I) bespaart tijd en geld Uit de Provincie Kerknieuws Onderwijs. Gemengd Nieuws. Adm. van „De Zeeuw" Goes Land- en Tuinbouw MECHANISCH SORTEERiN BIJ P.T.T, Uitbreiding tct senigc grcota kantoren. Sedert enkele jaren wordt op een der giootste Nederlandsche postkantoren een proef genomen met het mechanisch sor- teeren van de briefpost door middel van een sorteermachne, de Transorma ge naamd, in den handel gebracht door de technische maatschappij N.V. Marchand- Andriessen en Go. Voor dat doel waren te Rotterdam-post kantoor twee van dergelijke machines in gebruik, welke geleidelijk de door de prac- tijk van het Nederlandsche sorteersysteem gevorderde verbeteringen hebben onder gaan. De machines zijn thans, ook wat de omvang betreft, dermate aan de behoefte van de postale expeditie- en sorteer- practijk aangepast, dat besloten is om ook op eenige andere groote postkantoren me chanische sorteering toe te passen. Voorloopig zal het aantal dezer ma chines te Rotterdam tot een drietal wor den uitgebreid en zijn transorma's in be stelling voor Den Haag 3, Utrecht 2 en Haarlem 1. Voor de 'hoofdstad is ruimtegebrek in de expeditielokalen voorshands nog een beletsel voor invoering van het mecha nische sorteersysteem, terwijl de moge lijkheid om ook te Groningen met voor deel van de transorma gebruik te maken nog in onderzoek is. DISTRIBUTIE VAN VOLKSVET. Onvoldoende overleg. Waar blijft de winstmarge? De heer P. v. d. Linde schrijft in „De Nederlandsche Kruidenier": Dezer dagen hebtben de kruideniers in de dagbladen kunnen lezen, dat de distri butie van volksvet op 14 Maart a.s. aan vangt. De prijs bedraagt 42 cent per kg. De verkoopsprijs 44 cent. Precies zooals bij de volksmargarine wordt den winkelier een winst toegedacht van ten hoogste 1 cent per pond. Het heeft ons ten zeerste verwonderd, dat men in Den Haag zonder eenig over leg met de belanghebbende organisaties, met een regeling is gekomen, waartegen nu al eenige jaren een zeer groote ont stemming bestaat. In Den Haag schijnt men daar weinig notitie van te nemen en zich op het standpunt te stellen, dat de middenstand niet anders behoeft te doen, dan zijn lot, althans hoe over hen beslist wordt, af te wachten. Zoo ook weer bij deze regeling. In de eerste plaats had men reeds op 12 Juli 1936 'bij de verhooging van de heffing moeten zorgen voor goedkoop vet voor armlastige gezinnen. Deze hebben nu vanaf 12 Juli 1936 tot 14 Maart a.s. even eens deze hooge heffing moeten betalen. Stelt men het verschil, dat door armlas tigen teveel betaald is op 25 cent per kg, en rekent men de consumptie van volks vet op 120 ton per week, dan beteekent dit, dat de armlastigen gedurende 32 we ken een kleine millioen guldens te veel hebben moeten betalen, omdat deze dis tributie veel te lang uitbleef. Nu zij ein delijk na acht maanden er is, blijkt, dat men zich geen moeite heeft getroost met een nieuwe regeling te komen. Waarom het dus zoolang geduurd heeft is een raadsel. Eveneens is het een raadsel, waarom voor dit vet, dat door de fabrieken gele verd wordt voor 32.2 cent per kg, 42 cent betaald moet worden. D'at is ruim 32 pet. boven dezen inkoopprijs. Wij kunnen toch moeilijk aannemen, dat de overheid een dergelijke winst legt op een artikel bestemd voor armlastige gezinnen? Wat dan? Komt het verschil in den grooten pot van het Landbouw- Crisisfonds? Ook dit weten wij niet. Dit staat echter wel vast, dat ook nu weer groote ontstemming is verwekt onder de winkeliers. Eerst wordt hun een deel van het margarine-debiet afgenomen, waar voor in de plaats is gekomen een mar- garinedebiet zonder winst. Daarna wordt de olie zoo hoog belast, dat de winkelier zijn debiet ziet verloopen. En nu zien wij weer precies hetzelfde gebeuren bij deze vet-distributie. Nog eenige van deze ader latingen en 50 pet. van de kruideniers heeft een lager inkomen dan een steun trekker in de groote steden. Het is toch begrijpelijk, dat de Regee ring, die toch via het Economisch Insti tuut voor den Middenstand op de hoogte kan zijn van de economische resultaten in het kruideniersbedrijf den weg blijft vol gen, welke door den geheelen midden stand wordt veroordeeld. Wij betreuren het dit in scherpe be woordingen te moeten zeggen, doch wie telkens weer moet vaststellen, dat geen notitie genomen wordt van zijn gerecht vaardigde klachten geeft tenslotte den moed op". Aangehouden. Döor de Marechaussee te IJzsndijke is aangehouden en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld, zekere P. A. L., wonende te Biervliet, als verdacht van diefstal van diverse voorwerpen. Goes. Zooals reeds een paar maal per advertentie werd aangekondigd, houdt de aid. Goes van den Nederl. Ghr. Vrouwen bond a.s. Woensdagavond een vergade ring, Waarin de heer H. Timmer aan de hand van een film mededeelingen zal doen over het werk van „Bartimeus", de bekende blindeninrichting. In de adver tentie was verzuimd te vermelden, dat de vergadering wordt gehouden in 't Schut tershof. Verwacht wordt, dat velen vam hun belangstelling in het lot der blinde kinderen zullen blijk geven. Arnemuiden. Gemeenteraad. Maandagmiddag vergaderde de Raad de zer gemeente voltallig. Medegedeeld wordt, dat de Minister van Onderwijs afwijzend beschikt had op een verzoek van den gemeenteraad inzake be rekening der kosten van het L. 0. volgens art. 101 der L. 0. wet. Hoewel hooger be roep hiervoor mogelijk is, stellen B. en W. voor hiervan af te zien. Aldus beslo ten. Thans komt ter tafel het punt waar voor deze vergadering hoofdzakelijk was belegd, n.l. bet opnieuw vaststellen der verordening, regelende de benoeming van den gemeenteveldwachter, in verband met de aanstelling van een nieuwen function- naris. Na ampele bespreking wordt deze ver ordening met alg. st. aangenomen. Het kohier hondenbelasting wordt vast gesteld op 50 honden met een gezamen lijke opbrengst van f 202,50. Bij de rondvraag vraagt dhr Puype verbetering van 't voetpad naar de kruit- molen. Dit wordt toegezegd. Dhr Polderdijk vraagt hoever het staat met het doorgraven van den kanaaldijk te Kleverskerke, waarop de voorzitter zegt, dat dit nog altijd in bewerking is. Wie Iets wil verkoopen adverteert. Dat ls logisch. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat ls verstandig Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's H. Abtskerke, P. N. Tonsbeek te Kamperland. Te Hoe velaken, I. Kievit te Baarn. Bedankt voor Rotterdam, I. P. van der Waal te Hengelo. Geref. Kerken. Beroepen te Uithuizen, A. W. Wy- menga te Jutrijp-Hommerts. Beroepingswerk. De kerke- raad der Geref. kerk te Amsterdam is voornemens tot de beroeping over te gaan in de vacature ontstaan door het emeri taat van Ds C. Lindeboom. De vacature ontstaan door ihet vertrek van Dr Harren- stein naar Santpoort, is destijds niet ver vuld. Onderwijzer mag geen chauffeur zijn. Een onderwijzer aan een Bijzondere School te Spakenburg had tot Gedeputeerde Staten van Utrecht het verzoek gericht, tevens als chauffeur werkzaam te mogen zijn in een autover huurinrichting van zijn zwager te Bun schoten. Daarvoor was noodig een vrij stelling als bedoeld in art. 97 der Lager Onderwijswet. Gedeputeerde Staten hebben die vrij stelling niet verleend, uit overweging, dat verrichting van de hier bedoelde werk zaamheden door den verzoeker een min der gewenschte verhouding tusschen hem en de ouders zijner leerlingen kan doen ontstaan; dat hierdoor de samenweiking tusschen school en huis niet zal worden bevorderd, maar veeleer benadeeling van de onderwijsbelangen is te vreezen; dat bovendien hierdoor het zedelijk over wicht van den verzoeker ten opzichte van zijn leerlingen zou kunnen worden ge schaad. De onderwijzer is van deze beslissing in beroep gekomen bij de Kroon. Bij K. B. is thans zijn beroep onge grond verklaard. AUTO IN DE LINGE GEREDEN. Vijf personen verdronken. In het dorp Zoelen heeft, zooals reeds gemeld, gistermorgen een vreeselijk on- geVal plaats gehad, waarbij vijf perso nen om het leven zijn gekomen. Een auto uit Rijswijk (Gelderland) is op de hrug over de Linge door de leuning in de ri vier gereden. In den wagen zaten vijf personen, die allen zijn verdronken. Hoewel de verongelukte boeren uit Rijswijk afkomstig bleken, bleken zij in Zoelen goed bekend te zijn. Iedere Maan dag zag men hen per auto het dorpje doorrijden. Ook gisterenmorgen was dit weer het geval geweest. Vroolijk wuivend en zwaaiende met de petten tegen de dorpsgenooten, waren zij het wegje, dat naar de brug over de Linge leidt, opge reden. De brug mag men niet passeeren zonder tol te betalen, doch voor goede bekenden als deze werd de tolboom zon der betaling geheven. Tegen 12 uur des middags kwamen zij altijd weer terug en betaalden zij den tol van 's morgens mee. Dat zou gistermorgen ook zoo ge gaan zijn, als niet tot ontsteltenis van de dorpsbewoners, die de automobilisten na keken, de wagen plotseling een slag naar links had gemaakt en door de brugleu ning heen in het water was verdwenen. Doordat het water van de Linge op het oogenblik een vrij hoogen stand heeft, was de rivier tamelijk diep, met het ge volg, dat de aiuto geheel onder water ver dween. Sprakeloos van schrik zagen de dorpe lingen het ontzettende gebeuren aan. Een oogenblik stonden zij stom, toen barstte als uit één mond de kreet loa: „Helpt help!" Twee wielrijders waren het eerst bij de brug. Zij zagen nog slechts lucht bellen omhoog stijgen. Geen beweging za gen zij verder, geen kreet werd gehoord. Het moet een vreeselijken dood zijn ge weest, die deze menschen hebben gevon den, schrijft het „Volksblad". Met de bee- r.en omhoog hebben zij voorin de auto gelegen, onmachtig om ook maar een po ging te doen om door het stukslaan van ae ruiten aan den dood te ontkomen. Door het slaan met de beenen zijn de achterruiten verbrijzeld. Als een wan hopig, worstelend menschenkluwen zijn de vijf ongelukkigen gestorven. Daar er in de nabijheid 0een roeiboot was. konden de redders niets uitrichten en zijn zij terug gehold naar het dorps pleintje, waar zij touwen en ladders heb ben gehaald. Daarmee zijn zij langs de brug naar beneden gedaald en hebben de louwen om de kop van den auto weten aan te brengen, waarna zij met de te hulp geschoten dorpelingen met vereende krachten gepoogd hebben de auto omhoog te brengen. Helaas bleek deze poging vruchteloos. Tot grooten schrik van de toegeschoten helpers brak het touw af. Inmiddels waren andere dorpelingen met katrollen en staaldraad komen aan dragen, waarmee een nieuwe poging ge waagd werd de auto te lichten, doch er ging hiermee zooveel tijd verloren, dat het omstreeks kwart voor tien was toen men den wagen op den wal kon trekken. Op dat oogenblik vond men in den wa gen slechts vijf lijken liggen. Uit de verklaringen van menschen, die de auto hebben zien rijden, valt op te maken, dat een defect aan de stuurinrich ting de oorzaak van deze vreeselijke ramp moet zijn geweest. De beide wielrijders, die het eerst ter plaatse waren, verklaar den, dat zij, toen zij de auto zagen pas seeren, reeds tot elkaar hadden gezegd: „Wat rijdt die wagen gek; daar gebeurt vast wat mee". Zij zagen namelijk, dat de voorwielen van den wagen hevig slingerden, terwijl zij aan den achterkant van de auto iets zagen sleepen. Nauwelijk hadden zij elkaar op dit stuk sleepend ijzer attent gemaakt, of zij hoor den een slag, waarmee de auto door de brugleuning heenbrak en naar beneden stortte Bovendien hebben de inzittenden van een passeerende auto den ch'auffeur van de verongelukte auto gewaarschuwd, Jat er iets achter aan den wagen sleepte. De chauffeur scheen deze waarschuwing r.iet te hebben begrepen en is doorgere den met het bekende noodlottige gevolg. Bij onderzoek van de auto is gebleken, dat een der diagonaalstangen, die onder aan de auto zitten, gebroken was. Dit zou -dan het stuk ijzer zijn geweest, dat de beide wielrijders onder de auto hebben zien sleepen. Het is niet onmogelijk, dat bij het rijden over de brug dit stuk ijzer in het brugdek is blijven haken, waar door de auto opgelicht werd en de chauf feur de macht over zijn stuurinrichting is kwijt geraakt. De bestuurder van de verongelukte auto, de 21-jarige G. v. d. Berg, stond be kend als een betrouwbaar chauffeur. Van de verongelukten zijn P. v. Lutter- veld en D. v. Oyen getrouwd. Beiden la ten evenwel geen kinderen na Van Ossen- brugge was weduwnaar, zijn kinderen zijn allen getrouwd. De 62-jarige Stap- pershoef was niet gehuwd. Als tragische bijzonderne; 1 kan nog worden medegedeeld, dat do '75-.iarige v. Ossen'brugge met moeite bewogen w.cd de tocht naar Tiel mee te maken. JIet vorig jaar was een zijner kleinkinderen bij een auto-ongeluk om het leven geko men en sindsdien had de oude man altijd angst zich in een 'auto te begeven Brand in een kerk. Zondag avond is brand uitgebroken in de Ned. Herv. Kerk te Giekerk, nabij Leeuwarden. Onmiddellijk is de brandweer gealar meerd, die den brand tot kleine afmetin gen wist te beperken. Niettemin ging de preekstoel, die eenige eeuwen oud was, verloren, terwijl het gebouw veel water schade kreeg. Verzekering dekt de schade. Bakkerswagen in een sloot geraakt. Gistermiddag is te Nieuw Leusen, van een bakkerswagen, welke met een paard bespannen was, het tuig losgeraaikt, met het gevolg, dat de wagen in een sloot reed, terwijl de beriji- der, H. er onder terecht kwam. De man bleek ernstig te zijn gewond en is naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. DE ORGANISATIE VAN BOEREN EN TUINDERS. I. Gezien de velerlei actie welke er on der de bewoners van het platteland wordt gevoerd, is het wel van belang in enkele artikelen iets over bovengenoemd onderwerp te zeggen. De drang tot oiganisatie is in den kring van boeren en tuinders nog nooit bijzonder sterk geweest. Veelal zien wij de boeren en tuinders als laatsten, welke zich in organisatie- verband vereenigden, De ontwikkeling van het Vereengiings- leven in den landbouw, heeft menigmaal ten nauwste verband 'gehouden met de omstandigheden, waaronder het bedrijf moest worden uitgeoefend. D'ie vereenigingen in den landbouw, welke het terrein van den aankoop be streken en dus in meer of mindere mate direct financieel voordeel te weeg brach ten, hebben de meeste belangstelling mo gen genieten. Direct hiernaast waren het de coöperatieve fabrieken op Zuivelgebied en Suikerbietenfabrieken, waaruit een krachtig organisatieleven bleek. Verder willen wij meer speciaal letten, op het ontstaan en de ontwikkeling van de centrale landbouworganisaties en te vens op de in de crisisjaren nieuw ver rezen groepen. Le negentiende eeuw kende reeds provinciale genootschappen; moeilijk evenwel was het om deze in één centraal verband onder te brengen. Niemand minder dan Koning Willem III belegde 20 April 1854 een vergade ring om te komen tot stichting van een landelijke landbouworganisatie. Pas in 1884 kwam het tot stichting van „Het Nederlandsch Landbouw Co mité, inl907 kwam met medewerking van Prins Hendrik „De Koninklijke Neder landsche Landbouwvereeniging" tot stand. Het werd 1918 voordat uit deze twee vereenigingen „Het Koninklijk Neder landsch Landbouw Comité" geboren werd; in 1921 verkreeg deze centrale or ganisatie haar tegenwoordige gedaante. Wij zien dus, dat er van een voorspoe dige totstandkoming, gezien de over heidsbemoeiingen bij deze centrale niet kan worden gesproken. De behoefte aan principieele organisatie was reeds eerder gevoeld. In 1896 verrees de „Nederlandsche Boerenbond", welke „het Christendom als grondslag der maatschappij erkende en huldigde. Ook hier waren de juiste lijnen niet aanstonds uitgestippeld. Het meerendeel van de leden van dezen bond waren Katholieken, evenwel waren ook protestantsche boeren aangesloten. In 1921 werd deze Boerenbond de Cen trale Katholieke organisatie; in 1929 ver anderde de naam in Katholieke Neder landsche Boeren- en Tuindersbond, zoo als ze thans voort bestaat. Uit de reorganisatie van de patroons- vereeniging Boaz verrees 7 Maart 1918 de Christelijke Boeren- en Tuindersbond (C.B.T.B.). Bezien wij nu even de geestesstromin gen van ons volk, dan zien wij aanstonds drie onderscheidene richtingen. Met deze onderscheiding op te merken is er geen sprake van verdeeldheid zoe ken, of van een spijtzwam aanwakkeren, neen duidelijk aanwijsbaar zijn: de Ka tholieken de Modernen Vrijzinnigen en de Protestantsch Christelijken. Een gees- teséénheid kunnen deze drie volksgroepen niet vormen, de onderscheiding is daar voor te groot. Onder vrijwel alle bedrijfsgroepen zijn de organisaties ook op bovengenoemde wijze ingedeeld. Het meest zuiver vinden wij de ver houdingen bij de georganiseerde arbei ders. Weinig protestanten zullen er zijn, welke niet inzien, het groote landsbelang, dat er naast een N.V.V. ook bestaat een Ghr. vakbeweging en een Katholieke. Ook bij de stichting en de verdere ont wikkeling van de organisatie van Land en Tuinbouwers zien wij weer de drie gróóte stroomingen. De centrale Katho lieke organisatie is de grootste van de drie, in de meeste deelen van ons land treft men geen Katholieken in andere or ganisaties aan, in Zeeland treft men ze nog wel een enkele maal. De afbakening is voor de R.K. overi gens gemakkelijk, gezien de kerkelijke grenzen. Het Koninklijk Nederlandsch Land- bouwcomité is ook een organisatie voor een volksgroep. Zooals wij het zien, be- hooren moderne en vrijzinnige boeren lid te zijn van deze organisatie. De Christelijke Boeren en Tuinders bond dient zich met recht aan als de or ganisatie voor de Christen Boer en Tuin der. Verwonderen moet het ons, dat deze or ganisatie pas in 1918 opgericht werd, en pas ettelijke jaren later een plaats van beteekenis is in gaan nemen in provin ciën en gewesten. Wij zagen dus ook bij de georganiseer- den landbouw de groote lijnen gehand haafd, n.l. organisatie naar levens- en wereldbeschouwing. Onze boeren en tuinders hebben dus gelegen heid om zich aan te sluiten bij een or ganisatie, waar zij krachtens hun begin sel bij behooren. Toch zi enwij telkens weer de begeerte om' zich buitenom een centrale organsia- tie in groepsverband te vereenigen Was het eerst de politieke partij van Braat, thans bij het naderen van de ver kiezingen zien wij nieuwe combinaties verrijzen. Twee organisaties vragen, gezien hun ontwikkeling, even bijzondere aandacht; Wet zijn den Nederlandschen Tuinders Bond en den Nationalen Bond Land bouw en Maatschappijl. Wat de eerste betreft kunnen wij in Zeeland zeer kort zijn, aan de laatste ho pen wij eenige beschouwingen te wijden. De andere nieuwe groepen zijn sterk met groeps-e g o i s m e besmet, welke el kander moeilijk onderling zullen kunnen vinden. Medelijden hebben wij met kleine boe ren, van welke straks nog een offer ge vraagd zal worden voor de „strij'dkas". Wordt er alzoo een actie ontketend van belang voor haast ieder bedrijfsonderdeel apart, de twee zooeven genoemden zien alleen den land- en tuinbouw, zonder oog te hebben voor 't overige volk, dut> ook Landb. en Maatsch. en Ned. Tuinders bond richten hun streven in de richting van „groepsegoïsme", zij: het dan in wat wijderen kring. Gezien de vele verkeerde voorlichting ten plattelande, hopen wij na deze algemeene opmerkingen, ver schillende zaken nog nader te bezien. door uw advertentiBn in andere bladen te plaatsen door bemiddeling van de Het twintig jarig bestaan der Controle Vereeniging te Gapinge. Maandagavond was het druk in het anders zoo rustige Gapinge. Mannen, vrouwen en jongeren trokken op naar de feestelijke herdenking van het twintig jarig bestaan van de Mëlkcontrolevereeni- ging, die op 22 December 1916 met 14 leden samen beschikkende over 80 koeien werd opgericht. De voorzitter, de heer M. Arendse, heette de talrijke aanwezigen welkom, in het bijzonder den eere-voorzitter, den heer J. Louwerse, de heeren G. Zwagerman, W. Sietema, M. A. van Varik, M. Kleine- pier, J. D. Dorst en Ir te Velde. Spr. zei- de dankbaar te zijn voor den steun, die de vereeniging in de afgeloopen 20 jaar heeft ondervonden in het bijzonder van het Rijkszuivelconsulentschap. Hij bracht den consulent, zijn assistent en het per soneel daarvoor dank, evenals den heer Luteijn, den controleur, die zoo bijzonder veel werk verrichtte in de afgeloopen 20 jaar. De heer J. Louwerse Jz., de secretaris der vereeniging, gaf daarop in dichtvorm een overzicht over de afgeloopen periode. Hij sloeg geen vergadering over en her dacht ieder, maar ook in het bijzonder den heer Luteijn. Uit het verslag bleek o.a, dat op 2 Maart 1918 de eerste stier is gekocht, zoodat bij de controle- ook de stierenvereeniging kwam, terwijl later de fokvereeniging werd opgericht, die ook tot aller tevredenheid werkt. De voorzitter bracht den secretaris har telijk dank voor het mooie en juiste ver slag en voor het vele daaraan bestedo werk. De eere-voorzitter gaf een overzicht over de voorgeschiedenis en het ontstaan der controlevereeniging. De heer Zwagerman wees op de be haalde resultaten, zulks aan de hand van cijfers, waarbij o.a. bleek, dat in Vrou wenpolder 70 pet. der oppervlakte benut wordt voor het vee. De heer G. Langebeeke, de 'verzorger van den stamboekstier moest dank aan vaarden, waarna de heer Sietema zijn dank aan de vereeniging in poëzie ver tolkte en de heer Van Varik wees op de goede melk, die de vereenigingsleden aan de Coöperatieve Zuivelfabriek leveren, wat vooral uit het vetgehalte blijkt. De heer Ir Dorst bracht met enkele films een prettige stemming onder de aanwezigen. Export-uienprijzen sterk gestegen. Uit Ooltgensplaat wordt gemeld: De uienprijs is thans geweldig opgeloopen. In een tijd van twee dagen is er niet min der dan één kwartje bijgekomen. De prijs is thans f 0.80. Volgens schatting zijn er op Overflakkee nog 50 a 60.000 H.L. uien aanwezig. Het natuurlijk broeden. Hoewel op de groote bedrijven vrijwel overal met broedmachines wordt gewerkt, wordt op de kleine bedrijven nog vaak met kloeken gebroed. Er zijn zelfs in En geland nog groote bedrijven, die alleen met kloeken broeden omdat men zegt, dat daardoor sterkere kuikens geboren wor den. Bij het natuurlijk broeden is men ge heel afhankelijk van het feit, of er broed- sche hennen zijn of dat men ze huren of k'oopen kan. Het broeds worden der hen nen kondigt zich een paar dagen te vo ren aan, doordat het dier een klokkend geluid ma'akt en met de veeren min of meer overeind rondloopt. Merkt men, dat de kip 's avonds een rustig plekje opge zocht heeft en bij het naderen van men schen een eigenaardig geluid laat hooren en de veeren overeind zet, dam kan men probeeren met een paar porceleinen eie ren of gewone eieren of zij goed 'blijft zit ten. Pas als dit lukt kan men haar de broedeieren zelf toevertrouwen. Men moet er echter om denken zoo'n hen eerst heel voorzichtig goed met in sectenpoeder te behandelen en dat flibk tusschen de veeren te spuiten. Als de hen tijdens het broeden last krijgt van para sieten dan kan zij niet rustig blijven zit ten. Over het algemeen worden de hennen van de 'Z.g. zware rassen, Wyandottes, Rhode Island Red en Orpington veel meer broedseh dan die van de lichte rassen. De broedeieren moeten we voor we ze onder de hen leggen, terdege onderzoeken. Dit geldt natuurlijk ook bij het machinaal broeden. De schalen moeten glad en rein zijn, vuil kan men er voorzichtig afkrab ben, afwasschen met water mag niet, daar hierdoor het bederven der eieren zeer in de hand gewerkt wordt. De eieren moeten normaal van vorm zijn, niet to lang en spits en niet te rond en stomp- Ook abnormaal groote eieren geven min der goede resultaten dan eieren van on geveer 60 gram. Als de vorm goed is moeten we do

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2