aog' BismaRex EERSTE BLAD Gods dienaresse. ZATERDAG 10 APRIL 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 160 Niet afkeerig van revolutionaire middelen. Buitenland. Binnenland Rexaj] HAAGPOEDER Belangrijkste Nieuws Minister Deckers in Londen. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertenttën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het verkiezingsmanifest der Antirevo lutionaire partij roept 'het Nederlandscihe volk op tot onderdanigheid aan de Over heid alsGodfl dienaresse. Deze belijdenis beteekent een belang rijke versterking van de positie der Over heid. Een Overheid, die de souvereiniteit Gods niet erkent, maar die haar autori teit in zichzelf zoekt, staat altijd zwak. Het bewijs daarvan zien we in Duitsch land en Rusland. Mannen als Stalin en Hitier zijn gewel dige iheerschers. Maar toch in den grond der zaalk met een bevend 'hart. Zóó zwak gevoelen zij zich, dat de pers op allerlei wijze aan banden wordt gelegd opdat de publieke opinie toch maar geen gelegenheid zal krijgen zich te uiten. Alle critiek wordt in den grond gesmoord. Een kleinigheid is voldoende om in Duitsch- land naar een concentratiekamp te ver huizen en in Rusland tegen den muur geplaatst te worden. En ondanks al die hardhandige maat regelen hooren we toch telkens nog van geruchten omtrent mogelijke samenzwe ringen en worden de schrikkelijkste stralf- fen aangekondigd tegen hen, die het ge zag van de heerschers zouden willen aan randen. Treffende bewijzen van innerlijke zwak heid. Nu behoeft dit geen verwondering te wekken. Het ligt veeleer in den aard der za'ak. Immers deze dictatoren beseffen zeer goed, dat hun gezag alleen berust op de basis van macht en geweld. En als er dan een ander opstaat, die zich. nóg machtiger en sterker gevoelt, waarom zou die dan op zijn beurt niet naar de macht grijpen I Anders wordt de zaak echter wanneer de Overheid de souvereiniteit Gods erkent en als de onderdanen de Overheid eeren ais dienaresse Gods. !Dr H. iGoüjn schreef in zijn toelichting op het program volkomen terecht: „Wij schamen ons niet te gehoorzamen aan mensohen, die over ons zijn gesteld, om onderdanen te zijn van een Overheid. Mits één ding vaststa, dat die dragers van overheidsgezag niet tot ons komen met de aanmatiging, dat zij gezag over ons komen uitoefenen krachtens eigen titel of aanspraak, maar dat zij ons den geloofsbrief toonen, dat God Zelf hen heeft gemachtigd om over ons heerschap pij te voeren. Alleen aan een Overheid, die Gods dienaresse is en haar recht van ïegeeren bewijst, door een beroep op de rechtelijke ordeningen, die Hij heeft ge steld voor ons staatsleven, onderwerpen wij ons". In denzelfden geest had ook D'r A. Kuyper zich in zijn Stone-lezingen uit gelaten toen hij schreef: „Als God mij zegt: „Gehoorzaam, dan, ja, dan buig ik diep eerbiedig het hoofd zonder dat dit mijn persoonlijke eere als mensch te na komt. Even smar delijk toch als ge u verlaagt door te buk ken voor een menschenkind, wiens adem in zijne neusgaten is, even hoog verheft het u, zoo ge zwicht voor het gezag van den Heere des hemels en der aarde. Zoo blijft 'het dan bij het Woord der Schrift: „Door Mij regeeren de koningen" of ook bij het woord van den apostel: „Alle macht, die er is, is uit God, zoo dat wie zich tegen de macht stelt, God weder staat". De Overheid is een instrument van ge- meene gratie, om de ongebondenheid en den gruwel te stuiten en den goede tegen den kwade te beschermen. Maar zij is nog meer. De Overheid is bij dat alles inge steld als zijn dienaresse, om het kunstwerk Gods in Zijn schepping der mensdh'heid voor algeheele vernieling te bewaren". De Overheid is dienaresse Gods. En daarom Overheid, aan wie wij om Gods wil onderdanig willen zijn. Op de dubbelzinnige houding van de S.D.A.P. ten opzichte van de z.g. „sith- down-stakingen, of wil men, het bezetten van de fabrieken door de arbeiders, heb ben wij in ons nummer van 6 April gewe zen. Leerzaam is in dit opzicht wat de heer F. v. d. Wal in het „Grafisch Weekblad" het orgaan van den modernen typogra fenbond schrijft. Voor ons land kan hij het bezetten van fabrieken en werkplaatsen niet aanbeve len, omdat Omdat het principieel is af te keuren? Neen, omdat de regeering de toepassing van dergelijke onwettige middelen niet zou dulden. Natuurlijk niet! Wat moet er dus gedaan worden? Wel, bij de komende verkiezingen moe; getracht worden een zoodanige verande ring van bewind te krijgen, dat het door zetten van goede (lees onrechtma tige, onwettige, revolutio naire!) maatregelen mogelijk wordt. Een regeering, welke evenals de Fransche en de Amerikaansche van thans niet vijandig staat tegenover de arbeiders en den kleinen ihan in het algemeen. De tijd is thans aanbrekende, waarin men 'hier te lande er toe zal kunnen bijdragen, dat de gewenschte verandering in de re geering plaats vindt. Nog slechts een paar maanden en de verkiezingen voor het par lement zijn aan de orde. Wanneer de ar beiders hier hun rechten gewaarborgd willen zien en de mogelijkheid ook hier zien geschapen, om wijzigingen in de oeconomische verhoudingen door te zet ten, waardoor het mogelijk zal zijn, maat regelen van kracht te doen worden, welke het onrecht, hetgeen thans aan de hon derdduizenden beschoren is, kan wegne men, dan moeten zij zorgen, dat voor de vertegenwoordigende lichamen, waarnaar uiteindelijk de regeering samengesteld wordt, alleen die mannen worden geko zen, die het recht van den arbeid erken nen en die tevens volkomen betrouwbaar zijn". Een leerzaam citaat. Wij laten nu rusten de dwaze be wering, dat wij een regeering zouden hebben, die vijandig staat tegenover de arbeiders en die het recht van den arbeid niet zou erkennen. Dat hebben de afgeloopen jaren toch waarlijk wel anders geleerd. Maar waar het voor ons in dit ver band op aankomt is dit, dat hier de roode arbeiders worden opgewekt mee te werken tot het verkrijgen van een slappe voor de volksgunst bevreesde re geering, waardoor de revolutionaire ele menten de gelegenheid krijgen ongestraft onrechtmatige, revolutionaire strijdmid delen toe te passen en het bedrijfsleven finaal te ruïneeren. In zijn onnoozelheid schijnt de schrij ver te meenen, dat hij door zoo op te treden de arbeiders een dienst bewijst. Het schijnt niet tot hem door te drin gen, dat hij niet anders is dan een weg bereider voor de dictatuur. Intusschen blijkt ook hieruit weer, dat de roode vakbeweging haar revolutionair karakter nog steeds handhaaft en dat zij met de innig met haar verbonden S.D.A.P. nog altijd een gevaar vormt, waartegen wij op onze hoede hebben te zijn. DE OORLOG IN SPANJE. De Universiieitswijk van Madrid door de regeeringstroepen omsingeld. Van regeeringszijde werd gisteravond gemieid: De strijd, dien de Madrilenen den geheelen nacht hebben kunnen hoo ren, en die nog niet geëindigd is, biedt alle kenmerken van een algemeen offen sief op het centrale front. De regeeringst- troepen gingen tot den aanval over op de vijandelijke stellingen op alle punten van den sector. Gisteravond kon generaal Miaja mede- deelen, dat de Universiteitswijk geheel omsingeld was door de regeeringstroepen en dat de tegenstanders, die zich daar verschanst hebben van de andere recht- sche troepen zijn afgesneden. IntussChen wordt nog uit Valencia ver nomen, dat na een krachtigen opmarsöh der 'Catalanen in den sector van Huesca, de regeeringstroepen meester zijn van den laatsten weg, die nog in handen van de opstandelingen was. ITALIAANSCHE ACTIVITEIT IN SPANJE. Dó correspondent van de „Figaro" te Londen bericht aan zijn blad, dat hij van een hooge autoriteit heeft vernomen, dat de regeeringen van Engeland en Frank rijk op het oogenblik een onweerlegbaar dossier bezitten over de Italiaan se h e activiteit in Spanje sedert 10 Maart, hetwelk zal worden overhandigd aan de Niet-Inmengings- commissie, wanneer de Italiaansche ver tegenwoordiger een officieel protest zal indienen tegen de beweerde Fransche in menging in Spanje. De onthullingen, wel ke de Fransche vertegenwoordiger dan over de Italiaansche inmenging zou kun nen doen, zijn van dien aard, dat Frank rijk zou kunnen eischen dat de Italiaan sche strijders uit Spanje onmiddellijk worden teruggeroepen. De interventie van Rome en de beschuldigingen tegen de Italiaansche regeering gaan veel ver der dan de Spaansche kwestie. Het schijnt, dat de Britsche regeering deze houding zou steunen. PRINS NICOLAAS VAN ROEMENIë VRAAGT ONTHEFFING VAN ZIJN WAARDIGHEDEN. Gisteravond is de Roemeens'che kroon raad bijeengekomen. Naar het schijnt heeft prins Nicolaas van Roemenië, de broer van koning Karei, gevraagd van al zijn waardigheden ontheven te worden, opdat zijn huwelijk, dat hij' in 1932, tegen het statuut van het koninklijk huis in, met een dame uit de hoogste kringen van Boekarest gesloten heeft, erkend zal kun nen worden. Gisteravond Iaat is officieel bevestigd, dat prins Nicolaas afstand heeft gedaan van zijn waardigheden. VERSPREIDING VAN EEN MERK WAARDIG PAMFLET TE BERLIJN. Onderteekening.: de „Duitsche vrijheids partij". Gisteren is te Berlijn een op geel papier gedrukt pamflet verspreid, dat ondertee kend is door de „Duitsche vrijheidspartij". Het pamflet luidt als volgt: De Duitsche vrijheidspartij is een broe derlijk verbond van mannen en vrouwen, die Duitschland willen dienen en de vrij heid willen laten overwinnen. De Duit sche vrijheidspartij vereenigt mannen en vrouwen van alle klassen, alle beroepen en alle groepen in zich. In haar gelede ren strijden katholieken en protestanten, oud-Duitsch nationalen en oud-socialisten, democraten en leden van de nationaal- socialistische partij. Hun trots is de jeugd die zich wil ontwikkelen op de universi teiten om de Duitsche wetenschap en haar roep te ontwikkelen. Deze jeugd wil DuitschlanH zijn plaats in de wereld teruggeven, welke plaats het land iede- ren dag meer heeft verloren en verliest. De binnenlandsche doelstellingen van de partij zijn de volgende: Strijd tegen de politieke overdrijving en de autarchie, die den Duitschen han del vernietigt, die het volk berooft van boter en die het brood duurder maakt. De partij strijdt tegen de groote indu- striëele concerns, die hun winsten roo- ven van de Duitsche industrie en de Duitsche volkshuishouding, zij eischt de noodige ruimte voor de kleine werk gevers en kooplieden. Andere doelstellingen van de partij zijn volgens het pamflet: sociale rechtvaar digheid, bescherming van de religieuze overtuiging, onafhankelijkheid van de rechtspraak en vrijheid van gedachte en meeningsuiting. Zij vraagt in overeen stemming met het oude Duitsche recht, leiders die rekenschap van hun daden moeten afleggen tegenover het volk en die gekozen moeten worden en afgezet kunnen worden. Zij eischt ontbinding van den Rijksdag, die is samengesteld uit „on dergeschikte knechten" en verkiezingen, opdat vrije vertegenwoordigers van een vrij volk benoemd zullen kunnen worden. Deze verkiezingen moeten tot stand komen onder vrij heid van drukpers. Wat de buitenlandsche politiek be treft vraagt de partij een politiek van vrede en toenadering met alle volkeren in het bijzonder met Frankrijk, Polen en Ts j echoslowakij e. Zij eischt, dat men een einde maakt aan de hulp voor de meineedige Spaansche gene raals en aan den menschen- handel, welke de zonen van Duitschland zendt naar de woest ij nen van Noord-Afrik a. Laat men onmiddellijk ophouden met het Spaansche avontuur. Het geschrift eindigt dan: Vrienden handelt vastbesloten maar verstandig. Handelt en maakt propaganda met voor zichtigheid. Op dit oogenblik zijn wei nigen in deze stad met ons. Weldra zul len het er honderden zijn en later mil- lioenen. Heil Duitschland. Een ander vlugschrift, gedrukt op wit papier eischt tenslotte een onmiddellijke volksstemming over de Spaansche kwes tie. DE BEMANNING VAN DE „ANDRA". Regeering heeft bereids stappen gedaan. Gelijfk wij reeds 'hebben medegedeeld, beeft de Vereeniging van Ned. Gezag voerders en Stuurlieden ter Koopvaardij zich gistermiddag gewend tot bet depar tement van Buitenlandsche Zaken met betrekking tot de onzekerheid over het lot van de bemanning van de „Andra". Ofschoon men geen directe zekerheid heeft, bestaat er voor de vereeniging dit bl'eek wel uit het onderhoud, dat men heeft gehad alle reden om aan te ne men, 'dat de Regeering bereids stappen heeft gedaan in de richting van inter ventie. (Aan boord van de Andra bevindt zich, naar wij vernemen, ook een ingezetene van Middelburg, zekere Gazan.) NIEUWE VLOOTVERDRAGEN OP KOMST TUSSCHEN ENGELAND EN DUITSCHLAND EN ENGELAND EN SOVJET-RUSLAND. Engeland is voornemens, binnen twee a drie weken twee nieuwe afzonderlijke vloot-overeen'komsten te sluiten met Duitschland en met Sovjet-Rusland. Verschillende moeilijkheden, welke maandenlang het sluiten van de overeen komsten vertraagden, zijn thans uit den weg geruimd. In de nieuwe verdragen zullen bepaal de belangrijke punten betreffende den toekomstigen vlootbouw van Duitschland en 'Sovjet-Rusland worden opgehelderd. De Russische vloot in het Verre Oosten wordt ontslagen van de verplichting tot uitwisseling van bouwplannen. Mocht Ja pan oorlogsschepen bouwen, die de be grenzing, vastgesteld in het verdrag van 1936, overschrijden, dan machtigt het verdrag de 'Sovjet-Unie, zulks eveneens te doen op voorwaarde, dat de nieuw te bouwen schepen in de Russische vloot- steunpunten in den Stillen Oceaan, in de eerste plaats in Wladiwostok, gestation- neerd blijven. 'Sovjet-Rusland krijgt voorts toestem- nftng van Engeland voor het bouwen van twee groote pantserschepen bewapend met geschut van 15 tot 16 duim. Tenslotte zal Engeland de Sovjet-Unie het recht verleenen, zeven zware krui sers met 7.1 duims-geschut te bouwen. Briische zendelingen uit Abessynië verdreven. D'r'' Barlett, voorzitter van de „Bible Ghurchmens Missionay Society'', heeft in een openbare vergadering te Bath mede gedeeld, dat de Britsche zendelingen aan den vooravond van het Paaschfeest uit Abessynië zijn gezet, zonder eenige op heldering, nadat hun een respijt van zeven dagen was toegezegd, om het land te verlaten. De strijd over de vakorganisatie tusschen Ford en Lewis. De strijd tusschen Ford en het onder leiding van Lewis staande comité voor organisatie van de industrie-arbeiders is gisteren op het „slagveld" van de Ford fabriek te Kansas met groote hevigheid opgelaaid. De vakbond van arbeiders in de auto industrie heeft zijn campagne voor het werven van leden naar de werkplaatsen van Ford zelf verplaatst en liet de Ford arbeiders, die reeds bijt den bond zijn aangesloten, met het insigne van de vak organisatie in hun knoopsgat aan den arbeid gaan. De arbeiders tartten hiermede het drei- gemlent van Ford, dat iedere arbeider, die tot den vakbond zou toetreden, „als een kalkoen bij zijn nek zou worden gegre pen." De vakbond antwoordde hierop met het tegenidreigement: „Henry zal er eentje krijgen op een veel kwetsbaarder plek, namelijk op zijn portemonnaie." In arbeiderskringen wordt verzekerd, dat de directeuren van de Fordfabriek reeds er in zouden hebben toegestemd, 'dat tegen de georganiseerde arbeiders bij Ford geen maatregelen worden genomen. Zou dit' inderdaad waar blijken te zijh, dan zou dit beteekenen, dat Ford tegen de verwachting in na een korten strijd voor de eerste maal voor het optreden van de vakorganisatie onder zijn arbeiders ge zwicht is. H. M. DE KONINGIN NAAR HET LOO. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van H. M. de Koningin zich eind April of begin Mei naar Het Loo te be geven. NEDERLANDSCH-JAPANSCHE HANDELSBESPREKINGEN. Principieele overeenstemming is bereikt. Terzake van de onderhandelingen tus>- schen Nederland en Japan ontving Ane- ta de volgende officieele mededeeling: Bij de onderhandelingen tusschen Ne derland en Japan betreffende een verdere verbetering van de handelsbetrekkingen tusschen de beide landen is op de meest belangrijke punten overeenstemming van meening bereikt tusschen dr G. H. C. Hart, directeur van Economische Zaken der regeering van Nederlandsch-Indië, en den heer Y. Ishizawa, consul-generaal van Japan te Batavia. De resultaten van deze overeenstem ming van meening worden nu uitgewerkt in den vorm van een overeenkomst, welke binnenkort zal worden gesloten, lepeltje BISMA- REX zal onmiddellijk het beklemde gevoel na den maaltijd wegnemen en overtollig maagzuur neutra- v liseeren. Het bestrijdt oprisping en indigestie en beschermt den maag- wand. Gebruik eenigen tijd BIS- MA-REX en U zult weer voedsel kunnen verdragen, dat U v zich jarenlang heeft moe- ten ontzeggen. U kunt 'Lhet probeeren met een roefflacon van 25 ct. 'e groote flacon I f. 1.25 is voordeeliger voor regelmatig ge- k bruik. Bü Apothekers en Drogisten. Verkrijgbaar o.a. te Goes: A. C. v. d. Rest, Ass.-Apotheker, Lange Kerkstraat^ Fa Gebr. Mulder, Korte Kerkstraat, Fa J. M. den Herder, Kade; en te Middelburg: Fa Schulte Thieme, Lange Delft, Fa F. H. J. Damen, Korte Noordstraat, Fa P. van Sluijs, Vlasmarkt. (Ingez. Med.) Binnenland. D'e Deputatenverga-dermg der A. R. partij. Minister Deckers te Londen. Buitenland. Merkwaardig pamflet te Berlijn verspreid De strijd om Madrid. Een nieuw vlootverdag tusschen Enge>- land, Duitschland en Rusland. OPLEIDING JONGE WERKLOOZE ONDERWIJZERS. Commissie ter bevordering opleiding in technische richting. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is ingesteld een commissie ter bevorde ring van de opleiding in technische rich ting van jonge werklooze bezitters van de akte van bekwaamheid als onderwijzer, aan welke commissie wordt opgedragen: 1. na te gaan, wat op dit gebied zou kunnen worden gedaan met betrekking tot: a. de mogelijkheid van plaatsing aan nijverheidsscholen, b. de keuze uit de in aanmerking komende gegadigden, c. de financieele regeling; 2. hem ten spoedigste alle zoodanige voorstellen te doen als zij voor het aan gegeven doel wenschelijk of noodig acht. Bepaald is, dat de commissie in den regel haar vergaderingen zal houden te 's-Gravenhage, ter plaatse, door 'den voorzitter aan te wijzen. Lid en voorzitter van deze commissie isIr 'G. Hofstede, inspecteur-generaal van het nijverheidsonderwijs te 's-Gra- venhage. 'Onder de leden is ook de beer P. Vijn, directeur van de De Ruyterschool te Vlissingen. De prijs van voorverkoopconiracten tarwebloem B. Naar aanleiding van de uitspraak van de commissie-Gerbrandy inzake de verla ging van den prijs van tarwe-bloem B met f 1.15 per 100 kg., voorzoover be treft het nog niet uitgevoerde gedeelte van de per 4 April 1937 nog loopende voorverkoopcontracten wordt medege deeld, dat de heffing op tarwebloem B per 3 April 1937 verhoogd is van f2 op f3.15 per 100 kg., waardoor de prijs van bovengenoemde contracten tarwe bloem B ongewijzigd blijft. Bezoeken en besprekingen met Engelsche importeurs. Gunstige stemming voor onze prducten. De financieele oorrespondent van de Maasbode te Londen meldt: Mr dr L. N. Deckers, minister van Landbouw en Visscbery, is uit Londen vertrokken. Z. Exc., die de vorige week daarheen was gekomen voor het bijwonen van de Internationale Suikerconferentie, heeft van die gelegenheid gebruik ge maakt om zich op de hoogte te stellen van de positie van de Nederlandsche land- en tuinbouwproducten op de Eïigelsche markt. Hij bracht daarbij' een bezoek aan de verschillende markten, waar onze pro ducten afgezet worden, zooals Covent Garden, het centrum van den gro'enten- en bloemenhandel, aan Smithfield, het centrum van den vleeschhandel, en aan de Londensche vischmarkt. Hij bezocht voorts de groote grossiers in levensmiddelen en de pakhuizen, üaar- bij werd ook de boter, welke hier uit de verschillende landen aankomt, geïnspec teerd Zooals werd gemeld, werd door de Britsche importeurs van Nederlandsche landbouwproducten te zijner eere een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1