mmkQ e Mm mi DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 5te JAARGANG Kq, 183 De vestigingswet voor den Middenstand. Buitenland. Binnenland Nationaal-socialisme in de practijk. //vadér, hoe weet u nu of tabak rijp is ,i HEEL EENVOUDIG JONGEN RIJPE TABAK HEEFT IMMERS een Ster op het pak Belangrijkste Nieuws Binnenland. Uit de Provincie Ui tg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen £0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Het behoefte-element. Maatregelen tegen het groot-winkelbedrijf? Aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag over het ontwerp van wet, houdende regeling betreffende het vestigen van inrichtingen, waarin eenige tak van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid zal worden uitgeoefend, is het volgende ontleend: De minister vermag niet in te zien, waarom, na de productie en het vervoer, de distributie niet ook een onder werp van zorg voor de rijksoverheid zou mogen zijn. Integendeel, hij acht het zijn plicht, ook aan dit onderdeel van het eco nomische leven zijn aandacht te wijden, niet slechts wegens de belangen van de honderdduizenden gezinnen, die recht streeks bij de distributie betrokken zijn, maar ook met het oog op de groote betee- kenis van een goed georganiseerd en ra tioneel distributie-apparaat, voor het prijspeil in het binnenland en het con currentievermogen van het buitenland. Voor welke branches een regeling het eerst in overweging zal worden genomen, hangt geheel van het initiatief van be langhebbenden zelf af. Dat de minister overigens ook gaarne de bedrijfsraden, waar beschikbaar zal raadplegen, spreekt vanzelf. Dat belanghebbenden zelf wel degelijk verwachtingen koesteren van het onder havige ontwerp moge blijken uit het feit, dat verschillende organisaties reeds nu bezig zijn voorbereidende maatregelen te treffen, om, indien deze wet tot stand komt, aanstonds de regeling op hun branche toegepast te krijgen. Wat de te stellen eischen aangaat, wensaht de minister er den nadruk op te leggen, dat deze niet zoo beperkt behoe ven te worden opgevat, als, blijkens het voorloopig verslag, door sommige leden geschiedt. Eenige kennis van eta- leeren en van reclame, als ook het noodige inzicht in de wenschen van het pu bliek vallen zeer zeker onder de minimu m-e i s c h e n van handelskennis en vak bekwaamheid, die den aan komenden winkelier ge steld mogen worden. Dat, althans voor dezen sector van het oeconomisch leven, een regeling op grondslag van het z.g. behoeft-ele men t de voorkeur zou verdienen, moet de minister ontkennen. Hij' schaart zich hier aan de zijde van die leden, die, wat in dit verband onder behoefte is te verstaan, tegenwoordig uiterst moeilijk bepaalbaar achten. Het aangeven van ob jectieve normen is toch te dezen ten eenenmale onmogelijk: de behoefte aan winkels is geen constante grootheid. Het verdient overigens bijzondere aan dacht, dat belanghebbenden zelf aller minst unaniem voor het behoefte-element geporteerd zijh. In antwoord op de desbetreffende op merking antwoordt de minister dat hem inderdaad een branch e-g e w ij! - ze regeling voor den geest staat. De te stellen eischen van vakbekwaamheid zullen toch voor eenzelfde branche uiter aard allerwegen gelijk zijba. Dit vooropgesteld, is het niettemin denkbaar, dat in een concreet geval blijkt, dat het niet noodzakelijk is, aanstands voor alle gemeenten des lands vestigings- eischen te stellen. In dat geval is een het geheele rijk om vattende regeling overbodig en kunnen, ingevolge art. 1, tweede lid, gemeenten worden uitgezonderd. Belemmering van ener gieke elementen, die een aan winst voor het bedrijfsleven zouden zijn, is van de ontworpen regeling niet te vreezen. Ook is de minister gaarne bereid, het daarheen te leiden, dat met betrekking tot de credietwaardigheid geen overdreven eischen worden gesteld. Of het aanbeveling verdient, in het be lang van den middenstand van overheids wege maatregelen tegen het „g r o o t-w i n k e 1 b e d r ij f" te ne men, is op zichzelf een belangrijk vraag stuk, dat te gelegener tijd in overweging kan worden genomen. Het ontwerp zal Dinsdag in de Eerste Kamer worden behandeld. DE OORLOG IN SPANJE. Weinig nieuws van de fronten. Van het front bij Madrid is geen nieuws van belang. Beide partijen maken melding van afgeslagen aanvallen. In het officieels communiqué van den verdedigingsraad van Madrid wordt o.a. gezegd: Zaterdagnacht hebben de opstandelin gen tweemaal aanvallen ondernomen in de sectoren van Pardo en de universi- teitswijk. Zij werden met zware verliezen terug gedreven. Zaterdagavond zijn onze troepen door de vijandelijke linie® aan de Manzanares gedrongen. Zij Meten een brug, die de vijand over deze rivier had geslagen in de luoht vliegen. Volgens een bericht uit Madrid ligt de weg van Madrid naar Valencia niet meer onder het vuur van de opstandelingen. Dit is biet gevolg van den strijd van de laatste dagen. Over de belegering van Oviedo door de legeeringsitroepen wordt niets meer ver nomen. Naar gemeld wordt, zouden de regee- lingstroepen in den sector Madrid de laatste dagen overvloedig gebruik 'hebben gemaakt van ontplofbare kogels voor ge weren en mitrailleuses, welke, zooals be kend, vaak doodelijke verwondingen ver oorzaken. Bij de laatste gevechten voor Madrid zouden de regeeringstroepen gebruik heb ben gemaakt van gifgassen, welke even wei weinig uitwerking zouden hebben ge had. Het controleplan. De subcommissie der non-interventie- oommissie heeft in haar Zaterdag gehou den bijeenkomst besloten, Zaterdag 13 Maant voor te stellen als datum, waarop hlet controleplan in werking moet treden. Vandaag zal de plenaire commissie dit voorstel in 'behandeling nemen. D'e kwestie van 'betaling van het Duit- sch'e aandeel in de kos'ten van uitvoering van het controleplan, zijnde 16 pet., is nog steeds niet geregeld. STAATSGREEP IN HONGARIJE VOORKOMEN? Zaterdag hebben wij melding gemaakt van politieke verwikkelingen, die zich in Hongarije hebben voorgedaan. Eënerzijds wordt thans gemeld, dat bel nog niet precies vaststaat, wat er eigen lijk gebeurd is. Anderzijds wordt bericht, dat de regeering een staatsgreep zou heb ben voorkomen. Volgens deze berichten zou Marton, de leider van de uiterst rechtsche organisatie „Move" een marscb naar Boedapest" hebben willen organi- seeren. Marton hoopte met een marscb naar Boedapest eenvoudig het fascistisch voor beeld te volgen. In de eerste dagen der vorige week werd het plan waarvan de uitvoering nog maar ettelijke uren op zich zou laten wachten, verraden. ERNSTIG HAVENCONFLICT TE BORDEAUX. Uit Bordeaux wordt gemeld: Daar de besprekingen tusscben de vertegenwoor digers van de reeders en de schepelingen betreffende de invoering van de 40-urige werkweek zijn mislukt, hebben de laat- sten een vergadering gehouden, waarin besloten is dat alle schepen van de open bare havendiensten zullen deelnemen aan een staking, en dat de bemanningen aan boord van de vaartuigen, die op stroom liggen, zonder verbinding met het land, zullen blijven. Eten drijvend dok is tot zinken ge bracht; geen enkel Fransch of buiten- landsch vaartuig kan meer de rivier op of afvaren, daar ook alle loodsdiensten staken. Volgens een verklaring van den secre taris der vakverbonden van de schepelin gen zal deze actie zoolang duren, als de veertigurige werkweek in de haven nog niet zal worden toegepast. VERLAGING BELGISCHEN BROODPRIJS. Naar de „Peuple" meldt, zal de brood prijs in België met ingang van heden met 5 centimes worden verlaagd. Een tweede prijsdaling zal over een week plaats vin den. Dteze vermindering is een gevolg van de opheffing van de belasting op de gra nen. Slechts de nat.-socialisten mogen voor de opvoeding zorg dragen. In een rede gehouden voor 90.000 func- tionnarissen der nationaal-socialistische partij eisebte Rosenberg voor de natio naal-socialistische partij het uitsluitend recht op, voor de opvoeding van de Duil- sche jeugd zorg te dragen. Dte opvoeding der jeugd kan slechts geschieden door ben, die Dteitschland van den ondergang hebben gered. Wij eischen één führer, één rijk en één vereenigd volk. Het is dus onmogelijk de opvoeding der jeugd toe te vertrouwen aan godsdiensten, die elkaar wederkeerig uitsluiten. Krachtig verzet tegen Roosevelt's plannen D'e strijd om de plannen van president Roosevelt tot hervorming van de rechts sprank, neemt geleidelijk steeds grooteren omvang aan. De tegenstanders van Roosevelt in het congres hebben besloten in het geheelo land een campagne te gaan voeren tegeu de hervormingsplannen van Roosevelt, welke campane onder leiding zal staan van den democratischen senator Burton K. Wheeler. Intusschen is Roosevelt vast besloten, den strijd tot het uiterste door te zeten De steun van de beide groote vakvereeni- gingen is hem nogmaals toegezegd. Korte Berichten. Zondag heeft de vroegere president der Tsjecho Slowaaksche republiek, prof. Masaryk, zijn 87sten verjaardag gevierd, die in het geheele land feestelijk is her dacht. Egypte heeft formeel om toelating tot den Volkenbond gevraagd. DE K.L.M. EN DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE. Waarom ook nu weer bestellingen in het buitenland geplaatst? Het Tweede Kamerlid Bongaerts heeft aan de ministers van Waterstaat, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Defensie a.i. de volgende vragen gesteld: Hebben de ministers kennis genomen van het besluit der directie van de K. L. M. andermaal vliegtuigen van buiten- landsch fabrikaat aan te schaffen? Kunnen de ministers mededeelen, of het juist is, dat aan de Nederlandsche vliegtuigindustrie geen redelijke kans is gegeven om harerzijds ontwerpen gereed te maken en voorstellen omtrent leve- ringstijd en prijzen in te dienen van bet benoodigde vliegtuigtype? Achten de ministers het bevorderen van de Nederlandsche vliegtuigindustrie niet van groot belang voor de bevorde ring van de nationale luchtvaart en voor het behoud en de uitbreiding der werk gelegenheid? Zijn de ministers niet van oordeel, dat het daadwerkelijk bevorderen van de bin- nenlandsche productie van verkeersvlieg tuigen, vooral in tijden van internatio nale spanningen, ook uit defensie-oog punt van groot belang is? Zijn de ministers bereid, maatregelen te nemen, teneinde een goede samenwer king tusschen de K.L.M. en de Neder landsche vliegtuigindustrie te bevorder ren, waardoor aan bet Nederlandsch fa brikaat een redelijke kans tot mededin ging en een te verantwoorden voorkeur voor levering wordt verzekerd? DE HEFFING VAN SCHEEPVAART RECHTEN. Onderzoek naar de mogelijkheid van beter en uniformer stelsel. Dte minister van Binnenlandsche Za- ker heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin wordt mede gedeeld, dat de centrale commissie van advies en bijstand voor het Verkeers- fonds een onderzoek instelt naar de hef fing van scheepvaartrechten hier te lande. Ten einde omtrent deze zaak tot een zooveel mogelijk omvattend geheel te ge raken en een nader onderzoek in te stellen ook naar de locale heffingen, heeft zij een subcommissie in het leven gtroepen welke zich voornamelijk zal be zig houden met de vraag, wat onder lo cale heffingen moet worden verstaan, naar welken maatstaf en waar dergelijke heffingen geheven worden, wat de op brengst daarvan is, in hoeverre de bin nenscheepvaart de werkelijk te haren behoeve gemaakte kosten volgens rede lijke economische beginselen zal moeten en kunnen dragen en of een beter en uni former stelsel van heffingen met uni forme benaming van de rechten moge lijk is. De subcommissie stelt zich voor, al lereerst een inzicht en overzicht te ver krijgen waar en onder welken naam de locale schbepvaartheffingen geheven worden, benevens tegen welk tarief. De minister verzoekt den gemeentebe sturen aan de subcommissie dan wel aan de centrale commissie zelve desgevraagd de noodige gegevens te verstrekken. NEDERLAND EN DE NIET-INMENGING IN SPANJE. Onlangs is medegedeeld, dat er groote kaïns bestond, dat eenige Nederlanders een groote rol zouden gaan spelen bij de internationale controle inzake de niet- inmengiing in den Spaanschen burger oorlog. Naar het „HMd" verneemt, is thans igep. vioe-admiraal J. de Graaff benoemd tot hoofdadministrateur voor het oontro- leplan te land en ter zee, met hoofdkwar tier te Londen, Gep. schout bij nacht J. S. C. Olivier is 'benoemd tot hoofdadmi nistrateur voor de zeecontrole. De D'een- sche generaal Lunn wordt hoofdadmini strateur vöor de controle aan de Fransc'h- Spaansohe grens. Verder wordt medegedeeld, dat de heer D. Hudig L.Jzn, directeur van de K. N. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND 34 predikanten verbannen. In de preek die de bekende predikant Niemoeller Zondag in de Berlijnsche voorstad D'ahlem heeft gehouden, deelde hij mede, dat 34 tot de oppositie behooren- de predikanten uit hun gemeente zijn ver bannen of dat hun de bevoegdheid om te prediken is ontnomen, terwijl drie kerke lijke autoriteiten, die beschuldigd worden van het steunen der kerkelijke oppositie, zich op het oogenblik in concentratie kampen bevinden. Dte predikanten daartegen die tegen de handhaving van de belijdenis ageeren mogen zich verheugen in de bescherming van de Overheid. S. M., als regeeringsgedelegeerde zitting neemt in de Londensche sub-commissie voor niet-inmenging. Nader vernemen wij, dat de heer De Graaff -deze benoeming niet wensaht aan te nemen. VRIJWILLIGE VACCINATIE TEGEN POKKEN. Bijeenkomst vertegenwoordigers geneeskundige diensten. Vrijdag had te Utrecht een vergadering plaats van de geneeskundige inspectie van de volksgezondheid met de vertegenwoor digers van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdiensten, onder leiding van den geneeskundig en pharmaceutisch hoofdinspecteur van -de volksgezondheid. D'e vergadering, welke in het rijks-in stituut voor de volksgezondheid werd ge houden, was belegd ter bespreking van het vraagstuk der bevordering van de vrijwillige inenting tecen de pokken. DE ACCIJNS OP BIER EN GEDISTILLEERD. Dte Nijverheidsraad heeft in een tele gram aan den minister van Financiën uiting gegeven aan zijn groote bezorgd heid over diens uitlatingen in de Tweede Kamer betreffende verlaging van de ac cijnzen op bier en gedistilleerd. Er wordt op gewezen, dat de toestand der betrok ken bedrijven uiterst zorgelijk is en dat langer uitstel van accij-nsverlaging cata strofale gevolgen zal hebben, met uitein delijk groot nadeel voor de schatkist. Mede met het oog op het zomerseizoen wordt een spoedige gunstige beslissing wenschelijk geacht. D'e raad heeft den minister gevraagd deze aangelegenheid mondeling te mogen toelichten. GEEN TARIEFSVERHOOGING BIJ DE NEDER. SPOORWEGEN. Dte raad van beheer van de Belgische Maatschappij van Spoorwegen heeft Vrij dag j.l. besloten, met ingang van 20 Mei a.s. de tarieven te verhoogen. In verband daarmede heeft de „T e 1 e- graaf' aan de Nederl. Spoorwegen de vraag voorgelegd of ook hier aan tariefs- verho-oging wordt gedacht. Het antwoord luidde zeer positief ontkennend. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is aan jhr A. J. F. X. Verheijen op zijn verzoek, met ingang van 15 Maart a.s., eervol ontslag ver leend als burgemeester van de gemeente Standdaarbuiten. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 April a.s. benoemd tot burgemeester der gemeente Sn eek: L. Poppinga, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van de gemeente Het Bildt. DE OSLO-CONFERENTIE GESLOTEN. Eenige uitbreiding van het handels verkeer aanstonds te verwezenlijken. De experts van de landen der Oslo- groep, te weten België, Denemarken, Finland, Luxemburg, Nederland Noor wegen en Zweden, die te 's Gravenhage op uitnoodiging der Nederlandsche re geering waren bijeengekomen, hebben hun werkzaamheden, welke in een geest van goede verstandhouding en vriend schap zijn gevoerd, beëindigd. Na bestudeering van de maatregelen, welke in elk der landen, tengevolge van de crisis zijn genomen, hebben de ex perts in een eindrapport, dat zij aan hun ne respectievelijke regeeringen voor zul len leggen, de gevolgen welke zullen kun nen gegeven worden aan bet initiatief van dr Colijn, ter verruiming van het in ternationaal handelsverkeer, onder het oog gezien. In dit rapport namen de experts, zon der de bestaande moeilijkheden te onder schatten, zekere aanstonds te verwezen lijken mogelijkheden tot uitbreiding van het handelsverkeer in het kader van een plurilateral overeenkomst en van aan- NIEMEDErl STERTABAK VAN 5 TOT 15 CUR HALF 0NJ De heffing van scheepvaartrechten. De K.L.M. passeert weor ia Nederland sche industrie. Onze handel met Zuid-Amer: De Oslo-eoinferentie gesloten. Nederlandsche baggermolen gezouten. Buitenland. Staatsgreep in Hongarije verijdeld. Krachtig verzet tegen Roosevelts plan nen. vullende bilaterale regelingen in beschou wing. Het program van, actie, dat door de experts in hun bijeenkomst is uitge werkt, ware te onderwerpen aan een conferentie van gedelegeerden van de respectieve regeeringen. Aan het slot van hun rapport hebben de experts nadruk gelegd op het groote nut de hervatting van contact tusschen ge delegeerden van de landen der Oslo-groep en zij bevelen hunnen regeeringen aan, dit contact ook voor de toekomst te ver zekeren. BELANGRIJKE OPDRACHT VOOR „DE SCHELDE". 8 Sulzer moturen voor onderzeebooten. Naar wij vernemen is aan de Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen opgedragen de bouw in licen tie van 8 sulzer-motoren, welke bestemd zijn voor de 4 onderzeebooten, waar op de suppletoirs Indische Begrooting reeds gelden voor zijn aangevraagd. DE MOORD TE VLISSINGEN. De slachtoffers worden morgen ter aarde besteld. Het beroep op het publick heeft een stroom van aanwijzingen tengevolge ge had, zoodat het onderzoek thans zeer uitgebreid is en in vele richtingen gaat. Op het oogenblik wordt een spoor ge volgd, dat eenige hoop geeft, hoewel het nog hiaten vertoont, zoodat men niet te optimistisch moet zijn. De lijken van de beide slachtoffers zijn Zaterdagmorgen uit café Keersluis over gebracht naar de sectiekamer van de po litie naast het lijkenhuis op de Noorder Begraafplaats. Een dokter uit Rotterdam heeft gis teren op beide lichamen sectie verricht Dte teraardebestelling van de slachtof fers zal Dinsdagmiddag a.s. te half 3 op de Noorderbegraafplaats geschieden. Nader vernemen wij: Het eenige dat men gister heeft kunnen vaststellen is, dat Woensdagavond laat nog twee man nen in het café zijn geweest, van wie men slechts een zeer vaag signalement bezit. HET DRAMA TE GROEDE. Wij maakten reeds melding van den doodelijken twist, die zich Donderdag namiddag afspeelde op den Hoogen Dijk te Groede, waarbij' de 30-jarige landbou wersknecht A. v. d. W., door een revol verschot in het hart werd getroffen. Het is de welvarende boer Fl. G. er toe kunen komen om den arbeider v. d. W., dien hij' op klaarlichten dag op een eenzamen dijk tegenkwam, met één schot neer te knallen? zoo vraagt men zich af. Over de pacht van een stukje van onge veer twaalf gemet land moet de twist be gonnen zijn, zoo vertelt het Dagbl. v. Zeel. E'en Belgische dame bezit nabij' de hofstede van den landbouwer D'., een stuk land, dat in den volksmond Schalle- galle is geheeten. De landbouwer D., zou dit vorig jaar hebben willen pachten. De landbouwer Fl. G., kreeg daar evenwel de lucht van en reed naar Brugge of Gent,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1