H. M. de Koningin op do Jaerbours. Voor hem Uit de Provincie WIIIHMS «HiNMIIIS ''"To?. Kerknieuws Predikbeurten. Onderwijs. Gemengd Nieuws Huwelijksleed in Sovjet- Rusland. Diepgaande belangstelling van onze Vorstin voor het zakenleven. Er werden drukke zaken gedaan. H. M. de Koningin heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Jaarbeurs te Utrecht. Aan een beschouwing hierover in de Maasbode" ontieenen wij: Het is voor het Jaarbeursbestuur een groote voldoening geweest, dit Koninklijk bezoek. Want wederom is het duidelijk geworden, hoe H. M. medeleeft met het wel en wee van Haar volk. Dit bezoek is niet een loutere welwil lendheid geweest, een plichtmatig be zoek, omdat men nu eenmaal prijs stelde op deze hooge eer. Hare Majesteit was vol zakelijke, gedegen belangstelling. En ook dit was geen formaliteit. De Konin gin heeft veel langer dan anders in de stands vertoefd. Zij knoopte gaarne een gesprek aan met de heer en, die Haar be geleidden' en met de standhouders en in formeerde grondig, hoe het met de zaken ging. En toen Zij, in de daarvoor gereser veerde ruimte, bij de Koloniale afdee ling, eenigen tijd uitrustte van de ver moeienis, die een Jaarbeursbezoek in be trekkelijk korten tijd nu eenmaal mee brengt, heeft de Koningin in een onder houd, dat diep op de zaken inging, ge vraagd, hoe het met den algemeenen toe stand van de Jaarbeurs gaat. Zij wenschte te weten, hoe deze Jaar beurs was ten aanzien van de vorige beurzen; hoe het stond met de plannen tot uitbreiding; Zij: vroeg inlichtingen over de buitenlandsche inzendingen op de Nederlandsche beurs en de inzendin gen van Nederland op buitenlandsche Jaarbeurzen vooral. Kortom, Hare Majesteit heeft de gele genheid van dit bezoek aangegrepen, om eens zakelijk te worden ingelicht, hoe het zakenleven in Nederland gaat, daarmede getuigend, dat Zij het intermediair, dat de Jaarbeurs biedt, hoog weet aan te slaan. En daarom was de Raad van Be heer ook zoo geladen met dankbaarheid, dat Hare Majesteit deze Beurs heeft willen bezoeken. En terwijl de Vorstin den opbloei van het Nederlandsche zakenleven peilde, ging de Jaarbeurs verder. Tijdens het be zoek waren er uit den aard der zaak veel nieuwsgierigen op de ommegangen en dromden bezoekers samen op de verdie pingen, waar men verwachtte, dat H. M. passeeren zou. Maar elders ging het ge wone zakenleven zijn regelmatigen gang. Er werden zelfs zeer veel zaken gedaan, want de bezoekers, die interesse toonden voor bepaalde artikelen waren legio. Er heerschte weer die opgewekte, ver trouwende stemming in de zakenhal en het was bepaald bemoedigend, de stand houders te hooren verklaren, dat zij- zich wel bevinden bij deze Voorjaarsbeurs. DE DUBBELE ROOFMOORD TE VLISSINGEN. f500 belooning uitgeloofd. In een buitengewoon Politieblad looft de Officier van Justitie te Middelburg een belooning uit van ten hoogste f 500 voor die(n)gene(n), die zoodanige aan wijzingen kan (kunnen) geven, omtrent de roofmoord op Johannes Franciscus Eduardus Lauweroijns en diens eohtge- noote Maria Johanna van der Staal, ge pleegd te Vlissingen in het door 'hen ge houden café aan de Keersluis aldaar in den avond of nacht van 3 op 4 Maart 1937, welke ledden tot ontdekking en ver oordeeling van de daders. In het belang van de openbare veilig heid wordt een beroep gedaan op ieder, die eenige aanwijzingen in dezen kan ge ven. Inlichtingen te zenden aan den Com missaris van Politie te Vlissingen. Middelburg. De Commissie voor het smeltlasschen te Middelburg, besloot bij fvoldoende belangstelling wederom een cursus te organiseeren in het autogeen- lasschen. Zij, die een bewijs van be kwaamheid in het autogeenlasschen kun nen overleggen, worden in de gelegenheid gesteld bet electrisch lasschen te be oefenen. Goes. Toch een debat! De heer J. Dekker, Adj. Gew. Comm. van de N. S. B., heeft thans onzen hoofdredac teur uitgenoodigd te debatteeren met den heer J. H. L. de Bruin en daarbij de be schouwingen in „De Zeeuw" over de N. S. B. te verdedigen. De heer Zuidema heeft daarop het vol gende geantwoord; De wijze waarop in uw jongste strooi biljet over mij geschreven werd, lokt niet uit tot nadere discussie. Toch ben ik bereid mee te werken tot het houden van een debatavond, waar u wat „De Zeeuw'' over de N. S. B. schreef kunt bestrijden, en waar ik het geschrevene kan verdedigen. Ik had inij de zaak zóó voorgesteld: 1. De vergadering staat onder onpar tijdige leiding. 2. Beide sprekers krijgen een gelijk aantal van de beschikbaro plaatsbewij zen. 3, De entreeprijs wordt bij onderling overleg vastgesteld. 4, Eventueele baten komen ten 'bate van de Commissie voor Bijzondere nooden". Gisteravond vergaderde de Anti revolutionaire Kiesvereeniging. Verschil- Itadn werkzaamheden in verband met de komende verkiezingen werden geregeld, Tot stemhebbend afgevaardigde naar de Deputatesvergadering werd aangewezen de heer J. Donner. Het bestuur zal uit zijn midden een tweeden afgevaardigde aanwijzen. Verschillende leden gaven zich op voor een hezoekerskaart. Vervolgens gaf de voorzitter, de heer Zuidema, een korte toelichting op het wetsontwerp inzake vestigingseischen 'voor den Middenstand. Een breede bespreking volgde. zoo'n handige aschbak met treklucifers Diverse modellen vanaf f 0.75 tot f3.25 Kloetinge. Gisteravond was door de C. H. Kiesvereeniging alhier een openbare vergadering belegd, waarin als spreker optrad Mr W. F. E. Baron van der Feltz te Middelburg. Voor een aandachtig gehoor hield deze een rede over: „Aan den vooravond der verkiezingen." Na deze rede volgde bespreking. i Donderdag werd onder de oudere leden van de Ghr. Jongelings- vereeniging alhier een voordrachtwed strijd gehouden. Door de jury bestaande uit de beeren Ds J. W. van der Hel, W. Oostingh en D. Koster werden de vol gende prijzen bestaande uit boekwerken toegekend: le pr. J. C. Lankester; 2e pr. P. van Houte; 3e pr. W. J. de Vrieze; 4e pr. F. Godeschalk; 5e pr. P. Hoog- strate; 6e pr. H. Oele Mzn. Hansweert, De marechaussee P. G. Havermans alhier wordt met ingang van 13 Maart a.s. overgeplaatst naar do brigade Hontenisse. De marechaussee J. v. d. Berge van de brigade IJzendijke wordt met ingang van 13 Maart a.s. overgeplaatst naar Hansweert. Wolphaartsdijk. Donderdag hielden ouders en genoodigden een ouderavond in de openbare school te Oud-Sabbinge, on der leiding van den heer Heijboer, hoofd (van deze school. Eerst werden de ver schillende handwerken bezichtigd. Daar na werd de oranje- en huwelijksfilm ver toond van Prinses Juliana en Prins Bernhard door de firma Focus. Deze film was reeds in den vooravond ver toond voor de leerlingen. De avond werd verder gezellig doorgebracht onder het ge not van chocolademelk en gebak, terwijl nog eenige voordrachten werden gehou den. 's-Heer Arendskerke. T r e i n s t a g- natie op do lijn Goes-Vlis- s i n g e n. Gistermiddag omstreeks twee uur ontstond stagnatie op de lijn Goes- Vlissingen. De diverse stations van Vlis singen tot VHeer Arendskerke konden het station Goes en verder niet bereiken. Ze waren geheel geïsoleerd. Het trein verkeer ondervond hierdoor vertraging van vele minuten, ja zelfs bijna uren. Personeel werd belast met onderzoek. Eindelijk vond men de oorzaak, n.l. onder het viaduct bij de gemeente 's-H. Arends kerke. Daar hadden de werklui, welke aan het viaduct bezig zijn de telefoondraden bij elkaar gebonden, omdat zij hier last van hadden. Driewegen. Donderdagavond werd de ouderavond van de Chr. school te Ove- zand in de Zondagsschoollokalen alhier gehouden. Er was een flinke opkomst. Het hoofd der school, de heer Geelkerken, opende dezen avond. Mej. de Bokx sprak over: „Onwaarheid in het kinderleven". Dhr Hoek, onderwijzer aan de Effatha- school te Voorburg vertelde over 't on derwijs aan doofstommen. Deze lezing werd geïllustreerd door lichtbeelden. Ds Fransen sloot deze geslaagde bijeenkomst. Oostdijk. Woensdagavond vergaderde de A.R. Kiesvereeniging onder voorzitter schap van dhr M. Maas. Dhr M. Meeuw- sen Bz. behandelde bet onderwerp: Ver warring, waarop een zeer drukke bespre king volgde. Besloten werd zoo mogelijk een afgevaardigde naar de Deputatenver- gadering te zenden. Waarde. Donderdagavond werd in de Meiksalcm de jaarvergadering gehouden van de afd. van den Ned. Chr. Landarb. Bond. Na opening hield de voorz. dhr A. Waterman, een bijbelinleiding. Daarna werd het woord gevoerd door een lid van het hoofdbestuur, dhr G. van Mastrigt. Uit het jaarverslag van den penningm. bleek een batig saldo. Thans telt de afd. 48 leden. Het slotwoord werd gesproken door Ds Hoogenraad, welke deze verga dering daarna met dankgebed sloot. Wemeldinge. Onder voorzitterschap van dhr Jac. de Zeeuw, hield Dinsdag de Coöp, Boerenleenbank haar 30ste alge- meene vergadering. Een talrijk aantal leden was tegenwoor dig. Ware het niet, dat in het afgeloo- pen jaar twee gevoelige slagen de Bank hadden getroffen, door het overlijden van de heeren F. Dominicus Kz. en L. Domi- nicus, resp. directeur en lid van den Raad van Toezicht, zou zeer zeker deze vergadering een feestelijk karakter heb ben gedragen. In openingswoord en verslagen werd getuigd, dat beide overledenen hebben ge leefd voor en gestreefd naar het welzijn der Bank. De Bank bezit een flink le dental en is financieel zeer gezond. Bij de gehouden verkiezingen werden de periodiek aftredenden J. de Zeeuw als bestuurslid en K. P. L. Dominicus als lid van den Raad van Toezicht herkozen. In de vacature F. Dominicus Kz. werd gekozen K. J. Dominicus Fz. Oudelande. Vrijdagavond vergaderde de A.R. Kiesvereen., welke vergadering voornamelijk ten doel had de herdenking van het 30-jarig bestaan der vereen. Een averzioht werd gegeven van de lotgeval len der vereen. Slechts enkele leden zijn er meer die de vereen, hielpen oprichten. Ze is opgericht met 17 leden, thans is het ledental 22. Ds Leene te Baarland sprak over de A. R. beginselen en de practijk, dhr J. Bot tenberg over Concentratie van scholen. 0. en W. Souburg. Donderdagavond vond de eindles plaats van den 2-jarigen landbouwcursus. Het hoofd van den cur sus, de heer J. K. Voogd, gaf een 'les in Plantenteelt. Vervolgens reikte de Rijks- landbouwconsulent de behaalde diploma's uit. De cursus die begonnen was met 19 leerlingen, eindigde met eveneens 19 leer lingen, die allen een diploma ontvingen. Met zeer goeden uitslag I. Tange te Rittbem, L. W. Kodde, J. Jasperse en P. Jasperse, allen te Souburg. Met goede uitslag J. de Groot en W. Cevaal te Ritthem, A. Tange, W. Be- suyen, A. Vos, D. Kodde, L. Koole, W. de Visser en J. M. Besuyen te Souburg, Joh. Gideonse te Middelburg, L. Geschiere te Ritthem. Met voldoende uitslag C. de Visser, P. Jasperse en L. Wisse te Ritthem, G. Wou- terse te Souburg. De heeren J. Kodde, voorzitter der Landbouwvereen. en Jongepier, Kring secretaris der Z.L.M., complimenteerden de cursisten met het behaalde succes, waarna een der leerlingen den leeraar toesprak en een stoffelijk bewijs van waardeering aanbood. Het hoofd van den cursus sprak een dankwoord, waarna hij in dankgebed voorging. Serooskerke (W.). De vereen, van oud leerlingen, afd. B. V. G., kwam gister avond in vergadering bijeen. Na de jaar verslagen volgden mededeelingen aan gaande het aan te leggen proefveld. S. Meijers sprak over: „De electriciteit op het Landbouwbedrijf". Spr. ging na, wat de electriciteit als licht- en krachtbron voor de boerenhoeve kan beteekenen. Ve len zouden heel graag van dit voordeel en gemak willen profiteeren. Spr. vraagt zich af, of er in dezen niet iets meer voor ■het platteland zou kunnen worden ge daan. Zou hier misschien een geschikt werk-otbject te vinden zijn? Over verschil lende punten werd van gedachten gewis seld. Colijnsplaat. Donderdagavond werd in de consistoriekamer der Herv. Kerk on der leiding van Ds Bons een ouderavond gehouden van de ouders der jongens van de drie Herv. Jougensvereenigingen. Naar aanleiding van een gedeelte uit B'eut. 6 en Ef. 6 sprak de voorz. 'n in leidend woord. De leider der knapenver- eeniging „Daniël", dhr Jac. Hollestelle, sprak over het onderwerp „den Heere gewijd", waarin hij de jeugdjaren van Samuël behandelde, terwijl de leider der vereen. „Sursum Corda", de heer G. Hoo- gerheide, een psychologisch onderwerp inleidde en daarbij' in het bijzonder stil stond bijl de jongensjaren die aan de pu- berteitsleeftijd voorafgaan. Het was een zeer gezellige en nuttige bijeenkomst. Kortgene. De heer P. Wiskerke heeft wegens vertrek uit de gemeente bedankt als raadslid. In diens plaats is benoemd de heer M. P.'van Scbaik. Het Leesgezelschap „Elck wat Wils" vergaderde Donderdagavond onder voor zitterschap van den heer C. J. .Van Damme. De inkomsten over 1936 waren f 412.34; de uitgaven f 310.81. Saldo f 101.53. De beer G. D&vidse werd bij acclamatie herbenoemd tot penningmees ter der vereeniging. De Prov. Zeeuwsche Vereen, voor Vreemdelingenverkeer, gevestigd te Mid delburg, verzocht aan het leesgezelschap om als donateur toe te treden voor een jaarlijksche bijdrage van f 2.50. Het ver zoek werd op een bepaalde voorwaarde ingewilligd. Wissenkerke. Gemeenteraad. Vrijdag vergaderde de Raad voltallig. Daar het de eerste vergadering in 1937 was, sprak, de voorzitter een nieuwjaars rede uit. Dhr De Ridder dankte als oudste raads lid den voorzitter voor zijn rede. Aan Mej. S. L. van Splunter werd eer vol ontslag verleend als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L. sc'hool te Geersdijk in verband met op heffing dier school. Het voorschot op de exploitatiekosten der bijzondere scholen werd vastgesteld voor Wissenkerke op f 1000, voor Kam perland op f 1500 en voor Geersdijk op f500. De verordening tot verdeelino- der ge- meeDte in wijken en bebouwde kommeD werd gewijzigd vastgesteld, waarbij wet'h. Schippers opmerkte, dat in het ontwerp stond het dorp Wissenkerke, het gehucht Kamperland en het gehucht Geersdijk, hetgeen hij gaarne wilde wijzigen in het dorp Wissenkerke, 'het dorp Kamperland en het gehucht Geersdijk, Als echt Kam- perlander moest hem dit van het hart, daar Kamperland grooter is dan Wis senkerke. Volgens de gewijzigde redactie aangenomen. Als lid van het Burg. Armbestuur werd herkozen dhr J. G. Kramer. Na eenige bespreking werd een veror dening vastgesteld op de heffing en in vordering van radio-rechten, verschul digd door den exploitant der radio-distri butie. De rekening 1936 van het Burgerlijk Armbestuur werd goedgekeurd met een bedrag in ontvangst van f 2952 en in uit gaaf f2995. Een verordening op de heffing van be smettelijke ziektegelden werd vastgesteld. Het voorstel tot onttrekking aan den openbaren dienst van de sedert 1 Febru ari j.l. opgeheven openbare lagere sohool te Geersdijk werd m. aig. st. aangenomen. Daarna werd overgegaan in langdurige geheime zitting ter bespreking van een voorstel tot verkoop van de onderwijzers woning te Geersdijk en het adres van de Kerkeraden der Ned. Herv. en Geref. Kerken te Kamperland inzake een tap- verbod voor alcoholhoudenden drank of althans sterken drank op nationale feest dagen. Na heropening werd het voorstel van B. en W. om de onderwijzerswoning te Geersdijk te verkoopen bij inschrijving, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, aangenomen. Het adres van genoemde Kerkeraden werd na voorlezing in stemming gebracht. Het werd aangenomen met 6 tegen 5 st. Voor stemden dhrn Schippers, Van der Maas, Kramer, Bustraan, Balkenende en Den Boer; tegen dhrn De Ridder, Meulen- berg, De Smit, De Looff en Van Halst. Het verbod geldt alleen voor verkoop van sterken dran'k op de dagen van feestvie ring naar aanleiding van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana. Bij de rondvraag informeerde dhr De Smit, of er in de toekomst wederom gele genheid zou bestaan voor menschen uit deze gemeente om te werk gesteld te wor den in den Wieringermeerpolder. De voorzitter zegt, dat bij het gemeente bestuur hiervan niets bekend is. Wel is hem bekend, dat een ingezetene die al daar verleden jaar heeft gewerkt in cor respondentie is getreden met een werkge ver in den Wiringermeerpolder en tot antwoord heeft gekregen, dat bij 't begin der seizoenwerkzaam'heden hiér vandaan 20 personen zouden kunnen geplaatst worden. Dhr Bustraan zegt het pijnlijk te vin den, dat bij de vaststelling der rekening van het Burg Armbestuur de namen der cesteunden worden afgelezen. De voorzitter zal trachten hierin een andere regeling te treffen. D'hr Bustraan vraagt bij de komende feesten om voldoende ordebe-waring. Fe voorz. wijst er op dat deze taak bij hem behoort, maar zegt toe al het moge lijke te doen om de orde te handhaven. De heer de Looff informeert naar de verstrekikng van gehakt in blik aan z.g. stille armen. De voorz. zegt het te hebben gelezen in de courant, maar een officieele cir culaire is nog niet ingekomen Hiji zal echter t.zt. hieraan aandacht schenken. Daarna sluiting. Hoek. Donderdag weid in de Christe lijke school aan den Molendijk alhier de jaarlijksche ouderavond gehouden. Het hoofd der school hield een referaat over; ,.Hoe moet de Vaderlandsche Geschie denis aan onze kinderen verteld wor den". Tijdens de pauze werd door de ouders het werk der leerlingen bezich tigd. Na de pauze werd door den heer L. A. DIeleman een inleiding gehouden over: „Wat mogen en wat moeten onze kinderen lezen". Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Hardinxveld, T. van der Hee te Polsbroek. Beroeping swerk. De ker- keraad der Geref. Kerk te Zwart sluis beeft besloten de vacature, ont staan door het overlijden van Ds A. Brou wer, weer te doen vervullen, waarom het beroepingswerk zal worden ter band ge nomen. Goes. Van bevoegde zijde meldt men ons, dat van een geschil tusschen Commissie van Toezicht en Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente alhier geen sprake is. Zondag 14 Maart. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Steinz, av. ds de Vries (Bev. lidm., Voorber. H.A.). Wilhelminadorp, 930 u. ds de Vries, nm. geen dienst. Oost-Souburg, 9.30 en 2 u. ds Visbeek. West-Souburg, 10 u. ds Hartjes. Geref. Kerken. Geersdijk, 9.30, 2 en 5.30 u. ds Datema (em.-pred.). lerseke. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School (Kakeldans) mej. B. Francoys van Middelburg. Door een auto gegre pen. Gisteravond is de 53-jarige K., amanuensis op het gesticht Rhijngeest, toen hij op zijn rijwiel den Rijnsburger- weg te Oegstgeest overstak, door een auto gegrepen. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar hiji bij aankomst bleek te zijn over leden. Vlam in het gezicht ge slagen. Op het spoorwegemplacement Assen heeft zich gisteren een ernstig on geluk voorgedaan. De rangeerder A. smeerde een z.g. „sik", hetgeen steeds ge beurt nadat dit voertuig zijn werkzaam heden heeft verricht. Plotseling schoot een vlam uit den motor omhoog, juist op h«t «ogenblik, dat A. over de machine stond gebogen. De man kreeg de vlam in het gelaat en bekwam ernstige brandwonden. Ook zijn kleeren vatten vlam; deze konden even wel spoedig worden gedoofd. Het slachtoffer werd naar het Wilhel- minagasthuis te Assen vervoerd. Hoewel het ongeval zich aanvankelijk zeer ern stig liet aanzien, bleek later, dat de man het gezichtsvermogen toch zal kunnen be houden. Ernstig ongeval bij Rijks- wegenaanleg. Bij' den Rijkswegen- aanleg in den Galecopperpolder bij' Via- nen, heeft gistermiddag een ernstig on geval plaats gehad. Een werkman, A. J. uit IJsselstein, is tijdens zijn werk be kneld geraakt tusschen een zandtrein en een overbrugging. De dokter constateer de een rechterbeenbreuk, een linkerarm breuk en zware inwendige kneuzingen. De man is naar de Rijksklinieken te Utrecht overgebracht. Veertig procent der arbeidersvrouwen zijn door haar echtgenooten verlaten... Wanneer men een ochtend doorbrengt in een der zalen van het gerechtsgebouw te Moskou, waar „Huwelijkszaken" wor den behandeld, zegt de „Maasbode", be grijpt men pas ten volle de ontzettende ellende, die voortvloeit uit de communis tische opvattingen en practijken inzake huwelijk en moraal. In de gangen zitten jonge vrouwen en tallooze kinderen. Een heele reeks van de meest vreemdsoortige kinderwagens ver spert de deuren, die naar de rechtszaal leiden. Ze 'Staan daar ordeloos in bonte mengeling dooreen, terwijl de zuigelingen rustig slapen en kleine kinderen rond dribbelen. Op de banken zitten armoedig gekleede rouwen van twintig tot dertig jaar oud. Sommigen zijn zelfs nog geen twintig. Dof staren zij voor zich uit, of vertellen op monotone wijze elkander hun leed: ze zijn in den steek gelaten; hun man is nergens te 'vinden De deur van de rechtszaal gaat open en de deurwaarder roept op de gang „Jelena Nicolajefna Kokowzowa!" Een jonge vrouw van nog geen twintig, ofschoon ze er veel ouder uitziet, staat snel op, neemt haar driejarig dochtertje bij den arm, trekt met de aridere hand een kinderwagen achter haar aan de rechts zaal in, waar het eene geval van kwaad willige verlating na het andere behandeld wordt. De rechter is nu reeds meer dan twee uur bezig en nummer 20 is reeds afge werkt. Hij bladert achteloos in de papie ren, die voor hem liggen en kijkt nauwe lijks naar de vrouw met haar kinderwa gen en klein kind. „Uw man, Iwan Petrowitsch Kokow- zoff, is nergens te vinden, constateert de rechter. Voor het laatst heeft hij gewerkt op een fabriek aan de Don, maar daar is hij reeds enkele maanden weg, waar schijnlijk naar den Kaukasus. Maar wie zal hem daar gaan zoeken?" De jonge vrouw begint te schreien. Vier jaar geleden, toen ze nog pas 17 jaar was, had zij in Moskou in een gloei lampenfabriek gewerkt. Daar had ze Iwan Petrowitsch leeren kennen, was met hem getrouwd. Na anderhalf jaar, toen ze haar tweede kindje verwachtte, moest hij naar het Zuiden vertrekken, om daar een electrische installatie te gaan contro leeren. Dat is misschien wel waar ge weest. Hij heeft nog een paar keer een brief en wat geld gestuurd, maar sinds dien geen taal of teeken meer 'van zich laten hooren. Later hoorde ze vertellen, dat hij daar „iets anders" had. De rechter luistert onbewogen, haalt de schouders op en zegt„Wat kunnen we er aan doen? Terugtooveren kunnen we hem niet. Misschien is hij weer her trouwd. Ik zal het in ieder geval laten nakijkenKom over zes weken maar terug." Hoe ontzettend de toestand op dit ge bied in den heilstaat der Sovjets is, blijkt o.a. uit een mededeeling van het Rus sische blad „Prawda", dat schrijft„In derdaad, veertig procent van de arbei dersvrouwen zijn door haar echtgenooten verlaten en moeten zelf in de behoefte van haar kinderen voorzien." Uit een belangwekkende statistiek over het tijdperk van 1 October tot 31 Decem ber 1936 blijkt, dat meer dan 44.000 kin deren in Moskou en meer dan 200.000 kinderen in 'Sovjet-Rusland op zoek zijn naar hun vader, die na een kort verblijf in de ouderlijke woning zijn huisgezin in den steek heeft gelaten en spoorloos is verdwenen. De huwelijkswetgeving in Sovjet-Rus land, volgens welke het sluiten van een huwelijk slechts een bloote formaliteit is. waarvoor men niet aan bepaalde verplich tingen behoeft te voldoen, is oorzaak, dat huwelijk en gezinsleven een troostelooze ruïne te aanschouwen geven. Om het lot der kinderen, die uit zulke huwelijken ■voortspruiten, bekommert zich noch de vader noch de moeder en het huwelijks drama in Sovjet-Rusland, dat tot een ver nietiging van het gezinsleven heeft ge leid, is voor de jeugd, vooral in de groote steden een ware ramp, waarvan men den omvang slechts bij benadering kan schat- ten. In Moskou, Leningrad, Charkoff, Kien en andere groote steden van Sovjet-Rus land en Syberië treft men nog steeds scharen verwaarloosde kinderen aan, die door hun ouders aan hun lot zijn over-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2