anders had de plant er nu niet ge staan," bekende Bald eerlijk. „En ik weet, waarom Bald Moe zoo'n mooie plant geeft", moest Bram toch nog gauw even zeggen. „Waarom dan?" Bald vroeg het nieuwsgierig. „Omdat je die andere gebroken hebt, toen je op je hoofd ging staan, je weet wel, dien morgen, net toen Moo 's mid dags wegging." „Precies Brammetje, en daar had Bald erg veel spijt van,daarom heeft hij ook zoo zijn best gedaan om een nieuwe voor mij te verdienen, is bet niet, Bald?" „Ja, Moe." Bij het eten dankte Vader voor al de zegeningen die God hen had geschonken; het had ook zoo héél anders kunnen zijn. Bald dankte mee. Het was zoo licht en blij in hem. Hdj dankte mee voor Moe haar beter schap en in zijn hart steeg ook de dank oip, dat de Heere hem bad geholpen het geld te verdienen en het kwartje aan buurvrouw terug te geven, en hem ook vanmorgen de portefeuille bad doen vin den. Ja, Bald wist het heel goed, de Heere had het gedaan. Hem alleen kwam de eer toe.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 6