Verdwaald. De reis van het Prinselijk Paar MAANDAG 22 MAART 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 145 Binnenland Uit de Provincie. „WAAROM ROOK JIJ ALTIJD 5TERTABAK? /OMDAT ME TABAK MIJN GEZONDHEID NIET SCHAADT!" Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. AdvertenRën 80 cent per regel. Ligesonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Van den heer P. Lievense, voorzitter van de afd. „Landbouw en Maatschappij" te Westkapelle, tevens secretaris van de Ghr. Hist. Kiesvereen. aldaar, ontvingen wij een schrijven naar aanleiding van een door ons uit „Ons Platteland" overge nomen artikel over de propaganda van „Landbouw en Maatschappij1". Dit schrijven is verkeerd geadresseerd. Het hoort thuis bij de redactie van „Ons Platteland". Een paar misvattingen willen wij in- tusschen hier rechtzetten De heer L. ontkent allereerst dat er een nauw verband schijnt te bestaan tus schen L. en M. en de N.S.B. Wiji zijn niet in staat aan te toonen dat er tusschen beide organisaties direct ver band bestaat. Maar de s c h ij1 n is er on getwijfeld. De heer L. informeere maar eens naar Dbenthe. Het verdere deel van het schrijven is geheel gewijd aan het „staatspensioen". De heer L. meent dat hij door te ijveren voor staatspensioen, niet in strijd komt met de Ghr. Hist, beginselen. Wonderlijk. Heeft de heer L. geen ken nis genomen van het sociaal program van de G. H. Unie, dat toch gezien moet worden als een nadere uitwerking van het program van beginselen? Is het hem niet bekend dat hij, door te ijveren voor staatspensioen in strijd komt met de op vatting van de G. H. Unie omtrent de taak van den Staat? Weet hij niet, dat het in strijd is met de Ghr. Hist, begin selen, beloften te doen waarvan met z e- k e r h e i d vaststaat dat ze niet vervuld kunnen worden? De heer L. vermeldt nadrukkelijk dat hij secretaris is van de afd. der Chr. Hist. Unie. Welnu, als hij eens rustig na denkt, dan zal hij wel tot de ontdekking komen dat hij', door tot L. en M. toe te treden, verdwaald is. DE STRIJD IN SPANJE. Successen der regeeringstroepen? De berichten over de krijgsverrichtin gen der laatste dagen aan de Spaansche fronten loopen zeer sterk uiteen en spre ken elkaar tegen. D'e regeeringstroepen zetten, volgens de berichten uit Madrileensche bron, hun opmarsch aan het front van Guadalajara voort. Zij passeeiden reeds Almadrones en Abanades, de basis, waaruit de op standelingen hun offensief van veertien dagen geleden waren begonnen. De re geeringstroepen hebben talrijke dorpen bezet. Naar de binnenkomende berichten te oordeelen moeten de regeeringstroepen bij Guadalajara belangrijke winst gemaakt hebben en de rechtschen over een belang rijke afstand hebben teruggeslagen. Of dit een plaatselijk succes of een succes van gro-ote beteekenis is, valt niet uit te maken. D'e commandant van de nationalisti sche strijdkrachten in Zuid-Span je, Queipo le Llano, heeft voor de radio de volgende verklaring afgelegd: Alle operaties zijn gestaakt, hetgeen voor de marxisten een aanleiding is, om victorie te kraaien. Profiteerend van den stilstand in de operaties aan het Guada- lajara-front, schrijven zij zich een ge weldige overwinning toe. Alle berichten, die de linkschen door de radio hebben omgeroepen over bezet ting van dorpen, die wij verdedigden, zijn volkomen onwaar." In ieder geval heeft de jongste poging van Franco om den toestand voor de be legerden in Madrid hachelijk te maken niet het beoogde succes opgeleverd. Opzienbarend telegram van Mussolini. In het hoofdkwartier der opstandelin gen te Brihuega, dat in wanorde door de vluchtende Italiaansche troepen is ach tergelaten, heeft men het volgende be langrijke document, afkomstig van Mus- solini, aangetroffen: „Aan boord van het s.s. „Pola", op weg naar Libye, word ik geregeld op de hoog te gehouden omtrent het verloop van den grooten veldslag in den sector Guadala jara. „Ik volg de geringste beweging in de zen veldslag, in de overtuiging dat het elan en de volharding van onze legion- nairs den weerstand van onzen vijand - zullen breken. „Verplettert de Internationale Briga de! Dit zal een overwinning van groot be lang zijn, zoowel militair als politiek. „Ik laat den legionnairs weten dat ik bun, actie, welke met de overwinning bezegeld zal worden, van uur tot uur volg." Mussolini. Havas meldt uit Madrid, dat aan de Pers officieel mededeeling is gedaan van deze sensalioneele vondst. Het blijkt dus dat men in Londen niet weinig comedie heeft gespeeldl DE RAMP TE TEXAS. Clandestiene gasleiding de oorzaak? Volgens de officieele opgaven bedraagt bet aantal dooden, tengevolge van de ont ploffing in het schoolgebouw te Tyler, 455, van wie drie nog niet zijn geïdentifi ceerd. Acht personen worden nog ver mist, terwijl 94 personen zijn gewond. Alle lichamen zijn thans uit de puin- hoopen geborgen. De oommissie van onderzoek heeft ken nis genomen van een opzienbarende ver klaring van den meesterknecht van de petroleummaatsehappij uit de omgeving, Clark. Clark verklaarde, dat de verwarmings installatie van de school „zonder toe stemming van de maatschappij" was aan gesloten op de buizen, die dienen om het natuurgas te verwijderen, nadat de put ten zijn geboord. D'eze gevaarlijke metho de wordt dikwijls in petroleumgebieden door particulieren en ondernemingen toe gepast. Hij zeide pas Donderdag deze ont dekking te hebben gedaan. DE PAUS EN DE HITLERREGEERING. Bisschop Preising heeft gisteren van den kansel een Pauselijke encycliek voor gelezen, waarin de Paus de nationaal- soci'alistische regeering beschuldigt van overtreding der bepalingen van bet con cordaat tusschen de R. K. kerk en het D'erde Rijk, en van de aanmoediging van de anti-christelijke beweging. De bisschop legde den nadruk op den ernst van den toestand en zeide zijn hoorders, dat zij zich op een openlijken .strijd moesten voorbereiden. Overal waar men de ouders belet, hun kinderen naar hun denkbeelden op te voeden, overtreedt men de Goddelijke wet ten. Nooit zal de Kerk vrijwillig de scho len erkennen, waarin de godsdienstonder wijzer niet vrij zal zijn en waar bet ove rige onderwijs in anti-christelijken geest wordt gegeven". Tot in de gevangenissen en concentra tiekampen zal men, zoo noodig, weerstand bieden aan lichamelijken dwang". LANDVERHUIZING NAAR Z.-AFRIKA Door den ambtsvoorganger van den Minister van Sociale Zaken is toegezegd, dat verhooging van de Rijksbijdrage aan de Stichting Landverhuizing Nederland in overweging zou worden genomen, in dien weder deuren voor emigratie zou den opengaan. Dit is thans 't geval, voor wat Zuid-Afrika betreft. De economische opleving aldaar heeft een belangrijke verruiming van de werk gelegenheid voor 'bouwvakarbeiders met zich gebracht, waarvan sedert 1935 in toenemende mate mede door Nederland- sobe arbeiders is geprofiteerd. D'e emi gratie van Nederlandsche arbeiders naar Zuid-Afrika is vrijwel geheel geleid door de Stichting Landverhuizing Nederland in nauwe samenwerking met de Neder- landsoh-Zuid-Af rikaansche V ereeniging. Met tussc'henkomst van deze beide instel lingen vertrokken in 1935 647 en in bet eerste halfjaar van 1936 ruim 600 Neder landsche emigranten naar Zuid-Afrika. Voorgesteld wordt d'e reeds toegestane subsidie van f 11.500 met f2800 te ver- hoogen. DE VERKIEZING VAN EEN GENERALE SYNODE IN DUITSCHLAND. Hoewel reeds een maand is voorbijge gaan sedert Hitier verordineerd heeft dal in de Evangelische kerk verkiezingen van een generale synode moeten worden gehouden, is de procedure dezer verkie zingen nog steeds niet bekend gemaakt D'e opvatting dat de eenige oplossing scheiding van kerk en staat is wint veld. Deze oplossing zou door de oppositioneele groepen (Niemöller) worden toegejuicht. Ook verscheidene leidende nationaal-so- cialisten zouden hiervoor gevoelen, in dien zoodoende een einde kon worden gemaakt aan den strijd. 1500 mijnwerkers in hongerstaking. Van de 3400 mijnwerkers te Janow, die sinds vorige week Maandag het werk hebben neergelegd, zijn 1500 in honger staking gegaan, om aan hun looneischen kracht bij te zetten. Van de mijngebouwen waaien zwarte hongervlaggen. Honderden mijnwerkers vrouwen wierpen gisteravond met stee- nen naar het directiegebouw, waarbij eenige leden van bet kantoorpersoneel ge kwetst werden. Vervolgens openden de vrouwen een stormaanval op het gebouw en versper den de deuren, om den directeuren het vertrek te belemmeren. Een groote politiemacht verdreef de vrouwen en herstelde de orde. Het anti-semitisme in Duitschland. De rechtbank te Remscheid in Rijnland heeft beslist dat n&tiona&l-socialistische echtgenooten niet aansprakelijk zijn voor de schulden, die hun vrouwen bij Jood- sche winkeliers maken. Het is van algemeene bekendheid, al dus de motiveering, dat het niet in over eenstemming is met de nationaal-socia- listische beginselen, wanneer Duitschers bij Joden koopen. Een echtgenoot kan onder dergelijke omstandigheden niet voor gemaakte schulden aansprakelijk worden gesteld. Nieuw heidendom ook in Griekenland. In Griekenland is een nieuwe beweging ontstaan die het opnieuw beleven van den ouden Griekschen eeredienst na streeft en zulks ook reeds in toepassing brengt. Deze nieuw-heidensche beweging heeft reeds een grooten aanhang verwor ven. De orthodoxe staatskerk is voornemens, deze moderne Grieksche heidenen voor het gerecht te dagen wegens het plegen van afgoderij. Korte Berichten. Het luchtschip „Hindenburg" is Za terdagvoormiddag om 10 uur in de ha ven voor luchtschepen, Santa Cruz, ge land. D'e terugreis, waarvoor eveneens alle plaatsen zijn uitverkocht, is op van daag 'bepaald. Het vliegtuig van Miss Earhart is bij den start te Honoloeloe tegen den grond gestort, omgeslagen en ernstig be schadigd. De aviatrice en haar twee met gezellen bleven ongedeerd. Het stoffelijk overschot van maar schalk Fooh is overgebracht naar den Dome des Invalides, waar 'het thans rust in het monumentale graf, dat daartoe speciaal is ontworpen. DE SPOORWEGEN EN DE MILITAIREN. Onderofficieren en minderen reizen vanaf Donderdag voor half geld. Naar wordt gemeld zullen de Neder landsche Spoorwegen met ingang van 25 Maart een speciaal tarief voor bet ver voer van militairen beneden den rang van officier invoeren. Dit tarief is van toepassing voor het vervoer van niet in bet belang van 's rijks dienst in uniform reizende militairen be neden den rang van officier van 's rijks land- en zeemacht, daaronder begrepen de troepen der Kon. marechaussee. Verkrijgbaar gesteld worden enkele reis kaarten voor de tweede en derde klasse tegen den halven prijs van een gewone enkele reiskaart. ONZE GRENSBEVEILIGING. De verdediging van Limburg. Onlangs is gemeld, dat nieuw is in gesteld de functie van territorialen-bevel- hebber in Zuid-Limburg, met als gezags- gebied het gedeelte van de provincie Limburg ten Zuiden van de Noordelijke grenzen van de gemeenten Stevensweert en Echt. Dit besluit houdt verband met de or ganisatie van onze landsverdediging tegen strategische overvallen. Men neemt namelijk aan, dat Zuid-Limburg in min dere mate bedreigd wordt dan de streek ten Noorden van Maasbracht. Immers de aanwezigheid van het Julianakanaal op zeer korten afstand, ongeveer even wijdig aan de Maas, maakt, dat de be veiliging tegen strategische overvallen in het gebied, dat door het Julianakanaal en de Maas wordt doorsneden, zeer ge makkelijk is voor te bereiden. Forceering van den overgang van het Juliana-kanaal en de Maas ten Zuiden van Maasbracht levert uiteraard voor elke legermacht, of zij van het Oosten of uit het Zuid-Westen komt, zéér groote moeilijkheden op. Het deel van Limburg ten Noorden van de lijn Stevensweert—Echt komt van nu af voor de voorbereiding tegen strategi sche overvallen onder den commandant, die ook Noord-Brabant onder zijn bevel heeft. NA HET VERLIES VAN DE „KANTOENG". Voorbereidingen omtrent nieuwbouw. Uit de meest betrouwbare bron kunnen wij mededeelen, dat de voorbereidende besprekingen omtrent het bouwen van een nieuwen tin'baggermolen, ter vervanging van de „Kantoeng'', reeds zijn ingezet. Er is echter nog geen enkele beslissing genomen, aangezien de mogelijkheid be staat, dat thans de gebruikelijke metho de bouw van den geheelen baggermo len in Nederland en het sleepen 'daarvan naar Ned.-Indië wordt afgeweken. In dien zulks mogelijk is, ligt het n.l. in de bedoeling, Indische bedrijven zooveel mo gelijk in to schakelen en een gedeelte van Gisteren via Bolzano naar Rome vertrokken. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn Zondagochtend om half tien per auto van kasteel Mittersill vertrokken. Terwijl het regende en sneeuwde, ging de tocht eerst naar Innsbriick, waar het paar in hotel „Tirol" de lunch ge bruikte. Zij hadden daar een ontmoe ting met prins Julius zur Lippe, den oom van Prins Bernhard. Om half twee werd de tocht over den beaneeuwden Brennerpas naar Bolzano voortgezet. Naar gemeld wordt, is Rome het voor- loopige doel van de reis. De Prinses en de Prins zijn van plan tot bet einde de zer week in de Italiaansche hoofdstad te blijven. Daarna zullen zij naar Monte Carlo gaan. den, bouw in Ned.-Indië te laten verrich ten. Reeds zijn oriënteerende besprekin gen hieromtrent gevoerd met de werf „Gusto", welke de „Kantoeng" in baar geheel 'bouwde, en met de directie van een in Indië gevestigde maatschappij, de Droogdok-Maatschappij „Soeratoaja", welke zich reeds eerder interesseerde voor den bouw van pontons voor tinbaggermo lens. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijke samenwerking veel van het risico, ver bonden aan het sleepen van den gehee len baggermolen naar lndië, zou wegne men. GROOTE VERKEERSWEG DOOR BREDA. Plan dat eenige miilioenen zal kosten. In verband met de opening van de nieuwe brug over het Hollandscb Diep, maakte men zich te Breda ten zeerste on gerust, dat bet doorgaand verkeer niet meer door, doch langs Breda zal gaan. Aan de activiteit van het Bredasche ge meentebestuur is bet te danken, dat deze vrees ongegrond is. B. en W. zien thans een plan onder oogen, dat do groote verbindingswegen, zoowel naar België als naar Holland, door de stad Breda zal voeren. Het betreft hier een .plan van eenige miilioenen. Het houdt in den aanleg van een verkeers weg, van bet Van Gootha-plein af even wijdig aan de Ginnekenstraat, welke ver keersweg wordt doorgetrokken naar de Oude Haven en langs de Princenkade voert naar het Noordelijk deel van de stad, den Belcrum-polder. Om dit plan te verwezenlijken is het noodig over te gaan tot onteigening van panden. Reeds zijn hiervoor onderhan delingen 'gaande. Vier bruggen zullen er voorts verdwijnen. Voorts ligt het in de bedoeling om aan te leggen een parallelweg van de Ginne kenstraat of langs den Marktsingel en deze te doen aansluiten op den rondweg langs heel Breda. Daardoor wordt een ■directe verkeersweg geschapen, zoowel met Antwerpen als Brussel, als met den Rijksstraatweg Oosterhout^—Gorinohem U trecbtAmsterdam. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is aan J. L. de Raadt op zijn verzoek met ingang van 1 Mei eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente M u i d e n. Naar de Telegr. verneemt, is de burge meester van 's-Gravenzande, Mr P. Brunt, voornemens met ingang van 1 October a.s. ontslag uit zijn ambt aan te vragen. Mooie opdracht aan Philips. Naar men verneemt, heeft de Noorscho P. T. T. aan Philips opdracht gegeven tot levering van zes kustzenders. De energie van deze zenders, die ten dienste van de scheepvaart op verschil lende plaatsen aan de kust van Noorwe gen in bedrijf zullen warden gesteld, be draagt 150 Watt. Zij zijn zoowel voor te lefonie als telegrafie geschikt en kunnen werken op een golflengte tusschen 80 en 200 meter. GEZINSDRAMA TE VLISSINGEN. Zijn vrouw met petroleum overgoten. In den nacht van Zaterdag op Zondag beeft de politie te Vlissingen door snel ingrijpen een misdrijf voorkomen, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen heb ben. In perceel Dakkade 12 woont de D'uit- scher Arnschneidt, wiens vrouw daar een café houdt. De verstandhouding tusschen het echtpaar, dat drie kinderen beeft, liet den laatsten tijd te wenschen over. A is Zaterdag uit Duitschland in de echtelijke woning terug gekeerd, waar direct weer oneenigheden ontstonden. De man trachtte zijn vrouw te wurgen, doch NIEMEUERs STERTABAK VAN 5T0T15 CT ft HALF ONS Binnenland. Prinses Juliana en Prins Bernhard naar Rome. De spoorwegen en de militairen. De vee-aankoopen voor het plan-Deter- ding. Buitenland. Successen voor de regeeringstroepen in Spanje. Een telegram van Mussolini. De Paus en Duitschland. is hierin niet geslaagd, daar ze heftigen tegenstand bood en door baar zuster ont zet werd. Zaterdagnacht om 1 uur werd dringend politie-assistentie gevraagd en de dienst doende inspecteur van politie trof in de nabijheid van 'het café op straat de vrouw aan, die hem mededeelde, dat haar man 'haar met petroleum had overgoten en ook op verschillende plaatsen in het café en de woning petroleum had uitgestort, met de 'bedoeling de boel in brand te steken. In haar angst is de vrouw toen A aan gevlogen, ze beeft kans gezien den man de lucifers te ontrukken en is bet buis uitgevlucht om hulp te halen. Toen de inspecteur van politie het café binnendrong, vond bij zoowel in de bene denverdieping als op de bovenverdieping en op de trap die daar heen leidt, groote plassen petroleum. In een der slaapkamers zat A. op den rand van een bed met zijn drie kinderen van resp. 3, 4, en 6 jaar in de armen. De man, die iedere inlichting weigerde, werd gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. A. scheen voornemens te zijn geweest zijn vrouw achter te laten en de kinderen, althans één hunner, mee te nemen naar Duitschland. De man is op het politiebureau inge sloten. ALs hij zijn voornemen, ten uitvoer had kunnen brengen, zou een niet te overzien e ramp het gevolg zijn geweest, daar 'het een zeer oud pand betreft, dat bovendien als logement dienst doet. De 'bovenwoning is geheel met hout betimmerd en bevat talrijk© met bout afgeschutte kamertjes. Stagnatie in land- en tuinbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen. De land- en tuinbouwbedrijven in Z. Vlaanderen kunnen niet op gang komen dit voorjaar, als gevolg van de langdurige hooge waterstanden. Reeds is men enke le weken ten achter met de gewone werk zaamheden op bouw- en tuingronden en bet is nog steeds wachten op beter weer. De laaggelegen kleigronden vertoonen nog overal sporen van bet hooge water en met de tuingronden is het niet veel beter ge steld. Werden voorgaande jaren omtrent dezen tijd reeds overal aardappelen ge poot voor eigen gebruik, thans is op vele plaatsen de bodem nog niet omgespit. Vroege groenten zullen er dit jaar dan ook wel niet zijn in deze streek en zeker zullen deze eenige weken later aan de markt komen dan voorgaande jaren. (N. R. G.) Een spuit zonder spuithuis, zonder slangen en zonder brandputten. Maandag bad, zooals wij meldden, de overdracht van een gerestaureerde brand spuit aan de gemeente Ritthem plaats. D'e Ford automobielspuit is overgeno men van een Utrechtsche gemeente. Hij zou nieuw f 5000 kosten, doch voor f 750 werd Ritthem eigenaresse van deze nog uitstekende 'brandspuit. Op de ambachts school te Middelburg is hij nagezien. Aan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1