De Naam boven allen naam. d&vtki niet Umfw en Uóófii RITSEMA FILIAAL Nederlandscb fabrikaat. Tanaf f 32.50 EERSTE BLAD ZATERDAG 27 MAART 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 14© Binnenland Fa. DRUCKS, Breskens. Fa. PORREIJ, Oostburg. Heerengracht 46 - Telef. 202 - Middelburg j DE REGELING VAN DE ELECTRICI- TEITSVOORZIENING. Belangrijkste Nieuws V Uitg.: N.V, Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque cn Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Pa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertontlön 30 cent per regel, Ingezonden medcdeelingen 80 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Hit nummer bestaat uit 2 bladen Als de apostel Paulus in zijn brief aan de Philippenzen de geloovigen opwekt niet zichzelf te zoeken en niet op eigen eer en voordeel, maar op het heil van den naaste bedacht te zijn, dan wijst hij als op een verheven voorbeeld op Jezus Christus die arm werd om door Zijne ar moede Zijn volk rijk te maken, die ver scheen in dienstknechtsgestalte om voor de Zijnen de vrijheid te verwerven, die zich vernederde tot in den dood om Zijn volk het leven te hergeven. Zij moeten bedenken wat ook in Ghrisi- tus Jezus was. Christus Jezus, de Zoon van God, schit terde deswege in Goddelijke heerlijkheid en openbaarde zich in Goddelijke majes teit en vermogen. Maar Hij heeft die macht en glorie niet gebruikt tot vergrooting van eigen eer en heerlijkheid. Hij had Zijn machl en majesteit kunnen aanwenden om recht en gerechtigheid te oefenen over de zon dige wereld en Zijne tegenstanders te verpletteren als met een ijzeren scepter Niets en niemand had dan kunnen be staan voor den strengen eisch van Zijn recht. De wereld zou dan vernield zijn en de zondaars zouden zijn verdaan van Gods aangezicht. Maar het bedoelen van Christus was niet de wereld te vernietigen, doch om aan de wereld het leven te sokenken, en den vrede. En om dat doel te bereiken heeft Hij zich op het allerdiepst vernederd. Hij heeft zichzelf ontledigd, Zijne God delijke majesteit en heerlijkheid heeft Hij afgelegd om te verschijnen in de gestalte van een dienstknecht. Hij is afgedaald tot de diepte van den zondigen en door de zonde ontadeldeu mensch. Hij is in de wereld verschonen niet als een Koningszoon, maar in de vernederde ontluisterde menschelijke na tuur, zonder gedaante of heerlijkheid. En dat niet alleen, maar Hij. heeft zich ook vernederd, door zich als mensch aan allerlei wetten te onderwerpen, ter wijl Hij ooi Zijn volk te kunnen bevrijden van den dood ook gehoorzaam is gewor den tot den smadelijken dood des krui- ses. Hij heeft geleden, als een misdadiger heeft Hij zich laten bespotten en veroor- deelen, als een van God en menschen ge vloekte is Hij gehangen aan het kruis hout. Maar toen het alles volbracht was, toen Hij den lijdensweg tot het doodelijke einde had betreden, toen is Hij ook als overwinnaar van dood en graf opgestaan uit de dooden. Daarom, ter belooning van den arbeid Zijner ziel heeft God Hem uitermate ver hoogd. Hij heeft Jezus in gunst den Naam gegeven die boven allen naam is, de hoogste eere en de grootste macht. Christus Jezus beeft van den Vader een zoo hooge allesbeheerschende positie ont vangen, dat alle schepseleD in den hemel en op de aarde en zelfs de duivelen in de hel, Hem onderworpen zijn. Hem is gegeven alle macht. Tot die belijdenis roept ons ook dit Paaschfeest. Wij hebben Jezus gevolgd op Zijn lij densweg die zijn eindpunt vond op Golgo tha en die werd afgesloten door het graf in Jozefs hof, maar nu zien we den Hei land als overwinnaar van dood en graf, met eer en heerlijkheid gekroond. Opdat alle knie zich voor Hem zou buigen. Opdat alle tong Zijn Naam zou be lijden! Maar bij deze proclamatie wordt de tegenstand openbaar. Ook op dit Paaschfeest zijn er duizen den en ^tienduizenden die nog wel een vriendelijk woord en een meewarige blik over hebben voor den Man van Smarten en die ook wel van opstanding willen spreken als een symbool van de macht van het leven over den dood, maar die welbewust Jezus Christus als Koning en Heere verwerpen, die niet willen dat Hij over allen en aller Koning zal zijn. Als de aanspraken van dien Koning beperkt blijven tot het geestelijk leven, en binnen de grenzen van gezin en kerk, dan hebben zij daartegen geen bezwaar, tenminste wanneer daarbij de noodige omzichtigheid in acht wordt genomen. Maar als men het Koningschap van Jezus Christus wil laten gelden ook voor het leven van de maatschappij en van den staat, dan verheft zich de tegenstand en klinkt het in velerlei accoord: wij wil len niet dat deze over ons Koning zal zijn. Weg met dezen! Niet de macht van Christus, maar de macht van het volk of van den staat of van den dictator! En zoo ontbrandt de strijd. Een strijd waarin we allen positie hebben te kiezen en waarbij niemand afzijdig kan blijven. Nu in 't leven van eiken dag en straks weer zeer in 't bijzonder bij de stembus. Jezus Christus heeft geleden, is gekrui sigd en gestorven en begraven. Maar Hij is opgestaan. God heeft Hem den Naam gegeven, die boven allen naam is, Opdat in den Naam van Jezus zich zou buigen alle knie en alle tong zou be lijden, dat Jezus Christus is de Heere, tot heerlijkheid Gods des Vaders. PRINSELIJK PAAR TE ROME. De correspondent van het Hbld. meldt: Sedert eenige dagen vertoeven H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard te Rome. Gisteren zagen wij het Prinse lijk paar, terugkeerende van een autorit, uitstappen voor het Paleis aan den voet van het Kapitool, waar het als gasten van de familie Reuss—Prince verblijf houdt. Het was duidelijk te zien, dat het ver blijf in de Oostenrijksche bergen en de genietingen van de wintersport de Prin ses veel goed hebben gedaan. Het Prinselijk paar geniet thans zeer van het verblijf in de Eeuwig Stad. De Italiaansche pers is dermate discreet, dat er, behalve een berichtje van eenige regels, vermeldende dat Prinses Juliana en Prins Bernhard de Italiaansche grens hadden overschreden, met het doel eeni- gen tijd te Rome verblijf te houden, nog geen woord over het verblijf is gepubli ceerd. Het publiek weet dus zelfs niet of de Gasten reeds zijn aangekomen of niet, laal_staan, dat men weten zou, waar de Prinses verblijf houdt. Wellicht zijn er te Rome geen 500 menschen, die weten dat de Kroonprinses van Nederland zich op dit oogenblik in de stad bevindt. De eerste dagen van het verblijf was het weer niet zeer mooi, doch gisteren was het een echt Romeinsche voorjaars dag met volop zon en een blauwen hemel. Het Prinselijk paar bezoekt ijve rig de monumenten en vele bezienswaar digheden van Rome en alles wijst er op, dat het verblijf van eenigszins langen duur zal zijn. VESTIGINGSWET VOOR HET KLEINBEDRIJF. In Staatsblad no. 619 is afgekondigd de wet van den 13den Maart 1937, hou dende regeling betreffende het vestigen van inrichtingen, waarin eenige tak van detailhandel, ambacht of kleine nijver heid zal worden uitgeoefend. GEEN VERLAGING VAN CRISIS HEFFING OP OLIëN EN VETTEN. Het comité uit de samenwerkende in dustrieën, dat sterk heeft geageerd voor verlaging van de crisisheffingen op oliën en vetten, heeft, naar het Ned. Weekblad voor Kruidenieiswaren meldt, thans van den minister bericht ontvangen, dat er voor verlaging van de heffingen geen aanleiding bestaat. VLIEGVELD IN HET WESTLAND7 Voor de oplossing van het vraagstuk, waar ter vervanging van het vliegveld Waalhaven een nieuw veld ten dienste van de nationale en internationale lucht vaart moet worden aangelegd, is, naar de Telegr. meldt, in verschillende kringen de aandacht gevestigd op het Westland en een bespreking van desbetreffende plannen is reeds gehouden. De aandacht zou hierbij1 gevallen zijn op de vrij' hoog liggende weilanden, die men 'tusschen de gemeente Naaldwijk en Maasland aantreft. Sedert jaren zijn klachten gerezen over Waalhaven, dat niet geheel voldoet aan de eischen, die aan een goed ingericht vliegveld gesteld mogen worden. Rotter dam wil begrijpelijkerwijze dit belangrij ke verkeersstation gaarne binnen haar veste houden. Daarentegen was er ook een groep, die verplaatsing van het vliegstation op een terrein tusschen Delft en Den Haag entameerde. Intusschen is nu de aandacht gevallen op het Westland, waar aan den buiten zoom van het glascentrum nog groote complexen weiland liggen, die als vlieg veld al bijlzonder geschikt zouden zijn. Behalve in het algemeen belang van de groote steden rond het Westland, zou de aanleg van een vliegveld voor deze streek zelf van groote beteekenis zijn. De heer J. Barendse, de voorzitter van den bend Westland, vestigde onze aandacht op de mogelijkheden, die dan geboden worden voor snel vervoer van de vroege groenten en fruitsoorten; maar vooral ook voor de bloeiij|ncultuur, die in het Westland een steeds grootere plaats gaat innemen, zal Verkrijgbaar Fa. V. d. HELL, Goes. Reparaties onder garantie van alle merken Stofzuigers. Onderzoek gratis. van een dichtbij gelegen vliegveld steun ondervinden. Le plannen voor het vliegveld verkee- ren nog in een beginstadium, dcch vel schillende omstandigheden pleiten voor de mogelijkheid, dat het Westland in de toekomst tot een internationaal vliegcen- trum gaat behooren. DE HANDELSMISSIE IN Z.-AMERIKA Een aantal leden van de Nederlandsche handelsmissie is te Montevideo met het stoomschip „Almanzora" aangekomen. De N ederiandsche consul heeft hen aan boord begroet. Andere leden van het Nederlandsche gezelschap waren daar per vliegtuig uit i'orte Alegre aangekomen. Zij zetten na een half uur oponthoud hun reis naar Buenos Aires voort. Een van de leden der missie, die zich aan boord van de „Almanzora" bevond zou 'hebben verklaard, dat de delegatie een zeer gunstigen indruk heeft gekregen, wat betreft de afzetmogelijkheden voor Nederiandsch vee op de Zuid-Amerikaan- sche markten (hiermee zal dan wel zijn bedoeld de afzet van fokvee). Verder zei- de hij, dat de missie later het immigratie probleem in zijn geheel zal beschouwen, waarover zij eveneens van gedachten zal wisselen met de desbetreffende autoritei ten in de landen, welke zij op haar rond reis bezoekt. DE NED. DELEGATIE NAAR DE INTERN. SUIKERCONFERENTIE. De Nederlandsche delegatie naar de op 5 April te Londen te openen internatio nale suikerconferentie zal zijn samenge steld als volgt: Dr H. Golijn, Minister van Koloniën, leider der delegatie; Mr Dr L. H. Deckers, minister van landbouw en vissc'herij, lid der delegatie; Prof. J. v. Gelderen, hoofd van de afdeeling crisiszakgn van het oom- missiariaat van Indische zaken bij het departement van koloniën en Ir S. L. Louwes, regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij, als plaats vervangende gedelegeerden. De minister van koloniën zal als tech nische adviseurs van de delegatie aan wijzen: Mr W. G. E. Jongejan, voorzitter van den Bond van eigenaren van Neder- landsdh-Indische suiker-ondernemingen; Mr A. W. Hartman, oud-voorzitter van de Vereeniging van Javasuiker-onderne- mers ter quoteering der uitvoeren bij in ternationaal contract; G. J. Schimmel, hoofdambtenaar bij het departement van economische zaken le Batavia. Het ligt in de bedoeling dat de minister van land bouw en vissoherij, Dr P. J. H. van Gin- neken, secretaris van den bond can coöpe ratieve suikerfabrieken, als technisch ad viseur zal aanwijzen. Als secretaris wordt aan de delegatie toegevoegd Jhr Mr H. A. Loudon, ad junct-commies bij het departement van koloniën. Voorloop ia Verslag Aan het voorloopig verslag betreffen de het wetsontwerp houdende algemeene regelen ter zake van de electriciteitsvoor- ziening is het volgende ontleend; Van verschillende zijden vestigde men er de aandacht op, dat dit ontwerp iedere forsche conceptie mist. Vele leden merkten op, dat reeds jaren lang is aangedrongen op samenwerking van de electriciteitshedrijiven en onderlin ge koppeling van de centrales. Hierdoor zou niet alleen bereikt worden, dat de eledtrische stroom wellicht goedkooper zou kunnen worden geleverd, maar voor alles zou daarmee een belang van de eer ste Orde gediend zijn, n.l. de vergrooting van de zekerheid van veilige, ononder broken stroomlevering. Tevens zou de kwetsbaarheid van het land in tijd van oorlog belangrijk gerin ger zijn, daar men dan, in noodgeval, van elders energie zou kunnen betrekken. De leden hier aan het woord, zagen in dit ontwerp geen stap in de goede rich ting. Verscheidene van deze leden verklaar den het bovendien te betreuren, dat dit ontwerp ook ten aanzien van de samen werking tusschen het productiebedrijf eenerzijds en de distributiebedrijven an derzijds, zoo weinig regelt. Andere leden wenschten tegenover dit betoog thans te volstaan met de verkla ring, dat ziji aan de gemeentelijke distri- butie-hedrijiven zelfstandigheid in zake de electriciteitsvoorziening wilden laten. Verscheidene leden vestigden er de aandacht op, dat de ordening op het ge bied van de electriciteitsvoorziening des lands in dit ontwerp wordt voorbereid door middel van ingrijpen rechtstreeks door den staat. Naar hun oordeel zou centrale ordening op betere wijze kunnen worden voorbereid door de instelling van een publiekrechtelijk lichaam, een elec- triciteitsschap, waarin alle groepen, die bij: de electriciteitsvoorziening zijin be trokken, zitting zonden hebben. Sommige leden hadden ernstig bezwaar tegen het stelsel van dit ontwerp, dat den aanleg en de exploitatie van electrici- teitswerken bindt aan een door de Kroon te verleenen concessie. Binnenland. Het Prinselijk Paar te Rome. De werkloosheid vermindert. Onze handelsmissie in Z.-Amerika, Vice-admiraal van Duim over zijn werk. te Londen. Buitenland. De strijd in Spanje. Vliegramp in Amerika. Het ItaliaanschZuid-Slavische verdrag. Vele andere leden stemden er mede in, dat nu voortaan voor alle productiebe drijven een concessie zal worden ver- eischt,, terwijl tot dusver alleen de ge westelijke bedrijven als regel onder een concessie wenken. Van verschillende zijden werd be treurd, dat dit ontwerp de gemeentelijke distributiebedrijven binnen de grenzen van de gemeente geheel vrij laat. Zonder te willen uitsluiten, dat het rij'k gebruik maakt van de goede outillage van de K.E.M.A., zouden sommige leden bet gewenscht achten, dat tegenover de macht van het K.E.M.A.-merk een over heidsmacht wordt gesteld. Algemeen werd toegejuicht, dat de mi nister den electriciteitsraad als vast col lege van advies en bijstand aan de regee ring een wettelijke basis wil geven en een betere outillage van dien raad voorbe reidt „WELKOM" MET BLOEMEN. De tuin van het paleis Soestdijk wordt door de algemeene vereeniging van bloembollencultuur herschapen in een weelderigen bloemenhof. Bij zijn terugkeer op het paleis Soest dijk zullen tienduizenden bloeiende hya cinthen, tlupen en narcissen een welkom zijn voor het Prinselijk Paar, dat tus schen die betooverende bloemenpracht door, het paleis zal betreden. D'at de Algemeene vereeniging voor bloembollencultuur met dezen welkomst groet eer inlegt, behoeft geen nader be toog. Hr. Ms. HERTOG HENDRIK ZAL VERMOEDELIJK SPOEDIG NAAR NEDERLAND TERUGKEEREN. Vermoedelijk zal de Hertog Hendrik 1 die evenals Hr. Ms. O 16 er een lange reis op heeft zitten de thuisreis aan vaarden, zoodra de Java en de O. 13 en O 15 in de Spaansche wateren zijn ge arriveerd. HIER WORDT BLIJKBAAR GESUFT. In „Volk en Vaderland", het orgaan van de N. S. EB., kon men deze week lezen „Op 22 Maart heeft de S.D.A.P. reeds een verkiezingspamflet verspreid met de opwekking: stemt S.D.A.P. Lijst 2. De candidatenlijsten zijn nog niet eens ingediend 1 De nummering der lijsten heeft dus ook nog niet plaats gehad Hoe kan de 'S.D.A.P. dan nu al aan- -kondigen: S.D.A.P. lijist 2? Dit is niet in den haak." Het is tot den schrijver van dit stukje naar het schijnt niet doorgedrongen, dat de Kieswet gewijzigd is, zoodat van som mige partijen reeds van tevoren vaststaat welk nummer hun 'lijst op het stembiljet zal krijgen. Van knoeierij is hier geen sprake. Hier wordt (bij de N. S. B.) blijkbaar gesuft. Teraardebestelling J. Hollander. Onder zeer groote belangstelling is gis termiddag op Nieuw Eik en Duinen te 's-Gravenhage ter aarde besteld het stof felijk overschot van den heer J. Hollan der, in leven parlementair redacteur van 'het anti-revolutionaire dagblad De Stan daard en een zeer békende persoonlijkheid in Chr.-sociale kringen. Er was veel belangstellig uit journalis tieke kringen. Ook waren talrijke perso nen aanwezig uit de anti-revolutionaire partij' en de Chr.-sociale en vak-beweging. In de aula heeft Dr Hoek woorden van troost gesproken tot de familie en geme moreerd wat de heer Hollander als ouder ling voor de gemeente deed. De heer C. 'G. de Vlugt, directeur van De Standaard, wees op den wijden blik, dien de thans ontslapene had op sociale toestanden en op zijn groote kennis van politieke zaken. Die heer C .Smeenk voerde ihet woord namens Patrimonium, de heer Henri Dekking namens den Nederlandsehen Journalisten Kring, Mr J. J. Bolhuis namens de Haagsche Journalistenvereen., de heeren D. B. Arkel, namen's het comité Licht in Lijden, en J. Marseille, namens een grooten vriendenkring.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1