Nog steeds de antithese DUIZEND QjcoJtis t&ZZ*r I Bertels' Opfokvoeder KOOKCLIENT Kamerontbinding o; 10 April? ZATERDAG 20 MAART 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 144 Zij, die zich met ingang van 1 April 1937 op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in Maart verschijnende nummers GrtATIS. EERSTE BLAD De Tweede Kamer. Buitenland. De ramp in Texas. „Hertog Hendrik" begeleidt zes schepen. Maak er goede legsters van door ze te voederen met Vraag bij Uw leverancier Bertels' Oliefabrieken N.V. A'dam Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën .30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. 1 »it nummer bestaat uit 2 bladen H. Van vrijzinnige zijde is vroeger meer malen openlijk toegegeven dat er tusschen tiet vrijzinnige en het antirevo lutionaire staatsrecht een diepgaande te genstelling is; een niet weg te redeneeren antithese tusschen de „moderne" en de Christelijke wereldbeschouwing, die heel het leven heheerscht. Men heeft het wei eens voorgesteld, alsi- of de antithese door D'r Kuyper zou zijn uitgevonden, om daarmee ons volk in twee groepen te verdeelen. De werkelijkheid is echter anders. Op overtuigende wijze is dat door Dir Kuyper in 1904 bij de algemeene beschou wingen over de Staatsbegrooting in de Tweede Kamer in het licht gesteld toen hij zeide: „De principieele antithese is opgeko men uit wereldgebeurtenissen, uit gewij zigde beschouwingen over de levens- existentie, uit het te voorschijn komen van andere verhoudingen. Et is een streven in de wereld der gees ten gekomen van gansch anderen aard en daaruit is de antithese voortgevloeid. Maar als men vraagt wie ze het eerst predikte, dan moet ik de opmerking ma ken dat de Christelijke overlevering hier het eerst is geweest; zij had hier patri monium; zij was hier gevestigd. Wij had den hier niet eerst liberalen en daarna Christenen, maar het Christelijke element heerschte hier en toen is, niet uit Ne derland, maar uit den vreemde, eerst uit Frankrijk en toen door Dhrwin en Haeckel uit Engeland deze verscherpte antithese binnengedrongen. Wanneer men dus een eersten importeur wil op sporen, dan moet ik zeggen, dat deze im porteur niet van ons komt, maar van u." Hiertegenover werd en wordt de stel ling geponeerd, dat synthese zeer goed mogelijk is, wanneer maar de godsdienst beperkt wordt tot de binnenkamer en daaraan geen rechtstreeksche eischen voor het staatkundige leven worden ont leend. Maar dat is een onmogelijke eisch, met het wezen van den dienst van God in lijnrechten strijd. „Wanneer we om nogmaals Dtr Kuyper te citeeren - oprechtelijk belij den te gelooven in God den Vader, den Almachtige, dan is het een absolute onmo gelijkheid aan de sfeer van actie van dien God eenig terrein te onttrekken. Wanneer men eenmaal gelooft dat God er is, dat Hij bestaat en werkt, en dat alle macht van Hem komt, elk gegeven oogenblik, dan moet het vanzelf spreken, dat een volk als volk en een staat als staat, krachtens den wil en de kracht van God elk oogenblik bestaan en dat er dus ook in dien staat geen macht en geen be stel kunnen zijn of ze zijn aan den wil van dien God onderworpen." Welnu, 'hier openbaart zich de groote tegenstelling. Mr van Houten sprak het dan ook on omwonden uit, dat er tusschen de Chris telijke en de moderne wereldbeschouwing, een onoverbrugbare klove gaapt. Mr Cort van der Linden, onze vroe gere in yele opzichten zoo sympathieke president-minister sprak zich niet min der duidelijk uit toen hij schreef: „Naar liberale beginselen heerscht de rede oppermachtig. In alle omstandig heden beslist zij alleen in hoever het ge zag voor allen wordt uitgeoefend. De vrijzinnige richt staatsregeling en be stuur overeenkomstig zijn idealen van 's menschen waarde, uitsluitend naar de uitspraken van het verstand." Hij kwam dan ook tot de conclusie, dat de klove, welke liberalen en hen, die zich 'bij de 'beoordeeling van het publiek belang beroepen op den wil van God, niet toevallig is of opper vlakkig, maar reikt tot den bode m. Hier is de tegenstelling scherp en dui delijk aangegeven. En de groote vraag waarom het in ons etoog nu gaat is deze, of de vrijzinnige artijen dit standpunt hebben verlaten. Een vraag die naar het ons voorkomt ontkennend moet worden beantwoord. Het is zeker niet noodig dit met na dere bewijzen te staven. Slechts één aanhaling willen we ons in dit verband veroorlooven. Minister Oud, die bekend staat als een religieus man, die eerbied heeft voor godsdienst en kerk en die er prijs op stelt dat ook de politiek een Qhristelijken geest zal ademen, verklaarde enkelo dagen ge leden in een vergadering te 's-Gravenhar ge volgens een verslag in „Het Vader land": Aan niets heeft de wereld meer behoefte dan aan het doordringen van de vrijzinnig-Christelijke beginselen''. Vrijzinnig-christelijke beginselen, die, voor wie vasthouden aan de autoriteit van Gods Woord voor heel het leven, o n- aanvaardbaar zijn. WIJZIGING L.O.-WET EN CONCENTRATIE. De Tweede Kamer heeft het wetsont werp tot wijziging van de L.O.-wet aange nomen Vermelding verdient dat een amen- dement-Thijssen om een nieuw artikel in te lasschen, waarbij de maxi mumduur van een ziekteverlof met behoud van het volle genot der jaar wedde voor de vastaangestelde onderwij zers op ten minste een jaar wordt ge steld, door den Minister werd overge nomen. Eveneens werd overgenomen een amendement-Terpstra om voor de telling der leerlingen, in verband met de toe te kennen subsidie, tot grondslag te nemen het gemiddeld getal kinderen, dat op 16 Januari, 16 Mei en 16 Septem ber van het onmiddellijk voorafgaande kalenderjaar als werkelijk schoolgaand bekend stond. Het concentratie-ontwerp, gaf tot wei nig bespreking aanleiding en werd zoo goed als ongewijzigd aangenomen. In de zitting van gisteren werden de wetsontwerpen tot wijziging van de Crisis-pachtwet, tot wijziging van de Drankwet, tot het bereiken van een betere verdeeling van den be schikbaren tijd, welk ontwerp be doeld jongere werkkrachten in de bedrij ven eventueel te vervangen door ouderen, vooral gezinshoofden, en vrouwen en meisjes te vervangen door mannelijke arbeidskrachten, na korte bespreking goedgekeurd. Eveneens werd aangenomen het Wets ontwerp tot Voorbehoud tot het nemen van Maatregelen met het oog op de vijandelijkheden in Spanje. Voorts kwam nog aan de orde het wetsontwerp tot w ij z i g i n g van de Ziektewet. Dit ontwerp bedoelt de invoering van een uniforme premie voor de Raden van Arbeid en de Bedrijfsver- eenigingen. Ook dit ontwerp werd z. h. s. goedge keurd. De Kamer is daarna met vacantie ge gaan, waarschijnlijk voor goed. Reeds meer dan 500 afschuwelijk verminkte lijken geborgen. (Vervolg van het bijblad.) De nasporingen naar de slachtoffers van de ontploffingsramp in de school te Tyler, worden met koortsachtigen spoed voortgezet. Tot nog toe is men er in geslaagd 500 afschuwelijk verminkte lijken uit de pui- nen te bergen. Onder deze 500 lijken be vinden er zich zeventien van het onder wijzend personeel. Blijkens een officieele mededeeling van de autoriteiten bevonden er zich op het oogenblik der explosie meer dan zeven honderd kinderen en veertig onderwijzers in de schoolgebouwen. Vele ouders verkeeren nog steeds in hevige ongerustheid omtrent bet lot, dat hun kinderen heeft getroffen. De ziekenhuizen, scholen en kerken in de omgeving zijn vol gewonden en doo- den, van wie er een groot aantal nog steeds niet is geidentificeerd. De directeur van de verwoeste school, die direct verantwoordelijk was voor zijn 1250 leerlingen, heeft zijn eigen zeven tienjarigen zoon bij de catastrofe verlo ren. Nog steeds zijn ongeveer 50 lijken, gTootendeels vreeselijk verminkt, niet ge identificeerd kunnen worden. DE OORLOG IN SPANJE. De regeeringstroepen weer in den aanval. Het fiont van Guadalajara is gisteren het tooneel geweest van een aanval der regeeringstroepen. Zijl brachten ontzag- Veilig door de Straat van Gibraltar gebracht. In de vergadering van de Tweede Ka mer van gistermiddag heeft de Minister van Buitenl. Zaken, Jhr De Graeff, bij de behandeling van het wetsontwerp voorbehoud tot het nemen van maatrege len met het oog op de vijandelijkheden in Spanje, medegedeeld, dat hij bericht had ontvangen, dat de „Hertog Hendrik" zes Nederlandsche schepen veilig door de Straat van Gibraltar heeft gebracht. De „Hertog Hendrik" is een Spaan- schen kruiser tegengekomen, die voor on zen oorlogsbodem salueerde. Dit saluut is door de „Hertog Hendrik" beantwoord. De Kamer applaudiseerde na deze mededeeling van den minister. lijk veel troepen in het veld en dirigeer den den geheelen dag talrijke versterkin- ken naar het front. De Madrilleensche verdedigingsraad heeft medegedeeld, dat de regeeringstroe pen aan het front in Guadalajara een zeeri groot succes hebben behaald. Na Brihuega genomen en de Italiaansche troepen in verwarring gebracht te heb ben, konden zij een groot aantal dorpen veroveren. Zes kanonnen, dertig machinegeweren, een honderd geweren vielen den regee ringstroepen in handen. De lijken van een Italiaanschen over ste en van zes andere Italiaansche offi cieren zijn gevonden. Generaal Miaja verklaarde gisteravond aan journalisten, dat de troepen van Franco de brug bij Masegoso', die zij zelf na hun laatsten opmiarsch hadden her bouwd hebben doen springen. Onze troepen, aldus Miaja, blijven op rukken. De veroverde stellingen worden met spoed versterkt. De Italianen in Spanje. De Britsche ambassadeur te Rome heeft instructie gekregen inlichtingen in te winnen omtrent de beweerde ontsche pingen van Italiaansche vrijwilligers in Spanje sedert 20 Febr., den datum waar op het verbod van ontscheping is inge gaan. AARDBEVING IN CHILI. Omvang van de ramp nog niet bekend. Gistermiddag is La Serena door een hevige aardbeving geteisterd, waardoor talrijke gebouwen zijn ingestort. Onder de bevolking moet een paniek zijn ontstaan. Het telefoon- en telegraafverkeer naar het Noorden en het Zuiden is echter ge stoord, zoo'dat nadere bijzonderheden om trent den omvang van de ramp nog niet bekend zijn. D'e beving werd ook in Santiago, Ovalle, Gopiapo en andere steden gevoeld. KONING LEOPOLD NAAR LONDEN. Drukke onderhandelingen tusschen Brussel, Parijs en Londen. Maandag zal Koning Leopold zich naar Londen begeven. Des avonds zal hij deel nemen aan een diner in de Belgische am bassade. Dinsdag zal hij golf spelen en "Woensdag staat een intiem dejeuner met de Engelsche vorsten op het programma. Woensdag l.l. boekten wij Nadien zijn er alweer 6 bijgekomen. N.V. P.Z.E.M. Donderdag keert de koning naar Brus sel terug. D'e besprekingen over het sluiten van een nieuw Westpaot worden te Brussel met evenveel discretie gevoerd als in de andere hoofdsteden. België verlangt even wel, dat zoo spoedig mogelijk een einde wordt gemaakt aan den voorloopigen toe stand, zooals deze is geschapen door de verdragen van Londen, welke gesloten zijn nadat het verdrag van Locarno door Duitsohland was geschonden. DE 6000 STAKERS BIJ DE CHRYSLER-FABRIEKEN. De rechter te Detroit heeft order gege ven tot uitzetting en arrestatie van de zes duizend stakers, die de Ghrysler-falbrie- ken bezet houden. De bevoegde autoriteit verklaarde ech ter, dat hij geen poging zou aanwenden, om de stakers uit de fabrieken te ver drijven vóór hij politieversterkingen. of hulp van de nationale garde heelt ont vangen. 200 politie-agenten hebben een half uur noodig gehad om de 50 verkoopsters en de 15 mannelijke bedienden, die in één der winkels van Woolworth een o taking met gekruiste armen waren begonnen, uit bet gebouw te brengen. De stakers hadden geweigerd, voedsel tot zich te nemen. Zij hadden een tele gram doen toekomen aan gravin Reveut- low, vroeger Barbara Hutton, de erfge name der millioenen van Woolworth, waarin zij haar vroegen tussohen beide te komen, opdat zij een salaris zouden krijgen, waarvan zij konden leven. De verkoopsters, die thans 12 of 13 dollar per week verdienen, eischten een minimum salaris van 20 dollar. Zij zijn door de politie gearresteerd. Naar „De Standaard" verneemt, mag thans als vaststaand worden aangenomen, dat de afhandeling van de voorstellen tot Grondwetsherziening door de Eerste Kamer zoo tijdig zal geschieden, dat op 10 April het ontbindingsbesluit der Ka mers zal kunnen verschijnen. PRINSELIJK PAAR NAAR DE RIVIERA? Het Prinselijk Paar zal vermoedelijk Maandag van kasteel Mittersill naar de Riviera vertrekken, meldt „De Stan daard". DE VIJANDELIJKHEDEN IN SPANJE. Wetsontwerp aangenomen. Gistermiddag heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp tot voorbehoud tot het nemen van maatregelen met het oog op de vijandelijkheden in Spanje, z.h.s. aan genomen, met aanteekening, dat de hee- ren Wijnkoop (c.p.) en Sneevliet (rev. soc.) tegen wenschen te stemmen. DE TWEEDE KAMER MET VACANTIE Wie niet terugkeeren. De Tweede Kamer heeft, wanneer zich geen bijzondere omstandigheden voordoen gisteren haar laatste vergadering gehou den. Niemand weet, hoe straks de nieuwe Kamer er uit zal zien, maar vast staat nu reeds, dat de volgende leden niet zul len terug keeren: Acht sociaal-democraten, t.w.: Mej. Groeneweg en de heeren D's van der Hei de, Van Zadelhof f, Vliegen, Hiemstra, Ir Cramer, K. ter Laan en Mr Duys. Vijf Roomsch-Katholieken, t.w.: Mej. Meijer, Van Koeverden, Van Voorst tot Voorst, Engels en Kampschoër. Vier Anti-Revolutionairen, tw.: Mr van Baren, Wielinga, Mr Schwartz en Mr Van Dobben de Bruyn. Twee Ghristelijk-Historischen, t.w.: Dr Lovink en Baron van Boetzelaer van Dub- beldam. Eén Vrijzinnig-Democraat: de heer Kooiman. DISTRIBUTIE VAN MARGARINE, BAK- EN BRAADVET. Verruiming van kwantum voor groote gezinnen. Met betrekking tot de distributie van onvermengde margarine en bak- en Binnenland. Het Prinselijk Paar naar de Rivera? D'e Hertog Hendrik begeleidde zes sche pen. De Tweede Kamer met vacantie. De Eerste Kamer heeft de begrooting van het Verkeersfonds z.h.s. aangenomen en is tot 30 Maart uiteengegaan. Buitenland. De ramp te Tyler. Reeds meer dan 500 lijken gevonden. Koning Leopold naar Londen. Aardbeving in Ghili. braadvet aan werkloozen en armlastigen, heeft de minister van Sociale Zaken aan de gemeentebesturen bericht, dat hij in overleg met zijn ambtgenoot van Land bouw en Visscherij in de schaal voor de verstrekking dezer producten eenige wij zigingen heeft aangebracht. Dientengevolge zal aan de gezinnen met zes of meer gezinsleden in totaal een gelijk kwantum onvermengde mar garine en bak- en braadvet kunnen wor den verstrekt, als zij voorheen, te weten vóór 14 Maart j.l., uitsluitend aan onver mengde margarine konden bekomen. Daarnaast zijn de totaal-kwanturns voor de gezinnen met 25 gezinsleden gehand haafd. Voor wat betreft de gezinnen met vijf gezinsleden met verhooging van het kwantum onvermengde margarine en verlaging van het kwantum bak- en braadvet. De verstrekking volgens de gewijzigde schaal behoort in te gaan op 28 Maart aanstaande. ONGEWENSCHT DRUKWERK. Moeten Posterijen reclame van den Neo-Maith. Bond blijven bezorgen? Het bestuur van de R.K. Algemeene propagandaclub te Arnhem heeft aan de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie een adres gezonden, waarin het opmerkt, dat door het hoofdbestuur van den Nieuw-Malthusiaanschen Bond aan ingezetenen van Arnhem een „druk werk" werd toegezonden, voor den in houd waarvan het de ministers verwijst naar een bijgevoegd afschrift. Het adres vervolgt dan: „dat het adresseerend bestuur van meening meent te mogen zijn, dat het werken en streven van den Nieuw-Mal- thusiaanschen Bond door 'n zeer groot deel van het Nederlandsche volk wordt veroordeeld, en in strijd is met 'n Chris telijke levens- en wereldbeschouwing; dat daargelaten het in hooge mate on- gewenschte en onbehoorlijke van het als „drukwerk" verzenden van dergelijke stukken, het adresseerend bestuur vol komen onjuist voorkomt, dat het Staats bedrijf der Ned. Posterijen nog steeds deze en andere van den Nieuw-Malthu siaanschen Bond uitgaande stukken, be zorgt; redenen waarom het adresseerend be stuur zich wendt tot Uwe Excellenties met het eerbiedig verzoek wel te willen bevorderen de totstandkoming van zoo danige regelen, waardoor het voor de toekomst onmogelijk wordt, dat stukken, uitgaande van den Nieuw-Malthusiaan schen Bond, door het Staatsbedrijf der Nederlandsche Posterijen worden be zorgd." OPKOOP EN VASTHOUDEN VAN KUIKENS. Vragen aan minister Deckers. Het Tweede Kamerlid Droesen beeft aan den minister van Landbouw en Visscherij de volgende vragen gesteld: 1. Is bet den minister bekend, dat een groot deel der kuikens reeds vroegtijdig met speculatieve bedoelingen werd opge kocht en dat een ander deel om dezelfde reden door de kuikenbroeders wordt aan gehouden? 2. Erkent de minister, dat daardoor de bedoeling der maximum prijzen voor kui kens niet tot haar recht komt en dat speciaal de financieel weinig draagkrach- tig'en zich niet van de benoodigde jonge dieren kunnen voorzien? 3. Is de minister bereid maatregelen te treffen, waardoor inderdaad voldoende kuikens en (of) jonge hennen in het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1