03/ 0/ 4 0« tUbS, tUMwtf (fcatis fazen i EERSTE BLAD Politieke beloften. De gepantserde vuist. Buitenland. Binnenland Misleiding. Belangrijkste Nieuws DINSDAG 16 MAART 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 140 ZIJ, die zich met Ingang van 1 April 1937 op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog In Maart verschijnende nummers GRATIS. I Bij de indiening van de ontwerp-be- grooting voor de luchtmacht heeft Min s- ter Sassoon er de aandacht op gevestigd, dat deze 'begrooting, die 82.500.000 pond bedraagt, 36 millioen pond hooger is dan de voorgaande, tegenover een gemiddelde van 18 millioen pond in de jaren, die aan de uitbreiding der bewapening vooraf gingen. gende 4% dbrieven kan den dag van 4y2 pand- rwaarden als en bij hare 3KERKE. Advertentiën door LOUWS. te f3149; J. Jac. Dtek te irk; A. Leijs, M. D. v. d. 44; A. Leys, man, Waarde G. v. Iwaar- Kruiningen 3,30. ischrijvers. notaris Blau- ,g alhier pu- Nieuwland" Kooper D. R. bouw- en Kooper L. Tholen werd veren en ver en 340 ton werd gegund per ton aan izen en voor Rook, Ouder per ton aan sdijk. BERICHT rond van 16 tige Noord elijke wind, elijk nog re- m, mogelijk tg. 3 uur: 10 u.: 746. sen: isstoeten of zij op Ijden of a n g al links! Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Minister Gelissen heeft onlangs in de Eerste Kamer verklaard, dat hij van Minister Colijn veel geleerd had; Is hetzelfde ook het geval met som mige voormannen van de S.D.AJP.? Zooals men weet heeft de heer Golijn steeds op het standpunt gestaan, dat de politieke partijen ook in hun verkiezings programs zeer voorzichtig" moeten zijn met het doen van beloften en dat zij, ook al is dat bij de stembus misschien minder voordeelig, geen beloften mogen doen, die zoo goed als zeker niet vervuld kunnen worden. De S.D.A.P. heeft jarenlang een andere opvatting gehuldigd. Zij was steeds rijk in het beloven, ook al stond het vast, dat van het geven niets zou komen. Nu heeft echter de heer Van den Tem pel in een kadervergadering te Alkmaar een andere opvatting verdedigd. „Als wij, zoo zeide hij, nieuwe kiezers willen krijgen en oude kiezers willen hou den, dan moeten wij niet meer helo.en dan wij' kunnen volvoeren." Bravo Als de S.D.AP. zich aan dezen regel, die door „Het Volk" met instemming wordt vermeld, gaat houden, dan zal zij een geheel andere koer® dan tot nu toe moeten volgen en zullen tal van mooi klinkende leuzen moeten worden ge schrapt. Maar ons politieke leven zal er door op hooger peil worden gebracht. Rij het debat over de begrooting van Buitenlandsehe Zaken in de Eerste Ka mer beeft de heer Polak (S.D.) betoogd, dat het oorlogsgevaar door het fascisme is vergroot. De dictatoriaal geregeerde landen zijn een voortdurende bedreiging van den vrede, daar deze naar het zwaard zullen grijipen om redenen, waarom democra tieën het nooit zullen doen. Deze onge rustheid wordt vergroot door de gebeur tenissen in Spanje. Het fascisme is een exportartikel en de heeren Mussolini en Hitier hebben in bijna alle Eurapeesche landen hun agenten. Tegenover deze actie zoo zeide spr., past het harde woord en de gepantserde vuist. Spr. citeerde het Engelsche tijdschrift „The Banker"., dat in een verhandeling over Duitschland als de meening van Blitler weergeeft, dat de democratie de volkeren week maakt. Wij moeten echter niet week zijin, meent spr., ons woord moet harder zijn en zoo noodig ook onze vuist." Deze uitspraken trekken de aandacht, in de eerste plaats wegens de verregaan de-eenzijdigheid waarvan de spreker blijk gaf. Want het moge waar zijn dat de fascis tisch geregeerde landen een gevaar voor den vrede vormen, hetzelfde geldt ook en zeker niet in mindere mate van een land als Rusland, waar het Communisme zijd triomfen vierde. Maar niet minder trekt de aandacht de gemakkelijkheid waarmede de roode se nator hier spreekt over de gepantserde vuist en de harde vuist die in dezen tijld noodig is. 'lot nu toe hebben de sociaal-democra ten al het mogelijke gedaan om het zetten zelfs van een zeer kleine vuist onmogelijk te maken. Heel hun defensie-„beleid" kan met een woord worden gekarakteriseerd: a f - braak. Hadden de sociaal-democraten bun zin gekregen, dan zouden Nederland en In- dië thans geheel ontwapend staan en zou ook voor de naaste toekomst een behoor lijke weermacht onmogelijk zijn. De S.D.A.P. heeft nu op het jongste congres, zij het aarzelend, een draai ge- namen. Wij juichen dat toe. Maar de heer 1 olak diende toch te be grijpen, dat hij in de gegeven omstandig heden niet de eerst aangewezene is om een toon aan te slaan als hij deed. Afgezien van de vraag of het ook ove rigens verstandig was. Wij hebben althans een sterk vermoe den, dat als straks de minister, die tot nu toe als een „militairist" werd gedood verfd, aan het woord komt, deze rich heel wat meer gematigd zal uitspreken, dan de heer Polak, die nog maar nauwelijks van zijn ontwapenings ziekte is genezen. RUST IN DEN STRIJD IN SPANJE. Door de slechte weersomstandigheden zijn de gevechten aan het front van Gua dalajara gestagneerd. Er worden geen operaties van beteekenis gemeld. De rooden melden, dat zij Trijenque (ten noorden van Torija) hebben inge nomen. De nationalisten ontkennen dit echter. I BUDGET DER BRITSCHE LUCHT MACHT £36.000.000 HOOGER DAN VERLEDEN JAAR. In 1936 aldus zeide hij stelden wij ons voor, 11.000 man voor de lucht macht in dienst te nemen. Onze plannen zijn geheel ten uitvoer gelegd. In het komende jaar hopen wij 1175 bestuurders op te leiden. Wij organiseeren een evenredige reser ve en een groote uitbreiding der strijd krachten voor de eerste linie. Kanonnen van twee nieuwe modellen zullen op de vliegtuigen worden gemon teerd. De uitbreiding van de Britsche lucht macht beteekent geenszins, dat de Brit sche regeering de hoop heeft laten varen, dat er ooit een luchtpact en een alge- meene stabilisatie der luchtbewapening tot stand zou komen. Integendeel, de re geering beschouwt de verwezenlijking van deze hoop als een kwestie van het aller hoogste belang en zal terstond iedere ge legenheid aangrijpen, om dit doel te be reiken. STORM EN HOOG WATER. In Frankrijk. In geheel Frankrijk heerscht storm weer, dat gepaard gaat met onophoude- lijken regen. Uit alle deelen des lands ko men berichten over ongelukken, waarbij verscheidene personen om het leven zijn gekomen. Auto's zijn door den wind omverge worpen, talrijke schepen, voornamelijk visschersbooten, verkeeren in nood. Over al is schade aangericht. De golven hebben aan de "Westkust een schade aangericht, die op millioenen wordt geschat. Vele dijken zijn weggesla gen, verbindingen zijn verbroken, huizen staan onder water, muren zijn ingestort, de te velde staande gewassen vernield. De scheepvaart ligt stil. In Engeland. Zoo goed als geheel Schotland, Ierland, Wales en 't Noordelijk deel van Engeland zijn de laatste dagen geteisterd door sneeuwstormen, zooals men ze in jaren niet heeft beleefd. Men herinnert zich evenmin, dat een zoo uitgestrekt deel van het land met sneeuw bedekt was. Gedurende het week-eind is dooi inge treden in Iersland, waardoor ernstige overstroomingen zijn veroorzaakt. In Schotland en Noord-Engeland daaren tegen bleven de sneeuwstormen aanhou den. In België. Maandag heeft het water van de Be- neden-Schelde en haar bijrivieren, de Durme en de Dender, een buitengewoon hoog peil bereikt. Te Lokeren zijn de dijken van de Durme op niet minder dan vijftien plaatsen bezweken met het ge volg dat het water in de stad stroomde en spoedig talrijke straten alsook het Marktplein blank stonden. Vele winkeliers en ook ontelbare particulieren liepen, ten gevolge daarvan, groote schade op. Tientallen 'hectaren landerijen zijn on der water geloopen. Te Dendermonde, waar Schelde en Den der samenvloeien, is eveneens heel wat sohade aangericht. Tusschen Gent en Baesrode is het wa ter van de Schelde tot een zeer hoog peil gestegen. Stakers bij Chrysler moeten fabrieken ontruimen. Naar aanleiding van het verzoek van de directie der Chrysler Corp. aan den rechter te Detroit om bevel te geven tot ontruiming van de negen door stakers bezette Chrysler-fabrieken, heeft deze be paald, dat de stakers tot 17 Maart a.s. gelegenheid krijgen om de fabrieken te verlaten., Is dit na genoemden datum nog niet geschied, dan mag de Chrysler Corp. de arrestatie van de betrokken arbeiders eischen. Een merkwaardige wending bij sociaal democraten. In het Zweedsche parlement wordt een voorstel der socialistische regeering ver wacht aangaande loonsverhooging der ambtenaren naar een nieuw principe, al thans nieuw voor de sociaal-democraten. Het loon zal niet meer betaald worden naar prestatie, maar naar behoefte. Daardoor vervalt de gelijkheid van loon voor gehuwden en ongehuwden en van man en vrouw. Dte dames gaan naar lagere loonklas- sen en de gehuwden krijgen kindertoe slag. De enorme damesbezetting van al lerlei kantoren heeft tot dezen maatregel bijgedragen. Jongere mannen hebben steeds minder vooruitzichten. De ontzettende teruggang der geboor ten dwingt in de richting van steun aan families. Zoo is de sociaal-democratische partij in een nieuw spoor geraakt. Koningin Marie van Roemenië moet een rustkuur houden. Nadat eerst zeer alarmeerende geruch ten over den gezondheidstoestand de ronde hadden gedaan en zelfs van vergiftiging was gesproken, welke geruchten gisteren door officeele kringen te Boekarest wer den tegengesproken met de mededeeling, dat de Koningin geheel hersteld was, is gisteravond een officieel bulletin uitge geven van den volgenden inhoud Konin gin Marie, die heeft geleden aan de griep, heeft tijdens haar herstel een maagaan doening gekregen, waardoor zij genood zaakt is rust te houden. Het bulletin is onderteekend door vier doktoren. Stier bedreigt Mussolini. Mussolini is te Bengasi aangekomen, nadat hij kort tevoren een gevaarlijk avontuur met een wild geworden stier had beleefd. D'e stier was voor een wagen gespan nen, waarmee inlandsche boeren gearri veerd waren, om den duce te begroeten. Door het geestdriftig gejubel der volks menigte schuw geworden, rukte het dier zich echter los en stormde met den kop omlaag naar voren, teneinde Mussolini aan zijn horens te rijgen. De duce vertrok geen spier, maar maarschalk Balbo en andere leden uit het gevolg van den duce sprongen toe en pakten den stier bij de horens. Nu kwamen ook de boeren toesnellen. Zij wierpen het woedende beest op den grond en bonden het met touwen. Korte Berichten. Gedurende de maand Februari is hot aantal werkloozen in Zwitserland ge daald van 110.754 tot 105.736. Vooral in de bouwvakken, de metaal- en machine industrie, de uurwerkindustrie en de tex tielindustrie is het aantal werkloozen verminderd. Te Manilla, de hoofdstad der Philip- pijnen, is in een vuurwerkfabriek een hevige ontploffing geschied, waarbij ten minste 28 arbeidsters het leven hebben verloren. Meer dan 30 meisjes en eenige mannen worden vermist. NEDERLAND EN TURKIJE. Betalingsverkeer en industrieele opdrachten. Het ministerie van Buitenlandsehe Za ken maakt bekend, dat op 27 Februari j.l. te Ankara de onderteékening heeft plaats gevonden van een overeenkomst tusschen Nederland en Turkije betreffende het be talingsverkeer tusschen heide landen, als mede van een overeenkomst strekkende tot regeling der betalingsmogelijkheden terzake van eventueele opdrachten aan de Nederlandsche industrie tot uitvoering van werken, welke verhand houden met het plan tot de economische ontwikke ling van Turkije, alsook terzake van even tueele Nederlandsche deelneming aan het Tnrksche koffie-monopolie. DE TOESTAND IN DE KLOMPEN INDUSTRIE. Voortzetting van de contingenteering. Bij het afdeelingsonderzoek door de Tweede Kamer van het wetsontwerp tot regeling van den invoer van klompen en klompenmakerswerk werd van verschil lende zijden erkend, dat cle toestand van het klompenmakersbedrijf, voortzetting van de contingenteering noodig maakt. Sommige leden achtten zelfs een verdere beperking van den invoer noodzakelijk. De Rijksdienst der werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling publi ceerde de vorige week een bericht, waar in deze alinea voorkwam: Het totaal aantal personen, van wie de werkloosheid is nagegaan, bedroeg in De cember 1936 ongeveer 541.000, waaron der 532.000 tegen werkloosheid verze kerden; het aantal werkloo zen onder hen bedroeg rond 194.200, waaronder 192.200 verzekerden. Het G. S. D. heeft nu ontdekt, dat het nationaal-socialistische dagblad, onder het hoofd „Werkloosheid in Nederland", deze zinsnede opnam, maar met wegla ting van de laatste, gespatieerde woor den. De indruk moest gewekt worden, dat er in Nederland 541.00 ingeschreven en gecontroleerde werk loozen waren. Ergerlijke misleiding. Men kan hier wel van opzet spreken. De woorden zijn immers wel bewust g e- schrapt. Het zijn fraaie manieren. De werkloosheid is, helaas, nog altijd zeer omvangrijk. Maar men mag niet, uit politieke berekeningen, den toestand ern stiger voorstellen dan hij is. Zij wezen er op, dat uit België nog steeds tegen zeer lage prijzen klompen in ons land worden ingevoerd. In het bijzonder hadden zij daarbij het oog op klompen, vervaardigd in de Belgische jeugdgevan genissen. Gaarne zouden zij van den mi nister vernemen, of deze bereid is, een verlaging van het contingenteeringsper- centage te bevorderen. ACCIJNS OP BIER EN GEDISTILLEERD. Gezamenlijk verzoek van Kamers van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor 's-Gravenhage heeft, mede na mens de Kamers van Koophandel en Fa brieken te Groningen, Veendam, Zwolle, Deventer, Hengelo, Arnhem, Nijmegen, Venlo, Roermond, Heerlen, Maastricht, 's-Hertogenbosch, Eindhoven, Waalwijk, 'Breda, Neuzen, Middelburg, Dordrecht, Tiel, Vlaardingen, Delft, Gouda, Utrecht, Amersfoort, Hilversum, Leiden, Haarlem, Hoorn en Alkmaar den minister van financiën telegrafisch verzocht om op korten termijn over te gaan tot verlaging van den accijns op bier en gedistilleerd. De Kamers wezen er op, dat de toe standen, welke door den abnormaal hoo- gen accijns in 'het leven zijn geroepen, allerwegen 't inzicht hebben gevestigd, dat slechts vermindering tvan accijns daaraan paal en perk kan stellen. Wanneer de regeering hiermede zou talmen, zal de illegale handel waarschijn lijk met nog grooter vrijmoedigheid dan voorheen optreden, tot ernstige schade van 't bedrijfsleven, 't algemeen belang en tenslotte van den fiscus zelve, aangezien 'hét bedrag, waaraan thans nog steeds wordt vastgehouden, dan in verkeerde handen komt. De gestadige teruggang van den accijns laat hieromtrent geen twijfel. De Kamers spreken het vertrouwen uit, dat de minister door verlaging van ac cijns, nog ivóór het aanstaande zomersei zoen, de bijzonder moeilijke omstandig heden, waaronder het hotel-, café en res taurantbedrijf, alsmede bet vreemdelin genverkeer werken, zal verlichten. DE TOEPASSING VAN DE PAARDEN- WET 1918. Vragien van den heer Van den Huevel. In de kringen van de hengstenbouders en paardenfokkers beerscht een groeien de ongerustheid met betrekking tot de wijze, waarop ten aanzien van hun be langen wordt gehandeld door de rijks commissie voor keuring van dekhengsten. Het Tweede Kamerlid Van den Heuvel vond hierin aanleiding aan den minister van landbouw en visscherij eenige vragen te stellen. Zoo vraagt hij o.m. of het den minister bekend is, dat deze ongerustheid voornamelijk haar grond vindt in de meening, dat de be palingen van de paardenwet-1918 niet worden uitgevoerd in den geest als waar in deze zijn bedoeld. Voorts of de minister niet van oordeel is, dat de hengstenhouders op een juiste en nauwkeurige uitvoering van de ge noemde wet aanspraak kunnen maken, wijl de waarde van de hengsten, welke zij in eigendom bezitten, in hooge mate van de wijze van keuring afhankelijk is en of de minister bereid is te bevorderen hetzij door het geven van nadere in structies aan de meergenoemde rijkscom missie, hetzij door aanvulling van die commissie of door verandering op andere Binnenland. Het achterlicht op de fiets. Buitenland. Grooter luchtbewapening in Engeland. Storm en hoog water in sommige landen. Rust in den Spaanschen strijd. wijze van haar samenstelling dat in don vervolge de keuring in overeenstem ming met de bedoeling van de paarden wet-1918 plaats heeft. BAKSTEEN NAAR BELGIë. De Belgische Staatscourant publiceert bet K. B. van 10 Maart, waarbij de con tingenteering van den invoer van bak- steenen wordt opgeheven. ACHTERLICHTEN VOOR RIJWIELEN. Gelegenheid tot inzending van modellen. De minister van Waterstaat vestigt er in de Staatscourant de aandacht op, dat te rekenen van 1 Januari 1938, de rijwiel achterlichten tevens als reflec tor zullen moeten zijn ingericht en tot een door hem of van zijnentwege goedge keurde soort zullen moeten behooren. Hij noodigt de fabrikanten en impor teurs van rijwielachterlichten uit, ten be hoeve van het vaststellen van de keurings- eischen een exemplaar van elke door hen gefabriceerde of geïmporteerde soort rij wielachterlichten, tevens ingericht als re flector, te zenden aan den ingenieur van den Rijkswaterstaat ir W. W. E. von Hemert, Garel van Bylandtlaan 3, 's Gra- venhage. VERGUNNINGSSTELSEL VOOR VERVOER VAN GOEDEREN? Ontwerp-regeling van de commissie- De Vries. Naar de „Tel." verneemt, is de com- missie-D'e Vries, die de regeering advi seert over verkeersaangelegenheden, bezig een regeling voor het goederenvervoer te ontwerpen naar analogie van het voor het personenvervoer vastgestelde vergun ningsstelsel. Deze commissie wil in deze regeling alleen het motorwegvervoer en de beurt vaart betrekken. Voor de vaste vracht auto- en beurtvaartdiensten behoort, al dus de beginselen van de concept-rege ling, een vergunningsstelsel te worden ingevoerd, waarbij voorschriften, omtrent begin- en eindpunten, route, vervoer- plicht, frequentie, aansluiting aan an dere diensten, tarieven en andere ver- voervoorwaarden kunnen worden gege ven. Voor afhaal- en besteldiensten zou even eens een vergunningsstelsel noodig zijn met voorwaarden omtrent vervoerplicht, aansluiting aan andere diensten en tarie ven. Voor het ongeregeld vrachtautovervoer, zoo ook voor het veevervoer, zou kunnen volstaan worden met een stelsel van be- drijfsvergunningen, welker verleening echter op grond van de aanwezigheid van een teveel aan vervoercapaciteit zal kun nen worden geweigerd. Het eigen vervoer zal vrij kunnen blij ven, behoudens dat als controlemiddel een inschrijving in een register noodig zal zijn. Aan vergunninghouders van een afhaal- en besteldienst en aan houders van een inschrijvingsbewijs voor eigen vervoer zal geen vergunning voor ongeregeld- of veevervoer verstrekt kunnen worden. Aldus zijn in groote lijnen de plannen van de centrale commissie van advies en bijstand voor het verkeersfonds. DRIE EMMERBAGGERMOLENS BESTELD. Belangrijke opdracht voor Nederlandsche werven. De n.v. gemeenschappelijke mijnbouw- mij. Billiton te 's Gravenhage, heeft op- diacht verstrekt voor de levering van drie emmer baggermolens. Over welke werven hier te lande do opdracht verdeeld zal worden, kon men bij informatie nog niet mededeelen. Naamsverandering in verband met nieuwe tactiek? Het communistische dagblad „De Tri bune" zal met ingang van 19 April in een nieuwen vorm verschijnen onder den naam van Volksdagblad, dagblad voor Nederland. Als hoofdredacteur zal vanaf dien datum optreden mr A. S. de Leeuw en als directeur de heer H. de Weerdt Burgemeesters. Bij Kon. Besluit van 13 Maart is met ingang van 1 Apiil benoemd tot burge meester der gemeente Zaltbommel; mr H. B. Tutein Nolthenius, volontair ter ge meente-secretarie te Abcoude.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1