E fyxdis t&ze*i l I IEK Is. r; DONDERDAG 25 MAART 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 140 Zij, die zich met ingang van 1 April 1937 op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in Maart verschijnende nummers GRATIS. Buitenland. de oorlog in spanje. roosevelt bereid tot overleg inzake de stakingen? het toezicht op de spaansche grenzen. engelsch verkeersvliegtuig neergestort. Binnenland Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws nden hier- Deze tBRIEK UIIFI 1PSTRA te Middel- lens APRIL 1937, in het café „De I te N.- en St.-Joos- Iheer H. LUITWIE- verkoopeni iet Schuur te N.- op het Dorp A 2, van erfpacht tot |l984 van den grond, Donderdag 1 April, |2—4 en 2 April van ICEELEN TUIN- Ouden Dijk te land, groot resp. J (421/2 Roede) en 6 |0 Roeden). aanvaarding 15 C. BLAUPOT TEN jlburg, zal op APRIL 1937, te half twee uur, an dhr W. GOED- brenzicht" aan den Serooskerke, om het openbaar ver- ard oud 11 j-, 3 blkkoeien, waarvan lening, 1 Kalfvaars Ig, 3 Vaarskalveren lierkalf, 2 drachtige [varkens, 50 Kippen, Drielingmenwagen, [borden, Eénpaards- Ploeg, 5 Eggen in j>r, Rolblok, Sleep- per, Veldslede, Af- Langtouwen, Kort- aolen, Windmolen, steen, Handwied- Iruiwagen, Ladders, ilaverruiters, Opper- popplanken, Kieken- Kettingen, Ros met ek, Horden, Wagen- Blokken, Slijp en Stalgereedschap- Paarde- en Koedek- jt, Hooi, Stroo, Man- Cafput. DSCHAP: Melkont- Victoriakarn, Juk- Balans met scha lm, Emmers, Trog. JEDSCHAP: Graan- Meelkisten, Graan- Cabinet, Tafel, Stoe- Geen muziek. Berg en. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchfcque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Delbos ziet den toestand ernstig in. De j. ransche minister van Buiteniand- sche Zaken, Leibos, heeft tenige bespre kingen gevoerd, waarvan die met den Britschen ambassadeur en den Duitschen ambassadeur bijzondere aandacht vragen. 'Deze besprekingen hebben, naar llavas meidt, 'betrekking gehad op den toestand, we.ke is geschapen door de weigering van Italië, toe te stemmen in de terug roeping van vrijwiiligers, die thans in Spanje strijden, hoewei de regeering te Rome toch behoord heeft tot de eersten die dat hebben geëischt. Delbos heeft de beide ambassadeurs op de ernst van den toestand gewezen. Dat Italië in gebreke is gebleven de op 20 Februari aangegane verplichtingen na te komen, is wellicht niet officieel te bewij zen; indcbtingen uit verscheidene bron nen geven echter aanleiding tot bet koes teren van ernstige vermoedens. De nauwe relatie, die 'bestaat tusschen Berlijn en Rome zou Duitschland gelegen heid kunnen geven bij Italië op matiging aan te dringen. Stilstand in den strijd. Van de verschillende oorlogsterreinen in Spanje worden geen berichten van eenige heteekenis gemeld; wel is thans duidelijk, dat het linksche tegenoffens.ef bij' Guadalajara tot stilstand is gekomen. De niet-inmengingscommissie heeft de gedelegeerden benoemd, welke tot taak zullen hebben het controle-plan ten uit voer te leggen. Het plan zal 29 Maart in werking treden. Uit Washington wordt gemeld In welingelichte Senaatskringen ver klaart men, dat Roosevelt zich bereid ver klaard 'heeft het vraagstuk der bezetting van fabrieken met de leiders in het Con gres te bespreken, als hij Vrijdag van zijn verlof zal zijn teruggekomen. Twee Nederlandsche officieren benoemd In het communiqué, dat is uitgegeven na afloop der bijeenkomst van de niet- inmengingscommissie te Londen wordt o.m. medegedeeld, dat de benoemingen zijn goedgekeurd van de Nederlanders luit.-ter zee tweede kl. H. C. Ackerman en gep. kolonel der mariniers Oele tot administrateur onderscheidenlijk bij het toezicht ter zee te Lissabon en de con trole te land in de Oostelijke Pyreneeën. Een schip, dat zich in een der con trolehavens meldt, krijgt een observing- officier en een assistent-observing-offi- cier aan boord en moet zoolang deze ambtenaren aan boord zijn den wim pel van de non-interventie-commissie voeren, welke dit schip doorgang zal verschaffen door de blokkade. Be observers zullen aan boord acht geven op de lading en bij het laden en lossen in de Spaansche havens toezicht houden op de goederen, welke van boord gaan, alsmede op de bemanning, opdat niet een gedeelte daarvan in Spanje achter blijft. In totaal zijn er ongeveer 659 obser vers noodig, waarvan Nederland er 30 zal leveren, t. w. 10 obser- ving-officiers en 20 assisten ten. Vier dooden, een zwaar gewonde. 'Gistermiddag is in de bergen van Beau- jolais nabij: Villefranche aan de Saone een Engelsch watervliegtuig neergestort, doordat het in een sneeuwstorm terecht was gekomen. Het toestel sloeg te pletter. Een Reuter-beric'ht uit Londen deelt mee, dat volgens de opgave van de Im perial Airways, de leden der uit vijf personen bestaande equipage zijn ge dood. De eenige passagier is gewond. Een belastingschandaal le Dusseldorp. De prefect van politie te Dusseldorp deelt mede, dat de directeur der ge meentebelastingen te Dusseldorp, Echt, alsmede negen ambtenaren der gemeen telijke administratie wegens afpersing J. M. Polderman Electrotechnicus Goes Erkend Philips' Service NEDERLANDSCHE FASCISTEN IN SPANJE? Het (links-georiënteerde) Spaansche Persagentschap meldt, dat een zijner spe ciale reporters Dinsdagavond een inter view beeft gehad met een naar de linies van het Volksfront te Madrid overgeloo- pen officier van het Spaansche Vreemde lingenlegioen. Volgens mededeelingen van dezen officier 'zijn den 18en Maart twee honderd Nederlandsche „fascisten" op Spaansch grondgebied aangekomen. Zij werden na aankomst bij het elfde ba taljon van het Tweede Legioen ingelijfd. Deze troep der recbtscbe formatie is thans te Pingaron in garnizoen. '(In een interview met de Tel. heeft Ir. Mussert, de leider der Nat.-Soc. Bewe ging in Nederland, bovenstaande mede- deeling pertinent tegengesproken. Er is geen enkele Nederlander, 'behoorende tot de N.S.'B., naar Spanje vertrokken, zeide hij. De N.S.B. in Nederland staat in geen enkele verbinding met Fïanco.) van geiden aan belastingplichtigen zijn gearresteerd. Zij hebben onder bedrei ging en door een waarlijk „Middel- eeuwsch" optreden talrijke belasting plichtigen, die achteistallig waren met de betaling hunner belastingen, gedwon gen, hun bedragen tot een totaal van meer dan 1 millioen mark te betalen. Verscheidene der in hechtenis genomen ambtenaren waren lid van de nationaal- socialistische partij. Minder theologen in Duitschland. Volgens de officieele cijfers bedroeg net aantal protestantsche studenten, die lUeologie stucieeren in het studiejaar 19331934: 6ö4l Het volgend jaar 1.9341935 was het cijfer reeds gedaald tot 5356 en in 19351936 was het cij fer reeds tei'uggeloopen tot 4112. Voor het studiejaar 19351936 wer den slechts 415 studenten ingeschreven. Reeds in de naaste toekomst zal er érnstig rekening mee te houden zijn, dat vele protestantsche gemeenten zon der predikant zullen zijn. Het debat in de Fransche Kamer. Het dag- en nachtdebat der Fransche Kamer over de bloedige incidenten te Cii- chy is na veie opgewonden redevoerin gen, waaronder die van Blum, geëindigd met een overwinning van het volksfront. De volgende dagorder werd met 362 te gen 215 stemmen aangenomen: „D'e kamer stelt vertrouwen in de re geering voor het verzekeren van de vrij heid van allen in overeenstemming met de wet, hetgeen een noodzakelijke voor waarde is tot het handhaven van den binnenlandschen vrede en het normale leven van de democratische instellingen en gaat over tot de orde van den dag, met uitsluiting van alle toevoegingen." Korte Berichten. Op een ten Zuiden van Hoeman (China) gelegen meer is gisteren, tijdens een hevigen storm, een stoomboot met 132 personen aan boord vergaan. Slechts 2 kinderen konden gered worden. De D'uitsche ambassadeur te Was hington Luther is vervangen door Dieck- hoff. Lutimr zal einde-April uit Washing ton vertrekken. Achttien personen werden gedood en vijf ernstig gewond bij een autobus ongeluk in de buurt van Salem (Illinois). De wagen, een groote touringcar, botste tegen een brugleuning en viel om, waar na onmiddellijk brand ontstond. Het Russische passagiersschip „Iljik", dat 303 opvarenden aan boord heeft en zich nabij het schiereiland Kam- tsjatka bevindt, heeft noodseinen uitge zonden. Als gevolg van den storm, die in dat gebied woedt, zijn talrijke visschers- scheepjes gezonken. Door een vloedgolf aan de kust der Riviera is de spoorlijn tusschen Genua en Rome beschadigd, zoodat de treinen hun reis niet konden voortzetten. De sneltrein RomeIhrijn nuoest worden opgehouden. In het woudgebied ten Noorden van Serajewo (Joego-Slavië) woedt sinds gis teravond een zware boschbrand. Men is er nog niet in geslaagd, het vuur meester te worden. Een boerengezin van vijf per sonen, werd des nachts door den brand verrast. Zij' wisten zich niet meer te red den en zijn in de vlammen omgekomen. DE KONINGIN BEZOEKT HET JULIANA-KINDERZIEKENHUIS TE 's-GRAVENHAGE. De Koningin 'heeft gistermiddag een langdurig bezoek aan het Juliana-kinder- ziekenhuis te 's-Gravenhage gebracht. Op hartelijke wijze heeft H. M. blijk gegeven van haar medeleven met de jeugdige pa tiëntjes, die daar in grooten getale wor den verpleegd, hiermede een traditie van wijlen 'Koningin Emma voortzettende. Twee patientjes, een jongen en een meisje, boden H. M. bij den ingang bloe men aan. Aan ieder der verpleegden reikte de Koningin persoonlijk een pakje uit; zelf opende zij de pakjes voor de kinderen, die door hun ziekte niet in staat waren, dit te doen. 'Ook de jeugdige verpleegden in de in fectiezaal werden niet vergeten, al moes ten deze patientjes dan ook de Koningin aan de andere zijde van den glaswand aanschouwen. HET FRINSELIJK PAAR TE ROME. De Prinses en de Prins hebben de beide eerste dagen in Rome besteed aan een rustig bezichtigen van de Eeuwige Stad: zij bezochten o.a. het Forum en den Pa- latijn, de St. Pieterskerk en de Villa Bor ghese met de daarin gelegen galerij. De Italiaansche pers heeft zich voor beeldig aan het consigne van het prin selijk incognito gehouden. Het vorstelijk paar, door enkele vrienden begeleid, kon overal rustig rondrijden, wandelen en winkelen, door weinigen herkend en door niemand lastig gevallen. SPAANSCHE VLUCHTELINGEN NAAR ONS LAND. Zij zullen huisvesting te Eindhoven krijgen. Naar het Hdbl. verneemt, zijn de Spaansche vluchtelingen, die tot nu toe asyl hebben gevonden in het gebouw van de Nederlandsche legatie te Madrid, thans van daar vertrokken en aan boord van de „Ajax" van de K. N. S. M. ge bracht, welk schip reeds op weg is naar Nederland. Het transport omvat ongeveer vijftig vreemdelingen, die een veilig on derdak hadden gezocht in het Neder- landsch legatiegebouw, zooals anderen dit hebben gedaan in de gezantschapsgebou- wen van andere landen. Het is de bedoeling der Nederlandsche autoriteiten hen onmiddellijk over te bren gen naar Eindhoven, waar zij in een leeg staand gebouw verblijf zullen houden. De Spaansche vluchtelingen zullen daar wel bewegingsvrijheid hebben, doch deze zal uiteraard aan eenige voorwaarden worden gebonden. DE BENZINEPRIJS VERHOOGD MET 1 CENT PER LITER. De benzine-maatschappijen Shell, Stan dard, Texaco en Sinfina maken bekend, dat de in Nederland geldende benzine prijzen (met inbegrip van bijna 8 cent per liter belasting) als gevolg van de voortgaande sterke stijging van de we reldmarkt en van de zee-tankvrachten, niet meer op bet huidige niveau te hand haven zijn. Genoemde maatschappijen hebben met ingang van vandaag de prijzen alge meen met 1 cent per liter verhoogd. PALEIS KNEUTERDIJK VERKOCHT. Naar wij vernemen is dezer dagen de verkoop tot stand gekomen van het ko ninklijk paleis aan den Kneuterdijk te 's Gravenhage, mpt bijbehooiende ge bouwen, terreinen en tuinen aan de Al- gemeene Friesche Levensverzekering maatschappij, gevestigd te Leeuwarden. Deze maatschappij is voornemens haar bijkantoren aldaar uit te breiden en te vestigen in een gedeelte van het hoofd gebouw aan den Kneuterdijk. Een deel van het hoofdgebouw zal verhuurd worden. DE HEER PLESMAN TERUG UIT AMERIKA. „Het komt in orde met de Manilla-lijn". 'Gistermorgen omstreeks 12 uur is de heer Plesman, directeur van de K. L. M. met de „Sperwer" uit Cherbourg op het vliegveld Waalhaven geland. De heer Plesman heeft ongeveer een maand in Amerika vertoefd, om er be sprekingen te voeren omtrent de door verbinding van de Holland-Indiëlijn op die van de Pan-American Airways van Manilla over Honoloeloe naar San Fran cisco. „Het spijt mij wel, maar ik mag niets zeggen", waren de eerste woorden, waar mee de heer Plesman de pers tegemoet trad. De onderhandelingen omtrent het doortrekken van de K. N. I. L. M.-lijn van Borneo naar Manilla worden nog voortgezet. Zoolang nog geen definitief resultaat was bereikt, kon de heer Ples man omtrent die onderhandelingen geen mededeelingen doen. Alleen kon hij con- cludeeren: „Het komt natuurlijk in orde met de Manilla-lijn I Manilla wordt een zeer belangrijk knooppunt in bet lucht verkeer". STILSTAND BIJ DE N. S. B. Ir. Mussert heeft te Alfen aan den Rijn in een matig bezette vergadering een redevoering gehouden matig bezet, ter wijl de Leider-zèlf zou optredenl en na afloop daarvan een lastige vraag be antwoord. De vraag, of het met den groei der N. S. B. werkelijk nog maar zoo-zoo ging. Hij heeft geantwoord, dat het ledental den laatsten tijd inderdaad slechts zeer weinig vooruitgaat. Als hij het op een openbare vergadering met dié woorden zegt, concludeert „De Morgen", beleekent het in werkelijkheid natuurlijk, dat het aantal niet meer vooruitgaat. Wij heb ben een sterk vermoeden, dat het leden tal aan het achteruit loopen is. De N. S. B. is blijkbaar over haar hoogtepunt heen. Militairen tegen halven prijs. Naar wij vernemen zal de gunstige bepaling om te reizen tegen halven prijs, ook toegepast worden op de nog niet in uniform zijnde militairen, die juist de zer dagen onder de wapenen zijn geko men of zullen komen en de Paaschdagen met verlof gaan. Zij moeten dan echter voorzien zijn van een op naam gesteld bewijs van den compagniescommandant, waaruit blijkt, dat zij in werktlijken dienst zijn en verlof hebben om te rei zen. Burgemeester Oe Vlugt naar Rome. Naar de Telegraaf verneemt, wordt de burgemeester van Amsterdam, Dr W. de Vlugt, in gezelschap van den heer G. G. Vattier Crane, secretaris van het huldi gingscomité in de Nederlandsche hoofd stad, dezer dagen te Rome verwacht. Daar Prinses Juliana en Prins Bernhard daar thans juist vertoeven, mag uit deze reis worden afgeleid, dat zij verband houdl met het a.s. officieele bezoek, dat hel Prinselijk echtpaar in de tweede helft van Juni aan de hoofdstad zal brengen, ter wijl ongetwijfeld tevens ter sprake zal worden gebracht de stand van de werk zaamheden bij de moderniseering van het paleis te Soestdijk. Kranslegging op het standbeeld van Michiel Adr. de Ruyter. Te Vlissingen is gistermiddag, ter herinnering aan zijn geboortedag, door een vertegenwoordiger van de Zeevaart school, een burger en een afgevaardigde van de Kon. Ned. Veeeniging „Onze Vloot" een krans gelegd op het stand beeld van Michiel Adr. de Ruyter. Bij de plechtigheid waren o.m. tegen woordig de commandant van de Marine en enkele officieren. Er waren vele be langstellenden. Middelburg. Vertrek leerlin gen S.D.O.A. Heden zijn de leerlingen van de S.D.O.A. naar hun resp. korpsen teruggekeerd, na een verblijf en opleiding van zeven maanden te Middelburg. Gis teravond is een afscheidsavond georgani seerd. Majoor Berghuijls, Commandant van de school met zijn overige officieren en onderofficieren, waren daartoe met de plm. 180 leerlingen vereenigd in de con certzaal Schuttershof. Een zeer uitge breid programma samengesteld door de leerlingen, moest worden afgewerkt, be staande uit film, muziek, zang, voor dracht en improvisatie-wedstrijd. Er heerschte een zeer opgewekte stem ming. Aan het eind van dezen avond bracht een der leerlingen, namens alle anderen, Commandant, H.H. Officieren en Onderofficieren, dank voor al het goe de bij' de School ondervonden. Majoor Berghuijs richtte daarna een laatste af scheidswoord tot zijn vertrekkende leer lingen. Goes. Gisteren is een vijfjarig kind uit het gezin v. d. Putte te Kloetinge op den Kloetingschen weg door een auto van den heer J. G. uit 's Gravenpolder aangereden en ernstig gewond, zoodat het naar het Ziekenhuis St. Joanna moest worden overgebracht. Het meisje, dat op het rijwielpad speelde, stak, toen de auto die van den Tol naar de richting Goes reed, op zeer korten afstand genaderd was, met haar autoped de straat over en werd toen door de auto gegrepen. Het bekwam een hersenschudding en een sleutelbeenbreuk. Wemeldinge. Gevonden een damesbro che. Inlichtingen te bekomen bij den ge meenteveldwachter. (Belangeloos ber.) Hansweert. Vorige week is te Baarn overleden onze vroegere dorpsgenoot de heer Joh. de Jong, badmeester aldaar. De overledene was drager van een gouden medaille hem door Keizer Wilhelm van Duitschland in 1903 toegekend voor het Binnenland. Verhooging benzineprijs. Spaansche vluchtelingen naar ons land. Het Prinselijk paar te Rome. Buitenland. De controle aan de Spaansche grenzen. Engelsch verkeersvliegtuig verongelukt. De verhouding tusschen Frankrijk en Italië. onder zeer moeilijke omstandigheden red den van een meisje uit den Rijn, nabij Uerdingen. Deze onderscheiding heeft voor den toenmaligen schipper de Jong de weg gebaand tot het badmeesterschap. Als badmeester heeft hij aan talloozen zwemopleiding gegeven, o.a. aan de kin deren van Prinses Hermina, echtgenoote van den ex-Keizer, en aan Prinses van Erbach, een dochter van de zuster van wijlen Koningin Emma. Bij de ter aarde- bestelling werd het woord gevoerd door Notaris Mr. Dr Schouten, die den ont slapene dank bracht voor de uitstekende leiding aan de zwemschool en die er op wees hoe de ontslapen badmeester de gave hezat zijn leerlingen tot in de finesses de zwemkunst bij te brengen. Kruinincjen. Déze week zijn een 16-tal werkloozen van gemeentewege te werk gesteld in het Uitbreidingsplan dezer ge meente. Het daarin gelegen terrein wat nog onverkocht is wordt nu gelijk ge maakt, wat een goede verbetering voor den bouwgrond zal blijken, terwijl bet zuiver arbeidsloon is waaraan geen noemenswaardige materiaalkosten zijn verbonden. Serooskerke (W.) Dinsdagavond hield de afd. Groene Kruis Serooskerke-St. Laurens, in „Samenwerking" haar jaar vergadering. De voorz. dhr P. Boon, St. Laurens, opende met een welkomstwoord en zei: We kunnen op onzen arbeid van het af- geloopen jaar met dankbaarheid terug zien. Zoowel het werk van het Groene Kruis als dat der T.B.C.-bestrijding is weer tot aller bevrediging uitgevoerd. Rijk, Gemeenten, Prov. Vereen, en vele anderen stelden ons weer in staat dit alles te kunnen doen. Zr Smit werd door vaste benoeming onze wijkverpleegster en T.B.G.-huisbe- zoekster. Haar werk wordt zeer gewaar deerd. Met de Z. H. D. I. werd een re geling getroffen die alle verschillen tot een oplossing bracht. Uit het jaarverslag van den secr. bleek dat het ledental thans 623 bedraagt. De rekening Groene Kruis werd vast gesteld op f 1281.38 in ontvangst en uit gaaf, met een batig slot van f 293,29. Die van de T.B.G.-bestrijding op f 537,29 in ontvang en uitgaaf met een nadeelig slot van f 73,07. De begrooting voor 1937 werd vastge steld. De aftredende bestuursleden mej. A. de Jager en Dhr. Adr. Melis werden bij ac clamatie herkozen evenals de bode J. Wattel Johsz. Zuster Smit rapporteerde over den ma- gazijnvoorraad en uitgeleende verple- gingsartikelen, In Serooskerke werden in 84 gezinnen 126 en in St. Laurens in 51 gezinnen 80 artikelen uitgeleend. De Voorzitter feliciteerde Zuster Smit, die later ter vergadering kwam, harte lijk met haar vaste benoeming. Hierna sluiting. Sint Laurens. Aan den heer A. van Langevelde is op zijn verzoek eervol ont slag verleend als ontvanger der Nederl. Herv. Kerk met ingang van 1 April a.s. In zijn plaats is benoemd de heer J. Hillebrand, die zich daarvoor belangeloos beschikbaar heeft gesteld. Woensdagavond herdacht de Chr. Hist. Kiesvereeniging alhier in een daar toe uitgeschreven ledenvergadering met genoodigden haar tienjarig bestaan. In zijn openingswoord gaf de voorzitter, de heer A. Abrahamse Sz. een terugblik in de geschiedenis van de Chr. Unie. Hij spoorde de leden aan om de wacht bij het beginsel te betrekken en vooral in deze zoo moeilijke tijden waakzaam te zijn. Daarna verkreeg de heer J. Wonder- gem, vice-voorzitter, het woord, die den voorzitter feliciteerde met zijn 10-jarig jubileum als zoodanig. De secretaris, de 'heer Joh. Vader, gaf in dichtvorm een overzicht van wat in de afgeloopen pe riode was voorgevallen, waaruit o.a. bleek, dat de vereeniging thans 46 leden telt. Door de genoodigden werden korte toe spraken gehouden en gelukwemschen aan geboden, n.l. door den Burgemeester na mens het Gemeentebestuur, Baron van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1