Kerknieuws Gave, zachte Onderwijs Gemengd I t f Rllllind-Rata. floodgavonden, Na dat men den heer A. Nieuweuhuijzen al hier eenige oogenblikken vermiste, ging men op onderzoek uit, Eenige oogenblik- ken daarna vond men het lijk van den 81-jarigen grijsaard, vooroverliggende in een klein slootje. Oorzaak vermoedelijk een hartverlamming, Krabbendijke. Ontsporing. Door dat Donderdagvoormiddag een zestal zandbakken ontspoorden, werd een der hoofdlijnen versperd. Tengevolge hiervan ontstond eenige stagnatie in het treinverkeer, daar alle treinen komende uit de richting Roosen daal alhier moesten stoppen en omgewis seld worden op het andere spoor, zoodat het vervoer tusschen Rilland en Kruinin- gen over enkel spoor moest worden ge leid, waardoor alle doorgaand vervoer een niet onbelangrijke vertraging onder vond. Het opruimingswerk was echter spoe dig verricht. Kapelle. De afdeeling van den Chr. Landarheidersbond te Kapelle hield Don derdagavond een groote propaganda- avond. Als spreker trad de heer de Groot uit Uithuizen, Hoofdbestuurder, op met het onderwerp „Waarom het gaat". Door den heer M. Abrahamse, voorzit ter van de afdeeling, werden de opgeko- menen welkom geheeten, ook de leden van de afdeeling te Biezelinge D'e heer de Groot zette uiteen wat de Chr. vakbeweging in 't algemeen en de N.C.L.B. in 't bijzonder voor de arbeiders heeft gedaan. Met klem wees Spr. op art. 2 der Sta tuten: wij belijden de Chr. beginselen. Het gaat niet alleen om werkloozenzorg, om werkverschaffing en steun, hoe hoog ook gewaardeerd. Achtereenvolgens werden voorgehou den de grondbeginselen van het libera lisme, van het socialisme en der N.S.B. Hiertegenover staat dat van den Bond. We moeten niet kiezen tusschen Mussert en Moscou, maar tusschen Heidendom en Christendom. Verschillende vragen werden gesteld en beantwoord. Het was een mooie en opbouwende avond. Aan het eind der vergadering deelde de oud-voorzitter, dhr J. Nijssen, mee, dat zij die in aanmerking meenen te komen voor steun B, hiervan schriftelijk kennis moeten geven ten gemeentehuize Hansweert. De marechaussee M. Mari- nisse van de brigade alhier, wordt 1 April a.s. overgeplaatst naar de brigade te Nieuw-Namen. ii De heer F. Dronkers, sluis wachter te Vlissingen, is met ingang van 1 April a.s. als sluisknecht overgeplaatst naar hier. Kruiningen. Onze dorpsgenoot C. Wa verijn Mz. is met ingang van 1 April '37 aangesteld als kommies der Directe Be lastingen en Accijnzen enz. met als stand plaats Kerkrade. 's Gravenplder. Donderdagavond vierde de afd. van den Ned. Chr. Landarbeiders- bond haar vijfde jaarvergadering in het werkloozenlokaal, dat geheel gevuld was. D'e voorzitter, de heer Ver- hage, sprak een openingswoord en verwelkomde o.a. weth. Ver hulst. De wnd. secretaiis deed mededeeling van verrichte werkzaamheden. Het ledental, dat bij de oprichting 17 bedroeg, is nu 46. Helaas stelt de houding der werkgevers hier ter plaatse nog altijd teleur. Hierna volgden toespraken van den heer A. de Lange, voorzitter van den Chr. Besturenbond en oprichter der afdeeling, en van den heer G. J. van Mastrigt, propagandist van den Bond, die sprak over: „Waarheen gaan we". Deze wees op de groote beteekenis in deze verwarde tijden van de Chr. vakorganisatie. Weth. Verhulst sprak het slotwoord en wees op den zegen van de organisatie. Als wij in de steunverleening met som migen last hebben, aldus Spr., dan is het altijd met de ongeorganiseerden. Spr. laakte de houding van hen die leven van een anders werk zonder zelf aan te pak ken. Nadat was gepauzeerd werd de gezel lige avond verder gevuld met een groot aantal voordrachten en samenspraken. Domburg. Woensdag j.l. overleed plot seling alhier de heer G. vandePutte, in den ouderdom van ruim 75 jaar. De overledene werd op 1 Januari 1887 benoemd lot hoofd der openbare lagere school alhier. Hij vierde op 5 Januari 1912 zijn 25- jarig jubileum, bij welke gelegenheid hij vele blijken van belangstelling mocht ont vangen. In 1927 werd hij gepensionneerd. Vele jaren was hij secretaris van de vereeniging V.V.V. Domburg en heeft als zoodanig veel vruchtbaren arbeid ver richt. Bij het bedanken voor deze func tie wegens hoogen leeftijd werd hij be noemd tot eere-lid dier vereeniging. Bo vendien is hij vele jaren bestuurslid ge weest van het Groene Kruis en Ontvan ger der Ned. Herv. Kerk alhier. Met hem is een zeer gezien persoon heengegaan. St, Laurens, Een werkloods- vergaderlokaal. Een lang gekoes terde en dikwijls besproken wensch zal eerlang in vervulling gaan. Deze gemeen te zal spoedig een vergaderlokaal hebben en wel een dat er wezen mag. We waren deze week in de gelegenheid een kijkje te nemen bij de in aanbouw zijnde werk loods, Op onze vraag gaf de Burgemees ter ons enkele inlichtingen, waaruit we vernamen hoe de opzet ervan is. Hij deelde ons mede, dat het gemeentebe stuur zoolang mogelijk wil volhouden werk en geen steun aan de werkloozen te geven. Het is echter moeilijk, vooral voor vaklieden., steeds werkobjoetea te vinden, Ken paar Jaren geleden is het plan ontstaan een werkloods te bouwen, waarin door de werkloozen gewerkt kan worden, wanneer b.v, weersomstandig heden zulks noodig maken. Omdat 6r in de gemeente reeds jaren gebrek is aan een flink vergaderlokaal en de verschil lende pogingen, welke zijn ondernomen om daartoe te geraken, tot geen resultaat konden leiden, aangezien steeds met te korten zou moeten worden gewerkt, is de gedachte ontstaan, deze werkloods in voorkomende gevallen ook voor vergader lokaal te benutten. De voormalige pasto rie, welke in eigendom aan de gemeente was overgegaan is in werkverschaffing afgebroken en van de afkomende mate rialen (o.a. meer dan 100.000 steenen) zoo noodig aangevuld met andere wordt thans de loods gebouwd. D'e plannen zijn ontworpen door den gemeente-opzichter en reeds in 1935 zijn werklooze timmer lieden begonnen met de voorbereidende werkzaamheden. Uit wat we thans zagen, kunnen we wel opmaken, dat hier een flinke, ruime lokaliteit zal worden ver kregen en dat met het oog op vergaderen- op alles is gerekend. Voor de meubilee ring van het lokaal (stoelen, tafels, kachels enz.) wordt met a.s. Paschen een bazar gehouden, waarvoor we naar de in dit nummer voorkomende adver tentie verwijzen. D'oor hartelijke samen werking van de ingezetenen zijn zeer veel bijdragen op allerlei gebied bij het da mescomité ingekomen en belooft de bazar, onder de energieke leiding van Mevr. Koning een waar succes te worden. Arnemuiden. Onder leiding van Ds H. Scholing vergaderde de A.R.J.A.-club „Idenburg". D'hr J, Schroevers gaf het politiek maandoverzicht. Ds Scholing handelde over „Karl Barth en de Chr. politiek" en besprak ten eerste zijn le ven, ten tweede zijn leer, ten derde hoe onze houding hier tegenover moet zijn. (Belangeloos bericht). Koudekerke. Gisteren was het 30 jaar geleden, 'dat de heer J. A. Contant be noemd werd tot lid van den gemeente- ïaad. Gedurende deze 30 jaar heeft de heer Contant onafgebroken in genoemd college zitting gehad. Sedert September 1927 is hij wethou der, terwijl hij ook gedurende het tijdvak 4 September 1917 tot September 1923 deel van het dagelijksch bestuur uit maakte. De heer Contant is ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Vrouwepolder. Woensdagmiddag had de 12-jarige J. J. alhier, die met den molenaarswagen meereed, waarvan de draaiboom brak en het paard er van door ging, het ongeluk er af te vallen. Bloe dend werd hij bij omwonenden binnenge dragen. Per auto is hij later thuis ge haald. 'Bij nader onderzoek bleek, dat er niets gebroken was, en dat hij er met wat kneuzingen afkwam. Tholen. Evenals vorige week is het met de botvangst weer treurig gesteld, zoodat de visschers, als de kosten voor knechf en vaartuig gerekend worden, geen cent voor hun gezinnen overhouden. Dienten gevolge wordt door de leurders tot op heden ook zoo goed als niets verdiend. Doordat het koude weer bestendigd blijft is tot op beden de verzending van oesters vrij goed, ook de prijs is niet slecht. Deze week zijn ruim 2800 ton mosselen verzonden zoowel geknipt als ongeknipt voor buiten en binnenland. Voor den tijd van het jaar is deze hoeveelheid niet slecht te noemen. Stavenisse. Woensdagavond j.l. kwamen de leden van den IJsbond „Eiland Tho len" in. jaarvergadering hijeen onder voorzitterschap van dhr S. Stoel. De re kening werd in inkomsten vastgesteld op f 109.64 en uitgaven f 10.66, goed slot al- zoo f98.38. De afdracht voor de aange sloten vereenigingen werd voor dit jaar bepaald op 2 cent per volwassen lid. Het bestuur der IJsclub „Scherpenisse" had bericht ingezonden, dat het wegens ontbinding der vereeniging, het lidmaat schap van den (Bond opzegt. Uit het jaarverslag bleek, dat de ver eeniging momenteel 1152 leden telt. Sint Maartensdijk. Donderdagmiddag j.l. hield de Bond van Paardenfokkers op het eiland Tholen zijn jaarvergade ring. De rekening werd, met inbegrip van de batig saldi van vorige jaren, vastge steld met een totaal goed batig saldo van f 511. Uit het jaarverslag bleek, dat de Bond 27 paardenfokkers als leden telt. Behoudens onvoorziene omstandigheden werd de veulenkeuring vastgesteld op 16 Juni. De keuringen zullen te Oud-Vos meer gehouden worden. Axel. In de beenen geschoten In den vorigen nacht is door d" Rijks ambtenaren hier ter plaatse een partij suiker aangeslagen, waarbij do onge huwde de E., die op sommeering daartoe niet bleef staan, in de beenen werd ge schoten, tengevolge waarvan hij naar het ziekenhuis is vervoerd. Provinciale Zeeuwsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose. Donderdagmiddag vergaderde de Pro vinciale Zeeuwsche Vereeniging tot be strijding der t.'b.e. onder voorzitterschap van dhr G. A. van Woelderen te Middel- delburg. De voorzitter verwelkomde in het bij zonder den inspecteur der Volksgezond heid, Dr J. G. Bantjes. De waarn. secretaris, Mr A. J. van der Weel, bracht het jaarverslag uit. Tot districts-huisbezoekster werd be noemd zuster A. Jonker, die te voren te Arnhem werkzaam was. Met waardeering sniwtite 4® aaerstiuris melding van 4* BEZWAREN TEGEN DE LANDBOUW- QRDENINGSWET, In een schrijven aan den ministerraad heeft het hoofdbestuur van de Nederl. maatschappij voor nijverheid en handel zijn bezwaren kenbaar gemaakt ten aan zien van het dezer dagen gepubliceerde voor-ontwerp landbouwordeningswet 1937. Mochten de graanprijzen op de wereld markt nog verder oploopen, dan zouden de bezwaren van een kunstmatig ver hoogd prijsniveau zich in nog sterker mate dan thans doen gelden en zouden de heffingen zeker niet gehandhaafd kun nen blijven en daarmede deze bron van inkomsten voor het landbouwcrisisfonds moeten vervallen. Het hoofdbestuur meent dan ook, dat er alle aanleiding is om thans nu een zoo belangrijke opleving op de wereldmarkt voor akkerbouw-producten is ingetreden, de monopoliehéffingen op granen (en vee voeder) dadelijk te verlagen tot zoodanig peil, als overeenkomt met de nog be staande marge tusschen den binnenland- schen richtprijs en den prijs op de we reldmarkt en overigens die hef fingen zoo spoedig mogelijk geheel af te schaffen. De afschaffing van den „accijns" op het brood ook zou geheel vallen in de lijn der algemeene regeeringspolitiek om mede ter voorkoming van ongewenschte loonstijging de kosten van levensonder houd zoo laag mogelijk te houden. werkzaamheden door den districtsdiens! verricht, speciaal ook wat betreft de keu ringen van onderwijzend personeel. He laas is het ontslag van den districtsarts, Dr A. J. Hoorweg, aanstaande. Ook Dr Hoorweg bracht verslag uit, waarin ook opgenomen zijn de verslagen van de zusters Prins en Jonker. Wij ontleenen daaraan, dat in totaal van 93 gevallen van overlijden aan t.b.c kennis werd gekregen, wat iets minder is dan 'het vorige jaar. Het aantal nieuw ingeschrevenen be droeg in 1938 173 meer dan in 1935. Spr. noemt het merkwaardig, dat in in sommige plaatsen van Zeeland nooi! of bijna nooit gevallen van t.b.c. voorko men. In Retranchement bijv. en omge ving bijv. kwam in vele jaren geen enkel geval voor. Toch zijn er plaatsen, waar het aantal lijders nog zeer groot is. Er werden in 1936 821 personen voor bet eerst onderzocht, van wie 152 lijden de waren aan actieve t.b.c. Van de reeds ingeschrevenen werden 1658 onderzocht, afgeschreven werden 1279 personen. In totaal werden 1056 onderwijzers of personen, die in scholen werkzaam zijn, onderzocht. Het massa-onderzoek van deze groep bevredigt spr. niet. In totaal werden op het bureau onderzocht 1877 personen, waaronder ook bovengenoem de 1056. In het land van Hulst is de toestand volgens het verslag veel verbeterd. Het gedeeltelijk vernieuwde bestuur van den Bond van Wit-Gele Kruis Vereeniginger heeft de zaken goed aangepakt. Spr. memoreert het vertrek van Dr Or- baan, die zooveel voor de vereeniging en voor de t.b.c.-bestrijding heeft gedaan. Aan het einde van dit zijn laatste jaar verslag wilde spreker zijn hartelijken dank brengen aan velen, met wie hij in den loop der jaren in Zeeland, op het gebied der t.b.c. heeft samengewerkt. D'e voorzitter wees er op, dat D'r Hoor weg nog wel geen afscheid neemt van het bestuur, maar dat bet toch zijn laatste jaarverslag was. Dit stemt treurig, om dat men weet, dat Dr Hoorweg de ziel is van de t.b.c.-bestrijding in Zeeland, die met geestdrift groote moeilijkheden heeft overwonnen. Thans bracht Mr v. d. Weel als pen ningmeester verslag uit van de Provin ciale Vereeniging met een goed saldo van f211 van het districts-consultatiebureau met een nadeelig slot van f 489; van het Rijks en Prov. verplegingsfonds met resp. f 182 en f 514 goed slot. Tot bestuurslid in de vacature van Dr C. Orbaan werd gekozen Dr J. Broekhuij- sen, schoolarts te Middelburg. Herkozen werd Mevr. A. G. van der Have-Lucieet. Inplaats van dhr H. G. van de Zande te Nieuwerkerk, die zich niet herkiesbaar stelde, wilde het bestuur gekozen zien Jhr Mr J. Schuurbeque Boeije, burgemeester van Zierikzee. De afdeelingen Hulst, Hontenisse en St Jansteen betoogden, dat, Ji. i. het Wit Gele Kruis niet voldoende in het bestuur vertegenwoordigd is. Zij stelden daarom voor in de vacature te kiezen dhr C. J. van Hootegem, burgemeester van West- dorpe. De voorzitter zeide, dat men geen poli tiek in de vereeniging moet halen en dai men goed zal doen af te wachten de re sultaten van een voorgenomen herziening van statuten en reglement. Dhr D. Th. Schelfhout, voorzitter van den Bond van Wit Gele Kruisvereenigin- gen, ontkende dat men hier politiek wil drijven. Dhr Van Dusseldorp onderschreef met klem, dat men nu geen verwikkelingen moet gaan maken, maar rustig de statu tenwijziging moet afwachten. Dr Hoorweg achtte voor het Wit Gele Kruis in eigen ressort nog veel te doen Men moet zich onthouden van animositeil Dhr Schelfhout sloot de vrij scherpe discussie over dit onderwerp met de pro testeeren tegen de uitdrukkingen dat men aan politiek doet, dat men onverkwikke lijk zou zijn en dat men animositeit zou verwekken. Hierna hield de voorzitter een rede tot Dr Orbaan. ff Nadat 4® reomtter Mevr. Orbaan bloe men ha4 aangeboden, richtte hij 't woord tot Dr Orbaan, Eerst memoreerde spr. het feit, dat deze sinds 1923 zijn functie aanvaardde om daarna een overzicht te geven van het wel en wee der vereeniging en het werk door haar verzet, in welk werk Dr Orbaan een groot aandeel had. Spr, roemde de trouw, geestdrift en ijver van Dr Orbaan. Spr. dankte den scheidende daarvoor, en hoopte, dat hij ook in zijn nieuwen werkkring voldoe ning en geluk mooht vinden. Als geschenk van het bestuur bood de voorzitter daarna Dr Orbaan ©enige we tenschappelijke boekwerken aan. Dr Orbaan zeide, dat dit voor hem geen gemakkelijk oogen'blik is. Het is 14 jaar geleden, dat hij gepolst werd ovei aanneming van het secretariaat. Hij heeft aan het verzoek gaarne voldaan, omdat hij steeds zich aangetrokken gevoelde tol sociaal-hygiënisch werk. Verleden jaar heeft spr. niet direct besloten of hij weg zou gaan voor goed. Hij wis', dat er een vacature als districts t.b.c. arts zou ont staan door 'het vertrek van Dr Hoorweg en heeft toen overwogen of dit ook iets voor hem kon zijn, omdat hij voelde, dat zijn nieuw levensdoel loei' zou zijn do t b.c.-bestrijding. Ton slotte is hij er toe gekomen dit niet te moeten ambieeren, wat hem zoowel in het belang der Ver eeniging als in zijn persoonlijk belang leek te zijn. Het is beter dat als Dr Hoor- weg's opvolger iemand komt met een voor Zeeland onbeschreven blanco papier. Spr heeft toch veel prettige herinneringen aan zijn werk in Zeeland mede te nemen. Rechten ter zake radio-distributie. De N. V. Zeeuwsche Radio-Distributie maatschappij betaalt thans f 1.75 pet aangeslotene aan de gemeente, wat over 1937 voor de gemeente Middelburg 1647 maal f 1.75 is f2882,25 zou beteekenen. D'e Minister van Binnenlandsche Zaken heeft thans in een missive uiteengezet, dat deze wijze van heffing niet overeen komstig de gemeentewet is. Indien een gemeente een vergoeding van radio-dis- tribuanten wenscht te vorderen, dan zal deze vergoeding als plaatselijke belasting slechts geheven kunnen worden krach tens een gemeentelijke belastingverorde- ning. B. en W. stellen daarom voor een voor stel, waarbij in de Verordening tot hef fing van rechten voor het gebruik van sommige openbare gemeente-werken of -bezittingen enz., nader nog wordt be paald dat verschuldigd is: voor het heb- ben van een steunpunt op eenig gemeen tegebouw ten behoeve van radio-distri butie f 5; voor het hebben van een paal in gemeentegrond f 1; voor het hebben van een draad over gemeentegrond en gemeente water f 0.25 per m; voor het bebben van een kabel door gemeentegrond en -water f 0.20 per m, alles per jaar. Op deze wijze zal dit jaar f 2958 aan de gemeente moeten worden betaald. DE NEDERLANDSCHE COMMUNISTEN MOETEN HUN TACTIEK WIJZIGEN. Wij hebben in den laatsten tijd een op vallende bekeering meegemaakt van de Communistische Partij Holland. De com munisten kwamen bij monde van den heer Wijnkoop onlangs in de Tweede Kamer verklaren, dat zij zich voortaan niet meer zouden verzetten tegen de financieele ge lijkstelling en het recht van het bijzon der onderwijs zouden aanvaarden. Ook de nationale landsverdediging wordt tegen woordig door de communisten aanvaard. Toen Maandagavond in den Groningschen Raad door de C.0.U. en Kolthek bezwaar werd gemaakt tegen hel voteeren van gelden voor militaire luchtbeschermings- oe'feningen, werden deze bezwaren bestre den door den communist Sterringa. Het blijkt nu, dat deze radicale koers wijziging van de Ned. 'Communisten ge schiedt op hoog bevel van Moskou. Het officieele orgaan van de Komintern, be vatte onlangs een artikel getiteld: „Voor de verkiezingen in Nederland" en in dit officieele Russische orgaan wordt aan de heeren Lou de Visser en Wijnkoop een pertinente opdracht gegeven, in Neder land een geheel anderen koers in te slaan mede met het oog op de a.s. verkiezingen in Nederland. De Communistische Partij Holland, zoo lezen we daar, moet meer gematigd worden, zelfs min of meer anti- revolutionnair. Er wordt dan ook op dracht gegeven, te streven naar een sa menwerking met de kerkelijke arbeiders partijen. We beleven den laatsten tijd wel zon derlinge dingen. Dubbel oppassen is wel de boodschap. De financieele nood van de Zending. Het Zendingsbureau te Oegstgeest (postrekening No. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende: Niet zonder opzet hebben wij sinds geruimen tijd geen bericht over de in komsten der Zendings-Corporaties gepu bliceerd. Want wij wilden gaarne tege moet komen aan de bezwaren, die velen daartegen koesterden, omdat er steeds in werd gesproken van achterstand en te kort. Al heeft, naar wij meenden, de dankbaarheid er nooit in ontbroken. Toch hebben wij niet zonder eenige vrees die financieele berichten achterwege gelaten, omdat de praktijk ons geleerd had, dat velen denken, dat alles in orde is, zoolang zij niet in hun krant van het tegendeel lezen. Wij kunnen nu helaas niet anders zeg gen, dan dat die vrees is bewaarheid ge worden en maar al te zeer reden van be staan blijkt te hebben gehad. Want het GOED GEANTWOORD. Zaterdag heeft de Nieuw-Malthusiaan- sohe Bond een filiaal geopend te Arn hem. Het bestuur had daarbij de vrijmoe digheid een uitnoodiging tot bijwoning van de officieele opening toe te zenden aan den roomsch-katholieken wethouder voor Sociale Zaken van deze gemeente. Het antwoord, dat deze wethouder gaf, verdient in breeder kring bekend ge maakt te worden; daarom volge het hier in zijn geheel: „Hierbij zend ik u wederom terug uw uitnoodiging tot bijwoning van de ope ning van het Dr J. Rutgershuis, alhier. Opdat derden daaraan geen aanstoot zouden nemen, doe ik die uitnoodiging in een behoorlijk gesloten couvert. Ik acht het streven van uw vereeni ging dermate verwerpelijk, dat ik mij èn als lid van het Dagelijksch Bestuur der gemeente Arnhem èn als Nederlander zou schamen, bij een dergelijk ons Ne- derlandsche Volk onteerend en beleedi- gend gebeuren tegenwoordig te zijn. Ik kan slechts de hoop uitspreken, dat de opvattingen van het Nederlandsche Volk in het algemeen en van het Arn- hemsch publiek in het bijzonder, zich zóó ontwikkelen mogen, dat uw bureaux in het algemeen en het Arnhemsche in het bijzonder, binnen de kortst mogelijke tijd wederom opgeheven zouden moeten worden." ziet er met de inkomsten niet rooskleurig uit. In de maand Januari hebben zij bedra gen f 38.000, hetgeen nog niet de helft zou zijn geweest, wanneer er toen niet eenige legaten waren uitbetaald. Over Februari was het bedrag f 29.000 en in do eerste helft van de maand Maart is het slechts f 17.000. Wanneer men nu bedenkt, dat de zoo besnoeide raming, waarbij enkele vitale deelen van het zendingswerk zijn afge sneden voor dit jaar is vastgesteld op f 800.000, maar dat er om alle behoeften te dekken circa f200.000 meer zou moe ten zijn, dan begrijpt ieder, die dit leest, dat de tot dusver ontvangen bedragen bij lange na niet voldoende zijn om het werk zelfs op den ingekrompen voet voort te zetten. Wij maken dit nu bekend, om niet la ter het verwijt te verdienen, dat er niet tijdig gewaarschuwd is. Zending. Men schrijft ons: Tusschen Kerk en Zending bestaat een onlosmakelijk verband. De Zending be hoort mede tot de taak der Kerk. Helaas werd dat verband, veelal wei nig of niet gevoeld en verstaan. Zoo was het ook in de classis Middelburg der Ned. Herv. Kerk. Er bestond een Classicale Zendingsraad die zijn werk bepaalde tot de Classis Middelburg. Maarin vele gemeenten wist men van dat bestaan na genoeg niets. Gelukkig is dit thans alles veranderd. Het zendingswerk is nu in kerkelijke ba nen geleid. De Zendingsraad wordt be noemd door de Classicale vergadering. De Zendingsraad heeft een bepaald terrein waarvoor hij werkzaam is: Halmaheira (Djailolo). Hier is werkzaam zendeling J'. van Bonzel. Ook zijn in de gemeenten in de Classis Middelburg afdeelingen, die onder een plaatselijken zendingsraad het werk be hartigen en de inkomende gaven door zenden naar den classicalen penning meester, Ds G. de Ru te Ritthem. Voorzitter van den G. Z. R. is Ds L. G. Spijkerboer te Oost-Souburg; secretaris Ds W. J. J. Bakker te Meliskerke. Kome de verandering in de zendings actie allereerst ten goede aan de Zending zelve en worde ook de Christelijke Ge meente steeds meer doordrongen van haar zendingstaakl Na 13 jaar een predi kant. Men meldt uit Leersum van de zijde der kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk aan de Rott. het volgende: Na een treurig tijdperk van 13 jaar zonder predikant te zijn geweest, wegens onwil van voormalige kerkvoogden en een proces, dat van Juni 19321 September 1936 de zaak slepende hield, kon vanaf September 1936 de nieuwe kerkvoogdij optreden en de ruine overnemen. Aan den Raad van Beheer, ring-predikanten, clas sis moest samen f 4079 aan schulden be taald worden. De kerk moest worden ge sloten en thans wordt ze met steun van Synode, monumentenzorg en particulie ren gerestaureerd. De pastorie was oud en af, een nieuwe is nu aanbesteed. Voor het „Vrijwillige offer" om een predikant te kunnen beroepen, bracht deze door den partijstrijd verscheurde gemeente f 1400 per jaar op, zoodat de kerkeraad Ds H. A. Jellema van Grjjpskerke kon beroepen, die dat beroep heeft aangenomen. Mei a.s. hoopt men met de kerk gereed te zijn. De gemeente verlangt naar het einde en zij hoopt van harte, dat met Gods hulp de rust zal wederkeeren. De Koningin heeft aan het college van kerkvoogden te Leersum als blijk van waardeering voor het streven van deze kerkvoogdij een belangrijke gift doen toe komen. f 2. Pe bezetting dar uer leeraren zeer v de leorlingen zal om «uitaten te bereiken, worden gevergd. De just hebben om aan beter weggaan. Men mogelijke van hen, m len hij te zetten. O meerdere ruimte te ingrijpende verbouw noodig zijn, en tocl voortgang moeten be Spr. herinnerde aa neeren H. A. Enkelaa nan het vertrek van en hot komen van d£ Roos als leeraar; aa het D'oetsfonds voor hij een schoolongeva en bracht ten slotte d academie, die geld V' haar stelde. D'e directeur, de he het proefwerk niet is tegenstaande grootere gunstige omstandigh< werk gemaakt moest resultaten bereikt en de klasse cijfers van is ook in de derde zelfs bereikte een lee Hierna ging spr, maken van de bevord reiken van de diplc Spr. wenschte ten slot luk met de behaalde 'hen op met de studie school door te gaan. de toekomst minder s om opleving is. D'e heer Veitregt he wekt trouw de cursus: al de leerlingen der d voor het laatst zal be plomeerden richtte sp naam der school hoi bracht dank aan den en concierge voor hi slotte hebben vertegen verschillende afdeeling se het woord gevoerd A. Kloostern dag herdenkt de heer Scheveningen den da( 50 jaar werd benoem Chr. school. De jubilaris werd (Z.) geboren. Na 3 ja van zijn vader werkza bezocht hij de Norm Na korten tijd in Zee zer werkzaam te zijn jubilaris in 1884 onder sghool te Rotterdam, de heer Kloostermar school te Dinteloord. deze functie bekleed. Tijdens zijn verblijf de heer Kloosterman oprichting van het „De School met den ber 1903 verscheen het orgaan onder redactie die een staf van 15 me vereenigd had, w.o. ni< Prof. Dr H. Bavinck. heer Kloosterman zijn teneinde zich geheel aan „De School met jaar heeft hij dat gec hij opnieuw de school de gedurende vier jae scholen, allen te Rotte trok hij om de gezonc zijn kinderen naar Si daar tot 1926, toen hij werkzaam geweest school. Naast „De School me geerde de jubilaris oo sche Courant" alsmede dorij courant". In 1921 Kloosterman het onder handen bij dagelijksch mogelijk wanneer U maakt Uw handen ger in te wrijven. Middelburg. D'eAmbachtsschooI. Eij de mededeeling der bevordering enz. welke in de Concert- en Gehoorzaal plaats had, zeide de heer J. A. Ver- tregt, voorzitter der Vereeniging „de Ambachttschool", dat 'het onderwijs zijn geregelden gang is gegaan, doch dat er heel wat beslommeringen zijn door wij ziging van bet aantal leerjaren van 3 op Drie kommie: ven gekomen, twL wond. Bij het grenspl ter Bocholt, is een auto sche kommiezen waren boom gereden. Drie der gehuwd, kwamen daar terwijl twee anderen werden. De auto is to Op lichter ij m beloften. Te Rotten zoek van de marech (N.-Br.) en voor verde Someren overgebracht d- G., die niet alleen ook in verschillende a die omgeving goedge van eenige tientjes he lasten. Door B. werde lijke pers advertenties tegen lage renten aangeboden. Zij, die gingen, kregen weldra G., die voorgaf, dat eeri™ de panden vooraf diene van de kosten bij voor ten voldaan worden, i eindigde evenwel van e G. de onderhandeling, en meer betaald hebben de nog iets van hem. Peperin 't gez Op de buitenplaats var Leiden heeft bij een B«v«n ontslag, da 31-ja: hy o

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 6