DE LUCHTPOST VOOR 1ND1Ê. ÏRODAG ifiAART 193? DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND sts mmm »o,- m Het luchtrecht wordt voor brieven en briefkaarten afgeschaft. Een belangrijke toename van het postvervoer verwacht. Buitenland. Binnenland Hr. Ms. kruiser „Java" op de thuisreis. EERSTE BLAD Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchöque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel, Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Naar gemeld wordt, zullen met iugang van een nog nador te bepalen datum, weike afhanKeljj'Jc is van de in dienst stel ling op ae Indische luchtlijn van de nieu we DG 3-toestellen, en welke naar alle waarschijnlijkheid in Juni zal vallen, in het postvervoer naar JNed.-Indië de tarie ven voor brieven en briefkaarten aanzien lijk worden verlaagd. Feitelijk wordt het luchtrecht voor bei de categorieën poststukken geheel afge schaft. Brieven tot een gewicht van 10 gram zullen voortaan 12.5 cent kosten, brief kaarten slechts 10 cent. Tevens wordt ingevoerd een p o s t- b 1 a d, dat verkrijgbaar wordt gesteld te gen zes cent, en dat dan verzonden kan worden met de gewone land- en zeemail. Voor deze laatste wijze van verzending blijft het brief kaar ttarief ook op vijf cent gehandhaafd. Voor brieven, die over land naar Indië gezonden worden en waartoe het publiek dan uitdrukkelijk den wensch te kennen moet geven, wordt het tarief verhoogd tot 12.5 cent, zijnde het normale briefport voor elke 20 gram. Voor elke volgende 20 grain dient 7.5 ct. te worden 'bijgef ranke er d. Zonder nadere aandui ding worden brieven en briefkaarten echter met de luchtmail vervoerd. De directeur-generaal der P. T. T., Ir. M. H. Damme, verklaarde, dat hij ver heugd is, dat hij thans de vroeger door hem reeds in uitzicht gestelde belofte van verlagingen van het luchtposttarief op Indië, eindelijk gestand kan doen. In Indië zullen soortgelijke maatregelen worden getroffen. Alleen is in de Oost de eindbeslissing nog niet gevallen. Aan dezen maatregel ligt een beginsel ten grondslag, n.l. om briefpost met het snelste vervoermiddel te expedieer-en. Dat beginsel bestaat al sedert een reeks van jaren in de Internationale Postunie en het wordt ook zooveel mogelijk toegepast, niet alleen door Nederland, maar door bijkans alle landen, bij de Postunie aan gesloten. De luchtrechten boven het gewone ta rief vormden een inbreuk op het beginsel. Wat thans gebeurt is de voortzetting van de uitvoering' van het oude beginsel. De P. T. T. hier te lande zag in een goede en snelle verbinding tusschen Nederland en Indië een eminent belang. Reeds eeni- gen tijd bestond het voornemen om af schaffing van het luchtrecht zoo spoedig mogelijk te verwezenlijken, zoodra het oogenblik daarvoor zou zijn aangebroken. Dat is thans het geval Weliswaar zal 'het nieuwe tarief 12.5 cent per tien gram voor brieven gaan bedragen en dus hooger zijn dan het eenheidstarief van zes cent, maar niet vergeten mag worden, dat een groot deel van het briefverkeer tusschen Neder land en Indië geschiedt op speciaal licht papier. De kosten aan de 'belangrijke verlaging verbonden, waren intuschen wel een hin derpaal. En Nederland zou er ook n u nog niet toe zijn overgegaan, ware 'het niet, dat Engeland ook zijn luchtrecht op de lijnen naar Britsch-Indië en Australië af geschaft heeft; daar wordt nu zelfs het binnenlandsche tarief in rekening ge bracht 1lA pence per '/s ounce). Ir Damme erkent, dat hetgeen nu staat te gebeuren een kostbare maatregel is. De P. T. X. beeft overwogen in de naas^ te toekomst alle post per vliegtuig naar Indië te verzenden. Er kunnen echter re den zijin urn. aan vervoer per trein en boot de voorkeur te geven Boven 't vliegtuig. Dte P. T. T. moet daarin het publiek vrij laten meent Ir lamme. Um echter niet tot on billijkheden te geraken is 'tPoetülad van zes cent gecreëerd, dat over land wordt verzonden, evenals de briefkaarten van vijf cent. Intusschen was er nog een belang, dat pleitte voor afschaffing van het lucht recht, n.l. het belang vein de K. L. M., dat gedeeltelijk samengaat met dat van de P. T. T. D'e beoogde maatregel zou echter alleen uitvoerbaar zijn, als de capaciteit der vliegtuigen daarop berekend is. De lucht vloot van beden zou het aanzienlijk groo- tere postvervoer, dat te verwachten is, van de afschaffing van het luchtrecht, wèl aan kunnen, maar dan zonder passagiers. Zou men het passagiersvervoer op de In dië-lijn prijs geven, dan loopt men de kans groote moeilijkheden te ontmoeten, wan neer men later daartoe toch weer zou wil len overgaan Eenmaal verloren gegaan de biet terug te krijgen is nu eenmaal altijd moeilijk. En omdat men alge-meen van oordeel was, dat gemengd vervoer op de Indië-lijn vooralsnog de aangewezen me thode is, -besloot mien over te gaan tot den e-enigen maatregel die restte, n.l. tot aan schaffing van grootere vliegtuigen: de- D G 3. Men heeft zich daarbij wel degelijk rekenschap gegeven van de omstandig heid, dat de totale exploitatie-kosten zou den -dalen, maar dat daartegenover toch in feite hoogere kosten komen te staan. Die hoogere ko-sten zullen alleen goed gemaakt worden door grooter postvervoer In het nieuwe contract van de P. T. T. met de K. L. M. is het e-en-heidstarief, dat de K. L. M. voor het postvervoer ontvangt lager gesteld dan het tegenwoordige. Ech ter zal het gro-otere postvervoer de-ze min dere opbrengst zeke-r weer goed maken. (Beschikbare laadruimte van 1200 tot 2OQ0 kg). Met -de afschaffing van het luchtrecht derft de -dienst der P. T. T. een inkomst van ongeveer f 700.00-0 prijs-. Hoe het postvervoer op de Indië-lijn is toegenomen blijkt uit het volgen-de staatje: Naar Indië Van Indië 1931 4700 kg 5546 kg 1932 8600 kg 9480 kg 1933 10-000 kg 10358 kg 1934 11000 kg 12157 kg 1935 14000 kg 13787 kg 1936 19500 kg 16680 kg Na -de afschaffing van het luchtrecht verwacht de P. T, T. e-en vervoer van Ne derland naar Indië van ongeveer 40.000 kg en van In-dië naar Nederland van plm. 30.000 kg, m. a. w. een verdubbeling dus hetgeen gebaseerd is op het vervoer van past, dat thans nog over land en zee ge schiedt. Met -de scheepvaartmaatschappijen zal uiteraard e-en nieuwe overeenkomst aan gegaan worden. D-eze zullen in elk geval vrijwel al het drukwerk en de postpak ketten ten vervoer 'behouden. DE STRIJD IN SPANJE. De aanvallen op Gviedo opaegeven. D'e regeeringstroepen hebb-en er, althans voor het oogenblik, van afgezien te trach ten zich van Oviedo meester te maken; zij ondernemen geen massale aanvallen meer op de stad. Het bombardement van Oviedo wordt nog slechts met tusschenpoozen voortge zet. Dte stad heeft verschrikkelijk geleden onder het geschutvuur der regeerings troepen. De toren der kathedraal is weg geschoten ter hoogte van het schip der kerk, het ziekenhuis is zwaar gehavend. Het aantal gewonde en gedoode burgers in den loo-p der laatste acht dagen wordt geraamd op duizend tot twaalfhonderd van wie de helft vrouwen en kinderen zijn. Een van de bizondere correspondenten van Havas bij het leger der nationalisten deelt mede, dat aan het front in Asturiö nog fel wordt gestreden. De regeerings troepen bestoken zonder ophouden de achtste divisie van -de opstandelingen, doch deze divisie behoudt haar stellingen, niettegenstaande de aanvallen van de re geeringstroepen en het trommelvuur van de artillerie. D'e verliezen van de regee ringstroepen bij deze aanvallen zijn zeer groot. D'e Madrilleensche verdedigingsjunta verwacht binnenkort een nieuw groot of fensief der opstandelingen op de Spaan- sche hoofdstad. DUITSCH PROTEST TE WASHING TON TEGEN EEN REDE VAN NEW-YORKS BURGEMEESTER. Officieel wordt medegedeeld, dat de Duitsche ambassadeur te Washington opdracht heeft ontvangen bij de regee ring van de Vereenigde Staten te pro testeeren tegen de rede van den burge meester van New-York, Laguardia. Het Duitsche protest slaat op een pas sage in de Dinsdag door den burge meester van New-York, Laguardia, uit gesproken redevoering, waarin deze zou hebben verklaard dat men op de in 1939 te New-York te houden wereldtentoonstel ling een „gruwelkamer" zou moeten ingericht, waar men, naar hij zou willen aanraden „de beeltenis zou moeten plaatsen van een fanaticus in het bruine hemd, die thans den vrede in Europa en de rest van de wereld bedreigt". D'uitsche kringen te Washington ver klaren, dat de redevoering van Laguar dia wordt beschouwd als een beleedi- ging van de D'uitsche natie. De rede van dezen burgemeester heeft een heftige reactie in de Duitsche pers veroorzaakt. De Angriff antwoordt met een aanval op den burgemeester en de D'eutsche Allgemeine Zeitung schrijft dat indien Laguardia de onbeschaamd heid heeft den leider van een volk van zestig millioen zielen te beleedigen, hij moreel geoorveegd moet worden, omdat men het in materieelen zin niet kan doen, GRIEKSCH TANKSCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN. D'e Paris Soir meldt, dat het Griek- sche tankschip Loukia in de Middel- landsche Zee, niet ver van Rossas, op een mijn zou zijn geloopen. De schok had tengevolge, dat de lading benzine in vaten met een geweldigen slag ont plofte; onder de 24 leden der bemanning zouden talrijke dooden en gewonden zijn gevallen. Zij zijn door schepen, die zich in de nabijheid bevonden, aan boord ge nomen. Omtrent deze ramp meldt Lloyds uit Palamos, dat deze zich afspeelde op twee mijl afstand van kaap San Sebas tian; bet schip vloog in brand en zonk onmiddellijk. Volgens dit telegram zou de geheele bemanning zijn omgekomen Korte Berichten. - In een uitvoerig comité over Bel grade's buitenlandsche politiek heeft de minister-president andermaal Joego- Slavië's veto uitgesproken ten aanzien van het herstel der Habsburg-dynastie in Oostenrijk. ii D'e belijdeniskerk heeft bij den plaatsvervanger van den „Fuehrer", Hess, geprotesteerd tegen het optreden van -den rijksminister voor kerkelijke aan gelegenheden, dr Kerrl, als commissaris bij de aanstaande kerkelijke verkiezin gen. DE KOMENDE VERKIEZINGEN. De heer Mussert naar de Kamer. Naar de „Tel." meldt zal op de can-di- datenlijst der N.S.B. voor de verkiezing der Tweede Kamer in alle kieskringen ir A. A. Mussert als eerste candidaat worden geplaatst. Van de zijde van het hoofdkwartier werd verzekerd, -dat de heer Mussert niet slechts als lijsttrekker zal fungee- ren, maar dat hij, zoo hij' gekozen, wordt, ook inderdaad zijn intrede in het par lement zal doen. DE DISTRIBUTIE VAN VOLKSVET. Naar het Ne-d. Weekblad voor Kruide nierswaren verneemt, is de Regeering voornemens binnenkort een bespreking te houden met vertegenwoordigers van -de Kamers van Koophandel over de dis tributie van het volksvet. WELKE BEDRAGEN VLOEIEN IN DEN „KIPPENPOT"? VrajiBrt van het Kamerlid Van der Sluis aan den Minister. Het Twe-eide Kamerlid de heer Van der Sluis, heeft aan den Minister van Land bouw en Visscherij de volgende vragen gesteld: 1. Kan -de minister bevestigen, dat de z.g. „kippenpot" is samengesteld uit; a. de heffingen op eieren bij -den uit voer naar Duitschland? b. de ingehouden restituties bij uitvoer? 2. Is de minister bereid een opgave te verstrekken, waarin van week tot week de sub a en b bedoelde bedragen worden ge specificeerd met vermelding van de ie-dere week naar Duitschland uitgevoerde eieren de opgelegde heffingen en de ingehouden restituties, een -en ander sedert met de vorming van den „kippenpo-f' e-en begin werd gemaakt tot he-den? 3. Is de minister bereid mede te deelen, of in den „kippenpot" eveneens zijn ge vloeid de bedragen, waarvoor geen resti tutie werd verleend, toen van November 1933 tot Januari 1934 de rechten o-p mals, tarwe en gerst waren verhoogd vein f 1 to-t f 1.50 de 100 kg, terwijl gedurende deze periode -de toeslag bij export bleef ge handhaafd op het bedrag, hetwelk bere kend was, toen de heffing nog f 1 be droeg? Is eveneens in den „kippenpot" gevloeid het bedrag van 25 cent per 100 eieren, waarmede de restitutie onmiddel lijk na -de munt-d-epreciatie werd verlaagd, om eerst een maand later weer op 85 cent te warden teruggebracht? 4. Is de minister bereid gespecificeerd mede te deelen, welke bedragen uit den „kippenpot" ten behoeve van de pluim veehouders zijn gebruikt voor s-te-un aan fokkerijen en vermeerderingsbedrijven? 5. Acht -de minister 'het juist de bedra gen, welke be-noo-digd zijn als voorschot ten vo-or de financiering van den export naar Duitschland te beschouwen als be dragen, waarmede de „kippenpot'' werd verminderd of is de minister van mee- ning, dat deze bedragen, zij het vertraagd, terugkomen, zoo-dat zij tenslotte toch weer M. Polderman Electcotech nicus Goes Erkend Philips' Service Na een elfjarig verblijf in Indië. Morgen aanvaardt Hr. Ms. kruiser „Java", na een verblijf van elf jaren in Ned.-Indië, de thuisreis naar het moeder land; nu is bij afgelost door Hr. Ms. „De Ruyter", die eenige -dagen geleden te Sa- bang is aangekomen. De „Java" werd in 1916 bij „De Schel de" te Vlissingen op stapel gezet en in 1921 te water gelaten. In 1925 maakte -de kruiser de eerste reis naar Indië, onder commando van den toenmaligen kapitein ter zee L. J. Quant, thans gep. vice-admi- raal. De „Java" doet op de thuisreis Colom bo, Aden en Algiers aan, om 8 April het moederland te bereiken. In ons land zullen de vuurleiding-appa raten vernieuwd worden, wat hier goed- kooper kan geschieden dan in Ned.-Indië daar dan een groot aantal specialisten daarheen gezonden zouden moeten wor den. B-ovendien keeren met het s-chip 500 man naar Nederland terug, die hun ver blijf in In-dië thans achter den rug heb ben; anders zouden dezen per mailboot moeten repatrieeren. Het ligt in de bedoeling, met de „Java" ons land te vertegenwoordigen tijdens de vlootrevue bij Spithead ter gelegenheid van de kroningsfeesten van den ko-ning van Engeland, waartoe aan 33 landen uit- noo-digingen zijn gezonden, met verzoek, ■om elk één oorlogsschip te zenden met het o-o-g o-p de beschikbare ruimte bij Spithead in -den „kippenpot" vloeien, waardoor slechts van tijdelijke vermindering zou ge sproken kunnen worden? 6. Is -de minister bereid mede te deelen, welke de re-den is, waarom thans - blij kens zijn verklaring in -de vergadering der Tweede Kamer van 18 Februari 1937 „nagenoeg niets, althans niet de groo te sommen, die de millioen-en doen ont staan", in den „kippenpot" zouden vloei en? 7. Staat de minister nog steeds o-p -het standpunt, -dat de „kippenpot" geheel aan de pluimveehouderij ten goede behoort te komen? WANDELWEEK IN HET DRUKKERS- BEDRIJF? Ter bestrijding der werkloosheid. Bijeenkomst van den bedrijfsraad. In de laatste vergadering van den be drijfsraad voor het boekdrukkers- en rasterdiepdrukbedrijf is het verslag over het jaar 1936 vastgesteld en aan den minister van Sociale Zaken toegezonden. Aan dit verslag ontleenen wij het vol gende: In aansluiting op een reeds in 1935 ingediend verzoekschrift werden thans bij den minister de wenschen om voor enkele sociale regelingen de algemeen verbindend-verklaring te bevorderen, mondeling toegelicht. Bijzondere aandacht werd in 1936 ge wijd aan de mogelijkheid tot bestrijding van de werkloosheid. Het werkloosheids percentage, dat inmiddels reeds het ge tal van twintig had overschreden, baar de groote ongerustheid, mede omdat ten gevolge der mechanisatie niet is te ver wachten, dat bij verbetering der conjunc tuur deze werkloosheid geheel of nage noeg geheel zou kunnen worden opge heven. De besprekingen in den bedrijfsraad vonden plaats naar aanleiding van het plan tot bestrijding der werkloosheid van jeugdige werkkrachten door het z.g.n. „twee-op-één-stelsel". De bedrijfsraad was van meening, dat dit stelsel, gezien den technischen aard van het bedrijf, in de typografie op groote bezwaren zou stui ten. De heer Korthuis heeft daarop in de Maartvergadering het denkbeeld geop perd van de z.g.n. wandelweek, n.l. in dien zin, dat iedere arbeider na een zeker aantal weken, b.v. vijf of zes, verplicht zou worden een week vacantie te nemen. Dit denkbeeld is thans in bespreking. MAATREGELEN TEGEN MUNITIE- VERVOER IN SPANJE. Binnenkort een regeling te verwachten. Gelijk reeds gemeld, worden sinds eeni- gen tijd door de hiervoor in aanmerking komende autoriteiten besprekingen ge- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenlarsfl. De Eerste Kamer heeft de .Tusütiebegroo- ting aangenomen. Wandelweek in het drukkersbedrijf? Doodslag te Groede. De onregelmatigheden bij den B.V.L. in Zeeland. Buitenland. Duitsch protest te Washington. Aanvallen op Oviedo stopgezet. Grieksche tankboot op een mijn geloopen. voerd in verhand met vervoer van muni tie en ander oorlogstuig door Nederland- sche schepen naar Spanje. D'e Ne-derlandsche regeering overweegt thans het nemen van maatregelen om hieraan z-o-oveel mogelijk paal en perk te stellen. Waarschijnlijk is binnenkort te verwachten een algemeene maatregel van bestuur ten aanzien van het buitengaats en binnengaats brengen van schepen met bestemming naar Spanje. Daarnaast zijn echter nog eenige andere maatregelen in overweging, ten einde het beoogde doel zoo goed mogelijk te kunnen nastreven. Goes. De collecte voor de Commissie voor Samenwerking bracht deze week f 59.45 op. Hoedekenskerke. In de Raadsvergade ring van D'onderdagvoormiddag waren met kennisgeving afwezig wethouder Franse en dhr Ghamuleau. De voorzitter zegt daarna dat in de vo rige vergadering is besloten om niet over te gaan tot egaliseeren van grond in werkverschaffing omdat de rijksinspectie der werkverschaffing niet wil voldoen aan het verzoek van den Raad om het uurloon te brengen van 20 op 22 cent. Elr is thans bericht van het Ministerie van Sociale Zaken ingekomen, dat wan neer de gemeente daartoe niet overgaat het subsidie uit bet werkloosheidssubsi- diefonds waarschijnlijk niet zal worden uitgekeerd. Daar de gemeente deze beslist noodig heeft, omdat anders de gemeente zaken niet behoorlijk kunnen worden gaande gehouden, geeft de voorzitter in overweging maar toe te geven, doch alles wat mogelijk is in het werk te stellen om alsn-og 'het uurloon verhoogd te krijgen. Na eenige discussie, waarbij de heer Beulens dit B. en W. toch vooral onder de aandacht brengt met klem van rede nen, wordt aldus besloten. Gewijzigd wordt op ministerieel verzoek de verordening op de heffing van keur- loonen voor den vleeschkeuringsdienst in den kring Ovezande, zoo-dat die geheel overeenkomstig die van de gemeente Ove zande wordt. D'e verordening op de heffing van schoolgelden wordt nogmaals gewijzigd, daar is gebleken, dat de Minister van On derwijs van oordeel is, dat voor de te be talen schoolgelden alleen even bedragen in aanmerking kunnen komen. Daarna sluiting. Gapinge. Dhr L. uit Vlissingen -heeft Woensdagmiddag alhier een motor-onge val gehad, doordat hij in een bocht met zijn motor omsloeg. D'hr L., die een ven- wonding aan een der voeten heeft op-ge- loopen, xnio-est in een -ziekenhuis worden opgenomen. Poortvliet. "Woensdag j.l. hield -de 'Go-op. Boerenleenbank haar jaarvergadering on der leiding van den -directeur, -d'hr Herms Uyl. De Bank staat er heel gunstig voor.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1