IBIS SHAG tycaJtis i Minister Slingenberg over Sociale Zaken. Buitenland. De komende verkiezingen. MAANDAG 15 MAART 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 139 ZIJ, die zich met^lngang van 1 April 1937 op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog In Maart verschijnende nummers GRATIS. Belangrijkste Nieuws Binnenland Uitg.: N.Y. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Het aantal werkloozen in 1936 met 3 pet. verminderd. Er wordt in Nederland geen hon- Uier geleden. Onze ruimte liet Zaterdag niet toe een verslag te geven van het in de Eerste Kamer behandelde. Van de door Minister Slingenberg, bij Sociale Zaken gehouden rede (de begroo ting werd z. h. st. aangenomen) laten wij hier nog een kort uittreksel volgen: Bij de beoordeeling van den stand der werkloosheid moet men rekening 'houden met belangrijke facto ren, ook van internationalen aard., met de bevolkingstoeneming en de rationali satie. Per jaar melden zich 40.000 arbeiders aan wegens bevolkingstoeneming en 15000 tengevolge van de rationalisatie, dat zijn 220.000 in vier jaar. Dit ge tal is nu door de r'e gee ring opgevangen. Wanneer spr. de tegenwoordige opleving beziet, blijkt dat het aantal werkloozen dat van 1934 gelijk komt. De werkloosheid is in 1936 met 3 pet. verminderd. Spr. moet erkennen, dat de toe stand der gezinnen van de werkloozen nijpend is. De regee ring doet echter wat zij kan. H e t i s gelukkig niet juist, dat de werkloozen door ondervoe ding worden bedreigd. Uit verschillende rapporten blijkt, dat er geen honger geleden wordt in Nederland. Tegenover dien. heer Danz merkt spr. op, dat hij aan geen enkele toezegging is gebonden wat betreft de vermeerdering der distributie en de verruiming van de werkverschaffing. Intusschen is de mi nister in die richting werkzaam geweest. Daardoor heeft een gezin van vijf per sonen een voordeel gekregen van f2.88% per week. De vermindering van de werkverschaffing, die zich inderdaad heeft voorgedaan, is te wijten aan oorzaken, die buiten het terrein van den minister liggen, met name aan den financieelen toestand der gemeenten en aan weersomstandigheden. Maatregelen zijn echter genomen om in het voorjaar te komen, tot uitbreiding der werkver schaffing. De minister kan, mede met het oog op de vermeerdering van de distributie, geen grond vinden voor een d u u r t e b ij .s 1 a g op den steun. Van duurte toch is geen sprake. Een tweede factor, waarmede de Regee ring moet rekening 'houden, is d e ver houding van steun tot loon. Er moet niet een toestand intre den, dat het ontvangen steunbedrag 'het in de maatschappij betaalde loon nabij kooit. Dat zou de moraliteit der arbei ders aantasten. De uitkeeringenderwerk- loozenkassen zijn tot de 'helft te- ruggeloopen, als men de eerste maanden van 1937 vergelijkt met die van 1936. Dit heeft ook spr. verbaasd, doch de feiten zijn er. Een vaste conclusie heeft spr. nog niet getrokken. Wel weet hij, dat de bes ten het eerst weer aan het werk komen, en de besten zijn uit den aard der zaak aangesloten bij de werkloozenkassen. In elk geval wordt het verschijnsel ernstig onderzohht. Naar aanleiding van een opmerking over kinderbijslag in de werkverschaffing zegt de Mi nister, dat hij er niet toe kan medewer ken, dat het loon van den vader in de werkverschaffing stijgt boven dat van den arbeider in het.vrije bedrijf. 'Het vraagstuk dter ongeschoold heid van arbeiders, die lang werkloos zijn geweest, moet men beoor- deelen naar de gegevens, die de onder nemers uit hun ervaring verstrekken. Het komt den minister voor, dat het verloren gaan van vaardigheid en vakbekwaam heid onmiskenbaar is en de regeering zal dan ook het hare doen om in overleg met de organisaties aan het tekort aan vak bekwaamheid tegemoet te komen. Een regeling met de betrokkenen hier omtrent is getroffen in de sigarenindu- strie en in de diamantindustrie en zal worden getroffen in de textielindustrie; ln toekomst zal op dezen weg worden voortgegaan. Met den heer Vorrink meent de minis ter, dat de gevaren voor de jeugd tengevolge van de werkloosheid groot zijn. Spr. is er diep van doordron gen, dat door de regeering alles moet ge daan worden om deze gevaren te onder vangen. Hij herinnert aan de vele cursus sen, kampen, centrale werkplaatsen en de speciale werkobjecten, Tot leedwezen van den minister heeft ook de S. D. A. P. de politiek der Regee ring negatief genoemd. Spr. wijst op den landbouwsteun, die allerminst gekarakte riseerd mag worden als ,,'het vrije spel der maatschappelijke krachten". In het veelgeprezen Amerika en in Europeesche landen is het den boeren slechter gegaan dan in Nederland. Onze industrie heeft de regeering beschermd door contingenteeringen. D'e scheepvaart is gesteund door sub sidies, demi d denstand met cre- dieten. De zoo gesmaalde aan passingspolitiek heeft de bedrijven weer tot concur- reeren in staat gesteld, reeds vóór de depreciatie. De tegenwoordige opleving is naast de depreciatie aan de aanpassingspolitiek te danken. Spr. heeft alle bewondering voor de politiek van het Kabinet. Daarmee verheft hij niet zichzelf; hü kwam eerst laat in de regeering. DE STRIJD IN SPANJE. Taracena bezet. Gemeld wordt, dat de opstandelingen bezit hebben genomen van het op 6 km van Guadalajara gelegen Taracena. Zware regenval. Wat er precies aan de hand is ten N.O. van Madrid aan het front van Guadala jara, waar in de afgeloopen week verbit terde gevechten zijn geleverd, valt moei lijk te zeggen. Madrid meldt geslaagde tegenaanval len, Franco's berichtendiensten deelen mede, dat regen de operaties voor een groot deel verhindert. Het één kan vrij gemakkelijk samengaan met het ander. Uit Siguenza wordt gemeld: De troepen der opstandelingen aan het front van Gu adalajara hadden Zaterdag te kampen met den ergsten vijand: regen. D'e gemo toriseerde afdeelingen bleven in den mod der steken. Aan het front van de Jarama zijn de opstandelingen opgerukt, zoodat zij ten noordwesten van Pingarron een gebied van een lengte van 4 km en een 'breedte van 3 km hebben bezet. Hierdoor beheer- schen zij den weg naar Valencia. DE MOORDPARTIJ TE ADDIS ABEBA. Vcedselschaarschte en latent verzet. Van goed ingelichte zijde meldt het Al- gem. Handelsblad over den toestand in Addis Aböba bet volgende: De bomaanslag geschiedde terwijl maar schalk Graziani en de leden van zijn staf onder het afdak van een gebouw geschen ken aan de bevolking uitdeelden. D'egeen die de bom wierp, mikte te hoog; de bom raakte het afdak en ontplofte te vroeg. Indien de bom op den grond was geko men, zooals de aanslagpleger had ge- wenscht, zou zonder twijfel het geheele gezelschap daar zijn gedood. Generaal Liotta, chef van de luchtmacht, heeft zijn rechterbeen verloren en zijn rechteroog. In totaal zijn vijf bommen ge worpen in de dichte menigte en er werden daardoor al dadelijk meer Abessyniërs gedood dan Italianen. D'e zwart- hemden-arbeiders zijn de voornaamste schuldigen aan den massamoord wel ke daarna plaats vond. D'e slachting begon onmiddellijk na den aan slag en duurde den geheelen nacht voort. Toien het donker werd, was 'het centrum van Addis Abeba door een ring van in brandl gestoken huttien afgesloten. Het schieten duurde onafgebroken voort. Men vertelt, dat maarschalk Graziani buiten zichzelf van woede is over het op treden van de zwarthemden en over het feit, dat de militairen dat optreden niet hebben kunnen of willen verhinderen. In het algemeen is de toestand in Ad dis Abeba den laatsten tijd niet veel ver beterd. Er is bovendien een tekort aan de eerste levensbehoeften. Alle regeerings- amibtenaren zijn op rantsoen en de bur gerbevolking komt steeds moeilijker aan voedsel. VleesCh is een luxe, wanneer het al te krijgen is. De moeilijkheid is, dat de Abessyniërs die meer verbouwen of fok ken dan zij voor zichzelf noodig hebben en die vroeger bun waren naar de markt plaats plachten te brengen, zich steeds verder van de bezette steden terug trek ken, en er niet aan denken hun producten te komen brengen, niet alleen omdat zij er de slechte prijzen voor krijgen, welke de Italianen er voor wenschen te geven, maar ook omdat zij bang zijn voor slechte behandeling. In alle districten welke door de Italianen zijn bezet, heerschf voedsel tekort. De Italiaansche autoriteiten beseffen wel, dat het niet mogelijk zal zijn de troe pen in Addis Abeba te voeden als de re gentijd weer begint en daarom is reeds besloten het aantal troepen te verminde ren. De Italianen wagen zich op sommige plaatsen alleen wanneer zij zich in groot gezelschap bevinden. Dat de recente massa-moord de Abes syniërs in de buurt van de hoofdstad ver bitterd beeft, staat wel vast. EEN OPROEP VAN MINISTER VAN ZEELAND. D'e Belgische minister-president Van Zeeland heeft een proclamatie tot de be volking gericht waarin hij o.m. het vol gende zegt: „Mijn persoonlijke opinie is bekend. Ik heb nooit, integendeel, mijn godsdienstige overtuiging verborgen. Ik heb mij steeds buiten de partijen gehouden. In mijn heele regeeringsactie h°b ik mij steeds door één enkele bezorgdheid laten leiden, namelijk: het welzijn van alle Belgen. Thans ben ik candidaat bij de verkie zingen van 11 April. Indien ik daartoe besloten beb, is dit omdat ik het als een plicht beschouwde. Iemand poogt de kalmte, waarvan het land geniet, en die het noodig heeft, te verstoren, de doelmatige werking van een legeering van nationale eendracht en nationaal herstel te belemmeren en onze instellingen aan te vallen. Iemand droomt ervan, bij ons een re gime van geweld, strijdig met al onze tiadities, in te voeren. Als hoofd van de regeering past het mij, dat ik in den strijd aan de spits sta. Dien strijd wil ik in alle klaarheid leve ren, met volle loyauteit, zonder acht te slaan noch op leugens, noch op beleedi- gingen, noch op laster. Met mij candidaat te stellen, heb ik u de gelegenheid willen geven, u zonder dubbelzinnigheid uit te spreken en in volle klaarheid te kiezen tusschen: de ver standhouding van alle goede burgers en de partij-Rex, die haat verwekt en naar burgeroorlog voert tusschen: een regee- ringsbeleid, dat het land uit de crisis heeft gehaald, de wettelijkheid en den so cialen en godsdienstigen vrede waarborgt en een avontuur, dat spoedig in wanorde en in verwarring- de slechte dagen, waar van de herinnering nog niet is uitge- wischt, weer zou doen opdoemen; tus schen: een regime, dat al onze groote na tionale tradities eerbiedigt en tusschen slaafs uit het buitenland overgenomen methodes. Belgen, ik doe niet alleen een beroep op uw gezond verstand. Ik richt mij voor al tot uw verknochtheid, die gij voor uwe instellingen koestert en tot de fierheid, waar gij1 groot op gaat, omdat gij weet vrije burgers te zijn van een vrij1 en een sterk land. Ik stel mijn vertrouwen in u." I ENKELE HOOFDPUNTEN UIT ITALIë'S ANTWOORD. Rome bereid België's onaantastbaarheid te waarborgen. In gezaghebbende kringen wordt beves tigd, dat het Italiaansche antwoord op de Britsche nota niet zal worden gepu bliceerd, doch men deelt er het volgende uit mede: Italië is bereid te onderhandelen over een nieuw westelijk pact op de grond slagen van het oude verdrag van Lo carno. Het erkent, dat dit onmiskenbare diensten heeft bewezen. Bij de opstelling van het nieuwe do cument zou men rekening moeten hou den met zekere factoren, die in 1925 niet bestonden, b.v. de bezetting van het Rijnland. Italië meent, dat het nieuwe pact een voudig moet zijn en spoedig moet wor den toegerust, bet mag niet vaag, maar moet scherp omlijnd zijn. Italië is bereid de territoriale inte griteit van België te waarborgen onder dezelfde voorwaarden als Engeland, Frankrijk en D'uitschland. DE SPAANSCHE REGEERING PROTESTEERT BIJ DEN VOLKEN BOND TEGEN ITALIë. Het volkenbondssecretariaat heeft een nota van den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken Del Vayo openbaar gemaakt over de deelneming van Ita liaansche en Duitsche strijd krachten aan het leger van generaal Franco. De nota heeft voornamelijk be trekking op Italiaansche strijdkrachten, die 6 Febr. te Cadix zijn geland. D'elVayo beschuldigt de Italiaansche regeering van schending van artikel 10 van het Vol kenbondsverdrag over de eerbiediging van territoriale integriteit en politieke onafhankelijkheid van alle volkenbonds staten. D'el Vayo grondt zijn beschuldi ging op de verklaring van de dezer da- Katholiek-Democratische Partij doet aan groepsvorming niet mee. Naar aanleiding van het bericht oyer een nieuwe politieke groepsvorming, waarbij ook de Kath. Dem, Partij ge noemd werd, deelt de secretaris der K. D. P. mede, dat zijn partij' met deze groeps vorming niets te maken heeft. Wel zijn eenige weken geleden tusschen de K. D. P. en den Bond van kleine boeren (groep-Bouman) informatorische bespre kingen gevoerd, doch deze hebben niet tot eenig resultaat geleid. De K.D.P. zal zelf standig by de verkiezingen uitkomen. Volgens het gehouden referendum is de volgorde dier candidaten aldus: 1. mr P. M. Arts, 2. G. D. Wesseling, 3. mr A. P. C. Peters. De communistische candidaten. Het partijbestuur van de Communis tische Partij heeft thans in een zitting van het volledige partijbestuur de defi nitieve candidatenlijst bijl de a.s verkie zingen vastgesteld. Hovenaan de lijst zijn geplaatst: 1. Louis de Visser; 2. D. Wijnkoop, 3. Roes- tam Effendi, 4. G. Scbalker. gen gevangen genomen Italiaansche of- ficieren en soldaten, die zouden hebben toegegeven dat bier niet van Italiaan- sche vrijwilligers doch van regelmatige Italiaansche troepenafdeelingen moet worden gesproken. Nog twee Italiaansche divisies zijn op komst. Het opperbevel is van plan Madrid te nemen, terwijl de Italiaansche en D'uitsche eskaders onder het voor wendsel, dat zij de kust bewaken, Barce lona en Valencia zullen aanvallen. De nota van Dtel Vayo noemt hierna de na men van de gevangen Italiaansche offi cieren en soldaten, die deze verklaring hebben afgelegd. De Spaansché regeering is van mee ning, dat sedert de oprichting van den Volkenbond geen schandelijker schen ding van de verplichtingen van het Vol- kenbondsverdrag is gepleegd. SNEEUWVAL ONTREDDERT HET VERKEER. De aanhoudende zware sneeuwval heeft groote vertraging veroorzaakt in het spoorwegverkeer in Zweden. Het auto verkeer in een groot deel des lands moest stopgezet worden. Hooge sneeuw- muren blokkeeren de wegen, soms zijn de auto's geheel ondergesneeuwd. In Stockholm sneeuwt het nu al vijf dagen achtereen zonder ophouden. Met groote moeite houdt men, met behulp van sneeuwploegen en sneeuwruimers de straten begaanbaar. Twintig Noorsche zeilschepen, die te zamen 300 man aan boord hebben, zijn in de Witte Zee overvallen door een he- vigen sneeuwstorm die hen in gevaar heeft gebracht. Ook in Noord-Ierland hebben de laat ste dagen zware sneeuwstormen gewoed, die evenals in Schotland groote schade hebben aangericht. In Noord-Ierland ligt bijna bet geheele verkeer stil. In Bel fast dreigt melkschaarschte, aangezien men de melk niet meer naar de stad kan vervoeren. In een deel der industriebe- drijven begint ook een steenkool- sohaarschte voelbaar te worden. In de ziekenhuizen heerscht gebrek aan de noodige verbandmiddelen. De sneeuwstor men zijn de hevigste, welke sedert 10 jaar in Noord-Ierland hebben gewoed. STORM VEROORZAAKT TREINRAMP. Zaterdagmiddag om 13.10 is op onge veer dertig km. van Bourges, op de lijn BourgesMontlugon de sneltrein uit Montdore ontspoord bij het plaatsje Gor- quoy (Fr.). Dte locomotief, de kolenwagen, een ba gagewagen en een passagiersrijtuig lie pen uit de rails. Het ongeluk is te wijten aan den he- vigen storm. Juist toen de trein pas seerde, viel een boom op de rails. Het was den machinist niet mogelijk voor bet opstakel te stoppen. De reddingsmanschappen zijn er in ge slaagd reeds acht lijken en acht gewon den, van wie twee ernstig, uit het puin van de vernielde wagens te bergen. Het reddingswerk duurt nog voort. Men vi eest, dat nog meer slachtoffers onder het puin bedolven zijn. Er zijn 15 personen bij dit ongeluk om het leven gekomen, vier vrouwen, twee kinderen en negen mannen. DE KONINGIN VAN ROEMENIë ERNSTIG ZIEK. Koningin Marie van Roemenië is ern stig ziek. Zij' heeft een aanval van in fluenza gehad die thans naar de inge wanden is overgeslagen. Koning Carol heeft den geheelen morgen aan het ziek bed vertoefd. Haar familieleden zijn ge waarschuwd. Naar verluidt zouden zich bij de Ko- VOOR DE PIJR Dobbe Imcm n lekker... man! Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. Binnenland. Prinses Juliana en Prins Bernhard. De concentratie van scholen. Minister Slingenberg over Sociale Zaken. Vijf personen bijl auto-ongeluk verdron ken. Buitenland. De moordpartij te Addis Abeba. Hevige sneeuwval in verschillende stre ken. Spanje protesteert tegen het optreden van Italië. ningin verschijnselen hebben voorge daan die zouden kunnen wijzen op een vergiftiging, die ontstaat door een alca- loide. GEEN DUITSCHE JEUGDORGANI SATIE MEER CONFESSIONEEL. Volgens den Berlijnschen correspon dent van de „D'aiiy Telegraph" heeft Bal- dur von Schirach, de rijks jeugdleider, in een rede te Hamburg gezegd, dat voortaau geen confessioneele jeugdorganisaties, Evangelisch of Roomsch-Katholiek, kun nen worden toegelaten. „Ik verklaar plechtig" aldus zeide hij „dat ik dergelijke organisaties niet zal erkennen noch dulden". Buitengewone Assembleezitting op 26 Mei? In verband met de voorstellen tot toe lating van Egypte tot den volkenbond en speciaal in verband met bet verzoek van de Britsche regeering de assemblee in buitengewone vergadering bijeen te roe- Pen, heeft het volkenbondssecretariaat de leden telegrafisch verzocht of zij' ac- coord gaan met zulk een buitengewone vergadering op Woensdag 26 Mei. De gewone vergadering van den vol kenbondsraad blijft op 24 Mei gehand haafd. Korte Berichten. 1 Een vliegtuig van de Bolivaansche Luchtvaart-Maatschappij, dat op weg was van Apolo naar la Paz, is bij Cuybaja neergestort. Zes inzittenden werden gedood, twee zwaar gewond. DE CONTI NGENTEERING VAN STEENKOLEN. Voorloopige verlenging voor één kwartaal? Aan het „Hdbl." wordt gemeld: Naar verluidt zal de contingenteering van steenkolen, waarvan de termijn eind Maart afloopt, dan voorloopig voor drie maanden worden verlengd. D'aar de positie van de kolenmarkt thans zoo moeilijk te overzien is, zou dit respijt gewensebt geacht worden vóór de definitieve beslissing valt. Hier en daar is men van oordeel, dat een verlenging voor een korte periode het voorspel is van afschaffing, maar bet lijkt ons voorbarig daaromtrent een voor spelling te doen. Er zijn machtige invloeden aan het werk tot handhaving van de contingen teering. AVONDRETOURS BIJ DE SPOOR. Extra treinen op de groote steden. Naar gemeld wordt, in aansluiting op vroegere berichten dienaangaande, zijn de Nederlandsehe Spoorwegen thans voornemens over het geheele net goed- koope bijzondere 'dagretours verkrijgbaar te stellen, geldig voor treinen na 18 uur

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1