„Sitdowif-stakinp.' EERSTE BLAD De lang verbeide opleving wordt zichtbaar. Buitenland. De komende verkiezingen. De Suikerconferentie te Londen. DINSDAG 6 APRIL 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No, m Belangrijkste Nieuws A Uitg.: N.Y. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postcheque en Girorekening 44455, Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertenties 8G cent per regel. Fsgesnsden rnedeflefilingon 60 cent pgr regel. Kleine Adverfenthin Dinsdags en Vrijdags f0 75, hij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Hit nummer bestaat uit 2 bladen In verschillende landen, Amerika en Frankrijk, is een „sit-down"-epidemie uitgebroken. Het orgaan van den Chri'stelijken Me taalbewerker,sbond geeft daarover een be schouwing, waaraan het volgende is ont leend „■Sit-down, een Engelsche uitdrukking, die i een beetje vrij vertaald zooveel beteekent als gaat maar zitten. De arbeiders aan een bepaalde onder neming zijn tot 'de conclusie gekomen, dat 't met de arbeidsvoorwaarden niet heele- maal in orde is en 'besluiten, dat er een herziening zal moeten plaats hebben. De eischen dienaangaande worden aan de directie bekend gemaakt en zoo deze weigert ze in te willigen, wordt de ar beid stop gezet; de staking is een feit geworden. In tegenstelling echter met de oude stakingsmethode wordt de fabriek niet verlaten, doch houdt men haar bezet. Zonder de machines te laten draaien, zonder zelf eenigen arbeid te verrichten blijft men op zijn plaats dag en nacht. Het noodige voedsel wordt van buiten af aangevoerd en de maaltijden worden in de werkplaats gebruikt. Slaapgelegenheden worden ingericht kortom, men doet alsof men thuis of in pension is en tracht het verblijf zoo- ge zellig en gemakkelijk mogelijk te maken en men wacht intusschen geduldig het oogenblik af, dat de directie tot inwilli ging van de gestelde eischen zal beslui ten. Oorspronkelijk Amerikaansch is deze methode niet; in sommige plaatsen in Frankrijk en België werd dit systeem voor het eerist reeds toegepast in 't vorig jaar. Daar sprak men van de staking met gekruiste armen, doch in wezen i® er tus- schen die Fransche gekruiste armen en deze Amerikaansche sit-down-stakingen geen enkel verschil. Sommigen beweren, dat ook in vroe gere tijden dit soort stakingen al eens is voorgekomen, doch hoe dit zij vooral met het oog op het massale van het ge bruik in dezen tijd, kunnen we gerust zeggen hier met iets nieuws te doen te hebben." Terecht oordeelt dit orgaan, dat we hier te doen hebben met een echt duivel- sohe methode, die de Christelijke vakbe weging met een verachtelijk gebaar van zich werpt. „Misdadige dwaasheid zonder meer, dat is de sit-down-methode. Dat is in-beslag-neming ten eigen bate van wat het eigendom is van den ander. Dat is het revolutionair opzij zetten van 'Gods heilige geboden; een openlijke bespotting van recht en gerechtigheid. Dat beteekent ruïneering van 'het be drijfsleven en de practijk in Amerika laat dat dagelijks zien een welbewust in gevaar brengen van liet leven en den welstand van den naaste. In bedoeling en opzet precies hetzelfde, precies even misdadig en precies even dwaas als de theorieën en de practijken van het fascisme en het nationaal-socia- lisme. Bruut geweld, anders niet. Een verwerkelijking van de door en •door misdadige ideerecht is datgene waartoe ik door de macht, die ik op een bepaald moment bezit, in staat ben." Niet alleen principieel verwerpelijk echter is deze „sit-down"-manier, maar ook practisch kan zij niets goeds uitwer ken. „De eenige beweging, die er wèl bij varen kan, dat is de fascistische. Vooral in Frankrijk en België wordt door de practijken der arbeiders met hun „sit-downs" het fascistische gevaar zeer ernstig. Door het toepassen van deze en derge lijke systemen zijn de arbeiders bezig te graven aan hun eigen graf." Merkwaardig is dé houding die men in de kringen van de S.D.A.P. tegenover deze beweging aanneemt. De heer Albarda heeft haar zeer be slist als onwettig en zeer gevaar- 1 ij k afgewezen. „Het Volk" echter acht het noodig ver zachtende omstandigheden aan te voeren. Vergeleken bij honderd jaar geleden, toen de massa de machines stuksloeg, is het dan toch maar een flinke vooruitgang volgens dit orgaan. Als het dan ook de bezettingsstaking voor ons land als on deugdelijk en gevaarlijk afwijst, dan is dat in hoofdzaak omdat daarvan verster king van de reactie wordt gevreesd, om dat de machtsverhoudingen voor zulke dingen momenteel niet gunstig zijn. 't Is weer het oude liedje. Er is bij de S.D.A.P. in meerdere op zichten een gunstige wending waar te nemen. Maar tot een principieete zwen king komt het niet, Men blijft in het roode kamp nog altijd van twee walletjes eten. En dat maakt de 'S.D.A.P. vooral in dezen tijd tot een gevaar, dat niet onder schat mag worden. Het wordt goed in Nederland. D'e roode pers, die langen tijd heeft volgehouden, dait in ons land alleen ver betering van den toestand te verwachten was alis tot Kabinet-Colijn zou verdwij nen, begint nu uit een ander vaatje te tappen. Het heette altijd: voorspoed en wel vaart vindt men dn landen als Zweden, waar de roode elementen grooten invloed hebben, maar niet in ons land, waar het alles misère is en blijft. Maar nu gaat men een ander liedje zingen. ■Ons „Friesch Dagblad" heeft het ge constateerd: „We kregen een .aardig drukwerkje in de 'bus. Aan den voorkant een mooi prentje. Ontluikende knoppen met als „bloem" een hooiberg, een fabriek met drie roo- kende schoonsteenen, een oceaanstoomer en een ploeg. En met groote letters: Opleving alom. D'e tekist begint aldus: „Bleef het langen tijd alleen, maar bij geruchten over de lang verbeide opleving, in de laatste maanden van tot oude jaar begon de opleving voor handel en indu- 1 strie tastbaar en zichtbaar te worden. De eerste maand van het nieuwe jaar stelde daarbij niet teleur en er is nu geen en- kele reden meer om niet te verwachten, dat de opleving straks ook in breede la gen van de middenstand verbetering zal brengen. Voor uw zaak openen zich hier door grootere verkoopsmogelijikhed'en. Mitsge zorgt op tijd te zijn, mits ge zorgt, dat 'het groote publiek, dat nu reeds en straks nog meer weer be hoorlijk verdient, wéét van Uw zaalk, wéét van Uw artikelen. Gij kunt dit bereiken door advertenties in het Volksblad voor Friesland". D'at zijn goede tijdingen. Wij nemen aan, dat 'het Friesohe roode orgaan goede gronden heeft voor het aan heffen van dezen lofzang. Ook anderen hebben de al'gemeene opleving waargeno men. Een opleving die tot stand is gekomen niet onder een rood Kabinet, maar onder het Kabinet-Golijn. De goede resultaten van het gevoerde regeerbelei'di 'beginnen zichtbaar te wor den. Prettig als we dit nu door een der roode organen zien bevestigd. DE STRIJD IN SPANJE. Complot in Madrid ontdekt. De politie te Madrid heeft de leiders van een belangrijke organisatie aange houden, welke een samenzwering tegen de regeering op touw hadden gezet. De ge arresteerden behoorden bijna allen tot het bestuur van de vischmarkt. Zij kwa men bijeen in een hotel in het centrum der stad. De organisatie stond onder leiding van een ambtenaar van de visch markt en stelde zich voor den rechtschen troepen hulp te verleenen, wanneer zij Madrid zouden binnen rukken. Het be doelde hotel en de vischmarkt moesten een centrum van gewapende tegenstand vormen. In het hotel heeft men talrijke vuur wapens gevonden, brandbommen en ge wone bommen. Een huiszoeking heeft ge leid tot de ontdekking van papieren en documenten, die aanleiding hebben ge geven tot de arrestatie van verscheidene medeplichtigen. Ook heeft men een be langrijk wapendepot en munitie-opslag plaats gevonden op de vischmarkt. Rechtschen en linkschen melden successen. De regeering meldtDe Volksfronttroe- pen hebben Maandagmiddag het dorp Granjuela ten zuiden van Val Sequillo, bezet. De rechtschen boden slechts zwak weerstand. De opmarsch wordt voortge zet. De Verdedigingsraad van Madrid deel de mede, dat de activiteit van de rëpu- blikeinsche luchtmacht op verscheidene punten van het centrale front zeer groot was. Het vliegveld Naval Moral de la Mata van de rechtschen werd gebombar deerd, evenals de stations van Talavera de la 'Reina en Avila. Maandagmiddag zijn verscheidene gra naten van groot kaliber in de hoofdstad gevallen. Het is nog niet bekend, hoe groot de schade is. Uit Madrid wordt gemeld, dat gister middag plotseling het vuurgevecht aan Dejarama is hervat. Na een hevig artil lerievuur deden de regeeringstroepen een aanval in de richting van den spoorweg MadridAranjuez. De opstandelingen moesten een terreinstrook ter breedte van een km. terug geven. De opstandelingen daarentegen mel den Begunstigd door mooi zonnig weer, hebben de troepen van generaal Mola hun opmarsch in Biscaye voortgezet. In acht uur tijds wonnen zij zes 'kilometer terrein. Het luch'twapen van de opstandelingen was zeer actief. De verliezen van den vijand tijdens de jóngste gevechten worden op ettelijke duizenden geschat. De nationalisten zijn thans nog slechts ongeveer vijf-en-twintig kilometer van Bilbao verwijderd. Er wordt minder gebruik gemaakt van tanks, die in het bergachtige terrein slechts in beperkte mate kunnen ope- reeren. Een des te grooter rol speelt ech ter de artillerie naar beweerd wordt, zijn de kanonnen van Duitsch fabricaat die onder de Baskische troepen en ook achter het front ontzettende vernielingen heeft aangericht. De steden Durango, Elorrio en Eibar, die bovendien herhaal delijk door luchtbombardementen zijn ge teisterd, zijn in groote puinhoopen ver anderd. De Baskische strijdkrachten verkeeren in uitermate kritieke situatie. Desniettemin is de eerste dagen nog geen beslissende overwinning van Mola te verwachten, daar zich achter de stel lingen, die thans in gevaar verkeeren, nog andere verdedigingslinies van de Basken bevinden. DE ROL VAN LUDENDORFF. Legerleiders zouden Hitier toenadering tot Rusland hebben aangeraden. De „D'aily Telegraph" meent te weten, dat de Duitsche legerleiders Hitier heb ben gewezen op het belang van toenade ring tot Rusland. Duitsche ltgerkringen zouden den Füh- rer hebben overtuigd van de ontzaglijke sterkte van de sovjet-Russische strijd krachten. Een groote rol hebben hierbij de stafrapporten gespeeld over de sterkte- verhoudingen tusschen de D'uitsche, Rus sische, Fransche en Italiaansche mili taire uitrustingen, getoetst aan de prak tijk in den Spaansohen burgeroorlog. Hierbij is gebleken, dat de Duitsche uit rusting, met uitzondering wellicht van het lucht-afweergeschut, niet aan de ver wachtingen heeft beantwoord. De zoo pas tot stand gekomen verzoe ning tusschen Hitier en generaal Luden- dorff moet in zekeren zin worden uitge legd als een teeken, dat de Duitsche rijks kanselier, in toenemende mate beïnvloed door de legerleiders, de noodzakelijkheid is gaan inzien van een betere verstand houding met het sovjet-leger. Generaal Ludendorff heeft er voortdu rend op gewezen, dat Duitschland geen overdreven waarde mag hechten aan het karakter van de Italiaansche bewapening als een factor in een Furopeeschen oor log. Het zuu zijns inziens beter doen, toe nadering tot sovjet-Rusland te zoeken en dit standpunt wordt door Duitsche leger- kringen gedeeld. DOUGLAS DC 3 VERGAAN? Overblijfselen van vliegtuig gezien in de bergen. Reuter meldt d.d. 5 April uit Gallup in Nieuw Mexico, dat in ontoegankelijke bergen in de buurt van "Alpineariz bij de Mexicaansehe grens, overblijfselen zijn gezien van een vliegtuig. Er is groote kans, dat dit de vermiste Douglas DG 3 is, die met 2 bestuurders en 8 passagiers te Santa Monica is opge stegen en sedert is verdwenen. ERNSTIGE ONTPLOFFING TE GENEVE. Vier dooden, zeven zwaargewonden. In een nieuw huis van vijf verdiepingen te Genève heeft zich gisteren een ont ploffing voorgedaan, waardoor het huis vernield werd. Er zijn voor zoover bekend vier doo den en zeven zwaargewonden. Een nader Havasberiöht meldt, dat vol gens deskundigen de ontploffing werd veroorzaakt door een zeer krachtige ex plosieve stof. De ontploffing geschiedde in een woning op de tweede verdieping, Minister Deckers op het schild geheven. Bij de gisteren in de afdeelingen der R.K. Staatspartij gehouden stemming over de voorloopige candidatenlijsten voör de komende Tweede Kamerverkiezingen, hebben de leden der kiesvereenigingen de adviezen, gegeven door den Verkiezinge- raad en de kringorganisaties, over de ge- heele linie gevolgd wat betreft de perso nen der definitieve candidaten en hun plaatsvervangers, doch in de volgorde zijn verschillende wijzigingen gebracht. Een der belangrijkste wijzigingen ds wel, dat in den R.K. Kieskring Den Bosch, waar Mr L. Deckers als no. 3 was geadviseerd, de kiezers dezen bewindsman als no. 1 op de lijst hebben geplaatst. In den kieskring Tilburg was oud minister Steenberghe als no. 1 aanbevo len. De kiezers stelden hem echter op de tweede plaats. Het „Dagbl. van Noord-Brabant en Zeeland" toont zich over dezen uitslag hoogst verbolgen. Wat te begrijpen is. Door deze stemming werd toch een dikke streep gehaald door de stelselmatige cam pagne tegen het huidige Kabinet gevoerd. Het blad meent te mogen opmerken, dat door het gebeurde de R.K. Staats partij in een potsierlijk daglicht is ge steld. Wordt de R.K. Staatspartij op deze wijze niet wat al teveel vereenzelvigd met hen, die tegen het Kabinet-Colijn een zoo felle actie voerden waar een coiffeur woonde wiens zaken niet goed gingen en die, naar men gelooft, zelfmoord wilde plegen. De drie lijken, naar het lijkenhuis overgebracht, zijn die van den coiffeur, zijn vrouw en hun kind van drie jaar. Het vierde slachtoffer is een knecht van een melkboer, die op het oogenblik van de ontploffing melk bracht in hel huis. Van het huis is schier niets meer over. De verkiezingsstrijd in België. De verkiezingsstrijd die Zondag a.s. te Brussel zal plaats hebben, wordt zoowel door de aanhangers van Degrelle als door de voorstanders van minister-president van Zeeland met groote vinnigheid ge voerd. Zondag sprak de minister-presi dent met veel succes in drie groote bui tengemeenten. D'egrelle hield een rede in het sportpaleis, dat geheel was volgeloo- pen. D'e katholieke groepeeringen hebben ten gunste van Van Zeeland nog 65 ver gaderingen georganiseerd. Die socialisten kondigen er tenminste evenveel aan. Op het departement van binnenlandsehe zaken meent men te mogen verwachten, dat de eerste uitslag van de verkiezing Zondagmiddag 4 uur bekend zal zijn. Het totale resultaat wordt tegen ongeveer 8 of 9 uur 's avonds voorzien. Nieuwe stakingen in Pennsylvania. Dé constructiewerkplaatsen van Ford in Kansas City, welke door een sit-down- staking vorige week werden gesloten, zijn gisteren weer heropend. Ook de fa brieken van General Motors in Detroit werden wederom heropend. Daarentegen is er weer een staking uitgebroken in twee kolenmijnen in Pennsylvania; duizenden mijnwerkers zijn in staking gegaan omdat zij over de nieu we kolenovereenkomst, welke aan het einde der vorige week werd onderteekend, niet voldaan zijn. Bomaanslagen op burgemeesterswoningen in Palestina. Gisteren zijn bomaanslagen gepleegd op de woning van den burgemeester van Gaza en van den burgemeester van Safed. Voorts wordt gemeld, dat te Nazareth schoten zijn gelost op het politiebureau en op leden der Joodsehe kolonie. Korte Berichten. Van ochtend is te Lyon het perso neel van de electriciteitsbedrijven in sta king gegaan. Het bedrijf ligt geheel stil. Ook Dr Colijn aan het woord. 'Gistermiddag Üjield de internationale suikerconferentie te Londen haar eerste plenaire vergadering onder voorzitter schap van Mac Donald. Het woord werd gevoerd door Mr Norman Davis voor de Vereenigde Staten, door vertegenwoor digers van Polen, en door Dr Ormsby George, die namens 't Ver. Kon. Noord- lerland en de koloniën sprak, doch niet in den naam van de dominions en Ca nada, welke afzonderlijk op de conferen tie vertegenwoordigd zijn. Voorts voerde het woord de vertegenwoordiger van Cu ba, Australië, de Philippijnen en Peru. Binnenland. Het Prinselijk Paar op de thuisreis. De O 16 te Nieuwediep terug. Invoering retour-vacantiekaarten. Buitenland. De suikeroomferentie te Londen. Complot in Madrid ontdekt. De rol van Von Ludendorff. Nieuwe stakingen in Amerika. Deze sprekers gaven een uiteenzetting van de positie der respectievelijke landen ten aanzien van de suikersituatie en ga ven daarbij eenige aanwijzing van de politiek, welke hun regeeringen denken te volgen en de offers die zij bereid zijn te brengen, wanneer alle landen bereid zouden zijn tot een internationale over eenkomst te komen. Nederland behoort tot de acht landen, welke deel uitmaken van het bureau. Minister Colijn nam als leider van de NederlancLsche delegatie aan de discus sies van het bureau deel. De besprekingen, die geheim zijn, wor den vandaag voortgezet. Naar Havas meldt zou een deel van de gedelegeerden op de international© suikerconferentie in zekere mate optimis tisch gestemd zijn na den eersten confe rentiedag, doch een aantal andere gede legeerden zou hun pessimisme niet ver doezelen, hetwelk zijn grond vindt in de afwezigheid van gedelegeerden van Japan en vooral China. Bdj: een aantal delegaties is men er verbaasd over, dat MacDonald van de door hem uitgesproken openingsrede ge bruik heeft gemaakt om namens Enge land reeds onmiddellijke voorstellen van zeer concreten aard, resp. principieele richtlijnen te ontvouwen. Dit zal dan ook wel de reden zijn geweest, waarom Dr Colijn er van heeft afgezien in zijn be antwoording van MacDonald in te gaan op dien® rede, maar in plaats daarvan er op heeft gewezen, dat deze voorstellen eerst zorgvuldig 'dienen te worden onder zocht. Naar gemeld wordt zal heden minister Colijn weder spreken en waarschijnlijk vertrekken hij en minister Deckers weder naar Nederland. De conferentie zal moge lijk drie weken duren, daar er vele tech nische moeilijkheden te overwinnen zijn. De gedelegeerden ter suikerconferentie hebben gisteravond aangezeten aan een maaltijd, welke de Britsche regeering beeft aangeboden. Behalve alle gedele geerden zaten alle leden van het diplo matieke corps aan, o.a. de Nederlandsche gezant te Londen, Jhr Mr R. de Marees van 'S winde ren. Ramsay MacDonald, die als tafelpre sident fungeerde, stelde een dronk in op Dr H. Colijn, wien hij warme hulde bracht. Hij herinnerde aan verschillende ontmoetingen met 'Dr Colijn en wees er op, dat 'bij: een hunner gesprekken Dr Colijn en hij het er over eens waren, dat de suiker een zeer 'belangrijk sleutel- vraagstuk was en dat de methode, welke een oplossing van dit vraagstuk mogelijk zou maken, ook vele andere problemen zou kunnen oplossen. MacDonald voegde hieraan toe, dat minister Colijn een zeer machtig vriend is van iedereen, die het suiker-vraagstuk wil oplossen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1