Het gaat i Gemengd Nieuws Ingezonden Stukken Rechtszaken Land- en Tuinbouw 1 1 odAJJ2£t(WÏl& Vn Ó&JM2 couca/rtf, btomqt koopecs U vJi 5tod QAi jUmd,. I f III I I I o/> Ifli Goes. Gisteravond hield voor de Ver eeniging voor Alg. Wetenschappelijke Be langen de heer J, C. M, Warusiuck, ka pitein ter zee en Lector aan de Uni versiteit te Leiden, een lezing over „Ze ventiende Eeuwsche Admiraals" met lichtbeelden. Na een inleidend woord van den voor zitter der vereeniging, dhr v. Ballegoijen de Jong, sprak de heer Warnsinok o<ver de admiraals i iet Hein en Witte de Wit, en schetste levensloop en daden van deze admiraals. Na de pauze passeerden de admiraals Evertsen, v. Galen, v. Gent, Bankert en v. Nes de revue. Het was een bijzonder interessante en leerzame avond. D'hr v. Ballegoijen de Jong wees er in zijn slotwoord op, dat als er tweedracht is, er niet veel te bereiken is, maar dat eendracht macht maakt. Bat was vroeger het geval, maar het geldt ook nu nog. Verder wekte spr. de leden op om leden te werven voor de vereeniging. Wemeldinge. Gouden armband na IV2 jaar gevonden. In den zo mer van 1935 verloor een meisje uit Gro ningen, dat hier gelogeerd was, bij het zwemmen een gouden armband. Alle pogingen, om hem weer terug te vinden, bleven zonder resultaat. Dezer dagen is de armband edhter door een kleinen jongen tusschen de steenglooiïng, ongeveer 100 m. <van de plaats, waar hij destijds verloren was, gevonden. Hcedekenskerke. In de Vrijdagavond gehouden algemeens ledenvergadering der Goöp. Boerenleenbank bleek, dat het ledental per 1 Januari 1937 bedroeg 249. D'e winst over 1936 bedroeg f 1188, welke in het reservefonds werd gestort, waar door dit per 1 Januari 1937 is gestegen tot f22649. Biezelinge. Alhier werd een gymnas- stiekvereeniging opgericht met aanvan kelijk 49 leden, dames zoowel als heeren. Als leider treed op dhr P. Taal, onder wijzer. lerseke. Tijdens het bal na de uitvoe ring van den Bond voor Staalspensio- neering werd door de politie op verzoek van het bestuur een persoon verwijderd, die het den bezoekers lastig maakte. Onder hevig verzet werd hij in het po litiebureau opgesloten en den volgenden morgen in vrijheid gesteld. Proces ver baal werd opgemaakt. Maandagmiddag gebeurde er op den Boomdijk onder deze gemeente een auto ongeval dat betrekkelijk goed is afgeloo- pen. Dhr A. Rijk kwam met zijn auto naar lerseke gereden, toen door een de fect aan het stuur de auto tegen een boom reed en dwars over den weg vloog, waarna de auto de steile dijkhelling af reed en in de sloot terecht kwam. De chauffeur kwam met den schrik vrij1, zijn dochtertje bekwam eenige hoofdwonden. Aan het feit dat de chauffeur langzaam reed is het te danken dat het ongeval geen ernstiger gevolgen heeft gehad. Met een span paarden werd de zwaar bescha digde wagen op den dijk gebracht. Rilland-Bath. Gistermiddag was het bestuur der Vereeniging tot het verstrek ken van onroerend goed aan landarbei ders, aan den derden weg alhier aanwe zig voor het leggen van den eersten steen, voor de aldaar te bouwen zeven plaatsjes. De secretaris der vereen, de heer R. Rijk richtte zich tot het bestuur, de werk lieden en enkele belangstellenden, waar onder de burgemeester en de secretaris der gemeente, en sprak een woord van welkom. Hij wees op het mooie resultaat dat door de vereen, was bereikt, en achtte het bouwen dezer plaatsjes van groot be lang. Hierop verzocht hij den burge meester, eere-voorzitter der vereen., om den eersten steen te leggen. Voor deze daartoe overging sprak hij den wensch uit dat het werk een gunstig verloop zou hebben. Een der aannemers dankte voor de ge sproken woorden, waarop een tractatie aan de werknemers plaats had. Kortgene. Het zeilschip „Lespoir" van Rotterdam, schipper Geervliet, is Maan dagavond door den hevigen wind bij het binnenloopen in de haven alhier, omhoog gevaren. Het schip ligt op het schor bij den ingang van de haven en helde gisteravond naar stuurboord. Men heeft getracht het schip vlot te krijgen, doch de pogingen slaagden gis terenavond niet. Het schip was niet geladen. Het moest in de haven alhier tarwe laden. Mliskerke. Gisteravond had alhier de laatste les plaats van den cursus in Rundveekennis, georganiseerd door de Gew. Afd. G. B. T. B, Dhr L. J. J. Geldof, leider van den cursus, riep inzonderheid het welkom toe aan den heer Hosselaar, voorzitter van de Gew. Afd. en aan den heer Louws, den secretaris der afdeeling. Nu werd overgegaan tot vertoonen van een serie lichtbeelden over het rund. Na mens de 18 deelnemers sprak dhr Simon- se woorden van dank tot den leeraar en bood hem een souvenir aan. De heer Bosselaar sprak ook zijn er kentelijkheid uit voor dit onderwijs. Hij dankte tevens den heer Geldof en de leer lingen voor de verleende medewerking, waarna hij deze bijeenkomst sloot. Biervliet. Een dief geknipt? De gene, op wien van meet af verdenking rustte van den diefstal der monsterwaren uit de auto van de firma Mijnhardt, is Zaterdag door de marechaussee te IJzen- dijke ingesloten. Hij was in onderhande ling over den verkoop van scheermesjes enz. Bij fouilleering vond men ivan alles en nog waf tusschen de kleeren verbor gen. WAT ER IN EEN WERKKAMP GEDAAN WORDT. Arbeid der werkloozen In „Het Put-ven" onder Chaam, De heer Schipper, secretaris van de Centrale voor Werkloozenzorg, in het le ven geroepen door den Raad -van Neder- landsche Kerken van Practisch Christen dom, heeft dezer dagen een uiteenzetting gegeven van het werk der Centrale, waar bij hij een motiveering gaf waarom de Centrale van Christelijk Nederland dit jaar een bedrag van f 150.000 vraagt te genover f 100.000 in 1936. Het grootere bedrag is n.l. dienstig voor het werk der commissie „Vrouwen Crisiszorg", welke uitbreiding omvat Het Internaatswerk, met dien verstan de, dat buiten Haarlem nog twee spoed cursussen voor dienstboden ingericht worden. Zorg ivoor vrouwen van werkloozen, speciaal door het inrichten van vacantie- dagen voor de zwaarst getroffenen. Voorts zal het plaatselijk werk worden uitgebreid door de zorg voor de volwassen werkloozen en hun bijzondere moeilijk heden door het inrichten van cursussen en het verschaffen van ontspanning. De heer P. M. Tutein Nolthenius, hout vester in de houtvesterij Breda, gaf een uiteenzetting van het werkobject voor het werkkamp „Het Putven", alsmede van hetgeen in 4-achtweeksche kampen en 1- negenweeksch kamp bereikt was. Iedere week heeft het Staatsboschbe- heer de beschikking over 77 jongelieden, welke verdeeld worden in acht ploegen. Onder de jeugdige werkloozen, die in hoofdzaak uit de Weststreek van Noord- Brabant, Zeeland en Zuid-Holland ko men, wordt slechts een gering aantal aan getroffen, dat met de in het bosch te ver richten werkzaamheden eenigermate be kend is. Ofschoon over den lust en den ijver tot werken in het algemeen niet kan worden geklaagd, zoo zijn de te verrichten werk zaamheden in den beginne aan velen vreemd met het gevolg, dat tot op heden de arbeidsprestatie geleverd door de jeug dige werkloozen niet veel meer bedraagt dan 50 pet. ivan den normalen arbeid in loondienst. Alleen in het thans loopende kamp bedraagt deze 55 pet. De werkzaamheden bestonden in de eerste plaats in het verharden volgens een nieuwe methode van de Huisdreef. Het voor den weg benoodigde hout werd door de jongens geveld, getranspor teerd en geschorst, waarna het gedeelte lijk met de handzaag of door middel van een cirkelzaag in blokjes wordt gezaagd. Ook de benoodigde puin werd door de jongens geklopt. In totaal werd tot op 'heden 1600 meter weg ter breedte van 3 m. verhard, waar voor 463 kub. m. steenpuin, 245 kub. m. grint, 150 ton hoogovenslakken, 12 kub. m. split en 125 'kub. m. grove dennenhout werden verwerkt. Verder bestond het werk der jongens in het aanleggen en verbeteren van rij- wielpalen. Ook werden zij gebezigd voor verbeteringswerkzaamheden, waarbij in de eerste plaats strooken werden gereed ge maakt in 36-jarig grove-dennenbosch met de bedoeling deze opstanden te onder- zaaien met Am. eikels, beuknoten en Pru nus, teneinde den bodem zoodoende te verbeteren en de eenzijdigheid van den opstand te breken. Verder was in het tijdvak AprilSep tember 1936 de brandwacht in de bosch- wachterij „Chaam" alsmede in het Prin sebosch aan hen toevertrouwd. Uit dakgoot gevallen. Gis termiddag was de 63-jarige P. van Gel der te Rotterdam met werkzaamheden bezig in de dakgoot van het pand, waar de man woont. Vermoedelijk doordat hij het evenwicht heeft verloren is de man naar beneden gevallen en kwam op straat terecht. Een dokter, die onmiddellijk was ontboden, kon niet anders dan den dood constateeren. Echtelijke twist. Zondagavond werden de bewoners van den Zuid-Singel te Bergen op Zoom opgeschrikt door angstgegil van een jonge vrouw. Eenigen tijd later kwam de vrouw hevig Woedend naar buiten snellen, achtervolgd door haar man, gewapend met een broodmes, waarmee hij haar in het huis te lijf was gegaan. Op straat werd de huiselijke twist nog voortgezet, doch omstanders wisten de twistenden te scheiden, aldus de Crt. De vrouw, die geheel overstuur was, had eenige steken in haar arm en een diepe wonde in haar achterhoofd; de laatste was ontstaan, doordat zij in haar angst van de trap was gesprongen en met haar hoofd op een der treden was gevallen. De man heeft de vlucht genomen, doch later heeft hij zich op het politiebureau aangemeld. Nadat de vrouw door den dokter was verbonden is zij naar de wo ning van haar ouders vervoerd. De potvisschen. Ongeveer dertigduizend menschen hebben de- con trole gepasseerd om de potvisschen te be zichtigen, die momenteel te Rotterdam worden „gedemonteerd". Het uitsnijden van de dieren is zoo goed als gereed. De helft is ongeveer in het destructiebedrijf van de N.V. „Ge- kro" te Overschie verwerkt en men heeft ongeveer zes ton traan verkregen, een rendement, dat is tegengevallen. Men zal nu misschien bij de andere helft nog zes ton traan winnen, dit maakt tezamen 12 ton. De verworven traan is niet geschikt voor de consumptie, doch kan alleen ver kocht worden voor technische doelein den; zoo zal men vermoedelijk in de kaarsenfabriek te Gouda wel een afneem- ster vinden. Het verwerken van het spek en het vleesch is geschied in speciale ketels. De gewone in gebruik zijnde ketels konden daarvoor niet worden gebruikt, omdat de minder aangename geur te lang in de ke tels zou nablijven. Het vischmeel, dat gebruikt wordt voor veevoeder, voornamelijk voor eenden en dat men heeft weten te verkrijgen, is van kwaliteit niet zoo goed te noemen. Donderdagmiddag zijn de beide koppen aan de beurt gekomen en wel om er de spermaceti of walschot uit te halen. Dit is een bijzonder soort traan, waarmede de hersenholte is opgevuld, welke holte geheel ligt ingebouwd door heel fijne ze nuwen. Er is speciaal voor dit karwei een in genieur uit Noorwegen overgekomen om bij het winnen van deze walschot behulp zaam te zijn. Naar schatting zal waarschijnlijk iede re kop ongeveer tweeduizend kilogram spermaceti bevatten. Van deze spermaceti worden gemaakt kaarsen, zalven en pleisters. Deze kaar sen worden vooral in de kerken van En geland gebruikt, omdat deze kaarsen hee- lemaal niet walmen. Zij zijn vrij kost baar. De beenderen van de twee kolossen lig gen nog netjes gemerkt opgestapeld in een loods aan de Parkhaven. Ze zien er nog allesbehalve schoon uit, doch ze zul len in partijen worden vervoerd naar het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden, waar zij zullen worden geëxtra heerd met benzine-extract en dan ge bleekt. Dievenbende gepakt te N ij m e g e n. De laatste maanden werd Nijmegen onveilig gemaakt door een ben de dieven, die het vooral op rijwielen en rijwielbelastingplaatjes hebben voorzien. Geen dag ging voorbij, of er werden rij wielen gestolen en de nasporingen van de recherche bleven vruchteloos. Thans is de politie er in geslaagd, het complot van dieven en helers te ontmaskeren, en op het oogenblik bevinden zich reeds zes per sonen in arrest. Meer arrestaties zijn te ■verwachten. Een „wandelende" heu vel. Een plaatsje,, dat drie kilometer van Innsbrück is gelegen, dreigt bedolven te worden onder een 150 meter hoogen heu vel, welke sedert Vrijdagnacht in bewe ging is Zaterdagnacht had de heuvel zich reeds dertig meter verplaatst. Verscheidene huizen moesten worden ontruimd. Het wonder zou veroorzaakt zijn door de hevige regens der laatste dagen en door infiltratie van sneeuwwater. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Bondsdag J. V. op G. G. te Middelburg. Hooggeachte Redactie, Een feit, dat Zeelands historie niet kent, zal op Hemelvaartsdag realiteit worden. Dan zal Middelburg de duizen den, die een zijn in geest en streven, ont vangen. Dan zullen duizenden zich kun nen overtuigen, dat het waarheid is wat eens door iemand werd geconstateerd, Jat Zeeland het mooiste land is I Dan zal een ieder Middelburg aan schouwen, als de stad, overvloedig rijk aan historische gebouwen. In zoo een stad een Bondsdag tegemoet te gaan, waar alles spreekt van de majes teit der natuur, en van de architectoni sche kunst, dat is reeds een factor, om niet langer te twijfelen. Middelburg wacht met spanning, of an ders, want wachten is passief, Mid delburg werkt met inspanning, om pa raat te zijn. De Edelachtbare heer Burgemeester Fernhout verleende en zegde verdere medewerking toe. Dank zij de gewaardeerde welwillend heid der kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. zijn de bezwaren van vergaderruimte ver vallen. Het heeft nu reeds den schijn, mede door de gunstige treinregeling, dat er een massale opkomst zal zijn. Leeuwardens record moet verbroken worden Een Bondsdag, die onvergetelijk zal zijn in de annalen der geschiedenis. Namens de Centr. Commissie, P. WISSE. Middelburg, Veerscbeweg S 1. M. de R„ Als lezer van uw blad hebben wij ook gelezen bet ingezonden stuk eenige dagen geleden geplaatst door dhr A. P. Koster te Grijpskerke, en als lid van Patrimo nium hebben we beluisterd, wat door dhr Koster op de algemeene vergadering van 't Gewest Patrimonium is gezegd over Sociale verhoudingen in het landbouw bedrijf. Het Ghr. Soc. Dagblad heeft deze kwes tie nader aangesneden, waartegen dhr Koster in verweer komt, per ingezonden stuk. De toon en de inhoud van het schrijven van dhr Koster was nogal wat gematig der dan het gesprokene van hem in gemelde vergadering. Voor ieder ingewijde was het duidelijk, dat bet toen ging tegen de actie van de N. C. L. B. inzake loonnormen, tegen het instituut van een vrijgestelde en tegen de vrijgestelde in kwestie zelf. Dat er op die vergadering op het ge sprokene niet werd ingegaan had de be doeling dhr Koster te sparen en de kwes tie te bedekken onder de vaak te weinig in gebruik zijnde dekmantel. Met het in gezonden stuk is, trots alle matiging, de zaak echter niet op beenen gekomen, want dat het artikel uit Chr. Soc. Dagblad ge raffineerd was, zal toch wel moeilijk vol te houden zijn en dat de N.C.L.B., trots alle onvolkomenheden, niet vrij is van klassenstrijd is toch een grievende beschuldiging. Ook de briefschrijver in „Ons Platte land" l(wellicht des heeren Kosters aller beste vriend) heeft aandacht aan deze zaak geschonken, hij gewaagt van een ondoordacht gesproken woord, en ver klaart zelfs „het gelukkig niet eens te zijn" met dhr Koster en is ook zelf over veel bedroefd wat in deze geschiedenis is voorgevallen. Naar onze meening heeft gemelde briefschrijver gelijk en had dhr Koster beter gedaan er het zwijgen aan toe te doen, en geen beschuldigingen neer te schrijven, die hij niet kan goedmaken, wat alleen brengt vertroebeling en verwijde ring. Onder het huidige staatsbestel is het gelukkig in Nederland nog zoo, dat, als iemand zich organiseeren wil, hij dat mag, en dat die organisatie dan ook vrij is in het kiezen van eigen advocaat. Het is jammer, dat dhr Koster als A.R. landbouwer-werkgever dat niet beter heeft doordacht, vooral in deze „ordeningstijd" kan men toch moeilijk meer tegen een collectieve arbeidsovereenkomst of tegen het onderhandelen met een vrijgestelde over arbeidsaangelegenheden, de stem verheffen en dan zeker niet tegen een vrij gestelde als van de N. C. L. B. in Zee land, want het is onze ervaring geweest, dat inderdaad met hem te ploegen is. M. de R., dank voor de plaatsing van deze enkele regelen. W. DE BUCK, 2e seer. Gew. Org. v. Patrim. in Zeel. Meliskerke, Maart 1937. Kantongerecht te Middelburg. B'e Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Overtreding der Motor- en Rijwielwet en van het Motor- en Rijwielreglement: W. W. te Driewegen f4 b. of 4 d. h.; J. F. de G. te Middelburg f 1 b. of 1 d. h P. S. te Hoogerheide f 3 b. of 3 d. h.; J. A de B. te Middelburg f 2 b. of 2 d. h.; J. P. F. te Middelburg enA. D te Aagte- kerke ieder f 1 b. of 1 d. h.; A. W. te Serooskerke f2 b. of 2 d, h.; M P. v. H. te Vlissingen f 3 b, of 3 d. h.; W. V. te Middelburg f 1 b. of 1 d. b,; Fe. G. te Golijnsplaat en H v, S. te Westkapelle ieder f2 b, of 2 d. h.J, J. v, P, te Vlis singen f3 b. of 3 d, h.; A, C. te Vlissin gen f2 b. of 2 d. h,; J, C, te Vlissingen f 5 b. of 5 d. h,; A C te Vlissingen f 10 b. of 5 d, h.; R. M. te Vlissingen en P H. te Middelburg ieder f 1 b. of 1 d. h.; P. v. d. V. te Oudelande f2 b. of 2 d. h.; E. F. L. N. te 0.- en W.-Souburg f 1 b. of 1 d. h.; H. J. A. V. te 's-Gravenhage f2 b. of 2 d. h.; J. G. v, G. te Roosendaal id; J. E. te Roosendaal f 2 b. en f 1 b. of 2 d. h. en 1 d. h.; J. R. te Vlissingen f 3 b. of 3 d. h.; H. K. te Driewegen f3 b. of 1 week tuchtsch.; F. S. te Veere, berisping; H. v. O. te Goes vrijspraak; J.D. te Hans- weert f 15 b. of 10 d. h.; J. M. v. W. te Dordrecht gedomicilieerd, na gedaan ver zet: Niet-ontvankelijk verklaring in het zet; D. H. te Bergen op Zoom f 5 b. of 5 d. h. Een trekdier op den openbaren weg laten staan zonder maatregelen tegen bet aanrichten van schade te hebben geno men: J. op 'tH. te Kapelle f 3 b. of 3 d. Als opkooper nalaten behoorlijke voor zorgsmaatregelen te nemen om te voor komen dat zijn vervanger van minderja rigen koopt: N. H. te lerseke f 15 b. of 10 d. h. Overtreding Arbeidswet: J. C. P. te Goes 4 maal f 0.50 of 1 d. h. voor iedere boete; J. V. gedom. te Sliedrecht: vrijspraak. Een vuurwapen en munitie voorhanden hebben: G. V„ gedom. te Werkendam: f 5 b. of 5 d. h„ met verbeurdverklaring van den in beslag genomen revolver en de munitie. Als vader van een kind, waarvoor hij aansprakelijk is, niet zorgen dat het kind de school, waarop het is ingeschreven, geregeld bezoekt: J. S. te Goes f2 b. of 2 d. h.; G. H. te Goes f 3 b. of 3 d. h.; B. v. B. te Arnemuiden f 1 b. of 1 d. h. Handelen in strijd met een voorschrift der Landbouw-Crisiswet: D. H. te Bergen op Zoom f 10 b. of 10 d. h„ met verbeurd verklaring der in beslag genomen mar garine. Als schipper van een vaartuig niet de voorgeschreven herkenningsteekenen voe ren: W. D. O. te Dirksland f 2 b. of 2 d. h. Als schipper een Rijkskanaal bevaren de niet voorzien zijn van de voorgeschre ven reglementen: J. F. te Nierstein 3 maal f 2 b. of 2 d. h. voor iedere boete; F. H. te Oberwessel 2 maal f 2 b. of 2 maal 2 d.h.; A. W. te Munchhaussen: 3 maal f 2 of 3 maal 2 d.h.; P. M. te Hom berg 2 maal f 2 of 2 maal 2 d. h.;F. M. te Rbeinau 2 maal f 2 of 2 maal 2 d. h. Als schipper een Rijkskanaal bevaren, zonder dat aan den achtersteven van het vaartuig een peilschaal was aangebracht: G. A. V. te Waspik, H. J. P. te Rotterdam ieder f2 of 2 d. h. Zander schriftelijke vergunning voor werpen in een Rijksvaarwater we.pen: A. H. te Vlissingen f 3 of 3 d. h. In de Provincie Zeeland handelen in strijd met het Reglement op de Wegen en Voetpaden: W. A. M. te Roosendaal f 2 of 2 d. h. Als schipper goederen in laden (in lading nemen) en vervoeren, zonder dat zulks geschiedde krachtens een overeenkomst met of goedkeuring van een Bevrach tingscommissie: A. v. S. te St Annaland vijf maal f 10 of vijf maal 10 d. h. In een gemeente zonder vergunning van B. en W. waren, andere dan gedrukte stukken, aan de huizen te koop aanbie den: J. d. V. te Utrecht f2 of 2 d.; F. A. te Oostkapelle f 0.50 of 1 d.; B, S. te Mun tendam f2 of 2 d.; B. v. S. te 's-Graven hage f 2 of 2 d.; H. G. te Middelburg f 3 of 6 d. WO VRIJWILLIGE BEPERKING MELK VEESTAPEL. De vergoeding aan de veehouders. Onlangs is gemeld, dat waarschijnlijk tegen uiterlijk 1 Mei a.s. de uitbetaling zal kunnen worden tegemoetgezien van de vergoeding, welke is toegezegd aan dio veehouders, welke tot vrijwillige inkrim ping van den melkveestapel waren over gegaan. Het „Hbld." verneemt thans, dat de minister deze vergoeding heeft vastge steld op twee cent per kilogram minder geproduceerde melk. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 17 Maart: Matige tot krachtige, tijdelijk wellicht stormachtige Z.O. tot Z. wind, toenemen de bewolking, tijdelijk regen, aanvanke lijk zachter. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van gistermiddag 3 u.: 748. Licht op voor fietsen: Woensdag 0 u. 29 min. Uitg.: N.V. U Emergo" ter e? Bureaux Postchèq Bijkantoor I J. J. FAN Directeur-I DE Si Grot] ringl De general geeringsstrijd aanzienlijke bet allermol bet GuadalaJ Men verv de veldslag, breken, de zijn van dezt. burgeroorlog] Beide pari bowust, dat f Guadalajara van de Spaa

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 6