Het gaat in de goede richting (jvatis te&e*i i Die GRIEP-aanval wordt gestuit! akker'S Abdijsiroop De kleuren van onze vlag. WOENSDAG 17 MAART 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 14! Buitenland. Zij, die zich met Ingang van 1 April 1937 op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in Maart verschijnende nummers GRATIS. Belangrijkste Nieuws Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Er is een tijd geweest dat alleen maar van achteruitgang, van teleurstellingen en tegenvallers sprake was. De opbrengst van de Rijksmiddelen daalde voortdurend. De toch al lage ra mingen bleken meestal nog te hoog. Bijna steeds viel de opbrengst tegen. Het bedrijfsleven bewoog zich voort durend in dalende lijn. Er was overal stilstand, achteruitgang. Fabrieken wer den gesloten, de handelsvloot werd opge legd, de omzetten verminderden onrust barend. Oip het gebied van land- en tuinbouw viel ook de eene tegenvaller na de andere te boeken. De producten waren onver koopbaar of moesten tegen zulke lage prijzen warden omgezet, dat het niet mogelijk was de bedrijven rendabel te maken. En in verband daarmee nam ook de werkloosheid onrustbarende afmetingen aan. Dank zijl mede de voorzichtige en ver standige politiek der Regeering valt ech ter sinds eenigen tijd een belangrijke vooruitgang waar te nemen. Het werkloosheidspercentage is nog wel steeds zeer hoog, maar als we een vergelijking maken met een jaar geleden, dan is er toch een niet onbelangrijke daling. Voor land- en tuinbouw is, hoewel de omstandigheden nog zeer moeilijk zijn, toch een mierkbare verbetering ingetre den^ Uit de kringen van het bedrijfsleven worden de laatste dagen hoopvolle klan ken vernomen. Er komt meer leven en bedrijvigheid. Er is een kentering die hoopvolle verwachtingen wekt. En als gevolg van dit alles gaat het ook met de opbrengst van de Rijksmidde len in stijgende lijm. Volgens de laatste middelenstaat is. niet alleen de opbrengst van de eerste twee maanden van het vo rige jaar, maar ook de raming van het loopende jaar belangrijk overtroffen. Zoo gaat het den goeden kant uit. Natuurlijk zijn niet alle crisiszorgen overwonnen, en mogen we niet de oogen sluiten voor de moeilijkheden. Maar dankbaar willen we toch ook gewagen van de zegeningen die God ons schenkt. Het is in hooge mate bedroevend, dat er juist in dezen tijd, nu nieuwe mogelijk heden worden geopend, ook in ons land, van verschillende kanten een krachtige actie gevoerd wordt om het vertrouwen te ondermijnen en af te breken wat met zooveel moeite werd opgebouwd. E'n het is dubbel jammer dat dit mede gedaan wordt door een beweging die zich bij uit stek nationaal noemit, terwijl zij practisch ook door het stelselmatig ondermijnen van het vertrouwen in de Regeering, niet anders doet, dan de nationale belangen schaden. "Wij vertrouwen echter dat ons Zeeuw- sche volk dit pogen om verwarring te stichten en >de volkswelvaart te schaden, niet zal steunen, maar dat het dank baar voor de gebleken vooruitgang en hoopvol voor de toekomst, straks ook bij de stembus zal toonen dat het niei wenscht mee te werken aan de ondermij ning van Onze volkswelvaart. DE STRIJD IN SPANJE. Groote concentratie van regiee- ringstroepen. De generaal-opperbevelhebber der re- geeringsstrijdkrachten Miaja, heeft een aanzienlijke troepenmacht, voorzien van het allermodernste krijgsmateriaal, op het Guadalajara-front geconcentreerd. Men verwacht, aldus Un. Press, dat de veldslag, die hier eerstdaags zal los breken, de allerverschrikkelijkste zal zijn van dezen, toch reeds zoo bloedigen burgeroorlog. Beide partijen toch zijn er zich van bjwust, dat hier niet slechts het lot van Guadalajara wordt beslist, doch ook dat van de Spaansche hoofdstad. Intusschen is thans de opmarsch van j de opstandelingen voorloopig tot staan I gebracht. Het regeeringshoofdkwartier maakt zelfs melding van aanzienlijke successen, verovering van buit, terrein winst. De weersomstandigheden zijn iets ver beterd; het blijft echter nog steeds vin nig koud; op de hoogten ten Noorden van Madrid woiden temperaturen ge registreerd tot 10 graden onder nul. Gisteren zijn bij het bombardement op Barcelona door vliegtuigen der opstan delingen zeven personen gedood en 34 gewond. DE INCIDENTEN TE ADDIS ABEBA. Aartshertog van Canterbury vraagt nadere inlichtingen in het hoogerhuis. D'e aartsbisschop van Canterbury heeft in het hoogerhuis aan de regeering na dere inlichtingen gevraagd betreffende de incidenten te Addis Abeba na den aanslag op den vice-koning Graziani. Volgens bepaalde door den aartsbis schop ontvangen mededeelingen heeft in den nacht van 19 Februari en de daarop volgende twee dagen een alge- meene massa-moord plaats gehad. Het schijnt, dat benden zwarthemden, gewa pend met brandbommen, geweren en re volvers als waanzinnigen door de in boorlingen wijken renden, de hutten in brand staken en vuurden op degenen, die aan de vlammen poogden te ont snappen. Men verhaalt ons, aldus de aartsbis schop, dat het geratel der machinege weren en geweren aanhoudend hoor baar was. De aartsbisschop voegt hieraan nog toe, dat bet aantal dooden naar schat ting tweeduizend a zesduizend bedroeg. Lord Plymouth antwoordde namens de regeering, dat bij geen nadere inlich tingen kon verstrekken, dan die, welke Cranborne reeds op 8 Maart in het la gerhuis heeft bekend gemaakt. Plymouth voegde hieraan nog toe, dat het zeker is, dat er zich ernstige onge regeldheden hebben voorgedaan te Ad dis Abeba, gedurende welke de Italiaan- sche soldaten strenge maatregelen heb ben getroffen tegen de inlandsche be volking. Een groot aantal personen werd gedood en vele eigendommen werden vernield, „De Britsche regeer ing, aldus spreker, betreurt deze gebeurtenissen zeer, even als zij de omstandigheden betreurt, welke deze gebeurtenissen uitlokten." STUURT KONING BORIS AAN OP EEN DICTATUUR IN BULGARIJE? Algemeen wordt geloofd, dat koning Boris van Bulgarije de groote meerder heid die buiten de partijen staande can- didaten, bij de gemeente-verkiezingen in deze maand klaarblijkelijk behalen, zal benutten om het invoeren van een auto ritair fascistisch bewind te rechtvaardi gen. D'e officieele uitslagen van de verkie zingen toonen aan, dat 80 procent van de stemmen vóór de regeering zijn uit gebracht. Alle mannen waren verplicht om te stemmen; de oppositie mocht geen can- didaten stellen en propaganda was niet geoorloofd. De resultaten worden dan ook niet als verrassend beschouwd. De oppositie-partijen echter, die in het geheim hun volgelingen hadden be volen niet te stemmen of blanco stem biljetten in te leveren, beweren, dat de uitslag geheel vervalscht is. Zij zeggen, dat de regeering de mannen dwong om te stemmen, maar dat een hoog percen tage van de stembiljetten blanco werd ingeleverd en later werd ingevuld. De strengste censuur is gedurende de ver kiezingen uitgeoefend. SIR AUSTEN CHAMBERLAIN OVERLEDEN. Een groot Britsch staatsman heengegaan. Sir Austen Chamberlain is gister avond op 73-jarigen leeftijd in zijn wo ning te Londen overleden. Reeds eenige dagen was Sir Austen door een aanval van lumbago gedwon gen bet bed te houden. Gistermorgen ge voelde hij zich juist iets beter en om zes uur gistermiddag stond hij zelfs op, om zich naar zijn bibliotheek te begeven. Plotseling evenwel kreeg hij een hart aanval en overleed slechts enkele minu ten later. Het bericht, dat sir Austen Cham berlain plotseling aan een hartaanval ia bezweken, werd in het lagerhuis met een diepe ontroering vernomen. Alle lagerhuisleden, geen partij uitge zonderd, waren steeds vol waardeering voor sir Austen. Zelfs bij zijn politieke tegenstanders genoot hij de grootste achting. Met het heengaan van Sir Austen Chamberlain heeft Engeland een van zijn grootste en meest gezaghebbende staatslieden der laatste jaren verloren. Hij maakte deel uit van tal van kabi netten vóór, tijdens en na den grooten oorlog. In 1925 vonden onder zijn leiding de onderhandelingen plaats over het Wes telijk veiligheidspact, welke in October 1925 te Locarno werden beëindigd. Met het oog op zijn verdiensten voor de totstandkoming van het verdrag van Locarno werd hem het eereburgerscbap van Londen verleend. In December 1925 werd hem, teza men met Briand en Stresemann, die met hem het Locarnopact hadden ondertee kend, de Nobelprijs voor den vrede voor 1926 verleend. Chamberlain heeft steeds de politiek van zijn land geleid in de richting van het sinds den oorlog ontstane contact met Frankrijk. HET VLIEGONGELUK OP DE LIJN LONDEN—KEULEN. Omtrent bet ongeluk van bet Britsche vliegtuig van de lijn LondenKeulen wordt nader gemeld, dat het toestel om- Jaag is gestort in een bosch in de omge ving van Bergheim, een half uur lóopen van een boschwachterswoning. Bij zijn val brak het toestel verschei den boomen en bet wrak bleef enkele meters boven den grond in een pijnboom hangen. Het wrak hangt horizontaal en hier uit maakt men op, dat bet toestel door een sneeuwstorm in de boomen werd gedrukt. Metalen onderdeelen van den motor werden op verscheidene meters afstand van het wrak gevonden, hetgeen er op wijst, dat een ontploffing het toe stel vernielde en dat daarna brand uit brak. BOTSINGEN TE PARIJS. Vele gewonden. Te Parijs is het gisteravond tot een ernstige botsing gekomen tusschen de communisten en de politie. Er werd uit de bovenverdiepingen op de gendarmes en de politiemannen ge schoten. Een commandant van de garde liet toen de trompet steken, om een charge aan te kondigen en de menigte te waar schuwen. Nog vóór de charge kon plaats heb ben, vielen er echter tal van revolver schoten. Politie en gardes moesten chargeeren en er vielen vele gewonden, onder wie een kapitein van de garde en een lid van den algemeenen raad van Parijs, Robic, die beiden een schot in het hoofd ontvingen. Een groot aantal gewonden is naar het ziekenhuis Beaujon overgebracht. Men vreest, dat er ook dooden zijn. DE STAKINGSKOORTS IN AMERIKA. Tienduizenden arbeiders tot werkloosheid gedoemd. 'Het groot aantal stakingen welke zich over geheel Amerika uitbreiden, doet de Amerikaansche industrie een moeilijke periode doormaken. Bij de Chrysler-fa- brieken in Detroit zijn, naar de Un. Press meldt, 80.000 arbeiders tot werkloosheid gedoemd, 12.000 arbeiders bij de Hud- sonfabrieken te Detroit en 3000 bij de Reo-fabrieken te Lansing. Te 'Chicago staken duizenden taxi chauffeurs. Deze staking is bovendien overgeslagen naar Toledo, waar de gehee- le taxi-dienst stil ligt. 2000 bedienden van een viertal hotels te Detroit zijn eveneens in staking ge gaan. Honderden bedienden van eenheidsprij- zenwinkels te New York zijn een staking- met-gekruiste-armen begonnen. Daarbij komen waarschijnlijk nog circa 84.000 'houtbewerkers in het gebied van Britsch-Columbia tot Zuid-Californië, die elk oogenblik in staking kunnen gaan, in dien hun eiisch inzake een loonsverhoo- ging van 10 cents per uur niet wordt in gewilligd. Intusschen wordt onder 117.000 arbei ders van de Canadian Railway Compaq nies een stemming gehouden, of zij tot een algemeene staking zullen overgaan, indien 'hun eisch, dat een loonsvermin dering Van 10 pot. wordt ingetrokken, niet wordt ingewilligd. De stakingen-met-gekruiste-armen brei den zich eveneens meer en meer uit. STAHLHELM-COMPLOT IN DUITSCHLAND? De „Petit Parisien" publiceert volgend telegram uit Mulhouse: Nadere verklaring van Minister De Wilde. Op de vragen van het Tweede Kamer lid L i n g b e e k in verband met de vast stelling van de kleuren van de Neder- landsche vlag heeft Minister de Wilde het volgende geantwoord: De vaststelling van de kleuren van de Nederlandsche vlag beoogt slechts den bestaanden twijfel, of de nationale vlag officieel is vastgesteld,-, op te heffen en wijst de kleuren aan, die gedurende de laatste honderd en vijftig jaar practisch de nationale vlag heeft gedragen. Aan bij-overwegingen is dit besluit ten eenen- male vreemd. Dat het volgen van deze historische lijn zou beteekenen het verwerpen van het Oranje, kan moeilijk in ernst worden volgehouden. Van een verhindering om voortaan door vlagvertoon uiting te geven aan gehechtheid aan Oranje, zal dan ook geen sprake zijn. De oranje-wit-blauwe vlag zal niet als een onwettige worden heschouwd. Gelet op het bovenstaande, bestaat er geen reden op het genomen besluit terug te komen of daarin wijziging te brengen. Van de DuitschZwitsersche grens komen berichten over een complot van de leiders van den Stahlhelm en monar chisten, dat in Duitschland moet zijn ontdekt. De Stahlheim-leden staan overal onder zeer strenge bewaking van de zijde der nazi-politie. Reeds moeten talrijke arrestaties heb ben plaats gehad. De Gestapo is op zoek naar een gehei men korte golfzender, die zich in de streek van Loerrach moet bevinden en die iederen avond redevoeringen uit zendt, waarin het Hitler-regime wordt bestreden. De „N.R.Crt." meldt nog: Er wordt tegenwoordig nogal gespro ken over arrestaties, welke in de krin gen der rechtschen of conservatieven zouden hebben plaats gehad. Wellicht zijn deze geruchten eenigszins overdre ven en in alle geval hoort men, dat de genen, die gearresteerd zijn, binnenkort allen weer op vrije voeten zullen worden gesteld, omdat het alleen gaat om eenigs zins onvoorzichtige uitlatingen. Men be weert, dat deze uitlatingen in het hij zonder zouden zijn gevallen op een dis cussie-avond, welke plaats vindt onder de auspiciën van prinses Hermine, ge malin van den gewezen Keizer, die van tijd tot tijd wel eens te Berlijn komt en daar ook onlangs in den loop van de vorige week is geweest. Anti-Paaschcampagne in Sovjef- Rusland. Volgens instructie van den centralen raad van den bond der godloozen is van af 1 Maart 1937 in geheel sovjet-Rus- land een felle propaganda-actie tegen bet Paaschfeest ontketend. In den loop van de volgende week zul len anti-godsdienstige optochten gehou den worden. In alle steden van sovjet- Rusland met uitzondering van Moskou, Leningrad, Kieff en Garkoff, zijn gods dienstige processies in den Paaschnacht verboden. Het partij-secretariaat van de commu nistische partij te Moskou heeft tot haar leedwezen moeten constateeren, dat zelfs de geregistreerde leden der com munistische partij nog niet eens over tuigde godloozen zijn. Thans zijn meer dan 2000 communisten uit de partij ge- stooten, omdat zij aan hun kinderen den Doop lieten toedienen en bij de voltrek-, king van bun huwelijk en kerkelijke be grafenis geestelijken bijstand verlang den. Verder werden 688 communisten van het lidmaatschap der partij verval len verklaard, omdat zij in het geheim kerken en bedehuizen hadden bezocht. De kerkelijke verkiezingen in Duitschland. De Berlijnsche correspondent van de ..Times" schrijft, dat de procedure voor de aanstaande synodeverkiezingen nog altijd niet bekend gemaakt is, waardoor een zekere geprikkeldheid onder de Evangelischen merkbaar wordt. Het is bekend, dat men reeds drie ontwerpen voor de verkiezingen aan den Führer heeft voorgelegd en dat deze ze alle drie heeft verworpen. Een vierde plan, ontworpen door het minis terie van binnenlandsche zaken, (zou ook reeds onbruikbaar verklaard zijn. In kerkelijke kringen gelooft men thans, dat vóór Paschen geen beslissing zal worden genomen. De rijksautoritei ten bevinden zich blijkbaar in een moei lijk parket door de vastberadenheid, waarmede alle gToepen, die tegenover de „D'uitsche christenen" staan, vast houden aan het standpunt, dat een ker kelijke en niet een politieke verkiezing moet worden gehouden. Duizenden hebben reeds vroeger de ver rassende werking van Akker's Abdijsiroop bij griep-aanvallen ondervonden. Door haar hoest-stillende werking, haar ziektekiem- doodende eigenschappen, haar gunsiigen invloed op de borst, keel en ademhalings organen is de bekende, vanouds geprezen het beproefde hoest-geneesmiddel I Verhóógde werking, door eenige nieuwe toevoegingen. Verlaagde prijzen: f 0.75, f 1.25, f 2.- per flacon. Binnenland. Oeverval te Hoedekenskerke. D'e nieuwe commandant van bet veld leger. Reorganisatie spoorwegbedrijf door de Tweede Kamer aangenomen. Weer een Nederlandscb schip door de Spaansche opstandelingen opgebracht. De kleuren van onze vlag. De opbrengst der rijksmiddelen. Buitenland. Sir Austen Chamberlain overleden. Naar de dictatuur in Bulgarije? D'e stakingen in Amerika, Stahlhelmcomplot in Dhitschland? Botsingen te Parijs. Korte Berichten. Het tweede deel van de Franscbe leening is ook reeds overteekend. Met bet oog op de dreigende alge meene mijnwerkersstaking in Opper-Sile- zië, beeft de Poolscbe regeering, om te voorkomen, dat gebrek aan steenkool ont staat, besloten, de uitvoer van steenkool met ingang van heden te staken. Tegelij kertijd heeft de regeering maatregelen ge nomen om iedere speculatie tegen te gaan. NIEUWE CONSUMPTIEMELK-REGELING. De Minister overweegt de invoering drie maanden uit te stellen. Naar het Ned. Weekblad van Zuivelbe reiding en -handel verneemt, overweegt de Minister, nu gebleken is, dat invoe ring der nieuwe consumptiemelk-regeling op 1 April tot de onmogelijkheden be hoort, deze invoering op te schorten en uit te stellen tot 1 Augustus a.s. KWALITEITSKEURING VAN EXPORT-BOTER. Het Ned. Weekblad voor Zuivelberei ding en -handel verneemt, dat de regee ring, in afwachting van de definitieve maatregelen met betrekking tot de kwa liteitskeuring van de export-boter, welke voorzien zijn in bet onlangs ingediende wetsontwerp tot wijziging van de land- bouwinvoerwet een tijdelijke voorziening zal treffen, gebaseerd op de landbouw- crisiswet. D'e regeering wenscht ten spoedigste tol deze kwaliteitskeuring met verbod van uitvoer van niet-goedgekeurde boter over te gaan. DE NEDERL. HANDELSMISSIE IN BRAZILIË. Schitterende afscheidsreceptie in Rio de Janeiro. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de Nederlandsch-Braziliaansche han delsovereenkomst, welke momenteel op bekrachtiging door onderteekening wacht, ook toepasselijk zal zijn op Ne- derlandsch-Oost-Indië, Ned.-Guyana en Curacao. United Press meldt voorts, dat de Nederl. missie haar bezoek aan Rio de Janeiro Maandagavond met een receptie beeft beëindigd. Aan deze receptie namen 600 perso nen deel waaronder de voornaamste Braziliaansche regeeringsautoriteiten, di plomaten enz. waardoor de receptie tot een der schitterendste society-evenementen van het jaar mag worden gerekend. Voordien bad de burgemeester in aan wezigheid van jbr van Karnebeek en an dere leden der missie plechtig het bord onthuld, dat den "naam van Koningin Wilhelmina aan een straat dezer stad geeft. Dinsdag hebben jhr Van Karnebeek en eenige leden der missie zich naar Sao Paulo begeven, waar zij een week zullen vertoeven alvorens naar Buenos Ayres verder te reizen. Andere leden zijn direct naar Porto Alegre vertrokken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1