ABDIJSIROOP Onbedoelde hulde. Buitenland. Van een „uitnoodiging" tot debat. Belangrijkste Nieuws 0e Eerste Kamer. De Tweede Kamer. WÖEK8DA0 10 S/SAART 1937 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 81e JAARGANG Ne, 198 Binnenland Verkoudheid, hoest, bronchitis AKKER's verstèrkte Uitg.: N.V, Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Er is bij de S. D. A. P. iets aan het veranderen. De op het jongste congres genomen besluiten inzake het aanvaarden van de nationale gedachte en het prijs geven van de nationale ontwapening zijn daarvan het bewijs. In hoeverre we hier met een princi- pieele verandering te doen hebben zal de tijd moeten leeren. Voorloopig heeft het den schijn dat niet de revolutionaire be ginselen zijn losgelaten, maar dat alleen een meer gematigde toepassing wordt voorgestaan. En dan nog slechts voorzoo ver de omstandigheden dit wenschelyk maken. Dat er van een principieele verande ring geen sprake is, blijkt o.a. uit wat onlangs „De Vakbeweging", het orgaan van het N.V.V., zooals bekend een com pagnon van de S.D.A.P., schreef: „De groote nadeelen van de versplinte ring der Nederlandsche vakbeweging doen zich telkens weer gevoelen, het sterkst sprekend natuurlijk in beslissen de ©ogenblikken, als tijdens de bekende November-gebeurtenissen, toen de con fess) oneele vakbeweginghand en spandiensten aan de bourgeoisie bewees". Dit laatste is er natuurlijk precies naast. De Christelijke vakbeweging heeft in 1918, toen het N.V.V. met de S.D.A.P. een revolutionaire beweging op touw zette, niet aan de bourgeoisie, maar aan het g e h e e 1 e volk, het socialistische deel niet uitgezonderd, ontzaglijke dien sten bewezen. Uit het feit, dat de „Vakbeweging" dit optreden laakt, blijkt duidelijk, dat zij nog altijd het optreden van Mr Troelstra toejuicht en dat het haar spijt dat de toen beraamde revolutieplannen niet zijn ge slaagd. Een duidelijk bewijs dat men aan de kentering bij de S.D.A.P. niet te groote waarde mag toekennen. In 1918 werd de revolutie afbesteld, toen bleek dat men zich in de machtsver houdingen had vergist. En zoo heeft het nu den schijn dat een zwenking wordt ge maakt, alleen en voor zoolang dit voor het partijbelang profijtelijk schijnt. Intusschen verdient het onze aandacht, hoe hier zij het onbedoeld de Chris telijke vakbeweging wordt gehuldigd. In beslissende oogenblikken raakte de S.D.A.P. en met haar het N.V.V. steeds het hoofd kwijt. Zoo was het in 1903, in 1918 en in 1933 bij de muiterij op de „Zeven Pro vinciën". Daarentegen heeft de Christelijke vak beweging in beslissende oogenblikken het hoofd koel gehouden en is zij: van het goede pad niet afgeweken. Van deze „onbedoelde hulde" kan met erkentelijkheid gewag worden gemaakt. DE STRIJD IN SPANJE. De opstandelingen vallen aan. De regeeringstroepen verdedigen zich in het noorden van de provincie Guada lajara krachtig tegen den aanval der op standelingen. Deze aanval was voorbe reid door intensief artillerievuur. De strijd is zeer hevig en duurde des avonds nog voort. Het communiqué van den Madrileen- schen verdedigingsraad luidt; Na een dag van feilen strijd aan het front in de provincie Guadalajara waren de regeeringstroepen, die door den vijand werden aangevallen met een overmacht van mannen en technische middelen, ge dwongen terug te trekken op de steunli- nies tusschen Cogollos en Yega, waar de opmarsch der oustandelingen gestuit werd. Geconstateerd is, dat belangrijke Ita- liaansche effectieven aan dit nieuwe rechtsche offensief hebben deelgenomen. Er werden drie Italianen gevangen ge nomen die op 22 Febr. te Cadiz waren ontscheept en te Sevilla dienst deden. Ze behoorden tot de geregelde Italiaansche formaties en maken deel uit van een di visie van 8 tot 10.000 man. Men kan dus zeggen, dat Italië geregeld troepen naar Spanje zendt. HITLER EN DE ZWITSERSCHE NEUTRALITEIT. Reuter meldt uit Bern, dat daar ver luidt, dat de Zwitsersche regeering ge poogd heeft 'n bevestiging te verkrijgen van de verklaring, die Hitier onlangs heeft afgelegd. Deze verklaring luidde, dat Duitschland de neutraliteit en in- tregiteit van Zwitserland zal eerbiedigen. De Zwitsersche gezant te Berlijn heeft op de Wilhelmstrasse over deze kwestie gesproken, in de hoop een schriftelijke bevestiging te verkrijgen van deze ver klaring, met garanties voor een langen, bepaalden tijd. Het blijkt echter, dat deze kwestie niet zoo eenvoudig is als men in Zwitserland hoopte. Duitschland wenscht n.l. van de Zwitsersche regeering eenige verklarin gen in ruil. Het verluidt, dat Duitschland een plechtige verzekering wenscht van de Zwitsersche regeering, dat deze niet zal toestaan, dat haar houding van neutra liteit zal worden beperkt door haar ver plichtingen als Volkenbondslid. Voorts wenscht men van Duitsche zijde, dat Zwitserland de campagne tegen het com munisme zal steunen. DE POLITIEKE TOESTAND IN BELGIë Stembusstrijd tusschen Degrelle en Van Zeeland. De rexistische kamerleden van Brus sel hebben ontslag genomen. Daaruit vloeien voort plaatselijke verkiezingen in de hoofdstad, waarmede Degrelle, zooals men weet, een soort volksraadpleging wil uitlokken onder het motto: „Voor rex, te gen de regeering-Van Zeeland". D'e regeering heeft den handschoen op geraapt. Tijdens de kamerzitting van gis ternamiddag heeft minister-president van Zeeland o.m. verklaard onder gejuich van de regeeringspartijen, dat hij bereid is als candidaat op te treden, buiten alle partijen om, doch in werkelijkheid als candidaat van de regeeringspartijen. De premier deelde voorts mede, dat de regeering thans een reeds eerder inge diend wetsvoorstel naar voren brengt, waardoor verkiezingen als deze, welke nu door Degrelle worden uitgelokt, in de toe komst zullen verhinderd worden. D'e kamer heeft dit wetsontwerp, waar bij voortaan gedeeltelijke verkiezingen in geval van een niet „toevallige" vacature worden afgeschaft, aangenomen met 110 tegen 26 stemmen en 1 onthouding. GESPANNEN TOESTAND IN DETROIT 74.000 arbeiders door staking getroffen. D'e huidige toestand in de Amerikaan- sche auto-industrie doet denken aan de ergste dagen van de groote staking bij de General Motors. Door de stakingen in de Chrysler- Hudsonfabrieken worden op het oogenblik bijna vier en zeventig duizend arbeiders getroffen. Men vreest, dat het tot soortgelijke ge welddadigheden komen zal als onlangs in Waukegan zijn voorgekomen. Hevig rumoer in het Engelsche Lagerhuis. In het Engelsche Lagerhuis heeft gis teren een in dat college ongekend hevig rumoer geheerscht bij de behandeling van het wetsontwerp inzake de nood lijdende gebieden. De arbeidersafge vaardigden maakten een hevig kabaal. De minister kon onmogelijk zijn rede houden aangezien de oppositie steeds maar in koor brulde: „Stemmen, stem men! wij hebben genoeg van speeches". Men zag aan de lippen, dat de minister sprak, doch hooren kon men hem niet. Korte Berichten. De Engelsche premier Baldwin treedt vrijwel zeker eind Mei af. Waar schijnlijk zal hij lid van het Hoogerhuis worden. Met het oo'g op de overbevolking van Gibraltar met Spaansche vluchtelin gen hebben twee duizend personen aan- wijziging ontvangen, dat zij binnen enkele dagen de stad moeten verlaten. i Door den zwaren ijsgang in da Weichsel stijgt ook bet water van de zijrivieren Brahe met zeer groote snel heid. Het heeft reeds een peil bereikt zoo als sedert eeuwen niet is geregistreerd. De Duitsche rijkspost zal, naar de „Telegraaf" meldt, ter gelegenheid van Hitler's verjaardag een nieuwen postze gel uitgeven, welke zijn beeltenis draagt. Reeds verscheidene malen had de Nat. Soc. partij het denkbeeld geopperd, post zegels met de beeltenis van Hitier uit te geven, maar tot dusver had de Führer zijn toestemming geweigerd. D'e Fransche Kamer heeft gisteren met 470 tegen 46 stemmen de uitgifte der defensiei-leening goedgekeurd. DE KOMENDE VERKIEZINGEN. Groot aantal nieuwe namen bij de R. K. Staatspartij. De Verkiezingsraad van de R. K. Staatspartij is Zaterdag onder voorzitter schap van Mr G. M. J. F. Goseling te Amsterdam byeengeweest en heeft advie zen uitgebracht voor de bezetting van de eerste plaatsen op de in te dienen candi- datenlysten, alsmede over de plaatsver vangers van deze candidaten. D'e advie zen betreffen de helft van het aantal in de nieuwe Kamer te verwachten zetels, te weten in totaal 30, wellicht 31. By de beschouwing van dit advies valt het groot aantal nieuwe naomen op. Van de Ujetgroep Haarlem-Den Hel- en de gevaarlijke gevolgen daarvan. Sommige menschen, die wat vatbaar zfln op borst en keel denken, dat het nu eenmaal hun lot is 's winters te moeten hoesten, kuchen, hijgen en benauwd op de borst te zijn. Indien GU tot diegenen behoort, probeert dan eens de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop die honderdduizenden hun levens-blijheid heeft teruggegeven. Reeds naenkele lepels bemerkt Ge dat dit middel U werkelijk zal kunnen helpen. De slijm, die op de borst drukte, en U benauwd maakte, komt gemakkelijk los, de hoestbuien wor den zeldzamer, lichter en verdwijnen, Uw adem haling wordt weer diep en geruischloos en de slijmvliezen van Uw borst en keel worden versterkt. De planten-extracten en de codeïne, de grootste hoest-bedwlnger, maken de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop tot ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". Verlaagde prijzen: 10.75, f 1.25, f 2.-, f 3.60 p. flacon der-Leiden-Dordrecht zijn voor 1 en 2 ge adviseerd Mr Dr L. J. C. Beaufort te Utrecht en A. J. Loerakker, zittend lid te Haarlem met als plaatsvervangers F. P. Th. Rohling, Bloemendaal en Th. P. J. Elzen, burgemeester van Naald wyk. Op de lijst Middelburg Mr Dr A. J. J. M. Mes te Heinkenszand en als plaatsvervanger E. Th. Lookefeir, zittend lid te Hulst. De lijsten Haarlem-Helder-Leiden-Dordt en Middelburg worden voor de officieele candidateniyst samengevoegd en op deze samengevoegde lyst komt de eerste can didaat van de lyst Middelburg no. 6 te staan. Verwacht wordt dat op deize gecombi neerde lysten zes candidaten zullen ver kregen worden. PERSONEEL IN 's RIJKS DIENST. Verhouding tusschen het aantal mannelijke en vrouwelijke ambtenaren. Het centraal bureau voor de statistiek publiceerde weder een beknopt overzicht van het personeel in 's Rüks dienst, waaruit blijkt, dat er op 31 December 1935 59.470 burgerlijke ambtenaren in dienst waren. Dit aantal is 247 hooger ■dan op 31 December 1934, maar 1730 la ger dan op 31 D'ecember 1931, het jaar, waarin sinds 1929 het aan'al ambtena ren het hoogste was. In 1935 nam het aantal mannelijke ambtenaren toe met 274, daarentegen verminderde het aantal vrouweiyke ambtenaren met 27. De verhouding tusschen (het aantal manneiyke en vrouweiyke ambtenaren is als 7:1. Van de mannen is 71 pet. ge huwd, van de vrouwen 0.3. Het gemiddeld jaarlylksch netto inko men van een ambtenaar, die het gebeele jaar in dienst was, bedroeg over 1935 f 1953 of f 21 minder dan over 1934. Voor de gehuwde mannen bedroeg 'het in 1935 f 2184, voor de ongelhuwde man nen f 1309, voor de gehuwde vrouwen f 1643 en voor de ongehuwde vrouwen f 1323. D'e totale kosten bedroegen in 1935 f 161.802.884, tegen f 163.375.609 in 1934. Op 31 December 1935 waren 11892 mi litairen in dienst. Het aantal gehuwden is afgenomen met 118, terwijl 'het aantal ongehuwden is gestegen met 176. DISTRIBUTIE VAN VOLKSVET. Den minister om een hoogere winstmarge voor de distribuanten verzocht. Het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Hanzebond van slagerspatroons heeft zich tot den minister van sociale zaken gewend met het verzoek de distributie van het volksvet uitsluitend over te la ten aan het slagersbedrijf. Adressant geeft te kennen, ook uit historisch oogpunt, het volste alleenrecht op de distributie van dit product te kun nen laten gelden. In den inschryvingsprü's voor levering van dit vet aan het departement van so ciale zaken welke prijs f 32 per 100 kg. bedraagt en de prys van f 42 per 100 kg aan de gemeente in rekening ge bracht, terwyl slechts 2 ct. per kg aan distribuanten als „winst" wordt toege kend, ziet adressant een verstoring der goede sociale verhoudingen. Verzocht wordt daarom bet vet goedkooper in con- sumiptie te doen brengen en een hoogere winstmarche aan de distribuanten te laten. Het gaat de N.S.B. in Zeeland, althans wat het bezoek der vergaderingen be treft, niet naar den vleeze. De belangstelling van het publiek is tot beneden het middelmatige gedaald en het laten optreden van predikanten, die volgens Mussert zich bui ten de politiek hebben te hou den, kan dit blijkbaar niet veranderen. Om nu althans te Goes eenig pu bliek te bereiken, heeft men den hoofd redacteur van ons blad uitgenoodigd om met den spreker van gedachten te wis selen. Maar hoe? Zonder met den uitgenoodigde eenig overleg te plegen en zonder eenige toe zegging te doen omtrent spreektijd, enz. heeft men per pamflet bekend gemaakt, dat de heer Zuidema tot debat is uit genoodigd. En om te laten zien, dat ook hier zooals een hunner voormannen in de Eerste Kamer verklaarde de po litieke opvoeding bij de N. S. B. nog veel te wenschen over laat, wordt de tot debat uitgenoodigde aangeduid als iemand „die op vele ma nieren onwaarheid heeft geschreven over de N.S.B." en die „op velerlei besloten vergaderingen de N.S.B. heeft be klad". Het spreekt vanzelf, dat aan een der gelijke „uitnoodiging" geen gehoor wordt gegeven. Nu is dat, blijkens de wijze waarop deze zaak is getracteerd, ook de be doeling. Men had, om nu toch eens menschen te krijgen, en een behoorlijk bedrag aan entree-gelden, een lokvogel noodig. En daarvoor zou dan onze hoofdredac teur dienst mogen doen. Maar: hij past. Niet alleen omdat op dien avond ook onze A.-R. Kiesvereen. vergadert, maar ook omdat hij niet op deze wijze wenscht gebruikt te worden. Mocht de N.S.B. een debatavond wen schen, behoorlijk voorbereid en onder onpartijdige leiding, dan is hij gaarne bereid daaraan zijn medewerking te ver- leenen. BESTELLINGEN BIJ FOKKER VOOR DE MARINE. Naar gemeld wordt heeft het departe ment van defensie aan de N.V. Neder landsche vliegtuigenfabriek Fokker te Amsterdam, den bouw opgedragen van 12 lesvliegtuigen, type Fokker S IX. De vliegtuigen zullen elk van een Ameri- kaanschen Menascomotor van 160 pk. worden voorzien. D'e vliegtuigen zijn bestemd voor den marineluchtvaartdienst op bet vliegveld D'e Kooy bij Den Helder. Zy zullen het schoolvliegtuig type Fokker S III vervan gen, dat nu ongeveer 15 jaar dienst heeft gedaan. Verder wordt medegedeeld, dat het de partement van defensie by de Fokkerfa briek een tweede serie verkenners op drij vers heeft besteld, van het type G XI W. Dit type wordt ook wel bet katapultvlieg tuig genoemd. Hr. Ms. kruiser De Ruyter voert zulk een vliegtuig mede. Ir W. A. VERHEYEN GEREHABILITEERD. Benoemd tot directeur der Tarwe- organisatie te Arnhem. Ir W. A. Verheyen is door minister Deckers benoemd tot directeur van de Gewestelyke Tarwe-Organisatie voor Gelderland, Utrecht en Overyssel. Deze benoeming is bedoeld als een volledige rehabilitatie in het z.g. „Geldersche tar- weschandaal". Men herinnert zich, dat ir. Verheyen, die leeraar is aan de Rykslandbouw- winterschool te Didam, inderty'd teza men met eenige anderen, in voorloopig arrest werd gesteld, omdat de crisis controleurs van de Akkerbouwcentrale fraude vermoedden by genoemde tarwe- organisatie. Dit vermoeden bleek later, evenals in het geval van het „Brabant- sche roggeschandaal" (G.V.H.) op niets te berusten. De burgemeester van Rijssen. De beer J. Knottenbelt, burgemeester van Rijssen heeft tegen 24 April a.s. we gens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftyd eervol ontslag aange vraagd. De heer K., die tot de A.R. party behoort, beeft 24 jaren aan het hoofd der gemeente gestaan. De actie voor den kleinen boer. In een drukbezochte vergadering van de actie voor den 'kleinen boer te Druten heeft de leider, de heer A. Bouwman, meegedeeld, dat de actie met een eigen lijst zal uithemen by de a.s. Tweede Ka merverkiezingen. Het belangrykste pro grammapunt is: onmiddellyk afschaffing van de crisismaatregelen voor den land bouw. Binnenland. De kruiser „Java" naar de Spaansche wateren. Auto te water. Drie personen verdronken. De Tweede Kamer nam z.h.st. de wijzi ging der dienstplichtwet aan. De Eerste Kamer behandelt de begroo ting van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, Buitenland. Kamerverkiezingen te Brussel. De stakingen in Amerika, Krachtig offensief der Spaansche opstan delingen. Hitier en de Zwitsersche neutraliteit. Begrooting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Dé Eerste Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van bovengenoemde begrooting. By het debat werd vooral ook aandacht geschonken aan ordeningsplannen en or deningspogingen. De 'heer De la B e 11 a (S. D.) be treurde b.v. de afwijzing van de orde ning in de baksteenindustrie, terwyl by daarentegen goedkeurde wat de Minister deed ten aanzien van het bak 'k e r s b e d r y fDe vestigingswet juicht hy toe, maar het ontbreken van het behoefte-element ac'ht hy een fout. Veel minder enthousiast over de o r- d e n i n g waren de heeren Ter Haar (G. H.) en Gelderman (Lib.), die wezen op het gevaar, dat gezonde bedrij ven in hun groei worden belemmerd, en dat er komt een prysopdryving, die in strijd is met de gezonde economie en die de werkloosheid bevordert Van verschillende kanten werd voorts bepleit bevordering van den export, ter wyl ook de Belgische haven- politiek niet onbesproken bleef. Zoo drong b.v. de heer De Savornin L o h m a n (C. H.) aan, het belang van onze havens niet uit het oog te verliezen en het toekennen van Rynvaartpremies in overweging te nemen. De Minister meent, dat de depreciatie van den gulden de situatie geheel heeft veranderd, doch in Rotterdam] betwist men dit. Er is opleving, doch ook een ge weldige achterstand in te halen. Blykens opgaven van de Nederl. Rynvaartvereeni- ging ia de situatie in het vervoer Gent- Ruhr en Rotterdam-Ruhr na de depreci atie niet veranderd. Zelfs is de Belgische toeslag geworden 18.5 cent per ton, in- plaats van 15 cent per ton, omgerekend naar de francwaarde. Men kan beginnen met een even groot bedrag beschikbaar te stellen als België doet en de gelden in de eerste plaats daar besteden, waar de meeste werkloosheid 'heerscht. Men krijgt dan een deel terug en remt het aft'appingsproces, dat nog steeds voortgaat. De internationale motieven besprekend, zegt spr. dat we de geschilpun ten met België op goede wyze willen regelen. Ziet men in België niet in, dat het de Rijnvaartpremies moet ophef fen, dan moeten wy hetzelfde er tegen over stellen. Dit is een voorwaarde om te kunnen komen tot een oplossing der ge schilpunten. De Regeering doe alles om de lucht te zuiveren, teneinde tot juiste onderhande lingen te kunnen komen. Wijziging van de Dienstplichtwet. De nieuwe koers hij de S. D. A. P. In de Tweede Kamer kwam gisteren aan de orde het wetsontwerp tot wijzi ging van de dienstplichtwet. De heer K. ter Laan (S.D.) zet uit een, wat er toe geleid heeft, dat de S.D.A.P. in haar jongste congres officiéél het standpunt heeft aanvaard van hand having eener gewapende weermacht. Er is niets veranderd in het inzicht van de leden der S.D.A.P. maar het zijn de om standigheden, die veranderd zijn en een veranderde houding noodzakelijk maken. Spr. heeft weliswaar altijd bezwaar ge had tegen een derde herhalings oefening, doch nu de duur der her halingsoefening zoodanig verminderd is, dat het totaal aantal dagen niet grooter wordt, is dit bezwaar grootendeels ver vallen. De heer Van der Bilt (R.K.) be spreekt de dislocatie van de vloot in de Indische wateren. In dit verband bepleit spr. het doen uitvoeren van groote repa- ratiewerken van schepen van de Indische vloot in Nederland en niet in Indië zelf. De heer Schaepman (R.K.) wijet

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1