IBIS SHAG Zeeland op een slechte plaats. Dobbelmann lekker... man! DINSDAG 30 MAART 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 150 Buitenland. Binnenland Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.?0, Losse nummers 5 cent, Advertentiën -30 cent per regel. Ingezonden mededeelmgen 60 cent, per regel Kleine Advert,entiën Dinsdags en Vrijdags 0,75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft een mededeeling laten ver schijnen over het probleem van de toe komstige bevolkingsgrootte van Neder land. Berekend is het aantal geboorten per 1(X'0 vrouwen tusschen 15 en 49 jaar. Uit de verstrekte cijfers blijkt, dat het aantal geboorten in Nederland evenals tro iwens in andere landen regelmatig daalt, volgens de thans bekende cijfers valt te berekenen, dat voor ons land de jaarlyksche bevolkingsaanwas langza merhand tot 3 pro mille, zal dalen. Zelfs wordt rekening gehouden met de moge lijkheid dat binnen afzienbaren tijd een blijvende handhaving van het bevolkings- totaal niet mogelijk zal zijn. Van bijizonder belang is wat omtrent de verschillende provinciën in ons land wordt meegedeeld. Een staatje van de geboorten per 1000 gehuwde vrouwen van 15 tot 49 jaar ziet er als volgt uit. Piovinciën 1919—'22 1929— '32 1 volgorde 2 volgorde 3 N.-Brabant 1 293 1 250 Limburg 2 285 2 230 Drente 3 259 3 196 Gelderland 4 230 4 188 Overijssel 5 218 5 180 Utrecht 6 212 6 164 Groningen 7 200 8 150 Z.-Holland 8 191 9 147 Friesland 9 190 7 163 Zeeland 10 188 10 142 N.-Holland 11 163 11 127 Hieruit blijkt, dat over beide perioden de .provincie Zeeland op één na de laatste plaats inneemt. Slechts het op dit gebied beruchte N.- Holland heeft een nog lager geboorte cijfer. Het zijn sprekende cijfers die hier ge geven worden. Cijfers, die spreken van toenemende ontaarding en ont-kerste- ning. En het is wel heel droevig dat Zee land hier ongeveer in het eerste gelid staat. DE OORLOG IN SPANJE De nederlaag der Italianen. De Italianen, die op Madrid aanrukten zijn verslagen, aldus het Maandagoch tendblad. Het is in dubbel opzicht een merkwaardige gebeurtenis. Voor de eer ste maal heeft generaal Miaja, de com mandant der regeeringstroepen, in den aanval eenig succes van beteekenis 'be haald: de helft van het verloren terrein werd heroverd. Ook was 'het de eerste maal, dat de Italianen in massa in den strijd werden gebracht enverslagen. Dat heeft indruk gemaakt. Wat materiaal betreft, waren de Itali anen ver in de meerderheid, behalve op één belangrijk punt: de luchtvaart. Het gevolg was, dat de regeeringsvliegtuigen hevig huishielden onder het oorlogstuig, dat langs den weg naar het front reed; overal zag men weldra vernielde auto's, die het geregeld verkeer belemmerden en den aanvoer van materiaal verhinderden. De Italianen hebben zware verliezen geleden, want de luchtmacht van Miaja kon zeer laag boven de troepen vliegen en ze met bommen en machinegeweren be stoken zonder dat ze daarbij gehinderd werd. Volgens sommige schattingen verloren de Italianen in vier dagen 3000 dooden. Anderen geven lager schattingen. D'e Italianen waren bij den eersten aan val in de meerderheid, maar bij. de eigen lijke -groote botsing in getal verre de min deren. De Italianen waren, toen de groote slag begon, uitgeput door den langen weg en het slechte weer, terwijl de troepen, die Miaja in het vuur wierp, direct uit Madrid kwamen. De Italianen waren in menig opzicht beter bewapend en naar verhouding van veel meer wapens en me chanische strijdmiddelen voorzien, maar hun bewapening was niet harmonisch, hun luchtmacht was in vergelijking van de rest zeer zwak en belangrijk zwakker dan de luchtmacht van Miaja. De nederlaag der Italianen is een mo reel echec voor Mussolini. Diat zal bij er wel niet bij laten zitten, ondanks alle te Londen gesloten niet-in- terventie-overeenkomsten. De opstandelingen melden een succes. Nadat van het Oviedo-front verschei dene dagen slechts geringe wijzigingen in de frontlinies gemeld waren, heeft gene raal Aranda, de commandant van de strijdkrachten der opstandelingen in Oviedo medegedeeld, dat zijn troepen aan zienlijke successen hebben behaald. Zij zijn er namelijk in geslaagd al hun vroe- 86re «tellingen in de voorateden te her overen en de omsingeling van de belege raars aanmerkelijk te verzwakken. Spaansch schip op het strand gejaagd. Gisternacht is de Spaansche vracht boot Mar Gaspio, komende uit New Cast- Ie, met een lading van 2000 ton steenkool aan boord, in de Fransche territoriale wateren aangevallen door twee kleine oorlogsschepen van de Spaansche opstan delingen, die 15 granaten op het schip afvuurden. De Mar Caspio werd getrof fen ter hoogte van de waterlijn en strand de. Een der twee aanvallende schepen los te op dat oogenblik een hevig mitrailleur- vuur op het schip, maar geen der 34 op varenden werd getroffen. De Mar Cispio ligt in een gevaarlijke positie en men vreesde, dat hij gisteren avond bij hoog tij zou zinken. Muiterij? Van verscheidene kanten komen er be richten over muiterij onder de troepen van Franco. Zoo seint Havas uit Tan- ger, dat op het vliegveld van Tetoean in Spaansch Marokko een militair complot is ontdekt tegen de rebellenregeering en tegen het leven van r ranco zelf. Op 24 Maart zijn 30 officieren, soldaten en per soneelleden van het vliegkamp op staaa- den voet gefusilleerd. Reuter seint uit Malaga, dat tijdens het weekeinde omstreeks 20 onderofficieren en soldaten van een Italiaansehe regi ment uit Pavia zijn doodgeschoten, ver dacht van een samenzwering tegen de rebellen in Algeciras. DE DUITSCHE KERKSTRIJD. Een Paaschboodschap van de beiijdeniskerk. De spanning tusschen de nationaal- soeialistische overheid en de christelijke (kerken in Duitschland, zoowel de Jtioomsch-katholieke als de protestant- sche, is op den eersten Paaschdag aan den dag getreden. In de kathedraal te Berlijn heeft de bisschop van Berlijn de geloovigen uit- genoodigd schriftelijk bij de nationaal- sociaiistische autoriteiten te protesteeren tegen de opheffing van de R.K. scholen. Tot nu toe zijn alle Roomsch-katholie- ke protesten vergeefsch gebleven. De predikant Niemöller, van de BelijL deniskerk, heeft een lijst voorgelezen met de namen van vooraanstaande protestan ten, die in concentratiekampen zijn geïn terneerd. Hij noodigde de geloovigen uit, hen niet in hun gebeden te vergeten. De politie heeft een circulaire van de belijdeniskerk in beslag genomen, welke ter gelegenheid van het Paaschfeest moest worden gepubliceerd. In deze boodschap werd o.a. volgens den bijizonderen correspondent van de Daily Telegraph gezegd: „De geloovigen moeten weten, dat niet valt te twijfelen aan de overwinning van de kerk. We ge denken onze vervolgde en gevangen geno men leden in gebed, dankbaar dat God ons de overwinning heeft gegeven. We bevelen de broeders en zusters in con centratiekampen en gevangenissen aan God, die de overwinnaar is, aan. We bid den God, dat Hij door hen Zijn naam zal verheerlijken. We herinneren aan de predikanten en geloovigen, die uit hun parochie zijn verdreven en de gemeenten waar tengevolge van deze actie het woord van God niet langer kan worden gepre dikt. We weten niet, wie de volgende zijn zal, die wordt geroepen om zijn eei, vrij heid en aardsch bestaan op te offeren voor den naam van Christus. Gehoor zaamheid aan Gods woord gebiedt ons de aandacht van de geloovigen erop te vesti gen, dat allen, die in Christus gelooven, in deze wereld moeten lijden. Wij1 zullen niet in staat zij'n hen te redden, noch ik 'nnen wiji onszelf beschermen, doch we geloo' en, dat alle vervolging voor de zaak van hristus een bewijs is voor zijn over winning. Nieuwe pantserschepen met 16-duims kanonnen. Volgens welingelichte kringen zullen de twee Amerikaansche pantserkruisers die in den komenden zomer op stapel ge zet worden, uitgerust worden met 16- duims kanonnen. Zooals reeds 'werd gemeld, heeft Japan reeds afwijzend' geantwoord op het Britsche voorstel, het kaliber der kanonnen van de oorlog schepen tot 14 duim te beperken. Korte Berichten. De geheime staatspolitie te Aken heeft in een drukkerij aldaar eenige duizenden exemplaren in beslag geno- men van de Pauselijke Encycliek over het D'uitsche nationaal-socialisme. In een steenkolenmijn bij Dubois in Pennsylvanië heeft zich een ontploffing voorgedaan, welke kort daarop door een tweede werd gevolgd. Er zijn negen doo den te betreuren. H. M. DE KONINGIN BEZOEKT HET PALEIS SOESTDIJK. Zaterdagmiddag om half drie is H.M. de Koningin in gezelschap van een hof dame per auto aan het paleis Soestdijk aangekomen. Hare Majesteit werd hier ontvangen door den intendant jhr J. A. de Jonge van Zwijnsbergen. Onmiddel lijk na aankomst begaf Hare Majesteit zich naar het gedeelte van het paleis, dat ten behoeve van het Prinselijk paar wordt ingericht. PRINSES EN PRINS TE MONTE CARLO. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H Prins Bern hard zijn gistermiddag half vijf te Monte Carlo, waar zij ©enigen tijd denken door te brengen, aangekomen. GESCHENK VAN DE SCHOOLJEUGD AAN HET PRINSELIJK PAAR. Dezer dagen wordt met den aanleg van ae sport- en tennisvelden en den bouw van net daarbij: behoorende pa viljoen hij het Paleis Soestdijk aange vangen. D'it is met de inrichting van de bibliotheek in het paleis, het geschenk van de JNederlandsche schooljeugd. Op het sportterrein, dat op ongeveer zeven minuten van het Paleis ligt, ko men twee tennisbanen, terwijl daarom heen gelegenheid bestaat voor de beoefe ning van verschillende soorten sport. Het paviljoen zal omvatten een groote zitkamer, waaraan aansluitend de kleed kamers met douche-gelegenheid zijn ge projecteerd. Vóór de zitkamer komt een groot terras, van waar af men een goed overzicht over de tennisbanen heeft. CENTRALE VOOR WERKLOOZEN- ZORG. Radio-avond op 31 Maart. D'e Nederlandsche Christelijke Radio Vereeniging heeft tegen morgen (Woens dag) avond des avonds om 8.15 uur een bijzondere uitzending georganiseerd ten behoeve van de derde collecte-actie „Jong Holland snakt naar werk", uit gaande van de Centrale voor Werkloo- zenzorg, die gesticht werd op initiatief van den Raad van Ned. Kerken voor Practisch Christendom. Sprekers zijn op dien avond: Zijne Excellentie Mr M. Slingenberg, Minis ter van Sociale Zaken; Zijne Excellentie Mr J. A. de Wilde, Minister van Bin- nenlandsche Zaken; Mr Dr A. A. van Rhijn, Secretaris-Generaal van het De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van het Departement van Landbouw en Visscherij. Naast deze sprekers worden indruk ken van het werk gegeven, dat zoowel in als buiten de kampen geschiedt, ter wijl ook het Internaat te Haarlem voor opleiding tot huishoudelijke beroepen in de reportage is opgenomen. SPAANSCHE VLUCHTELINGEN IN ONS LAND. Eenige honderden Spanjaarden, aan hangers van generaal Franco, die te Ma drid, om hun leven te redden, een toe vlucht zochten in het Nederlandsch ge zantschap aldaar en die thans in Neder- land zullen worden geïnterneerd, kwa men hedenmorgen te 8 u. 29 met den Pa- rijsc'hen trein te Roosendaal aan. In autobussen werd van Roosendaal naar Eindhoven gereden. VEERDRUKTE TE DORDRECHT. De ponten konden den toevoer van auto's niet verwerken. Wat men in Dordrecht na de opening der Moerdijksohe brug verwacht heeft, n.l. dat op feestdagen bij het Zwijndrecht- sc'he veer stagnatie in het verkeer zou ontstaan, is op den avond van den twee den Paaschdag geschied. In de avond uren was namelijk de toevoer van auto's zoo omvangrijk, dat de twee groote pon ten van het Zwijndrechtsche veer de hon derden auto's en bussen niet regelmatig konden vervoeren. De les der Paaschdagen met hun niet overstelpend groot verkeer is geweest: men bespoedige den 'bouw der brug over de Oude Maas. Mr L. LIETAERT PEERBOLTE, OUD- DIRECTEUR-GENERAAL VAN DE VOLKSGEZONDHEID OVERLEDEN. In den ouderdom van ruim 66 jaren is te 's Gravenhage overleden de heer mr L. Lietaert Peerbolte, oud-directeur- generaal van de volksgezondheid. Oip 1 Jan 1936 is hij' afgetreden. Op 24-jarigen leeftijd trad mr Peer bolte (op 1 Maart 1894) in functie bij het departement van Binnenlandsche Zaken. In 1907 werd hij benoemd tot referen- I daris en zes jaar later tot administrateur. In 1919 volgde zijn benoeming tot direc teur-generaal van de Volksgezondheid. Mr Lietaert Peerbolte was de eerste di recteur-generaal van de volksgezondheid. Het eervol ontslag als directeur-gene raal dat hem met ingang van 1 Jan. 1936 werd verleend, ging gepaard met een dankbetuiging voor de vele belangrijke en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen. De heer Peerbolte was be halve ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw, commandeur in de orde van Oranje-Nassau. DE OPENING VAN HET STADION TE FEYENOORD. Onder zeer groote belangstelling is Za terdagmiddag het nieuwe stadiQn te Fey- enoord geopend. Namens H. M. de Konin gin werd deze plechtigheid verricht door haar Kamerheer in buitengewonen dienst, Jhr de Beaufort. Tal van autoriteiten waren aanwezig, terwijl de burgemeester van Rotterdam, den aftrap gaf. Ondanks sneeuw, hagel, regen en wind waren naar schatting 35.000 personen aanwezig. Dat het op Zaterdagmid dag mogelijk bleek, zulk een groot aan tal belangstellenden bij: elkaar te krijgen, is zeker de vermelding waard. Steeds toch wordt van zekere zijde beweerd, dat voet balwedstrijden alleen op Zondagmiddagen voldoende belangstelling trekken. WERKGELEGENHEID IN ZWEDEN VOOR ARCHITECTEN EN BOUW KUNDIGE TEEKENAARS. Op het oogenblik schijnt er mogelijk heid te bestaan voor architecten en bouwkundige teekenaars om in Zweden werk te vinden. Voor inlichtingen daar omtrent kan men zich het best wenden tot het consulaat-generaal der Neder landen te Stockholm, omdat heel wat formaliteiten te vervullen zijn, alvorens men voet aan wal kan zetten. Haarlem's burgemeester treedt af. Het ligt in het voornemen van den burgemeester van Haarlem, den iheer G. Maarschalk, per 15 Juni a.s. zijn functie neer te leggen. Na een achttienjarige ambtsvervulling te Haarlem zal de burge meester dan met pensioen gaan. De toestand in het slagersbedrijf. D'e neutrale bond van personeel in de voedingsbedrijven heeft een schrijven gezonden aan den minister van Land bouw en Visscherij, waarin een uiteen zetting wordt gegeven van den gang van zaken in het slagersbedrijf. Nauwelijks is de vraag op de markt door buitenlandsche invloeden ietsgroo- ter, of aldus adressant de crisis- lasten drukken ondraaglijk, het tekort aan slachtvee doet de prijzen stijgen tot boven de draagkracht der bevolking en het debiet loopt met tientallen van pro centen terug. Het buitengewoon toenemen van het naar de slachtbank brengen van drach tig vee brengt gevaren voor nu, maar vooral voor de naaste toekomst. Het vleesch-produceerend Nederland, dat een eerste plaats in Europa in neemt, zal volgens adressant geen vleesch meer kunnen gebruiken, tenzij de regeering ingrijpt door den belas tingdruk te verlagen, de heffing op rechten te versoberen, de teeltbeperking te herzien, door scherpe maatregelen te stellen bij het slachten van drachtig vee. Autobus-reizigers gedupeerd. „Cetem" ontving bericht, dat geduren de de Paaschdagen een groot aantal autobuslhouders en honderden passagiers ernstig zijn gedupeerd door ingrijpen van den inspecteur van de Spoorwegen. Hon derden bussen konden niet rijden, doordat 32 vergunningen werden geweigerd. D!e firma Brilman, die in Amsterdam 400 passagiers voor Enschedé had ge boekt, moest alle menschen teleurstellen. Wél mochten 28 bussen van den heer Sommeüng te Den Haag rijden. Waarom hiervoor een uitzondering gemaakt werd weigerde de inspecteur mede te deelen. Aan de ernstige ontstemming, die hier door is ontstaan, zal uiting worden ge geven in een interpellatie, die door den Vrijheidsbond in het Parlement zal wor den aangevraagd. NED. BOND VAN JONGELINGSVER- EENIGINGEN OP GEREF. GRONDSLAG Afdeeling Zeeland. Als naar gewoonte hield op 2en Paasch dag deze organisatie haar jaarvergade ring, dit jaar in Goes. Begunstigd door mooi weer waren uit nagenoeg geheel Zeeland de deelnemers opgekomen voor de morgenvergadering in het Schutters hof, die heel goed bezocht was. De voor zitter opende de vergadering op de ge bruikelijke wijze, en hield een openings woord, getiteld: „Waardeering", waarin gewaarschuwd weid tegen negatieve waardeering, opgewekt tot de ware le- v. nswaardeering in Christus, en ook tot waardtering van het vereenigingsleven en van elkaar. VOOR DE PIUP. Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS*pijp. B Uw w!n'<-e!'°r ombaar. Binnenland. Prinses en Prins te Monte Carlo. Spaansche vluchtelingen in ons land. Buitenland. De nederlaag der Italianen in Spanje. De kerkstrijd in Duitschland. Bij het nagaan van de presentielijst bleek het overgroote deel der vereenigin- gen vertegenwoordigd. Het jaarverslag van den secretaris was in opgewekten toon gesteld. Het bondsbezoek blijkt een goed middel tot onderlinge opscherping. D'e discussies hierover en over de begroo ting maakten dat oerst om kwart voor één deze levendige vergadering geschorst werd. Tot bondsbestuursleden werden herko zen de heeren Kögeler en Bij de Vate, tot lid van het moderamen van het afd. be stuur de hoer Tissink. Om twee uur werd de vergadering in de Geref. Kerk, die tot in alle hoeken ge vuld was heropend met het zingen van twee coupletten van het Lutherlied. Ds J. M. Mulder van Haamstede sprak over: „D'e jongeling en zijn Bijbel". Met stille aandacht werd dit schoone referaat gevolgd, waarna enkele vragen werden gesteld die door spreker werden beant woord. Db J. C. Hagen van Zwijndrecht hield daarna een rede over „Eenheid". Onder eenheid, aldus Spr., verstaan we niet enkelvoudigheid of eenvormigheid. Maar het saamverbonden zijn van vele deelen, van vele leden. Uw vereeniging is een eenheid, wanneer ge in de practijk be leeft, wat ge in uw lied belijdt: D'at Hij ons saam vergaarde, en samen houdt ge hecht met banden, niet van d' aarde, maar door Hem zelf gelegd. We beginnen met die eenheid te belijden en te geloo ven op grond van Gods Woord, dat ons leert de eenheid van Christus' lichaam, dat is Ghristus'kerk. Daardoor wordt de eenheid hier op aarde openbaar in veler lei verbanden van menschen. De eenheid woidt dooi de genade van God in Christus, in de wereld gebracht. Uit de aarde kon door de macht der zon de niet anders dan verscheuring en twee dracht en eenvormigheid zijn. Doch waar de genade van God werkt op de wijze van het groeien van het mosterdzaad, ver wachte niemand een snelle opbouw van de eenheid van het lichaam van Christus. Wie nu gelooft de eenheid van de kerk, ziet haar ook in de wereld gïoeien, doet niet mee aan de klaagzang over de ver deeldheid en de verscheuring, doch stelt zich eenvoudig in dienst van het Ko ninkrijk Gods, opdat hij de door God ge wilde eenheid bevordere. Wanneer nu God een werk werkt in onze dagen, zoo wil Hij ook dat we het zien en bewonde ren en Zijn Naam groot maken. Looche ning van het Godswerk is groote zonde. D'e bewering dat het alles maar achteruit gaat in den tegenwoordigen tijd, is onge- loovig. Ook wat de eenheid betreft. In Gods werk is geen achteruitgang. Door het geloof merken we ook op, dat Zijn Rijk voortgang heeft. Een van de blijken van dien voortgang vindt ge in het hedendaagsche oecono- mische leven. Was het vroeger zoo, dat de menschen in den primitieven tijd ook primitieve banden hadden en veelal op

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1