DE ZEEUW w Eï IKZAME NIEREN Balans van de Ifoorjaarsbeurs. De Erfenis uit Amerika TWEEDE BLAD De Tweede Kamer. ZORG VOOR BRugpij nl ier e nPi llen fi k-1 I j Uit de Provincie VAN VRIJDAG 19 MAART 1837, Nr 143. VERBINDEND EN ONVERBINDEND VERKLAREN C. A. O. De Kamer heeft gisteren de behande ling van het wetsontwerp algemeen ver bindend en onverbindend verklaren van bepalingen van collectieve arbeidsover eenkomsten voortgezet. Het amendement-K upers Don ker (geen belemmering van verbindend verklaring van bepalingen inzake het bindend advies), wordt met 55 tegen 25 stemmen verworpen. Het amendement-C oops (niet-verbin- dendverklaring van loonbepalingen) wordt bij zitten en opstaan verworpen (vóó r de liberalen, de staatk. gerefor meerden en de rev.-soc. Sneevliet). De heer K u p e r s (S.D.) licht een amendement op art. 4 toe, dat beoogt, dat de minister, wanneer voor de eerste maal een bepaling van een C.A.O. bin dend wordt verklaard, steeds het advies van een commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid zal inwinnen. De heer Kuiper (R.-K.) verdedigt een amendement van gelijke strekking, doch wenscht het advies van den Hoogen Raad zelf. De heer Coops (Lib.) verdedigt een amendement om het inwinnen van een advies door den minister bij een door hem samen to stellen commissie voor de bindendverlclaring imperatief in plaats van facultatief te doen zijn. De Minister voelt weinig voor deze amendementen, die slechts tot tijdver lies kunnen leiden. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat spreker van elk advies afkeerig is. Wil de Kamer beslist een dergelijke bepaling aanvaarden, dan heeft spreker nog het minste bezwaar tegen het amendement van den heer Coops, dat de meeste vrijheid laat; daar op volgt het amendement Kuiper. De heer Coops constateert, dat de minister onder afwijzing van alle drie de amendementen toch de voorkeur aan het zijne heeft gegeven, waarom spreker aanleiding heeft om zijn amendement te handhaven. De heer S m e e n k (A.-R.) steunt het amendement-Kuiper. De heer K u p e r s (S.D.) trekt zijn amendement ten behoeve van dat van den heer Kuiper in. Het amendement-Kuiper wordt bij zitten en opstaan aangenomen met slechts de stemmen der liberalen tegen. Hierdoor vervalt het amendement- Coops. De heer Kuiper (R.K.) verdedigt een amendement op art. 6 om den minis ter te verplichten bij intrekking van verbindendverklaring den Hoogen Raad van Arbeid te hooren. De Minister is bereid, de gedachte van het amendement over te nemen, doch geeft een redactieverbetering in overwe ging. In dien zin wil spreker een wijzi ging in het voorstel aanbrengen. Bij art. 7 verdedigt de heer S m e e n k M IEMAND verdraagt verstopping der Inge- 1 wanden, maar traag functlonneerende nieren, dis ernstige gevolgen kunnen hebben, worden dikwijls verwaarloosd. Rugpijn, ver stoorde slaap, duizeligheid, rheumattek, Ischias o1 3plt zijn de er vaak uit voortkomende gevol gen. Deze verschijnselen waarschuwen u, dat de werking der nieren verstoord raakt. Houd derhalve uw nieren In goeden staat door een dluretlsch middel. Stel uw gezondheid niet In de waagschaal, maar laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nlsuwe kracht en vitaliteit geven. Foster's Pillen bevatten geen gevaar lijke bestanddeelen en hebben In Holland ruim 30 Jaren ongeëvenaard succes behaald. ft- n m Bii uw m 9 m FEUILLETON door An na B a e 1 e. 90) _o— Ze trachtte den brief hardop voor te lezen, maar dat gelukte haar al evenmin als dat dat aan Flo was gelukt. De laat ste nam hem dus maar weer over en met moeite las ze: „Aangezien uw vader aan uw zuster schrijft, veroorloof ik me de vrijheid, er een paar regels voor u aan toe te voegen. Ik zal dan de nadere bij zonderheden geven van het droeve ge beuren hier, die u toch zeer zeker heel graag zult willen weten. Voor uw va der zal het echter te moeilijk zijn, om dat zelf te doen. Gedurende de laatste levensdagen van uw broer ben ik voortdurend bij hem ge weest en ik was ook met uw vader bij hem, toen hij in volle vrede ontsliep. Niet, dat ik me dat recht heb toege ëigend, omdat we neven waren, maar iu den korten tijd, dat ik hem heb leeren ksnnen, ben ik van hem gaan houden, en ik durf veronderstellen, dat die vriend- (A.-R.) esn amendement om een nieuw art. 7bis in te voegen, dat de regeering machtigt, den Bedrijfsraad het houden van toezicht op de naleving van verbin dend verklaarde bepalingen op te dra gen. In dat geval is de Bedrijfsraad be voegd, een onderzoek in te stellen naar alles, dat voor de goede uitoefening van het toezicht van belang is. i>«* c.men- dement worden de controle-maatregelen uitvoerig uitgewerkt. De heer Kupers (S.D.) dient een sub-amendement in om de controle im peratief te maken en deze in die be drijven, waar geen Bedrijfsraad bestaat, op te dragen aan een in te stellen com missie. De Minister draagt de ontwikke ling der bedrijfsraden een goed hart toe, maar men moet niet overdrijven door hen thans reeds het recht van enquête toe te kennen. Daarvoor zijn ze nog niet rijp. Hij heeft onoverkomelijke bezwaren tegen het amendement, De heer S m e e n k trekt daarop het amendement in, Bij art. 9 verdedigt de heer Donker (S.D.) een amendement, om hieruit de bepaling te laten vervallen, dat elk op het tijdstip van in werking treden der onverbindendverklaring bestaand beding tusschen een werkgever en een arbeider, berustende op de onverbindendverklaarde bepaling, nietig is. De Minister wijst er op, dat de on verbindendverklaring van bepalingen met collectieve arbeidsovereenkomsten, slechts wordt toegepast als het alge meen belang dit eisch en ten doel heeft, de partijen vrijheid te geven. Dat hij het amendement-Donker afwijst is duidelijk. Het amendement wordt bij zitten en opstaan verworpen. Er voor stem men de sociaal-democraten, communisten en de heer Sneevliet (rev.-soc.) De overige artikelen worden zonder discussie en z.h.st. goedgekeurd. P, indstemming over het wetsontwerp zal vandaag plaats hebben. RIJKSSTUDIEDIENST LUCHT VAART. In de avondzitting werd verder aan de orde gesteld het wetsontwerp tot ver andering van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart in een stichting, alsmede vaststelling van een regeling, als be doeld in art. 89a van de Comptabiliteits wet 1927. Dit wetsontwerp werd z.h.s. goedgekeurd. LINTBEBOUWING. Het wetsontwerp, houdende vaststel ling van bepalingen tot het in het ver- keersbelang tegengaan van lintbebou wing langs wegen onder beheer van het Rijk of op het Rijkswegenplan voor komende, wordt z.h.st. aangenomen. WIJZIGING LAGER ONDERWIJSWET Vervolgens kwamen aan de orde de twee wetsontwerpen tot wijziging van de Lager Onderwijswet-1920 (o.m. dat hou dende nadere voorschriften inzake stich ting van scholen). Deze ontwerpen werden over het alge meen met instemming begroet. Alleen de heer Vervoorn (Plattel.) zag hier be nadeeling van het openbaar onderwijs en een kwetsing van het rechtsgevoel; ter wijl de heer van Dis (S.G.P.) hier een gevaar zag voor de openbare school in Roomsche streken, bezwaren, die door den Minister niet werden gedeeld. Werkverschaffing in Zeeland. Een redacteur van het „Christelijk So ciaal Dagblad" heeft een onderhoud ge had met den heer Meijer de Vries, hoofd inspecteur der werkverschaffing. Deze zeide o.m.: „De cijfers van het aantal te werk ge- stelden wijzen aan, dat de uitbreiding der werkverschaffing, die door de ïegee- ring in uitzicht is gesteld, tot stanu ge bracht wordt. Eind Juli van het vorig jaar waren er 36.300 te werk gestelden, eind Augustus 38.600, eind September -40.200, eind Oc tober 44.300. Er is dus weer stijging. Na tuurlijk zou hier en daar nog wei wat meer te doen zijn. Niet altijd vindt men overal medewerking. In.Zeeland b. v. zou veel meer werk te vinden zijn. Maar onderscheidene gemeentebesturen schap niet alleen van mijn kant kwam Het heeft hem in zijn laatste dagen aan niets ontbroken, wat betreft zijn verzor ging, maar het spreekt vanzelf, dat hei hem erg zwaar viel om te moeten heen gaan zonder nog eenmaal afscheid te hebben genomen van zijn kinderen en van zijn zusters. EVen voor zijn dood fluisterde hij nog in oneindig verlangen de naam „Amy'' en met de woorden: „Heer Jezus, ik ben bereid" op de lippen, is hij gestorven Laat dat dan uw troost mogen zijn in deze ontzettende smart, dat hij daarheen ging, waar alle tranen van de oogen zul len worden afgewischt en waar geen ziek te of dood, geen rouw of scheiding meei zal zijn tot in der eeuwigheid. Hij wacht u, hereenigd met zijn vrouw, daar en ik moest u van hem zeggen, dat het leven als een damp voorbij ging en dat over een kleinen tijd u met hem zou hereenigd zijn. Uw vader was te zeer onder den in druk, dan dat hij zelf de noodzakelijke maatregelen voor de begrafenis kon tref fen, zoodat ik het me een voorrecht acht te, mijln vriend dien laatsten dienst te mogen bewijzen. We hebben hem ter ruste gelegd op een zonnig en vredig piekje in daar zijn gespeend aan elk sociaal inzicht Terwijl b.v. in de dorpen in de omgeving van Hulst en Axel tientallen werkloozen zijn, kunnen in de werkverschaffing daar bijna alleen arbeiders uit Middelburg en Vlissingen aangesteld worden; de ge meentebesturen van die dorpen vinden het goedkooper, de werkloozen te steunen of slechts kleine aantallen te sturen". Meisje springt te water. En redt een oude dame. Toen de 76-jarige mevrouw Olree gis termorgen de Axelsche brug in T e r - neuzen wilde overgaan kreeg zij bij het openen van de afsluitboomen een duw, met het gevolg, dat zij kwam te vallen en in het diepe kanaal terecht kwam. De 17-jarige dochter van den heer J. de Haas, die toevallig ter plaatse was, bezon zich geen oogenblik, doch sprong geheel gekleed in het koude water. Zij slaagde erin de drenkeling te grijpen en boven te houden totdat andere hulp aan wezig was. Van den walkant was men haar n.l. inmiddels te hulp gekomen; met een haak hield men vandaar de drenke linge boven water tot- een roeiboot was gearriveerd, waarmede de dame op het droge werd gebracht. Bij den val had zij een wonde aan het hoofd opgeloopen. Zij werd hotel La Bel- levue binnengebracht, waar een genees heer de eerste hulp verleende. Eenigen tijd later spraken we, aldus de „Msb.", het meisje, dat in de ouder lijke woning droge kleeren had aange trokken. Ze voelde zich heelemaal geen heldin. „Ik was, zoo vertelde ze, onderweg naar onze zaak aan de Heerengracht, toen ik bij de Axelsche brug eensklaps een oude vrouw in het water zag vallen. Er ston den veel mannen bij de brug, maar toen ik zag, dat niemand zich te water begaf, dacht ik: nou dan zal ik 't maar doen. Hals over kop ben ik de vrouw nage sprongen en ik heb haar weten boven te houden tot mijn hulp niet meer noodig was. Dat is alles." Middelburg. Aanvaarding mo nument voor wijlen de Ko ningin-Moeder. Het in 1935, op initiatief van de Vereen. „Uit het Volk, voor het Volk" alhier gevormde Provin ciaal Gomité voor de oprichting van een gedenkteeken ter eere van wijlen H. M. de Koningin-Moeder heeft de medewer king van B. en W. ingeroepen om aan be doeld monument ter zijner tijd een plaats in het daartoe te wijzigen Dam-plantsoen te verzekeren. B. en W. behoeven den ge meenteraad nauwelijks te zeggen, dat zij met bijzonder groote ingenomenheid van het desbetreffende verzoek hebben kennis genomen. Ingevolge opdracht van het co mité vervaardigt thans de beeldhouwer H. J, Etienne te Delft het monument. De gedachte plaats in het Dam-plant soen komt B. en. W. ten zeerste geschikt voor. Blijkens een begrooting zal de nood zakelijke wijziging c.a. van het plantsoen een totaal-uitgaaf van f 1150 vorderen, te financieren uit den post voor werkver schaffing der Gemeentebegrooting 1937, waarin het Rijk voor een loongedeelte ad f 640 op de gebruikelijke wijze zal bijdra gen. B. en W. stellen den Raad voor van het Prov. comité in eigendom, beheer en onderhoud over te nemen het door dat' comité aan te bieden monument, het te plaatsen in het Dam-plantsoen en dit te wijzigen in overeenstemming met ©en .overgelegde teekening. Aankoop perceel. B. en W. vragen goedkeuring aan den Raad om voor f 2000 het perceel Bleek E 105 te mogen aan'koopen van P. den Hollan der in verband met de nieuw vastgestelde rooilijnen. B. V. L. Daar Mr J. W. Goedbloed door familieomstandigheden verhinderd was de vergadering te ipresideeren, open de dhr P. v. Sluys de vergadering van den B.V.L. en heette in het bijzonder wel kom de eere-voorzitter Burgemeester Fernhout, de nieuwe commandant, over ste Bruins,, de secretaris dhr J. G. Eek- hardt en vele andere genoodigden. In het jaarverslag van den secretaris wordt het werk der afd. over 1936 gememoreerd. Uit het financieel verslag van den pen- ningm. blijkt, dat er een batig saldo over 1936 is van f 102,45. De voorz. van het Prov. Comité, res. luit.-kol. Bierman, spreekt over de schok kende voorvallen in 1936 in 3 van de Gods vrije natuur, waarvan hij zelf zoo veel hield en waar hij mag slapen totdat de bazuin van den aartsengel op den jongsten dag hem zal wakker roepen. Uw broer en ik hebben zoo dikwijls over u gesproken, dat het mij is, alsof ik u allen al jarenlang gekend heb. Mee daardoor voelde ik me ook gedrongen u dezen brief te schrijven. Het spreekt vanzelf, dat uw vader zeer bedroefd is, maar ik zal hem helpen en troosten zooveel als ik kan en vermag. Ook zal ik zorgen, dat hij1 een goede plaats krijgt op het schip, waarmee hij naar het vaderland zal terugkeeren en zelf zal ik alle regelingen daarvoor tref fen. Wilt u mijn deelneming ook betuigen aan uw zuster en de kinderen en met de hartelijkste wenschen voor u allen, ver blijf ik hoogachtend, uw onbekende neef Arthur Dauncey." Deze hartelijke brief loste iets van de spanning op, waarmee ze het eerste be richt hadden ontvangen en als balsem droppelden de vertroostende woorden neer in de pasgeslagen wonden. Het was heerlijk, uitvoerig te hooren, dat Charlie zoo vredig en overgegeven was heenge- Het was er beter en drukker dan ooit. Tevreden gezichten en een opgeruimde stemming. Utrecht, laatste Jaarbeursdag. Vijf uur in den namiddag. Er schalt een luide bei door de enorme hallen van de Utrechtsche Jaarbeurs, waar het aldus de Maasbode tien dagen ge gonsd heeft als in een immense bijenkorf, waar het tien dagen een cacophonie van loven en bieden is geweest, een druk za kendoen. Er als de bel gaat, gaat er over de gan gen ook een hoera van stand tot stand. Een zucht van verlichting bij velen, maar een primitieve oerkreet van durf en sterkte bij meerderen. Zoo n laatste dag op de Beurs, op het uur, dat het dag gaat worden in het za kenleven, is een vruchtbare tijd. En er zou een vreugde litanie te schrij ven zijn, over de tevredenheidshetuigin- gen, die men hoort van de standhouders. Ik heb er eenige onthouden. „Het is me beter gegaan, dan ik had durven ver wachten, en toch had ik er me al heel wat van voorgesteld" zegt de willekeurige mijnheer X van de derde verdieping. „Geen klagen, de beste beurs sinds lan gen tijd", zegt een ander. „Als 'tzoo doorgaat, zijn we over een jaar de crisis vergeten" alweer een ander. Maar er zijn ook voorzichtige men- schen die in den man die zoo langs z'n neus weg vraagt hoe het ging, minstens een ambtenaar van de belasting zien. En die zeggen dan: „Och, het gaat zoo matig, we zijin er nog lang niet," of „wat betee- kent één druppel voorspoed op een vat mjalaise?" Maar daardoor heen beluistert men toch weer dat optimisme, dat allen begeesterd heeft. Dinsdag j.l. is een dag geweest, om nooit meer te vergeten. Een groote tienduizend kaarten wer den aan de loketten gekocht en daartus- schen door passeerden de andere duizen den, die een entree-bewijs aan hun spoor- kaart hadden of een invitatie van een deelnemer. 0>p dien dag was het eivol op de beurs en. je kon slechts voetje voor voetje verder komen over de vele verdie pingen. En wat het belangrijkste is, er was interesse voor de stands, want ook deze waren vol. Ook bijl de kleine menschen, die zich de weelde van groote ruimte niet veroorloven kunnen en die zoo maar langs de wegen van de Jaar beurs nering drijven. De bel is gegaan. Zij' luidde een beteren tijd in. 19 verbanden, w.o. ook Zeeland, die ons allen hebben aangegrepen. Dat evenwel het vertrouwen in het instituut niet ge schokt werd bleek uit de cijfers. In 't ge- heele land klom het aantal B.V.L.'ers van 84.000 tot 88 000 en in Zeeland gingen we ook met een paar honderd naar bo ven. Spr. wijst op de gewijzigde mentali teit bij1 de S.D.A.P. Toch mogen we de vergissingen dezer partij1 van 1903, 1918, 1923 en 1933 niet vergeten. Dan is er nog het groote gevaar van het Communisme en fascisme. "Waakzaamheid blijft gebo1- den. We moeten dankbaar zijn voor onze krachtige regeering met Min. Galijn aan het hoofd. Blijven we onzen steun dan geven aan ons mooi instituut, de B.V.L. Na de pauze reikte overste Bruins bre vetten aan scherpschutters uit en houdt dan een causerie over' oorlogservaringen uit Atjeh, waarin de namen van Heutz en Galijn met eere genoemd worded. Te heer Eckhardt stelt zich aan de ver deling oor in spreekt over tro iw aan ranje. Le vergadering werd door het pijpers corps „Juliana" op verdienstelijke wijze opgeluisterd, terwijl de geleverde decla maties dankbaar applaus oogstten. Het was een mooie avond. Kapelle. Onder voorzitterschap van dhr J. de Jager-Mol kwam de plaatselijke af- deeling van den C. B. T. B. in vergade ring bijeen. De voorzitter wees in zijn openings woord op de eenigszins verbeterde econo mische toestanden het bedrijfsleven be treffende. De secretaris, dhr W. Slabbekoorn, deelde in zijn jaarverslag mee, dat het le de!'tal stabiel blijft. Een bespreking volg de over diverse bedrijfsaangelegenheden Nu trad dhr F. P. de Graaf op om een gaan en het vriendelijk meeleven van hun. neef nam iets weg van de zorg, waar mee ze aan vader en grootvader dachten. Dat was nu de erfgenaam, die gekregen had het geld, dat de oorzaak was geweest van alle ellende en verdriet en zelfs Flo moest toegeven, dat hij1 een zeer sympa thieken en vriendelijken indruk maakte. Belle vooral voelde zich zeer dankbaar tegenover hem gestemd, want ze begreep het wel, dat hij; het zou zijn, die haar va ders overtocht bekostigde, want hij zou natuurlijk niet willen toestaan, dat hij het geld daarvoor eerst zelf ging verdie nen. Als een eerste, warme lentezonne straal had dit schrijven hun droeve har ten verkwikt en verwarmd. Zware dagen braken er nu aan voor de bewoners van „Castle Farm", dagen, waarvan ze later zelfs nauwelijks wisten, hoe ze ze waren doorgekomen. Eigenlijk doorleefden ze heel dezen tijd als in een hangen droom, maar het hlij'de ontwaken duurde zoo lang, zoo lang. Velen leefden er hartelijk mee met de beide zusters en de ouderlooze kinderen en dat medeleven hielp hen dragen het zoo smartelijk verlies. Juffrouw Dulcey was bijna alle dagen op „Castle Farm" en zij regelde mee de gewone gang van VERSTIJFD DOOR RHEUMATISCHE PIJNEN. Kruschen gaf haar „Nieuw Leven". „Vijf jaar geleden, was mijn moeder verstijfd door rheumatische pijnen. Soms kon zij zich in bed niet omkeeren. Zij had alle vertrouwen in medicijnen verloren, doch op ons aanraden pro beerde zij Kruschen Salts, en kan zij zich nu weer even gemakkelijk bewegen als voor zij ziek werd. Zij kreeg door Kruschen (zij is nu bijna 70 jaar) wer- keilijk een „nieuw leven". Mevr. K. J. P. De oorzaak van rheumatische pijnen ligt meestal in een overmaat van urine zuur in het lichaam, dat ontstaat door opgehoopte afvalstoffen, welke in het lichaam achterblijven. Kruschen Salts spoort lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor de af valstoffen geregeld worden verwijderd en de oorzaak van Uw pijnen verdwijnt. Ge zult U een ander mensch voelen, le venslustig en energiek. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en er kende drogisten a 0,40, 0.75 en 1.60 per flacon, Let op dat op het eti ket op de flesch, zoowel als op de bui tenverpakking de naam Rowntree Han dels My. A'dam, voorkomt. (Adv.) serie lantaarnplaatjes te vertoonen. D'eze plaatjes zijn gemaakt tijdens de reis van Ir A. F. van der Plassche door Amerika, en gaven een duidelijk beeld van de Ame- rikaansche fruitcultures. Het was een interessante avond. Vriendschappelijke wedstrijd tus schen de damclub van Wemeldinge en D. K. B. van Kapelle. Uitslag: C. de Schipper-P. Bostelaar 1'1; C. Hoogesteger-M. de Jager 11; N. Felius-L. van Wel 02; Johns Gysel- J. A. Mol 20; J. van Weele-F. van Wel 0—2; E. Moorman-P Brvynzeel 0—2; M. Mierae-Qar. NlfeUwai-.haiSe l>~£, It. von Damme-G. Veerboot 02; E. Geysel-M. J. de Jager Jz. 20; Ghr. de Zeeuw-Z. de Groene 11. Wemeldinge-Kapelle 713. Kruiningen. Woensdagavond hield de vereeniging van oud-leerlingen van Land en Tuinbouwcursussen haar vergadering. Voorzitter dhr G. Rijk. Na de gewone werkzaamheden deelde de voorzitter mede, dat er dit jaar drie kalkstikstofproefvelden en één kaliproef veld zijn. Voor meerdere proefvelden bleek geen belangstelling. Hierna verkreeg het woord dhr Pkaff uit Goes over het onderwerp: „Ziektebe strijding der Land- en Tuinbouwgewas- sen". Spr. zou zich bepalen tot „Zaai zaadontsmetting der landbouwproducten" en „Bespuiten der vruchtboomen". Spr. legde er den nadruk op, dat het ontsmet ten zeer secuur moet gebeuren, opdat er geen onontsmet zaaizaad uitgezaaid zal worden. Gezien de sterke aanplant be staat er veel kans, dat in de toekomst de veilingen overvoerd worden met minder waardig fruit. Dit kan alleen voorkomen worden door een doelmatige ziektebestrij ding. Als voornaamste ziekte waartegen we in de fruitteelt te strijden hebben, noem de Spr. de schurft. D'e bestrijding hiervan werd uitvoerig uiteengezet. Getracht moet worden meer elitefruit op de veiling te brengen, wat enkel te bereiken is door goede ziektebestrijding. Borssele. Donderdagavond vergaderde de ver. voor Ghr. Wijkverpleging Bors- selenNieuwdorp in de gemeente woning te Borssele onder voorzitterschap van ds Elenbaas, Deze opende de bijeenkomsl e' gebed en wees op den rijken zegen, e in het verloopen jaar op den arbeid Ier vereeniging heeft gerust. Het ledental blijf constant. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de zuster in '36 veel werk heeft moeten verrichten. Aan 52 patiënten werd 1400 maal hulp ver leend, en ook de tuberculose-bestrijding eischte haar zorg, 17 gezinnen met 15 patiënten staan nog onder toezicht, 9 kinderen werden voor rekening der ver eeniging op het consultatiebureau onder zocht. De zuigelingenzorg werd evenmin ergeten. Aan verschillende personen erstrekte de vereeniging versterkend o-edsel Uit de rekening 1936 bleek, dat was ontvangen f 3162,64 en uitgegeven f 1955,85. Er is dus een goed slot van f 1206,79. zaken, nu Belle daartoe niet in staat was. Haar resolute beslistheid en liefdevolle zorg hielden Belle staande en menigmaal ging ze weer vertroost haar moeilijken weg, als ze haar leed had uitgesnikt bijl haar peettante, die haar begreep en haar kende als niemand anders. Ook de pastoriebewoners deden wat ze konden voor hun vrienden, die zoo zwaar gebukt moesten gaan onder het verdriet en Dolly's zonnigheid wist dikwijls weer een glimlach te tooveren op de bleeke ge zichtjes van Weatherley en Marjory. Nadat ze de eerste moeilijke dagen doorworsteld hadden, maakte Belle eens een ruwe berekening en schets van de wijze, waarop hun huishouding nu zou moeten worden geregeld. Ze moesten nu zoo zuinig mogelijk, leven en ze kouden zelfs geen geld besteden om rouwkleeren te koopen. Mr Learce had nog niets weer van zich laten hooren, maar Belle achtte hem zeer goed in staat tot het ten uit voer brengen van zijn bedreiging. Maar hij zou toch in ieder geval dat toch wel uitstellen, totdat haar vader uit Montreal zou zijn teruggekeerd. Tot zoolang zou ze tenminste nog kunnen wachten met het aanwenden van een uiterste redmiddel. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 5