Brand wonden Bedrijfsorganen voor Land en Tulnbouwondernemlngen. akkers Kloosterbalsem WOENSDAG 24 MAART 1937 OAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 147 Buitenland. Belangrijkste Nieuws bedek ze dadelijk met Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Pa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen. fQ,?0. Losse nummers 5 eent- Advertentiën 80 cent per regel. Jngeronden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. OP A.S. VRIJDAG (GOEDE VRIJDAG) ZAL ONS BLAD NIET VERSCHIJNEN. Insiellinp en taak van landbouwraden en provinciale raden. Zooals wij reeds meldden, heeft de mi nister van Landbouw en Visscherij een voorontwerp landbouwordeningswet 1937 ter fine van advies aanhangig gemaakt bij de centrale commissie, bedoeld in ar tikel 27 der Landbouw-Grisiswet 1933 en bij den Economischen Raad. Het ontwerp bevat de nadere uitwer king van de reeds in het rapport der com missie-van Loon aangegeven en nader door den Minister in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op de landbouw-crisisfondsbegrooting voor '37 overgenomen gedachte om tot een meer gedecentraliseerd systeem van uitvoering der landbouwcrisismaat regelen te geraken. Deze na dere uitwerking 'bestaat hierin, dat aan organen, te vormen uit vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven op het gebied van den land- en tuinbouw, de uitvoering en voor een deel ook de vaststelling van de maatregelen ter bevordering van de economische beteekenis van den land en tuinbouw wordt opgedragen. Een zoo danig gedecentraliseerd systeem sluit aan bij het streven, dat zich den laatsten tijd in ons geheele nationale bedrijfsleven ge openbaard heeft, om een deel van de thans aan de overheid met betrekking tot het sociaal en economisch leven opgedra gen regelende en uitvoerende taak over te dragen aan organisaties, welke uit en door een groep of groepen van onderne mingen worden gevormd. Het wetsontwerp, waarin de uitwerking van deze gedachte is vervat, is bestemd in de plaats te treden van de landbouw- crisiswet 1933. Deze wet had slechts een beperkten en tijdelijken opzet. Zij was im mers 'bedoeld om in de in 1933 >heer- sohende buitengewone omstandigheden bijzondere maatregelen te treffen in het belang van den landbouw. Hoewel van een terugkeer tot den normalen toestand nog moeilijk kan gesproken worden, komt het den minister voor, dat het tot een klaarder structuur van de nog immer noodzakelijke regelingen zal leiden, in dien men zich los maakt van het crisis karakter daarvan en zich instelt op de noodzaak en de handhaving daarvan voor een langeren tijdsduur dan aanvankelijk is voorzien. Het is de bedoeling voor den opbouw van de nieuwe organen gebruik te ma ken van de reeds in den land- en tuin bouw gevormde organisaties. Deze op bouw zal slechts geleidelijk geschieden. Sleöhts daar, waar geschikte aanknoo- pingspunten aanwezig zijn en het bedrijf voldoende is ontwikkeld, zal tot instelling van zoodanige organen worden overge gaan. Hierbij1 zal in het bijzonder van belang zijn of zij zich een mentaliteit kunnen eigen maken, welke een waarborg biedt, dat de afweging der hun toevertrouwde belangen op de juiste wijze geschiedt. Ge lijk van zelve spreekt, zal steeds', doch in 'het bijzonder gedurende den tijd, dat de organen nog niet in hun taak zijn vol groeid, een krachtig toezicht van de over heid noo'dig zijn. Structuur der wet. In de landbouw-crisiswet 1933 is de bevoegdheid tot 'het uitvaardigen van de maatregelen ten behoeve van den land bouw uitsluitend verleend aan de Kroon en aan den minister. Slechts de uit voering dier maatregelen kan aan crisisorgainisaties worden opgedragen. In het voorontwerp landbouw-ordeningswet 1937 is deze bevoegdheid van Kroon en minister gehandhaafd. Daarnaast echter kunnen op grond van die wet bedrijfsor ganen worden ingesteld, welke een deel der thans door de overheid uitgeoefende verordenende en uitvoerende taak kunnen overnemen. Vervult een bedrijfsorgaan zijn taak naar behooren, dan zal deze zich allengs kunnen verruimen, schiet het in zijn re gelende functies tekort, dan zal de Kroon of de Minister de te regelen belangen weer aan zich trekken, teneinde te voor komen, dat belangen worden geschaad. Tot ingrijpende regelingen, zooals het instellen van in- en uitvoermonopolies, binnenlandsche heffingen en prijsregelin gen is alleen de Kroon bevoegd, zij 'het dan ook, dat hierbij delegatie aan de be drijfsorganen van uitvoering waaron der mede van regelende bevoegdheid mogelijk is. Bij het aan 'het voorontwerp ten grond slag liggende schema van opbouw der be drijfsorganen is in het bijzonder naar een eenvoudige practise he or ganisatie gestreefd. Voor een of meer takken van landbouw of voor een of meer onderdeden daarvan kunnen door de Kroon bedrijfsorganen worden inge steld, die onder den naam van land bouwraden zijn samengevat. Zoo zullen dus b.v. kunnen worden ingesteld, een akkerbouwraad, pluim- veeraad, veehouderijraad, zuivelraad, tuinbouwraad, visscherijraad. Voorts kan door de Kroon in iedere provincie een provinciale raad worden ingesteld, welke tot taak zal heb ben een of meer landbouwraden in de uit oefening van hun werkzaamheden bij te staan. Door deze provinciale raden kun nen ter verlichting van hun taak provin ciale districtscommissies worden inge steld. De landbouwraden en de provinciale raden, welke uit ten hoogste 15 leden zul len bestaan, worden uit de door de in het bedrijfsleven gevormde organisaties opge bouwd. Zoo zullen een deel der leden van de raden benoemd worden door organi saties op het gebied van den land- en tuinbouw, door den minister aan te wij zen. Voorts zullen organisaties op het ge bied der nijverheid ieder een lid kunnen aanwijizen, terwijl ook de 1 a n d- a rbeiders organisaties een lid benoemen. De voorzitters van de ra den worden door den minister benoemd, die. zoo hem dit gewenscht voorkomt, nog andere leden daarin zelf kan benoemen. De taak der landbouwraden en provin ciale raden is drieledig: n.l. advisee- rend, uitvoerend en veror de n e n d. Bij het toekennen van de verordenende bevoegdheid der bedrijfsorganen is niet de weg gekozen van de verbindendverkla ring van de besluiten der organen, doch is aan de bedrijfsorganen de bevoegdheid toegekend tot het vaststellen van verorde ningen, welke voor de „bedrijfsgenooten" bindend zijn. Voornaamste onderwerpen. De voornaamste onderwerpen, waar over de verordenende bevoegdheid zich kan uitstrekken, zijn: Het stellen van regelen inzake de productie. Hiertoe behooren in hoofdzaak teeltre gelingen en maatregelen tot verbetering der productie. Zoo zal dus de verdere uitbouw van de maatregelen, die op dit gebied reeds tot stand zijn gekomen, zoo- ails de kwaliteitsverbetering van bacon, melk, tuinbouwproducten, het bevorderen van de fokkerij en de tuberculosebestrij ding bij het vee, door de bedrijfsorganen ter hand genomen kunnen worden. Het regelen van den uit voer. Zooals uit de memorie van toelichting blijkt, zullen de bemoeiingen van de ra den bij den uitvoer voornamelijk gelegen zijn op het terrein van kwaliteitsverbete ringen en doeltreffende prijsregeling. Met nadruk wordt in de memorie verklaard, dat bet geenszins in de bedoeling ligt, dat de bedrijfsorganen zich op bet gebied van den handel zullen gaan bewegen. Aan de functie van den handel bij den uitvoer zal in geenerlei opzicht worden ge tornd. De organen zullen niet zelf han del drijven, 'doch slechts enkele voor waarden kunnen stellen, waarmee bij den uitvoer moet worden rekening gehouden. Het verleenen van geldelijke bijdragen aan producenten van land- en tuinbouwproducten. Hierbij is een belangrijke beperking gesteld; het bepalen van den richtprijs is n. 1. uitslui tend voorbehouden aan den minister. De organen kun nen dus slechts in het kader van de ge stelde richtprijzen geldelijke bijdragen- verleenen. Zooals reeds is opgemerkt, zal toezicht van de overheid op de gesties der bedrijfs1- organen niet gemist kunnen worden. De voornaamste der waarborgen is 'het vernietigingsrecht van den minister van alle besluiten en verordeningen van de raden. D'e raden zullen elk een eigen begroo ting van inkomsten en uitgaven hebben, welke echter de goedkeuring van den mi nister zal 'behoeven. Voorts wordt een landbouwfonds ingesteld, waarin een ge deelte der inkomsten der raden zal vloei en, teneinde dit naar gelang van de be hoeften over de verschillende raden te verdeelen. Het landbouwfonds wordt bij de wet vastgesteld. Hierdoor wordt aan de Staten-Generaal de gelegenheid gebo den zich over het beleid van den minister met betrekking tot de geheele uitvoering van de landbouwordeningswet uit te spre ken. Gezien de gunstige ervaringen met het crisis-tuchtrecht, dat op de privaatrech telijke verhouding tusschen de georgani- seerden en de crisis-organisaties was op gebouwd, is, nu deze grondslag met het verdwijnen der crisis-organisaties zou komen te vervallen, aan het tuchtrecht in het ontwerp een wettelijke basis gegeven. Teneinde aan de mogelijkheid van dub bele berechting door den strafrechter en den tuchtrechter een einde te maken is voorts bepaald, dat overtredingen van de wet bij uitsluiting door den tuchtrechter worden berecht. In verband hiermede is aan den tuchtrechter tevens de bevoegd- beid tot inbeslagneming verleend. DE OORLOG IN SPANJE. De tegenstand der opstandelingen neemt toe. De opmarsch der regeeringstroepen in den sector Guadalajara wordt langzaam voortgezet. De opstandelingen hebben een nieuwen aanval gedaan in den sector Jarama. Het gevecht duurde anderhalf uur; door dat de voorbereiding door het geschut het verzet der Volksfronttroepen niet had kunnen breken, moesten de aanvallers zich terugtrekken. Uit Cordova wordt gemeld, dat de op standelingen bun offensief ten Noorden van Cordova voortzetten. Do eerste linies van de regeeringstroepen werden na een verbitterd gevecht doorbroken. Later stie ten de opstandelingen op een sterke stel ling van de regeeringstroepen. Tengevolge van de regen- en sneeuw stormen is thans alle actie aan de fron ten gestaakt. NIEUWE SPANNING TUSSCHEN LONDEN EN ROME. Het sub-comité van de commissie voor niet-inmenging in den Spaanschen bur geroorlog is Dinsdagmorgen te Londen bijeengekomen ter verdere bestudeering van de kwestie van het terugtrekken der buitenlandsche vrijwilligers, die in Spanje strijden. Groote beroering wekte de mededeeling van den Italiaanschen vertegenwoordiger, Grandi, dat de Italiaansche regeering in geen geval bereid is, over een repatriee- ring van de buitenlandsche vrijwilligers in discussie te treden, zoolang het goud van de Valencia-regeering in het buiten land niet gemobiliseerd is. Als zijn per soonlijke meening voegde Grandi hieraan nog toe, dat niet één Italiaan sche vrijwilliger Spanje ver laden zal voordat de burger oorlog is geëindigd. De voorzitter van decommissie voor niet-inmenging, lord Plymouth, noemde de mededeeling van Grandi „uitermate ernstig" en kondigde aan, dat hij daar over terstond met de Britsche regeering overleg zou plegen. De in zekere buitenlandsche kringen be sproken mogelijkheid, den volkenbond te doen intervenieeren in de Spaansc'he aangelegenheden, wordt te Rome uiter mate ernstig geacht. Men is van meening, dat er op het oogenblik in een deel van de buitenlandsche pers en van de buiten landsche publieke opinie een soort anti- Italiaansehe coalitie bestaat. Herhaaldelijk hebben de meest gezag hebbende woordvoerders van de Italiaan sche regeering verklaard, dat Italië in geen geval de vestiging van een commu nistische republiek in Spanje zou dulden. De door den Duce van het balcon van het Palazzo Venezia gehouden rede wordt beschouwd als een duidelijke aanwijzing, dat de betrekkingen tusschen Italië en Engeland met den dag meer gespannen worden. Vele diplomaten gaan zelfs zoo ver, dat zij verklaren, dat de huidige toe stand even ernstig is als in den tijd van de Britsche vlootconcentratie in de Mid- dellandsche Zee in het najaar van 1935. GOERING SPREEKT TOT DE BOERENLEIDERS. De Duitsche Minister-president Goering heeft voor de boerenleiders een rede ge houden over de maatregelen, die bij' in het kader van het vierjaarsplan genomen heeft met de bedoeling door een zoo groot mogelijke stijging van de landbouwpro ductie te bereiken, dat het Duitsche volk zooveel mogelijk door den Duitschen grond gevoed wordt. 'De eerste taak is, aldus Goering, dat de nuttige oppervlakte vergroot en ver beterd wordt. Het Rijk stelt een bedrag van meer dan een milliard beschikbaar voor de verbetering van ongeveer 2 mil- lioen hectare. Van veel belang is de prijsverlaging voor meststoffen, waarvoor eveneens maatregelen zijn genomen. Verder heeft men de voorwaarden voor een grooteren aardappelverbouw geschapen. De prijzen voor vroegere aardappelen zullen verhoogd worden, die voor ge- bruiksaardappelen natuurlijk niet. De gemiddelde broodprijs kan niet ver hoogd worden, wel zal de rogge duurder worden. Aan de oplossing van het credietvraag- stuk wordt gewerkt: het Rijk zal midde len daarvoor beschikbaar stellen. Een der belangrijkste vraagstukken is die van de behoefte aan arbeiders. In ruime mate zal van den arbeidsdienst ge bruik gemaakt worden. Alles zal gedaan worden, om een einde te maken aan het gebrek aan arbeidskrachten op bet land. Maatregelen zijn genomen voor den bouw van arbeiderswoningen, overal zul len landbouwmachines gébruikt worden. NIEUW NEDERLANDSCH SCHIP IN DUITSCHLAND BESTELD. Naar het „Hdbld." uit goede bron ver neemt, is men dezer dagen tot overeen stemming gekomen wat betreft het tot stand komen vein een nieuw compensatie object in den vorm van een schip, dat door Duitschland zal worden geleverd te genover Ned.-Indische tabak. Het betreft hier een object van ruim 3 millioen mark. Het schip zal bij een van de Duitsche werven worden besteld en het zal worden gebouwd voor rekening van de Ver. Ned. Scheepvaart Mij. Hierdoor zal het mogelijk zijn meer Nederlandsch- Indische tabak aan Duitschland te leve ren dan het zich tot nu toe liet aanzien. Men dient het bovenstaande niet op te vatten, dat er meer tabak door Duitsch land zal worden gekocht dan verleden jaar, maar vermoedelijk zal deze boeveel heid daaraan ongeveer gelijk zijn. VRIENDSCHAPSVERDRAG ITALlë— JOEGO-SLAVIë. Van betrouwbare zijde wordt verno men, dat de onderteekening van een Joego-Slavisch-Italiaansch vrienschaps- verdrag, waaraan clausulen zijn toege voegd inzake neutraliteit en non-agres sie, nog deze week te verwachten is. Graaf Ciano zal vandaag of morgen zich naar Belgrado begeven. NAAR DE DICTATUUR IN BULGARIJE? Uit de voorloopige resultaten van de Maandag gehouden gemeenteraadsverkie zingen in de Bulgaarsche provincies Bur gas en Vratca blijkt, dat 80 pet. van de stemmen op buiten de partijen staande candidaten is uitgebracht, terwijl 20 pet. der kiezers blanco 'heeft gestemd. De groote meerderheid voor de candi daten, welke buiten de partijen staan, is een slag voor de oude partijleiders, die hun volgelingen hadden geadviseerd om blanco te stemmen, daar de oppositie geen candidaten mocht stellen. Algemeen verwacht men thans, dat ko ning Boris de bij de verkiezingen verkre gen meerderheid zal benutten, om zijn plan, een autoritair, fascistisch regee- ringssysteem in te voeren, te rechtvaar digen. Gedurende de verkiezingen is een zeer strenge censuur doorgevoerd en de partij leiders verklaren, dat de resultaten zijn vervalscht. De verkiezingen zijn kalm en ordelijk verloopen. Voor het eerst hebben ditmaal vrouwen in Bulgarije gestemd, doch het stemrecht was uitsluitend toegekend aan gehuwde vrouwen. Hongerstaking in de Poolsche steen koolmijnen. Sinds acht dagen staken de 3400 ar beiders van de Giesche-mijn in Janow. Vrijdag j.l. zijn des morgens de 1500 ar beiders, die in de mijn gebleven waren, in hongerstaking gegaan. Gisteren heeft men 43 dezer voedselweigeraars volko men uitgeput uit de mijn moeten halen en naar het ziekenhuis moeten overbren gen; een hunner is aan de gevolgen van zijn voe'dselweigering overleden. Duitsche vliegtuigen voor Spanje boven Zwitserland gesignaleerd? Het ministerie van Marine en Lucht vaart te Valencia deelt mede, dat giste ren tijdens een luchtgevecht een vliegtuig der opstandelingen, naar men meent, een Junkers, werd neergeschoten. Naar aanleiding daarvan wordt een communiqué uitgegeven, waarin mededee ling wordt gedaan van een bericht van den Spaanschen gezant te Bern volgens wie tengevolge van informaties van de pers te Bazel het gerucht liep, dat een groot aantal vliegmachines op groote hoogte den vorigen nacht werden gehoord. Men veronderstelt, dat het Duitsche vlieg tuigen waren op weg over Zwitserland en Frankrijk naar het leger van Franco. Korte Berichten. Naar uit Calcutta gemeld wordt, zijn gisternacht groote deelen der provin cies Assam en Bengalen door een zware aardbeving geteisterd, waardoor ver scheidene gebouwen beschadigd zijn. Voor zoover bekend, vallen geen men- schenlevens te betreuren. In een Macko-spinnerij in Tsjecho- Slowakije zijn 3200 arbeiders in staking gegaan omdat zij hoog'ere loonen eisch- ten. Ze hebben de fabrieken bezet. D'oor het Amerikaansche departe ment van Marine wordt medegedeeld, dat Binnenland. Onze oorlogsschepen in de Spaansche wateren. Geen verkiezingsredevoeringen per radio. Buitenland. Nieuwe spanning tusschen Londen en Rome. Het weer belemmert de gevechten in Spanje. Vriendschapsverdrag tüsschen Italië en Joego-Slavië. Naar de dictatuur in Bulgarije? zijn pijnlijk, ze genezen moeilijk en laten vaak litteekens na. Behandel ze daarom zorgvuldig, de pijn verdwijnt dire.ct, de wonden of blaren blijven zuiver en genezen snel. het de hand heeft kunnen leggen op een hoeveelheid staal welke voldoende is om den bouw van zes torpedojagers en drie onderzeeërs, die wegens gebrek aan dit materiaal moest worden stopgezet, voort te zetten. De woordvoerder van de Japanscbe ambassade te Rome heeft verklaard, dat eerstdaags tusschen Italië en Japan een verdrag zal worden gesloten. Naar ver luidt, zou de te sluiten overeenkomst een politiek karakter dragen. GEEN VERKIEZINGSREDEVOERINGEN PER RADIO. Naar wij vernemen hebben de omroep- vereenigingen gisteren een korte mede deeling van den minister van Binnen landsche Zaken bereikt, blijkens welke de Ministerraad besloten heeft, dit jaar geen gelegenheid te geven voor bet uit- spréken van verkiezingsredevoeringen per radio. Ook zou volgens1 dezelfde mededee ling, afwijzend worden beschikt op ver zoeken om na middernacht of den volgen den morgen voor 7 uur verkiezingsuit slagen per microfoon bekend te maken. Een toelichting is aan deze korte mede deeling niet toegevoegd. ONZE OORLOGSSCHEPEN IN DE SPAANSCHE WATEREN. De O 13 en O 15 naar Spanje vertrokken. Gistermiddag zijn Hr. Ms. onderzee booten O 13 en O 15 uit de haven van Nieuwediep naar de Spaansche wateren vertrokken waar de O 16 zal worden af gelost. De autoriteiten in Spaansch-Marokko hebben er onzen vertegenwoordiger te Tanger op gewezen, dat de activiteit van de Hertog Hendrik moeilijkheden zou kunnen opleveren, met name indien be doelde oorlogsbodem bescherming zou verleenen aan schepen, van welke bekend is, dat zij zich met öorlogsvervoer bezig houden. In verband hiermede wordt gemeld, dat onze Regeering aan den gezant te Tanger medegedeeld heeft, dat de Hertog Hendrik van den aanvang af de instruc tie had geen schepen bescherming te ver leenen, die wapenen, munitie of vrijwil ligers naar Spanje vervoeren. Bescherming van de zeevisscherij. Gisteren is te Londen een overeenkomst tusschen Groot-Brittannië, Duitschland, België, Denemarken, IJsland, den Ier- schen vrijstaat, Nederland, Polen en Zweden tot bescherming van de zeevis scherij in het noordelijk deel van den At- lantischen Oceaan onderteekend. De aanleiding tot het sluiten van deze overeenkomst is de reeds lang bestaande vrees dat door de groote vischvangst op de noordelijke zeeën de instandhouding van den vischsitand niet meer gewaarborgd is. In de overeenkomst is bepaald, dat voortaan in de oceaanvisscherij slechts netten zullen worden gebezigd met maas wijdten, die de vangst van jonge vis- schen uitsluiten. Mevr. M. M. Havelaar-v. Beeck Calkoen afgetreden als presidente van den Ned. Christen Vrouwen Bond. Naar wij uit zeer betrouwbare bron vernamen, heeft Mevr. M. M. Havelaar-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1