Kennis Ier beginselen. 5% Reisvergoeding Hollander's Manufacturen en Kleedingmagazijnen BEITELS eerste blad fycatis- Jleizetv 400 HeereR-enJangensGostumes 100 Regenjassen „Eïerdry", „Falcon" enz. De#M U óm 5° U Hollander's Ileediipggazijnen, Hoes Bij aankoopen vanaf 10.00 ontvangt U over het bestede bedrag. De Eerste Kamer. Buitenland. Belangrijkste Nieuws DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No, c,&2 Hit nummer bestaat uit 2 bladen Profiteer van deze bijzondere ge legenheid en doe Uwe inkoopen in Lange Vorststraat 34-36 en 42, Goes vanaf 11.00 tot 37.50 vanaf 17.50 tot 28.50 250 JoRgenssperipafijss voor den leeftijd van 6 Uk -b jaar, met korte en plusfour Pantalon vanaf 5.35 tot 12.10 Bezoekt onze Heerenconfectie-afdeeiing Lange Vorststraat 34. Een verstandig boer voedert Bertels' Voèr ZATERDAG 8 Ü8AA8T 1931 Uitg.: N.v. uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Bostchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J- FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs £2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen £0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Het is a 11 ij d noodig, maar inzonder heid in dezen tijd nu allerlei verwarrende leuzen worden aangeheven, te letten op de beginselen. In „Schrift en Historie" is er terecht °P gewezen, dat beginselen maar niet zijn dorre lormuieeringen of doode abstracties, maar levende krachten, die, uit welke bron van energie ook gesproten, dóór werken in de wereld van den geest en van daaruit hun invloed doen gelden in den wijderen kring van het leven. Overal wordt de weg van den mensch bepaald door een beginsel dat tevens beslist over het einddoel. Want een b e g i n is steeds een begin van een einde. En daarom van zoo allesheheerschende beteekenis. Dit wordt echter volstrekt niet altijd in gezien. Er zijn menschen die in de eerste plaats letten op de dingen die zijn aan de oppervlakte en die daarom veel waardee ring, soms zelfs bewondering hebben voor wat misschien een schoonen schijn heeft, terwijl het in werkelijkheid voert en moet voeren naar het verderf. D'aaiuit is het te verklaren, dat men schen die staan op den grondslag van de Christelijke belijdenis, toch hun steun ge ven aan partijen die krachtens hun be ginsel vijandig staan tegenover het Woord van God en de beginselen die daarop ge grond zijn. Dat is jarenlang de kracht geweest van het liberalisme en tot op zekere hoogte ook van het socialisme. En het is ook de kracht, voorzoover men hier van kracht kan spreken, van bewegingen als het na- tinaal-socialisme. Men laat zich dan misleiden door den uiterlijken schijn. Door de zeer gematigde toepassing of het tijdelijk op den achter grond houden van de beginselen waaruit geleefd wordt. Eh vergeten wordt, dat tenslotte toch het beginsel beslist. Op het vierde Nationaal Christelijk Schoolcongres dat het vorig jaar te Utrecht gehouden werd heeft Prof. D'r W. J. Aalders te Groningen daarover enkele zeer juiste opmerkingen gemaakt. Bij de behandeling van „De dialectische theologie en haar beteekenis voor de Christelijke opvoeding" wees hij er op, dat men den invloed van de dialectici niet moet onderschatten, omdat zij staan voor een beginsel, en daardoor alles over de geheele linie in beweging brengen. „Fen sterke wind, zoo vervolgde hij, be weegt evenzeer 'de grassprietjes als hij de hoornen schudt en hij krult de golven van den oceaan zoo goed als hij het water in de sloot rimpelt. Toen de Hervorming zich verhief, beteekende dit niet alleen een beweging in de kerk, maar ook in den staat, in de samenleving, in de we tenschap en in de cultuur. En als men mij vraagt waarom ik de dialectische theologie belangrijk acht, kan ik u be halve direct, ook indirect antwoorden door er op te wijzen, dat zij op allerlei le vensgebieden haar invloed toont D'it bewijst, dat zij op een algemeen be ginsel berust en dat dit beginsel werkt en doorwerkt, m.a.w. niet alleen idee is, maar kracht." Het is jammer, dat dit maar al teveel uit het oog wordt verloren. Daaruit is het te verklaren, dat er zijn ijverige leden van een Chr. politieke partij', die tevens het optreden van Karl Barth toe juichen. Daaruit ook is het te verklaren, dat er nog altijd zooveel Christenen zijn, die zich zeer op hun gemak gevoelen in een z.g. neutrale of algemeene organisa tie op maatschappelijk gebied, terwijl zij aan een organisatie op den grondslag van de Christelijke beginselen geen behoefte schijnen te hebben. Ter verdediging wordt dan meestal aangevoerd, dat men niet al te consequent behoeft te zijn. Maar.de beginselen werken door. Wij zien dat niet altijd, althans niet altijd onmiddellijk. Maar het gebeurt niet temin. Daarom hebben betuigingen van com munistische en nationaal-socialistische zijde, dat men het zoo goed meent met de vrijheid van kerk en school niet de minste beteekenis. Zeker er zullen er onder die artijen zijn die niet anders begeeren dan erk en school ongemoeid te laten en de rijheid van allerlei levenskringen te eer- iedigen. Maar niet hun goede bedoelingen zijn Gissend, maar de kracht van de begin- selen^ die onweerstaanbaar in een andere richting drijven. I Noodzakelijk is daarom de beginselen te kennen. De eigen beginselen in de eerste plaats. Maar ook de beginselen waaruit anderen leven. 1 Alleen dan is een juiste beoordeeling Hogelijk. DE BEGROOTING VAN BINNEN- LANDSCHE ZAKEN. De Eerste Kamer heeft gisteren voort gezet, de behandeling van de begrooting van Binnenlandsche Zaken. De heer D'Ansembourg (N.S.B.) komt op tegen vrijheidsbeperking voor werkloozen, met name in de grensstreken. De controle op de burgerwachten is on voldoende gebleken. De heer Duijmaer van Twist had moeten zijn heengezonden als hij niet zoo fatsoenlijk is, uit zichzelf te gaan. Spr. komt op tegen de overtreding der winkelsluitingswet op Zondag, inzonder heid door joden. Het parlement moet onder controle worden gesteld van een leider, die het ver trouwen heeft van het volk. Het tegen woordige regime heeft groote ellende over ons volk gebracht. De heer De Zeeuw (S.D.A.P.) wijsi op het nuttige werk van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Ook een minister is, evenzeer als een leider, niei zijn eigen beste criticus. De N.S.B. moest blij zijn, dat we hier nog het z.g.n. demo- liberale bewind hebben. Spr. is het niet eens met den minister en de wijze, waarop deze zijn taak jegens de gemeenten heeft opgevat. Tal van ge meenten zijn noodlijdend geworden Spr. wil thans niet discusiëeren over de vraag of de werkloosheid eigenlijk een onder werp van rijks- en gemeentezorg is, maar een betere regeling is noodig. Spr. bepleit meer zelfstandigheid voor de genieenten De Minister van Binnenland sche Zaken, de heer De Wilde, sluit zich aan bij de woorden van hulde aan de vereeniging van Ned. Gemeenten. De regeering heeft dikwijls gebruik gemaakt van haar adviezen. Ook bij haar critiek was ze altijd een steun voor het centraal gezag. De regeering laat ten opzichte van soc.-democraten haar rigoreus standpunt varen, maar zal elk geval afzonderlijk be- oordeelen en ook den persoon van den candidaat voor het burgemeesterschap. De minister verdedigt de verboden voor werkloozen in Limburg om zich 's nachts op straat te bevinden. Dat is geschied om te voorkomen, dat deze menschen smok kelen of kalken en het geldt niet alleen voor de N.S.B. maar voor alle partijen 'Spr. laakt den aanval van den heer d'Ansembourg op generaal Duymaer van Twist, die daarin een eer kon zien. Ach ter de 80.000 man van den B.V.L. voelt de Regeering zich veilig, ook voor de N. S. B. De controle op den B.V.L. is ver scherpt, maar het kan iedereen gebeu ren, dat zijn kassier er van door gaat. Ordeverstoringen door de N. S. B. zul len de regeering en de 'burgemeesters voorkomen, en zij alleen bepalen of een stuk al of niet wordt opgevoerd. De heer d'Ansembourg is zelf soldaat geweest, zij het ook niet in ons land. (Vroolijkheid.) Hij weet dus zeer wel, dat een soldaat zich heeft te onderwerpen aan de bevelen van den generaal. Ten aanzien van de zoogenaamde vlag- gen-kwesfie is spr. het niet eens met den heer De Savornin Lohman, dat men de ontwikkeling zou moeten afwachten. Het aantal voorstanders van Oranje- Wit-Blauw is niet zoo groot als men zou aannemen. Niet alleen de aanhangers van deze vlag zijn de ware Oranje-menschen. Het Rood-Wit-Blauw, waaronder onze zeehelden vochten, heeft historische rech ten om de nationale vlag te worden ge noemd. De souvereine vorst heeft dat in 1813 door zijn proclamatie bevestigd en spr. beroept zich voorts op prof. Hui- zinga. De begrooting wordt z. h. s. aange nomen. De heeren d'Ansembourg en Van Vessem (N.S.B.) vragen aanteeke- ning, dat zij er tegen zijn. BEGROOTING POSTERIJEN, TELE GRAFIE EN TELEFONIE. Vervolgens kwam aan de orde de be grooting van het Staatsbedrijf der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie voor 1937. De heer Polak (soc.-dem.) heeft niets dan lof voor het bestuur van dit Staats bedrijf. Hij wil echter iets zeggen over het verbod van den Vrijdenkers-Radio- Omroep. Spr. is geen lid van „De Dage raad" en zijtn partij heeft geen enkel con tact met de vrijdenkersorganisatie, zoo dat spr. hier geen oratio pro domo houdt. Spr. had zich kunnen indenken, dat men om een of andere reden den Vrijden kers-Radio-Omroep nooit een zendver gunning had gegeven. Nu men dat wel heeft gedaan, kreeg het intrekken ervan een bijzonder karakter. Het lijkt spr., dat het besluit van den minister gebaseerd is op een miskenning van het doel van de V.R.O. Wat de „Da geraad" en V.R.O. doen heeft niets te maken met ondermijning van den gods dienst en staat huizen hoog boven het z.g. vulgair-atheïsme. Spr. klaagt verder over het te laat ver bieden van redevoeringen of voordrach ten door de Radio Controle Commissie, bijna op het oogenblik dat ze zullen wor den gehouden. De heer Van Rappard Gib.) klaagt over te lang machten en stagnatie aan de loketten der postkantoren wegens te ge ringe personeelsbezetting. Ook houden de inleggers van spaargelden, die in guldens of rijksdaalders betalen, lang de andere wachtenden op. Door het sluiten van de postkantoren op Zondag gedurende den geheelen dag, blijven, vooral op verafgelegen plaatsen, poststukken vaak van Zaterdag tot Maandagmiddag laat liggen. De heer N i v a r d (R.K.) bepleit meer aanstelling van vast personeel. Er zijn op vele plaatsen te veel arbeidskrachten op arbeidscontract aangesteld. Hierdoor loopen de promotiekansen voor het ove rige personeel gevaar. De heer De Zeeuw (soc.-dem.) sluit zich aan hij' den heer Nivard en bepleit de mogelijkheid, dat ook commiezen in actieven dienst tot hoofdcommies bevor derd kunnen worden. De Minister van BinnenI. Zaken, de heer De Wilde, zegt dat de heer Polak een beroep heeft gedaan op billijkheid en recht, waar ook spr. alles voor voelt. De heer Polak heeft te recht gewezen op de vrijheid van pers en van vergadering maar heeft toen een sprong gemaakt naar de radio. Maar op dit gebied is alles in ons land met zijn zes zelfstandige omroepvereeni- gingen, anders dan waar ook in het bui tenland. Als men het aan een buiten lander vertelt, gelooft hij het niet. De radio is in tijden van beroering veel ge vaarlijker dan de krant of wat dan ook. Spr. heeft zich afgevraagd of de V.R.O. recht van bestaan had en is, na eenigen tijd te hebben toegezien, tot de conclusie gekomen, dat dit niet het geval was. Met de V.A.R.A. heeft spr. geen last. Maar enkele jaren geleden regende het brieven met klachten. Ware dit zoo ge bleven, dan zou spr. niet geaarzeld heb ben, haar te verbieden. Spr. gelooft, dat de heer Polak ten onrechte den schijn heeft gewekt, dat de Radio Omroep Controle Commissie haar werk verkeerd zou doen. Het is een moei lijk werk, en fouten worden natuurlijk gemaakt. Het wachten voor de loketten der post kantoren is op de spitsuren niet te ver mijden. Over de andere opmerkingen van den heer Van Rappard en den heer Nivard wil spr. overleg plegen met den direc teur-generaal. Ook de kwestie van de arbeidscontrac ten en de promotie tot hoofdcommies zal spr. met de leiding van het bedrijf be spreken. De P.T.T.-begrooting wordt z.h.st. goedgekeurd. AMERIKA BIEDT ZIJN EXCUSES AAN DUITSCHLAND AAN. De Amerikaansche regeering heeft Duitschland haar verontschuldigingen aangeboden naar aanleiding van de op merkingen van Laguardia ten aanzien van Hitier. De verontschuldigingen geschiedden in den vorm van een mondelinge ver klaring van den chef der afdeeling West- Europessche zaken van het departement van staat, Dunn, aan den Duitschen ge- zantschapsraad, Thomson. Dunn zeide, dat hij de woorden, welke de rijksregeering kwetsten en niet de houding der regeering van de Vereenig- de Staten weergaven, afkeurt. Evenwel wees Dunn op het recht van vrijheid van het woord in de Vereenigde Staten, welk recht bij de grondwet aan ieder burger wordt gewaarborgd en als een nationaal erfgoed wordt gewaardeerd. Toen burgemeester Laguardia vernam, dat het staatsdepartement den Duitschen ambassadeur verontschuldigingen heeft aangeboden naar aanleiding van de door hem afgelegde verklaringen, zeide hij: „Ik handhaaf wat ik heb gezegd en ik herhaal nogmaals, dat de fanaticus met het bruine hemd de voornaamste attrac tie moet vormen van de gruwelkamer, welke ik heb voorgesteld op de wereld tentoonstelling van New-York in te rich ten". De Duitsche pers houdt zich nog steeds bezig met het door Laguardia veroorzaak te incident. Het „Berliner Tageblatt" schrijft o.a.: „Indien de vrijheid onder de democrati sche instellingen een land er toe brengt, dat excessen van enkelingen de interna tionale betrekkingen in gevaar kunnen brengen, lijkt het noodzakelijk op krach tige wijze een dergelijken staat van za ken te verbeteren. Wij hopen, dat de regeering te Washington zich niet aan die noodzaak zal onttrekken." WAT DREIGT ER TE BOEDAPEST? Te Boedapest hebben zich politieke ge beurtenissen voorgedaan, waarvan het karakter en de beteekenis nog moeilijk zijn vast te stellen* doch die groot opzien hebben gewekt. Gedurende de laatste 48 uur is de aan dacht in beslag genomen door een reeks besprekingen tusschen de politieke lei ders. De grootste geheimhouding werd ge- eischt en de pers heeft dan ook het stil zwijgen bewaard. Niettemm heeft zich het gerucht ver spreid, dat de minister-president Dara- nyi had vernomen, dat bepaalde groe pen van uiterst rechts, gesteund door de belangrijke organisatie „Move" en beschikkend over geld uit het bui tenland, een beweging voorbereidden, die hen minstens van het minister-presi dentschap zou verzekeren. Ferenczy, de chef van de staafs-politie, is afgetreden. Minister-president Daranyi heeft, na dagenlange conferenties met de leden van zijn partij en de leiders der oppositie, een verklaring afgelegd, waarin hij zegt, „dat de regeering op den grondslag der chris telijke moraal en van het nationale pres tige staat en zich van dezen grondslag noch naar rechts noch naar links zal laten afbrengen. De regeering zal de rust en de orde in den lande tot lederen prijs handhaven! De teugels van het bewind bevinden zich in sterke handen en de regeering is machtig genoeg, om iedere eventueele ex tremistische agitatie in de kiem te smo ren. De kerkstrijd In Duitschland. Van kerkelijke zijde wordt medegedeeld, dat de geheime politie in Duitschland de copie in beslag heeft genomen van een rondschrijven aan de oppositieleden der evangelische kerk, welk schrijven, met het oog op de aanstaande kerkelijke verkiezin gen, werd rondgezonden en waarin ver klaard werd, dat het verkiezingsdecreet niets anders is dan een nieuwe aanval op het 'bestaan van de kerk en de waar heid 'van het Evangelie. De geloovigen dienen te weten, aldus luidt het in de cir culaire verder, dat de nieuwe poging, om orde te scheppen in de evangelische kerk, wordt gedaan met 't doel, de kerk onder geschikt te maken aan de nazifilosofie. Hertog' van Windsor huwt eind April. Van betrouwbare zijde verneemt „Uni ted Press", dat de hertog van Windsor, de vroegere koning van Engeland, in de tweede helft van April met mevrouw Simpson in het huwelijk zal treden. Hongersnood teistert Tsjetjoean. In het Noorden van Tsjetsjoean heersoht naar eerst thans bekend wordt, reeds maanden lang een hevige hongersnood. In den loop van de maanden Januari en Februari kwamen in het Noord-Wes ten der provincie 3000 menschen van honger om het leven. Korte Berichten! 1 In geheel Litauen is overvloedig sneeuw gevallen, waardoor de verbindin gen tusschen de hoofdstad en de primaire steden verbroken zijn. Een aantal auto's is in de sneeuw, welke hier en daar an derhalf a twee meter hoog lag, blijven ste ken. 1 In een groot deel van Zweden zijn de wegen zwaar beijzeld, waardoor het verkeer ernstig in gevaar wordt gebracht. Binnenland. Die E'erste Kamer nam de Postbegrooting en die van Binnenlandsche Zaken aan. Dte wijziging der L.O.-wet. De malversaties bij den Vrijw. Landstorm in Zeeland. Buitenland. Wat gebeurt er in Hongarije? Amerika biedt Duitschland verontschul digingen aan. Hongersnood in China. O O Gedurende de laatste dagen hebben zich talrijke ongevallen voorgedaan, waarvan eenige met doodelijken afloop. Volgens betrouwbare uit particuliere bron ontvangen inlichtingen concentree- ren de nationalisten thans intensief nieu we troepen voor Madrid. Men verwacht een offensief op groote schaal. Van 15 Maart af moet er in Duitsch land 7 pet. maismeel in het tarwebrood worden vermalen. Verwacht wordt, dat er in het roggebrood een zeker percen tage aardappelmeel zal worden gebruikt, een en ander ter voorkoming van schaarschte voor den overgangstijd tot den nieuwen oogst. De gezondheidstoestand van den on derkoning van Abessinië, maarschalk Graziani, gaat zoo goed vooruit, dat de maarschalk over enkele dagen geheel hersteld zal zijn. De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar oï coöperatie, Oliefobrieken N.V. - Amsterdam NEDERLANDERS AAN HET HOOFD VAN DE NON-INTERVENTIE- CONTROLE? De internationale non-interventie-com missie komt vandaag weder te Londen bijeen om de laatste punten van het plan ter voorkoming van het zenden van oor logsmateriaal naar Spanje te bespreken. Volgens den diplomatieken medewer ker van de „Evening News" wordt het thans als zeker beschouwd, dat de orga nisatie van het geheele controle-stelsel en verder het opperbevel over het inter nationale vloottoezicht in handen van Nederlanders zal worden gesteld. Vol-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1