U bespaart tijd en geld Deputatenvergaderlng der A. R. partij. Pleiter betwist, d&t verdachte zich on misbaar heeft willen maken. In den B. V. L. en dn Den Haag heeft hij zich nooit op zijn eigen prestaties laten voorstaan. De maatregelen tegen lintbebouwing. Burgerlijke Stand. kelaar, a.; W Kal jouw greb. van Belzen, d. i Adm. van „De Zeeuw" Goes Marktberichten Adyertentiën. WAARSCHUWING. UITVOERING Verlovingsringen T. FABERY DE JONGE COOP. VEILINGSVERENIGING WALCHEREN w.a. - Middelburg Wij delen ieder die El ER- KISTEN onzer instelling in zijn bezit heeft mede, dat deze vóór of op 13 MAART a.s. moeten worden terugbezorgd bij de Vereniging. VAN HOORN, Directeur. Goedkoop reizen per spoor. Het Bureau G, G. verzoekt one nog het volgende te berichten: Vorige week is medegedeeld, dat goeid- koope reisgelegenheid per epoor mogelijk zou zijn, indien daarvoor groepen werden gevormd. Dit blijkt een misverstand te zijn. Groepsvorming is niet noodig, Elke be zoeker kan geheel op zichzelf een retour- kaart krijgen, waarvoor berekend zal worden de prijs, die anders geldt voor het 20-persoonsgezelschapstarief. De spoorwegen willen daarmede voor onze Deputatenverg'adering een proef ne men. Natuurlijk moet dan achteraf blijken of ons Antirevolutionaire volk zulk een cadeau waardig is. Daarom mag wel de aanbeveling gege ven worden: Reist zooveel mogelijk per spoor. Om zulk een goedkoop biljet te verkrij gen, moet men zich melden aan het ge wone loket voor den kaartjesverkoop van het station van vertrek. 'Men moet daarbij aantoonen, dat men na'ar de deputatenvergadering gaat. We hebben het zóó gedacht: De toegangskaart voor de morgenver gadering zal voorzien zijn van een apar te strook, die gemakkelijk ervan is af te scheiden. Men toont deze kaart aan het loket; scheurt niet zelf de strook eraf, doch laat dit door den stationsambtenaar doen, die daarna het gewensc'hte biljet, natuurlijk tegen betaling van den vrachtprijs, af geeft. gegeven. Hij heeft de gelden die hij ont ving inderdaad voor den B. V. L. ge bruikt en heeft zich niet schuldig ge voeld. Verdachte erkent echter, dat 'hij het plaatsen van andere handteekenin- gen niet had mogen doen. „Als ood-wethouder van financiën is uw handelwijze een bespotting van ieder gezond administratief besef", zegt de pre sident. Getuige De Kloet, accountant te Breda, aLs deskundige gehoord, verklaarde, dat verdachte geen administratie voerde. Als secretaris van den B. V. L. beheerde ver dachte f 50006000 jaarlijks. Het was voor verdachte noodzakelijk, dat 'hij polis sen moest beleenen tot de hoogste percen tages. Die polissen waren ten eigen be hoeve. De President bespreekt verder met den deskundige de opgemaakte staten van in komsten en uitgaven. Get. heeft den in druk, dat er geen andere uitgaven zijn geweest dan verdachte heeft opgegeven Verdachte zocht geen materieel voordeel voor zichzelf en hechtte weinig waarde aan geld. Hij leende geld aan anderen, hoewel hij het eigenlijk financieel niet kon doen. De verdediger vraagt waarom het rap port geen conclusie trekt. Dit is wèl het geval, merkt getuige op. In een begeleidend briefje aan den rechtercommissaris heeft get. geschre ven, dat het niet onmogelijk is dat het Gewest Zeeland meer heeft ontvangen dan het geval zou zijn als de Nationale Landstcrmcommissie meer inzicht in de zaak had getüond. Verdediger meent 'dat dit in het rapport thuis hoort. Requisitoir. De Officier van Justitie is van meening dat het werk van den B. V. L. buiten deze zaak staat. Hij heeft lof voor de recher cheurs De Rijder en De Bad voor de wijze waarop zij in deze zaak onderzoek 'heb ben gedaan. B'e Officier ziet in verdachte een man met groote eerzucht, geen groo- te algemeene ontwikkeling, weinig be spraakt, doch toch zich opwerkende naar de plaatsen, die hij in 't maatschappelijk leven bekleedde. Verdachte is bij den B. V. L. Gewestelijk Secretaris geworden en was belast met de fin'ancieele afwikkeling van zaken. Hij vulde op de blanco kwitan ties immer hooger bedragen in dan wer kelijk werden uitgegeven. Alle mogelijke inkomsten kwamen bij hem terecht. Een en ander duurde jaren lang. De dossiers bevatten stukken van een onderzoek se dert 1930. Daarvóór 'bleek het ook al ge beurd te zijn. De Officier is van meening dat verdachte aan zijn persoon meer aan zien trachtte te geven, en daarvoor alle mogelijke middelen te baat nam. Spreker vindt het ten deele waar, dat verdachte geen behoefte had aan geld, maar hij heeft toch wel geld gebruikt om het aan zien des persoons te vergrooten. Het gaat echter niet aan om daartoe gelden van den B. V. L. te gebuiken. Er zijn een 5-tal feiten ten laste gelegd, welke volgens den Officier, allen vast staan. Van de hon derden feiten zijn in deze dagvaarding slechts vijf feiten ten laste gelegd. Dö Officier van Justitie eisoht een ge vangenisstraf voor den tijd van 1 jaar en 6 maanden, met aftrek voorarrest en be vel tot onmiddellijke gevangenneming van den verdachte. Pleidooi. De verdediger Vangt zijn pleidooi aan met te zeggen, dat de verklaring aan het adres van den B. V. L. voor hem alle Waardeering heeft. Hij brengt lof aan het adres van den accountant De Kloet voor het uitbrengen van diens rapport. Verd. is, aldus pleiter, een eigenaardig menscb en heeft eigenaardig gewerkt. Er is ver dachte veel te verwijten, maar volgens pleiter zijn er geen verwijten, dat ver dachte ten eigen bate over gelden zou heb- bnbwcUkt. Misschien keek in Zeeland iedereen te gen hem op, maiar verdachte is niet een man, die zich zelf wilde doen stralen. Er was in Den Haag nimmer bijzon dere aanmerking op het werk van dezen mam. Voor den Bijz. Vrijw, Landst. deed verdachte goed werk, niet als secretaris en financieel verantwoordelijk, doch pro pagandistisch werk. De bestaande admi nistratieve moeilijkheden zijn volgens den pleiter niet zoo eenvoudig op te lossen. D'eze zijn als regel grooter dan opper vlakkig gedacht wordt. Pleiter vraagt zich af, zijn er bedragen die verdachte UIT- GA1F, zonder dat ze bekend waren? Hij meent die vraag bevestigend te moeten be antwoorden. Dat is inderdaad gebeurd. Er vallen dikwijls plooien glad te strijken, wharmede niet kan gezegd worden, dat het plaatsen van valsohe handteekeningen gerechtvaardigd is. Er zijn evenwel steeds posten, die niet ondergebracht kunnen worden en toch betaald moeten worden. Tegenover verdachte's fouten staan zijn prestaties. Zie den staat waarin gewest Zeeland B, V. L. verkeert, aldus pleiter. Pleiter bespreekt vervolgens de auto circulaire, autogebruik werd zoo weinig mogelijk getolereerd. Thans zijn daarin veranderingen gekomen in gunstigen zin Verdachte is in 't gedrang gekomen mei de administratieve voorschriften, men heeft als secretaris groote bewegingsvrijheid noodig. Verdachte werkte met liefde voor zijn zaak, doch zat met administratieve werkzaamheden, die hem bezwaarlijk wa ren. Verdachte werkte. Alles was van me kaar. Verdaohte betaalde dikwijls ook in privé onverplicht, realiseerde zich niet de draagwijdte Van zijn gedragingen, d'ie evenwel getuigen van een groote mate van slordigheid. Verdachte heeft gezegd „nie mand heeft een sou van mij te vorderen", ik heb iedereen voldaan maar ik bezit ook niets". Verdachte's motief voor kwitantie- vervalsching is geen zelfverrijking ge weest. Verdachte hechtte geen waarde aan geld. Wat de eisch betreft is spreker van oor deel, dat het motief voor gevangenneming vrees voor vlucht niet bestaat. Pleiter 'acht een wederom opnieuw verlengen van de voorloopige 'hechtnis niet juist. De Officier van Justitie repliceerende zegt, dat pleiter verdachte wel in een al te gunstig licht stelt. Voorschriften wor den gegeven om na te leven. Spr. houdt vol, dat verdachte uit eerzucht gehandeld heeft. De verdediger dupliceerende zegt, dat de bedoeling van de valsohe handteeke ningen alleen was ter administratieve dekking. Verdachte staat volgens pleiter niet ongunstig bekend. Hij vraagt clemen tie. Nadat de Rechtbank in de Raadkamer w>as geweest voor de gevangenneming werd deze geweigerd. Uitspraak 19 Maart a.s. Hooger beroep. Door den Of ficier van Justitie te Middelburg is hoo ger beroep aangeteekend tegen het vonnis van de Rechtbank van 26 Febr. 1937, waarbij1 L. K. van Z., 35 jaar, vertegen woordiger, wonende te V 1 i s s i n g e n, wegens verduistering gepleegd door hem die het goed uit hoefde van zijn persoon lijke dienstbetrekking onder zich heeft, is veroordeeld tot één jaar gevangenis straf, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake 't ontwerp tot vast stelling van bepalingen tot het in het ver- keersbelang tegengaan van lintbebouwing langs wegen onder beheer van het Rijk of op het Rijkswegenplan voorkomende, betreurt de vaste commissie voor openba re werken, verkeers- en waterstaats-aan gelegenheden d'at dit ontwerp zoo laat werd ingediend, dat het aan twijfel on derhevig is, of het voor de aanstaande ontbinding der Staten-Generaal zal zijn behandeld. Verscheidene leden der commissie be treurden dat dit wetsontwerp in tweeër lei opzicht te beperkt van strekking is. In de eerste plaats wil het, zooals ook reeds uit den titel blijkt, alleen „in het ver- keersbelang" lintbebouwing tegengaan. Het dient niet het belang van het natuur schoon en laat zich niet in met de ge meentelijke uitbreidingsplannen, waarme de de belangen van de volkshuisvesting in nauw verband staan. In de tweede plaats is het beperkt tot „wegen onder beheer van het Rijk of op het Rijkswe- genplan voorkomende". Het tegengaan van lintbebouwing langs andere wegen, waaronder begrepen die, welke op de provinciale of eerlang vast te stellen ter tiaire wegenplannen voorkomen, wordt aan de lagere overheidsorganen overgela ten. Naar het oordeel van de hier aan het woord zijnde leden is de werkzaamheid dezer organen enkele provinciën wel licht uitgezonderd geheel onvoldoende gebleken. Gevraagd werd op grond van welke be palingen de onderscheidene lagere over heidsorganen ten deze invloed kunnen uitoefenen. Andere leden waren van oordeel, dat de voorgestelde wettelijke regeling althans voorloopig beperkt kan blijven tot de Rijks- en daarmede gelijk te stellen we gen, aangezien deze voor het snelverkeer het belajoffrijkst zijn. Slnl Maartensdijk. Door Notaris Meu- lenberg werd Donderdagavond j.l. de na volgende onroerende goederen aldaar pu bliek verkocht 1. Huis en schuur en erf aan de Oude straat, voor f3115 aan P. S. Langejan. 2. 97 a. 33 c.a. of 2 gem. 144 roeden bouwland met watergang aan den Groe nendijk, voor f 1020 per gemet aan A. v. d. Stolk. 3. 1 h.a. 39 a. of 3 gem. 163 r. wei land met zijkantweg aan den Zoeten Melksweg, voor f 840 per gemet aan J. de Wilde. 4. 1 h.a. 4 a. of 2 gem. 195 r. wei land met zijkantweg aan den Veerhoek- schen weg, voor f850 per gemet aan A. de Wilde. 5. 1 h.a. 4 a. 80 c.a. of 2 gem. 201 r. bouwland aan den Molendijk, voor f 1000 per gemet aan P. Kievit te Scherpenisse. 6. 82 a. 30 c.a. of 2 gem. 29 r. bouw land met watergang in Slabbecoorne, voor f 1310 per gemet aan A. de Wilde. 7. 3 h.a. 32 a. 70 c.a. of 8 gem. 143*/2 r. weiland (Haneveld) in den Muijepolder voor f 155 per gemet aan P. S. Langejan. Het gemet te rekenen op 39 a. 24 c.a. Begrafenisstoeten hebben nu officieel voorrang, 't Getuigt van weinig eer bied bi] sommige weggebruikers voor 's menschen léitsten gang, dat dit voorschrift In de wet moest komen! En omdat samenwerking en beleefd heid langs den weg voor veilig ver keer onmisbaar zijn, rekent de A. N. W. B. op Ciw medewerking en op iiw goede voorbeeld! MIDDELBURG. Bevallen: G. de Nooijer geb Van Belzen d.; G. J. v. d. Bosse geb. Maas z.; J. .de Kraker geb. Antheu- nisse d. Overleden: P. J. Ie Due 83 j. geh. met A. C. Euijer; M. Mesu 1 j. dochter; L. Bij- leveld 66 j. geh. met J. Barentsen; J. E Jansen van Roosendaal 1 jaar dochter. Ondertrouwd: M. Griep 25 j. en S. Gilde 24 j. Getrouwd: J. W. Geelhoed 34 j en J. J ^lewijnse 35 j.; J. Antheunisse 27 j. en P. F. Leij'nse 27 j.; R. W. Janse 26 j. en A. M. M. de Looff 23 j. (M. G.) Van 26 Febr.5 Maart. IERSEKE. Geboren: Huberta Janna, d. van Andries Nieuwenhuize en Johanna Kopmels. (I. C.) Van 26 Febr.4 Maart. KRUININGEN. Ondertrouwd: Marinus van Liere, 23 j. te Kapelle en Adriana Goeree, 21 j.; Marinus Floris Boogert, 23 j. en Jannetje Adriana Mol, 23 j. (I. G.) Van 25 Febr.4 Maart. WEMELDIN'GE. Geboren: Gerard Tjib- be, z. van B. Moorman en S. Dijkstra. Gehuwd: Daniël de Zeeuw, 25 j. jm. en Maatje Dina Minnaar, 20 j. jd. Overleden: Johannis Veen, 81 j. echtg. v. Albert je Schuitema. Ondertrouwd: M. A. de Groene, 28 j. jm. en A. M. Kole, 24 j. jd.; D. Luteijn, 23 j. jm. en H. de Vos, 21 j. jd. RILLAND-BATH. Geboren: 19, Ma rinus, z. v. H. J. Sentse en C. Wal raven. Overleden: 1, Andries Lambregtse, 74 js, echtg. v. Janna Weststrate; 3, Wil- lemina Lena Zweedijk, 57 j., wed. v. P. Steur 21, Maria van Hekke, 49 j., echtg. van P. Moerland; 24, Pieter van de Griek, 82 j., wedn. van M. Kastelein; 24, te Bergen op Zoom, Gornelis Overbeke, 59 j. echtg. van A. Dronkers. Gehuwd: 25, Joh. Kamminga, 33 j. en I. A. Lambrechtse, 24 j.; 25, J. J. v d. Bliek, 31 j. en E van Iwaarden, 22 j; 25, J. P. G. de Wilde, 27 j. en J. Polderman, 21 j. (I. G) KORTGENE. Gehuwd: 25 Febr., Jan Johannes van Maldegem, 25 j. jm. en Maaitje Geertruida Davidse, 23 j. jd. Geboren: 27 Febr., Izaak, zv. Cornelia van Betnden en Pieternella Boot. (N.-B.) WISSENKERKE. Ondertrouwd: Din- genis van der Weele, 35 j., te Golijnsplaat en Jacoba Cornelia Leendertse, 24 j. Geboren: 3 Maart, Levin us Maarten, zv. Stephanus Huibregtse en Neeltje Flipse. Overleden: 28 Febr., Arij Clement, 80 j. wedn. van Jannetje Verburg. (N.-B?? KATS. Ondertrouwd: 4 Maart, Corsti- aan Abraham Prince, 22 j, jm. te Haam stede en Gatharina Margaretha Klaassen, 20 j. jd. Geboren: 28 Febr., B'astiana Jannie, dv. Arie Adriaan Clement en Helena Weasels. (N.-B.) GOLIJNSPLAAT. Geboren: 1 Maart, Pieter Barend, zv. Cornells de Smit en Pieternella Jacomina Korsuize. 3, Gatha^ rina Maria, dv. Karei Brandes en Corne lia Thona de Haze. Overleden: 28 Febr., Levinus Huibregt se, 13 j„ zv. Maarten Huibregtse en Adri ana 'Gabriëlse, (N.-B.) Van 24 Febr.3 Maart. O.- EN W.-SOUBURG. Ondertrouwd: J. Torbijn, 29 j. en M. P. van Bergen, 25 j. Bevallen: C. M. P. Wielemaker geb. Akkerman*, d.; S. J. de Wijae geb.. Ko Overleden: G. A. de Vrieze, 4 w,; N. de Bree, 81 j,, vrouw van A. J, de Visser. (Nwsbl.) Van 18—125 Februari, KRUININGEN. Geboren: Jacoba Jo hanna, d. van Cornelis Jannis Marinus Mazure en Johanna Jacoba Cijsouw; Wil lem Marinus Pieter, z. van Jacob Kole en Jannetje Cornelia Timmerman. (I. G.) WEMELDINGE. Geboren: Neeltje Kla- zina, d. van Jacobus Hoogesteger en Adriana Meloen. Overleden: Marinus Boer, 83 j. echtg. van Maartje de Geus. (I. G.) Over de maand Februari. KATTEND'IJKE 'Geboren: 9, Johan nis Pieter, z. v. Huibrecht Sonke en Tannetje Cornelia Weststrate; 15, Ge- rardus Marinus, z. v. Jacobus Johan- nus Bal en Wilhelmina van der Vliet, 25, Pieter, z. v. Johannes Ruissen en Jozina Pieternella Hoekman. BORSSELE. Geboren: 8, Catharina, d. v. Jacob Witte en Gatharina Gor stanje. Overleden: 22, Johanna Steketee, 49 j., echtgenoote van Jan Walhout Jacz. NISSE. Ondertrouwd: 24, Johan Hoo- geboom, 27 j. jm. te Heinkenszand en Neeltje Paauwe, 28 j. jd. Overleden: 28, Arie, 7 jaar, z. v. Ja cobus van Weele en Jacomina Nieuwen- huijse. ELLEWOUTSDIJK. Bevallen: C. Rooze geb. de Boe, d. Gehuwd: M. Lindenbergh, 27 j. en G. A. Klooster, 27 j. Overleden: G. Noels, 73 j., echtgenoot van G. M. van 't Veer. WOLPH AARTSDIJK. Gehuwd: 4, Izaak Pieter Lamain, 30 j. jm. en Adria na Meeuse, 28 j. jd.; 4, Jacob Dingenis Veerhoek, 22 j. jm. en Elisabeth Meeuse, 21 j. jd.; 25, Huibregt Luikenaar, 32 j. jm. en Catharina Cornelia Verschuure, 26 j. jd.; 25, Jacob Kloosterman, 28 j. jm. en Wilhelmina Pieternella Koole, 20 j. jd. Geboren: 3, Lieven Francois, z.v. An- thonie den Engelsman en Doortje Jan netje Maas; 22, Adriaan, z. v. Pieter Dekker en Hendrika Nieuwdorp: 27, Maatje Catharina, d. v. Pieter David Lindenbergh en Johanna Leuntje van Oeveren; 28, Jozina Geertje, d. v. Abra ham Jan Tazelaar en Maria van Strien. Overleden: 11, Leuntje Reinhoud, 61 j echtgen. van Pieter Castel. door uw advertentiën in andere bladen te plaatsen door bemiddeling van de MIDDELBURG, 5 Maart. Spruiten 3 15, Witlof 411, Schorseneeren 9, Koolrapen 1.52.5, Rapen 0.5-2, Peen 15, Uien 12, Kroten 12, Prei 1.5 2, Boerekool 1.53, Veldsla 736, Spinazie 1335, Postelein 1620, Sla 1633, Andijvie 1620, Savoyekool2 5, Roodekool 1.52.5, Bruine boonen 8 9, alles per kg.; Peen 6, Selderie 15, Rabarber 9'10, Radijs 4—4.5, alles per bos; Knolselderij 2 ct. per stuk; Peren: St. Remey 1619 ct. per stuk. Aardappelen: Zeeuwsche Blauwe 28— 65, Poters 23, Late Blauwe 5158 ct. per 25 kilo. GOES. 5 Maart. Zure appels (stek) 6, spinazie 1922, spruiten 710, id. stek 26, witlof 59, veldsla 12, andijvie 16, waschpeen 5,20—5,40, groene savoye kool 1.50-2,60, gele id. 2,50, roode kool 1,40-2.40, boerekool 1.502.50, koolra pen 0,80, wijnpeen 1,501,70, uien 0.60 1,70, prei 1,502,20, blauwe aard appels 2,102,80, id. drielingen 1,50 g'd. alles per 100 kg; rabarber 47, selderij 1,202,60 gld p. 100 bos. Stand van hedenmorgen 10 u.: Stand van gistermiddag 3 u.: 748. Licht op vnor fietsen Zondag 6 u. 11 min. Maandag 6 u. 13 min. Met deze betuig ik mijn harte- lijken dank voor de vele blijken van belangstelling op 3 dezer ont vangen. D. WATTEL—DE KLERK. N.- en St-Joosiend, 6 Mssrt 1837. D.V. hopen onze geliefde Ouders E. BAKKER en C. BAKKER—BLIEK Donderdag 11 Maart hun 40- jarige Echtveroeniglng te her denken. Oud-Beijerland. A. BAKKER. M. BAKKER—DE JAGER. A. BAKKER. G. S. BAKKER—DE JAGER Andel: P. BAKKER. Z. BAKKER—BOSCH. Leiden: C. BAKKER. Ellewoutsdijk: F. E. BAKKER. Nieuw-Lekkerland: E. J. BAKKER en Verloofde. Oud-Beijerland en Andel: De Kleinkinderen. Ellewoutsdijk, 6 Maart 1937. Heden ontsliep zacht en kalm, na een kortstondige ziekte, onze geliefde Schoon zuster en Tante JANNETJE DE JAGER, in den ouderdom van ruim 73 jaar. Namens de Familie: P. DEKKER. M. E. DE GRAAG— DEKKER. G. J. DE GRAAG. Kloetinge, 5 Maart 1937. Eenige kennisgeving. Uit een langdurig, geduldig gedragen lijden verloste de Heere onze geliefde en zorg zame Vrouw, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder ADRIANA BAAI JE NS DE REGT, in den leeftijd van 69 jaar en 8 dagen. Dat zij bij Jezus is, is onze troost. Uit aller naam: JOHs. BAAIJENS. Kloetinge, 6 Maart 1937. Ter voorkoming van kosten her innert het Bestuur van het Water schap „De Breede Watering be westen Yerseke" belanghebbenden aan de betaling van hun dijkge- schot, waarvan de laatste termijn, zoowel voor gebouwde als voor on gebouwde eigendommen, op 1 Fe bruari 1937 is vervallen. De lijst van stemgerechtigde in gelanden ligt vanaf 6 Maart 1937 gedurende 14 dagen ter inzage ten kantore van den Ontvanger-Grif fier. van de Christelijke Zangvereenlging „De Lofstem" te Nieuwdorp, D.V. op Woensdag 10 Maart (Biddag), in de Geref. Kerk te Nieuwdorp, met medewerking van het K.K. „De Kleine Lofstem" en van den heer C. MELSE, Orgel. Aanvang 7 uur n.m. Tekstboekjes ƒ0,20 verkrijg baar aan den ingang. HET BESTUUR. Nieuwste modellen 14 en 18 karaats goud Keuze uit 150 stuks Graveeren gratis Lange Kerkstraat 30 Goes GEVESTIGD 1834 DE SPECIAALZAAK IN JUWEELEN. GOUD. ZILVER EN UURWERKEN Wij koopen oud goud tegen hoogen prijs

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3