De Eerste Kamer over de Grondwetsherziening Binnenland Uit de Provincie Kerknieuws. Onderwijs. Het N. S. B.-kwartet. Eon. decreet van den Duitsohen mi nister van binnenlandsche zaken bepaalt, dat Joden geen „gemeenteburgers" meer kunnen zijn. Het decreet geeft niet dui delijk aan, of de joden thans ook vrijge steld zullen worden van gemeentelijke be las tingen II PRINS BERNHARD LID VAN DEN RAAD VAN STATE. Installatie door de Koningin. De Koningin heeft gisteren, zooals wij reeds meldden, in een buitengewone zit ting van den Raad van State Prins Bern- bard, wien, zooals men weet, zitting in dat college is verleend, geïnstalleerd. Om kwart voor twee vertrokken de Ko ningin, Prinses Juliana en Prins Bern- hard uit het paleis Huis ten Bosch per auto naar het gebouw van den Baad van State asm het Binnenhof. Talrijke personen stonden voor het pa leis en bij het hek om de vorstelijke per sonen hij het vertrek toe te juichen. Via den Bezuidenhoutschenweg werd naar het Binnenhof gereden. Hoewel het uur van installatie niet van tevoren hekend was gemaakt, waren er tegen twee uur een paar honderd 'be langstellenden op het Binnenhof verza meld. De politie zorgde ervoor, dat zij ge- ruimen afstand van den ingang van het geüouw van den Raad van State verwij derd bleven. Ook had de politie de ingan gen tot het Binnenhof bezet om het rij dende verkeer den doortocht te belemme ren. Aan den ingang van den Raad van State werden de vorstelijke personen ont vangen door den vice-president, Jhr Mr P. Beelaerts van Blokland, staatsraad G. J. Hasselman en den secretaris, Jhr Mr Dr J. D. H. de Beaufort. Nadat de Koningin, de Prinses en de Prins waren binnen geleid en de leden en ambtenaren van den Raad hadden be groet, had de installatie plaats. DE „HERTOG HENDRIK" IN ONS LAND TERUG. Gistermiddag half vier is Harer Majes- teits „Hertog Hendrik" in de Haven van Nieuwediep aangekomen. Be commandant van het sohip, kolo nel H. Jolles, deelde na aankomst o.m. het volgende mee aan de peis: Zooals gewoonlijk was het schip op een oefenreis naar de Middellandsche Zee vertrokken met aan boord, behalve de gewone opleiding voor matrozen, sto kers en kwartiermeesters, een dertigtal adelborsten. Op de thuisreis, op weg naar Bordeaux kreeg men het bericht, dat het schip op patrouille en convooidienst moest gaan en te dien einde vertrok men fullspeed naar de Straat van Gibraltar. Veertien dagen lang heeft men bij de Straat geva ren, waarbij' meer dan dertig schepen ge- convoyeerd werden. Den 30sten Maart werd weer gebunkerd te Gibraltar en loste Harer Majesteits „Java" ons af. Wat de wederwaardigheden in de Spaansche wateren betreft: het is alle maal eigenlijk vrij rustig verloop en. Na tuurlijk was men permanent op zijn qui- vive, doch geen enkele maal is het noo- dig gebleken handelend op te treden, al hoewel men daartoe gereed was. Van het convoyeeren door andere landen is wei nig of niets gebleken. Van den strijd werd weinig bemerkt. Natuurlijk waren daar om de haverklap de gewapende treilers, maar zij hebben onze schepen geen haarbreedte meer in den weg gelegd. Momenteel is de toestand zoo, dat men den oonvoydlenst als voldoende kan be schouwen. DE G 1 MAAKT ZIJN EERSTE OVERLANDVLUCHT. Het nieuwste gevechtsvliegtuig, de G 1, heeft gistermiddag zijn eerste groote overlandvlucht gemaakt. Het toestel steeg om 14.55 op het vlieg veld te Eindhoven (Welschap) op en ïeeds te kwart over drie was het boven de hoofdstad. Ongeveer tien minuten heeft het toestel gecirkeld boven de Nederland- sche vliegtuigfabrieken van Fokker, waar het is gebouwd. Het toestel voerde tal van manoeuvres in de lucht uit, welke zoowel van het personeel der fabiiek als van de bewo ners van Amsterdam-Noord groote be langstelling trokken. Na ongeveer tien minuten boven de fabriek gecirkeld te hebben, keerde de G 1 naar Eindhoven terug, dat binnen 20 minuten weer bereikt werd. Een kruissnelheid van ongeveer 375 km per uur is bereikt. DE STAKING DER AMSTERDAMSCHE TAXI-CHAUFFEURS. Rijksbemiddelaar verklaart zich onbevoegd verder van het geschil kennis te nemen. De Rijksbemiddelaar in het 2e district, mr S, de Vries Gzn, heeft gisteren een conferentie gehad met de werkgevers- en werknemersorganisaties, betrokken bij het conflict in het stationneerend taxi-bedrijf te Amsterdam. Allereerst is daarbij komen vast te staan, dat de collectieve arboids-overeen- komst, afgesloten op 1 Augustus 1936, thans nog geldt. Artikel 3 dier G.A.O. 'bepaalt, dat de contracteerende partijen en de leden der werknemers-organisaties zich verbinden, gedurende den duur van de overeenkomst geen werkstaking of uitsluiting tegen el kander te proclameeren of uit te voeren of te doen uitvoeren. Nu der Rij'ksbemiddelaar gebleken is, dat de bedoeling van de staking is, om van de geldende G.A.O. af te wijken, heeft hij zich op grond van artikel 7 sub c der Arbeidsgeschillenwet 1923 onbevoegd moe ten verklaren om verder van het geschil kennis te nemen. DE VERLAGING VAN DE MONOPOLIE RECHTEN VOOR TARWE. Voorverkoopcontracten tarwebloem B. Dte commissie-Gerbrandy, bedoeld in de algemeene verkoopwaarden voor tar webloem en tarwemeel en voor rogge bloem en roggemeel van de fabrikanten van tarwebloem en tarwemeel, resp. van roggebloem en roggemeel, heeft ter aan vulling van haar beslissing d.d. 5 April thans beslist, dat de prijs van tarwe bloem B, door bedoelde fabrikanten te le veren op grond van loopende voorverkoop- contracten, voorzoover betreft het op 4 April j.l. nog niet uitgevoerde gedeelte van die contracten, zal worden verlaagd met f 1.15 per 100 kg. Dte commissie voegt daaraan toe, dat de beoordeeling van den invloed, welke op den prijs van tarwebloem B wordt uitge oefend door de verhooging van de hef fing tot f3.15 (crisistarwebeschikking 1936 II, art. 3 sub h, Staatscourant van 5 April 1937 no. 63) buiten haar compe tentie valt. VESTIGINGSWET VOOR VREEMDE LINGEN. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot regeling van het zelfstandig uitoefe nen van beroepen en bedrijven door vreemdelingen, wordt het volgende ont leend: De Regeering kan het betoog van som mige leden, die van oordeel zijn, dat het nemen van maatregelen tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemde lingen wel gewettigd is, echter het ne men van soortgelijke maatregelen ten opzichte van zelfstandig werkende en van vreemde ondernemingen niet zonder be denking moet worden geacht, niet vol gen. Ook de Regeering is er zich ten volle van bewust, dat het bestaan van vreemde ondernemingen hier te lande in sommige gevallen voordeelen heeft op geleverd en dat dit ook voor toekomstige vestiging' het geval kan zijn. Dit neemt evenwel niet weg, dat naast deze moge lijke voordeelen, waarmede bij de beoor deeling van de wenschelijkheid van het uitoefenen van zelfstandige werkzaam heid door vreemdelingen uiteraard nauw keurig rekening zal worden gehouden, in vele gevallen ernstige nadeelen voor de werkgelegenheid van Nederlanders en de afzetmogelijkheid van Nederlandsche ondernemingen verbonden kunnen zijn aan een overvloedige vestiging van bui tenlanders in bepaalde bedrijfstakken. Het is een euvel dat voor een belang rijk deel het gevolg is van de werking van de wet van 16 Mei 1934 waartegen de Regeering met behulp van de gevraag de bevoegdheid wenscht te kunnen op treden. Bij een omzichtige toepassing be hoeft voorts voor represaillemaatregelen in den vreemde niet te worden gevreesd. Teneinde een billijke toepassing te waarborgen, meende de Regeering, dat de voorgestelde regeling ook bestaande ondernemingen zou moeten omvatten. Uit den aard der zaak zal bij de beoordeeling van bepaalde gevallen ernstig rekening worden gehouden met den duur van het verblijf hier te lande. Nog geen nieuwe schepen voor de „Zeeland". Naar aanleiding van dienaangaande in de pers verschenen berichten deelt de directie van de Stoomvaart Mij'. Zee land" te Vlissingen mede, dat zij- nog geen opdracht heeft gegeven aan de Kon. Mij'. „D'e Schelde", noch aan eenige andere werf, voor den bouw van nieuwe schepen omdat 'de onderhandelingen met de regeering nog steeds niet haar beslag hebben gekregen. Goedkoope uitstapjes naar Engeland en Schotland. Bij den aanvang van het reisseizoen komt de Stoomvaart Mij. Zeeland weer met een nieuwe brochure over haar goed koope uitstapjes naar Engeland en Schot land. Het rijk geïllustreerde boekje, met een voorwoord van Clinge Doornbos, geeft volledige inlichtingen omtrent de ver schillende soorten gereduceerde biljetten, die gedurende dit reisseizoen zullen wor den uitgegeven. Wij vestigen speciaal de aandacht op de goedkoope tweedaagsche uitstapjes VlissingenHarwich v.v. Een unieke ge legenheid voor hen, die eens een kort zee reisje willen maken Dit seizoen is er iets nieuws. De Mij. heeft n.l, in overleg met de reisbureaux een „Kant en Klaar Tocht" naar Londen samengesteld, uitsluitend gedurende de maanden Juli en Augustus. Goed hotel, maaltijden, sight-seeing per Touring-Car, fooien, etc., alles inbegrepen. De tocht is met zorg samengesteld en men krijgt zeer veel van Londen te zien. Besmettelijke ziekten. In de week van 28 Maart tot en met 3 April kwamen in onze provincie 5 ge vallen van roodvonk voor, n.l. 2 te Goes en één in ieder der gemeenten Sluis, Vo gelwaarde en Zierikzee. Vlissingen. Brand. Hedennacht moest de brandweer uitrukken voor een brand in het bovenhuis op den hoek van ae Walstraat en d9 Nieuwstraat, boven den winkel van Gebr. Bisohoff. Met tiwee stralen kon het vuur tot een paar kleine kamertjes beperkt worden. Wemeldinge. Gisteravond had onder voorzitterschap van Jac. Burger Fz. (de voorzitter burg. Keijzer was wegens ziekte verhinderd) de algemeene vergade ring van de Oranjevereeniging plaats. De voorzitter zeide, dat deze vergade ring was belegd om op 30 April en 1 Mei a.s. in verband met het huwelijk van het Vorstelijk paar feest te vieren. Het be stuur had een voorloopig programma vastgesteld dat luidt als volgt: Donderdagavond Wijdingsdienst in de Ned. Hieuw. kerk door de plaatselijke pre dikanten. Vrijdag: 8 uur reveille of klokluiden; 8.159 uur koraalmuziek; 9.3010.30 u. aubade door de schoolkinderen; 10.30 11.30 uur tractatie schoolkinderen; 10.30 -11.30 uur concert door O. K. K. en Concordia; 10.3011.30 uur ronde door de gymnastiekvereeniging; 14 uur op tocht gevormd door een allegorische en vermoedelijk ook door een historische groep; 56 uur gecostumeerde voetbad- wedstrijd; 68 uur pauze; 810 uur lichtstoet. Zaterdag: 1.303 uur kinderspelen; 33.30 uur met versierde fietsen en id. tandems; 45 uur concert; 68 uur pauze en van 89.30 uur bij genoegzame deelname gondelvaart. Verder deelde de voorzitter nog mede dat getracht zal worden het feest te be sluiten met een prachtig vuurwerk. Veere. Dinsdagavond vergaderden ver schillende Landbouwers om te geraken tot oprichting van een melkcontrole-vereeni- ging. Nadat verschillende inlichtingen gege ven waren door den heer Sietema, assis tent zuivelconsulent te Middelburg, werd tot oprichting der vereeniging besloten. Met 70 koeien kan worden begonnen. Een reglement en instructie voor den con troleur werden vastgesteld. Tot bestuurs leden werden gekozen de heeren A. de Nood Sr., voorz., H. J. Volkers, secr. en W. J. Breel tot penningm. Ritthem. Donderdagavond hield de co- operatieve boerenleenbank haar 21e jaar vergadering. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, mede namens bet bestuur, er zijn leedwezen over uit, dat de opkomst niet grooter was. Uit bet verslag van den kassier bleek, o.m. dat over 19'36 de omzet bedroeg f 68610. Het eindcijfer van de balans was f 89.815. De winst, groot f 189, werd bij bet reservefonds gevoegd, waardoor dit steeg tot f 3755. Eet aantal leden der bank bedraagt 90 en bet aantal spaar bankboekjes 196. De rentevoet werd ver laagd en wel voor voorschotten tot 4Yt voor leden -spaarders tot 2,75 en voor leden niet-spaarders tot 2,5 °/o. Met groote meerderheid van stemmen werd de beer J. Meliefste herkozen tot bestuurslid en de heer G. Wisse tot lid van den Raad van Toezicht. Bruinisse. Donderdagavond kwam de afdeeling Bruinisse en Oosterland van den Bijz. Vrijiw. Landstorm in jaarverga dering bijeen. Het openingswoord werd gesproken door burg. Hage. Overste Bierman besprak eerst de mal versaties welke in 1936 bij den B. V. L. zijn voorgekomen, die echter het vertrou wen in het instituut niet hebben wegge nomen. Daarna werd door hem de vraag be sproken of de B. V. L. nu nog wel noodig was. Men zegt, dat de S. D. A. P. veran derd is, doch Spr. wees er op, dat de S. D. A. P. zich nogal eens vergist. Al ware het, dat de S. D. A. P. nu geheel omge draaid was, toch zou het instituut niet overbodig zijn, daar er nog andere mach ten zijn, waartegen gewaakt moet wor den, n.l. de N. S. B. en het Communisme. Diaarom is de B. V. L. noodzakelijk. Hierna sprak de nieuwe secretaris dhr Eckhardt uit Goes. Hij vroeg het ver trouwen van de leden. Dhr Bierman deed nog eenige mede- deelingen, o.a. dat op 26 Juni a.s. een groote landdag te Goes zal worden ge houden. Tot slot werd door hem aan verschil lende leden het brevet scherpschutter uit gereikt. Kattendijke. Het bericht omtrent het afscheid van ds v. d. Heil van de Ned. Herv. Gem. alhier is voorbarig. Gereformeerd Tractaat- genootschap „F i 1 i p p u s". Op de jongste bestuursvergadering werd Prof. Dr G. M. den Hartogh te Kampen tot voorzitter van „Filippus" gekozen. Besloten werd in 1937 geen algemeene vergadering te houden. Helaas beweegt zich het aantal con tribuanten in dalende lijn, waarom het Bestuur besloot bijzondere maatregelen te nemen om nieuwe contribuanten te winnen. Onder de jongste uitgaven van „Filip pus" verdient bijzondere vermelding een aan eiken burgemeester in Nederland gezonden brief met als bijlage een keu rig verzorgde brochure, getiteld: Bijbel, Overheid en Onderdanen, waarin op korte, duidelijke wijze gewezen wordt op den Goddelijken oorsprong der Over heidsmacht, de door God gewilde gehoor zaamheid aan deze macht en de noodza kelijkheid voor hen, die met gezag zijn bekleed, om zelf te buigen voor het Woord van den hoogsten Souverein. MINISTER DE WILDE AAN HET WOORD. De verschillende ontwerpen aangenomen. De Eerste Kamer heeft gisteren de be handeling van de Grondwetsherziening beëindigd. Minister De Wilde, de sprekers beantwoordende, constateerde, gehoord de critiek, dat onze Grondwet nog zoo slecht niet is. Niemand kan zeggen, dat de tijd reeds rijp is voor een generale, funda- menteele wijziging van de Grondwet. Eten Staatscommissie, van illustere samenstelling, heeft deze herinnering voorbereid en heeft een halfjaar breeduit kunnen werken. Hierbij is wel gebleken, dat de tijd nog niet gekomen is voor een algemeene herziening. Met het opstellen van theorieën is men er niet, er moeten concrete voorstellen komen. In de Grondwet zit niets specifieks heiligs; zij regelt natuurlijk fundamen- teele kwesties en daardoor neemt zij een bijzondere positie in en zal zij ook maar niet jaarlijks één-twee-drie gewijzigd worden. Aan frases in de Grondwet heeft men niets. Ook de regeering begeert admini stratieve decentralisatie, doch op dit gebied is de regeling eveneens weer hoofdzaak, niet een mooie formule in de Grondwet. Dte autonomie der gemeenten behoeft niet speciaal in de Grondwet verankerd te worden. De crisisjaren hebben centralisatie op veler lei gebied noodig gemaakt, doch dit is tijdelijk. De heer Van Vessem heeft niets con structiefs gezegd. Hij heeft eigenlijk al leen beweerd, dat de demo-liberalen bang zijn voor de N.S.B. en dat de regeering op de bajonetten steunt. Doch dit is niet juist: de regeering steunt mo reel op een vrij volk met vrij- h e i d van het woord (GeroepZeer juist.) Wees voorzichtig, Mr Van Ves sem, roept de minister uit, wanneer gij uw zin zoudt krijgen, dan vrees ik, dat de bajonetten wel gebruikt zullen wor den (instemming). De constitutie van de N.S.B. zou slechts één artikel inhouden: Mussert is groot en Van Vessem is zijn profeet. De minister meent te mogen vaststel len, dat het Nederlandsche volk onder Gods genade thans in rust en vrijheid mag leven. Vervolgens zet de minister nog eens het standpunt der regeering ten aanzien van de persvrijheid uiteen. De regeering kan ook zonder wijziging van art. 7 tegen excessen optreden. Een tijdelijk verschijningsverbod is mo gelijk, er is nu een vaststaande interpre tatie verkregen. Omstandig betoogt de minister, dat te veel delegatie inderdaad beperkt moet worden. In de gemeenteraden hooren v r ij g e- stelden niet thuis, doch de Tweede Kamer is niet met het regeeringsvoorstel meegegaan. Ten aanzien van de Staten- Generaal staat do zaak anders, de Ka mers zijn niet een besturend college, al leen vertegenwoordigend en hierin pas sen zij wel. Vervolgens bespreekt de minister de acht wetsontwerpen afzonderlijk. Hij ver dedigt de mogelijkheid van wijziging van het inkomen der Kroon door een wet bij gekwalificeerde meerderheid. De verlaging van de schadeloosstel ling der Tweede Kamer is billijk en ook psychologisch juist. Ministers zonder portefeuille moeten uit zondering blijven en zullen dit zeker ook blijven. Iets anders kan het zijn met den minister-president. Ten onrechte zijn ach ter deze wijziging kwade bedoelingen ge zocht. Herdenking Statenver taling. De commissie voor de herden king van het driehonderd-jarig bestaan van de Statenvertaling, die op initiatief van het Nederlandsch Bijbelgenootschap werd ingesteld en die bestaat uit verte genwoordigers der verschillende kerken, die de Statenvertaling gebruiken, heeft thans het programma vastgesteld voor de herdenkingssamenkomst. Deze wordt gehouden op Woensdag avond 16 Juni in de Nieuwe Kerk op den Dam te Amsterdam. Zij staat onder leiding van prof. mr P. Scholten, voorzit ter van het Bijbelgenootschap, die het openingswoord zal spreken. De zorg voor het liturgisch gedeelte is toevertrouwd aan ds W. van Limburgh te Amsterdam, voorzitter van de afdeeling Amsterdam van het Bijbelgenootschap. De beteekenis van de Statenvertaling voor volk en kerk wordt daarna uiteengezet dour de beide spreker® prof. dr W. J. Aalders van Gro ningen en prof. mr A. Anema van de Vrij'© Universiteit. Door de N.C.R.V. wordt deze samenkomst per radio uitge zonden. Vereen. Schoolmuseum. De alg. jaarvergadering van het School museum te Middelburg zal gehouden worden op Zaterdag 29 Mei. In de mor genvergadering spreekt mej. Schaap uit Rotterdam, inspectrice bij' het Fröbelon derwijs, over het Fröbelonderwijs. In de middagvergadering zal zoo mogelijk spre ken de bekende vliegenier de heer Vi- ruly over de Indië-route van de K.L.M. Ook met de wijzigingen van he t kies recht is dit het geval. W ij willen niet kleine partijen knauwen. Wat levens krachtig is, schiet toch wel op. De regeling betreffende revolution- n a i r e n is vooral psychologisch en pro- phylactisch. Als dit deel in werking treedt, zal het zelden of nooit toegepast worden. Wij moeten in de Kamers kunnen samen werken, doch dan op legale basis. Het is al gebleken, dat er menschen zijn het zijn dwalers die op de N.S.B. willen stemmen, omdat een der gelijke bepaling tegen revolutionnairen er nog niet is, maar de heer Van Vessem heeft er hier, vreemd genoeg, tegen ge sproken. Overigens begrijp ik niet, aldus de minister, dat revolutionnairen, die niet opzien tegen illegale middelen, lid wil len zijn van het parlement. Ik ben toch ook geen lid van een vereeniging met welker statuten ik het niet eens ben. Tot algemeene vroolijkheid leest de mi nister vervolgens een artikel van ir Mus sert voor, waarin deze betoogt, dat de R.K. Staatspartij een bloedraad wil, om aldus de Koningin te gebruiken om on welgevallige tegenstanders buiten gevecht te stellen. De heer Van Vessem: Zeer juist. De minister: De beer Mussert is geen jurist, die kan niet alles weten, maar u moest wel beter weten. Overigens vindt de N.S.B. de communisten aan haar zijde, want die zijn wel bang voor deze bepa ling. Splitsing van bet zevende wetsontwerp was niet meer mogelijk, laat men dus om de onmiskenbare verbeteringen dit „alle gaartje" aanvaarden. Dte mogelijkheid van gedeeltelijke op heffing van de parlementaire on schendbaarheid is zeer wensche- lijk. Kamerleden moeten voor opruiing onder de strafwet vallen en zeker ook voor schending van geheimen. Waarom mag' een Kamerlid wel geheimen verklap pen? Ein waarom moet een Kamerlid te Amsterdam in een vergadering fatsoen lijker zijn dan in Den Haag op 'het Bin nenhof? Dte minister hoopt, dat alle wetsont werpen de eindstreep zullen halen. Bij de replieken handhaaft Minis ter de Wilde zijn meening, dat de heer Van Vessem in dit debat den plicht had te zeggen, welke denkbeelden hij inzake de Grondwet heeft. Wanneer de heeren der N. S. B. de Kamer beneden hun waardigheid achten, moeten zij hier niet komen, althans niet spreken. Dte N S. B. doet niet anders, ook in haar kran ten niet, dan het gezag der Overheid on dermijnen. Hierna volgde de eindstemming. Het eerste wetsontwerp, betreffende de wijiziging en aanvullingen vah de bepalin gen inzake het inkomen der Kroon, is zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Het tweede inzake de verlaging van de schadeloosstelling en het pensioen der Tweede Kamerleden, het derde betreffen de ministers zonder portefeuille, en het vierde betreffende het wegnemen van de mathematische evenredigheid in het kies recht, zijn aangenomen met alleen twee N. S. B.-leden tegen, evenals het zesde ontwerp betreffende openbare lichamen voor beroep en bedrijf met verordenende bevoegdheid. Het vijfde wetsontwerp, dat maatrege len mogelijk maakt tegen revolutionaire volksvertegenwoordigers is aangenomen met 30 tegien 13 stemmen. Tegen: Soc. Dem., Vrijz. Dem. en N. S. B.-ers. Het zevende ontwerp, het z.g. „alle gaartje'', is met 31 tegen 14 stemmen aangenomen. De tegenstand betrof hieT evenals in de Tweede Kamer de maatre gelen tot opheffing van de parlementaire immuniteit in geval van opruiing of schending van geheimen. Tegen het achtste wetsontwerp tenslot te, dat 'bepalingen van overgangsrecht be vat, had niemand eenig bezwaar. De „Avondpost" (Lib.) vestigt er de aandacht op, dat door Ir Mussert bij sou verein besluit van 30 Maart j.l. het N. S. B.-kwartet is „aangewezen" om „zitting te nemen" in de Eerste Kamer. Met één Utrechtsche pennestreek wordt hier den betrokken Statenleden bevolen: gij zult deze menschen candidaat stellen en gij zult hen stemmen. In al onze or ganieke wetten wordt de zelfstandigheid der volksvertegenwoordigers als natuurlijk beginsel aangenomen, als eerste eisch ge steld. Alle „last of ruggespraak" van of met hen, die benoemen, is verboden. Hier is echter een zeer bepaalde „last" van één kiezer, ir A. A. Mussert, aan ver scheidene afgevaardigden, dat zij vier personen, die hij', hij, „bij besluit van 30 Maart 1937" heeft „aangewezen", in de Eerste Kamer zullen brengen. Zij hebben verder niets te zeggen. Deze Statenleden en „Volksvertegenwoordigers" zijn eenvoudig als leem in de hand des pottenbakkers, die hen kneedt en wringt naar zijn wil en wens oh. Het is een leerzaam voorproefje van wat ons te wachten zou staan, indien de N. S. B. het gelukte het bewind in han den te krijgen. Welk ben marionetten- staat zou dat worden! De heeren leiders zouden dan vermoedelijk beschikken over eenl eerbiedwaardige collectie stamboo- men tot Karei de Kale, Godfried van Bouillon en Claudius Civilis toe, en nóg ouder, prachtige „volksche" stamboomen, echt-antiek, stamboomen van „alle eeuwen door", maar datgene wat de ziel en de gist en de onuitroeibare innerlijke kracht van ons volk is geweest, „alle eeuwen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2