De komende stembus. Uw HOEST akker's Abdijsiroop Buitenland. Prinses en Prins half April terug Binnenland De komende verkiezingen. DONDERDAG 1 APRIL 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 81 e JAARGANG No. fóg verdwijnt in 24 uur! hef beproefde hoest-geneesmiddel I Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent Advertent; ëo 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags "t 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 0.85. Bij contract belangrijke korting. Het schijnt nu wel zoo goed als zeker te zijn, dat op 20 Mei a.s. de algemeene verkiezingen zullen worden gehouden. Dat wil dus zeggen, dat we, eer acht weken verstreken zijn, naar de stembus worden geroepen. De vraag werd gedaan: hoe staan de kansen? Kunnen we als Antirevolutio naire partij met goeden moed de ver kiezingen tegengaan? Het is onmogelijk op vragen als deze een afdoend antwoord te geven. Wie ver standig is waagt zich niet aan voorspel lingen, in welke richting dan ook. Dat blijkt wel heel duidelijk bij de N.S.B. In October van het vorige jaar schreef het orgaan van deze partij dat zeker op 22 zetels te rekenen viel, en dat de A.R. partij aan haar zes, de G.H. Unie twee, de R.K. Staatspartij twee, de S.D.A.P. vier, de Lib. party vijf en de Vrijz.-D'em partij eveneens vijf zetels zou verliezen. Enkele weken geleden echter ver klaarde een propagandist van deze partij dat duze schatting wel wat al te hoog was en dat men O" niet meer dan 15 zetels moest rekenen en na dien bleek de heer Mussert dermate onder den in druk te zijn gekomen van de leuze „Mus sert wint", dat hij het aantal te behalen zetels op 10 meende te mogen stellen. Hieruit blijkt wel hoe weinig beteeke- nis dergelijke voorspellingen hebben. Van veel meer belang is dan ook de vraag welke onze taak is in verband met de komende stembus. Eh dan doen we goed er ons terdege rekenschap van te geven, dat met name de Antirevolutionaire partij het zwaar zal hebben te verantwoorden. De tegenstand tegen het huidige Ka binet spitst zich toe op den persoon van den minister-president D'r H. Colijn en in hem op de A.R. partij, die hem als haar leider eert. Eigenaardig verschijnsel is dat. De N.S.B. heet in de eerste plaats te gen het communistische gevaar te strij den terwijl ze in werkelijkheid hare hoofdaanvallen richt op de A.R. partij. Met de C.D.U. is 'het niet anders. En de S.G.P. schijnt ook al weer van de zijde der A.R. partij het grootste gevaar te duchten. Het is eigenlijk onbegrijpelijk, maar het is niettemin een feit, dat we hebben te aanvaarden en waarmee we rekening hebben te houden. Hieruit volgt, dat het onze taak is in de komende weken alle krachten in te spannen en het mogelijke te doen om de positie van de A.R. martij te versterken. Er zal een zeer krachtige mondelinge en schriftelijke actie gevoerd moeten wor den. Het verdient de aandacht dat krachtig niet synoniem is met rumoerig. Groote vergaderingen met begeesteren de sprekers en veel applaus kunnen be zielend werken, maar onze groote kracht ligt toch in het stage stille werk, avond aan avond, van huis tot huis. Een algemeene regel valt hier niet te geven. Maar het moet overal zoo zij!n, in de grootste plaats en in 'het kleinste ge- hucht, 'dat we straks op den stemdag kunnen verklaren dat wij1, de vrouwen zoowel als de mannen, onzen plicht 'hebben gedaan, dat we niets hebben -na gelaten wat gedaan had kunnen worden om den invloed van de beginselen die zijn naar Gods Woord, te versterken. DE STRIJD IN SPANJE. Bijzonderheden over het complot te Tetoean. De correspondent van de „Evening News" te langer bevestigt, dat generaal Franco in Spaansch-Marokko is aange komen. Volgens dezen correspondent is de generaal per vliegtuig in C.euta gear riveerd, vergezeld van verscheidene hooggeplaatste officieren. Het blijkt thans, naar Havas uit parti culiere bronnen verneemt, dat het com-, plot te Tetoean vertakkingen heeft gehad in verschillende centra der Spaansche zone van Marokko en op het schiereiland zelve. Een inlandsch bediende, een der medeplichtigen, zou het plan aan het licht hebben gebracht, dat door vliegers ontworpen was en dat inhield van het vliegveld te Tetoean op te stijgen en, na het gebouw van den Hoogen Commissaris te hebben gebombardeerd, naar Alicante te gaan. De vliegers werden gearresteerd, op het oogenblik, dat zij plaats namen in zes vliegtuigen. Alle leden van het personeel van het vliegveld werden bij! de razzia gegrepen. Twee en dertig werden terstond gefu silleerd, voorts werden een honderdtal arrestaties verricht. De correspondent van de Times meldt nog nader uit Tanger: 29 Ongeveer op 21 Maart, toen bekend werd dat de Italianen in de Guadarrama waren verslagen, kwam een aantal pilo ten en mecaniciens op het vliegveld van Tetoean in opstand, blijkbaar in bet ge loof, dat het feit dat de Italianen versla gen waren, het einde van Franco zou be- teekenen en dat zijl zich konden redden door te doen, alsof zijl de zijde van de re geering te Valencia kozen. Anderen slo ten zich nog bij deze rebellen aan, onder wie zes officieren. Het gelukte den op standelingen wapens in handen te krij gen, maar het verzet werd spoedig ge broken, en alle betrokkenen werden gear resteerd. Van hel front. Na 'de inneming van Miralrio aan het front van Guadalajara hebben de regee ringstroepen na hevigen strijd bezit ge nomen van verscheidene stellingen van zeer groote strategische beteekenis, die de vijandelijke linies dicht bij Saelices de la Sal beheerscben; verscheidene escadrilles regeeringsvliegtuigen hebben hun mede werking verleend en de achterhoede der recbtschen bij de grenzen tusschen de provincies Guadalajara en Saragossa voortdurend gebombardeerd. Uit Madrid wordt gemeld: De regee- ringstroepen in den sector Burgos zijn thans 20 K.M. opgerukt. Zij hebben het dorp Sargentes dat van groot strategisch belang is, bezet, waardoor het mogelijk is in de richting van Burgos te opereeren. Verder hebben de regeeringstroepen ver scheidene dorpen van geringer beteekenis bezet. Radio Bilbao heeft het volgende com muniqué van den Baskischen verdedi- gingsraad gepubliceerd. Aan het front van Guipuzcoa in den sector Marquina is een aanval van de opstandelingen op Kalamua afgeslagen. De vijand leed zware verliezen. Aan het front van Eibar en Elgueta werd eveneens een aanval op de troepen van Franco afgeslagen. Aan het front van Burgos werd een' weionder- houden geschut en mitrailleurvuur ge opend. De .artillerie van de regeering leg de het vijandelijk geschut het zwijgen op, en bombardeerde met succes de stellin gen der opstandelingen. Op het Baskische front. Het sedert lang verwachte algemeen of fensief der opstandelingen langs hot Bas kische gront is gisteren ingezet. De aanval werd ingeleid door een he vig artillerievuur, dat door de tegenpartij echter even fel werd beantwoord. Nadat dit artillerie-duel, een der ver- bitterdste van den geheelen oorlog, eenige uren had geduurd, stormden de nationa listische troepen met gevelde bajonet vooruit ten aanval op de Baskische stel lingen. Er ontwikkelde zich een verwoed ge vecht van man tegen man, waarbij beide partijen zware verliezen leden. Naar van Baskische zijde wordt gemeld, zouden de rechtschen nergens terrein ge wonnen hebben. Volgens een officieele mededeeling uit het kamp der Basken zouden de opstan delingen ontzettende verliezen hebben ge leden. Dé regeeringstroepen. aldus meldt dit communiqué verder, hebben in een te genaanval, de nationalisten op de vlucht gedreven. ITALIë ZAL ZICH HOUDEN AAN DE N IET-I NMENGINGSBEPALINGEN. Maar zal zijn houding herzien indien anderen voortgaan vrijwilligers te leveren. Da Italiaansche minister van pers en propaganda, Alfieri, heeft de correspon denten der buitenlandsche bladen te Ro me ontvangen en daarbij antwoord gege ven op verscheidene vragen betreffende de Italiaansche politiek. Allereerst sprak de mi nister krachtig tegen dat men in Italië nieuwe zen dingen v r ij w illigers voor Spanje zou voorbereiden. Hij1 voegde hieraan toe, dat de maatrege len, welke door de Italiaansche regeering genomen zijin in verband met de interna tionale niet-inmengings-verpliohting ge ëerbiedigd worden en geëerbiedigd zullen blijven. „Er bestaat in Italië geen enkel detachement, geen enkel regiment, dat gereed is om te vertrekken", zeide de mi nister, die hieraan toevoegde, dat de Ita liaansche houding 'ten aanzien van Spanje niet gewijzigd is, dat de niet-in- m'engingsverplichtingen volgens de be sluiten van het Londensche comité alge meen toegepast moeten worden en iden tiek zij'n voor allen, maar dat na tuurlijk, wanneer andere la,nden voortgaan vrijwil- 1 i g e r s-a fdeelingen te zen den in strijd met de aan gegane verplichtingen en uitgesproken bedoelingen, Italië zij'n eigen situatie opnieuw zoiu moeten best u- d e e r e n. Ten slotte zeide de minister in verband met het feit, dat zekere bladen de Itali aansche verliezen in Spanje in een ramp-, spoedig licht hebben gesteld en den moed van de Italiaansche soldaten in twijfel getrokken te hebben, dat hij er aan her innerde, dat de Italianen in Spanje vrij willigers zijn, die miet vuur strijden en dat de verliezen niet meer zijn dan en kele honderden. LONDEN PROTESTEERT TEGEN SLUITING HANDELSHUIS TE ADDIS ABEBA. Dé Italiaansche autoriteiten te Addis Abeba hebben de Britsch-Indische firma Mohamed Ali eenige dagen geleden ge sloten en den eigenaar uitgewezen. De Britsche consul te Addis Abeba en de gezant te Rome hebben tegen de slui ting van dit bedrijf geprotesteerd. Het huis Mohamed Ali, waarvan het hoofd kantoor in Britsch-Indië is en dat in Oost-Afrika een groote rol speelt, geniet een uitstekende reputatie. Ai de filialen kregen den 6en Maart de mededeeling, dat zij binnen 18 dagen gesloten moesten zijn. Nadere uitleg werd hierbij niet ge geven. Van Engelsche zijde werden on middellijk stappen ondernomen om dit besluit ongedaan te maken. Tevens werd den Italiaanschen autoriteiten gevraagd wat de reden was van het besluit. Voorts deelde men mede, dat de termijn van 18 dagen voor de afwikkeling van de zaken te kort was. Deze termijn weid toen ver lengd, doch de reden van de sluiting bleef onbekend. Volgens de Giornale d'Ialia is de uit wijzing echter geschied op grond van de verdenking, dat het personeel der firma zich aan spionnage schuldig' maakte. Gisteravond wist het D.N.B. nog uit Rome te melden, dat de Britsche regee ring heeft kunnen bewerken, dat de fir ma Mohamed Ali thans een verblijfsver gunning voor onbepaalden tijd heeft ver kregen. IN HET SAARGEBIED LUIDDEN DE PAASCHKLOKKEN NIET. Protest tegen nazi's. De bewoners van de Fransche dorpen langs de grens van het Saargebied heb ben opgemerkt, dat in het Saargebied de klokken niet werden geluid ter gele genheid van het Paaschfeest. Thans werd vernomen, dat in alle R.K. parochies in het Saargebied op be vel van de bisschoppen van Tri ér en Spiers de Paaschmissen vervangen wer den door gewone stille missen en de klokken niet werden geluid. Dteze maatregel van de 1 dsschoppen was bedoeld als een protest tegen de be slissing van den rijkscommissaris Buerckel, om met ingang van 1 April de confessioneele scholen te sluiten en zoo de ouders te dwingen hun kinderen naar de openbare scholen te zenden. DE ENGELSCHE BEGROOTING. Ruim 7.8 millioen meer voor bewapening dan begroot was. Het Engelsche begrootingsjaar sloot met een tekort van 5.597.191 pd st. Voor bewapeningsdoeleinden werd 186.O72.0CO pond uitgegeven, hetgeen 7.821.000 pond meer was dan in de be grooting was voorzien. 'De vlottende schuld van Engeland bedraagt thans 698.130.000 pond tegen het vorig jaar 782.170.000 pond. OVEREENSTEMMING IN DE AMERIKAANSCHE AUTO-INDUSTRIE? Naar Reuter meldt schijnt het, dat men in de gemengde commissie voor de Zij zullen in Nederland eerst eenige dagen rust nemen. Naar de „Telegr." vernam, houdt men er in Hofkringen rekening mede, dat H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard omstreeks 15 April naar Ne derland zullen terug keeren. Het is zeer onwaarschijnlijk, dat het Prinselijk paar eerder van de huwelijksreis zal terugkee- ren. Na den terugkeer uit het buitenland zullen de Prinses en de Prins eenige da gen rust nemen, voordat de blijde inkom- ste in de gemeenten Soest en Baarn zal plaats vinden. Het staat nog geenszins vast, dat het Prinselijk paar die eerste dagen op het paleis Soestdijfc zal verolijven. Men houdt n.l. ook rekening met een verblijf te Den Haag of op het Loo. conflicten in de auto-industrie tot over eenstemming gekomen zou zijn. Salaris van Belgisch Staatspersoneel verhoogd. In verband met de stijging van het indexcijfer tot 719 zullen de loon en en salarissen van het staatspersoneel in Bel gië met ingang van 1 Mei a.s. met 5 pet. worden verhoogd. Korte Berichten. Het Franciscaner klooster Marien- thal nabij Mainz, dat sedert 600 jaar een bekend bedevaartsoord is, is gisteren vrijwel geheel door een brand vernield. De kostbare bibliotheek van het klooster is geheel vernietigd. Er zijn geen slacht offers. Mr Peters geen candidaat der K. D. P. Aan mr A. Peters, voorzitter der Ka tholieke Democratische Partij, was bij de groslijststemming voor de Kamerverkie zingen de derde plaats toegekend, zoo dat hij -als partijvoorzitter een plaats kreeg na den heer Wesseling. De heer mr Peters heeft nu aan het partijbestuur der K. D. P. doen weten, dat hij zijn can- didatuur terugneemt, „omdat hij geen ge noegen kan nemen met de hem door het referendum toegewezen derde plaats". ONZE HANDEL MET SOWJET- RUSLAND. Een Nederlandsche delegatie naar Moskou vertrokken. Eén delegatie uit het comité voor den handel met Sow jet-Rusland is gisteren naar Moskou vertrokken om aldaar alge meene besprekingen te houden over on zen handel met de Sowjet-Unie. De dele gatie bestaat uit drie heeren, die in Ja nuari 1935 met eenige vertegenwoordi gers van het volkscommissariaat voor buitenlandschen handel van Sowjet-Rus- land onderhandelden, n.l. de heeren E, D. van Walree, mr A. Molenaar en W. H. Rethmeier. GEEN WINSTUITKEERING ZOOLANG LOONDRUK VOORTDUURT. Uitspraak van Dr Colijn In de Eerste Kamer. In de vergadering van de Eerste Ka mer van gistermiddag heeft minister Go- lijn een beeld gegeven van den financiee- len toestand van Ned.-Indië. Hij 'besprak o.m. de kwestie der salarissen en wéés er op, dat aan de laagste salarissen reeds een toeslag van 5 pet. is verleend. Het is de overtuiging van den Minis ter, dat de maatschappijen elk zedelijk recht missen, om tot winstuitkeering over te gaan, zoolang de loondruk niet ver minderd is. Dr Colijn had echter ten deze vertrouwen in de groote Europeesche on dernemingen. Mocht hij hierin worden te leurgesteld, dan zal hij indien hij nog minister is niet aarzelen, om d w i n- g e n d recht in het leven te roepen. K. L. M. EN NATIONALE VLIEGTUIG INDUSTRIE. Nederlandsche industrie krijgt weer kansen. Op de schriftelijke vragen van den heer Bongaerts in verband met den aankoop van vliegtuigen van buitenlandsch fabri kaat door de Kon. Luchtvaart-Mij heeft de regeering het volgende geantwoord. De regeering heeft kennis genomen van het besluit der directie van de Kon. Luchtvaart Mij", andermaal vliegtuigen van buitenlandsch fabrikaat aan te schaffen. Aanschaffing van vliegtuigen door de K. L. M. behoeft de goedkeuring van den minister van Waterstaat. Van einde 1935 af is gedurende eenige maanden tusschen de K.L.M. en de Ned. vliegtuigindustrie als Gij direct Akker's Abdijsiroop neemt. Gij zult dadelijk de gunstige werking on dervinden van de vanouds beproefde „genees-kruyden", waaruit Abdijsiroop in hoofdzaak bestaat, thans door den beken den Apotheker Dumont nog versterkt door nieuwe, snel werkende toevoegingen. Daardoor is nog meer dan vroeger, nu Verlaagde prijzen t f 0.75, f 1.25, f 2.- per flacon. Binnenland. Dé Eerste Kamei heeft de Indische be grooting aangenomen. Dé terugkeer van het Prinselijk paar. Stand der werkloosheid. De K.L.M. en de nationale industrie. Buitenland. De strijd in Spanje i& weer ontbrand. Italië zal zich houden aan de niet-ininen- gingsbepalingen. overleg gepleegd omtrent een ontwerp van een vliegtuigtype voor verkeer op korten afstand, van bestelling waarvan door de K. L. M. werd afgezien. Naar aanleiding van een verzoek van de K. L. M., aanvang 1937, tot goedkeu ring van de aanschaffing van een drietal Lockhead Super Electra vliegtuigen, heeft de minister van Waterstaat er op aangedrongen, aan de Nederlandsche vliegtuigindustrie een aanbieding te vra gen voor een vliegtuig met overeenkom stige eigenschappen. Aan den door de K. L. M. voor het doen van een aanbie ding gestelden termijn kon door de fabri kanten niet worden voldaan, tenzij mocht worden aangenomen, dat de ontwerpen reeds voldoende voorbereid waren. De minister van Waterstaat heeft met het oog op de dringende behoefte, welke aan deze vliegtuigen bleek te bestaan, waardoor levering op korten termijn ge boden was, ten slotte zijin goedkeuring aan de bovenbedoelde aanschaffing niet 'onthouden., daarbij! in aanmerking ne mende, dat, overeenkomstig zijn. wensch, omtrent levering van vliegtuigen voor ver keer op langen afstand met de Neder landsche vliegtuigindustrie onderhande lingen worden gevoerd, waarbij voldoen de tijld van voorbereiding voor tijdige levering beschikbaar is. Maatregelen ten einde een goede sa menwerking tusschen K.L.M. en de Ne- derlrndsche vliegtuigindustrie te bevor deren worden nader overwogen en voor levering van vliegtuigen op kans tot me dedinging en een te verantwoorden voor keur aan de Nederlandsche vliegtuigin dustrie verzekerd. KEURING VAN DEKHENGSTEN. Minister acht geen redenen voor ongerustheid in dezen aanwezig. Op vragen van den heer Van den Heuvel betreffende de uitvoering van de Paarden-wet-1918 heeft de minis ter van Landbouw en Vissche- rij geantwoord: Van ongerustheid in de kringen van de hengstenhouders en paardenfokkers met betrekking tot de wijze, waarop ten aan zien van hun belangen wordt gehandeld door de rijkscommissie voor keuring van dekhengsten is den minister tot heden niet gebleken. Volgens art. 31 van den betreffenden algemeenen maatregel van bestuur 14 Augustus 1922, hebben de rijkskeurings- commissiën, voor zoover dit kan geschie den, te letten op de afstamming, over- ervende eigenschappen, karaktereigen schappen en verrichtingen der voorge brachte hengsten, terwijl volgens art 32 het veeartsenijkundig onderzoek, dat aan iedere goedkeuring moet voorafgaan, be staat uit een onderzoek naar den alge meenen gezondheidstoestand en het be staan van mogelijke gebreken aan adem- balingswerktuigen, oogen, geslachtsdeelen, beenen en hoeven. In het rapport van den veeartsenijkun- dige of de veeartsenijkundigen aan de commissie kunnen inderdaad punten voorkomen, die bij de vrije afweging van goede en minder goede eigenschappen de balans naar de eene of andere zijde kunnen doen doorslaan. Een keuring door een commissie, die alleen het exterieur (bouw, stand en gangen) in aanmerking zou nemen en, voor zoover daartoe mogelijkheid bestaat, niet zou latten op de overige punten in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1