De gevaren van Communisme en N ationaal'So cialisme. Houd Uw Nieren Gezond! VRIJDAG 2 APRIL 1937 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELANO 51e JAARGANG No. ?§3 EERSTE BLAD Buitenland. Het Prinselijk Paar te Monte Carlo. Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlisslngen f 0.20. LOfi? nummer» 5 Advertentién ?0 cent per regel ïngesenden mededeelingen 60 cent per '•egel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Waarschuwend woord van Jhr Mr de Geer. In de rede, waarmede gisteren Jhr de Geer de algemeene vergadering van de Chr.-Hist. Unie opende, werd door hem met nadruk gewezen op de noodzakelijk heid van eensgezind optreden van alle Christusbelijders. Wij beleven, aldus Spr., een tijd, waar in de meest waardevolle goederen, ons door het voorgeslacht overgeleverd, in gevaar zijn. Van twee zijden, schijn baar tegenovergesteld, maar nauw verwant, worden zij bedreigd. Fascisme en communisme, beido ont sproten aan geweldverheerlijkende ge schriften als van den schrijver Sorel en anderen, hebben besloten, dat één van hen beiden de macht in de wereld zal hebben. Er zal geen dageraad zijn vooi wie beiden verwerpt. Hierover zijn zij 't eens. Zij bestrijden elkaar nu in Span je en zien in dien strijd het prototype van wat straks overal komen zal, en komen moet. Na Spanje volgt Frankrijk, waar de eerste teekenen van het revo lutionair duel zich reeds vertoond heb ben. Straks komt de beurt aan Nederland. De weerstand van an dersdenkenden en van historische, in het volksbesef verankerde, instellingen wordt bij voorbaat uitgeschakeld. Er zal alleen spannig zijn over de vraag, wie in den eindstrijd de overwinning behaalt: het fascisme of het communisme. I Met de vrijheid van Evange lieverkondiging, van onder wijs, van jeugdorganisatie, van vergadering en drukpers, ja van meeningsuiting tot in particuliere gesprekken toe, zal het dan wie ook wint gedaan zijn. Ieder wordt de spion van zijn buurman, en de geheime politie waakt over allen. Willen wij daarheen? In het begin dezer eeuw ging er een schok door de wereld, toen de Fransche minister Viviani in het parlement zeide: „Wij hebben de lichten des hemels ge doofd, en men zal ze niet weer aan steken". Het was een vreeselijke uiting, blijk gevend van bittere vijandschap, maar tenslotte bleef het oratoria. De vrije ver kondiging van het Evangelie, ook door Protestanten, bleef onaangetast. Wat wij thans zien gebeuren, is erger. De beweging der „godloozen" is feitelijk de Staatskerk geworden in het tegenwoordige Rusland, en alwat daarnaast uit betere tijden aan religie is overgebleven, verkommert en ver smacht onder den druk van steeds drei gende vervolging. En ook wat in Duitschland bezig is zich te ontwikkelen, wekt in toenemen de mate zorg. Het moderne heidendom geniet er onbeperkte vrijheid om de be volking, en vooral de jeugd, met zijn leer te besmetten, terwijl de dienaren van het Evangelie op allerlei wijze in hun bewegingsvrijheid werden beknot. Prof. Barth schreef onlangs in de „Neue Züricher Zeitung": „Het is een feit, dat Streicher (d.i. de man van de Stürmer) mag praten en dat zelfs Zöllner om van de belijdeniskerk niet eens te spre ken in het openbaar moet zwijgen. Het is een feit, dat de onschuldigste Zondagsbladen „gemassregelt" en zelfs onderdrukt worden, wanneer zij het kind ook maar van verre bij den naam wagen te noemen. Het is een fe.it, dat de meest woeste Godslastering in het Duitschland van heden v r ij staat, dat daarentegen de kerk in de prediking wordt gehinderd". De hoogleeraar noemde een reeks pe riodieken, met een enorme oplaag, die alle onder bescherming der Overheid hun gif in de volksziel druppelen, met altijd weer hetzelfde thema: „Christendom is jodendom, jodendom is bolsjewisme. Daarom weg met het Christendom". Het ergste is daarbij de organisa- tiedwang. Deze noopt ook anders denkenden in die giftige sfeer te ade men. De Rijksjeugdleider, Baldur von Schirach, roemde onlangs, dat de con- fessioneele jeugdorganisaties vernietigd zijn ten gunste van „een groote jeugd- kameraadschap". Wat deze laatste be- teekent, blijkt, als wij uit de pen van dienzelfden jeugdleider lezen: „De Noor- sche man kent geen scheiding tusschen M. Polderman Electrotechnicus Goes Erkend Philips' Service een macht, die schepper is, en een schep sel, dat geschapen wordt. Vreemd is hem de gedachte aan „redding" en aan iemand die optreden zal als middelaar tusschen hem en God. Germaansch is geloof in zichzelf. Het woord „genade" kent hij evenmin". Een andere jeugdleider ried aan zijn leerlingen, geen bijbels te koopen, maar Hitiers „Mein Kampf"; het wachtwoord immers moest niet langer zijn: „Allen voor Christus", maar „Allen voor Duitsch land". In de werkkampen van den arbeids dienst werd met Kerstmis een geschrift verspreid, waarin verkondigd werd, dat geen verwijt kan treffen hen, die den zoon van God niet zoeken in den hemel, maar op aarde, „waar thans ook iemand voor ons staat, die bijzonder gezegend is door den Schepper." Dit noemt men thans nationaal-socia- listische ideologie. Wel wreed is de ontgoocheling van tal van vrome Christenen, die destijds het nationaal-socialisme in Duitschland met gejuich hebben ingehaald. En wel groot is de verdwazing van die belijdende Protestanten hier te lande, die zich ook nu nog door het zoet gefluit van den vogelaar laten verlokken. Gelukkig zijn het er slechts weinigen, wat trouwens niet behoeft te verwonde ren. In tegenstelling met onze Ooster buren, bij wie in het verleden het bederf werend zout van een christelijk-gefun- deerde staatkunde helaas grootendeels heeft ontbroken, bezit ons volk in zijn staatkundige vorming, ook in die van de laatste eeuw, een sterk schild tegen den waan van den dag. Wij kunnen dan ook in dezen tijd niet dankbaar genoeg zijn voor de politieke scholing, die man nen als Groen van Prinsterer en zijn epigonen aan breede lagen van onze be volking gegeven hebben en waarvan de invloed zich doet gevoelen tot ver buiten hun engere geestverwanten. Wanneer hun werk geen andere vrucht had ge dragen dan die wij thans plukken, dan nóg zou het op onze erkentelijkheid aan spraak hebben. DE STRIJD IN SPANJE. Successen der opstandelingen. Vandaag zijn de opstandelingen weer zoo gelukkig, dat ze successen kunnen melden. De strijd woedt nu weer in het Baskenland, in de provincie Biscaje, tus schen Vitoria en Durango. Woensdag morgen heeft Franco's infanterie een of fensief ingezet, dat voorbereid was door de artillerie en verscheidene uren heeft geduurd. Daarop ging de rechtsche infanterie tot den aanval over. De regeeringstroepen moesten tenslotte wijken en trokken te rug, op korten afstand gevolgd door de rechtschen, die tijdens de achtervolging gebruik maakten van hun automatische wapens, waardoor de rooden zware ver liezen leden. Aan het eind van den aanval konden zij een aantal dorpen bezetten. Gister morgen is het offensief voortgezet en nu moesten de regeeringstroepen nog steeds volgens rechtsche -berichten, zich terug trekken op hun achterwaartsche stellin gen, zöoals Ochandia (halverwege tus schen Vitoria en Duango). Het regeeringspersbureau te Bilbao geeft het rechtsche offensief toe, maar ontkent het succes ervan Het noemt den aanval een groote mislukking, die den vijand op zware verliezen is komen te staan. STAKING IN BRITSCH INDIë. Dag van rouw afgekondigd. In Britsch-Indië is de nieuwe grond wet in werking getreden. Feer dan twee-derde van het geheele Indische gebied, met een bevolking van ruim 290.000.003 zielen, zal voorlaan provinciale autonomie genieten. Dit brengt met zich mede, dat in ieder der elf provincies een ministerie wordt be noemd, hetwelk tegenover een gekozen wetgevende vergadering verantwoordelijk is voor een uitgebre'd en duidelijk om schreven bestuursgebied, waarover de centrale regeering geen zeggingschap heeft. Op aanzetten van de congresparty is in heel Britsch-Indië uit protest tegen de inwerkingtreding der nieuwe constitutie, gisteren een algemeene staking doorge voerd, welke industrie, nijverheid en han del volkomen lamlegde. In het geheele land is door de congres partij de „hartal", een dag van godsdien- stigen rouw, afgekondigd, om den afkeer van -de nieuwe grondwet te toonen. Te Bombay werden zes personen ge arresteerd wegens het samenscholen op den openbaren weg en te Delhi 25. DE STAKINGSGOLF IN DE VEREEN. STATEN. John Lewis verklaarde gisteren,, dat hij, tenzij nog vóór middernacht (plaat- I selijke tijd) een nieuwe arbeidsovereen komst in de bruinkoolmijnen zou zijn geteekend, een onmiddellijke staking in genoemd bedrijf zou bevelen. Terwijl de gouverneur van Michigan, Murphy, in Lansing nog ijverig in de weer was, om te trachten een accoord tot stand te brengen tusschen de ver tegenwoordigers der Chrysler-fabrieken en den bond van arbeiders in de auto industrie en aldus een einde te maken aan de staking van ongeveer 80.000 ar beiders, zijn in vier fabrieken van de General Motors, n.l. te Flint, Pontiac, Michigan en Cleveland nieuwe stakingen uitgebroken, waardoor al weer 18.400 per sonen werkloos zijn geworden. BUITENLANDSCHE BLADEN IN BESLAG GENOMEN. De Duitsche politie heeft Dinsdag 41 en Woensdag 25 buitenlandsche bladen in beslag genomen. Men veronderstelt, dat deze maatregel een gevolg is van de publicatie in deze bladen van berichten over de protesten van de R.-K. geestelijkheid tegen de schending van het concordaat tusschen de rijksregeering en den Paus. De Gestapo legt zich in het geheele rijk, doch vooral in het Zuiden en Wes ten vol ijver toe op het in beslag nemen van exemplaren van de pauselijke ency cliek. Op hoog bevel wordt in vele plaat sen fel jacht gemaakt op de encycliek, welke overal in brochure-vorm wordt ge drukt en verspreid. Uit verschillende plaatsen in het dio cees Münster wordt gemeld, dat beamb ten van de geheime staatspolitie den geloovigen bij het verlaten van de ker ken, waar hun de tekst van de encyclie ken was overhandigd, dezen uit de han den rukten. In Aken is de Gestapo een R.-K, druk kerij binnengedrongen en heeft er dui zenden exemplaren van de encycliek in beslag genomen. MILITAIR COMPLOT IN RUSLAND. Onbruikbare leveranties aan het Roode leger. Alle bladen te Warschau publiceeren een bericht, volgens hetwelk de bolsjewis tische geheime politie, de Gepoe, op 20 Maart j 1. een tegen Stalin, Kaganowitsj en Jeschof gerichte samenzwering op het spoor is gekomen, georganiseerd door of ficieren van de militaire districten van Leningrad en Kiew. Reeds zou een aantal officieren, naar aanleiding van deze ontdekking, zijn ge arresteerd. Uit het onderzoek, door de geheime po litie inmiddels tot andere legerafdeelin- gen uitgebreid, zou gebleken zijn, dat ook officieren van de -vlooteskaders in de Oostzee en de Zwarte Zee hiji het complot betrokken zijn geweest. In de zitting van den oppersten oor logsraad is een rapport uitgebracht van de permanente legercommissie, waaruit blijkt, dat ongeveer een vijfde van de ge heele artillerie-munitie der sovjets on bruikbaar is, wijl ze niet past bij' het ka der der kanonnen. Van de vliegtuigen, welke aan het leger worden afgeleverd, zou er zeker een op de drie onbruikbaar zijn. „Norman Davis vertoeft te Londen uitsluitend in verband met de suikerccnferentie"- Naar aanleiding van ihet bezoek van Norman (Davis aan Londen, dat tot ver schillende geruchten aanleiding gegeven heeft, heeft de Amerikaansche minister van 'buitenl. zaken, Huil, verklaard, dat de Amerikaansübe regeering geen plannen koestert tot het bijeenroepen van een ontwapeningsconferentie en dat Was hington niet door bemiddeling van Nor man Davis voorstellen te dien aanzien aan de Europeesche landen heeft gedaan. Norman Davis, verklaarde de minister, vertoeft uitsluitend te Londen in verband met de suikerconferentie. Antwerpen heeft geen klagen. De havenbeweging van Antwerpen blijft van een buitengewone activitoit getuigen. Het schijnt, dat het verblijf van Prinses Juliana en Prins Bernhard te Monte Carlo eenige dagen langer zal duren dan oorspronkelijk de bedoeling was, waar aan het buitengewoon fraaie weer, dat op 't oogenblik aan de Azurenkust heerscht, waarschijnlijk niet vreemd is. Vooral gisteren was het een heerlijke zomersche dag en de Prinses en de Prins waren reeds vroeg in een kleine auto naar de haven gereden oom per motorboot een tocht te maken op zee, waarna ziji in het „Hotel de Paris" de lunch gebruik ten. Des middags waren de Prinses en de Prins de gasten van de Prinses van Mo naco, in wier loge zij het bloemencorso en de „Bataille des fleurs" bijwoonden, dat onder een stralend blauwe lucht werd gehouden. De Prinses en de Prins hebben tijdens hun verblijf te Monte Carlo enkele malen tennis gespeeld. Plannen om naar Parijs te vertrekken schijnen er voor het oogenblik nog niet te zijn. De reeds zeer gunstige cijfers van vorige maanden werden nog overtroffen. Zoo boekte de haven in Maart 1920 binnenkomende zeeschepen met een ton- nenmaat van 2.085.081 netto M-ton. D'Lt beteekent een verhooging op de tonnen- maat met 1.5 pet. in vergelijking met het vorige jaar. In het eerste kwartaal van bet jaar kwamen binnen 2874 schepen met een tonnenaat van 6.002.288, hetgeen vergeleken bij verleden jaar een toene ming beteekent van 2.5 pet. Het goederenverkeer is in nog sterkere mate gestegen, zoodat volle ladingen, zoo wel inkomend ais uitgaand thans legio zijn. De Belgische industrieën en ook die van het achterland hebben alle moeite am het tempo in hun verschepingen bij te houden. Vooral de staalgieterijien en de kolenmijnen blijven dikwijls in gebre ke. Aan den anderen kant moeten ver schillende geregelde lijndiensten, vooral raar Zuid-Amerika en Oost-Azië voort durend lading achterlaten. De vooruit zichten kunnen dus niet anders dan goed zijn. Dr. COLIJN BEZOCHT LIPPE DETMOLD. Stamslot van Prins Bernhard bezichtigd. De minister-president Dr H. Colijn heeft naar de Telegr. thans verneemt, van een kort Paaschverlof gebruik ge maakt om een autoreis te maken door West-Duitschland. Op deze reis heeft de minister o.a. een bezoek gebracht aan Lippe-Detmold, waar hij1 het oude stam slot van de familie van Z. K. H. Prins Bernhard heeft bezocht. Vrijdag 19 Maart is de minister, ver gezeld van mevrouw Colijn en een logé, per auto vertrokken en Zaterdag vóór Pa- schen is de minister-president terugge keerd, nog juist op tijd om zich voor te bereiden op de behandeling van de In dische begrooting in de Eerste Kamer. En wat het merkwaardigste van deze reis naar Detmold wel is geweest, dat is dat de residentie vrijwel geheel onkundig was van de afwezigheid van den minis ter-president. GRAANRECHTEN EN PLUIMVEETEELT. Heffing voor te conserveeren eieren wordt gereserveerd. Naar het Ned. Weekblad voor kruide nierswaren verneemt, heeft de regeering zich bereid verklaard, ten behoeve van de binnenlandsche koelers en kalkers de graanrechtenheffing op eieren te reser veeren, opdat, bij eventueele afschaffing van de monopolieheffing, de mogelijk daaruit voortvloeiende schade zal kunnen worden vergoed. Hoe een en ander ter zijner tijd zal ge regeld moeten worden, zal nog nader be zien worden. i DE „JAVA" TREEDT OP. Aangehouden koopvaardijschip wordt terstond vrijgelaten. Havas seint uit Tanger d.d. 1 April: Een Nederlandsc'h koopvaardijschip heeft draadloos geseind, dat het door trei- lers werd aangehouden. D!e commandant van Hr. Ms. „Java" heeft daarop den Spaanschen marine-autoriteiten geseind, dat hij alleen het recht heeft de visitatie van het schip uit te voeren. Het Neder- landsche koopvaardijschip kon daarop ongehinderd zijn reis voorzetten. QEZONDE, krachtige zijn Uw zekerste beveili ging tegen rugpijn, rheumatl- •che pijnen, dat gevoel van zwakte In den rug, stijve en pijnlijke gawnlohten, duizelig heid en hoofdpijn, Immera dan worden de sohadelljke onzuiverheden als urinezuur enz. voortdurend uit het bloed gefiltreerd en vla da urinewegen uit het lichaam verwJJderd.DenJeren bestaan uit een groote menigte teere filters^welke de onzuiverhe den aacTi het bloed onttrekken en ala zij verstopt raken, blijven deze achter en veroorzaken kwalen als de bovengenoemde. Zorg dat de nieren behoorlijk blijven werken door het gebruik van een dluretlach middel en als zoodanig kennen FOSTER'S Rugpijn Nieren Pillen hun weerga niet. f 1.—f 1.75 en f 8.-% Binnenland. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de wijziging der Dienstplichtwet. Algem. vergadering der Chr. Hist. Unie. Rede van oud-minister De Geer. De Eerste Kamer heeft de begrootingen van Landbouw, Visscherij en Land bouwcrisisfonds aangenomen. Buitenland. De strijd tusschen de Duitsche regeering en da R. K. Kerk. Militair oompiot in Rusland. D'e stakingen in Amerika. JUBILEUM H. DIEMER. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer H. Diemer optrad als Directeur van onze „Rotterdammer". Hoewel de heer Diemer den wensch te kennen had gegeven dezen dag onopge merkt te laten voorbijgaan, gevoelden toch zoowel de commissarissen als het geheele personeel zich gedrongen den jubilaris een woord van hulde te brengen voor het knappe en uitnemende werk door hem in een kwart-eeuw tot stand gebracht. Bij deze 'hulde sluiten wij ons gaarne aan, vooral ook omdat de beteekenis van van arbeid van den heer Diemer niet be perkt bleef tot de N. V. Dagblad „De Rot terdammer'', maar zich uitstrekt tot de Vaderlandsche pers in het algemeen en de Christelijke pers in het bijzonder. Het moet voor den jubilaris wel bijzon der pijnlijk zijn geweest, toen van de zijde van een beweging, die, omdat zij niet in staat is een principieelen strijd te voeren, bij voorkeur het wapen der verdachtma king hanteert, gepoogd werd door insinu- eerende corruptieverhalen, hem en zijn bedrijf verdacht te maken, maar hij moge zich troosten met de gedachte, dat het niet de slechtste vruchten zijn waaraan de wespen knagen en dat de verdachtmaking waarschijnlijk: achterwege zou gebleven zijn, ala de invloed van zijn orgaan niet zoozeer werd gevreesd. Aan den 'heer Diemer onze hartelijke gelufcwensehen. Geve God hem nog vele jaren te mogen arbeiden voor den bloei van onze Anti-revolutionaire pers in 'het belang van volk en vaderland. HANDELSBESPREKINGEN TUSSCHEN BELGIE EN NEDERLAND. Over verlenging van het accoord. Op 30 April e.k. loopt de economische overeenkomst tusschen Nederland en Bel gië ten einde, die op 1 Mei 1936 van kracht werd en waarbij de invoercontin genten geregeld werden voor vee, groen ten, vruchten en bloemen. Naar wij ver nemen zullen in de tweede helft van April 'besprekingen worden gevoerd over de eventueele verlenging van het accoord. NEDERLANDSCHE TOERISTEN NAAR FRANKRIJK. Gedurende de tentoonstelling geen paspoorten noodig. 'De K.N.A.C. heeft bericht ontvangen, dat de Fransche autoriteiten besloten heb ben om gedurende den tijd van de wereld tentoonstelling, Nederlandsche toeristen in Frankrijk toe te laten op vertoon van een bewijs van Nederlanderschap. Vol gens dit bericht zou een paspoort dan niet meer noodig zijn. Reizigers, die deel uitmaken van een gezelschap, kunnen gebruik maken van een collectief paspoort, dat door het Fransche consulaat van een visum is voorzien. Zij 'behoeven geen enkel ander papier bij zich te hebben dan de een of andere identiteitskaart, welke van een foto is voorzien. Hoewel van officieele zijd© nog geen bevestiging van dit bericht was te verkrijgen, kan toch wel worden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1