NAT IO NALE De Eerste Kamer over lie Grondwetsherziening. LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Versterking en handhaving van het parlementaire stelsel. Wering van revolutionaire volksvertegenwoordigers. Laatste Berichten Burgerlijke Stand. Finantiëele Berichten Marktberichten Telegrammen. De Eerste Kamer is gisteren begonnen met de openbare behandeling van de voorstellen tot herziening van de Grond wet. De heer Van Lanschot (R.K.) acht deze herziening van bijzondere de monstratieve waarde. 'Zij zal aanstonds duidelijk aantoonen, dat de overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk het parlementaire stelsel wenscht te handhaven. Komende tot de afzonderlijke voor stellen, zegt spr., naar aanleiding van de regeling door de wet van het inko men der Kroon, dat hij hoopt, dat het parlement van deze mogelijkheid in de toekomst weinig of geen gebruik zal maken. Wat de 'kieswetherziening be treft wenscht spr. het tegen de groote partijen gerichte verwijt te weerleggen alsof deze partijen eenzijdig voordeel van de voorgestelde verandering zouden heb ben. In geen enkel land ter wereld i® de evenredigheid zoover doorgevoerd als in ons land. De voorgestelde wijziging neemt een ongemotiveerd voordeel voor de klei ne partijen weg. Spr. heeft met belangstelling de dis cussies in de Tweede Kamer gevolgd over het weren van revolutionaire volksverte genwoordigers. Hij kan zijn stem in deze kort motiveerenRevolutionaire volksvertegenwoordigers moe ten van hun lidmaatschap vervallen worden verklaard omdat hun aanwezigheid zelf in strijd is met het wezen van het Parlement. Met de voorgestelde wijziging van art. 98 is spr. het volkomen eens. Dit artikel dat <diende om het parlement tegen de regeering te beschermen, is voor dit doel niet meer noodig. Dat een Kamerlid im muun is, ook als hij1 in het parlement opruit, is overbodig. De heer A n e m a (A.R.) acht een diep gaande discussie over deze grondwets herziening in deze Kamer niet meer noo dig. De hoofdpunten van deze grond wetsherziening zijn de maatschappelijke ordening, vrijheid van drukpers en de kwestie der revolutionaire volksvertegen woordigers. De regeering heeft goed gedaan geen gevolg te geven aan den aandrang van degenen, die een grondige (herziening van de grondwet wenschten met nieuwe grondbeginselen, zooals in 1798 het ge val was. Deze herziening zou men vooral een .psychologische grond wets wijziging kunnen noemen. Terecht heeft de regeering art. 7, in zake de drukpersvrijheid, buiten de grondwetswijziging gelaten. 'Ook zonder deze kan zij tegen excessen optreden. De belangrijkste wijzigingen betreffen de revolutionaire volksvertegenwoordigers en de ordening. Systematische ophitsing eischt krachtige bestrij- ding. Het wekt algemeene ergernis dat menschen, die uit de openbare kas wor den betaald, openlijk verkondigen dat zij naar wijziging van den rechtsstaat stre ven met toepassing van onwettige mid delen. een ernstig ongeluk, waarvan een leer jongen uit S. het slachtoffer werd. Hij zat in een locomotief naast den machi nist en stak geregeld het hoofd naar buiten ofschoon de leerlingen van de staatsmijn-spoorweg herhaaldelijk ge waarschuwd worden tegen een derge lijke onvoorzichtigheid. Plotseling sloeg de jongen nalój de stortplaats met zijn hoofd tegen een stuk hout. Het gevolg was, dat hij met een hersenschudding en ernstige verwondingen werd opgeno men en in ernstigen toestand werd overgebracht naar het ziekenhuis. 'Brutaal optreden van N. S. B.' e r s. In de etalage van het filiaal van de firma D'e Gruyter te Heerenveen stond een reclame voor margarine, bestaande uit twee mechanische poppen, caricatu- ren, die wel de aandacht trokken. Woens dagavond wandelden eenige N.S.B.-ers voorbij. E'en van hen, zekere K. stapte den winkel binnen, schreeuwde, 'dat deze reclame een beleediging was voor den boerenstand, die de N.S.B. niet duldde, klom over een hekje in de etalage en sloeg daar alles kort en klein, de caricaturen incluis. De N.S.B.-er ging er op de fiets van door maar werd door de politie aange houden. Laffe overval op een oude vrouw. Gisteravond is in de Zomerhof straat te Rotterdam een laffe overval gepleegd op een 76-jarige alleen wonende vrouw, die in die straat een kruidenierswinkeltje drijft. Het was te omstreeks kwart voor acht, toen de vrouw achter de toonbank de kas stond op te maken, dat een man den winkel betrad, die de vrouw dadelijk een 'hevigen slag met een stuk 'hout op het hoofd toebracht. Luid gillend vluchtte de vrouw naar buiten en had nog de tegen woordigheid van geest naar de aan de overzijde van de vrij drukke straat gele gen apotheek te loopen. Op het hulpge roep van de vrouw nam de aanvaller de vlucht, achtervolgd door een aantal voor bijgangers. De man liep den Noordsingel op, waar hij even later door een agent van ter niet tengevolge hebben, dat deze revo lutionairen niet meer in de volksverte genwoordiging gekozen kunnen worden, maar zal ben slechts voorzichtiger maken in hun openbare uitlatingen. Deze grondwetsherziening komt tege moet aan wat er in het volk leeft en spr. en zijn vrienden zullen dan ook voor de voorstellen stemmen. De heer Werker '(V.D.) betoogt o.m. dat hij in de mogelijkheid tot het be noemen van ministers zonder portefeuille verschillende voordeeien ziet. De voorstellen tot wering van revolu tionaire volksvertegenwoordiger® willen het parlement beschermen tegen inder daad hoogst gevaarlijke lieden. De voorstellen zijn echter veel te vaag geformuleerd. Hoe kan men nagaan of iemand streeft naar aantasting van de rechtsorde met onwettige middelen Vooral in de practij'k zal men op groote moeilijkbeden stuiten. Wat betreft de opheffing van de par lementaire immuniteit vraagt spr. of er in Nederland aanleiding voor dergelijke maatregelen is. 'Zijn in bet Nederlandsche parlement wel eens geheimen geschonden En be schikt de voorzitter niet over de machts middelen om opruiing in de openbare vergadering te voorkomen? Spr.'® voornaamste bezwaar is, dat de volksvertegenwoordiging practisch onder controle komt te staan van de uitvoeren de macht en van bet openbaar minis- tGri©. De beer De Zeeuw (S.D.A.P.) be treurt het, dat we vier jaar geleden geen parlementair kabinet hebben gekregen met een sterke vertegenwoordiging der R.K. Staatspartij'. Hij is er zeker van, dat deze grondwetsherziening dan een zeer veel grooter beteekenis zou hebben gehad, van ingrijpender aard dan die van 1848. Het verheugt hem, dat de druk persvrijheid niet aangetast wordt. Hij betwijfelt, of het wetsontwerp inzake de revolutionaire volksverte- ge n w o o r di g e r s in tweede lezing zal worden aangenomen. 'Spr. heeft geen bezwaar tegen het be noemen van ministers zonder portefeuille, maar hoopt, dat er geen veelvuldig gebruik van gemaakt zal wor den. Wat de wering van revolutio naire volksvertegenwoordi gers betreft, zegt spr., dat het parle ment een dergelijke bescherming niet noodig heeft. Nog bedenkelijker acht spr. de gedeel telijke opheffing der parlementaire onschendbaarheid. Een recher cheur kan een vervolging instellen voor iets, dat de voorzitter laat passeeren, 'Spr. zal hiertegen zijn stem uitbrengen met bet gevoel, dat hij de Kamer be schermt tegen maatregelen, die baar be dreigen. De beer Po 11 erna (C.H.) sluit zich aan 'bij Prof. Anema en noemt de aan hangige voorstellen niet van belang ont bloot. De kwestie der drukpersvrijheid en van de revolutionaire volksvertegenwoor digers is een kwestie van parlementaire verwording; de kwestie der nieuwe orga nen is er een van vooruitzien. politie werd gearresteerd. Het was een 25-jarige zwerver. De man is in 'bet po litiebureau opgesloten. Het slachtoffer, dat een vrij Zware hoofdtvonde had is naar het ziekenhuis gebracht. Aanrijding. Woensdagavond heeft in de gemeente Oostburg een botsing plaats gehad tusschen een luxe auto bestuurd door G. uit Oostburg en een vrachtauto bestuurd door zekere D. uit Biervliet. De 'bestuur der van de luxe auto bekwam een hoofd wonde, terwijl de bestuurder van de vrachtauto dusdanige verwondingen op liep, dat overbrenging naar bet zieken huis noodzakelijk bleek. Beide auto's werden ernstig beschadigd. De politie, die een onderzoek instelde, nam beide voertuigen in beslag. Inbraak. In den nacht van Dinsdag op Woens dag j.l. is ingebroken in een onder de gemeente Hontenisse staande brei- goederenfabriek. Een groot aantal goe deren werden ontvreemd. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Middelburg. Gisterenavond had in een bijna geheel gevulde Bogardzaai de jaar- lijksdhe feestavond plaats van de Christ. Jongensclub „Immanuel", af dealing van de C. J. M. V. De voorzitter, dhr Th. Wijtman, opende op de gebruikelijke wijze de bijeenkomst en sprak zijn blijdschap er over uit, dat zoovele ouders aanwezig waren. Deze ge legenheid grteep spr. aan om te wijzen op het doel der vereeniging, n.l. den jongen den weg te wijzen tot Jezus Christus. Daarnaast wil de vereen, den vriend schapsband versterken. De plannen voor den a.s. zomer, kamp van het N. J. V. te Oud-Leusden, reis naar Rotterdam, weekenden in de duinen enz. werden door spr. uiteengezet. Daarna heeft het Tambour- en Pijpers- Wat de voorstellen inzake de revolutio naire volksvertegenwoordigers betreft kan spreker'® fractie zich met de regeering®- voorsteilen vereenigen. Deze grondwetswijziging i® niet slechts van belang door wat wordt voorgesteld, maar vooral ook door wat niet wordt voorgesteld. Er blijkt uit, dat de over groote meerderheid van ons volk aan het parlementaire stelsel wil vast houden. De heer Droogleever Fortuyn Lib.) onderschrijft de critiek niet, die ge oefend is op het ontbreken bij deze voor stellen voor verschillende maatregelen, o.a. inzake de decentralisatie van het ge zag. Hij is er van overtuigd, dat bij het terugkeeren van normale tijden de cen trale regeering gaarne weer aan decen tralisatie zal willen medewerken. De noodzaak van nieuwe openbare li chamen van beroep en bedrijf met ver ordenende bevoegdheid ziet spr. niet in. Naast het bestaande art. 194, dat con crete mogelijkheden bevatte, waren geen nieuwe maatregelen noodig. De heer Kropman (R.K.) is van meening, dat deze voorstellen blijven ver beneden de geweldige beteekenis van on zen tijd. Hij hoeft niet te wijzen op wat in het buitenland geschiedt. In ons land beleven we daarentegen een verschil van het christelijk bewustzijn. Ook daarvan komt niets tot uiting in deze voorstellen, welker indiening spr. dan ook betreurt. De beer Knottenbelt (Lib.) acht de belangrijkste voorstellen die, welke be trekking hebben op de wering van revo lutionaire volksvertegenwoordigers en op de opheffing van de parlementaire on schendbaarheid. Spr. acht dit daarom zoo belangrijk omdat de euvelen, waartegen deze voorstellen zich richten, bet aanzien van bet parlement schaden. Spr. betreurt, dat er nog altijd geen meerderheid is om uit de vertegenwoor digende lichamen uit te sluiten allen, die verbonden zijn aan bepaalde groepsbe langen. Natuurlijk moeten er ook arbei ders in de vertegenwoordigende lichamen zitten, maar zij moeten onafhankelijk zijn van elk groepsbelang, dat hun een eenzijdige beschouwingswijze opdringt. 'Ook ide vrijheid van arbeid had spA graag in de grondwet vastgelegd gezien. De heer Van Vessem (N.S.B.) con stateert, dat deze grondwetsherziening van alle grootheid gespeend is. Ze is slechts bedoeld als een poging der demo- liberale oligarchie om een barricade op te werpen tegen de aanstormende nieuwe krachten, die in ons volk zijn opgestaan. (Vroolijkheid.) De onschendbaarheid der parlements leden wordt beperkt om de nationaal- socialistische leden te kunnen aantasten. De heer Polak mag wel in zijn krant op de laagste wijze een bevriend staatshoofd smalen. De voorzitter; „U mag dat niet van uw medelid zeggen. U bent hier in fatsoenlijk gezelschap. Ik verzoek u, zich te matigen." De beer Van Vessem zal uit defe rentie jegens de Kroon voor het eerste wetsontwerp stemmen, maar verder tegen bet bloedraadsvoorstel en tegen de ove rige voorstellen. Het woord is thans aan den Minis ter van Binnenlandscbe Za ken, die de beschouwingen zal beant woorden in de vergadering van heden, die te elf uur begint. corps „Juliana'', onder leiding van dhr I. de Lange, eenige nummers ten geboore gebracht. Het programma bevatte ver der voordrachten, tooneelsitukjes en een schimmenspel, alles uitgevoerd door le den van de clubs. 'Ds G. F. Nolte sprak 'het slotwoord. Nog een schoorsteen brand. Hedenmorgen werden politie en brandweer wederom gealarmeerd voor een schoorsteenbrandje tene huize van de wed. H. aan het Bagijnhof. Ook 'hier was roet aan het branden geraakt en moest de brandweer maatregelen tegen uitbreiding nemen. Een nacht vol ontbering op zee. Dinsdagmorgen vertrok te elf uur uit de haven van Nieuwediep de haringvlet H.D. 90, teneinde bij de zoo genaamde Westpunt van Texel te gaan visschen. Aan boord bevonden zich een tiental personen.^'De schipper was Rieu- werts. Nadat men den geheelen dag ge- visebt bad in een vrij dikken mist, be sloot men tegen den avond met bestem ming Nieuwediep te vertrekken. Halver wege de reis kwam een kink in den ka bel. Men kreeg motorpecb, terwijl het kompas niet meer goed functionneerde. De gevolgen waren, dat men afdreef. Den geheelen nacht heeft men op de Noord zee rondgezwalkt en al de ontberingen van den mist en de kou meegemaakt. Vroeg in den morgen was men zoo for tuinlijk te worden opgepikt door den Katwijker logger KW 78, die de vlet naar het lichtschip „Haaks" bracht. Hier werd men voorzien van 'benzine, voedsel en warme kleeren, zoodat men te gen den middag den terugtocht kon aan vaarden. 'Om kwart over twee kwam de vlet met zijn uitgeputte bemanning in de haven te Den Helder aan. GOES. Huw.-aang.: Willem Frederik Lakké, 36 j. jm. en Adriana Zandee, 30 j. id. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers heden H. V. A. 513/14 510-1 Ned, Ind. Hdbk. 169 170 Philips 350V2-1 347% Unilever 162% 163% A. K. U. 74 73% Amsterd. Rubber 322% 316% Koninkl. Ptroleum 420% 417Vs D'eli Mij. 329' 326-7 Ned. Scheepv. Unie 140% 137V2-8 4 pet. Nederland 101% 10113/ie 4 pet. Nederl. Indië lOlV" IOP/2 3 pet. Nederland 100 100 3 pet. Nederl. Indië 95®/s 95°/io U. S. Steel 86s/s 845/s-5 Anaconda 43% 42'7/s-3 U. S. Leather 8% 8V2 Bethlehem Steel 70 687/s Adj. Chic. Milwaukee 8Ve 7% Cities Service 3®/l6 3% Intern. Nickel 49% 49 Shell Union 23"/i. 23V2 Kennecott Copper 44s/s 43% Radio Corp. 8% 8% Gar Foundry 45 44 Tidewater 14B/« 143/a Midcont. Petrol 24% 23V2 Gen. Motors 46 45 American Enka 461/» 46% Republic Steel 32s/ie 31% De beurs was weer ver boven pariteit en aan de maatregelen van Roosevelt om de goudwaarde van den dollar op te voeren en daarmede de producten- prijzen te drukken, wordt niet te veel waarde gehecht; aangezien 'hiertegen van de zijde der Industriëelen, als van die der boeren groote oppositie bestaat. In tegenstelling met de vorige dagen, bestond hier en te Londen vraag, waardoor de koersen, vooral van de metaalwaarden ver boven pariteit waren. De locale markt, waar weinig omging, was enkele punten lager zonder veel aanbod. H.V.A.'s waren circa 5 pCt. lager; Kon. Olie's eveneens, voor Unilevers bestond eenige vraag, waardoor de koers op prijs bleef. De Rubberprijs te Londen was weer iets lager, waardoor de aandeelen hier 3 tot 6 punten lager waren. In den Scheep- vaarthoek was geen bepaalde tendenz; op iets lager niveau wogen de koop- en verkooporders tegen elkaar op. Op de be- leggingsmarkt is den laatsten tijd wat meer vraag ontstaan voor Gem. leenin gen. Geld. 1 Wisselkoersen. Amsterdam, 8 April, 2,30 u. Berlijn 73.40—73.45. Londen 8.948.9'5. Parijs 8.358.37. Brussel 30.74—30.78. New York 1.82'7a-^1.82%. N.V. Hendrikse Co's Bankiers- en Effectenkantoor te Middelburg. In de algemeene vergadering van aan deelhouders der N.V. Hendrikse en Co's Bankiers en Effectenkantoor te Middel burg zijn de balans en verlies- en winst rekening over 1936, sluitende met een nettowinstcijfer van f68.147 goedgekeurd. De geheele winst werd in het bedrijf gehouden, doordat ze werd bestemd voor afschrijvingen op gebouwen en reservee ringen. MIDDELBURG. Overleden: J. Brou wer, 68 j., igeh. met D. Meijer; M. Back, 42 j., ongeb. z. Ondertrouwd: L. W. de Bree, 25 j. en N. F. Joosse, 26 j. (M. G.) Over do maand Maart. SEROOSKERKE. Bevallen: L. Tis- sink geb. Van den Broeke, z.; G. Adri aans© geb. De Voogd, z.; N. Coppoolse geb. Van der Vorst, d. Getrouwd: A'. Pöuwer, 25 j.jm. en J. de Visser, 22 j. jd. Overleden: P. de Wolf, 85 j., weduwe van J. Louwerse. (M. G.) SCHORE, Geboren: 3, Jan, z. v. M. G. Lokerse en Pa Ma. Wabeke; 20, Rijk Ja cobus, z. v. W. Rijkse en EL van Bremen; 26, Jacob Dingenis, z. v. G. D'orrepaal en M. Luteijn. Overleden: 3, Cornelia van leeuwen, 67 j„ echtgenoote van Ahr. den Dekker; 5, Johannis van der Vliet, 79 j., weduwnaar van Magdalena Zoeteweij; 19, Adriaan Stevens©, 72 j„ weduwnaar van Maatje Kole. MIDDELBURG, 8 April. Op de graan markt was de aanvoer gering. Schokkers f 14f 16, groene erwten f 8,50—f 9,50, lange bruine boonen f8f10, ronde brui ne boonen f 8—f 9, witte boonen f 15— f 17,50. MIDDELBURG, 8 April 1937. Aange voerd door boerinnen: Boter f 0,72^2, kip eieren f2,65, eendeieren f2,75, ganseieren f 8, kalkoeneieren f 5,50. Aangevoerd door handelaren: Boter f0,71, kipeieren f2,65, eendeieren f2,75. Part. prijs van den marktzetter: Boter 10,80, kipeieren f3,65, eendeieren 13,75. Part. prijs van den handel: Boter f 0,82, kipeieren f3,55, eendeieren f3,55, gans eieren f 10. Veilingsvereen. Walcheren. Aanvoer: 40.000 eieren. Kipeieren: 52—54 K.G. f2,30, 56—58 K.G. f 2,59, 58—60 K.G. f 2,67—f 2,80, 60-62 K.G. f 2,84—f 2,91, 62-64 K.G. f 2,99, 64—66 K.G. f3,12. Bruine: 56—58 K.G. f2,61, 58—60 K.G. f 2,76, 60-62 K.G. f 2,86, 62—64 K.G. f 2,88. Eendeieren f 2,76, Ganseieren f 8,70 f 9,70. GOES. Veiling van Woensdag 7 April. Spinazie f 17; Witlof 911; Snijsla 8; Waschpeen 55.10; 'Schonseneeren 2.50 5; Gele savoy© kool 3; Roode kool 2.60; Kroten 0.60; Uien 0.60; Prei 1.501.90; Sjalotten 2; Blauwe aardappels 2.10 230; Bevelanders aardappelen 1.20, alles per 100 kg.; Bloemkool 1316; idem (stek) 4; Kropsla 46.10; Groen© Kom kommers 10; Primula-planten 1.60, alles per 100 stuks; Rabarber 56; Radijs 2.502.60; Selderij' 1.202.60; Narcis sen 1.50. KAPELLE. Veiling van 7 April 1937. Spinazie 9'20, Snijsla 1314, Witlof 6 '12 per kg.; Prei 1.501.60, Sjalotten 3, Rabarber 99.50, Breekpeen 0.50 0.60, Uien 0.601.50, alles per 100 kg.; Radijs 2.202.70 per 100 bos; Kropsla 8.10,Bloemkool 2, beiden per 100 stuks; Tulpen 10>13 per bos; Viooltjes 1.501 1 80, Bakkruid 1.50 per 100 planten; Kip eieren 2.402.70, Eendeneieren 2.90 per 100 stuks. THOLEN. Veilingsvereeniging De Een dracht. Veiling van 7 April Gewone Uien 1.02<1.11, Drielingen 0.61, alles per 100 kg.; Wijnpeen 7.207.21 per 1000 kg.; Roodekool 22.51, Deensdhe witte 1.20 per 100 kg. Prins Bernhard door H. M. de Koningin geïnstalleerd als lid van den Raad van State. DEN HAAG. H. M. de Koningin heeft vanmiddag om 2 uur, in een buitenge wone zitting van den Raad van State Z.K.H. Prins Bernhard met een rede in het hooge college geïnstalleerd. Nadat deze rede door Prins Bernhard was beantwoord, heeft de vice-President in een toespraak H. M. bedankt voor het voorrecht, dat Hoogstderzelver deze ver gadering wilde voorzitten en Prins Bern hard bedankt voor zijn aanwezigheid in dit college. Hierna sloot de Koningin de vergade ring. Prins Bernhard droeg voor deze plech tigheid het uniform van Ritmeester van de Blauwe Huzaren. Er bestond van de zijde van het publiek op den weg groote belangstelling. Eerste Kamer. DEN HAAG. De Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal heeft de verschillende wets ontwerpen, betrekking hebbend op de grondwetsherziening, hedenmiddag aan genomen. Boternoteering. DEN HAAG. De commissienoteering voor Nederlandsche boter is heden vast gesteld op 65 cent per K.G. De Deensche boternoteering is vastgesteld op 78 cent per K.G. De intocht van het Prinselijk Paar te Soest. SOEST. De intocht van 'het Prinselijk Paai te Soest zal in overleg met den se cretaris van Prinses Juliana, baron Baud, op Donderdag a.s., dus een djag na de intocht te Baarn, geschieden. De bemanning van de Andra. AMSTERDAM. Naar wij vernemen be staat de mogelijkheid, dat de bemanning van het stoomschip „Andra", 'hetwelk on der Panameesohe vlag varend 'bij het ver laten van de haven van Bilbao door een kruiser van de opstandelingen tot zinken is gebracht, door dezen kruiser aan boord is genomen. Auto te water gereden. TWELLOO. In den afgeloopen nacht is een personen-auto alhier tegen een boom gereden, waarna de wagen over den kop sloeg en in het water terecht kwam. Da auto werd bestuurd door den heer Van Rijk uit Apeldoorn, in den wagen be vonden zich voorts de heer Van der Beid uit Deventer en mej. A. Hasseltlo uit Twelloo. De bestuurder reed met gTOote snel heid. De inzittenden wisten zich spoedig

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3