Heeren- en Jongens- Costuums. EERSTE BLAD De Tweede Kamer. De komende verkiezingen. Houd Uw Nieren Gezond! VRIJDAG 12 MAART 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG Ne. 131 n Aanbod" nmer f 0.85 Buitenland. Zwitsersch geschenk aan Prinses Juliana. Binnenland Wij vestigen uw aandacht op onze uitgebreide sorteering Costuums naar maat vanaf f35.00 tot f49.00. GEBR. STEUTEL - GOES Belangrijkste Nieuws Kortgene, Wissenkerke rden Adver- nenten aan- Wed. G. DE erke. eiland, Jon- is, Jonkers. Jonkers. v. Dijke. je, Bouwl enz., v. Dis- iventaris, v. z„ v. Dissel, laupot. ERICHT. nd van 12 .0. tot Z.W. bewolkt, tij- ijk weinig peratuur om 3 uur: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeellngon 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.7B, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen 3 u.: 758. en: NIETIGVERKLARING VAN GOUD- CLAUSULUS. Uitsluitend voor het binnenlandsch verkeer. In de Tweede Kamer kwam gisteren aan de orde het wetsontwerp houdende maatregelen tot nietigverklaring van goudclausules in bepaalde overeenkom sten. Goudclausules zijn in overeenkomsten opgenomen (bij hypotheekbanken staat voor ongeveer 70 millioen gulden aan leeningen met goudclausule uit) om den schuldeischer te vrijwaren tegen schade, welke ontstaat indien bij afbetaling van de schuld de gulden in waarde t.o.v. het goud mocht zijn gedaald. Dit nu is sinds 26 September j.l. het geval. De crediteur kreeg daardoor het recht de goudclausule in toepassing te brengen. Hij mag dus, als de gulden nog slechts 4/5 van de goud waarde heeft, een kwart meer aan guldens terugeischen. Mede dank zijl maatregelen van de Re geering is het binnenlandsch prijspeil echter slechts weinig gerezen. De debi teur zou er dus slecht af komen, de credi teur zou aan het langste eind trekken. Een dergelijke verplaatsing van ver mogen wil de Regeering voorkomen. Daarom! stelt ziji voor de goudclausules, gemaakt in het binnenlandsch verkeer, nietig te verklaren. Ziji betwijfelt, of iets te bereiken ware langs den weg van de artikelen 1374 en 1375 Burgerlijk Wet boek, waarin bepaald wordt, dat wettig- lij'k gemaakte overeenkomsten „te goeder trouw" ten uitvoer moeten gebracht wor den en dat zij ook binden tot al betgeen dat, naar den aard der overeenkomstn, o.a. door de „billijkheid" wordt gevor derd. Vandaar het regeeringsvoorstel, om ter wille van wat men het algemeen be lang acht, te vernietigen wat in overeen komsten, die partijen tot wet strekken, ontwrichtend zou werken. Het wetsontwerp bepaalt zich tot het binnenlandsch verkeer, aangezien voor den in het buitenland vertoevenden debi teur of crediteur de overwegingen, die tot dit ingrijpen hebben geleid, niet gelden. Het gaat om drieërlei goudclausules; Ie bij geldleeningen en vestiging van al tijddurende renten; 2e in huur- en pacht- cootracten; 3e in overeenkomsten, waar bij' eenig zakelijk recht op onroerend goed wordt gevestigd. De woorden „onroerend goed" zijn veranderd in „een onroerende zaak", ten einde buiten twijfel te stellen, dat ook hypotheek op erfpacht of vrucht gebruik van onroerend goed onder de wet vallen. De regeling is voorts beperkt tot overeenkomsten, aangegaan vóór 27 S'ept. 1936 en zij werkt, ten einde baar doel niet te missen, tot 26 September '36 terug. Het waren inzonderheid de heeren van D ij k e n (A.R.) en Coops (Lib.) die be zwaar maakten tegen dit ontwerp. De heer Van Dijken zag hier een verzwakking van de rechtszekerheid. De regeering betoogt, dat ons nationaal crediet niet is gedaald. Hoe verklaart zij dan echter de depreciatie van den gulden nfet 20 pet. en de in het buitenland ge daalde appreciatie van ons betaalmiddel tot 80 pet. van de oorspronkelijke appre ciatie? Er zijn verschillende onbillijkheden in net wetsontwerp. Onbillijk is het onder scheid tusschen binnen- en buitenland- sche overeenkomsten. Spr. wijst op de boeren in Z.- vlaan deren, van wie de een zijn hy potheek- en pachtovereenkomsten biji een A ederlandschen, de ander biji een Belgi schen notaris heeft ondergebracht. Schorsing van de goudclausule ware nog te verdedigen geweest, maar deze wet steunt noch op voldoende rechtsgron den,^ noch op voldoende feitenmateriaal en is verder innerlijk vol tegenstrijdig heden. De heer Coops (Lib.) stelde het nie- ugverklaren van de goudclausule na muntdepreciatie op één lijn met net on geldig verklaren van een brandverzeke- *S nat*at de brand is uitgebroken. Mr de Geer (G.H.) kon zich in het ^gemeen met het wetsontwerp vereeni- Sen, maar hiji maakte er bezwaar tegen de goud-clausules in geldleeningen welke ter beuze van Amsterdam in de P£bscourant van de Vereeniging voor den Effectenhandel genoteerd zdjin, ontzien worden. Vandaag zal over het wetsontwerp worden gestemd. M. Polderman Electcoéechnicus Goes Erkend Philips' Service DE STRIJD IN SPANJE. De strijd om Guadalajara. „Un. Press' meldt, dat volgens de laat ste berichten, van het Guadalajara-front ontvangen, de Noord-Oostelijke armee van Franco er in is geslaagd, den be langrijken verkeersweg MadridCuenca onder het bereik van haar geschut te brengen. Behalve de stad Brihuega bezetten de opstandelingen nog een twaalftal dorpen en marktvelden. Men rekent er op, dat de weg Madrid —Cuenca reeds vandaag geheel zal zijn geblokkeerd, hetgeen voor Madrid een uitermate zware slag zou beteekenen. Deze weg toch vormt een vitale verbin ding met de Levant-provincies. Naar verluidt, heeft generaal Miaja de volksfrontregeering in Valencia dringend verzocht onverwijld een ontlastingsoffen sief te doen ontketenen in den gevechts sector van Teruel. Havas meldt daarentegen: Een tegenaanval van de Volksfronttroe pen in den driehoek BrihuegaValde- arenas—'Trij usque heeft de aanvallers ge noopt hun opmarsch te staken. De Madrileensche luchtmacht bestook te de stellingen der rechtschen, welke door de jachtvliegtuigen op den weg van Aragon waren ontdekt. Aan den linkeroever van Jarama werd gisteren en vanochtend hevig gevochten. Het resultaat hiervan is nog niet bekend. Het hoofdkwartier te Madrid deelt mede, dat uit de inlichtingen welke de Italiaansche krijgsgevangenen hebben verstrekt, opgemaakt kon worden hoe de Italiaansche divisies, waarvan mate rieel en personeel, tot het hoogste com mando, van Italiaansche nationaliteit zijn, samengesteld. Het hoofdkwartier voegt hieraan toe, dat het deelnemen van Italië aan den strijd van groot belang is. Gebleken is, dat verscheidene divisies uitstekend georganiseerd, zich in Spanje bevonden. Het zijn in den oorlog geharde soldaten, die den veldtocht in Abessinië hebben meegemaakt. HEFTIGE INCIDENTEN IN DEN BELGISCHEN SENAAT. Een Rexist geeft een liberaal een 1 kaakslag. In de zitting van den Belgischen Se naat van gisternamiddag hebben zich weer hevige incidenten voorgedaan. Dit gebeurde naar aanleiding van de bespreking van het in allerijl door de kamer goedgekeurde wetsontwerp, om in het vervolg plaatselijke verkiezingen, als die, welke thans door de rex-partij werden uitgelokt, te verhinderen. Er ontstond een ware vechtpartij', waarop de rexistische senator, graaf de Grunne, een liberaal lid een hevigen kaakslag toebracht. Dit was het sein tot een vechtpartij', zooals men in den senaat nog nimmer heeft aanschouwd. Sommige senatoren sprongen op de lessenaars. Er werden vuistslagen ge wisseld. Dé deurwaarders konden niets uitrichten. De president was de situatie niet meer meester en hij schorste de verga dering. Dtesondanks hield het kabaal aan. De openbare- en perstribunes werden ontruimd, terwijl aan het tumult nog geen einde kwam. Pas na 40 minuten waren de opgewonden gemoederen in zooverre gekalmeerd, dat de voorzitter het kon wagen de vergadering te her openen. Eenige hilariteit verwekte zijn mededeeling, dat alle incidenten tot ieders voldoening waren bijbelegd" De senaat heeft tenslotte met 114 te gen 16 stemmen, bij twee onthoudingen, het wetsontwerp aangenomen. AMERIKA PROTESTEERT BIJ DE DUITSCHE REGEERING. Gordell Huil, de Amerikaansche mi nister van buitenlandsche zaken, heeft den ambassadeur der Vereenigde Staten te Berlijn, Dodd, opdracht gegeven krachtig bij den rijks-minister van bui tenlandsche zaken te protesteeren naar aanleiding van de onlangs in de Duit sche pers gepubliceerde artikelen over de Ver. Staten. Dodd zal verklaren, dat de regeering der Ver. Staten ten hoogste verwonderd is over de woedende aanvallen in de Dhitsche bladen over het incident be treffende den burgemeester van New- York. JODENHAAT IN DUITSCHLAND. Het sanatorium in Bad Soden bij Wiesbaden, het eenige, waarin Joden, die aan tuberculose lijden, worden op- genomen, is op last van de overheid gesloten. Joodsche patiënten worden niet in „arische" ziekenhuizen opgenomen. Sommige zieken uit het sanatorium Bad Soden zijn naar Joodsche ziekenhuizen in grootere steden gebracht, maar het meerendeel van hen zal, aldus het Agentschap, naar hun eigen huis moe ten terugkeeren. Het Sanatorium van Bad Soden be stond, voordat de Nat.-Socialisten aan het bewind kwamen ën werd door Joodsch geld gesteund. De stakingskoorts in Amerika. In de Vereenigde Staten dreigt een algemeene staking in de houtzagerijen, waarbij 74.000 arbeiders zouden worden betrokken. In tal van steden is het tot botsingen gekomen, waarhij vele gewonden zijn te betreuren. In Chicago werden tal van taxi-chauf feurs gearresteerd, omdat zij taxi's, die door onderkruipers werden bestuurd, met steenen hadden bekogeld. Korte Berichten. i Geweldige sneeuwstormen hebben gisteren Midden-Engeland geteisterd en in de streken tusschen Birmingham en Wolverhampton is het geheele verkeer ontwricht. Er zijn sneeuwhoopen ge vormd van 3 en 4 voet en honderden telegraafpalen die den last van de sneeuw niet konden dragen zijn afge knapt en versperren de hoofdwegen waar tientallen auto's en vrachtwagens ingesneeuwd zijn. „La Voix du Peuple", het commu nistisch dagblad, deelt mede, dat de communistische partij in België de can- didatuur van Van Zeeland zal steunen. Het blad verklaart, dat bij deze gelegen- heid het „anti-fascistisch" front zich zal doen gelden en dat D'egrelle als „vijand van de democratie" zal worden bestre den. Platina dames-horloge met een gewicht van 2.13 gram. De Zwitsersche Bondsraad heeft, zoo wordt uit Bern geimeld, aan H. K. H. Prinses Juliana ter gelegenheid van haar huwelijk een met briljanten en saffieren bezet platina armbandhorloge geschon ken. Het horloge, dat in Zwitserland werd vervaardigd, behoort tot het kleinste van zijn soort. Het is slechts 6.5 mm breed en 2.7 mm hoog. Het uurwerk weegt 2.13 gram. De onrust tikt 21.000 maal per uur en weegt 23 milligram. De spiraal, die het uurwerk regelt, heeft een dikte van 8/1000 mm en is dus vier tot vijf maal dunner dan een gewone haar. DE „HERTOG HENDRIK" HOUDT DE WACHT. - Naar wij vernemen, heeft de Reedersi- vereeniging aan haar leden mededeeling gedaan, dat de schepen, welke in de buurt van de Spaansche wateren zijn, overeenkomstig de beslissing van de re geering, zoodra de Hr. Ms. „Hertog Hen drik" aldaar gearriveerd is, ten allen tijde hetzij draadloos, hetzij met behulp van andere seinmiddelen, de hulp kunnen in roepen van dit oorlogsschip, als zij in moeilijkheden verkeeren of geconvoyeerd wenschen te worden. D'e directie van de Stoomvaart-maat schappij „Nederland" heeft aan haar ge zagvoerders instructie gegeven, ten einde voldoende ver uit het mijnengebdedi te blijven, 30 mijl beoosten Majorca en Mi norca te varen op het traject Algiers Genua. Ook de Kon. Ned. Stoombootmaatschap pij blijft als gewoon varen. Omtrent de aangehouden „Triton'' heeft de directie ook heden nog geen enkel bericht ont vangen. VERHOOGING VAN DE STROOP- PRIJZEN. De stroopconventie opnieuw opgericht. Naar het Ned. Weekbl. v. Kruide nierswaren verneemt, is de stroopcon ventie, die 1 Maart afliep en toen voor- loopig 14 dagen is verlengd, thans defi nitief opnieuw opgericht. Ook de fabriek te Dinteloord, die er tot duver buiten Op de algemeene vergadering der C b r. Nat. Actie is tot President benoemd Prof, Dr H. Visscher. Tot leden van den Algemeenen Raad werden benoemd J. Aalhers, Krimpen a. d. IJssel, Ds R. Bart- lema te Zeist, F. H. G. Jansen te Zeist, M. N oteboom te Hilversum, Ds K. van de Pol te Hardinxveld, D'rs D. Schouten te Harderwijk en P. Smits te Alp-hen a. d. Rijn. Op de candidatenlijiS'ten werd als No. 1 Prof. Visscher geplaatst. De Revolutionair Socia listische Arbeiders Partij heeft haar candidatenlij-st vastgesteld, waarop als voortrekkers fungeeren H. Sneevliet te Amsterdam en A. Menist te Rotterdam. KLOKSTRAAT stond, is toegetreden. Het blad deelt verder mede, dat met ingang van Maan dag a.s. de stroopprijzen met f2.25 per 100 kg. zullen worden verhoogd, maar dat orders, die tot en met Zaterdag bin nenkomen, nog tegen de oude prijzen zullen worden uitgevoerd. VRIJWILLIGE INKRIMPING VAN DEN MELKVEESTAPEL. Uiterlijk 1 Mei uitbetaling van de vergoeding. Op vragen van den heer Van der Sluis betreffende uitbetaling van de vergoe ding, toegezegd aan veehouders, die tot vrijwillige inkrimping van den melkvee stapel waren overgegaan, heeft de minis ter van Landbouw en Visscherij geant woord: Het is inderdaad juist, dat de vergoe ding, toegezegd aan de veehouders, die tot vrijwillige inkrimping van den melk veestapel waren overgegaan, nog steeds niet is uitgekeerd. In verband met het feit, dat alle ingekomen aanvragen moes ten worden gecontroleerd en de opgege ven productiecijfers moesten worden ver geleken met de beschikbare gegevens, heeft de uitbetaling niet zoo spoedig kun nen plaats hebben als de minister wel had gewenscht. Het is den minister niet bekend, dat een aantal veehouders uitstel van pacht- of rentebetaling heeft gekregen in af wachting van een spoedige uitbetaling van de toegezegde vergoeding. De minister is gaarne bereid een spoe dige afhandeling te bevorderen. Hiji ver moedt, dat tegen uiterlijk 1 Mei de uitbe taling tegemoet kan worden gezien. DE PRIJSSTIJGING VAN LEVENSMIDDELEN EN VERBRUIKS- ARTIKELEN. Vragen van den heer De Visser aan de ministers van binnenlandsche zaken en sociale zaken. De heer De Visser heeft aan den minister van Binnenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Overweegt de regeering reeds, nu levensmiddelen en verbruiks-artikelen in prijs stijigen, een algemeene herziening van loonen en salarissen van rijkswerk lieden en ambtenaren aan de orde te stellen? 2. Zoo niet, is de regeering dan niet bereid te overwegen, een tijdelijken duur- xetoeslag aan het personeel in 's Rijks dienst te verleenen? Aan den minister van Sociale Zeiken heeft de 'heer De Visser de volgende vragen gesteld: 1. Overweegt de regeering niet, nu de prijzen van levensmiddelen en andere erbruiksartikelen stijgen, de steunuitkee- ringen aan werkloozen en de loonen in de werkverschaffingen te verhoogen? 2. Oordeelt de regeering het niet nood zakelijk, zoolang geen algéheele verhoo ging der steunuitkeeringen en loonen sub 1 bedoeld, heeft plaats gehad, een duur- tetoijislag aan de daarbij betrokkenen te verleenen? 3. Is de regeering in elk geval 'bereid, de gelden, die voor kolenbijslag aan de werkloozen worden verstrekt, in een duurtébijslag om te zetten, zoodat die gel den aan de gezinnen der werkloozen ten goede (blijven kooien? f^EZONDE, krachtige nieren zijn Uw zekerete beveili ging tegen rugpijn, rheumatl- ■ohe pijnen, dat gevoel van zwakte In den rug, stijve en pijnlijke gewrlohten, duizelig heid en hoofdpijn. Immers dan worden de sohadelljke onzuiverheden als urinezuur enz. voortdurend uit het bloed gefiltreerd en vla de urinewegen uit het lichaam verwijderd. De nieren bestaan uit een groote menigte teere filters, welke de onzuiverhe den aan het bloed onttrekken en als zij verstopt raken, blijven deze achter en veroorzaken kwalen ata de bovengenoemde. Zorg dat de nieren behoorlijk blijven werken door het gebruik van een dluretlsch middel on als zoodanig kennen FOSTER'S Rugpijn Nieren Pillen hun weerga «Iet. f 1.—f 1.75 en f 8.—s Binnenland. Koninklijk bezoek aan Utrecht. Geen wapentuig en vrijwilligers na'ar Spanje. De Eerste Kamer over de begrooting van Sociale Zaken. Hitler over Nederland. Wijziging wetboek van strafvordering door de Tweede Kamer aangenomen. Buitenland. De strijd om Guadalajara. Madrid weer gebombardeerd. Amerika protesteert bij de Duitsche re geering. Herrie in den Belgischen Senaat. 4. Heeft de regeering kennis genomen van de berichten omtrent het ontstellend gebrek aan kleeding, schoeisel en dek king in vele gezinnen van de langdurig werkloozen en acht de regeering het niet noodig daaromtrent maatregelen te tref fen waardoor ernstige misstanden worden opgeheven? HEFFING OP RUWE OLIE WORDT OVERWOGEN. Minister van Lidth de Jeude, deelt in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van het Ver- keersfonds mede, dat de vraag, of het thans wenschelijk is, naast de benzinebe lasting een heffing in het leven te roepen, waardoor de z.g. ruwe—olietractie wordt getroffen, nader wordt overwogen. HITLER OVER NEDERLAND. „Nederland is geroepen een der voor naamste plaatsen in te nemen in de Duitsche handelsbetrekkingen met het buitenland". De Führer en rijkskanselier heeft gis teren den nieuwen Nederlandschen ge zant te Berlijn, mr G. Ridder van Rap- pard, ontvangen, die zijn geloofsbrieven overhandigde. De gezant bracht verder de persoon lijke wenschen van H. M. de Koningin voor het hoofd van het Duitsche Rijk en het Duitsche volk over en wees vervol gens op de noodzakelijkheid, de bestaan de vriendschappelijke betrekkingen tus schen de beide buurstaten Duitschland en Nederland op alle gebied uit te breiden, in het bijzonder wat betreft de economi sche samenwerking. De Führer dankte voor de persoonlijke wenschen van H. M. de Koningin. Hij wenschte Haar en het Nederlandscbe volk eveneens het beste en verklaarde verder, dat het Duitsche volk, niettegen staande de overal bestaande moeilijkhe den op economisch gebied, steeds tracht zich niet te isoleeren, doch in rust en we- derzijdsch vertrouwen de uitwisseling van goederen met andere landen te ont wikkelen. Juist in dit opzicht is Nederland ge roepen één van de voornaamste plaatsen in te nemen in de Duitsche handelsbe trekkingen met het buitenland. Goedkoops treinen op den Tweeden Tweeden Paaschdagi Naar wij vernemen zullen de Ned. Spoorwegen op den Tweeden Paasch- dag wederom goedkoope treinen laten loopen van Zeeland, Tilburg en Breda naar Rotterdam, D'en Haag en Amster dam en van Winterswijk, Zutphen, Arn hem, Nijmegen, Ede enz. naar Amster dam, tegen sterk gereduceerde prijzen. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 10 Maart is met ingang van 1 April benoemd tot burge meester der gemeente Zuilichem G. Hobo, burgemeester der gemeente Ga meren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1