Duitschland en Sovjet-Rusland. Belangrijkste Nieuws DONDERDAG 8 APRIL 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Mitsdien Buitenland. De komende verkiezingen. Binnenland sie mmmtt m, m Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes es Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Het verkiezingsmanifest der Antirevo lutionaire partij vraagt in de eerste plaats gehoorzaamheid aan God. Maar daarnaast ook aan de Overheid. Wat dit betreft wenscht zij dus precies hetzelfde wat andere partijen ook be- geeren De communisten eischen toch ook, als zij de macht dn handen hebben gehoor zaamheid aan de Overheid! En de socia listen en nationaal-socialisten willen in landen, waar zij de leiding hebben, toch ook niet, dat met het gezag van, de Over heid wordt gespot Bij schijnbare overeenkomst is hier echter een diepgaand verschil. De revolutionaire partijen eischen ge hoorzaamheid aan de Overheid, omdat die Overheid in 't bezit is van de macht en omdat zij over de noodige middelen beschikt om haar gezag te doen gelden. In den grond van de zaak is wat zij eischen een buigen voor het geweld voor de macht van den staat en wie daar de leiding heeft weten te grijpen. De Antirevolutionaire partij echter stelt de zaak anders. Zij roept het volk op tot gehoorzaam heid aan God en mitsdien aan de Overheid. Omdat we de Overheid in overeenstem ming met wat de Heilige Schrift leert, te zien hebben als dienaresse Gods, die door God met gezag is bekleed. Omdat de Overheid regeert bij de gratie Gods. Omdat God van ons vraagt het gezag van de Overheid te eerbiedigen. Door de zaak zoo te stellen krijgt het Overheidsgezag een stevigen grondslag. De Overheid gehoorzamen, ja maar omdat 'God het van ons eischt. De Antirevolutionaire partij roept het Nederlandsche volk op tot gehoorzaam heid aan God en Zijn ordinantiën en mitsdien tot onderdanigheid aan de Overheid als Gods dienaresse. Het bericht in de bladen omtrent de mogelijkheid van toenadering tusschen Duitschland en Sovjet-Rusland heeft hier en daar eenige bevreemding verwekt. Er zijn tal van menschen, die meenen, dat de tegenstelling tusschen het natio- naal-socialistische Duitschland en het communistische Rusland wel zoo groot is, dat deze landen geen betrekkingen van welken aard dan ook met elkaar wenschen. In werkelijkheid is het echter anders. Toen Hitier aan het bewind kwam heeft hij er niet aan gedacht de diplo matieke betrekkingen met Rusland te verbreken. Sterker nog. In Maart 1935 heeft het Duitsche Rijksministerie van Economi sche Zaken toestemming gegeven voor het verstrekken van een creddet van 200 millioen mark door de fa. Otto Wolf, aan de Sovjet-Unie. En betrekkelijk kort daarop werd tus schen Duitschland en Sovjet-Rusland een overeenkomst getroffen betreffende de reorganisatie van de handelsbetrekkingen tusschen beide landen. Tegelijkertijd werd aan Rusland een handelscrediet verleend van 200 millioen R.M. tegen een rente van slechts 2 pet. En nu kwam de tijding, dat de berich ten inzake een politieke toenadering tus schen beide landen in dezen zin moeten worden verstaan, dat Duitschland het afbreken van de diplomatieke betrekkin gen met Sovjet-Rusland wil voorkomen. In verband met de onbeheerschte cri- tiek, die vaak op onze Regeering wordt uitgebracht, kan het goed zijn deze feiten vast te leggen. DE OORLOG IN SPANJE. Beide partijen optimistisch. Van de zijde der opstandelingen wordt gemeld: Evenals de voorgaande dagen ia het offensief der rechtschen gisteren stelsel matig voortgezet. Hemelsbreed gemeten bevinden de opstandelingen zich thans op 6 km afstand van Durango. Franco's troepen hebben bezit genomen van belangrijke hoogten. D© opstandelin gen, die in kleine, sterir bewapende colon nes opereerden, hebben den vijand over al verrast, De regeeringstroepen verdedigden zich overal hardneikkig, doch lang konden zij onder den bommen, en kogelregen niet stand houden. Den opstandelingen viel een buit in handen, die alle records slaat. De zender van Madrid daarentegen heeft medegedeeld, dat de rechtechen aan het Zuidelijk front van Cordova een ern stige nederlaag geleden hebben. Een be langrijke hoeveelheid materiaal is in onze handen gevallen. Italië beschuldigt Frankrijk en Rusland. Italië is blijkbaar aan 't zoeken naar een motief, om straks de opstandelingen in Spanje weer te kunnen helpen. In een hoofdartikel in de „Giornale dltalia" worden Frankrijk en Sovjet- Rusland ervan beschuldigd, dat zij on danks de verplichtingen, welke zij te Londen op zich hebben genomen, man schappen, wapens en munitie aan de regeeringstroepen blijven leveren. Het blad verklaart, dat sedert den 20en Februari, den dag, waarop de bepalingen van de overeenkomst inzake niet-inmen- ging van kracht werden, geen dag voor bij gegaan is, waarop geen vrijwilligers en oorlogstuig uit Frankrijk en Rusland in Spanje zijn aangekomen. Een Fransch generaal leidt den Fran- sohen oorlog, die naar Spaansch gebied is overgebracht. 25 officieren van den Fransohen generalen staf werken de krijgsplannen uit en leiden de krijgsver richtingen. Frankrijk heeft nieuwe kanonnen gele verd. Het blad zegt vervolgens, dat Spaan sch© vliegtuigbestuurders op Fransche luchtvaartscholen in snel tempo worden opgeleid. Weer Hallanen geland? Het Spaansche gezantschap te Londen heeft gisteren medegedeeld, dat het uit betrouwbare bron bevestiging had ver kregen van het bericht, dat op de drie dagen tusschen 22 en 24 Maart weer ruim 10.000 Italianen te Cadiz aan wal zijn gezet. Het lot van de Andra. Omtrent het lot van het stoomschip „Andra" moet men thans wel aannemen, dat de eerste berichten juist zijn geweest. Immers Havas meldt uit Bayonne, offi cieels mededeelingen te hebben ontvangen uit Bilbao, dat het schip door den kruiser der Francopartij „Almirante Cervera" in den grond is geboord, toen het de haven van Bilbao verliet. Naarvandezijdevan betNederlandsch Bevrach tingskantoor wordt ge meld, hebben zich aan boord van het stoomschip „Andra" zeventien Neder landers bevonden. DE UITNOODIGING AAN VAN ZEELAND. Wat men ervan denkt. Vernomen wordt, dat de bekende ZwitsersChe econoom, Stucki, de volgen de week in Brussel zal zijn, tegelijkertijd met D'r Schacht en de deskundigen, die zullen deelnemen aan de in verband met de Oslo-gedaclh ten wisselingen dan bijeen komende conferentie. Stucki komt te Brussel spreken over verschillende problemen betreffende de handelsbetrekkingen tusschen België en Zwits'erland. Het zal de volgende week te Brussel een belangrijke tijd zijn voor de inter nationale economie, waarbij Van Zee land tevens gelegenheid zal hebben tot besprekingen met verschillende gedele geerden ten aanzien van het hem door Frankrijk en Engeland gedane verzoek. In een hoofdartikel schrijft de „Times" onder andere: D© suikerconferentie, de officieele re den voor de reis van Davis, heeft even eens Dr Colijn, Spinass© en andere staats lieden, die in het bijzonder belang stellen in economische vraagstukken, naar Lon tden gebracht en men verwacht algemleen, dat zij gelegenheid zullen vinden, onder ling en met de leden der Britsohe regee ring hreedere vraagstukken dan suiker te bespreken. lederen dag meer wint de overtuiging veld, aldus de „Times", dat met rassche schreden de tijd nadert indien hij al niet gekomen is dat de volken, die werkelijk grooter© vrijheid in de uitwis seling van hun goederen wenschen, zich aaneensluiten om dit te bereiken, en al dus 'het streven hervatten, dat men na het hoopgevende initiatief van September j.l. heeft laten verloopen. De enorme stijging der prijzen doet denken aan de omstandigheden, die voor afgingen aan de ineenstorting van 1929 En men geeft openlijk uiting aan de vrees, dat, indien niet onmiddellijk maat regelen worden genomen, het tegenwoor dige herstel zal leiden tot een nieuwe ineenstorting. Er doen zich teekenen voor van een hernieuwing van den vruchteloozen wed strijd tusschen d© stijgende loonen ©n een stijgenden levensstandaard, ernstige ar beidsgeschillen en een voortbestaan van een groot aantal werkloozen, gepaard gaande met ©en tekort aan arbeidskrach ten in bepaalde bedrijfstakken. D© tijd schijnt thans gekomen, dat de landen, die elk hun eigen herstel hebben nagestreefd, op hun eigen manier, rntet vrucht tezamen kunnen komen en zien, hoe zij kunnen bijdragen tot een meer al gemeens „en bijgevolg meer stabiele, ver meerdering van den 'handel". Ook Genève stelt levendig belang in de beweging, die ontstaan is door de En- gelsch-Fransche démarche bij Van Zee land ten gunste van een eventueele voor bereiding eener internationale economi sche conferentie. Dat wil niet zeggen, dat Genève de taak van Van Zeeland als gemakkelijk be schouwt, noch een bijeenroeping eener internationale economisch© conferentie zeer nabij acht. DE MOEILIJKHEDEN VOOR DE KERK IN DUITSCHLAND. De heidensche leer van Von Ludendorff beschermd. D© gestapo (geheime staatspolitie) heeft alle nog onverkochte exemplaren van een boek over den tegeniwoordigen toestand in de DuitsChe Evangelische kerk in be slag genomen. Dit boek: „Duitschers, schaart u om God!" was geschreven in samenwerking met den predikant en voormaligen duik- fcootcammandant Niemoeller en Dr Dibe- lius. De schrijvers zijn leiders van de op- positioneele belijdeniskerk. Van het boek zijn reeds 50.000 exemplaren verkocht. Opnieuw zijn vijf predi kanten der Evangelische kerk gearresteerd in Oost- Pruisen en twee te Hamburg en Luebeck. Vier predikanten die te Darmstadt waren gearresteerd, zijn inmiddels op vrije voe ten gesteld. Het departement vanpro- pa gan da 'hee ft aan alle bladen, inclusief ïerle- lijke organen laten weten, dat voortaan niemand meer mag ageeren tegen generaal Ludendorff en zijn heidensche beweging. Daarop hebben de confessioneelen van de Evangelisdhe kerk geantwoord, door aan het departement van propaganda de vraag te richten, of het nu ook aan Ludendorff is verboden actie te voeren tegen de christelijke kerk. DE SUIKERCONFERENTIE TE LONDEN. Streven om tot overeenstemming te komen. De berichten omtrent deze conferentie luiden nu wat gunstiger. D'e geheele atmosfeer, waarin de be sprekingen worden gehouden, ademt een streven om overeenstemming te bereiken. Zoo heeft Norman Davis namens de Amerikaansche delegatie verklaard, dat de Ver. Staten bereid zijn, deel te nemen aan een controle van de wereldmarkt en ook buitenlandsche staten den toegang tot de binnenlandsche Amerikaansche markt te openen, in verhouding tot de huidige behoefte van de consumptie. De Engel- sche afgevaaidigde onderstreepte nog eens, dat zijn land in principe tot mede werking aan een controleplan bereid is, mits bij een verbetering van de wereld markt Britsche suiker uit het moeder land, de koloniën en de dominions, haar aandeel in deze verbetering krijgt. Van de andere landen verklaarde o.a. ook Po len bereid te zijn tot medewerking aan een controleplan als ook alle andere pro ductielanden daaraan worden onderwor pen. VERSTERKING VAN DE KUST DER ROODE ZEE DOOR ITALIë OVERWOGEN. In het verslag over het ontwerp der Italiaansc'he marinebegrooting wordt o.a. verklaard, dat de belangrijkste feiten in de internationale marinepolitiek zijn: het gereedkomen van de Britsche marineba sis in Singapore: het eindigen der ver plichting om de Britsche, Amerikaansche en Japansche bezittingen in het westelijk gedeelte van den Stillen Oceaan niet te sterken; het zoeken van Groot-Brittannië naar een geschikte plaats voor een ma rine-basis in het oostelijk deel der Mid- dellandsche Zee. In het verslag wordt eveneens van de mogelijkheid melding ge maakt om de Italiaansc'he marine-bases in de Roode Zee en den Indischen Oce aan, welke gedurende den Abessynischen oorlog „betreurenswaardig" onvoldoende zijn gebleken, te versterken. Dit zou er op wijzen, dat Italië van plan is binnenkort het eiland Deumerah en de kuststrook langs de Roode Zee, tegenover de Straat van Bab-el-Mandeb te versterken. GROOTE BRANDRAMP TE MANILLA. Een brand, zooals Manilla er nog nooit één aanschouwd heeft, 'heeft vele uren in de dichtbevolkte armenwijk der Philip- pijnsche hoofstad gewoed. D© lichte houten hutten der Philppino's brandden als houtspaanders, zoodat het De R. K. candidaten. De Maasbode deelt mede, dat blijkens een verbeterde stemmen-opgave de can- didatenlijst voor de Tweede Kamerver kiezingen in de gecombineerde kieskrin gen Haarlem, Den Hteider, Leiden, Dor drecht, Middelburg, eenige wijzi ging heeft ondergaan. De candidatenlijst is nu als volgt vast gesteld: 1. Dr L. J. G. Beaufort O. F. M., Utrecht; 2. A. J. Loerakker, Haarlem; 3. J. Groen Azn, Zuid Soharwoude; 4. M. v. d. Weyden, Zevenhoven; 5. E. Stampei, Hoorn; 6. Mr Dr A. J. J. M. Mes. Hein- kenszand; 7. F. P. Th. Rohling, Bloemen- daal; 8. Prof. Dr C. G. Berg, Leiden; 9. Th. P. J. Eisen, Naaldwijk; 10. G. G. W. Blonk, Nieuwer-Amstel; 11. J. D. de Kok, Loosduinen; 12. E. Th. Lockefeer, Hulst. vuur, aangewakkerd door den zeewind, met ongelooflijke snelheid zich uitbreidde. Vele duizenden menschen verdrongen zich met hun geredde have en goed in de straten der stad. Gisteravond waren twee scholen en 44 huizenblokken, met in totaal 1500 huizen in asch gelegd. Dte aangerichte schade zou, volgens na dere gegevens, minstens IV2 millioen dol lar bedragen. Eén persoon werd gedood, terwijl 3 personen gewond werden. CHRYSLER-STAKING GEËINDIGD. Geen staking! met gekruiste armen meer. D'e bemoeiingen van gouverneur Mur phy, die in alle groote arbeidsconflicten van den laatsten tijd ingegrepen heeft, hebben ook bij de Chrysler-staking suc ces gehad. D© gouverneur heeft bekend gemaakt, dat tusschen de vertegenwoor digers der arbeiders 8n die van de Cthrysier Corporation een overeenkomst is tot stand gekomen. De overeenkomst zal tot 1 Maart 1938 van kracht blijven. Krachtens het nieu we accoord wordt de vakvereeniging van automobielarbeiders het recht toegekend, als eenige vei tegen woordigster der ar beiders bij collectieve loonsbesprekingen op te treden. Verder belooft de Chrys ler Corporation, geen pogingen te zul len ondernemen, andere arbeidersorga nisaties in het leven te roepen of de vak- vereenigingen te ondermijnen. Harerzijds belooft de vakvereeniging in de toekomst geen stakingen met ge kruiste armen meer te zullen dulden. DE DREIGENDE STAKING IN DENEMARKEN. In haar gisteren gehouden bijeenkomst heeft de D'eensche regeering getracht een oplossing te vinden voor het conflict, dat in verschillende takken van nijverheid, vooral in de metaalindustrie, is gerezen en dreigt te leiden tot een staking, waar bij 60.000 arbeiders betrokken zouden zijn. De regeering had bemiddelende voor stellen gedaan, die door de werkgevers verworpen zijn. D© regeering heeft thans besloten van daag bij het parlement een wetsontwerp in te dienen, dat deze voorstellen dwin gend maakt. Zij hoopt, dat het ontwerp voor Zaterdag zal kunnen worden goed gekeurd. Senator Lewis stelt Roosevelt voor, een wereldconferentie bijeen te roepen. Senator Lewis 'heeft in de zitting van den Amerikaanschen senaat tot president Roosevelt het verzoek gericht, een wereld vredesconferentie bijeen te roepen in de Vereenigde Staten, die zich vooral zou moeten bezig houden met de bijlegging van de Euiopeesche conflicten en met een 'herziening van het verdrag van Versail les. Lewis verklaarde, dat de Europeesche toestanden geëigend waren, om de Ame rikanen eraan te herinneren, dat de Ver eenigde Staten anderhalve eeuw geleden gesticht werden, om den vrede aan de menschheid te brengen. DE KDMST VAN HET PRINSELIJK PAAR TE BAARN. Vermoedelijk 14 April. Bijzonderheden over den intocht. Naar men meldt, zal het Prinselijk paar vermoedelijk Maandag 14 dezer te Baarn aankomen. In veiband met den korten tijd van voor bereiding worden aldaar thans de noo dige maatregelen getroffen tot versiering van straten en lanen. Prinses Juliana en Prins Bern'hard zullen in een karos, be spannen met vier paarden k la L'aumont, hun intocht houden. D© stoet zal vooraf worden gegaan door twaalf ruiters van de landelijke rijvereeniging1 te Baarn, allen in uniform gekleed. Tien amazones en tien heeren van de Baarnsche rijvereeni- Binnenland. De Eerste Kamer over de Grondwets herziening. De financiering van de tertiaire wegen. Buitenland. De strijd in Spanje. Italië beschuldigt Frankrijk en Rusland. Italië wii de Roode Zee-kust versterken. De uitnoodiging aan Van Zeeland. ging zullen den stoet sluiten. De route is thans definitief vastgesteld en wijkt slechts in kleine onderdeelen af van de route, zooals die aanvankelijk door het Juliana-Bernhard-comité was ontworpen. Na den feestelijken intocht van het Prinselijk paar, dat des middags zal plaats hebben, wordt des avonds een con cert op den Brink gegeven door de har monie Crescendo, waarna een muzikale rondgang door de gemeente volgt. D© feestdag wordt besloten met een vuur werk, dat zal worden afgestoken in den polder aan de E'em. PLAATSING VAN ARBEIDS KRACHTEN IN DUITSCHLAND. Het Tweede-Kamerlid H i e m s t r a heeft aan den minister van Sociale Zaken gevraagd, of het juist is, dat de minister aan de gemeentebesturen per circulaire gevraagd heeft, hun medewerking te ver- leenen voor het plaatsen in Duitschland o.a. van arbeiders als ongehuwde melk knechten, melkersgezinnen, paardeknech- ten, arbeiders voor het verrichten van ak- kerhouwwerkzaamheden en dat in ge noemde circulaire de volgende zinsneden voorkomen: „In geval van weigering zal moeten worden nagegaan of eventueele plaatsing bij eenige werkverschaffing dan wel steun of kasuitkeering kan worden voortgezet. Zulks geldt, mutatis mutandis, ook indien inwonende zoons geen gebruik wenschen te maken van de hier geboden werkgelegenheid. Reeds eenige gemeentebesturen zouden op grond van deze circulaire aan arbei ders, die bezwaar maakten in Duitsch land te gaan werken, verderen steun heb ben geweigerd. Voorts vraagt hij of de minister niet van meening is, dat het verblijf voor ar beiders niet zonder gevaar is in een land, waar geen vrijheid van meeningsuiting bestaat in verband waarmee hij den mi nister verzoekt de in de meermalen ge noemde circulaire voorkomende verplich ting te laten vervallen en de gemeentebe sturen dienovereenkomstig in te lichten. WAARDEERING VOOR NED. INGENIEUR. Plannen van ir Schönfeld om Fenland voor overstrooming te vrijwaren. D© „Daily Telegraph" spreekt met groote waardeering over de drie artikelen van ir Schönfeld over de door dezen Ne- derlandschen ingenieur aangegeven richt lijnen om Fenland voor overstrooming te beveiligen. In een hoofdartikel wordt o.m. gezegd, dat het geheel volgens het nationale ge voel van traditie zou zijn, indien de aan vaarde politiek om een nieuw tijdperk van voorspoed voor het Fenland te scheppen wederom gebaseerd zou zijn op Neder landsche plannen. Dit zou tevens een goed voorbeeld zijn van internationale samen werking in een werk des vredes. MILITAIR EERBETOON AAN MEER DEREN IN BURGER. Gehoorzaamheidsplicht van den mindere. D© ministers van Defensie a.i. en van Justitie hebben op de vragen van het Tweede Kamerlid van der Waerden be treffende de verplichting om militair eerbetoon te bewijzen aan iederen bur ger, die, onder voorgeven een militair superieur te zijn, zulks verlangt, nog het volgende geantwoord: In het geval, bedoeld in de betrokken sententie van het Hoog Militair Ge rechtshof, heeft een in burger gekleede officier, die er getuige van was, dat een dienstplichtige zich aan een krijgstuchte- lijke overtreding schuldig maakte, deze, na zich met naam en rang bekend te hebben gemaakt, gelast zijn naam op te geven. Het gold hier dus niet een vordering tot het bewijzen van eerbetoon, doch een optreden ter zake van een gepleegd tucht rechtelijk vergrijp, tot welk optreden een meerdere, ongeacht of hij in uniform dan wel in burgerkleeding is, volgens de wet telijke voorschriften verplicht is. Dbor de sententie, waarbij een vonnis van den krijgsraad werd bevestigd, is nog eens tot uitdrukking gekomen het voor een richtige handhaving der krijgstucht onontbeerlijk beginsel, dat de wettelijke

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1