Kunst en Wetenschap Ingezonden Stukken Gemengd Nieuws Telegrammen. Behandeling Ziektefonds- wet uitgesteld. Onze handel met Zuid-Amerika. Verkouden Kinderen? Kerknieuws onderricht gegeven terwijl dhr Stuy den cursisten ook de noodige kennjs bij^ bracht. Bovendien is het gebruik van gasmaskers beoefend. Maandagavond werd de cursus voorloopig bosloten met een interessante causerie dour dr Vaan drager over: „De bloedsomloop". De heer Stuy heeft hierna zijn groote voldoening uitgesproken over de animo waarmede de leden van den dienst de lessen hebben ge volgd, zoodat tot de laatste les toe de deelname algemeen is gebleven. Hij heeft hierna zijn dank uitgesproken tot dr Vaandrager en dezen namens de cursis ten enkele boekwerken overhandigd. Dr Vaandrager heeft met bijzonder genoegen dezen cursus gegeven, omdat de cursisten van hun groote belangstelling blijk heb ben gegeven. Onder dankzegging voor de aardige attentie, verklaarde spreker zich bereid ook in den vervolge een cursus te willen geven, zoo mogelijk met het doel om het examen voor E.H..B.O. af te leg gen. Namens de cursisten heeft de heer P. A. de Moor zijn bijzonderen dank ge bracht aan den leider van den dienst, den heer Stuy, die zich met groot enthou siasme aan dit werk heeft gegeven. Door den heer I. A. de Moor, hoofd van den luchtbeschermingsdienst en door den burgemeester werden woorden van waar deering gesproken over de bereikte re sultaten. Meliskerke. Door B. en W. is benoemd tot ambtenaar ter secretarie dezer ge meente de heer L. Jakobsen te Grijpsker- ke, voorheen werkzaam ter secretarie als volontair. Vrouwepolder. Maandagavond hield de afd. v. d. Ned. Chr. Landarbeidersbond alhier haar jaarvergadering onder voor zitterschap van dhr A. Wattel. Uit de jaarverslagen bleek, dat er een batig saldo was van f 6.23, en dat het le dental stijgende was. Dhr Vingerling sprak over den zegen der organisatie. Dhr Janse gaf een bijdrage ten beste. Ds J. W. Tunderman sprak een slot woord, waarin hij wees op de sociale ge rechtigheid naar het woord Gods. Het was een welgeslaagde vergadering. Het 5-jarig dochtertje van dhr G. alhier, had al spelende het ongeluk, te vallen, met het gevolg, dat ze haar sleu telbeen brak. 0. en W. Souburg. De Groene Kruis- bazaar ten behoeve der t.b.c.-bestrijding is een groot succes geweest. De bazaar commissie kan f 1250 aan de Vereeniging het Groene Kruis „Souburg-Ritthem" af dragen. Veere. Maandagavond hield de afd. Veere van den B.V.L. haar jaarlijksche vergadering. De voorz. der Plaatselijke commissie, burgem. Huinink, besprak het droeve gebeuren in het Landstormver- band Zeeland, doch was dankbaar dat 't instituut hierdoor niet in ledental was achteruitgegaan. Hierna hield de voorz. van het Zeeuwsch Verband, de heer H. Bierman een opwekkende rede, waarin hij aantoonde dat ook nu de B.V.L. nog steeds onmisbaar is. Na de pauze bracht de plaatselijke lei der J. Bakker zijn jaarverslag uit en hield de nieuwe secretaris-propagandist de heer Eckhardt, een toespraak. Aan 10 leden werd een brevet van scherpschutter uitgereikt en aan den lei der J. Bakker een brevet voor konings- schutter, benevens een herinneringsme daille. Gemeenteraad. Gistermiddag vergaderde de Gemeenteraad. Deze ver gadering droeg een bijzonder karakter, daar het 30 jaar geleden was dat dhr A. P. Wouters raadslid is geworden. De voorz. feliciteert hem met dezen dag, waarvoor dhr Wouters dankt. De voorz. deelt mede, bericht te hebben ontvangen van den minister van Sociale Zaken over de steunregeling. B. en W. hebben besloten volgens dP jdvies te haimdelen. Voor den Biddag, aldus de voorz., is een regeling getroffen. Die wil werken kan dit doen. Die zijn godsdienst plichten wil waarnemen en dit aanviaagt krijgt daarvoor vrij en ontvangt vergoe ding. De voorz. deelt mede dat een nieuwe ligger der wegen en voetpaden moet wor den opgemaakt. B. en W. wilden een jeugdige bouwkundige dit laten uitvoeren onder toezicht van den gem.-opzichter. Nu kwam er echter bericht dat een ingenieur kosteloos hiervoor wordt aan geboden, onder wiens toezicht dit zal kunnen geschieden, n.l. Ir Reedijk te Goes, die dan 's Dinsdags hiervoor zit dag houdt. B. en W. stellen nu voor om den jeugdigen bouwkundige dit werk te laten doen onder toezicht van Ir Reedijk. Aldus besloten. Ook deelt de voorz. mede antwoord te hebben ontvangen van het bestuur van het Godshuis inzake het besluit der vo rige vergadering. Dit bestuur deelt mede dat het er niet op in kan gaan. Dhr v. Beveren meent, dat hierin schuilt eigen belang, niet algemeen be lang. Dhr Simonse komt hiertegen op en meent dat het bestuur in zijn recht is. Voor kennisgeving aangenomen. De voorz. deelt nu mee, dat een verzoek is ingekomen van dhr Jac. v. Leur, pach ter van den Campveerschen toren, om pachtvermindering voor de laatste twee jaar pacht die hij nog heeft. B. en W. stellen voor niet aan dit verzoek te vol doen. Na breede discussie werd besloten °m met adressant een bespreking hier over te voeren. De VOorz deelt mede met de P.Z.E.M. te hebben onderhandeld over aanleg elec- triciteit tot Zandijk, maar men meent dat het te duur zal zijn. Wel hadden B. en W. besloten voor 1/5 tegemoet te komen. Besloten werd om te zien hoevelen er willen aansluiten. Mocht dit 20 of 25 be dragen dan zal opnieuw onderhandeld worden. Het normaal tarief voor licht zou loopen van f 18 tot f 21 per gezin. Dit is voor velen misschien te hoog. Besloten werd tot aankoop van een zeefmolen voor garnalen, daar deze altijd nog in huur was en het beter was er zelf een te hebben. De heer F. J. Castel nam wegens ver trek naar Sluis ontslag als Raadslid en als onbezoldigd ambtenaar van den Burg. Stand. Dhr Castel nam afscheid van den geheelen raad en dankte allen voor de medewerking zoovele jaren ondervonden. De voorz. dankte hem namens allen voor wat hij voor Veere heeft gedaan en wenschte hem verder Gods zegen toe. Westkapel Ie. Onder voorzitterschap van Ds Reus vergaderde gisteren „Het Groene Kruis". Slechts een 24-tal leden was aanwezig. De voorz. deelde mede, dat de heer B. Louwerse helaas te ken nen had gegeven, dat hij de functie van penningmeester niet langer kon blijven waarnemen, en bedankte als bestuurslid, De voorz. wijdde een hartelijk woord van waardeering voor de wijze, waarop de heer Louwerse zijn taak heeft opge vatte. 26 jaar heeft hij met groote nauw gezetheid het penningmeesterschap ver vuld. Een voorstel van een der aanwezigen om den scheidenden penningmeester een blijvend aandenken aan te bieden, vond bij de vergadering weerklank. Uit het jaarverslag 1936 bleek o.a., dat het ledental met 22 was toegenomen en eind 1936 het zesde honderdtal had be reikt. Aan versterkende middelen werd door het Groene Kruis uitgereikt 378 L. melk en 1 K.G. vleesch, door de T.B.C.- afd. 433 L. melk en 9 K.G. vleesch, in totaal dus 811 L. melk en 10 K.G. vleesch. Aan 13 personen werd een tegemoet koming in ziekenhuiskosten verleend tot een gezamenlijk bedrag van f 173,88. Aan 158 personen werden 320 stuks verplegingsmateriaal uitgeleend. Uit het jaarverslag, door Zuster Traas, de huisbezoekster, uitgebracht, bleek, dat begin 1936 onder toezicht stonden 13 ge zinnen met 14 patiënten. Eind December stonden onder toezicht 8 gezinnen met 10 patiënten. Van de hoogtezon wordt in den winter nog druk gebruik gemaakt. Sommige gezinnen gaan geregeld naar het con sultatiebureau te Middelburg. In 't geheel werden dit jaar 90 bezoeken voor de T.B.C.-bestrijding gebracht. De inkom sten van het „Groene Kruis" bedroegen met het goed slot van 1935 f 1488,42 en de uitgaven f 569,28/4, alzoo een goed slot van f 919,13%- De inkomsten van de afd. T.B.C.-bestrij ding bedroegen f 499,13 en de uitgaven f 612,26y2, alzoo een nadeelig saldo van f 113,131/2. De inkomsten van het hoogtezonfonds bedroegen van 19 patiënten met 683 be stralingen f 231,65 en de uitgaven f 178,70, alzoo een goed slot f52,95. Een der aanwezigen merkte op, dat in de laatstgehouden najaarsvergadering was besloten, naar aanleiding van een schrijven van den Min. van Soc. Zaken, den magazijnhouder 5 te korten op zijn salaris. Daar evenwel het „Groene Kruis" niet gesubsidiëerd wordt, was dit z.i. niet noodig. De vergadering bleek het hiermee eens te zijn, waarop dit be sluit ingetrokken werd. In de plaats van den heer Louwerse werd als bestuurslid gekozen de heer J. Stoel. Na de rondvraag sprak de heer Ir Hollemans over „Melk, boter en kaas, ons beste voedsel". Zierikzee. Maandag kwam de Gew. Af- deeling Schouwen-Duiveland van den C. B. en T. B. in jaarvergadering bijeen. De voorz., de heer A. M. den Boer, verwel komde de aanwezigen, in het bijzonder den heer Van Mazijk, notaris te Sluis, Van den secr.-penningm., dhr W. J. van Schelven, was een schrijven ingeko men, waarin hij meedeelde, wegens ver trek als zoodanig ontslag te nemen. De voorzitter sprak naar aanleiding daarvan, woorden van dank voor den ar beid door hem verricht in het belang van den C. B. en T. B. en wenschte hem en zijn gezin verder 'Gods zegen toe. De zaakvoerder, dhr P. v. d. Sluis, gaf een overzicht van de verwerking van tar we en omzet in kunstmest en krachtvoer, zaaizaad en pootgoed. De aftredende bestuursleden werden herkozen. In de vacature-van Schelven werd gekozen dhr G. M. bij de Vaate. Herkozen werd als lid van het bestuur der Prov. Afd. de heer J. Padmos, en als nieuw lid gekozen dhr A. M. den Boer. Vervolgens sprak notaris Van Mazijk over de nieuwe Pachtwet, waarover nog verschillende vragen werden gesteld. Tholen. Vrijdag j.l. herdacht burgemees ter A. J. v. d. Hoeven alhier, den dag waarop hij vóór 12 H jaar zijn ambt te Tholen aanvaardde. Waar hij' reeds bij zijn 10-jarig jubileum door de buigerij op spontane en hartelijke wij'ze werd ge huldigd, was het de wensch van den ju bilaris dat thans alle feestbetoon zou achterwege blijven. Desondanks heeft hij dien dag van velen blijken van belang stelling ondervonden. Christelijk Gemengde Zangvereeniging „Looft den Heer", 't Zand. Het is steeds een genoegen de uitvoe ringen, die dit koor onder de goede lei ding van d'hr Bommeljé geeft, bij te wo nen. Dit keer was als plaats van optre den niet de Concertzaal to Middelburg, maar de Ned. Herv. Kerk van 't Zand ge kozen. Het kerkgebouw was goed gevuld, de sneeuw had de luisteraars niet thuis kunnen houden. Geen wonder, dat d'hr GroenenJberg dit dankbaar releveerde, alsmede het feit, dat bet koor 15 jaar be stond, Wie de zang van deze vereeniging boort, zuiver en vol, en met een over het algemeen goede uitspraak, moet vervuld zijn van waardeering voor wat ook door dhr Bommeljé en zijn koor gedaan wordt voor veredeling van onze volkszang. Na het Bondslied: „Eén in geest en streven" werd een rijk programma uitgevoerd. In het bijzonder moet genoemd worden, de mooie oud-Fransche melodie op Gloria in Excelsis Deo, bewerkt door F. Pijlman en dan „Zaoht zingt de zee'' van P. M. Zijderlaan. De telkens herhaalde toon hoogte brengt zijn eigenaardige moeilijk heden mee, maar de zuiverheid bleef, het zwakke punt was hier de uitspraak en dan vooral van de bassen (reien en zee) en dan nog Licht geflikker, van Leo Miens. Wat een moeilijke opgave is dat, om dit mooie gedicht van Jacq. van der Waals goed te verklanken. Dat 'het koor wat aandurft, blijkt wel uit „Heiligh, heiligh!", een van de reien uit „Lucifer" van J. v. d. Vondel, getoon zet door Joh. Wagenaar en dan zesstem mig. Moderner nog klonk Psalm 150 van Sigtenhorst Meyer. Door enkele koorleden werden solo's gezongen; zeker moet ver meld worden, de uitstekende begeleiding van dhr C. Clement, die hier ook bij Psalm 103 van E. Mobaoh bewees een goed organist te zijn. Ook werden uitgevoerd een tweetal lie deren, 'getoonzet door dhr Bommeljé. Ju bellied van H. dien Engelsman en Aan den Plas van J. Vreeken. Va'n de beide doorgecomponeerde liederen, 'kon ons het tweede het meest bekoren. Dat de zang bij fortissimo wat ruw klonk, zal wel ge legen zijn in de acoustiek van het gebouw (deze kan natuurlijk niet vergeleken wor den met die van de Concertzaal) en aan de kleinere ruimte. Aan den directeur, dhr Bommeljé, even als aan dhr 'Clement, werden geschenken aangeboden, waarna Ds van Kooten met dankzegging eindigde. H'et koor moest veel applaus in ontvangst nemen. Indien Uw kinderen hoesten of verkouden zijn, wrijf dan 's avonds keel, rug en borstie in met DAMPO, dan zijn ze weer spoedig beter. Doos 30, Pot 50 ct. Bij Apoth. en D'rogisten. (Adv.) Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Goes, 10 Maart 1937. Mijnheer de Redacteur, In Uw blad stond éèn advertentie in houdende de mededeeling, dat Ds M r Ekering, Amsterdamsch predikant, voor de N.S.B. zal spreken over het onder werp: „Om eeuwige beginselen". Enkele jaren geleden werden in enkele kerkelijke bladen, naar ik mij meen te herinneren ook in het Orgaan van den Bond van predikanten, scherpe opmer kingen gemaakt op eèn Amsterdamschen predikant, die in plaats van gemeente werk te verrichten, wat in een groote gemeente toch wel den geheelen mensch vordert, in de rechten ging studeeren. Is U ook bekend of dit de bedoelde persoon is? Zoo ja! zou deze predikant dan ook daaronder rekenen als hij toch over „eeuwige beginselen" spreekt den plicht, dien het ambt van pre dikant mee brengt? Een lezer dankt U voor de opname. Blijkbaar wel. Volgens van Alphen is Ds Ekering de eenige predikant te Amsterdam, die den titel van Mr voert. Redactie. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Werkendam (toez.), H. de Lange te Nes. Aangenomen naar Brouwershaven, K. H. Siccama, cand. te Hengelo. Naar Zwar- tewaal (Z.H.), cand. G. H, W. van Me devoort te Utrecht. Geref. Kerken. Tweetallen: Te Utrecht (vac. Ds Veder), Joh. Meynen te D'en Helder en D. Zwart te Aalten. Te Nijverdal (2e pr.pl.), O. Bouwman te Zalt-Bommel en H. J. ten Brink te Twijzel. Bedankt voor Evang. Beilen en Nieu- weroord, cand. H. J. Heersink te O. Pe- kela. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Amersfoort, J. L. de Vries te Dteventer. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Terneuzen, H. Ligten- berg te Lisse. Evang. Luth. Kerk. Aangenomen naar Rotterdam, H. J. Jaanus te Nijmegen. Geref. Gem. onder 't Kruis. Tweetal te Enkhuizen, G. Kramp, cand. te Borne en J. van 't Hoog te Utrecht. 1 Geschil tusschen Commis sie van Toezicht en Kerkvoog dij der Neder 1. Herv. Gemeente te Goes. Naar wij vernemen hebben de voorzitter van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. te Goes de heer A. M. C. J. Thomassen, alsmede de leden, de heeren A Hofstra en A. de Bruijne, hun man daat ter beschikking gesteld van de plaat selijke Commissie van Toezicht op het beheer der kerkelijke goederen. Eenige weken geleden heeft ook de heer I. Wes- sel reeds ontslag als zoodanig genomen. De oorzaak van deze ontslagname is gelegen in een geschil over de wijze van dekking van een tekort, dat is ontstaan. De Vrije Universiteit. De 57ste algemeene jaarlijksche verga dering van de Ver. voor hooger onderwijs op Geref. grondslag, waarvan de Vrije Universiteit uitgaat, zal 30 Juni en 1 Juli te Rotterdam worden gehouden. De traditioneele bidstond zal aan den avond van 30 Juni ditmaal worden ge houden te Maassluis, de plaats waar de stichter van de Vrije Universiteit, wijlen dr A. Kuyper vóór 100 jaar het levens licht aanschouwde. De „Kantoeng" aan den grond. Gisternamiddag is de tinbaggermolen „Kantoeng" in de nabijheid van Fowey in het Engelsche Kanaal aan den grond geraakt. De twee sleepbooten, „Humber" en „Schelde", blijven nog bij het wrak. Omtrent eventueele bergingsmogelijkhe den en -plannen is nog steeds niets be kend. Men wacht op de resultaten van het onderzoek dat daarnaar ter plaatse wordt ingesteld en waaromtrent tot dus ver nog geen rapport is uitgebracht. Het zal moeilijk zijn den sleepkabel aan de „Kantoeng" te bevestigen, doch zoo noodig zullen duikers daartoe hun mede werking verleenen en' den kabel onder water vastmaken. Britsche havens hebben het verbod uit gevaardigd, de „Kantoeng" er onderst boven binnen te sleepen, aangezien men vreest, dat de baggermolen, die in deze positie een diepgang heeft van ongeveer dertig meter, de bavenmondingen zou kunnen versperren. Auto te water gereden. Drie inzittenden verdronken Vermoedelijk door de gladheid van den weg is gistermiddag een auto, waarin vijf Volendammers waren gezeten, op weg van Hoorn naar Volendam, den dijk van het ■kanaal naar de Beemster Ringvaart onder Schardam afgereden en in het water ge stort. Twee der inzittenden konden zich uit het water bevrijden. De drie anderen, de Gebr. Be Boer en G. van Tol verdronken. Het was ze'er slecht weer, op den weg lag veel sneeuw en sneeuwjachten 'belem merden 'het uitzicht. Tengevolge van 'het slechte weer is de wagen geslipt en van den ongeveer 10 m hoogen dijk in het uitwateringskanaal van de Beemster ringvaart naar 'het IJssel- meer, gestort. Dit 'kanaal, hoewel niet be stemd voor de scheepvaart, is ter plaatse vrij diep. MejW. Beets uit Sohardami, 'had even te voren den wagen op den dijk zien rij nen en toen zij hem plotseling zag ver dwijnen, vreesde zij een ongeluk. Hoewel zij daarvan geen zekerheid 'had, ging zij hulp 'halen bij de in de nabijheid gelegen Coöperatieve Zuivelfabriek ..Concordia" Vandaar gingen onmiddellijk zes man met een auto naar de plaats waar men dacht, dat de auto verongelukt was. Ter plaatse gekomen, vond men daar twee personen, die er in geslaagd waren uit die in het water gevallen auto te komen. Het waren de vissöhers P. Veerman en N. Veerman, beiden uit Volendam, die ver telden, dat zich in den wagen, die nog te water lag en geheel onder het waterop pervlak was verdwenen, nog drie perso nen bevonden. Onmiddellijk werd met 'het reddings werk 'begonnen. De vissdhers Veerman werden intusschen meegenomen naar de woning van Mej. Beets, waar zij van dróge kl'eeren werden voorzien en waar zij met warme dranken weer eenigszins op hun verhaal werden gebracht. Het reddingswerk was zeer moeilijk en het duurde ongeveer drie kwartier voor dat men er met behulp van de auto van de zuivelfabriek „Concordia'' in geslaagd was den wagen tegen den berm op te trekken. Ook toen kostte het nog veel moeite de inzittenden uit het voertuig te 'halen. De slachtoffers zaten n.l. alle drie op de achterbank van de auto. De inmiddels gearriveerde artsen konden slechts den dood oonstateeren. De drie slachtoffers bleken te zijn de 51-jarige C. Tol en de ongeveer 40-jarige Gebr. J. de Boer. De spoorwegen en de sneeuwval. De treinenloop heeft giste ren ondanks den hevigen sneeuwval na genoeg ongestoord voortgang kunnen vinden Op het centraal station te Amsterdam kwamen de treinen regelmatig binnen. Slechts enkele hadden door het vastra ken der wissels een paar minuten opont houd. Ook de buitenlandsche treinen hadden zoo goed als geen vertraging. Rails en wissels moesten voortdurend met pekel worden besprenkeld. Koe werpt drie kalve ren! Bij den landbouwer Weijs in het gehucht Steeg te Venraij, heeft een koe drie kalveren ter wereld gebracht. Het zeldzame drietal trekt van de zijde der landbouwende bevolking groote belang stelling. Eervol ontslag. DEN HAAG. Bij KB. van 11 Maart 1937 is aan Mr G. Jansen, op zijn ver- De Tweede Kamer heeft gistermiddag besloten het wetsontwerp tot regeling van de ziekenverzorging in de weldra afloo- pende zitting niet meer te behandelen. De heer V a n D ijkA.-R., had betoogd, dat in dit ontwerp nu zooveel wijzigingen waren aangebracht, dat het eigenlijk een nieuw ontwerp is geworden. De Eerste Kamer zal het bovendien in deze zitting niet meer kunnen behandelen. Het ge- heele werk moet dus toch weer worden overgedaan. Zoo dacht de heer Kupers, S.-D., er ook over. We dokteren aan deze materie nu al sedert 1920. Er blijkt nu nog een groot meeningsverschil te bestaan tus schen belanghebbenden, nog steeds komen adressen met bezwaren binnen. De voorzitter, de heer A a 1 b e r s e, betoogde, dat de regeering behandeling van dit ontwerp zeer ernstig verlangt. Uitstel nu, zou lang afstel beteekenen. De belanghebbenden verlangen nu einde lijk zekerheid in verband met reorganisa tieplannen. Laat men in ieder geval de regeering de gelegenheid geven, bij de al gemeene beschouwingen haar standpunt te verdedigen. Is men tegen de voorgestel de regeling, dan kan men altijd nog tegen art. 1 stemmen. Nadat ook de heeren Boon, V.-B., en Goseling, R.-K., >zich voor afvoeren van de agenda hadden uitgesproken, is zonder hoofdelijke stemming tot niet meer behandelen besloten. zoek met ingang van 16 Mei 1937, eervol ontslag verleend als burgemeester van de gemeente Hengelo. Bescherming aan Nederl. koop vaardijschepen. DEN HAAG. In afwachting van de komst van H. M. kruiser „Java", waar van de reis uit Indië wordt versneld, is H. M. pantserschip „Hertog Hendrik" onderweg naar de Straat van Gibraltar om aldaar bescherming te verleenen aan de Nederlandsche koopvaardijschepen. Dit laatste schip kan ongeveer 17 Maart a s. in de nabijheid van de Straat worden verwacht. Aan de gevolgien overleden. WAGENINGEN. De 19-jarige student C. D. Smit, die Maandagavond op den Rijksstraatweg op zijn motorfiets in bot sing kwam met een auto, is aan de bekomen verwondingen overleden. Een artikel van dr H. Colijn in het Braziliaansche Handelsblad. Een A.N.P.-telegram uit Rio de Ja neiro meldt: Zooala reeds gemeld, bestaat er in Brazilië groote belangstelling voor de Nederlandsche handelsmissie, welke' daar onder leiding van jhr Van Karnebeek, die als ambassadeur aan bet hoofd der missie staat, is aangekomen. Het „Jornal Commercio" bevat een ar tikel van de hand van onzen minister president dr H. Colijn, waarin deze schrijft over „Het Nederlandsche grond gebied in Amerika en Azië". De Zuid-Amerikanen, die zelf een land van zulke enorme uitgestrektheid en met zulk een schaarsche bevolking bewonen, moeten het wel verwonderlijk vinden, dat in Nederland ruim acht millioen men- schen opeengehoopt zijn op een opper vlakte van een zesde deel van Uraguay, aldus de minister. Vanouds is er de scheepvaart, hetgeen in de vroegste tijden vanzelf tot koloniaal bezit leidde. Aldus heeft Nederland in Amerika o.a. gesticht Nieuw-Amsterdam, heden New-York, alsmede het moderne Pernambuco. Thans bezit Nederland in Amerika enkel nog Suriname, dat een ty pisch stuk tropisch Zuid-Amerika is. En voorts Curacao, dat stapelplaats van handel en middelpunt van olie-distribu tie is geworden. Da Nederlandsche koloniale politiek kenmerkt zich vooral door de ruime open stelling voor vreemd kapitaal, voor vreem de goederen en voor vreemde werkkrach ten. Geen tariefbevoordeeling van het moederland of van de koloniën geschiedt, Brazilië. De gezamenlijke kustlijn van slechts van fiscalen aard. Over de uitgestrektheid van Neder- landsch-Indië kan men zich in Zuid-Ame rika misschien het beste een indruk vor men indien men bedenkt, dat van Oost tot West een afstand wordt geslagen, ge lijk aan die van Panama naar Bahia in Brazilië. D'e gezamenlijke kunstlijn van alle eilanden is ongeveer gelijk aan den omtrek der aarde. De crisis heeft aan de Nederlandsch- Indische welvaart zware slagen toege bracht, doch het koloniale budget is in evenwicht; en nieuwe ontplooiing staat voor de deur. Nederlandsch-Indië en Zuid-Amerika zijn in sommige opzichten eikaars con currenten, doch in vele andere kunnen zij eikaars afnemers zijn. Indië kan van Zuid-Amerika b.v. koopen verduurzaamd vleesch, looiextract, beendermeel enz. Aan Zuid-Amerika kan Indië verkoopen thee, tabak, specerijen en kinine, tin, rub ber vezels gommen enz. De belangrijke landen rondom en nabij de stille Zuidzee zullen verstandig doen door zich in toenemende mate op elkaar te oriënteeren, aldus besluit dr Colijn zijn artikel.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3