OFLEVINB IN Nil «LH HEVEN. van Dinsdag EKaart »©37 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND In handel en Industrieels een]|grootere bedrijvigheid te constateeren. De buitenlandsche spanningen een waarschuwing tegen voorbarig optimisme. Buitenland. Handhaving van onze zelfstandigheid. Binnenland Belangrijkste Nieuws linnen der 0, L tl De saneering van den brandstoffenhandel. §«e J«arg®ï?s IV©, «84 Goes. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Aan den vooravond van de opening van de 36ste Jaarbeurs beeft de Secre taris-Generaal de beer Graadt van Rog gen, voor de pers een rede gehouden, die in opgewekten toon was gesteld. Er is, aldus Spr., opleving in het Ne derlandsche zakenleven en waar zij nog niet is, wordt zij: verwacht. In handel en industrie is een grootere bedrijvigheid te constateeren met .uitzicht oip gunstiger bedrijfsresultaten. Naar Vondel's woord kan worden ge tuigd: „Het gaet naer onzen wensch; wij: zijn dienhoeck te b o v e n!" Vanwaar die snelle ommekeer? Twee factoren deden hun invloed gelden: d e verbetering van de wereld conjunctuur Indië niet te verge ten en de depreciatie van den gulden. Beiden hebben niet alle economische problemen ter zijde gesteld. Een defi nitief herstel heeft solider basis noodig. Er zijn er, die voor ons land het begin van het herstel willen doen samenvallen met den val van den gulden. Maar reeds vóór September '36 was ten onzent een opwaartsche beweging ingetreden. l'e dien aanzien is de statistiek van den uitvoer over 1936 teekenend. In Ja nuari '36 blijft de uitvoer nog 4 millioen ten achter bij' Januari '35; de maand Fe bruari geeft voor beide jaren een gelijk bedrag aan, doch in Maart '36 stij'gt voor het eerst het cijfer van den uitvoer bo ven dat van '35. Vrij' geregeld met uitzondering van Mei zet zich dan het hoóger cijfer voor 1936 voort, doch steeds met een beschei den verschil: 7 millioen, 2 millioen, 6 millioen en weer 2 millioen, tot in de maanden September, October, November en December de groote sprongen beginnen; de uitvoer in September 1936 overtreft September 1935 met 12 millioen; October, November en Decem ber overtroffen de correspondeerende maanden van '35 resp. met 6, 7 en 28 millioen guldens. Dezelfde sprongsge wijze verbetering zet zich dan verder in 1937 voort: de uitvoer in Januari 1937 bedroeg 22 millioen méér in waarde dan in Januari van he' vorige jaar. Ook aan de hand van andere gegevens is eenzelfde ontwikkelingsgang aan te too- nen: vóór September 1936 een zwak sta gende lijn; na September 1936 een ster ke stijging. Naast beide factoren mag ook de „Aanpassing" worden genoemd. Door deze „aanpassing" werd reeds vóór de depreciatie de brug geslagen, waar door het daarna de opleving moge lijk werd, haar zegetocht zoo glorieus voort te zetten. De wijziging in de mone taire politiek bracht ons bedrijfsleven on tegenzeggelijk in verbeterde concur rentiepositie tegenover het buitenland. De vraag rijst: Zal men in Nederland reeds mogen rekenen met een defini tief herstel? Voor de opleving in Nederland zijln de buitenlandsche spanningen een donkeren achtergrond en een waarschuwing tegen voorbarig optimis- m e. De gevolgen van de crisis worden nog in het bedrijfsleven sterk gevoeld. In een aantal bedrijfsklassen heeft het her stel zich krachtig ingezet; in het meeren- deel heeft de feitelijke verbetering zich tot nog toe slechts schoorvoetend aange meld. Hiervoor zijn de werkloos heidscijfers kenschetsend. De bedrijfstakken, waarin blijkens de werkeloosheidscijfers het herstel krachtig tot uiting kwam, zijn tevens de indu- striegroepen, waarin de uitvoercij'- f e r s het sterkst zijn gestegen. De economische opleving in Nederland draagt dan ook zeer uitgesproken de sig natuur van den export. Voor de industrie welke meer uitsluitend voor de bin nenlandsche markt werkt, is de conjunctuur in veel mindere mate gun stig, hetgeen spr. met eenige cijfers be wees en waarbij hij er op wees, dat de vermindering der werkloosheidscijfers zekere vaagheid vertoond. Dit verschijnsel het achterblijven van de binnenlandsche markt hoezeer tot gematigdheid manend, is daarom nog geenszins verontrustend; de snelle en be langrijke verbetering in de andere be drijfstakken zal ontegenzeggelijk stimu- leerend en „aanzwengelend" werken op de industrieën, die thans nog niet in be langrijke mate van de opleving hebben geprofiteerd. Deze stimjuleerende invloed is reeds merkbaar in het bouwvak, voor zoover het den fabrieksbouw betreft. Stimuleerend werkte de opleving in de exportnijverheid en in den landbouw ook op het goederenvervoer der Nederlandsche Spoor wegen, dat van November af weer gestadig toeneemt. Ook andere fac toren zullen gunstig de binnenlandsche markt kunnen beïnvloeden en de opleving aanmoedigen in die bedrijfstakken, waar momenteel de conjunctuurlijn nog slechts een geringe stijging vertoont. Zoo komt in den algemeenen crediettoestand groo- ter elasticiteit. De hausse in de scheepsvrachten geeft de Nederlandsche reederijen weer kans op winst. De prijsstijging der Indische producten en de herstelde rentabiliteit der Indische bedrijven beïnvloeden in hooge mate Nederlandsche belangen en de grootere en kleinere winsten, welke via de effectenbeurs door grootere en kleinere burgers worden gemaakt, doen toenemende koopkracht en kooplust bij het publiek in de toekomst verwachten. Bij zich voortzettend herstel ligt voor Nederland het zwaartepunt voor b 1 ij - vend herstel bij den export. Op behoud en uitbreiding der exportmogelijkheden moeten de krachten van het Nederland sche bedrijfsleven worden toegespitst. Eeen nieuwe Neder 1. export moet worden opgebouwd. Nu het in de wereld begint te dagen, is eerste eisch op exportgebied: dat het Ne derlandsche bedrijfsleven zich opnieuw oriënteere met betrekking tot het buiten land. Er is commercieel gesproken uit deze crisis een gansch nieuw buiten land ontstaan. Evenals in vroeger eeuwen de koopman, moet nu de industrieel het zeegat uit en de oceanen over. Met vreugde mag wor den geconstateerd, dat deze oude hang naar reizen en trekken in onze moderne werkgevers zich niet verloochent. Het commercieel baanbrekende werk is on middellijk ter hand genomen. Het initiatief der ondernemer® wordt ondersteund d'oor de Regeering: de han delsmissie naar Zuid-Amerika, de han delsdelegaties naar verschillende andere landen; de buitenlandsche reizen van on ze economische ministers; de handelsac- coorden, die hier en daar economische versperringen wisten op te ruimen; de ac tiviteit van den nieuw georganiseerden Centralen Economischen Voorlichtings dienst dat alles is bewijs, dat industri eel Nederland op commercieele wijze het ijzer aan het smeden is nu het heet wordt Belangrijke buitenland sche orders 'heeft onze in dustrie reeds weten tebe- machtigen. Het zich daarbij voor doende verschijnsel, dat onze voornaam ste afzetmogelijkheden zich blijkbaar naar het westen hebben verplaatst, moge het Nederlandsche bedrijfsleven de oogen niet doen sluiten voor het feit, dart Oostelijk van Nederland gebieden liggen waarop van oudsh'er en van nature ook nu nog zijn handelsverkeer is aangewezen. Nederland zal overal ter wereld zijn handelsvl'ag moeten zien te planten en ook de kleine exportmogelijkheden niet mogen versmaden. De Vliegende Hollander niet die van de stage, die maar op de bonnefooi rond zwalkte maar de „Vliegende" Hollan der vein de Ihedendaagsohe werkelijkheid die niet® aan 'het toeval overlaat moert het symbool van het Nederlandsche be drijfsleven worden. De jonge Nederlanders, die weten schappelijk toegerust en practisch behooT- lijk onderlegd, aan deze toekomst-taak hun krachten zullen kunnen wijden, zijn te benijden. DE OORLOG IN SPANJE. Weer een aanslag op Madrid. Gistermorgen vroeg hebben de troepen van Franco een algemeenen aanval op den weg naar Aragon tegenover de stel lingen der Volksfronttroepen te Laloba en Abanadis geopend. Na een hevig voor bereidend geschutvuur brachten de op standelingen alle oorlogstuig, waarover zij beschikten, zware en lichte tanks enz., in het vuur. Het antitankgeschut der re- geeringstroepen kwam onmiddellijk in actie, waardoor de tanks niet verder kon den opdringen. Toen zij zagen, dat zijl op "deze wijze niet zouden slagen, riepen de opstandelingen de luchtmacht te hulp. Negen driemotorige bombardementsvlieg tuigen, beschermd door escadrilles jagers, wieipen talrijke bommen op de linies. Batterijen afweergeschut en jachtvlieg tuigen der regeeringstroepen hebben daarna een gevecht ontketend, waarbij' zij de tegenstanders dwongen zich terug te trekken. Om elf uur was de eerste poging mis lukt. Ze werd gevolgd door verschillen de andere pogingen. De stellingen zijn echter onveranderd gebleven. Generaal Maija, de verdediger van Ma drid, beeft tot de journalisten gezegd: „De troepen van Franco hebben een groot offensief ingezet. Dit is hun vijfde aanval op de hoofdstad." Glimlachend voegde hij! er aan toe: „Wees gerust: alles is voorbereid tot het bieden van tegenstand." Het schijnt, dat tegelijk met den aanval in de provincie Guadalajara, ook een aanval aan de Jarama moet worden ver wacht; blijkbaar is het de bedoeling den kring om Madrid nauwer aan te halen. Controleplan definitief aangenomen. Gisteravond heeft de niet-inmengings- commiissie te Londen een communiqué gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld dat de commissie het plan van controle definitief heeft aangenomen. De controle zal op 13 Maart in werking treden. Overeengekomen werd, met de uitvoering er van behalve vertegenwoor digers van Engeland, Frankrijk, Duitsch- land, Italië en Rusland, nog drie andere vertegenwoordigers te belasten. Schip in brand. Gisteren deden allerlei geruchten de ronde over een schip, dat in de Golf van Biscaye in vlammen stond. Eerst dacht men, dat het een vracht- of passagiersschip was, dat door een oor logsschip zou zijn gebombardeerd. Later werd gemeld, dat het 'tin nood geraakte schip de „Mar Cantabrico" ge weest is. De Spaansche boot is gezonken en de bemanning is door de „Canarias", een kruiser der opstandelingen, aan boord genomen. De „Mar Cantabrico" bevond zioh met een lading oorlogsmateriaal voor de re geering in Valencia onder weg naar Spanje. De oorlogsschepen der opstandelingen hadden de „Mar Cantabrico" wekenlang in de Spaansche wateren bespied en zien thans bun werk met succes bekroond. AARDBEVING TE SAN FRANCISCO. De stad San Francisco werd Maan dagochtend vroeg door een aardbeving geteisterd, welke, naar de politie mede deelde, de hevigste is sinds die van 18 April 1906. De aarschokken duurden twee a drie seconden. Zij hebben groote schade aan gericht aan de woonhuizen en winkel zaken. Voor zoover bekend, zijn geen gewon den te betreuren. Nationaal-socialistische rechtspraak. Voor de rechtbank van Weimar is door een advocaat, die een verdachte, beschul digd van moord op zijn zoon, verdedigde, het recht bepleit van een vader om in ze kere gevallen zijn kind te dooden. D'e vader had zijn zoon gedurende diens slaap doodgeschoten, omdat deze een ge vaarlijke imbeciel was, die het leven van zijn medemenschen in gevaar bracht Daar hij geen geld had om hem in een inrichting te laten opnemen, had hij hem van het leven beroofd. Het O. M. eischte de doodstraf tegen verdachte, maar de verdediger zette uit een, dat het geheel in overeenstemming met de nat.-soc. opvatting van „bloed en bodem" was, dat verdachte zijn medemen schen tegen zijn gevaarlijke zoon wilde beschermen. „Juist is", pleitte de advocaat, „wat ten goede van de gemeenschap komt, ver keerd wat deze schaadt. En de vader schaadde de gemeenschap niet, door zijn zoon te dooden." Dë rechtbank heeft onder den indruk van dit betoog verdachte tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Schandelijk toch! Buitengewone zitting Duitsch Kabinet? In politieke kringen gaat bet gerucht, dat vandaag een buitengewone kabinets raad zal worden gehouden, onder voor zitterschap van Hitier. Omtrent het doel der besprekingen kon geen enkele aanwijzing worden verkre gen. Men verwacht evenwel, dat de kan selier met zijn medewerkers den algemee nen politieken toestand zal bestudeeren, o.a. de consequenties die Duitschland zou moeten trekken uit de herbewapening van Engeland, Frankrijk en Italië. Weer staking te Detroit. Als gevolg van de weigering van de Chrysler Automobielfabrieken de indus- trieele vakbond van Lewis als uitsluiten de vertegenwoordiger van haar arbeiders te erkennen, heeft deze vakbond tot sta king besloten. Bij de fabrieken van Chrysler, Hudson Onze Minister van Buitenlandsche za ken heeft eenigen tijd geleden nogeens met nadruk verklaard, dat de Regeering de tot nu toe gevoerde zelfstandig- heidspolitiek niet wenscht prijs te geven en dat wij ons niet onder de be scherming of bevoogding van welke mo gendheid ook, mogen plaatsen. Hoe verstandig het is dit standpunt te blijven innemen, leert ons Oostenrijk. Hitier heeft meermalen verzekerd, dat Duitschland zich niet wenscht te mengen in de binnenlandsche politiek van andere landen. En Mussolini had ten opzichte van Oostenrijk een soortgelijke verkla ring afgelegd. Maar wat gebeurt? In Oostenrijk is een sterke beweging opgekomen om de monarchie te herstel len en de Habsburgers weer op den troon te brengen. En naar het schijnt is de O'ostenrijksche regeering hiervan niet af- keerig, zoodat er eenige grond was voor de verwachting dat de restauratie na niet te langen tijd een feit zou worden. Dit strookt echter niet met de plannen van Hitler, die ook in Oostenrijk gaarne het nationaal-socialisme zou zien zegevie ren. En daarom heeft nu de Duitsche re geering, zonder met plechtige verklarin gen rekening te houden, laten weten, dat zij1 niet zal dulden, dat in Oostenrijk de monarchie hersteld wordt. En naar thans blijkt, wordt Hitier hierin door Mussolini gesteund. Daaruit ziet men weer eens, hoe wei nig men op mooie beloften kan vertrou wen en hoe dwaas een regeering handelt, die zich door plechtige toezeggingen laat verleiden haar plicht te verzaken. België heeft het in 1914 tot zijn schade ondervonden. Gelukkig dat onze Regeering op het standpunt staat en blijft staan, dat wij zelf voor de handhaving van onze neu traliteit en de onaantastbaarheid van ons grondgebied hebben te waken. en Chevrolet is de staking ingegaan, waarbij 80.000 arbeiders zijn betrokken. Ook in de fabriek van Chevrolet te Flint is opnieuw staking uitgebroken. Deze laatste staking houdt verband met de op voering van de productiesnelheid, waarte gen de vakbond zich verzet. Korte Berichten. De verkoopprijs der Italiaansche dagbladen zal met tien centesimos ver hoogd warden. De bedoeling biervan is, zoo wordt gemeld, een verdere stijging van de oplaag tegen te gaan. De regeering wenscht n.l. de voor de vervaardiging van het krantenpapier benoodigde cellu lose te bewaren voor militaire doeleinden! WETTELIJKE VOORZIENING INZAKE HET PARTICULIERE BANKWEZEN. Een staatscommissie ingesteld. Biji Kon. besluit is een staatscommissie ingesteld om van advies te dienen over de vraag, of ten aanzien van het particu liere bankwezen wettelijke voorziening noodig of wenschelij'k is, zoo ja, in wel ken zin, zulks onder medewerking van haar gevoelen over de daarmede samen hangende vraagstukken, ook voor wat be, treft de vraag, of en in hoeverre het sta tuut van de Nederlandsche Bank onder inachtneming van de noodige waarbor gen voor hare onafhankelijkheid, wijzi ging zou behoeven. Benoemd zijn: Tot lid en voorzitter: jhr. mr D. J. de Geer te 's Gravenhage; tot leden: dr S. E R. Bierema te Us- quert, F. L. van der Bom te Amsterdam, prof. mr W. A. Bonger te Amsterdam, prof. mr dr. H. W. C. Bordewijk te Gro ningen, prof. dr P. A. Diepenhorst te Amsterdam, prof. dr D. van Embden te Amsterdam, H. P. Gelderman te Olden- zaal, ir P. H. E. Guljé te Leiden, dr G. W. M. Huysmans te Eindhoven, prof. mr A. M. de Jong te Bloemendaal, prof. H. A. Kaag, te Tilburg; H. W. van Marle te Amsterdam, mr R. J. H. Patijn te 's Gra venhage, jhr. mr. dr A. B. G. M. van Rijckevorsel te 's Hertogenbosch; mr F. G. C. J. M. Teulings te 's Hertogenbosch; prof. mr F. de Vries te Rotterdam, dr ir Th. van der Waerden te Laren (N.-H.). DE BROEDERDIENST. De heer K. ter L a a n, lid van de Tweede Kamer, heeft op het wetsontwerp tot wijziging der Dienstplichtwet een amendement ingediend om te laten ver vallen de bepaling, dat de vrijstelling wegens broederdienst, verleend aan in geschrevenen voor de lichting 1938, ge acht wordt voorloopig te zijn verleend. Binnenland. De saneering van den 'hrandstoffenhan- del. Het verlagen der pachtprijzen. Morgen opening der Jaarbeurs. Optimis tische Manken. De Oslo-besprekingen. Verbindend verklaring G. A. O.-fcepalin- gen. Buitenland. Nieuwe aanval op Madrid. Aardbeving te San Francisco. Weer stakingen in Amerika. Directeur Ned. Heide Mij. Gisteren is plotseling overleden de beer T. van Maanen, directeur der Nederl. Meideaatschappij. D'e overledene werd nadat hij eerst een aantal jaren als adjunct-directeur werk zaam was geweest tegen 6 April 1936 be noemd tot directeur als opvolger van den heer van Lonkhuyzen. In hun antwoord aan de Tweede Ka mer over Let wetsöntwarp tot algemeen verbindend en onverbindend verklaren van bepalingen van collectieve arbeids overeenkomsten, zeggen de ministers van Sociale Zaken en van Justitie, dat zij niet kunnen toegeven dat de aanpassing aan gewijzigde omstandigheden zou worden belemmerd door de verbindendverklaring vanfe dergelijke overeenkomsten. De verbindendverklaring geschiedt ten hoogste voor den duur van het collectief contract, doch in geen geval voor een lan ger tijdvak dan één jaar. Mochten na het in werking treden daarvan de omstan digheden zich belangrijk wijzigen en par tijen geen medewerking verleenen om tot de noodige wijziging van de overeen komst te geraken, dan kan de minister gebruik maken van zijn bevoegdheid om de verbindendverklaring in te trekken. Toepassing van de verbindendverklaring behoeft derhalve geenszins te leiden tot zoogenaamde loonverstarring. Deze zal zelfs in meer gevallen dan thans kunnen worden voorkomen. De ministers verwachten dan ook niet, dat de verbindendverklaring, voor wat de onbeschutte bedrijven betreft, op overwe gende bezwaren zal afstuiten en zich daarom geheel tot de z.g. beschutte be drijven zal beperken. Doch overigens ach ten zij de meening onjuist, dat daaruit een toenemende tegenstelling tusschen de arbeidsvoorwaarden in de beschutte en de onbeschutte bedrijven, alsook tusschen de stad en het platteland, zou moeten vooitvloeien. De ervaring leert, dat het ook den werkgevers in de beschutte bedrijven niet steeds mogelijk is hoogere loonen op den prij's van hun product te verhalen. De krachten, die in het economische leven werkzaam zijn, stellen ook hier grenzen, die niet straffeloos kunnen worden over schreden. De ministers zien geen reden om als voorwaarde voor de inwilliging van een verzoek om verbindendverklaring te stel len, dat het algemeen belang zulk een verklaring eischt. Ook in gevallen waarin niet kan worden gezegd, dat het alge meen belang de verbindendverklaring vordert, kunnen toch goede gronden be staan om tot toepassing daarvan over te gaan. De kclenconventie heft het on derscheid tusschen de coöpe raties op. Scherpe protesten van de brandstoffenhandela- ren. In groeten getale 'zijn de brandstoffen- handelaren gisteren uit alle boeken van bet land naar Utrecht gestroomd, waar de Bond van Nederlandsche Handelaren in Brandstoffen hen tot een spoedverga- dering had samengeroepen. In een mededeeling, welke van be stuurszijde werd verstrekt, wordt gezegd, dat de sianeering van den brandstoffen- handel plotseling in een kritiek stadium is gekomen en dat het deze voor 't 'brand- stoffenbedrijf zoo belangrijke aangelegen- beid is, welke den handel tot het bepalen van zijn standpunt noopte. De kclenconventie, aldus deze mede- de'eling, heeft in het voorjaar van 1935 een san eering van den huisibrandhandel in samenwerking met onderscheidene importeurs en met den groot- en detail handel in brandstoffen in het leven ge roepen, welke den brandstoffenhandel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1