DE ZEEUW AflISTLEVEn De Erfenis nit Amerika TWEEDE BLAD Het warenhuis kan rustig zp Uit de Provincie Zoeklichtjes. SSfoaA rruaaA Pof£ p&noeg, om... VAN DINSDAG 18 MAART 1937, Nr 140. Nat. Socialistische theorie en practijk. In de Sammlung Vabten, aldus de Standaard, verscheen nu reeds het 21e deel van het door Ministerialrat Dr Werner Hoche uitgegeven verzamelwerk Die Gesetzgebung Adolf Hitlers. Tot 31 December 1936 is zij bijgewerkt en het een flinke boekenplank vullende Hitleriaanscho regime is een duidelijke aanwijzing van den omvang van het ge- massregel dat onder het nieuwe regime hoogtij viert. In het laatste deel trof ons de maatre gel, die betrekking heeft op belasting van de warenhuizen. Wel duidelijk treedt met betrekking tot de materie van het warenhuis aan den dag de tegenstelling tusschen den pro- grameisch en de werkelijkheid. „Wij eischen het vestigen en in stand houden van een gezonden middenstand, het onmiddellijk in gemeentebeheer ne men van de groote warennuizen en hun verhuur tegen billijker prijzen aan kleine neringdoenden" zoo luidt het eerste deel van het zestiende der 25 artikelen. De warenhuizen met hun joodsche lei ders zij:n voor de nationaal-socialisten een schrikbeeld. In een vlugschrift, uitgegeven door de NederlandscLs nationaal-socialistische be weging lezen wij: „De warenhuizen zijn typische producten van de liberaal kapi talistische denkwijze over de rentabiliteit en zij passen wonderwel in de ideologie van Marx, waarbij uiteindelijk alle goe deren in handen van enkele bevoordeel den zullen geraken. Dan zal het tijdstip aangebroken zijn voor het vereenigdo proletariaat om de zaak met geweld over te nemen. Wij, nationaal-socialisten, be schouwen deze warenhuizen als ziekelijke .uitwassen, als gezwellen op het organis me van een gezonde volksgemeenschap volgens onze opvattingen aangaande volkshuishoudkunde, is er geen enkel ar gument te vinden, dat voor hun blijven de instandhouding pleit." Uitroeiing van de warenhuizen was een der pakkende leuzen, waarmee het Duitsche nationaal-socialisme het bewind aanvaardde. In de practijk kwam er niets van te recht. Het een en twintigste deel ver meldt evenmin als een vorig deel iets van de onmiddellijke overname. De warenhuizen floreeren, over 1936 steeg de omzet in Duitschland met 8.5 pet. Door fiscale heffingen profiteert de staat mee van het verachte instituut. NED. BIJBELGENOOTSCHAP. Prov. Com. Zeeland. Gisteren vergaderde in de Prins van O'ranje te Goes de Prov. Gom. Zeeland van het Ned. Bijbel Genootschap met de afgevaardigden der afdeelingen. De voorzitter, ds v. d. Most v. S p ij1 k te Kortgene, opent de vergadering en kan afgevaardigden van verscheidene nieuwe afdeelingen, die den laatsten tijd zijn op gericht, welkom heeten. Spr. wekt allen op de belangen van het N.B.G. met trouw en toewijding te behartigen. De secretaris, ds' J. E. Visser te Domburg, deelt mede, dat nieuwe afdee lingen zijn opgericht te Souburg, Zoute- lande, Koudekerke, Kruiningen, Wemel- dinge, Bruinisse en Ierseke In ruim een jaar tijds is 't aantal afdeelingen in Zee land van 12 tot 21 gestegen. Hiervan wordt met blijdschap kennis genomen. Ds Boeke, secretaris-binnenland van het N.B.G., doet allerlei mededeelingen over de viering van het 300- jarig bestaan der Staten vertaling. Het ligt in de bedoeling op Woensdag- F E U I L L ETON door An d e B a e 1 e. 88) _0_ Als een kind snikte en klaagde ze haar leed uit en bedelde ze om mede lijden en hartelijkheid. Zij, de dappere en sterke, die altijd troost en hulp voor anderen vond, voelde zich nu zelf on eindig zwak en eenzaam. Een golf van ontroering doortrilde het medelijdende hart van haar moederlijke vriendin, die al weer een troostwoord gezocht en ge vonden had. „Kom, kind, er is nog een God in den Hemel, D'ie ons nooit verlaat en D'ie machtig is om alle menschelijke plannen en overleggingen te beschamen. Probeer nu, hoe moeilijk het je ook valt, om ge- loovig en blijmoedig het hoofd omhoog te houden. Ik zal eens met mijn broer spreken. In hem stel ik het volste ver trouwen en dan zullen we eens zien, wat er gedaan moet worden. Pearce meende zijn bedreiging in volle ernst, dus we behoeven er niet op te rekenen, dat het nog wel wat mee zal vallen en c.it hij nog niet zoo gauw ten uitvoer zal avond 16 Juni a.s., na de alg. Vergade ring van het N.B.G. een groote herdenj kingssamenkomst te Amsterdam te hou den, waarvoor de Nieuwe Kerk is aan gevraagd. De redevoeringen zullen dooi de radio worden uitgezonden. Het idee wordt geopperd, dat de afdee lingen zoo mogelijk op die« avond luister bijeenkomsten beleggen, en erke raden worden uitgenoodigd den Zondag vóór of na 16 Juni dit belangrijke jubi leum in de godsdienstoefening te herden ken. In die dagen moet de Statenverta ling in het centrum der belangstelling van ons volk staan. Verder wordt in het Bijbelhuis te Amsterdam (in het gebouw of in den tuin) een receptie gehouden. Ook wordt van 31 Mei tot half Juli een interessante tentoonstelling gehouden en zal omstreeks 31 Mei een zeer belangrijk gedenkboek verschijnen, dat tegen lagen prijls voor leden en oontribuanten ver krijgbaar zal zijn. Getracht zal worden dit jaar de jeugd- boekjes die ook over de Statenverta ling zullen handelen vóór Juni in plaats van in October te doen verschij nen. Ds Boeke wekt ten slotte de afdeelingen krachtig op bij gelegenheid van deze her denking een collecte te houden uit dank baarheid voor den zegen der Statenver taling. De opbrengst zal dan bestemd worden voor een te vormen vertalings fonds. Er wordt hard gewerkt aan de nieuwe vertaling. Zeer waarschijnlijk zal nog dit jaar het Nieuwe Testament in nieuwe vertaling uitkomen. Maar vooral zal dit vertalingsfonds dienen voor 't ver- talingswerk voor Indië. Dit werk kost het N.B.G. het meeste, maar is van zeer groote beteekenis voor het Zendingswerk. Wijl kunnen onze dankbaarheid voor de Statenvertaling niet beter uiten dan door te zorgen, dat ook de Indische bevolking den Bijbel in eigen taal kan lezen. De afgevaardigden der verschillende afdeelingen brengen rapport uit van de in dezen winter verrichte werkzaamhe den. Het blijkt, dat verschillende Bijbel avonden zijn gehouden en dat vooral in de jonge afdeelingen het aantal leden en oontribuanten belangrijk is gestegen. In enkele plaatsen is een Bijbel-tentoonstel ling georganiseerd. Uit sommige afdee lingen kon wellicht een hooger bedrag aan contributies worden ontvangen, zoo dat daar een krachtiger actie en (of) eventueole splitsing der afdeelingen nood zakelijk is. Tot afgevaardigden naar de Centrale Commissie Binnenland wordt benoemd ds Visser te Domburg (secundus ds Sar- raber te Burgh.) Breedvoerig wordt besproken de prac tijk der Bijbelverspreiding door middel der afdeelingen, waarbij: ds Boeke van voorlichting dient, Het blijkt gewenscht, dat hierin eenige richtlijnen worden ge trokken. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken zijn besproken, sluit ds Elenbaas te Borssele met dankzegging. Een automobielbrandsijult voor Ritthem. Na vele andere gemeenten op Walche ren, heeft thans ook Ritthem een tweedehandsch automobielspiuit gekocht, eveneens door bemiddeling van de tech nische commissie van den Zeeuwschen Brandweerbon d. Het betreft hier een spuit, die gekocht is van de gemeente Maarssen. Deze autospuit is evenals die voor an dere gemeenten, geheel onderhanden ge- xpr- Zeker55 jaar is niet oud maar toch moeten talloozen van dien leeftijd dagelijks on dervinden dat solliciteeren voor hen bijna hopeloos is. Daarom denken duizenden po lishouders van Amstleven mei dank terug aan den dag waarop zij besloten bij deze vertrouwde, oer-solide Maat schappij den grondslag te leggen voor een blijden en onbezorgden „ouden dag'' Amstleven biedt talrijke mo gelijkheden om op een veilige, gemakkelijke wijze voor Uw gezin en Uw „ouden dag" te zorgen. Zij staat met alle in lichtingen tot Uw beschikking Wij zullen ook voor U gaar ne een plan uitwerken, dat geheel aangepast is aan Uw persoonlijke omstandigheden. Natuurlijk zonder eenige verplichting I N.V. AMSTERDAMSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LEVENSVERZEKERING NIEUWE SPIEGELSTRAAT XT - AMSTERDAM brengen, wat hij met boos opzet bedacht. Ik moet zeggen, kind, dat je hem nog al wat waard bent en ik heb wel begrepen, dat hij alles op het spel zal zetten om jou te winnen. Het zou natuurlijk verreweg het beste zijn als we alles konden vereffenen en dan voorgoed van dat vreeselijke mensch verlost waren. Kom, Belle, nog is niet al les verloren. Probeer nog eens weer op nieuw om dapper en geloovig te blijven." Er woedde een hevige tweestrijd in Belle's binnenste. Ze kon de gedachte niet van zich afzetten, dat zij haar ja woord moest geven terwille van allen, die haar zoo lief waren, maar dan zou ze moeten trouwen met dien man, dien.... Ze rilde van afschuw als ze daaraan dacht en als in woesten cirkelgang joegen haar gedachten dooreen, telkens weer daar beginnende, waar ze juist waren ge ëindigd. Ze trachtte zich echter weer iets opgewekter voor te doen en besloot bij zichzelf, dat die vrees Jijke beslissing toch niet eerder noodig zou zijn, dan dat de nood op het allerhoogst was geklommen. Samen met juffrouw B'ulcey trachtte ze den toestand zoo nuchter en zakelijk mo gelijk onder de oogen te zien, maar tege lijkertijd drong zich de zorg om Char lie's dierbaar leven weer met kracht naar voren. Als hij tenminste nog maar voor hen gespaard mocht blijven; al het an dere kon misschien nog weer terecht ko men. Gedurende de volgende dagen hing ei een donkere wolk van angstige spanning en drukkende zorg boven „Castle Farm" De stemming was gedrukt en somber en als in koortsachtige opwinding volgden de droeve dagen elkander op. Elke harde bel deed een schrik beven door alle be woners, want' in opgeschroefde nerveus heid verwachtten ze alle dagen een tele gram uit Montreal, dat het droeve be richt zou brengen, waaraan allen voort durend dachten, maar dat ieder voor den ander trachtte te verbergen. Belle be treurde het dikwijls, dat mijnheer Mul- ready er nu niet was, want wie zou nu het noodlottige papier brengen, waarop de telegraaf in kort getik het bericht overbracht van de nieuwe wereld naar de oude! Zelfs het uiterlijk van de hoeve begon het kenmerk te dragen van de stemming, die er in de kamers heerschte. Alles be gon er min of meer vervallen uit te zien. nu Belle's vlijtige handen zoo dikwijls slap en moedeloos in haar schoot lagun en haar oogen niet meer zoo scherp con troleerden wat er in huis en op het en voorviel. Ook Molly was niet als anders, nomen door de leerlingen van de am bachtsschool te Middelburg onder leiding van den heer E. Visscher, leeraar aan die school en secretaris van genoemde commissie. Maandagmiddag had de officieels proef met de spuit plaats in tegenwoor digheid van leden van het gemeentebe stuur van Ritthem, gemeentebestuur en brandweerleiders uit Souburg en het ge meentebestuur van Veere. (Souburg heeft alleen een handspuit, Veere ook, maar voor die gemeente is thans een autospuit onder handen aan de Ambachtsschool.) In de garage van den heer Kieviet in de St. Janstraat, verzamelden allen zich. De heer Visscher wees er o.a. op, dat het niet tot de onmogelijkheden schijnt te be haoren, dat. niet alleen Ritthem, doch ook Souburg over deze spuit wat te zeggen zal krijgen. Hïerna gaf spr. een duidelijke uiteen zetting van verschillende onderdeelen van de spuit. Met groote belangstelling volg den de aanwezigen deze toelichting en niet minder de practische oefening, die daarop aan de kade werd gehouden en waarbij zoowel met drie als met twee stralen een flinke hoeveelheid water werd weggespoten. Als de spuit voor Veere ook gereed is, zullen er op Walcheren 15 spuiten met motorische kracht aanwezig zijn. Nederl. Jongelingsverbond. Het bondsbestuur van het Ned. Jon gelingsverbond heeft voor de dit jaar in zijn midden te vervullen vacaturen door periodieke aftreding, wat Zeeland be treft de beer G. Duvekot Lzn. te Goes op nieuw gecandideerd en in de vacature van den heer Musch, die niet herkies baar is, candidant gesteld de heer K. L. W. v. d. Maden te 's Heer Hendrikskin deren. Afd. Zeeland van den Bond van J. V. op G. G. In de op tweeden paaschdag te houden vergadering van de Prov. Afd. van den Bond van J. V. op G. G. zullen als spre kers optreden Ds Joh. Mulder van Haamstede en Ds J. C. Hagen te Zwijn- drecht. De vergadering wordt ditmaal te Goes gehouden. Het vlasbedrijf in Zeeuwsch-VIaanderen. Men schrijft aan de N. R. Crt.: De laatste jaren is in het vlasbedrijf in Zeeuwsch-VIaanderen, dat na den kort- stondigen glorietijd in de na-oorlogsche jaren een kwijnend bestaan leed, weer meer bedrijvigheid te bespeuren. Vooral in de grensgemeenten wordt tegenwoordig veel aan de vlasbewerking gedaan en tal rijk zijn daar de grootere en kleinere fa briekjes, waar velen in dezen crisistijd werk vinden. Vroeger heerschte de groot ste bedrijvigheid steeds in het centrum van deze streek, doch thans is deze naar de grensstreek verplaatst en dit komt voornamelijk door de vele werklooze klompenmakers, die zich op de vlasbe werking hebben toegelegd of een eigen be drijfje hebben gesticht. Groot zijn de ver diensten meestal niet, doch met eigen personeel weten die kleine vlasbedrijfjes zich meestal toch staande te houden. Veel vlas wordt hierin nog met de hand be werkt, daar het benoodigde kapitaal ont breekt om goede machines aan te schaf fen. Behalve in de werkplaatsen worden ook ve'len tewerk gesteld bij het zgn. bui tenwerk op de weilanden, waar het vlas gespreid en gekeerd wordt. Dit geschiedt meestal door jongens en meisjes. De grootste partijen, die in de grensstreek verwerkt worden, komen van over de Schelde. Vanaf den wal aan de Axelsche Sass'ng is het dan nog een heel trans port naar de vlasserijen aan de grens. Voorheen waren bij de vlasbewerking veel Belgische arbeidskrachten werkzaam, doch thans geschiedt dit hoofdzakelijk door de Zeeuwsch-Vlaamsche arbeiders. Getracht een schip tot zinken te brengen. Vermoedelijk om in het bezit te komen van de uitkeering, welke zee-risico toe kent aan zeelieden, die hun zinkend schip moeten verlaten, hebben twee opvarenden van de te Rotterdam thuishehoorende driemast-schoener San Antonio getracht het schip in de nabijheid van de Portu- geesche kust te doen zinken. Gisteren arriveerde de San Antonio te Terneuzen. De heer Hammerstein, een zoon van den reeder, die de reis heeft en zelfs haar komische vroolijkheid en gezellig gemopper was verstild, nu ze vermoedde welke zware slag de familie bedreigde, die zij1 zoo lief had gekregen en die zij" zooveel jaren trouw had ge diend. Eindelijk kwam de dag, waai op de met verlangende spanning verwachtte brief kwam. Flo en Marjory waren ook juist thuis, aangezien D's Burmester en Dolly een dag vacantia hadden genomen, en met Weatherley wachtte de laatste de komst van den postbode af. Zoo gauw hun bee- nen hen dragen konden renden ze daar na naar huis, omdat ze allebei een brief hadden; Weatherley een voor tante Belle en Marjory een voor tante Flo, maar bei de brieven waren in Montreal gepost. Met bevende vingers en trillende over al haar leden, maakte Belle den brief van haar vader open. De inhoud was kort en in enkele zin nen deelde haar vader mee, dat Charlie zacht en kalm was heengegaan. HOOFDSTUK XXII. Kerstfeest. Belle las het eerst de bevestiging van de vreeselijke waarheid, die ze al zoo lang had zien aankomen. En nu de slag geval- Een merkwaardige uitlating vond ik in het jongste nummer van „Timotbeus" onder Briefwisseling van den Hoofdre dacteur, Met instemming wordt daar aange haald wat een lezer schreef over het anti christendom in Duitschland: „In 1897 („Timotheus", Jaarg. 3, biz. 67), schreef H. G. Voorhoeve Ja.: „In het land waar het Goddelijk gezag der Hei lige Schrift het meest wordt ondermijnd, is Duitschland....". Deze uitspraak geldt ook n u nog. In Leiden sprak ik veel studenten. Nimmer ontmoette ik er één, die zijn anti-christelijke gezindheid dekte door Engelsche of Fransche auteurs. Nooit anders dan door Duit sche: Nietzsche, Marx, Kant, Hegel, Schopenhauer enz. Frankrijk heeft wel veel groote geesten gehad, totaal buiten het Christendom staande, maar Duitschland veel meer, die tegenover het Christendom stonden. En wat zij gezaaid hebben, komt pas nu recht naar voren." Wat hier gezegd wordt verdient onze aandacht. Wat zich thans in Duitschland afspeelt is niet toevallig. Het zijn de vruchten van wat eertijds gezaaid werd. Daarom is het ook in ons land zoo noo dig dat volle aandacht geschonken wordt aan de verkeerde beginselen die zoo ijverig worden gepropageerd. OPMERKER. Een kleine advertentie in de rubriek i „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cenl bij vooruitbetaling. meegemaakt, heeft aan de N. R. Crt. het volgende over het geheurdo verteld Wij waren op weg ivan Marokko naar Engeland, om aldaar een lading klei in te nemen voor Terneuzen. Onder de be manning bevonden ziöh twee mannen, die ons nogal wat last veroorzaakten. Tijdens het passagieren in een van de havens raakten zij slaags met de politie, terwijl hun gedrag ook aan boord te wenschen overliet. Uit een afgeluisterd gesprek bleek, dat beide mannen duistere plannen smeedden. Zoodra het schip de Zu:d-Por- tugeesche haven Tavira verlaten zou heb ben, zouden zij trachten het tot zinken te brengen om aldus in het bezit van de uit keering te komen. De kapitein werd van hun duistere plannen op de hoogte ge steld en deze nam onmiddellijk maatrege len om de snoode plannen te verijdelen. De politie te Tavira werd ingelicht en even ivoordat wij vertrokken, werden de beide matrozen van boord gehaald en door de politie gearresteerd. Via Lissabon zijn zij toen op transport gesteld naar Nederland. Brutaal smokkelstuk aan do Zeeuwsch Vlaamsche grens. Aan de grens te Selzaete wilden de Belgische gendarmen een vrachtauto aanhouden, die in groote vaart naar de Nederlandsche grens reed. Zij gingen daartoe midden op den weg staan, doch het voertuig verminderde zijn vaart niet. De politiemannen werden nu ge noodzaakt van den weg te springen, doch het voertuig reed op hen in en bei den werden aangereden en in een gracht geworpen. Door den schok der aanrijding slipte echter de vrachtauto en reed in de sloot, vlak bij de gendarmen. Een twee- „al der inzittende smokkelaars wist zich al zwemmende uit de voeten te maken, doch een derde werd gearresteerd door een der gendarmen, die eerst zijn zwaar gewonden makker, die dreigde te ver drinken, had moeten redden. De twee ge- vluchten zijn bekende smokkelaars van den grenskant. Zij zullen zich niet ge makkelijk meer aan den overkant der grens vertonnen. Middelburg. Onbewoonbaarver klaring. B. en W. stellen den Raad \oor perceel 10 aan de Kuiperspoort^ eigenaar A. Geensen, onbewoonbaar te >erklaren, omdat de eigenaar niet vol daan heeft aan de aanschrijving van B. en W. om aan die woning bepaald aange duide verbeteringen aan te brengen. len was, voelde ze zich ongewoon rustig alsof het weten van wat zoolang angstige onzekerheid was geweest een weldadige rust op haar uitoefende. Met wonderlijk beheerschte stem en onbegrijpelijke kalm te, zei ze zacht tot Weatherley en Mar jory, terwijl een oneindige teerheid trilde in haar stem: „Kinderen, God heeft jul lie vader opgenomen bij Zich in den he mel, waar hij nu weer met moeder her- eenigd is." Belle dacht alleen maar aan de kinde ren, die nu weezen waren en een gren- zenloos medelijden doorgolfde haar ziel. Aan haar eigen gemis, nu ze haar broer verloren had, van wien ze zoo zielsveel hield, dacht ze geen oogenhlik, omdat ze eigen verdriet op den achtergrond stelde, nu ze wist, dat dit ook een lijden voor anderen was. Beschermend en teer sloeg ze de armen heen om de beide kinderen, die schreiend en klagend hun leed bij haar uitsnikten. Flo, die zich nu ook niet langer beheerschen kon, viel schreiend op een stoel neer en hartverscheurend was het tooneeltje van rouw en droef heid om hem, die van de aarde was ge scheiden, zonder nog eenmaal teruggezien te hebben, allen die hem zoo lief waren geweest. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 5