Ludendoiff's heidendom in Duitschiand officieel erkend. Buitenland. Binnenland Uitbreiding van de Koloniale Reserve. Belangrijkste Nieuws Burgemeester Pont krijgt ontslag. MAANDAG 5 APRIL 1937 OAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. m //JA ZEKER, ROOKT U GERUST, MAAR DENK ER OM ALLÉÉN RIJPE TABAK? ■Uil UK If. IP WillJJH ."Pil H JIJV.W. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vüssiogen f 0.?0. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel legerende» mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, hij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Bondgenoot In den strijd tegen het „ult- heemsche Christendom", De belangrijkste gebeurtenis in de ker kelijke ontwikkeling in Duitschiand in het afgeloopen weekeind, is de officieele erkenning van don staat van de z.g. Duit- sche geloofsbeweging, onder leiding van generaal Ludendorff. Generaal Ludendorff, de leider van een speciale „Duitsche geloofsbeweging" heeft zijn getrouwen een mededeeling doen toe komen, volgens welke „de Duitschezs, die de Duitsche kennis Gods belijden" (d.w.z. het nieuwe heidendom van Ludendorff) volkomen rechtsgelijkheid zullen genieten met de medeburgers, die de geloofsover tuigingen aanhangen, welke in artikel 24 van het nationaal-socialistische partijpro gram worden bedoeld. Voor deze rechts gelijkheid danken ziji den Führer. Vervolgens noodigt Ludendorff zijn vol gelingen uit binnen het nationaal-socia listische kader te strijden tegen de mach ten, „die de laatste tijd met grooter hard nekkigheid getracht hebben de jonge na tionaal-socialistische rassenhaat te on dermijnen, ten einde opnieuw het Duit sche volk te kunnen overheerschen". De Roomsohe kerk is voor den gene raal een der gevaarlijkste krachten, wel ke het bestaan van de nationaal-socialis tische staat bedreigen. De verzoening van Hitler met Ludendorff zou derhalve di recte gevolgen op de kerkelijke politiek hebben, aldus Havas, daar de generaal voortaan den steun van den staat zal ge nieten om te strijden tegen de „priester kaste". In zijn tijdschrift „Heilige Quelle deut- scher Kraft" schrijft Ludendorff: „Wij staan voot het alternatief: ons te ontdoen van het christelijk dogma en het myste rie der incarnatie van het Duitsche volk te verwezenlijken of onder te gaan in het bederf van een menschheid zonder sa menhang. Wij zullen een staat van werk zame mieren worden en dat ondanks de militaire wederopstanding, waarmede ik mij zoo gelukkig prijs'*. De Duitsche kennis van God is volgens Ludendorff gelijk aan de idee van de to tale oorlog en de rassenstaat. Ludendorff drukt dat in zijn eigen orgaan als volgt uit: „De totale oorlog is meedooigenloos en veredsoht de allerhoogste inspanning. Wij hebben daartoe een volk noodig, dat in staat is zijn uiterste krachten in het aangezicht van den vijand gedurende maanden en jaren in te spannen". Ludendorff is van oor deel, dat om in een toe komstig, en totalen oorlog te winnen, het christen dom moet worden uitge roeid. Dat heeft volgens hem de wereldoorlog bewe zen. Het christendom is volgens hem een uitheem- schen godsdienst, in strijd met de Duitsche erfelijk- h e i d. De generaal is aanhanger van een fel antisemitisme en een rassenpolitiek in de nazi-wetgeving. Hij verzet zich tegen de „slavernij van het Duitsche volk onder een buitenlandsch christendom" en is te gen het doopen van zuigelingen. D e vergiftiging van de zielen door suggestie en gods dienstoefeningen behooren strenger gestr.aft te wor den dan doodslag of moord. Op een vergadering van de „Deutsche Glaubensbewegung" in Hannover werd tijidens de rondvraag de vraag gesteld, wat er met de vele kerkgebouwen in Duitschiand gebeuren zal, wanneer een maal de tegenwoordige, nog aan Christus geloovende generatie zal zijln uitgestor ven. De spreker van den avond dr Hammer- baoher, antwoordde, naar Kipa meldt, hierop: „Alle artistieke waardevolle ker ken zal men natuurlijk behouden, zij zul len voor de wijdingsstönden van het Duit sche volk gebruikt worden, natuurlijk na dat alle christelijke symbolen verwijderd zijln. De vele onartistieke kerken zullen echter worden afgebroken. DE STRIJD IN SPANJE. Weinig nieuws. Het is weer moeilijk om wijs te wor den uit de elkaar tegensprekende berich ten van de beide partijen. Zaterdag werd nog door de opstande lingen gemeld, dat zij opnieuw vooruit drongen in de richting van Durango, dat door de regeeringstroepen werd ont ruimd en sterke stellingen bezetten tegen over den berg Amboto. Gisteren werd van dezelfde zijde ge meld, dat de Zaterdag op het Baskische front volkomen rustig was. De radio-ge neraal Queipo de Llano heeft meegedeeld aat de stellingen, welke de opstandelin gen aan het front van Biskaje veroverd hebben, versterkt worden. De generaal zei dat eenige dagen beslist noodig zijn om het veroverde terrein te organiseeren. Volgens officieele berichten van het persbureau der Baskische regeering ech ter is het offensief, dat de opstandelingen aan het Baskische front hebben ontke tend op een volkomen mis lukking uitgeloopen. Ook op het Madrileensche front is wei nig belangrijks gebeurd. Gistermorgen hebben twee vliegtuigen der opstandelingen, die uit Noordooste lijke richting kwamen verschillende pun ten aan de Gatalaansche kust gebombar deerd. De aanvallers werden door vlieg tuigen der regeering op de vlucht gedre ven. Er zouden slachtoffers te betreuren zijn. Te Barcelona traden de alarmmaat regelen in werking. Het dezer dagen verspreide bericht, dat 10.000 Italiaansche vrijwilligers in Cadiz zouden zijn geland, wordt thans door Gibraltar tegengesproken. Men acht de geruchten van allen grond ontbloot. Ceuta gebombardeerd. Een onbekend oorlogsschip, vermoede lijk de Jaime Primero, heeft in den afge- ioopen nacht Ceuta gebombardeerd. Het bombardement duurde ongeveer 40 mi nuten, 5060 granaten werden op de stad algevuurd. PASCHEN OP VASTEN DATUM? Een plan van den Paus. Naar Zaterdag van gezaghebbende zijde werd medegedeeld, zou de Paus overwe gen, het volgend jaar een oecumenische raad bijeen te roepen, teneinde een vasten datum voor Paschen te bepalen, zoadat de datum vdor Paschen niet meer naar gelang van den stand der maan zou va- rieeren. BELANGRIJKE TAAK VOOR VAN ZEELAND. Het dagblad „Independance Beige" meldt, dat de Fransche en Britsche re geering minister-president van Zeeland zouden hebben verzocht de oeconomische reorganisatie van de wereld ter hand te nemen en een internationale conferentie voor te bereiden waar conventies zullen kunnen worden gesloten, welke bestemd zijn 't handelsverkeer tussohen de naties te bevorderen. Minister-president van Zeeland zou binnenkort in den kabinetsraad het tot hem gerichte verzoek ter sprake te bren gen. VIER DUITSCHE PREDIKANTEN GEARRESTEERD. Vier evangelische predikanten drie hunner hadden een vergadering ge organiseerd en de vierde is leider van de Bethel-Seminaries voor Zendelingen te Bielefeld zijn door de politie van Dlarmstadt gearresteerd, toen de natio naal-socialistische autoriteiten een bij eenkomst van de evangelische kerk van Hessen schorsten. Men vermoedt, dat de autoriteiten, al dus zijn opgetreden, omdat buitenland- sohe geestelijken en predikanten uit an dere deelen van Duitschiand aan deze bij eenkomst hebben deelgenomen. DEN HONGERDOOD NABIJ. Schrikkelijke toestanden in verscheiden provincies van China. Volgens mededeelingen van generaal Tsjoe Tsjing Lan voorzitter van het na tionaal steuncomité, zijn in de provincie Kansoe duizenden menschen den hon gerdood nabij. Volgens schatting van een der Chinee- sche bladen zijn van Kansoe's negen mil lioen inwoners drie a vier millioen hulp behoevend. Velen stellen de communisten voor de zen ontzettenden toestand verantwoorde lijk, zij hebben n.l. Verleden jaar oogst en vee vernietigd. Wat den toestand nog dreigender maakt is het gebrek aan voorjaarszaaizaad, waardoor de hongersnood onbepaald lang kan voortduren, tenzij onverwijld door de autoriteiten hulpmaatregelen worden genomen. Ook in de provincies Honan, Sjensi en Kweitsjau heerschen als gevolg van plunderingen door bandieten, overstroo mingen, perioden van hevige vorst en droogte, verschrikkelijke toestanden on der de bevolking. KORTE STAKING BIJ FORD. De staking in de Amerikaansche auto mobiel-industrie grijpt steeds verder om zich heen. Ook Ford is thans door de stakings-epidemie getroffen. Voor Henry Ford is deze gang van zaken een bijzondere teleurstelling. Hij immers had steeds met trots beweerd, dat zijn arbeiders niet behoefden te staken aangezien in zijn onderneming de ar beidsvoorwaarden uitstekend waren en de sociale verhoudingen ten voorbeeld konden worden gesteld aan andere be drijven. Later wordt gemeld: De president van den automobielarbeidersbond, Hall, heeft bekend gemaakt, dat de staking in de Fordfabrieken is geëindigd. De arbeiders zullen vandaag het werk hervatten. OPZIENBARENDE ARRESTATIE IN RUSLAND. Het presidium van het centraal uit voerend comité der Sovjet-Unie heeft be slaten Jagoda, den vroegeren gevreesden leider der Gepoe, af te zetten als volks commissaris van posterijen, in verband met de ontdekking van plichtsverzuim van miadadigen aard, waaraan hij zich zou hebben schuldig gemaakt. Tevens werd besloten, in deze zaak een gerechte lijk onderzoek in te stellen. Lansbury zal op 19 April onderhoud met Hitier hebben. Lansbury, de vroegere leider der Eh- gelsche Labour-partij, zal op 17 April naar Berlijn ve.trekken, waar hij op 19 April een onderhoud met Hitier zal heb ben. In een gesprek met den vertegenwoor diger van Havas zeide Lansbury: „Dit bezoek maakt deel uit van de reeks be sprekingen, welke ik in verschillende landen heb gehad: met Roosevelt, met staatslieden der Scandinacische landen en met enkele Belgische en Fransche staatslieden. „Het probleem, dat ik man tegenover man wil bespreken", aldus Lansbury, „is dat van de oeconomische oorzaken van den oorlog. „Ik wil zien of het niet mogelijk zou zijn een conferentie bijeen te roepen, waaraan de vertegenwoordigers der ver schillende mogendheden zouden deelne men, en waarop men zou trachten uit te maken of er geen middel bestaat om de politieke moeilijkheden langs economi- schen weg op te lossen. „Ik maak er geen aanspraak op een probleem, dat zoovele staatslieden bezig houdt, alleen te kunnen oplossen, maar ik wil mijn medewerking daartoe verleenen, boe gering die ook zij." Het huwelijk van den Hertog van Windsor. Sinds eenigen tijd deed het gerucht de ronde, dat de huwelijksvoltrekking van den hertog van Windsor met mevr. Simp son in Normandië zou plaats vinden. Men voegde hieraan toe, dat bij de plech tigheid ook koningin Mary waarschijnlijk tegenwoordig zou zijn en dat dit' de re den was waarom het huwelijk in Nor mandië zou worden gesloten. Derhalve stelde de hertog van West minster den ex-koning het kasteel Saint Saens in Normandië ter beschikking. Het „Journal de Rouen" publiceert thans de volgende mededeeling: „Volgens onze inlichtingen zou jhet aanbod van Westminster geaccepteerd zijn. Db hertog van Windsor zou op 10 April te Paiijs arrvieeren en daar mevr. Simpson ontmoeten, waarna beiden zich naar het kasteel Saint Saens zouden be geven. Het burgerlijk huwelijk zou op het Raadhuis aldaar voltrokken worden, de kerkelijke plechtigheid zou in het kasteel zelf geschieden. BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN HET PALEIS S0ESTDIJK. Zaterdagmiddag heeft de Koningin een bezoek aan het Paleis Soestdijk gebracht, ten einde de inrichting van het tijdelijk woongedeelte van het Prinselijk Paar in oogenschouw te nemen en in overleg met het aanwezige personeel verschillen de details omtrent de inrichting van deze vertrekken nader vast te stellen. H. M arriveerde om één uur, komende per auto van Dten Haag. Te ongeveer vier uur arriveerde per auto de kamerheer van H.M. jhr de Jon ge van Ellemeet, waarna het gezelschap met twee auto's vertrok naar Laren voot het brengen van een bezoek aan de schil derijen-tentoonstelling van G. Vreeden- burgh in hotel Hamdorff. H.M. heeft gedurende een half uur met groote belangstelling het werk van den kunstenaar bezichtigd en zich met den schilder onderhouden. PRINS BERNHARD IN DEN RAAD VAN STATE. Installatie op 8 April. Naar wij vernemen, zal op Donderdag 8 April de Raad van State bijeenkomen in een buitengewone vergadering, waarin Prins Bernhard, wien zooals men zich zal herinneren, in het college zitting is verleend als lid zal worden geïnstalleerd. De installatie van Prins Bernhard zal door H. M. de Koningin persoonlijk ge schieden. In verband met de versterking van het Europeesche element In het Indische leger. Naar wij vernemen zal de sterkte der detaohementen aanvullingstroepen, die van de Koloniale Reserve te Nijmegen Laar Ned. Oost-Indië worden uitgezon den, geleidelijk aan worden opgevoerd. In verband daarmede wordt de sterkte van de Koloniale Reserve uitgebreid en zal een grooter aantal recruten kunnen worden aangenomen, al blijft de vrije se lectie, die tot nu toe toegepast werd, vol ledig gehandhaafd. Dat dit zonder bezwaar kan, blijkt wel uit het feit, dat zich per maand gemid deld duizend gegadigden voor dienstne ming aanmelden, terwijl kort geleden een record bereikt werd, toen in een week niet minder dan 2000 verzoeken om tot een dienstverbintenis te worden toegela ten binnen kwamen. In verband met de opvoering van de sterkte van het Europeesche element in het Koninklijk Nederlandsch-Indische leger is er op het oogenblik ook behoefte aan kader. In verband hiermede is de gelegenheid opengesteld voor onderoffi cieren, die niet langer dan vier jaren ge leden wegens volbrachten diensttijd dat leger hebben veriaten en den leeftijd van 40 jaren niet hebben overschreden, weer dienst te nemen. Daarbij zal echter ook selectie worden toegepast in dien zin, dat him gedragingen, ook na het verlaten van den militairen dienst, terdege in aanmer king worden genomen. In verband met de opvoering van de sterkte van het aan tal recruten door de Koloniale Reserve zal het kader van het korps worden uit gebreid met twee officieren en twaalf on derofficieren, terwijl een derde officier van gezondheid bij het corps geplaatst wordt. DE HANDELSBETREKKINGEN TUS- SCHEN NEDERLAND EN ZUID-SLAVIë In het onlangs met Zuid-Slavië ge sloten handelsverdrag is in beginsel vastgelegd dat de uitvoer uit Nederland naar Zuid-Slavië en de invoer in Neder land uit dat land in evenwicht moeten zijn. Zuid-Slavië is daarbij de mogelijk heid gelaten om, ter wille van een ver mijding van clearing, den invoer uit Ne derland voor zekere artikelen te beper ken in geval Zuid-Slavië minder aan Ne derland zou verkoopen dan van Neder land koopen. Volgens de Zuid-Slavische statistieken nu, is dit beginsel in de maanden Ja nuari en Februari naar wensch in prac- tijk gebracht. De invoer in Zuid-Slavië uit Nederland bedroeg in deze twee maanden 6.95 millioen tegenover een uit voer naar Nederland ten bedrage van 7.06 millioen dinaren. Verwacht kan worden, dat de goederen- ruil tusschen beide landen in de eerstvol gende maanden zich normaal verder ont wikkelen zal. Voor rekening van een Nederlandsche firma is de laatste dagen 5000 ton Zuid-Slavische tarwe op Neder landsche rekening aangekocht. DE TWEEDE CONFERENTIE DER OSLO-STATEN. Dr Hirschfelrf leider der Nederl. delegatie Naar de Standaard" verneemt is bij de Ned. Regeering Zaterdagmorgen de uit- noodiging om deel te nemen aan de twee de conferentie van deskundigen der Oslo- Staten ingekomen. D'eze conferentie zal, naar bekend is, op 12 April a.s. in Brus sel aanvangen. Ook ditmaal zal dr H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van Han del en Nijverheid, leider van de Neder landsche delegatie zdjn. DE INTERN. SUIKERCONFERENTIE. Dr H. Colijn in Londen aangekomen. De Nederlandsche delegatie, die zal deelnemen aan de beraadslagingen van de Internationale Suikerconferentie, wel ke vandaag te Londen wordt geopend, is Zaterdagavond onder leiding van dr H. Colijn in de Britsche hoofdstad aangeko men. De delegatie werd aan het Liverpool- streetstation ontvangen door den Neder- landschen gezant mr dr R. de Marees van Swinderen. GROOTE WATERSCHAPSWERKEN IN OOSTELIJK N.-BRABANT. Nieuwe objecten voor anderhalf millioen. Dat ook in Oostelijk Noord-Brabant met ernst woidt gestreefd naar uitvoe ring van nuttige waterstaatswerken, wel ke mede dienstig worden gemaakt aan de bestrijding van de werkloosheid, moge blijken uit het navolgende. In Januari 1935 werd door het water schap „Het Stroomgebied van de Aa" een aanvang gemaakt met de normalisatie van de rivier de Aa, van 'a Hertogenbosch NIEMEUERs STERTABAK VAN 5TOT 15a R HAIF0NS Binnenland. Prins Bernhard in den Raad van State. De suikerconferentie te Londen. Uitbreiding van de koloniale reserve. Wettelijke regeling inzake stichtingen. De burgemeester van Hillegom ontslagen. Buitenland. Het heidendom van Ludendorff in Duitschiand erkend. De moeilijkheden voor de kerk. De hongersnood in China. tot Berlicum in werkverschaffing waar van de kosten, zooals destijds in een openbare vergadering werd medegedeeld, zijn begroot op ruim f 400.000. Dit ïivier- vak is thans nagenoeg gereed gekomen. In den zomer 1936 werd door datzelfde waterschap deze normalisatie voortgezet tot het kasteel te Heeswijk. De begrooting der kosten van dit riviergedeelte bedraagt rond f240.000. Ook met dit werk is men reeds ver gevorderd. In de vergadering van het hoofdbe stuur van 2 April j.l. werd medegedeeld, dat eerstdaags zal worden aangevangen met het gedeelte Heeswijk tot Keidonk, waarvan de kosten f 700.000 bedragen. Daarnaast werd in diezelfde vergadering het besluit genomen tot verbetering van de rivier de Aa van het verdeelwerk te Beek en Donk tot den watermolen te Stip- donk met omleiding om Helmond, waar van de kosten, naar werd medegedeeld, f 810.000 zullen beloopen. Het waterschapsbestuur dient derhalve door de uitvoering van deze zeer belang rijke werken, zoowel de landbouwbelan gen als de bestrijding van de groote werk loosheid van deze streek. VERLAGING DER GRAANHEFFINGEN In verband met de stijging der wereldmarktprijzen. Men deelt van bevoegde zijde mede, dat in verband met de stijging der wereld marktprijzen voor granen met ingang van Maandag 5 April 1937 het invoerprijs- verschil voor de hieronder genoemde gra nen zal worden verlaagd met de daarach ter genoemde bedragen. TarWe f 1 per 100 kg; haver f 1 per 100 kg; gerst f0.50 per 100 kg; rogge f0.50 per 100 kg; mais f 0.50 per 100 kg. De daarvoor in aanmerking komende overige invoerprijsverschillen en restitu tiebedragen zullen met gelijken datuln dienovereenkomstig worden gewijzigd. In verband met bovenstaande verla ging der invoerprijsverschillen voor gra nen zai de toeslag op den uitvoer van kippeneieren met een bedrag van f0,10 per 100 stuks worden verlaagd en van eendeneieren miet een bedrag van 7 cent per 100 stuks. De bonificatie op tarwebloem b wordt met ingang van denzelfden datum op f 1.60 per 100 kg gebracht. Wegens overgang naar de N. S. B. Naar wij vernemen is hij Kon. besluit van 2 April, met ingang van 4 April, eer- Vol ontslag verleend aan den burgemees ter van Hillegom, Mr D. F. Pont, die, zooals bekend, tot de N. S. B. is toege treden, waar hem een leidende functie is toegezegd. Op 31 Maart 'had de Minister van Bin nen landsiche Zaken reeds, via den loco- Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, den heer Pont uitgenoodigd om vóór 10 April a.s. zijn ontslag-aanvrage in te dienen. Zooals men zich herinnert is de vraag of leden van de N. S. B. burgemeester

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1